Správní obvod ORP

Hlavní město Praha

Kraj Hlavní město Praha

Rozloha
504,16 km²dopočet
Kód RÚIAN
19
Poloha
50,0871, 14,4194

Rozkládá se na 504,16 km². Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 120 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 33,7 % obyvatel starších patnácti let. Podíl nezaměstnaných byl 3,75 %.

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →
199 369
sčítání 2021
863 086
sčítání 2021
238 977
sčítání 2021
18,4 %
191. z 206 správních obvodů
sčítání 2021
119,9
167. z 206 správních obvodů
sčítání 2021
1 301 432
sčítání 2021
620 315
sčítání 2021
443 874
sčítání 2021
150 163
sčítání 2021
70 478
sčítání 2021
Další ukazatele (3)
645 956
sčítání 2021
287 092
sčítání 2021
54 863
sčítání 2021

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 28,3 % lidí (368 384 z 1 301 432), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 16 602 nezjištěných.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
633 449
48,7 % obyvatel
Ženy
667 983
51,3 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
120
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % Muži 90+ let: 2 634 (0,2 %) Ženy 90+ let: 6 653 (0,5 %) 90+ Muži 85-89 let: 5 575 (0,4 %) Ženy 85-89 let: 10 949 (0,8 %) 85-89 Muži 80-84 let: 10 209 (0,8 %) Ženy 80-84 let: 16 670 (1,3 %) 80-84 Muži 75-79 let: 20 524 (1,6 %) Ženy 75-79 let: 30 700 (2,4 %) 75-79 Muži 70-74 let: 28 182 (2,2 %) Ženy 70-74 let: 38 224 (2,9 %) 70-74 Muži 65-69 let: 30 695 (2,4 %) Ženy 65-69 let: 37 962 (2,9 %) 65-69 Muži 60-64 let: 28 801 (2,2 %) Ženy 60-64 let: 32 003 (2,5 %) 60-64 Muži 55-59 let: 35 037 (2,7 %) Ženy 55-59 let: 36 925 (2,8 %) 55-59 Muži 50-54 let: 38 071 (2,9 %) Ženy 50-54 let: 37 729 (2,9 %) 50-54 Muži 45-49 let: 52 380 (4,0 %) Ženy 45-49 let: 49 976 (3,8 %) 45-49 Muži 40-44 let: 59 049 (4,5 %) Ženy 40-44 let: 55 722 (4,3 %) 40-44 Muži 35-39 let: 55 207 (4,2 %) Ženy 35-39 let: 52 689 (4,1 %) 35-39 Muži 30-34 let: 57 768 (4,4 %) Ženy 30-34 let: 55 901 (4,3 %) 30-34 Muži 25-29 let: 49 547 (3,8 %) Ženy 25-29 let: 50 658 (3,9 %) 25-29 Muži 20-24 let: 31 670 (2,4 %) Ženy 20-24 let: 33 087 (2,5 %) 20-24 Muži 15-19 let: 25 776 (2,0 %) Ženy 15-19 let: 25 090 (1,9 %) 15-19 Muži 10-14 let: 32 344 (2,5 %) Ženy 10-14 let: 30 325 (2,3 %) 10-14 Muži 5-9 let: 33 743 (2,6 %) Ženy 5-9 let: 32 122 (2,5 %) 5-9 Muži 0-4 let: 36 237 (2,8 %) Ženy 0-4 let: 34 598 (2,7 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Práce a ekonomika

Téma práce a ekonomika →
3,75 %
+0,08 proti červenci 2026
kraj 3,75 · ČR 5,05
28. z 206 správních obvodů · lepší než 86 %
2016-2026
srpen 2026
37 841
+762 proti červenci 2026 2015-2026
srpen 2026

