Město

Hradec Králové

Okres Hradec Králové · Kraj Královéhradecký kraj · Web www.hradeckralove.org

Obyvatel 2025 93 534
Rozloha
105,69 km²
Hustota
885,0 ob./km²dopočet
Kód RÚIAN
569810
Poloha
50,2118, 15,8348

Hradec Králové je statutární město v okrese Hradec Králové v Královéhradeckém kraji a 8. největší město Česka. Má rozlohu 105,69 km² a sestává z 21 částí, mezi které patří například Kukleny, Malšovice, Pražské Předměstí nebo Třebeš. Leží v blízkosti několika menších obcí, například Předměřic nad Labem vzdálených 5,4 km.

V Hradci Králové je 24 mateřských škol se 2 860 žáky a 32 základních škol s 9 677 žáky. Nejvíc podniků působí v profesních, vědeckých a technických činnostech, velkoobchodu a maloobchodu, zpracovatelském průmyslu a stavebnictví. V obci je 38 ubytovacích zařízení s celkem 2 934 lůžky. Podíl zemědělské půdy tvoří 45,5 % katastru, lesní půda 21 % a vodní plochy 3,45 %.

Počet obyvatel v roce 2025 činí 93 534, což je pokles o 777 oproti roku 2024. Počet živě narozených klesl od roku 2020 z 1 012 na 648 a přirozený přírůstek je záporný. Saldo migrace kolísá, v roce 2025 dosáhlo hodnoty -331. Daňové příjmy města od roku 2020 rostou, v roce 2025 dosáhly 2 710 189 tisíc Kč, což je nárůst o 55 %.

Schválený rozpočet 2026 3 404,7 mil. příjmy 4 276,4 mil. výdaje −871,6 mil. saldo Struktura rozpočtu →

Vývoj počtu obyvatel

2000-2025
89 848 92 093 94 338 96 583 98 828 2000 2000: 98 080 obyvatel 2001: 96 408 obyvatel 2002: 95 755 obyvatel 2003: 95 195 obyvatel 2004 2004: 94 694 obyvatel 2005: 94 431 obyvatel 2006: 94 255 obyvatel 2007: 94 252 obyvatel 2008 2008: 94 497 obyvatel 2009: 94 493 obyvatel 2010: 94 318 obyvatel 2011: 93 490 obyvatel 2012 2012: 93 035 obyvatel 2013: 92 904 obyvatel 2014: 92 808 obyvatel 2015: 92 891 obyvatel 2016 2016: 92 929 obyvatel 2017: 92 917 obyvatel 2018: 92 742 obyvatel 2019: 92 939 obyvatel 2020 2020: 92 683 obyvatel 2021: 90 596 obyvatel 2022: 93 506 obyvatel 2023: 93 906 obyvatel 2024: 94 311 obyvatel 2025 2025: 93 534 obyvatel

Obec Hradec Králové má 93 534 obyvatel a je 1. největší z 104 obcí okresu. Za poslední rok jich ubylo o 0,8 %. Rozkládá se na 105,69 km² a skládá se ze 21 částí. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 158 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 23,7 % obyvatel starších patnácti let. Podíl nezaměstnaných byl 4,00 % a rozpočtové příjmy vycházejí na 36 881 Kč na obyvatele. Průměrná rychlost internetu v obci je 55,7 Mb/s pro stahování a 31,5 Mb/s pro odesílání, odezva 18 ms podle měření na rychlost.cz.

Metodika

Obec v číslech za 10 let

2015-2025
Ukazatel Tehdy Teď Změna Vývoj
Obyvatelé 92 891 2015 93 534 2025 +0,7 % zhruba beze změny
Průměrný věk 43,9 let 2015 44,8 let 2025 +0,9 let mírný nárůst
Podíl lidí nad 65 let 22,4 % 2015 24,3 % 2025 +1,9 p. b. nárůst
Dokončené byty 292 2020 206 2024 1 246 celkem za období
Aktivní ekonomické subjekty 14 562 subjektů 2015 16 704 subjektů 2025 +14,7 % nárůst
Podíl nezaměstnaných 3,29 % 2020 3,14 % 2024 −0,2 p. b. zhruba beze změny
Příjmy rozpočtu na obyvatele v běžných cenách 24 999 Kč 2020 36 881 Kč 2025 +47,5 % nárůst

Srovnává se první rok s daty v posledních deseti letech s posledním rokem; u dokončených bytů je změna součet za celé období. Peněžní údaje jsou v běžných cenách, bez očištění o inflaci.

Vývoj v čase

7 grafů

Narození a zemřelí

Narození Zemřelí

0 339 679 1 018 1 358 2020 - Narození: 1 012 2020 - Zemřelí: 1 218 2021 - Narození: 1 000 2021 - Zemřelí: 1 257 2022 - Narození: 902 2022 - Zemřelí: 1 025 2023 - Narození: 758 2023 - Zemřelí: 1 035 2024 - Narození: 731 2024 - Zemřelí: 1 051 2025 - Narození: 648 2025 - Zemřelí: 1 094 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Stěhování

Přistěhovalí Vystěhovalí

0 1 397 2 795 4 192 5 589 2020 - Přistěhovalí: 2 023 2020 - Vystěhovalí: 2 073 2021 - Přistěhovalí: 2 009 2021 - Vystěhovalí: 2 204 2022 - Přistěhovalí: 5 175 2022 - Vystěhovalí: 2 142 2023 - Přistěhovalí: 3 708 2023 - Vystěhovalí: 3 031 2024 - Přistěhovalí: 3 951 2024 - Vystěhovalí: 3 226 2025 - Přistěhovalí: 3 297 2025 - Vystěhovalí: 3 628 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Přirozený přírůstek a saldo stěhování

Přirozený přírůstek Saldo stěhování

-794 250 1 294 2 337 3 381 2020 Přirozený přírůstek: -206 Saldo stěhování: -50 2021 Přirozený přírůstek: -257 Saldo stěhování: -195 2022 Přirozený přírůstek: -123 Saldo stěhování: 3 033 2023 Přirozený přírůstek: -277 Saldo stěhování: 677 2024 Přirozený přírůstek: -320 Saldo stěhování: 725 2025 Přirozený přírůstek: -446 Saldo stěhování: -331 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Sňatky a rozvody

Sňatky Rozvody

129 213 298 382 466 2020 Sňatky: 362 Rozvody: 186 2021 Sňatky: 378 Rozvody: 184 2022 Sňatky: 438 Rozvody: 157 2023 Sňatky: 398 Rozvody: 159 2024 Sňatky: 366 Rozvody: 167 2025 Sňatky: 335 Rozvody: 187 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Obyvatelé při sčítání lidu 1869-2011

v hranicích obce z roku 2011
0 26 978 53 955 80 933 107 910 1869 - Obyvatel při sčítání: 18 884 1880 - Obyvatel při sčítání: 24 230 1890 - Obyvatel při sčítání: 25 236 1900 - Obyvatel při sčítání: 29 310 1910 - Obyvatel při sčítání: 35 675 1921 - Obyvatel při sčítání: 39 151 1930 - Obyvatel při sčítání: 50 137 1950 - Obyvatel při sčítání: 57 118 1961 - Obyvatel při sčítání: 66 608 1970 - Obyvatel při sčítání: 80 463 1980 - Obyvatel při sčítání: 96 145 1991 - Obyvatel při sčítání: 99 917 2001 - Obyvatel při sčítání: 97 155 2011 - Obyvatel při sčítání: 93 702 1869 1890 1910 1930 1961 1980 2001 2011

Rozpočet

tis. Kč

Příjmy Výdaje

0 991 668 1 983 337 2 975 005 3 966 673 2020 - Příjmy: 2 316 954 2020 - Výdaje: 2 145 674 2021 - Příjmy: 2 446 495 2021 - Výdaje: 2 445 516 2022 - Příjmy: 3 027 208 2022 - Výdaje: 3 094 086 2023 - Příjmy: 3 283 413 2023 - Výdaje: 3 336 348 2024 - Příjmy: 3 467 842 2024 - Výdaje: 3 009 570 2025 - Příjmy: 3 449 656 2025 - Výdaje: 3 672 845 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Nezaměstnanost

%
2,5 2,7 2,9 3,2 3,4 2020 Podíl nezaměstnaných: 3,29 2021 Podíl nezaměstnaných: 2,59 2022 Podíl nezaměstnaných: 2,85 2023 Podíl nezaměstnaných: 3,05 2024 Podíl nezaměstnaných: 3,14 2020 2021 2022 2023 2024

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →

V roce 2025 se v Hradci Králové narodilo 648 dětí a zemřelo 1 094 lidí.

93 534
−777 proti 2024 2000-2025
2025
44 897
−227 proti 2024 2000-2025
2025
48 637
−550 proti 2024 2000-2025
2025
885,0 ob./km²
−7,3 proti 2024
okres 188,3 · ČR 138,4
37. z 6 258 obcí · 8. z 12 podobně velkých
2020-2025
2025
52,0 %
−0,2 proti 2024
okres 51,2 · ČR 50,8
565. z 6 254 obcí · 3. z 12 podobně velkých
2000-2025
2025
44,8 let
+0,2 proti 2024
okres 44,0 · ČR 43,3
1475. z 6 254 obcí · 3. z 12 podobně velkých
2000-2025
2025
24,3 %
+0,1 proti 2024
okres 22,7 · ČR 20,8
1017. z 6 254 obcí · 1. z 12 podobně velkých
2000-2025
2025
14,5 %
−0,4 proti 2024
okres 15,0 · ČR 15,1
4014. z 6 254 obcí · 7. z 12 podobně velkých
2000-2025
2025
168,1
+4,9 proti 2024
okres 151,2 · ČR 138,0
1375. z 6 249 obcí · 3. z 12 podobně velkých
2000-2025
2025
61,2 %
+0,3 proti 2024
okres 62,3 · ČR 64,1
4937. z 6 254 obcí · 12. z 12 podobně velkých
2000-2025
2025
Další ukazatele (24)
93 476
−295 proti 2024 2000-2025
2025
92 649
sčítání 2021
93 702
−3 453 proti 2001 1869-2011
2011
38 797
sčítání 2021
34 476
sčítání 2021
12 199
sčítání 2021
6 569
sčítání 2021
50 095
sčítání 2021
16 527
sčítání 2021
3 955
sčítání 2021
-777
−1 182 proti 2024 2020-2025
2025
648
−83 proti 2024 2020-2025
2025
-446
−126 proti 2024 2020-2025
2025
3 297
−654 proti 2024 2020-2025
2025
187
+20 proti 2024 2020-2025
2025
-331
−1 056 proti 2024 2020-2025
2025
335
−31 proti 2024 2020-2025
2025
3 628
+402 proti 2024 2020-2025
2025
1 094
+43 proti 2024 2020-2025
2025
6,9 ‰
−0,9 proti 2024
okres 7,3 · ČR 7,1
2949. z 6 254 obcí · 7. z 12 podobně velkých
2020-2025
2025
-8,3 ‰
−12,6 proti 2024
okres -3,1 · ČR 0,6
4410. z 6 254 obcí · 9. z 12 podobně velkých
2020-2025
2025
2,0 ‰
+0,2 proti 2024
ČR 1,9
10. z 27 obcí · 5. z 12 podobně velkých
2020-2025
2025
3,6 ‰
−0,3 proti 2024
ČR 3,9
20. z 27 obcí · 10. z 12 podobně velkých
2020-2025
2025
11,7 ‰
+0,5 proti 2024
okres 10,7 · ČR 10,4
2025. z 6 254 obcí · 4. z 12 podobně velkých
2020-2025
2025

