Porovnání obou obcí ve všech ukazatelích, které o nich máme. U každého je uvedené období - pokud se u obou stran liší, je to označené, aby se čísla nesrovnávala naslepo.
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | |
|---|---|---|---|
| Obyvatel | 17 025 | 15 795 | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | |
|---|---|---|---|
| K 1. 1. | 17 025 | 15 795 | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | |
|---|---|---|---|
| Muži | 8 075 | 7 531 | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | |
|---|---|---|---|
| Ženy | 8 950 | 8 264 | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | Česko | |
|---|---|---|---|---|
| Hustota | 363,2 ob./km² | 767,2 ob./km² | 138,4 ob./km² | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | Česko | |
|---|---|---|---|---|
| Podíl žen | 52,6 % | 52,3 % | 50,8 % | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | Česko | |
|---|---|---|---|---|
| Průměrný věk | 44,1 let | 43,1 let | 43,3 let | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | Česko | |
|---|---|---|---|---|
| Senioři 65+ | 22,7 % | 21,0 % | 20,8 % | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | Česko | |
|---|---|---|---|---|
| Děti 0-14 let | 14,5 % | 15,2 % | 15,1 % | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | Česko | |
|---|---|---|---|---|
| Index stáří | 156,2 | 137,9 | 138,0 | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | Česko | |
|---|---|---|---|---|
| Věk 15-64 let | 62,8 % | 63,8 % | 64,1 % | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk |
|---|---|---|
| Dětí 0-14 let | 2 540 | 2 522 |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk |
|---|---|---|
| Ve věku 15-64 | 10 301 | 9 214 |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk |
|---|---|---|
| Ve věku 65+ | 3 528 | 3 061 |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk |
|---|---|---|
| Podíl seniorů | 21,6 % | 20,7 % |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk |
|---|---|---|
| Index stáří | 138,9 | 121,4 |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | |
|---|---|---|---|
| Střední stav | 17 009 | 15 702 | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk |
|---|---|---|
| Sčítání 2021 | 16 369 | 14 797 |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | |
|---|---|---|---|
| Obyvatel při sčítání | 16 436 | 14 773 | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk |
|---|---|---|
| Svobodných | 6 874 | 6 362 |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk |
|---|---|---|
| Ženatých a vdaných | 6 186 | 5 417 |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk |
|---|---|---|
| Rozvedených | 2 112 | 1 950 |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk |
|---|---|---|
| Ovdovělých | 1 135 | 999 |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk |
|---|---|---|
| Bez víry | 7 913 | 8 335 |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk |
|---|---|---|
| Věřících | 3 385 | 2 237 |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk |
|---|---|---|
| