Městská část

Praha-Zbraslav

Kraj Hlavní město Praha

Obyvatel 2024 10 575
Kód RÚIAN
539864
Poloha
49,9767, 14,3816

Městská část Praha-Zbraslav má 10 575 obyvatel a mezi srovnatelnými územími je na 23. místě z 57. Za poslední rok jich přibylo o 2,7 %. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 109 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 30,2 % obyvatel starších patnácti let.

Vývoj počtu obyvatel

2000-2024
7 574 8 393 9 211 10 029 10 848 2000 2000: 7 889 obyvatel 2001: 7 847 obyvatel 2002: 7 879 obyvatel 2003: 7 926 obyvatel 2004 2004: 8 049 obyvatel 2005: 8 265 obyvatel 2006: 8 377 obyvatel 2007: 8 731 obyvatel 2008 2008: 9 186 obyvatel 2009: 9 420 obyvatel 2010: 9 438 obyvatel 2011: 9 526 obyvatel 2012 2012: 9 658 obyvatel 2013: 9 745 obyvatel 2014: 9 847 obyvatel 2015: 9 947 obyvatel 2016 2016: 10 010 obyvatel 2017: 9 930 obyvatel 2018: 9 956 obyvatel 2019: 10 049 obyvatel 2020 2020: 10 025 obyvatel 2021: 9 760 obyvatel 2022: 10 114 obyvatel 2023: 10 298 obyvatel 2024 2024: 10 575 obyvatel

Metodika

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →
10 575
+277 proti 2023 2000-2024
2024
4 999
+98 proti 2023 2000-2024
2024
5 576
+179 proti 2023 2000-2024
2024
52,7 %
+0,3 proti 2023 2000-2024
2024
1 728
sčítání 2021
6 523
sčítání 2021
1 889
sčítání 2021
18,6 %
ORP 18,4
sčítání 2021
109,3
ORP 119,9
sčítání 2021
10 358
+84 proti 2023 2001-2024
2024
Další ukazatele (8)
10 140
sčítání 2021
4 563
sčítání 2021
3 757
sčítání 2021
1 198
sčítání 2021
585
sčítání 2021
5 362
sčítání 2021
2 007
sčítání 2021
437
sčítání 2021