Nezaměstnanost během roku

MPSV

Podíl nezaměstnaných osob po měsících

%
Podíl nezaměstnaných osob po měsících (%)
Rok ledúnobředubkvěčvnčvcsrpzářříjlispro
2016 4,21 4,18 4,07 3,97 3,86 3,78 3,89 3,86 3,67 3,54 3,38 3,32
2017 3,31 3,23 3,14 3,02 2,92 2,84 2,93 2,86 2,69 2,53 2,37 2,33
2018 2,31 2,24 2,14 2,08 2,04 2,00 2,14 2,16 2,07 1,99 1,92 1,93
2019 1,98 1,95 1,90 1,87 1,87 1,87 2,01 2,04 1,97 1,91 1,87 1,91
2020 1,95 1,96 2,00 2,42 2,77 3,00 3,25 3,36 3,41 3,42 3,44 3,52
2021 3,64 3,67 3,68 3,65 3,59 3,49 3,49 3,34 3,18 2,97 2,77 2,72
2022 2,68 2,63 2,54 2,47 2,43 2,40 2,71 2,99 3,04 3,05 3,01 3,02
2023 3,06 3,09 3,04 3,02 2,76 2,72 2,84 2,88 2,82 2,79 2,73 2,74
2025 2,65 2,73 2,78 2,87 2,88 2,93 3,12 3,23 3,26 3,28 3,27 3,32
2026 3,49 3,58 3,54 3,57 3,51 3,52 3,67 3,75 bez údaje bez údaje bez údaje bez údaje

Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu 15-64 let ke konci měsíce. Sezónní práce (stavebnictví, zemědělství, turistika) obvykle snižuje nezaměstnanost v létě a zvedá ji v zimě.

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →
627 705
sčítání 2021
415 442
sčítání 2021
115 272
sčítání 2021
59 359
sčítání 2021
571 387
sčítání 2021
119
sčítání 2021
453 589
sčítání 2021
371 351
sčítání 2021
361 420
sčítání 2021
85 743
sčítání 2021
33,7 %
1. z 206 správních obvodů
sčítání 2021

Volby a politika

Téma volby a politika →
71,4 %
+1,3 proti 2021
kraj 71,4 · ČR 69,0
57. z 206 správních obvodů · lepší než 72 %
2002-2025
2025
73,2 %
+2,1 proti 2018
kraj 73,2 · ČR 70,3
40. z 206 správních obvodů · lepší než 80 %
2013-2023
2023
46,0 %
+2,1 proti 2022
kraj 46,0 · ČR 48,1
164. z 206 správních obvodů · lepší než 20 %
2002-2026
2026
42,6 %
+4,3 proti 2019
kraj 42,6 · ČR 36,8
3. z 206 správních obvodů · lepší než 99 %
2004-2024
2024
22,2 %
+4,0 proti 2024
kraj 22,2
50. z 93 správních obvodů · lepší než 46 %
2019-2026
2026

Výsledky voleb

Všechny volby →

Senát 2026 - 1. kolo

účast 45,5 %
David Smoljak: 16,6 % Jiří Padevět: 14,5 % Václav Láska: 12,0 % Radko Sáblík: 10,0 % Jan Čižinský: 8,1 % Dagmar Pecková: 7,8 % Ostatní: 31,0 %

121 636 platných hlasů · 332 okrsků · odchylka proti kraji

Senát 2026 - 2. kolo

účast 22,2 %
David Smoljak: 24,0 % Jiří Padevět: 21,5 % Václav Láska: 19,9 % Radko Sáblík: 17,5 % Jan Čižinský: 10,8 % Dagmar Pecková: 6,5 %

61 470 platných hlasů · 332 okrsků · odchylka proti kraji

Sněmovna 2025

účast 71,4 %
SPOLU: 33,9 % ANO: 19,9 % Piráti: 16,9 % STAN: 13,4 % SPD: 5,2 % AUTO: 5,2 % Ostatní: 5,5 %