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 28,1 % lidí (26 027 z 92 649), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 608 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 90 596 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 92 649.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
44 531
48,1 % obyvatel
Ženy
48 118
51,9 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
158
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % Muži 90+ let: 234 (0,3 %) Ženy 90+ let: 513 (0,6 %) 90+ Muži 85-89 let: 599 (0,7 %) Ženy 85-89 let: 1 120 (1,2 %) 85-89 Muži 80-84 let: 1 048 (1,1 %) Ženy 80-84 let: 1 751 (1,9 %) 80-84 Muži 75-79 let: 1 893 (2,0 %) Ženy 75-79 let: 2 772 (3,0 %) 75-79 Muži 70-74 let: 2 460 (2,7 %) Ženy 70-74 let: 3 415 (3,7 %) 70-74 Muži 65-69 let: 2 723 (2,9 %) Ženy 65-69 let: 3 354 (3,6 %) 65-69 Muži 60-64 let: 2 453 (2,7 %) Ženy 60-64 let: 2 770 (3,0 %) 60-64 Muži 55-59 let: 2 609 (2,8 %) Ženy 55-59 let: 2 747 (3,0 %) 55-59 Muži 50-54 let: 2 787 (3,0 %) Ženy 50-54 let: 2 905 (3,1 %) 50-54 Muži 45-49 let: 3 522 (3,8 %) Ženy 45-49 let: 3 442 (3,7 %) 45-49 Muži 40-44 let: 3 399 (3,7 %) Ženy 40-44 let: 3 370 (3,6 %) 40-44 Muži 35-39 let: 3 175 (3,4 %) Ženy 35-39 let: 2 975 (3,2 %) 35-39 Muži 30-34 let: 3 151 (3,4 %) Ženy 30-34 let: 3 055 (3,3 %) 30-34 Muži 25-29 let: 3 029 (3,3 %) Ženy 25-29 let: 2 907 (3,1 %) 25-29 Muži 20-24 let: 2 366 (2,6 %) Ženy 20-24 let: 2 354 (2,5 %) 20-24 Muži 15-19 let: 1 994 (2,2 %) Ženy 15-19 let: 1 919 (2,1 %) 15-19 Muži 10-14 let: 2 316 (2,5 %) Ženy 10-14 let: 2 292 (2,5 %) 10-14 Muži 5-9 let: 2 210 (2,4 %) Ženy 5-9 let: 2 165 (2,3 %) 5-9 Muži 0-4 let: 2 563 (2,8 %) Ženy 0-4 let: 2 292 (2,5 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Obce a území

Téma obce a území →

Zemědělská půda tvoří 45,5 % katastru Hradce Králové.

105,69 km²
0 proti 2024
2025
45,5 %
0 proti 2024
okres 69,7 · ČR 53,1
4934. z 6 258 obcí · 4. z 12 podobně velkých
1993-2025
2025
21,0 %
0 proti 2024
okres 16,7 · ČR 34,0
3533. z 6 258 obcí · lepší než 43 % · 6. z 12 podobně velkých
1993-2025
2025
3,45 %
0 proti 2024
okres 2,23 · ČR 2,18
853. z 6 258 obcí · 5. z 12 podobně velkých
1993-2025
2025
7,18 %
0 proti 2024
okres 2,68 · ČR 1,73
59. z 6 258 obcí · 6. z 12 podobně velkých
1993-2025
2025
21
2025

Využití území a vybavenost

2025

Využití území

  • Orná půda 3 243 30,7 %
  • Zahrady 708 6,7 %
  • Ovocné sady 8 0,1 %
  • Trvalé travní porosty 852 8,1 %
  • Lesní půda 2 222 21,0 %
  • Vodní plochy 364 3,4 %
  • Zastavěné plochy 759 7,2 %
  • Ostatní plochy 2 412 22,8 %

Celkem 10 569 ha

Co v obci je

  • Vodovod
  • Kanalizace s ČOV
  • Plyn
  • Sběrný dvůr
  • Dům s pečovatelskou službou
  • Kino
  • Kulturní dům
  • Informační centrum
  • Středisko volného času
  • Kostel
  • Koupaliště

11 z 12 sledovaných položek

Veřejné finance

Téma veřejné finance →

Rozpočtové příjmy Hradce Králové byly v roce 2025 3 450 mil. Kč, v přepočtu 36 881 Kč na obyvatele.

690 880 tis. Kč
−99 823 proti 2024 2012-2025
2025
6 483 455 588 Kč
okres 10 257 625 890 · ČR 600 469 124 785
9. z 6 258 obcí · 3. z 12 podobně velkých
2023
2 710 189 tis. Kč
+107 490 proti 2024 2020-2025
2025
248 452 tis. Kč
+37 012 proti 2024 2020-2025
2025
3 449 656 tis. Kč
−18 186 proti 2024 2020-2025
2025
-223 189 tis. Kč
−681 462 proti 2024 2020-2025
2025
3 672 845 tis. Kč
+663 276 proti 2024 2020-2025
2025
7 386 Kč
−998 proti 2024
okres 5 721 · ČR 5 825
4745. z 6 247 obcí · lepší než 24 % · 8. z 12 podobně velkých
2012-2025
2025
7,2 %
+1,1 proti 2024
okres 13,4 · ČR 18,9
3888. z 6 253 obcí · 12. z 12 podobně velkých
2020-2025
2025
Další ukazatele (3)
69 317 Kč
okres 61 098 · ČR 79 370
1140. z 6 254 obcí · 6. z 12 podobně velkých
2023
36 881 Kč
+111 proti 2024
okres 37 192 · ČR 48 930
2454. z 6 253 obcí · 9. z 12 podobně velkých
2020-2025
2025
39 267 Kč
+7 356 proti 2024
okres 38 078 · ČR 47 568
2108. z 6 253 obcí · 7. z 12 podobně velkých
2020-2025
2025

Práce a ekonomika

Téma práce a ekonomika →

Ke konci srpna 2026 byl podíl nezaměstnaných osob v Hradci Králové 4,00 %, o 0,15 procentního bodu více než měsíc předtím.

4,00 %
+0,15 proti červenci 2026
okres 4,01 · ČR 5,05
2763. z 6 254 obcí · lepší než 55 % · 2. z 12 podobně velkých
2016-2026
srpen 2026
2 471
+76 proti červenci 2026 2018-2026
srpen 2026
0,9
−0,1 proti 2023
607. z 3 296 obcí · lepší než 81 % · 1. z 12 podobně velkých
2020-2024
2024

Nezaměstnanost během roku

MPSV

Podíl nezaměstnaných osob po měsících

%
Podíl nezaměstnaných osob po měsících (%)
Rok ledúnobředubkvěčvnčvcsrpzářříjlispro
2016 5,60 5,47 5,30 4,94 4,80 4,66 4,86 4,82 4,51 4,27 4,05 4,00
2017 4,00 3,94 3,75 3,48 3,35 3,23 3,37 3,39 3,12 2,92 2,74 2,80
2018 2,86 2,77 2,66 2,53 2,43 2,48 2,66 2,78 2,55 2,35 2,16 2,27
2019 2,45 2,42 2,35 2,23 2,14 2,10 2,34 2,41 2,30 2,22 2,18 2,33
2020 2,44 2,41 2,37 2,64 2,85 2,95 3,23 3,24 3,14 3,13 3,17 3,29
2021 3,39 3,32 3,21 3,20 3,10 3,00 3,05 3,11 2,80 2,61 2,48 2,59
2022 2,65 2,61 2,51 2,42 2,40 2,39 2,63 2,81 2,73 2,80 2,79 2,85
2023 2,97 3,06 2,99 2,99 2,98 2,94 3,11 3,18 3,17 3,11 2,99 3,05
2025 3,14 3,22 3,22 3,33 3,29 3,34 3,53 3,62 3,56 3,64 3,60 3,68
2026 3,94 3,94 3,90 3,80 3,71 3,70 3,85 4,00 bez údaje bez údaje bez údaje bez údaje

Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu 15-64 let ke konci měsíce. Sezónní práce (stavebnictví, zemědělství, turistika) obvykle snižuje nezaměstnanost v létě a zvedá ji v zimě.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →

V roce 2025 bylo v Hradci Králové registrováno 25 678 ekonomických subjektů, o 51 méně než rok předtím.

25 678 subjektů
−51 proti 2024 2001-2025
2025
16 704 subjektů
+451 proti 2024 2010-2025
2025
65,1 %
+1,9 proti 2024
okres 65,0 · ČR 61,6
2122. z 6 257 obcí · lepší než 66 % · 1. z 12 podobně velkých
2010-2025
2025
27,8
okres 25,6 · ČR 17,1
908. z 6 246 obcí · 3. z 9 podobně velkých
2001-2025
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026

Nejvíc podniků v Hradci Králové působí v oboru profesní, vědecké a technické činnosti (15,5 %), následují velkoobchod a maloobchod a zpracovatelský průmysl.

Vzniklo za 12 měsíců
1 071
Zaniklo za 12 měsíců
222
Má zaměstnance
34,4 %
z 14 117 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Profesní, vědecké a technické činnosti 4 036 15,5 %
  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 3 645 14,0 %
  • Zpracovatelský průmysl 2 667 10,3 %
  • Stavebnictví 2 565 9,9 %
  • Ostatní činnosti 2 347 9,0 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 1 967 7,6 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 1 192 4,6 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 896 3,5 %
  • Doprava a skladování 882 3,4 %
  • Zemědělství, lesnictví, rybářství 868 3,3 %
  • Vzdělávání 788 3,0 %
  • Informační a komunikační činnosti 771 3,0 %
  • Ostatní 2 102 8,1 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 17 538 67,5 %
  • Společnost s ručením omezeným 5 399 20,8 %
  • Společenství vlastníků jednotek 976 3,8 %
  • Spolek 733 2,8 %
  • Zahraniční fyzická osoba 298 1,1 %
  • Akciová společnost 261 1,0 %
  • Pobočný spolek 168 0,6 %
  • Družstvo 144 0,6 %
  • Odborová organizace 106 0,4 %
  • Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem 65 0,3 %
  • Ostatní 276 1,1 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 2 643 10,2 %
  • 3-10 let 5 180 20,0 %
  • 10-20 let 7 193 27,7 %
  • 20-30 let 5 445 21,0 %
  • Více než 30 let 5 503 21,2 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 9 260 35,7 %
  • 1-9 zaměstnanců 3 921 15,1 %
  • 10-49 zaměstnanců 720 2,8 %
  • 50-249 zaměstnanců 182 0,7 %
  • 250 a více zaměstnanců 34 0,1 %
  • Neuvedeno 11 847 45,6 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →

Při sčítání v roce 2021 bylo v Hradci Králové 42 630 obydlených bytů.

16 308
srpen 2026
2 428
srpen 2026
11 815
+1 047 proti 2001 1869-2011
2011
42 630
sčítání 2021
30 339
sčítání 2021
8 936
sčítání 2021
1 875
sčítání 2021
39 100
sčítání 2021
40
sčítání 2021
33 633
sčítání 2021
Další ukazatele (5)
206
+33 proti 2023 2020-2024
2024
139
+38 proti 2023 2020-2024
2024
47
−8 proti 2023 2020-2024
2024
2,18
+0,34 proti 2023
okres 2,45 · ČR 2,78
2768. z 6 254 obcí · 5. z 12 podobně velkých
2020-2024
2024
14,9 %
okres 7,6 · ČR 13,4
1482. z 6 256 obcí · 7. z 12 podobně velkých
srpen 2026

Do počtu dokončených bytů se kromě rodinných a bytových domů počítají i nástavby, vestavby a byty v nebytových budovách - tady jde o 20 z 206 bytů.

V Hradci Králové je 32 základních škol se 9 677 žáky a 24 mateřských škol s 2 860 dětmi.

18 670
sčítání 2021
28 269
sčítání 2021
7 658
sčítání 2021
23,7 %
ORP 20,4
206. z 6 254 obcí · 1. z 12 podobně velkých
sčítání 2021
3 473
září 2026
12 110
září 2026
13 771
září 2026
5
září 2026
24
0 proti 2023 2020-2024
2024
2 860
+19 proti 2023 2020-2024
2024
9 677
−42 proti 2023 2020-2024
2024
32
+1 proti 2023 2021-2024
2024

Školy se počítají jako samostatné subjekty, ne jako budovy nebo třídy - jeden subjekt často provozuje několik pracovišť.

Školy v obci

53 subjektů
  • Základní škola a Mateřská škola MŠ 38 · ZŠ 90 · MŠ 102 · ZŠ 450 · MŠ 62 · ZŠ 450 · MŠ 56 · ZŠ 330 · MŠ 106 · ZŠ 340 · MŠ 158 · ZŠ 790 · MŠ 106 · ZŠ 500
  • Biskupské gymnázium, círk. ZŠ, MŠ a ZUŠ MŠ 56 · SŠ 620 · ZUŠ 236 · ZŠ 270
  • ZŠ a MŠ Josefa Gočára MŠ 104 · ZŠ 800
  • Mateřská škola MŠ 162 · MŠ 156 · MŠ 158 · MŠ 234
  • VOŠ, SŠ, ZŠ a MŠ MŠ 133 · SŠ 160 · VOŠ 84 · ZŠ 302
  • Základní škola a Mateřská škola Pohádka MŠ 134 · ZŠ 540
  • MŠ, Speciální ZŠ a PrŠ MŠ 53 · SŠ 40 · ZŠ 366
  • Masarykova ZŠ a MŠ MŠ 159 · ZŠ 300
  • Mateřská škola Sluníčko MŠ 241
  • Mateřská škola Zvoneček MŠ 200
  • Mateřská škola Lužická MŠ 190
  • Mateřská škola Kamarád MŠ 184
  • Mateřská škola Čtyřlístek MŠ 183
  • Mateřská škola Klíček MŠ 158
  • MŠ, ZŠ a SŠ Daneta, s.r.o. MŠ 29 · SŠ 44 · ZŠ 70
  • Mateřská škola Sion, Hradec Králové MŠ 100
  • Mateřská škola Podzámčí MŠ 100
  • PROINTEPO - SŠ, ZŠ a MŠ s.r.o. MŠ 21 · SŠ 12 · ZŠ 62
  • ZŠ a MŠ při Fakultní nemocnici MŠ 30 · ZŠ 60
  • Safari Baby Club - mateřská škola MŠ 40
  • Mateřská škola Antonie s.r.o. MŠ 20
  • Základní škola ZŠ 1 050 · ZŠ 800 · ZŠ 720 · ZŠ 500 · ZŠ 450 · ZŠ 770
  • Základní škola SEVER ZŠ 600
  • Základní škola Sion J. A. Komenského ZŠ 530
  • ScioŠkola Hradec Králové - ZŠ. s.r.o. ZŠ 351
  • Základní škola TALENT Hradec Králové s.r.o. ZŠ 180
  • Základní škola Comenius ZŠ 180
  • ZŠ speciální a prakt. škola Diakonie ČCE Vrchlabí ZŠ 105
  • Základní škola Krok, z. ú. ZŠ 64
  • Dětský diagnostický ústav, SVP, ZŠ a ŠJ ZŠ 60
  • Základní škola Erazim 6, školská právnická osoba ZŠ 30
  • Akademie ped., soc. a hot. - SOŠ, s.r.o. SŠ 2 600
  • SPŠ, SOŠ a SOU SŠ 1 500
  • SŠ služeb, obchodu a gastronomie SŠ 1 200
  • VOŠ zdravotnická a Střední zdrav. škola SŠ 660 · VOŠ 440
  • SOŠ a SOU SŠ 800
  • OA, SOŠ a JŠ s pr. st. jaz. zk. SŠ 770
  • Gymnázium Boženy Němcové SŠ 640
  • Gymnázium J. K. Tyla SŠ 640
  • SŠ a VOŠ aplikované kybernetiky s.r.o. SŠ 350 · VOŠ 250

a dalších 13

Podle rejstříku škol MŠMT, stav k září 2026. Číslo je nejvyšší povolený počet dětí nebo žáků, ne skutečný stav.

Zdravotnictví

Téma zdravotnictví →
Další ukazatele (4)

Zdravotnická zařízení v obci

508 míst péče
  • Praktický lékař 49
  • Dětský lékař 21
  • Zubní lékař 84
  • Gynekolog 16
  • Lékař specialista 159
  • Záchranná služba 2
  • Fyzioterapie 44
  • Domácí zdravotní péče 7
  • Ostatní 126

Ambulantní specialisté podle oboru

  • Psychiatrie 20
  • Neurologie 19
  • Ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí 17
  • Vnitřní lékařství 14
  • Oftalmologie 13
  • Chirurgie 12
  • Rehabilitační a fyzikální medicína 12
  • Dermatovenerologie 11
  • Anesteziologie a intenzivní medicína 9
  • Endokrinologie a diabetologie 9
  • Ortodoncie 9
  • Radiologie a zobrazovací metody 9
  • Alergologie a klinická imunologie 8
  • Kardiologie 7
  • Plastická chirurgie 6

a dalších 22 oborů

Místa poskytování zdravotní péče podle registru NRPZS (ÚZIS). Jedno místo může sdílet víc lékařů, u specialistů se místo s více obory počítá u každého z nich. Lékárny tu nejsou - počítají se podle úřední evidence SÚKL níže.

Lékárny

38 lékáren
  • Lékárna 37
  • Nemocniční lékárna 1
  • Otevřeno v sobotu 17
  • Otevřeno v neděli 10
  • Lékárenská pohotovost 1
  • BENU Lékárna Brněnská 1825/23a · So, Ne
  • BENU Lékárna Foerstrova 1655/1
  • BENU Lékárna Gočárova třída 1754/48a · So, Ne
  • BENU Lékárna Kutnohorská 226 · So, Ne
  • BENU Lékárna Náchodská 198 · So
  • BENU Lékárna Pospíšilova 390/6
  • Dr.Max LÉKÁRNA Dukelská třída 479/18 · So
  • Dr.Max LÉKÁRNA Gočárova třída 1754/48a · So, Ne
  • Dr.Max LÉKÁRNA Jeronýmova 750/1
  • Dr.Max LÉKÁRNA K Sokolovně 309/1b
  • Dr.Max LÉKÁRNA Pilnáčkova 436/11 · So, Ne
  • Dr.Max LÉKÁRNA Rašínova třída 1669 · So, Ne
  • Dr.Max LÉKÁRNA S. K. Neumanna 329/23
  • Dr.Max LÉKÁRNA Víta Nejedlého 1063/10 · So, Ne
  • Dr.Max LÉKÁRNA třída Edvarda Beneše 1797/1d · So, Ne
  • Dr.Max LÉKÁRNA třída Karla IV. 468/18
  • Dr.Max LÉKÁRNA třída SNP 593/23
  • EUC Lékárna Bratří Štefanů 895/1
  • EUC Lékárna třída SNP 638/14
  • Fakultní nemocnice-nemocniční lékárna (nemocniční lékárna) Sokolská 581 · So, Ne · pohotovost
  • Herba Jiřího Purkyně 742/20 · So
  • Lékárna AVE Masarykovo náměstí 538/2
  • Lékárna Benu Atrium Dukelská třída 1713/7 · So, Ne
  • Lékárna GALENUS Mánesova 646/16
  • Lékárna LEMON náměstí 28. října 1610/1 · So
  • Lékárna NA KLADSKÉ Kladská 1065
  • Lékárna NIKO třída Edvarda Beneše 577/86
  • Lékárna Na Nádraží Riegrovo náměstí 914/2
  • Lékárna Pod Strání s.r.o. Milady Horákové 549/53
  • Lékárna Pyrám Pospíšilova 1159/41 · So
  • Lékárna REMEDIKA Veverkova 1631/5
  • Lékárna Sano Kladská 1192/65a
  • Lékárna U GRANDU Československé armády 287/19
  • Lékárna V Lipkách Střelecká 880/53 · So
  • Lékárna Za skleněnou věží Wonkova 1225/3
  • Lékárna u polikliniky III třída Edvarda Beneše 1549/34
  • Svatojánská lékárna Pešinova 153/1
  • Tilia třída Edvarda Beneše 1412/35 · So

Podle seznamu lékáren SÚKL. Výdejna je odloučené pracoviště lékárny s kratší otevírací dobou. „So“ a „Ne“ znamenají otevřeno o víkendu podle pracovní doby nahlášené SÚKL.

Volby a politika

Téma volby a politika →
71,8 %
+1,8 proti 2021
okres 72,0 · ČR 69,0
3533. z 6 254 obcí · lepší než 43 % · 1. z 12 podobně velkých
2002-2025
2025
73,0 %
+1,7 proti 2018
okres 73,5 · ČR 70,3
3428. z 6 254 obcí · lepší než 45 % · 1. z 12 podobně velkých
2013-2023
2023
35,6 %
−9,8 proti 2020
okres 35,5 · ČR 33,3
3206. z 6 253 obcí · lepší než 48 % · 4. z 12 podobně velkých
2000-2024
2024
45,1 %
+2,9 proti 2022
okres 48,4 · ČR 48,1
5383. z 6 249 obcí · lepší než 13 % · 3. z 12 podobně velkých
2002-2026
2026
40,7 %
+4,6 proti 2019
okres 40,0 · ČR 36,8
2364. z 6 254 obcí · lepší než 62 % · 1. z 12 podobně velkých
2004-2024
2024
26,6 %
+4,2 proti 2020
okres 24,0
905. z 2 184 obcí · lepší než 58 % · 1. z 4 podobně velkých
2026

Zastoupení v Senátu

Obec patří do senátního obvodu č. 45 - Hradec Králové. Senátoři se volí na šest let a Senát se obnovuje po třetinách, takže se tu nevolí při každých volbách.

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 45,1 %
TOP 09+HDK: 25,5 % ANO: 22,2 % STAN+Piráti: 14,2 % ODS: 10,6 % VPM+HP+MY+RH+NČ: 8,0 % KDUČSL+Zel.+NK: 7,9 % Ostatní: 11,6 %
  • TOP 09+HDK 25,5 %
  • ANO 22,2 %
  • STAN+Piráti 14,2 %
  • ODS 10,6 %
  • VPM+HP+MY+RH+NČ 8,0 %
  • KDUČSL+Zel.+NK 7,9 %
  • SPDAUTOTrikolNK 4,5 %
  • Svob+PŘÍSAH+PRO 2,4 %
  • Ostatní (2) 4,7 %

1 075 148 platných hlasů · 85 okrsků

Senát 2026 - 1. kolo

účast 44,6 %
Martin Dvořák: 29,2 % Zuzana Ceralová Petrofová: 22,3 % Jana Hůlková: 17,5 % Monika Nebeská: 12,3 % Jan Holásek: 11,6 % Ivan Picek: 5,3 % Ostatní: 1,9 %

30 798 platných hlasů · 85 okrsků · odchylka proti kraji

Senát 2026 - 2. kolo

účast 26,6 %
Zuzana Ceralová Petrofová: 57,9 % Martin Dvořák: 42,1 %

18 687 platných hlasů · 85 okrsků · odchylka proti kraji

Sněmovna 2025

účast 71,8 %
ANO: 28,9 % SPOLU: 28,8 % STAN: 12,1 % Piráti: 10,5 % SPD: 6,4 % AUTO: 6,2 % Ostatní: 7,0 %

50 007 platných hlasů · 85 okrsků · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 40,7 %
KDU+ODS+TOP 09: 25,9 % ANO: 23,4 % STAN+SLK: 9,7 % AUTO+PŘÍSAHA: 8,7 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 8,7 % Piráti: 7,1 % Ostatní: 16,5 %
  • KDU+ODS+TOP 09 25,9 % +4,2
  • ANO 23,4 % -4,1
  • STAN+SLK 9,7 % +0,6
  • AUTO+PŘÍSAHA 8,7 % -1,9
  • ČSNS+KSČM+SD-SN 8,7 % -0,3
  • Piráti 7,1 % +1,9
  • SPD+Trikolora 5,2 % -0,2
  • PRO2022+SVPROZS 2,3 % -0,2
  • Ostatní (22) 9,0 %

28 528 platných hlasů · 85 okrsků · odchylka proti kraji

Kraje 2024

účast 35,6 %
ANO: 30,2 % KDU-ČSL+ODS+VČ: 23,1 % STAN+TOP+LES+HD: 19,7 % Piráti: 6,4 % Svo+SPD+Tri+PRO: 6,1 % ČSNS+KSČM: 5,2 % Ostatní: 9,3 %
  • ANO 30,2 % -4,3
  • KDU-ČSL+ODS+VČ 23,1 % -3,5
  • STAN+TOP+LES+HD 19,7 % +7,5
  • Piráti 6,4 % +2,4
  • Svo+SPD+Tri+PRO 6,1 % -0,3
  • ČSNS+KSČM 5,2 % 0,0
  • SOCDEM+SproK+RH 4,1 % -2,9
  • Zelení+SEN 21 3,4 % +1,6
  • Ostatní (5) 1,7 %

25 119 platných hlasů · 85 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 71,6 %
Petr Pavel: 42,7 % Andrej Babiš: 29,3 % Danuše Nerudová: 13,5 % Pavel Fischer: 6,8 % Jaroslav Bašta: 3,6 % Marek Hilšer: 2,3 % Ostatní: 1,8 %
  • Petr Pavel 42,7 % +6,4
  • Andrej Babiš 29,3 % -4,1
  • Danuše Nerudová 13,5 % -1,1
  • Pavel Fischer 6,8 % +0,4
  • Jaroslav Bašta 3,6 % -0,9
  • Marek Hilšer 2,3 % -0,5
  • Karel Diviš 1,3 % -0,2
  • Tomáš Zima 0,5 % -0,1

50 846 platných hlasů · 86 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 73,0 %
Petr Pavel: 65,8 % Andrej Babiš: 34,2 %
  • Petr Pavel 65,8 % +5,6
  • Andrej Babiš 34,2 % -5,6

51 981 platných hlasů · 86 okrsků · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

37 mandátů

TOP 09+HDK

11 mandátů · 25,5 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr.et Mgr. Pavlína Springerová, Ph.D. 49 1. 9 673
Ing. Lukáš Řádek 49 2. 8 100
JUDr. Kamil Podroužek 53 3. 7 920
Mgr. Janette Prošková 27 4. 8 060
Jaroslav Pokorný 45 5. 7 743
MUDr. Lucie Beránková 49 6. 7 708
Mgr. Eduard Hlávka 49 7. 7 965
Bc. Richard Uhlíř 44 8. 7 776
Jan Špičan 21 9. 7 501
Ing. Romana Dürrerová 58 10. 7 663
Mgr. Sandra Špačková 38 11. 7 707

Hradecký demokratický klub a TOP 09 s podporou Hradeckých kantorů a nestraníků

ANO

10 mandátů · 22,2 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Lukáš Fiedler 39 1. 6 979
Pavel Marek 56 2. 6 807
Kateřina Schwarz Doubicová 31 3. 6 589
Ing. Jan Groh, LL.M., MBA 47 4. 6 707
Jiří Kos 58 5. 6 628
Mgr. et Mgr. Bc. Jan Fajfr 48 6. 6 668
Mgr. Libuše Friedlová 64 7. 6 607
Bc. Miroslav Janů 40 8. 6 564
Mgr. Filip Diviš 26 9. 6 600
Andrea Turková 46 10. 6 673

ANO 2011

STAN+Piráti

6 mandátů · 14,2 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Martin Dvořák 69 5. 5 809
Bc. Dominik Žilka 31 2. 4 791
Mgr. Lucie Hofmanová 29 8. 4 672
Kamil Kubica 28 1. 4 637
Bc. Eliška Hryzlíková 30 10. 4 571
Luboš Hoker 43 3. 4 502

Piráti a Starostové

ODS

4 mandáty · 10,6 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Martin Soukup 60 1. 3 923
prof. MUDr. Roman Chlíbek, Ph.D. 61 14. 3 682
Jaroslav Filip 40 4. 3 568
Ing. Eva Vortelová 49 2. 3 411

Občanská demokratická strana

VPM+HP+MY+RH+NČ

3 mandáty · 8,0 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
JUDr. Jan Holásek, LL.M. 53 1. 3 391
Ing. Martina Hepnerová 44 2. 3 063
Mgr. Vítězslav Perun 48 5. 2 742

NÁŠ HRADEC: koalice Naše Česko, MY, ROZVÍJÍME HRADEC, HRADEČTÍ PATRIOTI, Volba pro město

KDUČSL+Zel.+NK

3 mandáty · 7,9 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Bc. Martina Erbsová 44 1. 3 305
Ing. Anna Maclová 66 8. 3 076
Mgr. Martin Hanousek 43 3. 3 030

Změna pro Hradec, Zelení a KDU-ČSL

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Sociální situace

Téma sociální situace →
3 994
září 2026
22 405
září 2026
13 b.
+1 proti 2023 2016-2024
2024
42,7 ‰
okres 40,3 · ČR 76,0
4148. z 6 101 obcí · lepší než 32 % · 2. z 12 podobně velkých
září 2026

Zařízení sociálních služeb

44 zařízení · 2024
  • Sociální poradny 13
  • Centra sociálně rehabilitačních služeb 8
  • Stacionáře denní 3
  • Chráněné bydlení 3
  • Služby rané péče 3
  • Domovy pro seniory 2
  • Domovy se zvláštním režimem 2
  • Azylové domy 2
  • Nízkoprahová zařízení pro děti a mládež 2
  • Intervenční centra 1
  • Služby následné péče 1
  • Zařízení pro krizovou pomoc 1
  • Nízkoprahová denní centra 1
  • Noclehárny 1
  • Sociálně terapeutické dílny 1

Podle registru poskytovatelů sociálních služeb (ČSÚ, MPSV). Počítá se zařízení, ne kapacita.

8 064 osob
sčítání 2021
6 660 osob
sčítání 2021
35 803 osob
sčítání 2021
27 739 osob
sčítání 2021
45 687 osob
sčítání 2021

Dojížďka za prací a do školy

sčítání 2021

Kam se vyjíždí

Do jiných obcí vyjíždí 7 766 lidí.

Odkud se přijíždí

Z jiných obcí dojíždí 35 803 lidí.

Údaje jsou ze Sčítání 2021 a zachycují stav ke dni sčítání 26. března 2021, kdy část lidí pracovala z domova. Směry jsou jen mezi obcemi Česka, počet vyjíždějících výš zahrnuje i cesty do ciziny.

16 226
+2 446 proti 2024 2023-2025
2025
99,5 %
+15,0 proti 2024
okres 81,1 · ČR 73,4
961. z 6 256 obcí · lepší než 84 % · 4. z 12 podobně velkých
2023-2025
2025

Cestovní ruch

Téma cestovní ruch →

V Hradci Králové je 38 ubytovacích zařízení s 2 934 lůžky.

Kulturní památky

277 · z toho 1 národních
  • muzeum národní kulturní památka
  • Bílá věž a kaple sv. Klimenta
  • Labská vodní elektrárna
  • Moravský most s elektrárnou
  • Pražský most s kiosky
  • Sbor kněze Ambrože s čp. 728, 729 a kolumbáriem
  • Tesařova vila
  • Wiplerova vila
  • gymnasium J. K. Tyla
  • hotel - pův. tři řadové měšťanské domy
  • hotel Grand
  • kanovnický dům
  • kašna se sousoším sv. Jana Nepomuckého
  • kolej jezuitská
  • kostel Nanebevzetí P. Marie s kaplí sv. Josefa
  • kostel evangelický českobratrský s farou
  • kostel sv. Anny s náhrobky · Kukleny
  • kostel sv. Antonína Poustevníka · Nový Hradec Králové
  • kostel sv. Jana Křtitele se zvonicí a ohrazením hřbitova · Třebeš
  • kostel sv. Mikuláše
  • kostel sv. Pavla s ohrazením hřbitova · Pouchov
  • koželužská škola
  • lékařská fakulta
  • mírový muniční sklad · Svobodné Dvory
  • mírový muniční sklad · Kukleny
  • městské opevnění barokní
  • městské opevnění středověké
  • městský dům se sochou sv. Jana Nepomuckého
  • měšťanský dům zv. Cejpův palác
  • měšťanský dům zv. U Špuláků
  • okresní úřad a finanční úřad, nyní magistrát
  • pevnost - Pajkrova flošna
  • pevnost Pivovarská flošna a inundační kotlina s přístupovou hrází
  • pevnostní dům zv. generálský
  • pivovar
  • schodiště - tzv. Gočárovo
  • seminář kněžský, purkrabský dům a kostel sv. Jana Nepomuckého
  • solnice a okresní hejtmanství
  • universita - pedagogická fakulta
  • venkovská usedlost Šrámkův statek · Piletice

Vypsaných je 40 z 100 významnějších památek.

