Městská část

Praha-Zličín

Kraj Hlavní město Praha

Obyvatel 2024 8 868
Kód RÚIAN
539899
Poloha
50,0631, 14,2920

Městská část Praha-Zličín má 8 868 obyvatel a mezi srovnatelnými územími je na 25. místě z 57. Za poslední rok jich přibylo o 2,8 %. Podle sčítání 2021 tu žilo víc dětí než seniorů (na sto dětí připadalo 63 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 39,3 % obyvatel starších patnácti let.

Vývoj počtu obyvatel

2000-2024
2 370 4 142 5 915 7 687 9 459 2000 2000: 2 989 obyvatel 2001: 2 961 obyvatel 2002: 2 965 obyvatel 2003: 3 097 obyvatel 2004 2004: 3 197 obyvatel 2005: 3 244 obyvatel 2006: 3 337 obyvatel 2007: 3 501 obyvatel 2008 2008: 3 972 obyvatel 2009: 4 464 obyvatel 2010: 5 067 obyvatel 2011: 4 950 obyvatel 2012 2012: 5 327 obyvatel 2013: 5 565 obyvatel 2014: 5 923 obyvatel 2015: 6 315 obyvatel 2016 2016: 6 566 obyvatel 2017: 6 634 obyvatel 2018: 6 991 obyvatel 2019: 7 258 obyvatel 2020 2020: 7 519 obyvatel 2021: 7 448 obyvatel 2022: 8 185 obyvatel 2023: 8 623 obyvatel 2024 2024: 8 868 obyvatel

Metodika

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →
8 868
+245 proti 2023 2000-2024
2024
4 280
+125 proti 2023 2000-2024
2024
4 588
+120 proti 2023 2000-2024
2024
51,7 %
−0,1 proti 2023 2000-2024
2024
1 542
sčítání 2021
5 883
sčítání 2021
973
sčítání 2021
11,6 %
ORP 18,4
sčítání 2021
63,1
ORP 119,9
sčítání 2021
8 707
+234 proti 2023 2001-2024
2024
Další ukazatele (8)
8 398
sčítání 2021
4 180
sčítání 2021
3 082
sčítání 2021
755
sčítání 2021
275
sčítání 2021
4 304
sčítání 2021
1 762
sčítání 2021
325
sčítání 2021