632 938 platných hlasů · 1 119 okrsků · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 42,6 %
KDU+ODS+TOP 09: 32,0 % ANO: 14,8 % Piráti: 12,1 % STAN+SLK: 12,1 % AUTO+PŘÍSAHA: 7,6 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 5,4 % Ostatní: 16,0 %

378 197 platných hlasů · 1 123 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 70,9 %
Petr Pavel: 51,0 % Andrej Babiš: 20,1 % Danuše Nerudová: 14,6 % Pavel Fischer: 7,7 % Jaroslav Bašta: 2,8 % Marek Hilšer: 2,3 % Ostatní: 1,6 %
  • Petr Pavel 51,0 % 0,0
  • Andrej Babiš 20,1 % 0,0
  • Danuše Nerudová 14,6 % 0,0
  • Pavel Fischer 7,7 % 0,0
  • Jaroslav Bašta 2,8 % 0,0
  • Marek Hilšer 2,3 % 0,0
  • Karel Diviš 1,1 % 0,0
  • Tomáš Zima 0,5 % 0,0

636 684 platných hlasů · 1 124 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 73,2 %
Petr Pavel: 76,4 % Andrej Babiš: 23,6 %
  • Petr Pavel 76,4 % 0,0
  • Andrej Babiš 23,6 % 0,0

657 939 platných hlasů · 1 124 okrsků · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Cestovní ruch

Téma cestovní ruch →
8 276 026
+212 659 proti 2024 2012-2025
2025
6 700 946
+198 648 proti 2024 2012-2025
2025
18 993 211
+713 955 proti 2024 2012-2025
2025
2,3 nocí
0 proti 2024 2012-2025
2025
81,0 %
+0,3 proti 2024
kraj 81,0 · ČR 46,3
1. z 192 správních obvodů
2012-2025
2025

Kdy sem lidé jezdí

poslední údaj srpen 2026

Přenocování v ubytovacích zařízeních po měsících

tisíce nocí
Přenocování v ubytovacích zařízeních po měsících (tisíce nocí)
Rok ledúnobředubkvěčvnčvcsrpzářříjlispro
2017 973 928 1 316 1 624 1 634 1 628 1 868 1 902 1 663 1 662 1 319 1 539
2018 1 047 1 010 1 459 1 565 1 659 1 577 1 879 1 889 1 624 1 627 1 335 1 580
2019 1 035 1 020 1 382 1 645 1 660 1 660 1 867 1 925 1 613 1 683 1 368 1 620
2020 1 180 1 122 417 9 33 199 566 699 365 143 67 103
2021 65 63 63 72 134 297 650 889 782 925 731 586
2022 378 518 772 1 090 1 205 1 287 1 431 1 559 1 293 1 396 1 083 1 386
2023 907 886 1 154 1 463 1 480 1 474 1 708 1 782 1 549 1 560 1 262 1 636
2024 1 001 1 060 1 445 1 461 1 645 1 553 1 836 1 859 1 530 1 695 1 403 1 791
2025 1 099 1 090 1 336 1 653 1 678 1 656 1 784 1 884 1 643 1 789 1 490 1 891
2026 1 173 1 166 1 434 1 664 1 735 1 591 1 935 1 904 bez údaje bez údaje bez údaje bez údaje

Nejvíc nocí tu hosté v posledních třech letech strávili v srpnu. Čím sytější barva, tím víc přenocování. Hromadná ubytovací zařízení (hotely, penziony, kempy a další), ČSÚ. Po měsících ČSÚ návštěvnost zveřejňuje jen za kraje a celé Česko.

Mapa

obce správního obvodu

 

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Obce ve správním obvodu

1
# Název Obyvatel Změna Rozloha Hustota
1 Praha 1 407 084 +9 204 504,2 km² 2 836

Podíl je z počtu obyvatel všech 1 území dohromady. Hustota je obyvatel na km², rozloha dopočítaná ze základních sídelních jednotek.

Zdroje dat: ČSÚ · MPSV · Volby.cz · ČÚZK · zdroje dat a licence