Město

Otrokovice

Okres Zlín · Kraj Zlínský kraj · Web www.otrokovice.cz

Obyvatel 2025 17 239
Rozloha
19,63 km²
Hustota
878,3 ob./km²dopočet
Do okresního města
10,0 kmvzdušně
Do krajského města
10,0 kmvzdušně
Kód RÚIAN
585599
Poloha
49,2122, 17,5332

Otrokovice jsou město v okrese Zlín ve Zlínském kraji, jehož katastrální území má podíl lesních pozemků 2,6 %, což je několikanásobně méně než v Česku. Město patří k největším v okrese i v republice, s 17 239 obyvateli podle posledních dostupných dat za rok 2025. Skládá se ze dvou částí, Kvítkovic a Otrokovic, a leží 10 km od okresního i krajského města.

V Otrokovicích je čtyři základní školy se 1 470 žáky a dvě mateřské školy s 524 dětmi. Nejvíc podniků působí ve zpracovatelském průmyslu, velkoobchodu a maloobchodu, profesních, vědeckých a technických činnostech a stavebnictví. Ekonomických subjektů je zde 3 410, z toho většina jsou podnikající fyzické osoby. Podíl nezaměstnaných dosahuje 3,07 % a v obci je osm ubytovacích zařízení s 720 lůžky.

Počet obyvatel města kolísá, v roce 2025 klesl o 162 oproti roku 2024. Přírůstek obyvatel je záporný, přirozený přírůstek se snížil na -148 a saldo migrace je také záporné, ale s meziročním nárůstem o 111. Daňové příjmy města rostou, v roce 2025 dosáhly 474 milionů korun, což je o 46 % více než v roce 2020. Rozpočtové příjmy celkem vzrostly na 733 milionů korun.

Schválený rozpočet 2026 677,7 mil. příjmy 738,5 mil. výdaje −60,8 mil. saldo Struktura rozpočtu →

Vývoj počtu obyvatel

2000-2025
16 930 17 689 18 449 19 208 19 967 2000 2000: 19 714 obyvatel 2001: 19 206 obyvatel 2002: 19 055 obyvatel 2003: 18 857 obyvatel 2004 2004: 18 708 obyvatel 2005: 18 665 obyvatel 2006: 18 544 obyvatel 2007: 18 545 obyvatel 2008 2008: 18 538 obyvatel 2009: 18 518 obyvatel 2010: 18 469 obyvatel 2011: 18 456 obyvatel 2012 2012: 18 327 obyvatel 2013: 18 230 obyvatel 2014: 18 253 obyvatel 2015: 18 157 obyvatel 2016 2016: 18 009 obyvatel 2017: 17 932 obyvatel 2018: 17 876 obyvatel 2019: 17 879 obyvatel 2020 2020: 17 592 obyvatel 2021: 17 183 obyvatel 2022: 17 634 obyvatel 2023: 17 597 obyvatel 2024: 17 401 obyvatel 2025 2025: 17 239 obyvatel

Obec Otrokovice má 17 239 obyvatel a je 2. největší z 91 obcí okresu. Za poslední rok jich ubylo o 0,9 %. Od okresního města je vzdálená 10 km vzdušnou čarou a rozkládá se na 19,63 km² a skládá se ze 2 částí. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 178 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 13,2 % obyvatel starších patnácti let. Podíl nezaměstnaných byl 4,36 % a rozpočtové příjmy vycházejí na 42 519 Kč na obyvatele. Průměrná rychlost internetu v obci je 93,4 Mb/s pro stahování a 33,1 Mb/s pro odesílání, odezva 18 ms podle měření na rychlost.cz.

Metodika

Obec v číslech za 10 let

2015-2025
Ukazatel Tehdy Teď Změna Vývoj
Obyvatelé 18 157 2015 17 239 2025 −5,1 % pokles
Průměrný věk 43,3 let 2015 46,1 let 2025 +2,8 let nárůst
Podíl lidí nad 65 let 19,9 % 2015 24,5 % 2025 +4,6 p. b. nárůst
Dokončené byty 15 2020 23 2024 172 celkem za období
Aktivní ekonomické subjekty 1 786 subjektů 2015 1 929 subjektů 2025 +8,0 % nárůst
Podíl nezaměstnaných 2,46 % 2020 3,07 % 2024 +0,6 p. b. mírný nárůst
Příjmy rozpočtu na obyvatele v běžných cenách 29 454 Kč 2020 42 519 Kč 2025 +44,4 % nárůst

Srovnává se první rok s daty v posledních deseti letech s posledním rokem; u dokončených bytů je změna součet za celé období. Peněžní údaje jsou v běžných cenách, bez očištění o inflaci.