Dále 177 staveb bez vlastního jména: měšťanský dům (79), městský dům (37), činžovní dům (36), venkovský dům (3), pomník zaměstnancům pošty na čp. 915, hrob - náhrobek rodiny škodovy, děkanství, pomník šesti rudoarmějců a další.

Životní prostředí

Téma životní prostředí →
340 kg
+3 proti 2023
okres 337 · ČR 414
2629. z 6 254 obcí · lepší než 57 % · 7. z 12 podobně velkých
2021-2024
2024
151 kg
−2 proti 2023
okres 158 · ČR 205
1680. z 6 254 obcí · lepší než 73 % · 4. z 12 podobně velkých
2021-2024
2024
59 kg
−7 proti 2023
okres 61 · ČR 69
3642. z 6 254 obcí · lepší než 41 % · 3. z 12 podobně velkých
2021-2024
2024
32 088,2 t
+416,5 proti 2023 2021-2024
2024
14 248,7 t
−131,7 proti 2023 2021-2024
2024
630,3 t
+106,7 proti 2023 2021-2024
2024
779,8 t
+30,0 proti 2023 2021-2024
2024
61,7 %
+7,5 proti 2023
ORP 58,6
1136. z 6 258 obcí · lepší než 81 % · 2. z 12 podobně velkých
2021-2024
2024
5 555,2 t
−615,7 proti 2023 2021-2024
2024
Další ukazatele (7)
2 232,5 t
+81,9 proti 2023 2021-2024
2024
1 635,2 t
+253,0 proti 2023 2021-2024
2024
1 323,8 t
−32,8 proti 2023 2021-2024
2024
363,8 t
−917,8 proti 2023 2021-2024
2024
9 694,4 t
+2 529,9 proti 2023 2021-2024
2024
346,3 t
+6,7 proti 2023 2021-2024
2024
35,1 t
−4,1 proti 2023 2021-2024
2024

Památné stromy a příroda

20 stromů
  • Buky lesní 3
  • Borovice lesní
  • Dub letní
  • Dub letní
  • Dub letní
  • Dub letní
  • Dub letní
  • Dub letní
  • Dub letní u loděnice v Malšovicích
  • Dub u slepého ramene v Malšovicích
  • Javor babyka
  • Jilm u řeky Labe
  • Jilm v nivě Labe
  • Jilm za ČOV
  • Jinan dvoulaločný
  • Liliovník u MLN
  • Lípa srdčitá
  • Platan javorolistý

Podle Ústředního seznamu ochrany přírody (AOPK ČR). U skupin stromů je uvedený počet stromů.

Data po letech

26 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2025 93 534 44 897 48 637 648 1 094 -446 3 297 3 628 -331 -777
2024 94 311 45 124 49 187 731 1 051 -320 3 951 3 226 725 405
2023 93 906 44 892 49 014 758 1 035 -277 3 708 3 031 677 400
2022 93 506 44 641 48 865 902 1 025 -123 5 175 2 142 3 033 2 910
2021 90 596 43 434 47 162 1 000 1 257 -257 2 009 2 204 -195 -452
2020 92 683 44 543 48 140 1 012 1 218 -206 2 023 2 073 -50 -256
2019 92 939 44 679 48 260 - - - - - - -
2018 92 742 44 533 48 209 - - - - - - -
2017 92 917 44 602 48 315 - - - - - - -
2016 92 929 44 582 48 347 - - - - - - -
2015 92 891 44 572 48 319 - - - - - - -
2014 92 808 44 478 48 330 - - - - - - -
2013 92 904 44 529 48 375 - - - - - - -
2012 93 035 44 661 48 374 - - - - - - -
2011 93 490 44 954 48 536 - - - - - - -
2010 94 318 45 057 49 261 - - - - - - -
2009 94 493 45 220 49 273 - - - - - - -
2008 94 497 45 197 49 300 - - - - - - -
2007 94 252 45 066 49 186 - - - - - - -
2006 94 255 44 970 49 285 - - - - - - -
2005 94 431 45 059 49 372 - - - - - - -
2004 94 694 45 128 49 566 - - - - - - -
2003 95 195 45 440 49 755 - - - - - - -
2002 95 755 45 758 49 997 - - - - - - -
2001 96 408 46 092 50 316 - - - - - - -
2000 98 080 47 055 51 025 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi 6 258 obcemi Česka drží Hradec Králové 8. místo podle počtu obyvatel.

Mezi obcemi okresu

1. z 104

Mezi všemi obcemi

8. z 6 258

percentil 100. - 100 % území je menších

Velikostní skupina

50 000 až 99 999 obyvatel

Stupeň urbanizace: město (DEGURBA, ČSÚ).

Takových obcí je v Česku 12. Pořadí „mezi podobně velkými" u ukazatelů se počítá v téhle skupině (velikostní skupiny obcí podle ČSÚ).

Proti obcím stejné velikosti

  • Průměrný věk obec 44,8 let medián 43,8 let
  • Děti 0-14 let obec 14,5 % medián 14,6 %
  • Senioři 65+ obec 24,3 % medián 21,7 %
  • Nezaměstnanost obec 4,00 % medián 6,11 %
  • Bytů na 1 000 ob. obec 2,18 medián 1,61
  • Příjmy na obyvatele obec 36 881 Kč medián 38 299 Kč
  • Výdaje na obyvatele obec 39 267 Kč medián 39 290 Kč

Medián (čárka) je prostřední hodnota skupiny (obce od 50 000 do 99 999 obyvatel): polovina obcí má vyšší, polovina nižší. Světlý pás ukazuje, kde leží prostřední polovina obcí skupiny. Vždy za stejné období jako údaj obce.

Správní obvod

Hradec Králové

Obec s rozšířenou působností, kam se chodí pro občanku, řidičák nebo stavební povolení.

Části obce 21

Březhrad · Hradec Králové · Kukleny · Malšova Lhota · Malšovice · Moravské Předměstí · Nový Hradec Králové · Piletice · Plácky · Plačice · Plotiště nad Labem · Pouchov · Pražské Předměstí · Roudnička · Rusek · Slatina · Slezské Předměstí · Svinary · Svobodné Dvory · Třebeš · Věkoše

Zdroje dat: AOPK ČR · ČSÚ · ČTÚ · ČÚZK · Exekutorská komora ČR · Ministerstvo financí · Ministerstvo životního prostředí · MMR ČR · MPSV · MŠMT · NPÚ · SÚKL · ÚZIS · Volby.cz · zdroje dat a licence