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 27,3 % lidí (2 771 z 10 140), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 37 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 9 760 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 10 140.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
4 896
48,3 % obyvatel
Ženy
5 244
51,7 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
109
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % 6 % 6 % Muži 90+ let: 15 (0,2 %) Ženy 90+ let: 34 (0,3 %) 90+ Muži 85-89 let: 41 (0,4 %) Ženy 85-89 let: 83 (0,8 %) 85-89 Muži 80-84 let: 76 (0,8 %) Ženy 80-84 let: 123 (1,2 %) 80-84 Muži 75-79 let: 164 (1,6 %) Ženy 75-79 let: 239 (2,4 %) 75-79 Muži 70-74 let: 232 (2,3 %) Ženy 70-74 let: 295 (2,9 %) 70-74 Muži 65-69 let: 268 (2,6 %) Ženy 65-69 let: 319 (3,2 %) 65-69 Muži 60-64 let: 231 (2,3 %) Ženy 60-64 let: 268 (2,6 %) 60-64 Muži 55-59 let: 328 (3,2 %) Ženy 55-59 let: 289 (2,9 %) 55-59 Muži 50-54 let: 312 (3,1 %) Ženy 50-54 let: 355 (3,5 %) 50-54 Muži 45-49 let: 445 (4,4 %) Ženy 45-49 let: 470 (4,6 %) 45-49 Muži 40-44 let: 523 (5,2 %) Ženy 40-44 let: 499 (4,9 %) 40-44 Muži 35-39 let: 338 (3,3 %) Ženy 35-39 let: 365 (3,6 %) 35-39 Muži 30-34 let: 313 (3,1 %) Ženy 30-34 let: 312 (3,1 %) 30-34 Muži 25-29 let: 258 (2,5 %) Ženy 25-29 let: 259 (2,6 %) 25-29 Muži 20-24 let: 219 (2,2 %) Ženy 20-24 let: 214 (2,1 %) 20-24 Muži 15-19 let: 269 (2,7 %) Ženy 15-19 let: 256 (2,5 %) 15-19 Muži 10-14 let: 295 (2,9 %) Ženy 10-14 let: 337 (3,3 %) 10-14 Muži 5-9 let: 291 (2,9 %) Ženy 5-9 let: 269 (2,7 %) 5-9 Muži 0-4 let: 278 (2,7 %) Ženy 0-4 let: 258 (2,5 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →
Subjektů
3 779
0 proti červenci 2026
srpen 2026
35,7
ČR 17,1
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026
Vzniklo za 12 měsíců
163
Zaniklo za 12 měsíců
41
Má zaměstnance
29,9 %
z 1 946 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Profesní, vědecké a technické činnosti 684 18,1 %
  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 563 14,9 %
  • Zpracovatelský průmysl 396 10,5 %
  • Stavebnictví 356 9,4 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 349 9,2 %
  • Ostatní činnosti 257 6,8 %
  • Informační a komunikační činnosti 186 4,9 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 149 3,9 %
  • Doprava a skladování 144 3,8 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 134 3,5 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 129 3,4 %
  • Zemědělství, lesnictví, rybářství 99 2,6 %
  • Ostatní 207 5,5 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 2 413 63,9 %
  • Společnost s ručením omezeným 926 24,5 %
  • Spolek 120 3,2 %
  • Společenství vlastníků jednotek 95 2,5 %
  • Akciová společnost 74 2,0 %
  • Zahraniční fyzická osoba 54 1,4 %
  • Družstvo 34 0,9 %
  • Pobočný spolek 19 0,5 %
  • Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem 7 0,2 %
  • Veřejná obchodní společnost 5 0,1 %
  • Ostatní 32 0,8 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 388 10,3 %
  • 3-10 let 759 20,1 %
  • 10-20 let 1 130 29,9 %
  • 20-30 let 758 20,1 %
  • Více než 30 let 744 19,7 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 1 364 36,1 %
  • 1-9 zaměstnanců 471 12,5 %
  • 10-49 zaměstnanců 86 2,3 %
  • 50-249 zaměstnanců 23 0,6 %
  • 250 a více zaměstnanců 2 0,1 %
  • Neuvedeno 1 833 48,5 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →
4 379
sčítání 2021
2 993
sčítání 2021
899
sčítání 2021
218
sčítání 2021
4 030
sčítání 2021
1
sčítání 2021
2 010
sčítání 2021
2 541
sčítání 2021
2 816
sčítání 2021
801
sčítání 2021
30,2 %
ORP 33,7
sčítání 2021

Volby a politika

Téma volby a politika →
74,3 %
−1,6 proti 2021
ORP 71,4 · ČR 69,0
2002-2025
2025
75,0 %
−1,1 proti 2018
ORP 73,2 · ČR 70,3
2013-2023
2023
55,2 %
+2,4 proti 2022
ORP 46,0 · ČR 48,1
2002-2026
2026
46,4 %
+4,8 proti 2019
ORP 42,6 · ČR 36,8
2004-2024
2024
34,5 %
2024

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 55,2 %
ZelPirPHASOBĚNK: 41,7 % NEZ+NK: 40,9 % ODS+STAN: 17,4 %
  • ZelPirPHASOBĚNK 41,7 %
  • NEZ+NK 40,9 %
  • ODS+STAN 17,4 %

65 333 platných hlasů · 10 okrsků

Sněmovna 2025

účast 74,3 %
SPOLU: 36,5 % ANO: 19,5 % Piráti: 15,5 % STAN: 13,1 % AUTO: 5,4 % SPD: 4,7 % Ostatní: 5,1 %

