Městská část

Praha-Vinoř

Kraj Hlavní město Praha

Obyvatel 2024 4 604
Kód RÚIAN
539007
Poloha
50,1481, 14,5758

Městská část Praha-Vinoř má 4 604 obyvatel a mezi srovnatelnými územími je na 32. místě z 57. Za poslední rok jich ubylo o 1,0 %. Podle sčítání 2021 tu žilo víc dětí než seniorů (na sto dětí připadalo 62 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 30,8 % obyvatel starších patnácti let.

Vývoj počtu obyvatel

2000-2024
2 283 2 928 3 574 4 220 4 865 2000 2000: 2 498 obyvatel 2001: 2 574 obyvatel 2002: 2 706 obyvatel 2003: 2 801 obyvatel 2004 2004: 2 886 obyvatel 2005: 3 001 obyvatel 2006: 3 079 obyvatel 2007: 3 219 obyvatel 2008 2008: 3 350 obyvatel 2009: 3 741 obyvatel 2010: 3 736 obyvatel 2011: 3 835 obyvatel 2012 2012: 3 925 obyvatel 2013: 3 966 obyvatel 2014: 4 053 obyvatel 2015: 4 133 obyvatel 2016 2016: 4 251 obyvatel 2017: 4 373 obyvatel 2018: 4 412 obyvatel 2019: 4 557 obyvatel 2020 2020: 4 574 obyvatel 2021: 4 484 obyvatel 2022: 4 594 obyvatel 2023: 4 650 obyvatel 2024 2024: 4 604 obyvatel

Metodika

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →
4 604
−46 proti 2023 2000-2024
2024
2 240
−11 proti 2023 2000-2024
2024
2 364
−35 proti 2023 2000-2024
2024
51,3 %
−0,2 proti 2023 2000-2024
2024
968
sčítání 2021
2 963
sčítání 2021
597
sčítání 2021
13,2 %
ORP 18,4
sčítání 2021
61,7
ORP 119,9
sčítání 2021
4 616
−19 proti 2023 2001-2024
2024
Další ukazatele (8)
4 528
sčítání 2021
2 117
sčítání 2021
1 781
sčítání 2021
434
sčítání 2021
168
sčítání 2021
2 425
sčítání 2021
891
sčítání 2021
251
sčítání 2021

