Rozpočet obce

Rozpočet obce Hradec Králové

schválený rozpočet na rok 2026, čerpání k 9. měsíci

Plán příjmů 3 404,7 mil. Kč
Plán výdajů 4 276,4 mil. Kč
Saldo −48,5 mil. Kč

Obec Hradec Králové má na rok 2026 schválený rozpočet s příjmy 3,4 mld. Kč a výdaji 4,3 mld. Kč. Ke konci 9. měsíce vybrala 2,8 mld. Kč a utratila 2,9 mld. Kč. Zatím největší výdaje: doprava (620,3 mil. Kč), školství (382,6 mil. Kč) a správa a zastupitelstvo obce (372,4 mil. Kč).

Schválené výdaje na rok 2026

4 276,4 mil. Kč

Vybráno k 9. měsíci
2 808,0 mil. Kč
Utraceno k 9. měsíci
2 856,5 mil. Kč
Saldo
−48,5 mil. Kč
Na obyvatele
30 540 Kč
Vyčerpáno z rozpočtu výdajů 67 %

Schváleno 4 276,4 mil. Kč, skutečnost 2 856,5 mil. Kč.

  • Doprava 21 %
  • Bydlení a komunální služby 15 %
  • Správa a zastupitelstvo obce 14 %
  • Školství 14 %
  • Sport a zájmová činnost 9 %
  • Ostatní 28 %

Rozklikávací rozpočet

2015-2026
Kategorie Schválený rozpočet Podíl na celku Proti loňsku Příjmy v odvětví
Doprava 878 174 tis. Kč 20,5 % 4 663 tis. Kč
Bydlení a komunální služby 654 678 tis. Kč 15,3 % 157 990 tis. Kč
Správa a zastupitelstvo obce 589 560 tis. Kč 13,8 % 24 210 tis. Kč
Školství 581 252 tis. Kč 13,6 % -
Sport a zájmová činnost 393 459 tis. Kč 9,2 % 15 000 tis. Kč
Životní prostředí 276 422 tis. Kč 6,5 % -
Kultura 273 711 tis. Kč 6,4 % -
Ostatní výdaje 178 308 tis. Kč 4,2 % -
Sociální služby 155 940 tis. Kč 3,6 % -
Bezpečnost a veřejný pořádek 142 978 tis. Kč 3,3 % 7 300 tis. Kč
Finanční operace 123 203 tis. Kč 2,9 % 69 007 tis. Kč
Zdravotnictví 13 319 tis. Kč 0,3 % -
Požární ochrana 7 155 tis. Kč 0,2 % 500 tis. Kč
Vodní hospodářství 7 108 tis. Kč 0,2 % -
Zemědělství a lesy 1 120 tis. Kč 0,0 % -
Celkem 4 276 386 tis. Kč Kategorii se šipkou lze rozkliknout na paragrafy. Sloupec s příjmy je jiný řez týchž peněz než tabulka příjmů - nesčítá se s ní a nedá ani celkové příjmy, protože daně a dotace k žádnému odvětví nepatří.

Běžné výdaje činily 2 417,5 mil. Kč, kapitálové 439,0 mil. Kč, tedy 15 % výdajů. Stav prostředků na bankovních účtech se za rok snížil o 469,4 mil. Kč.

Vývoj rozpočtu

2015-2026, mil. Kč

Rok Příjmy Výdaje Saldo
2026 plán 3 404,7 4 276,4 −871,6
2025 3 449,7 3 672,8 −223,2
2024 3 467,8 3 009,6 +458,3
2023 3 283,4 3 336,3 −52,9
2022 3 027,2 3 094,1 −66,9
2021 2 446,5 2 445,5 +1,0
2020 2 317,0 2 145,7 +171,3
2019 2 499,1 2 114,2 +385,0
2018 2 264,1 2 204,5 +59,6
2017 2 080,1 1 744,9 +335,2
2016 1 963,5 1 783,0 +180,5
2015 1 981,3 1 847,1 +134,2
Miliony korun, po konsolidaci. U roku, který ještě neskončil, je místo skutečnosti schválený rozpočet - v grafu je ten úsek přerušovaný.

Dluh obce

2012-2025

Ke konci roku 2025 dlužila obec 690,9 mil. Kč, tedy 7 386 Kč na obyvatele. To je 21 % průměrných ročních příjmů za poslední čtyři roky.

Dluh ke konci roku
690,9 mil. Kč
−99,8 proti 2024
2025
Na obyvatele
7 386 Kč
2025
Proti příjmům
20,9 %
průměr příjmů 2022-2025, orientačně

Dluh ke konci roku

mil. Kč
0 227 454 682 909 2012 - Dluh: 666 2013 - Dluh: 842 2014 - Dluh: 795 2015 - Dluh: 736 2016 - Dluh: 670 2017 - Dluh: 624 2018 - Dluh: 579 2019 - Dluh: 533 2020 - Dluh: 524 2021 - Dluh: 638 2022 - Dluh: 524 2023 - Dluh: 457 2024 - Dluh: 791 2025 - Dluh: 691 2012 2014 2016 2018 2020 2022 2024 2025

Úvěry, přijaté návratné finanční výpomoci, dluhopisy a směnky podle rozvahy obce k 31. 12. (účty 281-289, 322, 451-456). Bez dluhů příspěvkových organizací a obecních firem. Poměr k příjmům je orientační, ministerstvo ho počítá s drobnými úpravami.

Vybrané výdaje

2026
Položka rozpočtové skladby Částka Na obyvatele
Platy zaměstnanců 237 535 tis. Kč 2 540 Kč
Silnice 172 014 tis. Kč 1 839 Kč
Péče o veřejnou zeleň 111 032 tis. Kč 1 187 Kč
Svoz komunálního odpadu 64 996 tis. Kč 695 Kč
Veřejné osvětlení 39 568 tis. Kč 423 Kč
Opravy a udržování 19 561 tis. Kč 209 Kč
Vybrané položky jsou součástí kategorií uvedených výše, nikoli samostatnými kategoriemi. Nesčítají se s nimi.

Srovnání s okolními obcemi

2026

Na obyvatele

Ukazatel Hradec Králové Předměřice nad Labem Stěžery Vysoká nad Labem Světí Blešno
Příjmy 30 021 Kč 23 075 Kč 34 103 Kč 20 443 Kč 26 202 Kč 22 582 Kč
Výdaje 30 540 Kč 27 728 Kč 25 460 Kč 22 760 Kč 33 507 Kč 12 037 Kč
Saldo −519 Kč −4 653 Kč 8 643 Kč −2 317 Kč −7 305 Kč 10 545 Kč
Kapitálové výdaje 4 693 Kč 7 009 Kč 13 488 Kč 9 971 Kč 19 846 Kč 1 903 Kč
Přijaté dotace 1 903 Kč 410 Kč 13 400 Kč 2 225 Kč 7 146 Kč 3 347 Kč
Platy zaměstnanců 2 540 Kč 1 608 Kč 1 151 Kč 1 497 Kč 1 997 Kč 871 Kč

Celkem

Ukazatel Hradec Králové Předměřice nad Labem Stěžery Vysoká nad Labem Světí Blešno
Příjmy 2 807 954 tis. Kč 45 412 tis. Kč 72 980 tis. Kč 36 879 tis. Kč 9 328 tis. Kč 10 026 tis. Kč
Výdaje 2 856 491 tis. Kč 54 569 tis. Kč 54 484 tis. Kč 41 059 tis. Kč 11 929 tis. Kč 5 344 tis. Kč
Saldo −48 537 tis. Kč −9 157 tis. Kč 18 496 tis. Kč −4 181 tis. Kč −2 601 tis. Kč 4 682 tis. Kč
Podíl kapitálových výdajů 15,4 % 25,3 % 53,0 % 43,8 % 59,2 % 15,8 %
Podíl dotací na příjmech 6,3 % 1,8 % 39,3 % 10,9 % 27,3 % 14,8 %
Obyvatel 93 534 1 968 2 140 1 804 356 444

Nejbližší obce vzdušnou čarou. Zvýrazněná je nejvyšší hodnota v řádku tam, kde vyšší znamená lepší.

Zdroj a metodika

Čísla jsou z výkazu FIN 2-12 M, který obce odevzdávají do MONITORu Státní pokladny Ministerstva financí. Přehled zdrojů je na stránce Zdroje a metodika.

Uvedené částky jsou po konsolidaci, tedy bez převodů mezi vlastními účty obce.