Vývoj v čase

7 grafů

Narození a zemřelí

Narození Zemřelí

0 83 167 250 334 2020 - Narození: 155 2020 - Zemřelí: 309 2021 - Narození: 157 2021 - Zemřelí: 275 2022 - Narození: 129 2022 - Zemřelí: 202 2023 - Narození: 125 2023 - Zemřelí: 206 2024 - Narození: 150 2024 - Zemřelí: 221 2025 - Narození: 91 2025 - Zemřelí: 239 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Stěhování

Přistěhovalí Vystěhovalí

0 257 514 771 1 028 2020 - Přistěhovalí: 386 2020 - Vystěhovalí: 519 2021 - Přistěhovalí: 432 2021 - Vystěhovalí: 464 2022 - Přistěhovalí: 952 2022 - Vystěhovalí: 428 2023 - Přistěhovalí: 691 2023 - Vystěhovalí: 647 2024 - Přistěhovalí: 571 2024 - Vystěhovalí: 696 2025 - Přistěhovalí: 555 2025 - Vystěhovalí: 569 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Přirozený přírůstek a saldo stěhování

Přirozený přírůstek Saldo stěhování

-222 -18 185 388 592 2020 Přirozený přírůstek: -154 Saldo stěhování: -133 2021 Přirozený přírůstek: -118 Saldo stěhování: -32 2022 Přirozený přírůstek: -73 Saldo stěhování: 524 2023 Přirozený přírůstek: -81 Saldo stěhování: 44 2024 Přirozený přírůstek: -71 Saldo stěhování: -125 2025 Přirozený přírůstek: -148 Saldo stěhování: -14 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Sňatky a rozvody

Sňatky Rozvody

21 40 59 78 97 2022 Sňatky: 81 Rozvody: 35 2023 Sňatky: 91 Rozvody: 27 2024 Sňatky: 61 Rozvody: 34 2022 2023 2024

Obyvatelé při sčítání lidu 1869-2011

v hranicích obce z roku 2011
0 5 472 10 944 16 416 21 888 1869 - Obyvatel při sčítání: 1 351 1880 - Obyvatel při sčítání: 1 489 1890 - Obyvatel při sčítání: 1 545 1900 - Obyvatel při sčítání: 1 629 1910 - Obyvatel při sčítání: 1 752 1921 - Obyvatel při sčítání: 1 927 1930 - Obyvatel při sčítání: 2 645 1950 - Obyvatel při sčítání: 8 929 1961 - Obyvatel při sčítání: 10 486 1970 - Obyvatel při sčítání: 11 925 1980 - Obyvatel při sčítání: 18 082 1991 - Obyvatel při sčítání: 20 267 2001 - Obyvatel při sčítání: 19 261 2011 - Obyvatel při sčítání: 18 502 1869 1890 1910 1930 1961 1980 2001 2011

Rozpočet

tis. Kč

Příjmy Výdaje

0 226 162 452 325 678 487 904 650 2020 - Příjmy: 518 153 2020 - Výdaje: 472 936 2021 - Příjmy: 489 469 2021 - Výdaje: 516 742 2022 - Příjmy: 538 481 2022 - Výdaje: 547 881 2023 - Příjmy: 610 849 2023 - Výdaje: 584 764 2024 - Příjmy: 704 977 2024 - Výdaje: 752 313 2025 - Příjmy: 732 981 2025 - Výdaje: 837 639 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Nezaměstnanost

%
1,9 2,2 2,5 2,8 3,2 2020 Podíl nezaměstnaných: 2,46 2021 Podíl nezaměstnaných: 1,97 2022 Podíl nezaměstnaných: 2,36 2023 Podíl nezaměstnaných: 2,59 2024 Podíl nezaměstnaných: 3,07 2020 2021 2022 2023 2024

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →

V roce 2025 se v Otrokovicích narodilo 91 dětí a zemřelo 239 lidí.

17 239
−162 proti 2024 2000-2025
2025
8 481
−73 proti 2024 2000-2025
2025
8 758
−89 proti 2024 2000-2025
2025
878,3 ob./km²
−8,3 proti 2024
okres 183,3 · ČR 138,4
38. z 6 258 obcí · 3. z 69 podobně velkých
2020-2025
2025
50,8 %
0 proti 2024
okres 50,9 · ČR 50,8
1605. z 6 254 obcí · 58. z 69 podobně velkých
2000-2025
2025
46,1 let
+0,4 proti 2024
okres 44,4 · ČR 43,3
673. z 6 254 obcí · 3. z 69 podobně velkých
2000-2025
2025
24,5 %
+0,3 proti 2024
okres 22,6 · ČR 20,8
964. z 6 254 obcí · 10. z 69 podobně velkých
2000-2025
2025
12,1 %
−0,4 proti 2024
okres 14,5 · ČR 15,1
5540. z 6 254 obcí · 69. z 69 podobně velkých
2000-2025
2025
202,0
+9,2 proti 2024
okres 156,1 · ČR 138,0
635. z 6 249 obcí · 5. z 69 podobně velkých
2000-2025
2025
63,4 %
+0,1 proti 2024
okres 63,0 · ČR 64,1
3296. z 6 254 obcí · 29. z 69 podobně velkých
2000-2025
2025
Další ukazatele (24)
17 302
−166 proti 2024 2000-2025
2025
17 131
sčítání 2021
18 502
−759 proti 2001 1869-2011
2011
6 773
sčítání 2021
6 348
sčítání 2021
2 560
sčítání 2021
1 355
sčítání 2021
7 803
sčítání 2021
4 336
sčítání 2021
1 492
sčítání 2021
-162
+34 proti 2024 2020-2025
2025
91
−59 proti 2024 2020-2025
2025
-148
−77 proti 2024 2020-2025
2025
555
−16 proti 2024 2020-2025
2025
34
+7 proti 2023 2022-2024
2024
-14
+111 proti 2024 2020-2025
2025
61
−30 proti 2023 2022-2024
2024
569
−127 proti 2024 2020-2025
2025
239
+18 proti 2024 2020-2025
2025
5,3 ‰
−3,3 proti 2024
okres 6,9 · ČR 7,1
4070. z 6 254 obcí · 66. z 69 podobně velkých
2020-2025
2025
-9,4 ‰
+1,9 proti 2024
okres -2,3 · ČR 0,6
4571. z 6 254 obcí · 59. z 69 podobně velkých
2020-2025
2025
1,9 ‰
+0,4 proti 2023
okres 1,9
2022-2024
2024
3,5 ‰
−1,7 proti 2023
okres 3,9
2022-2024
2024
13,8 ‰
+1,2 proti 2024
okres 10,9 · ČR 10,4
1306. z 6 254 obcí · 4. z 69 podobně velkých
2020-2025
2025

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 29,1 % lidí (4 992 z 17 131), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 95 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 17 183 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 17 131.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
8 377
48,9 % obyvatel
Ženy
8 754
51,1 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
178
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % Muži 90+ let: 30 (0,2 %) Ženy 90+ let: 85 (0,5 %) 90+ Muži 85-89 let: 68 (0,4 %) Ženy 85-89 let: 220 (1,3 %) 85-89 Muži 80-84 let: 165 (1,0 %) Ženy 80-84 let: 275 (1,6 %) 80-84 Muži 75-79 let: 262 (1,5 %) Ženy 75-79 let: 453 (2,6 %) 75-79 Muži 70-74 let: 521 (3,0 %) Ženy 70-74 let: 709 (4,1 %) 70-74 Muži 65-69 let: 564 (3,3 %) Ženy 65-69 let: 690 (4,0 %) 65-69 Muži 60-64 let: 513 (3,0 %) Ženy 60-64 let: 604 (3,5 %) 60-64 Muži 55-59 let: 557 (3,3 %) Ženy 55-59 let: 568 (3,3 %) 55-59 Muži 50-54 let: 589 (3,4 %) Ženy 50-54 let: 577 (3,4 %) 50-54 Muži 45-49 let: 794 (4,6 %) Ženy 45-49 let: 699 (4,1 %) 45-49 Muži 40-44 let: 738 (4,3 %) Ženy 40-44 let: 688 (4,0 %) 40-44 Muži 35-39 let: 590 (3,4 %) Ženy 35-39 let: 500 (2,9 %) 35-39 Muži 30-34 let: 577 (3,4 %) Ženy 30-34 let: 467 (2,7 %) 30-34 Muži 25-29 let: 429 (2,5 %) Ženy 25-29 let: 394 (2,3 %) 25-29 Muži 20-24 let: 360 (2,1 %) Ženy 20-24 let: 361 (2,1 %) 20-24 Muži 15-19 let: 446 (2,6 %) Ženy 15-19 let: 367 (2,1 %) 15-19 Muži 10-14 let: 443 (2,6 %) Ženy 10-14 let: 387 (2,3 %) 10-14 Muži 5-9 let: 363 (2,1 %) Ženy 5-9 let: 365 (2,1 %) 5-9 Muži 0-4 let: 368 (2,2 %) Ženy 0-4 let: 345 (2,0 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Obce a území

Téma obce a území →

Zemědělská půda tvoří 51,7 % katastru Otrokovic.

19,63 km²
2025
51,7 %
−0,2 proti 2024
okres 45,1 · ČR 53,1
4391. z 6 258 obcí · 38. z 69 podobně velkých
1993-2025
2025
2,6 %
0 proti 2024
okres 42,9 · ČR 34,0
5516. z 6 258 obcí · lepší než 11 % · 65. z 69 podobně velkých
1993-2025
2025
2,79 %
0 proti 2024
okres 1,19 · ČR 2,18
1119. z 6 258 obcí · 20. z 69 podobně velkých
1993-2025
2025
8,95 %
+0,04 proti 2024
okres 2,11 · ČR 1,73
23. z 6 258 obcí · 1. z 69 podobně velkých
1993-2025
2025
2
2025

Využití území a vybavenost

2025

Využití území

  • Orná půda 762 38,8 %
  • Zahrady 103 5,2 %
  • Ovocné sady 5 0,3 %
  • Trvalé travní porosty 144 7,3 %
  • Lesní půda 52 2,6 %
  • Vodní plochy 55 2,8 %
  • Zastavěné plochy 176 8,9 %
  • Ostatní plochy 667 34,0 %

Celkem 1 963 ha

Co v obci je

  • Vodovod
  • Kanalizace s ČOV
  • Plyn
  • Sběrný dvůr
  • Dům s pečovatelskou službou
  • Kino
  • Kulturní dům
  • Informační centrum
  • Středisko volného času
  • Kostel
  • Koupaliště

11 z 12 sledovaných položek

Veřejné finance

Téma veřejné finance →

Rozpočtové příjmy Otrokovic byly v roce 2025 733 mil. Kč, v přepočtu 42 519 Kč na obyvatele.

176 509 tis. Kč
+109 098 proti 2024 2012-2025
2025
1 504 006 240 Kč
okres 14 303 005 223 · ČR 600 469 124 785
52. z 6 258 obcí · 3. z 69 podobně velkých
2023
474 209 tis. Kč
+22 428 proti 2024 2020-2025
2025
156 619 tis. Kč
−10 818 proti 2024 2020-2025
2025
732 981 tis. Kč
+28 003 proti 2024 2020-2025
2025
-104 658 tis. Kč
−57 323 proti 2024 2020-2025
2025
837 639 tis. Kč
+85 326 proti 2024 2020-2025
2025
10 239 Kč
+6 365 proti 2024
okres 6 323 · ČR 5 825
4997. z 6 247 obcí · lepší než 20 % · 54. z 69 podobně velkých
2012-2025
2025
21,4 %
−2,4 proti 2024
okres 17,1 · ČR 18,9
1268. z 6 253 obcí · 21. z 69 podobně velkých
2020-2025
2025
Další ukazatele (3)
87 244 Kč
okres 74 657 · ČR 79 370
903. z 6 254 obcí · 9. z 69 podobně velkých
2023
42 519 Kč
+2 005 proti 2024
okres 37 829 · ČR 48 930
1530. z 6 253 obcí · 23. z 69 podobně velkých
2020-2025
2025
48 590 Kč
+5 356 proti 2024
okres 40 304 · ČR 47 568
1159. z 6 253 obcí · 12. z 69 podobně velkých
2020-2025
2025

Práce a ekonomika

Téma práce a ekonomika →

Ke konci srpna 2026 byl podíl nezaměstnaných osob v Otrokovicích 4,36 %.

4,36 %
+0,01 proti červenci 2026
okres 3,71 · ČR 5,05
3315. z 6 254 obcí · lepší než 47 % · 20. z 69 podobně velkých
2016-2026
srpen 2026
499
0 proti červenci 2026 2018-2026
srpen 2026
0,5
+0,1 proti 2023
307. z 3 296 obcí · lepší než 90 % · 4. z 69 podobně velkých
2020-2024
2024

Nezaměstnanost během roku

MPSV

Podíl nezaměstnaných osob po měsících

%
Podíl nezaměstnaných osob po měsících (%)
Rok ledúnobředubkvěčvnčvcsrpzářříjlispro
2016 5,25 5,08 4,82 4,47 4,20 3,87 4,12 3,93 3,79 3,77 3,56 3,64
2017 3,52 3,43 3,22 3,27 2,99 2,83 2,94 2,83 2,45 2,13 1,98 2,20
2018 2,43 2,51 2,36 2,15 1,91 1,86 2,10 2,20 1,99 1,86 1,71 2,04
2019 2,12 1,90 1,77 1,67 1,77 1,71 1,92 1,79 1,84 1,78 1,86 2,07
2020 2,12 2,07 2,17 2,57 2,61 2,44 2,59 2,50 2,60 2,26 2,37 2,46
2021 2,47 2,42 2,34 2,35 2,44 2,33 2,32 2,21 1,98 1,73 1,73 1,97
2022 2,02 1,91 1,73 1,68 1,77 1,73 1,93 2,11 2,16 2,13 2,04 2,37
2023 2,46 2,51 2,39 2,13 2,06 2,16 2,41 2,25 2,43 2,25 2,23 2,59
2025 3,19 3,27 3,12 3,08 3,19 3,31 3,66 3,77 3,75 3,76 3,64 3,73
2026 4,03 4,05 3,98 3,93 3,94 4,03 4,35 4,36 bez údaje bez údaje bez údaje bez údaje

Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu 15-64 let ke konci měsíce. Sezónní práce (stavebnictví, zemědělství, turistika) obvykle snižuje nezaměstnanost v létě a zvedá ji v zimě.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →

V roce 2025 bylo v Otrokovicích registrováno 3 410 ekonomických subjektů, o 10 více než rok předtím.

3 410 subjektů
+10 proti 2024 2001-2025
2025
1 929 subjektů
+25 proti 2024 2010-2025
2025
56,6 %
+0,6 proti 2024
okres 60,7 · ČR 61,6
4999. z 6 257 obcí · lepší než 20 % · 56. z 69 podobně velkých
2010-2025
2025
20,1
okres 26,8 · ČR 17,1
4431. z 6 246 obcí · 49. z 69 podobně velkých
2001-2025
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026

Nejvíc podniků v Otrokovicích působí v oboru zpracovatelský průmysl (14,4 %), následují velkoobchod a maloobchod a profesní, vědecké a technické činnosti.

Vzniklo za 12 měsíců
140
Zaniklo za 12 měsíců
17
Má zaměstnance
36,5 %
z 1 692 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Zpracovatelský průmysl 497 14,4 %
  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 483 14,0 %
  • Profesní, vědecké a technické činnosti 408 11,8 %
  • Stavebnictví 356 10,3 %
  • Ostatní činnosti 347 10,0 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 266 7,7 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 169 4,9 %
  • Doprava a skladování 108 3,1 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 99 2,9 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 93 2,7 %
  • Vzdělávání 84 2,4 %
  • Zemědělství, lesnictví, rybářství 68 2,0 %
  • Ostatní 200 5,8 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 2 402 69,4 %
  • Společnost s ručením omezeným 629 18,2 %
  • Společenství vlastníků jednotek 167 4,8 %
  • Spolek 102 2,9 %
  • Zahraniční fyzická osoba 46 1,3 %
  • Akciová společnost 36 1,0 %
  • Pobočný spolek 31 0,9 %
  • Odborová organizace 14 0,4 %
  • Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem 10 0,3 %
  • Odštěpný závod zahraniční právnické osoby 4 0,1 %
  • Ostatní 21 0,6 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 345 10,0 %
  • 3-10 let 616 17,8 %
  • 10-20 let 860 24,8 %
  • 20-30 let 816 23,6 %
  • Více než 30 let 825 23,8 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 1 075 31,1 %
  • 1-9 zaměstnanců 464 13,4 %
  • 10-49 zaměstnanců 108 3,1 %
  • 50-249 zaměstnanců 38 1,1 %
  • 250 a více zaměstnanců 7 0,2 %
  • Neuvedeno 1 770 51,1 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →

Při sčítání v roce 2021 bylo v Otrokovicích 7 841 obydlených bytů.

3 430
srpen 2026
968
srpen 2026
2 176
+195 proti 2001 1869-2011
2011
7 841
sčítání 2021
6 251
sčítání 2021
1 268
sčítání 2021
163
sčítání 2021
7 389
sčítání 2021
0
sčítání 2021
6 005
sčítání 2021
Další ukazatele (5)
23
−37 proti 2023 2020-2024
2024
7
−47 proti 2023 2020-2024
2024
1,32
−2,09 proti 2023
okres 2,37 · ČR 2,78
3393. z 6 254 obcí · 45. z 69 podobně velkých
2020-2024
2024
28,2 %
okres 15,1 · ČR 13,4
721. z 6 256 obcí · 13. z 69 podobně velkých
srpen 2026

Do počtu dokončených bytů se kromě rodinných a bytových domů počítají i nástavby, vestavby a byty v nebytových budovách - tady jde o 5 z 23 bytů.

V Otrokovicích jsou 4 základní školy se 1 470 žáky a 2 mateřské školy s 524 dětmi.

1 956
sčítání 2021
4 453
sčítání 2021
2 167
sčítání 2021
13,2 %
ORP 12,9
1900. z 6 254 obcí · 42. z 69 podobně velkých
sčítání 2021
674
září 2026
2 080
září 2026
2 391
září 2026
1
září 2026
1 470
+6 proti 2023 2020-2024
2024

Školy se počítají jako samostatné subjekty, ne jako budovy nebo třídy - jeden subjekt často provozuje několik pracovišť.

Školy v obci

10 subjektů
  • Mateřská škola MŠ 674
  • Základní škola Mánesova ZŠ 810
  • Základní škola Trávníky ZŠ 650
  • Základní škola T.G. Masaryka ZŠ 540
  • Základní škola ZŠ 80
  • Střední průmyslová škola Otrokovice SŠ 700
  • Střední škola oděvní a služeb Vizovice SŠ 656
  • Střední škola gastronomie a obchodu SŠ 600
  • Gymnázium SŠ 435
  • Základní umělecká škola ZUŠ 580

Podle rejstříku škol MŠMT, stav k září 2026. Číslo je nejvyšší povolený počet dětí nebo žáků, ne skutečný stav.

Zdravotnictví

Téma zdravotnictví →

Zdravotnická zařízení v obci

85 míst péče
  • Praktický lékař 10
  • Dětský lékař 5
  • Zubní lékař 9
  • Gynekolog 2
  • Lékař specialista 29
  • Záchranná služba 1
  • Fyzioterapie 3
  • Domácí zdravotní péče 4
  • Ostatní 22

Ambulantní specialisté podle oboru

  • Vnitřní lékařství 6
  • Endokrinologie a diabetologie 4
  • Oftalmologie 4
  • Psychiatrie 4
  • Kardiologie 2
  • Radiologie a zobrazovací metody 2
  • Urologie 2
  • Alergologie a klinická imunologie 1
  • Angiologie 1
  • Chirurgie 1
  • Dermatovenerologie 1
  • Dětská a dorostová psychiatrie 1
  • Gastroenterologie 1
  • Nefrologie 1
  • Neurologie 1

a dalších 6 oborů

Místa poskytování zdravotní péče podle registru NRPZS (ÚZIS). Jedno místo může sdílet víc lékařů, u specialistů se místo s více obory počítá u každého z nich. Lékárny tu nejsou - počítají se podle úřední evidence SÚKL níže.