5 362 platných hlasů · 10 okrsků · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 46,4 %
KDU+ODS+TOP 09: 36,4 % ANO: 13,3 % Piráti: 11,8 % STAN+SLK: 11,6 % AUTO+PŘÍSAHA: 8,0 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 5,1 % Ostatní: 13,9 %

3 391 platných hlasů · 10 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 74,1 %
Petr Pavel: 52,5 % Andrej Babiš: 18,1 % Danuše Nerudová: 15,6 % Pavel Fischer: 8,0 % Jaroslav Bašta: 2,4 % Marek Hilšer: 2,1 % Ostatní: 1,3 %
  • Petr Pavel 52,5 % +1,4
  • Andrej Babiš 18,1 % -2,0
  • Danuše Nerudová 15,6 % +1,0
  • Pavel Fischer 8,0 % +0,4
  • Jaroslav Bašta 2,4 % -0,3
  • Marek Hilšer 2,1 % -0,2
  • Karel Diviš 0,9 % -0,2
  • Tomáš Zima 0,4 % -0,1

5 398 platných hlasů · 10 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 75,0 %
Petr Pavel: 78,5 % Andrej Babiš: 21,5 %
  • Petr Pavel 78,5 % +2,1
  • Andrej Babiš 21,5 % -2,1

5 541 platných hlasů · 10 okrsků · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

17 mandátů

ZelPirPHASOBĚNK

7 mandátů · 41,7 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Filip Gaspar 45 1. 1 645
Ing. Zuzana Vejvodová 63 2. 1 605
JUDr. Michal Murín 64 3. 1 654
RNDr. Štěpánka Hrdá 53 4. 1 643
Ondřej Šlocar 38 5. 1 681
Ing. Jana Petrášková, dipl. um. 52 6. 1 599
Michal Chovanec 38 7. 1 636

100pro Zbraslav

NEZ+NK

7 mandátů · 40,9 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Kateřina Pavlíková 50 1. 1 624
Ing. Aleš Háněl 52 2. 1 588
Filip Toušek 55 3. 1 622
Ing. Klára Hloupá 45 4. 1 569
Ing. Petr Košan 45 5. 1 593
Mgr. Jiří Kovařík 67 6. 1 652
Michaela Rybicka 50 7. 1 603

Nezávislá Zbraslav

ODS+STAN

3 mandáty · 17,4 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Karel Nedoma 71 5. 758
Bc. Martin Medvíď 28 1. 702
Adam Anfilov 27 2. 674

ODS a STAN

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Data po letech

25 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2024 10 575 4 999 5 576 - - - - - - -
2023 10 298 4 901 5 397 - - - - - - -
2022 10 114 4 834 5 280 - - - - - - -
2021 9 760 4 714 5 046 - - - - - - -
2020 10 025 4 816 5 209 - - - - - - -
2019 10 049 4 833 5 216 - - - - - - -
2018 9 956 4 761 5 195 - - - - - - -
2017 9 930 4 769 5 161 - - - - - - -
2016 10 010 4 808 5 202 - - - - - - -
2015 9 947 4 797 5 150 - - - - - - -
2014 9 847 4 736 5 111 - - - - - - -
2013 9 745 4 700 5 045 - - - - - - -
2012 9 658 4 655 5 003 - - - - - - -
2011 9 526 4 607 4 919 - - - - - - -
2010 9 438 4 627 4 811 - - - - - - -
2009 9 420 4 650 4 770 - - - - - - -
2008 9 186 4 549 4 637 - - - - - - -
2007 8 731 4 354 4 377 - - - - - - -
2006 8 377 4 191 4 186 - - - - - - -
2005 8 265 4 168 4 097 - - - - - - -
2004 8 049 4 022 4 027 - - - - - - -
2003 7 926 3 928 3 998 - - - - - - -
2002 7 879 3 876 4 003 - - - - - - -
2001 7 847 3 856 3 991 - - - - - - -
2000 7 889 3 833 4 056 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi všemi územími

23. z 57

percentil 61. - 61 % území je menších

Zdroje dat: ČSÚ · Volby.cz · ČÚZK · zdroje dat a licence