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 27,8 % lidí (2 332 z 8 398), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 106 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 7 448 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 8 398.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
4 142
49,3 % obyvatel
Ženy
4 256
50,7 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
63
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % 6 % 6 % Muži 90+ let: 4 (0,1 %) Ženy 90+ let: 14 (0,2 %) 90+ Muži 85-89 let: 21 (0,3 %) Ženy 85-89 let: 26 (0,3 %) 85-89 Muži 80-84 let: 44 (0,5 %) Ženy 80-84 let: 53 (0,6 %) 80-84 Muži 75-79 let: 78 (0,9 %) Ženy 75-79 let: 99 (1,2 %) 75-79 Muži 70-74 let: 122 (1,5 %) Ženy 70-74 let: 164 (2,0 %) 70-74 Muži 65-69 let: 160 (1,9 %) Ženy 65-69 let: 188 (2,2 %) 65-69 Muži 60-64 let: 152 (1,8 %) Ženy 60-64 let: 163 (1,9 %) 60-64 Muži 55-59 let: 201 (2,4 %) Ženy 55-59 let: 202 (2,4 %) 55-59 Muži 50-54 let: 219 (2,6 %) Ženy 50-54 let: 211 (2,5 %) 50-54 Muži 45-49 let: 337 (4,0 %) Ženy 45-49 let: 299 (3,6 %) 45-49 Muži 40-44 let: 424 (5,1 %) Ženy 40-44 let: 428 (5,1 %) 40-44 Muži 35-39 let: 434 (5,2 %) Ženy 35-39 let: 437 (5,2 %) 35-39 Muži 30-34 let: 483 (5,8 %) Ženy 30-34 let: 470 (5,6 %) 30-34 Muži 25-29 let: 347 (4,1 %) Ženy 25-29 let: 418 (5,0 %) 25-29 Muži 20-24 let: 178 (2,1 %) Ženy 20-24 let: 201 (2,4 %) 20-24 Muži 15-19 let: 141 (1,7 %) Ženy 15-19 let: 138 (1,6 %) 15-19 Muži 10-14 let: 235 (2,8 %) Ženy 10-14 let: 189 (2,3 %) 10-14 Muži 5-9 let: 239 (2,9 %) Ženy 5-9 let: 257 (3,1 %) 5-9 Muži 0-4 let: 323 (3,9 %) Ženy 0-4 let: 299 (3,6 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →
Subjektů
3 243
0 proti červenci 2026
srpen 2026
36,6
ČR 17,1
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026
Vzniklo za 12 měsíců
161
Zaniklo za 12 měsíců
53
Má zaměstnance
34,2 %
z 1 627 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 608 18,7 %
  • Profesní, vědecké a technické činnosti 465 14,3 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 370 11,4 %
  • Stavebnictví 272 8,4 %
  • Zpracovatelský průmysl 264 8,1 %
  • Ostatní činnosti 215 6,6 %
  • Informační a komunikační činnosti 186 5,7 %
  • Doprava a skladování 168 5,2 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 118 3,6 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 104 3,2 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 74 2,3 %
  • Vzdělávání 65 2,0 %
  • Ostatní 150 4,6 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 1 794 55,3 %
  • Společnost s ručením omezeným 1 041 32,1 %
  • Zahraniční fyzická osoba 139 4,3 %
  • Společenství vlastníků jednotek 103 3,2 %
  • Spolek 61 1,9 %
  • Akciová společnost 58 1,8 %
  • Družstvo 12 0,4 %
  • Veřejná obchodní společnost 6 0,2 %
  • Pobočný spolek 5 0,2 %
  • Odštěpný závod zahraniční právnické osoby 5 0,2 %
  • Ostatní 19 0,6 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 417 12,9 %
  • 3-10 let 851 26,2 %
  • 10-20 let 1 109 34,2 %
  • 20-30 let 499 15,4 %
  • Více než 30 let 367 11,3 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 1 071 33,0 %
  • 1-9 zaměstnanců 459 14,2 %
  • 10-49 zaměstnanců 77 2,4 %
  • 50-249 zaměstnanců 17 0,5 %
  • 250 a více zaměstnanců 3 0,1 %
  • Neuvedeno 1 616 49,8 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →
3 885
sčítání 2021
3 094
sčítání 2021
499
sčítání 2021
48
sčítání 2021
3 526
sčítání 2021
0
sčítání 2021
2 182
sčítání 2021
2 691
sčítání 2021
2 204
sčítání 2021
417
sčítání 2021
39,3 %
ORP 33,7
sčítání 2021

Volby a politika

Téma volby a politika →
74,6 %
+1,3 proti 2021
ORP 71,4 · ČR 69,0
2002-2025
2025
76,5 %
+0,9 proti 2018
ORP 73,2 · ČR 70,3
2013-2023
2023
45,0 %
0 proti 2022
ORP 46,0 · ČR 48,1
2002-2026
2026
42,0 %
+2,8 proti 2019
ORP 42,6 · ČR 36,8
2004-2024
2024
43,6 %
2022

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 45,0 %
SNK: 52,2 % ODS+NK: 28,5 % TOP 09+NK: 19,3 %
  • SNK 52,2 %
  • ODS+NK 28,5 %
  • TOP 09+NK 19,3 %

28 994 platných hlasů · 5 okrsků

Sněmovna 2025

účast 74,6 %
SPOLU: 34,8 % ANO: 20,5 % STAN: 15,1 % Piráti: 13,3 % AUTO: 5,8 % SPD: 5,6 % Ostatní: 5,0 %

3 531 platných hlasů · 5 okrsků · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 42,0 %
KDU+ODS+TOP 09: 32,2 % ANO: 15,1 % STAN+SLK: 14,5 % Piráti: 9,6 % AUTO+PŘÍSAHA: 9,5 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 5,0 % Ostatní: 14,2 %

1 920 platných hlasů · 5 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 76,5 %
Petr Pavel: 53,0 % Andrej Babiš: 18,6 % Danuše Nerudová: 14,5 % Pavel Fischer: 6,8 % Jaroslav Bašta: 3,0 % Marek Hilšer: 2,7 % Ostatní: 1,5 %
  • Petr Pavel 53,0 % +2,0
  • Andrej Babiš 18,6 % -1,5
  • Danuše Nerudová 14,5 % -0,1
  • Pavel Fischer 6,8 % -0,9
  • Jaroslav Bašta 3,0 % +0,2
  • Marek Hilšer 2,7 % +0,4
  • Karel Diviš 1,2 % +0,1
  • Tomáš Zima 0,3 % -0,2

3 443 platných hlasů · 5 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 76,5 %
Petr Pavel: 78,4 % Andrej Babiš: 21,6 %
  • Petr Pavel 78,4 % +2,0
  • Andrej Babiš 21,6 % -2,0

3 524 platných hlasů · 5 okrsků · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

15 mandátů

SNK

8 mandátů · 52,2 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Pavel Kovařík 49 1. 1 045
RNDr. Markéta Kalinová, Ph.D. 53 2. 1 103
Jan Pořízek 54 3. 1 087
Roman Horešovský 41 4. 1 034
Ing. Bc. Martin Kalenda 49 5. 1 031
Jiří Vinš 24 6. 1 030
JUDr. Marta Koropecká 78 7. 994
Pavel Hornof 22 8. 1 024

PRO ZLIČÍN A SOBÍN 2026 - sdružení nezávislých kandidátů

ODS+NK

4 mandáty · 28,5 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Barbora Sedláčková 50 2. 629
Jiří Kalous 47 4. 615
Ing. Iva Menclová 52 1. 605
Hana Wutz 55 3. 573

ODS Praha Zličín - Sobín s podporou nezávislých

TOP 09+NK

3 mandáty · 19,3 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Michal Jarolímek 44 1. 432
Petr Kuklík 44 2. 391
Martin Valter 47 3. 383

Sdružení nezávislých kandidátů s podporou TOP 09

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Data po letech

25 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2024 8 868 4 280 4 588 - - - - - - -
2023 8 623 4 155 4 468 - - - - - - -
2022 8 185 3 962 4 223 - - - - - - -
2021 7 448 3 614 3 834 - - - - - - -
2020 7 519 3 600 3 919 - - - - - - -
2019 7 258 3 474 3 784 - - - - - - -
2018 6 991 3 355 3 636 - - - - - - -
2017 6 634 3 171 3 463 - - - - - - -
2016 6 566 3 136 3 430 - - - - - - -
2015 6 315 3 014 3 301 - - - - - - -
2014 5 923 2 830 3 093 - - - - - - -
2013 5 565 2 654 2 911 - - - - - - -
2012 5 327 2 601 2 726 - - - - - - -
2011 4 950 2 412 2 538 - - - - - - -
2010 5 067 2 602 2 465 - - - - - - -
2009 4 464 2 304 2 160 - - - - - - -
2008 3 972 2 088 1 884 - - - - - - -
2007 3 501 1 846 1 655 - - - - - - -
2006 3 337 1 752 1 585 - - - - - - -
2005 3 244 1 690 1 554 - - - - - - -
2004 3 197 1 622 1 575 - - - - - - -
2003 3 097 1 573 1 524 - - - - - - -
2002 2 965 1 436 1 529 - - - - - - -
2001 2 961 1 434 1 527 - - - - - - -
2000 2 989 1 459 1 530 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi všemi územími

25. z 57

percentil 57. - 57 % území je menších

Zdroje dat: ČSÚ · Volby.cz · ČÚZK · zdroje dat a licence