Lékárny

5 lékáren
  • Lékárna 5
  • Otevřeno v sobotu 2
  • Otevřeno v neděli 1
  • BENU Lékárna Dr. E. Beneše 1914 · So, Ne
  • BENU Lékárna tř. Osvobození 1388
  • Dr.Max LÉKÁRNA Jana Žižky 1930
  • Lékárna Baťov s.r.o. Erbenova 990 · So
  • Lékárna MEDI - MED s.r.o. J. Jabůrkové 1842

Podle seznamu lékáren SÚKL. Výdejna je odloučené pracoviště lékárny s kratší otevírací dobou. „So“ a „Ne“ znamenají otevřeno o víkendu podle pracovní doby nahlášené SÚKL.

Volby a politika

Téma volby a politika →
66,6 %
+2,4 proti 2021
okres 70,6 · ČR 69,0
5375. z 6 254 obcí · lepší než 14 % · 43. z 69 podobně velkých
2002-2025
2025
67,0 %
+1,8 proti 2018
okres 71,7 · ČR 70,3
5446. z 6 254 obcí · lepší než 12 % · 48. z 69 podobně velkých
2013-2023
2023
31,0 %
−8,2 proti 2020
okres 35,6 · ČR 33,3
4899. z 6 253 obcí · lepší než 21 % · 37. z 69 podobně velkých
2000-2024
2024
38,7 %
−2,7 proti 2022
okres 51,3 · ČR 48,1
5882. z 6 249 obcí · lepší než 5 % · 52. z 69 podobně velkých
2002-2026
2026
34,2 %
+8,2 proti 2019
okres 37,5 · ČR 36,8
4772. z 6 254 obcí · lepší než 23 % · 42. z 69 podobně velkých
2004-2024
2024
12,9 %
ORP 14,2
2024

Zastoupení v Senátu

Obec patří do senátního obvodu č. 80 - Zlín. Senátoři se volí na šest let a Senát se obnovuje po třetinách, takže se tu nevolí při každých volbách.

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 38,6 %
ANO: 38,5 % Piráti+NK: 12,3 % ODS+STAN+NI+NK: 11,9 % KDU-ČSL+NK: 10,2 % SPD: 9,9 % TOP 09+NK: 9,9 % Ostatní: 7,3 %
  • ANO 38,5 %
  • Piráti+NK 12,3 %
  • ODS+STAN+NI+NK 11,9 %
  • KDU-ČSL+NK 10,2 %
  • SPD 9,9 %
  • TOP 09+NK 9,9 %
  • NEZ 4,2 %
  • SOCDEM+NK 3,0 %

111 769 platných hlasů · 13 okrsků

Sněmovna 2025

účast 66,6 %
ANO: 40,5 % SPOLU: 19,1 % SPD: 10,2 % Piráti: 8,7 % STAN: 8,5 % AUTO: 5,9 % Ostatní: 7,2 %

8 947 platných hlasů · 13 okrsků · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 34,2 %
ANO: 30,4 % KDU+ODS+TOP 09: 16,7 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 11,2 % AUTO+PŘÍSAHA: 11,0 % SPD+Trikolora: 7,5 % STAN+SLK: 6,1 % Ostatní: 17,1 %
  • ANO 30,4 % +3,7
  • KDU+ODS+TOP 09 16,7 % -6,1
  • ČSNS+KSČM+SD-SN 11,2 % +0,4
  • AUTO+PŘÍSAHA 11,0 % +0,7
  • SPD+Trikolora 7,5 % +1,0
  • STAN+SLK 6,1 % -1,1
  • Piráti 4,6 % 0,0
  • PRO2022+SVPROZS 3,3 % +0,8
  • Ostatní (22) 9,2 %

4 694 platných hlasů · 13 okrsků · odchylka proti kraji

Kraje 2024

účast 31,0 %
ANO: 41,4 % KDU-ČSL+Z21: 16,7 % ODS: 8,4 % STAN+TOP+ZVUK: 6,6 % SPD: 6,4 % Piráti: 5,7 % Ostatní: 14,7 %
  • ANO 41,4 % +4,2
  • KDU-ČSL+Z21 16,7 % -1,5
  • ODS 8,4 % -2,1
  • STAN+TOP+ZVUK 6,6 % -3,6
  • SPD 6,4 % +1,3
  • Piráti 5,7 % +1,2
  • ČSNS+KSČM+ČSSD 5,3 % -0,3
  • SOCDEM 2,7 % -0,1
  • Ostatní (7) 6,6 %