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 26,8 % lidí (1 212 z 4 528), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 28 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 4 484 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 4 528.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
2 230
49,2 % obyvatel
Ženy
2 298
50,8 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
62
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % 6 % 6 % Muži 90+ let: 4 (0,1 %) Ženy 90+ let: 14 (0,3 %) 90+ Muži 85-89 let: 12 (0,3 %) Ženy 85-89 let: 19 (0,4 %) 85-89 Muži 80-84 let: 17 (0,4 %) Ženy 80-84 let: 33 (0,7 %) 80-84 Muži 75-79 let: 54 (1,2 %) Ženy 75-79 let: 57 (1,3 %) 75-79 Muži 70-74 let: 71 (1,6 %) Ženy 70-74 let: 96 (2,1 %) 70-74 Muži 65-69 let: 106 (2,3 %) Ženy 65-69 let: 114 (2,5 %) 65-69 Muži 60-64 let: 119 (2,6 %) Ženy 60-64 let: 114 (2,5 %) 60-64 Muži 55-59 let: 118 (2,6 %) Ženy 55-59 let: 113 (2,5 %) 55-59 Muži 50-54 let: 139 (3,1 %) Ženy 50-54 let: 128 (2,8 %) 50-54 Muži 45-49 let: 239 (5,3 %) Ženy 45-49 let: 206 (4,6 %) 45-49 Muži 40-44 let: 271 (6,0 %) Ženy 40-44 let: 276 (6,1 %) 40-44 Muži 35-39 let: 162 (3,6 %) Ženy 35-39 let: 189 (4,2 %) 35-39 Muži 30-34 let: 135 (3,0 %) Ženy 30-34 let: 154 (3,4 %) 30-34 Muži 25-29 let: 98 (2,2 %) Ženy 25-29 let: 96 (2,1 %) 25-29 Muži 20-24 let: 94 (2,1 %) Ženy 20-24 let: 102 (2,3 %) 20-24 Muži 15-19 let: 112 (2,5 %) Ženy 15-19 let: 98 (2,2 %) 15-19 Muži 10-14 let: 166 (3,7 %) Ženy 10-14 let: 160 (3,5 %) 10-14 Muži 5-9 let: 179 (4,0 %) Ženy 5-9 let: 173 (3,8 %) 5-9 Muži 0-4 let: 134 (3,0 %) Ženy 0-4 let: 156 (3,5 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →
Subjektů
1 326
0 proti červenci 2026
srpen 2026
28,8
ČR 17,1
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026
Vzniklo za 12 měsíců
60
Zaniklo za 12 měsíců
11
Má zaměstnance
23,9 %
z 679 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 248 18,7 %
  • Profesní, vědecké a technické činnosti 196 14,8 %
  • Zpracovatelský průmysl 136 10,3 %
  • Stavebnictví 115 8,7 %
  • Ostatní činnosti 111 8,4 %
  • Informační a komunikační činnosti 91 6,9 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 70 5,3 %
  • Doprava a skladování 62 4,7 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 46 3,5 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 42 3,2 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 41 3,1 %
  • Vzdělávání 29 2,2 %
  • Ostatní 68 5,1 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 965 72,8 %
  • Společnost s ručením omezeným 222 16,7 %
  • Spolek 45 3,4 %
  • Společenství vlastníků jednotek 35 2,6 %
  • Zahraniční fyzická osoba 29 2,2 %
  • Akciová společnost 10 0,8 %
  • Pobočný spolek 5 0,4 %
  • Evidované církevní právnické osoby 3 0,2 %
  • Odštěpný závod zahraniční právnické osoby 2 0,2 %
  • Odborová organizace 2 0,2 %
  • Ostatní 8 0,6 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 142 10,7 %
  • 3-10 let 264 19,9 %
  • 10-20 let 366 27,6 %
  • 20-30 let 305 23,0 %
  • Více než 30 let 249 18,8 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 517 39,0 %
  • 1-9 zaměstnanců 129 9,7 %
  • 10-49 zaměstnanců 26 2,0 %
  • 50-249 zaměstnanců 5 0,4 %
  • 250 a více zaměstnanců 2 0,2 %
  • Neuvedeno 647 48,8 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →
1 786
sčítání 2021
798
sčítání 2021
808
sčítání 2021
63
sčítání 2021
1 626
sčítání 2021
3
sčítání 2021
1 385
sčítání 2021
1 098
sčítání 2021
1 204
sčítání 2021
338
sčítání 2021
30,8 %
ORP 33,7
sčítání 2021

Volby a politika

Téma volby a politika →
79,0 %
+3,4 proti 2021
ORP 71,4 · ČR 69,0
2002-2025
2025
79,3 %
+0,8 proti 2018
ORP 73,2 · ČR 70,3
2013-2023
2023
62,8 %
+10,2 proti 2022
ORP 46,0 · ČR 48,1
2002-2026
2026
46,9 %
+11,0 proti 2019
ORP 42,6 · ČR 36,8
2004-2024
2024
28,8 %
−2,5 proti 2020
ORP 22,2
2019-2026
2026

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 62,7 %
STAN+NK: 40,1 % ODS+NK: 30,5 % SNK: 25,3 % Mourek+NK: 4,0 %
  • STAN+NK 40,1 %
  • ODS+NK 30,5 %
  • SNK 25,3 %
  • Mourek+NK 4,0 %

27 573 platných hlasů · 3 okrsky

Senát 2026 - 1. kolo

účast 59,7 %
David Smoljak: 58,3 % Dagmar Pecková: 19,6 % Radek Žalud: 11,9 % Bedřich Laube: 6,5 % Darina Batyiová: 3,7 %

1 744 platných hlasů · 3 okrsky · odchylka proti kraji

Senát 2026 - 2. kolo

účast 28,8 %
David Smoljak: 80,0 % Dagmar Pecková: 20,0 %

892 platných hlasů · 3 okrsky · odchylka proti kraji

Sněmovna 2025

účast 79,0 %
SPOLU: 33,5 % ANO: 21,9 % STAN: 15,1 % Piráti: 12,0 % AUTO: 5,8 % SPD: 5,7 % Ostatní: 6,0 %