4 244 platných hlasů · 13 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 64,6 %
Andrej Babiš: 40,0 % Petr Pavel: 28,6 % Danuše Nerudová: 13,8 % Pavel Fischer: 7,5 % Jaroslav Bašta: 5,6 % Marek Hilšer: 2,5 % Ostatní: 2,0 %
  • Andrej Babiš 40,0 % +4,8
  • Petr Pavel 28,6 % -2,0
  • Danuše Nerudová 13,8 % -0,6
  • Pavel Fischer 7,5 % -1,9
  • Jaroslav Bašta 5,6 % +0,1
  • Marek Hilšer 2,5 % -0,4
  • Karel Diviš 1,3 % -0,1
  • Tomáš Zima 0,7 % +0,1

8 914 platných hlasů · 13 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 67,0 %
Petr Pavel: 51,6 % Andrej Babiš: 48,4 %
  • Petr Pavel 51,6 % -4,9
  • Andrej Babiš 48,4 % +4,9

9 158 platných hlasů · 13 okrsků · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

23 mandátů

ANO

11 mandátů · 38,5 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Bc. Hana Večerková, DiS. 57 1. 2 329
Oldřich Mlčák 55 2. 1 976
Bc. Miroslav Schmidt 41 3. 1 929
Ivan Janeček 66 4. 1 873
Ing. Milan Samohýl 49 5. 1 952
Ing. Zdeněk Janda 70 6. 1 884
Ing. Marcel Meravý 45 7. 1 895
Hynek Bršlica 53 8. 1 965
Ing. Michal Drábek 58 9. 1 971
Hana Schmidtová 39 10. 1 878
Barbora Karlíková 26 11. 1 952

ANO 2011

Piráti+NK

3 mandáty · 12,3 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Petr Ťopek 60 1. 868
Ing. Pavel Beznoska 48 2. 782
Ing. David Chmela 56 3. 715

Občané OE s podporou Pirátů

ODS+STAN+NI+NK

3 mandáty · 11,9 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Pavlína Herentinová 60 1. 770
Martin Zakopal 25 3. 704
Vlastimil Bukovjan 65 22. 694

OTROKOVICE SRDCEM + ODS + STAN

KDU-ČSL+NK

2 mandáty · 10,2 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Martina Fabriková 48 3. 721
Mgr. Pavel Černošek 53 1. 713

SPOLEČNĚ PRO OTROKOVICE

SPD

2 mandáty · 9,9 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
David Skyba 52 1. 588
Jana Pavelková 29 3. 558

Svoboda a přímá demokracie (SPD)

TOP 09+NK

2 mandáty · 9,9 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Gustav Řezníček 57 1. 844
MUDr. Adam Zlámal 34 6. 632

DOMA s podporou TOP 09

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Sociální situace

Téma sociální situace →
850
září 2026
4 279
září 2026
9 b.
−1 proti 2023 2016-2024
2024
49,3 ‰
okres 30,7 · ČR 76,0
4593. z 6 101 obcí · lepší než 24 % · 32. z 69 podobně velkých
září 2026

Zařízení sociálních služeb

15 zařízení · 2024
  • Domovy pro seniory 3
  • Stacionáře denní 2
  • Azylové domy 2
  • Centra sociálně rehabilitačních služeb 1
  • Noclehárny 1
  • Sociální poradny 1
  • Sociálně terapeutické dílny 1
  • Domovy pro osoby se zdravotním postižením 1
  • Domovy se zvláštním režimem 1
  • Chráněné bydlení 1
  • Nízkoprahová zařízení pro děti a mládež 1

Podle registru poskytovatelů sociálních služeb (ČSÚ, MPSV). Počítá se zařízení, ne kapacita.

3 741 osob
sčítání 2021
3 131 osob
sčítání 2021
10 963 osob
sčítání 2021
7 222 osob
sčítání 2021
6 196 osob
sčítání 2021

Dojížďka za prací a do školy

sčítání 2021

Kam se vyjíždí

Do jiných obcí vyjíždí 3 691 lidí.

Odkud se přijíždí

Z jiných obcí dojíždí 10 963 lidí.

Údaje jsou ze Sčítání 2021 a zachycují stav ke dni sčítání 26. března 2021, kdy část lidí pracovala z domova. Směry jsou jen mezi obcemi Česka, počet vyjíždějících výš zahrnuje i cesty do ciziny.

2 134
−2 proti 2024 2023-2025
2025
62,2 %
−0,1 proti 2024
okres 59,0 · ČR 73,4
3792. z 6 256 obcí · lepší než 39 % · 54. z 69 podobně velkých
2023-2025
2025

Cestovní ruch

Téma cestovní ruch →

V Otrokovicích je 8 ubytovacích zařízení s 720 lůžky.

Kulturní památky

2
  • hotel Společenský dům

Dále 1 stavba bez vlastního jména: kaplička sv. michala.