2 346 platných hlasů · 3 okrsky · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 46,9 %
KDU+ODS+TOP 09: 32,6 % ANO: 14,3 % STAN+SLK: 13,8 % AUTO+PŘÍSAHA: 8,6 % Piráti: 8,4 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 6,4 % Ostatní: 15,9 %

1 425 platných hlasů · 3 okrsky · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 76,8 %
Petr Pavel: 50,6 % Andrej Babiš: 21,3 % Danuše Nerudová: 13,9 % Pavel Fischer: 7,9 % Jaroslav Bašta: 2,4 % Marek Hilšer: 2,4 % Ostatní: 1,4 %
  • Petr Pavel 50,6 % -0,4
  • Andrej Babiš 21,3 % +1,2
  • Danuše Nerudová 13,9 % -0,7
  • Pavel Fischer 7,9 % +0,3
  • Jaroslav Bašta 2,4 % -0,3
  • Marek Hilšer 2,4 % +0,1
  • Karel Diviš 0,7 % -0,4
  • Tomáš Zima 0,7 % +0,2

2 345 platných hlasů · 3 okrsky · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 79,3 %
Petr Pavel: 75,2 % Andrej Babiš: 24,8 %
  • Petr Pavel 75,2 % -1,1
  • Andrej Babiš 24,8 % +1,1

2 410 platných hlasů · 3 okrsky · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

15 mandátů

STAN+NK

6 mandátů · 40,1 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Lenka Hluší 46 2. 811
Ing. Michal Biskup 54 1. 784
Mgr. Martin Mach 48 3. 783
Mgr. Hana Šůrová 45 4. 755
David Smoljak 67 5. 810
Martina Řebíček 39 6. 750

SDRUŽENÍ PRO VINOŘ

ODS+NK

5 mandátů · 30,5 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Milan Antoš 56 1. 678
František Švarc 73 2. 671
Michal Zítek 42 3. 649
Markéta Marešová 47 4. 581
Mgr. Iveta Koníčková 55 5. 596

ODS a nezávislí

SNK

4 mandáty · 25,3 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Jiřina Dlabačová 60 1. 601
Mgr. Zuzana Štočková 46 2. 537
Václav Dlabač 68 4. 519
Mgr. Martina Kurková 41 3. 492

Vinořáci – Alternativa pro Vinoř, z.s.

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Data po letech

25 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2024 4 604 2 240 2 364 - - - - - - -
2023 4 650 2 251 2 399 - - - - - - -
2022 4 594 2 229 2 365 - - - - - - -
2021 4 484 2 184 2 300 - - - - - - -
2020 4 574 2 248 2 326 - - - - - - -
2019 4 557 2 251 2 306 - - - - - - -
2018 4 412 2 179 2 233 - - - - - - -
2017 4 373 2 142 2 231 - - - - - - -
2016 4 251 2 078 2 173 - - - - - - -
2015 4 133 2 017 2 116 - - - - - - -
2014 4 053 1 968 2 085 - - - - - - -
2013 3 966 1 923 2 043 - - - - - - -
2012 3 925 1 929 1 996 - - - - - - -
2011 3 835 1 898 1 937 - - - - - - -
2010 3 736 1 841 1 895 - - - - - - -
2009 3 741 1 916 1 825 - - - - - - -
2008 3 350 1 729 1 621 - - - - - - -
2007 3 219 1 633 1 586 - - - - - - -
2006 3 079 1 536 1 543 - - - - - - -
2005 3 001 1 483 1 518 - - - - - - -
2004 2 886 1 414 1 472 - - - - - - -
2003 2 801 1 369 1 432 - - - - - - -
2002 2 706 1 330 1 376 - - - - - - -
2001 2 574 1 250 1 324 - - - - - - -
2000 2 498 1 216 1 282 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi všemi územími

32. z 57

percentil 45. - 45 % území je menších

Zdroje dat: ČSÚ · Volby.cz · ČÚZK · zdroje dat a licence