Životní prostředí

Téma životní prostředí →
460 kg
+69 proti 2023
okres 342 · ČR 414
4756. z 6 254 obcí · lepší než 23 % · 61. z 69 podobně velkých
2021-2024
2024
158 kg
+6 proti 2023
okres 163 · ČR 205
2008. z 6 254 obcí · lepší než 67 % · 18. z 69 podobně velkých
2021-2024
2024
60 kg
+3 proti 2023
okres 60 · ČR 69
3572. z 6 254 obcí · lepší než 42 % · 32. z 69 podobně velkých
2021-2024
2024
8 010,9 t
+1 125,7 proti 2023 2021-2024
2024
2 756,1 t
+73,6 proti 2023 2021-2024
2024
1 485,9 t
+434,6 proti 2023 2021-2024
2024
712,2 t
+81,6 proti 2023 2021-2024
2024
50,2 %
0 proti 2023
ORP 53,5
2803. z 6 258 obcí · lepší než 55 % · 29. z 69 podobně velkých
2021-2024
2024
1 037,1 t
+41,2 proti 2023 2021-2024
2024
Další ukazatele (7)
502,4 t
+8,4 proti 2023 2021-2024
2024
173,9 t
+2,5 proti 2023 2021-2024
2024
248,0 t
+4,1 proti 2023 2021-2024
2024
112,8 t
+26,2 proti 2023 2021-2024
2024
1 346,6 t
+306,0 proti 2023 2021-2024
2024
0,0 t
2024
8,3 t
+4,1 proti 2023 2021-2024
2024

Památné stromy a příroda

6 stromů
  • Duby na Nivách 2
  • Duby na městském koupališti 2
  • Dub na ulici K. Čapka
  • Lípa u kamenného kříže

Podle Ústředního seznamu ochrany přírody (AOPK ČR). U skupin stromů je uvedený počet stromů.

Data po letech

26 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2025 17 239 8 481 8 758 91 239 -148 555 569 -14 -162
2024 17 401 8 554 8 847 150 221 -71 571 696 -125 -196
2023 17 597 8 646 8 951 125 206 -81 691 647 44 -37
2022 17 634 8 656 8 978 129 202 -73 952 428 524 451
2021 17 183 8 450 8 733 157 275 -118 432 464 -32 -150
2020 17 592 8 594 8 998 155 309 -154 386 519 -133 -287
2019 17 879 8 761 9 118 - - - - - - -
2018 17 876 8 725 9 151 - - - - - - -
2017 17 932 8 707 9 225 - - - - - - -
2016 18 009 8 752 9 257 - - - - - - -
2015 18 157 8 854 9 303 - - - - - - -
2014 18 253 8 884 9 369 - - - - - - -
2013 18 230 8 886 9 344 - - - - - - -
2012 18 327 8 934 9 393 - - - - - - -
2011 18 456 8 997 9 459 - - - - - - -
2010 18 469 9 024 9 445 - - - - - - -
2009 18 518 9 055 9 463 - - - - - - -
2008 18 538 9 088 9 450 - - - - - - -
2007 18 545 9 086 9 459 - - - - - - -
2006 18 544 9 038 9 506 - - - - - - -
2005 18 665 9 131 9 534 - - - - - - -
2004 18 708 9 147 9 561 - - - - - - -
2003 18 857 9 203 9 654 - - - - - - -
2002 19 055 9 326 9 729 - - - - - - -
2001 19 206 9 410 9 796 - - - - - - -
2000 19 714 9 680 10 034 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi 6 258 obcemi Česka drží Otrokovice 74. místo podle počtu obyvatel.

Mezi obcemi okresu

2. z 91

Mezi všemi obcemi

74. z 6 258

percentil 99. - 99 % území je menších

Velikostní skupina

10 000 až 19 999 obyvatel

Stupeň urbanizace: menší město a předměstí (DEGURBA, ČSÚ).

Takových obcí je v Česku 69. Pořadí „mezi podobně velkými" u ukazatelů se počítá v téhle skupině (velikostní skupiny obcí podle ČSÚ).

Proti obcím stejné velikosti

  • Průměrný věk obec 46,1 let medián 44,3 let
  • Děti 0-14 let obec 12,1 % medián 14,4 %
  • Senioři 65+ obec 24,5 % medián 22,6 %
  • Nezaměstnanost obec 4,36 % medián 5,26 %
  • Subjektů na 100 ob. obec 20,1 medián 22,2
  • Bytů na 1 000 ob. obec 1,32 medián 1,66
  • Příjmy na obyvatele obec 42 519 Kč medián 39 242 Kč

Medián (čárka) je prostřední hodnota skupiny (obce od 10 000 do 19 999 obyvatel): polovina obcí má vyšší, polovina nižší. Světlý pás ukazuje, kde leží prostřední polovina obcí skupiny. Vždy za stejné období jako údaj obce.

Podobně velké obce v kraji

Správní obvod

Otrokovice

Obec s rozšířenou působností, kam se chodí pro občanku, řidičák nebo stavební povolení.

Části obce 2

Kvítkovice · Otrokovice

Zdroje dat: AOPK ČR · ČSÚ · ČTÚ · ČÚZK · Exekutorská komora ČR · Ministerstvo financí · Ministerstvo životního prostředí · MMR ČR · MPSV · MŠMT · NPÚ · SÚKL · ÚZIS · Volby.cz · zdroje dat a licence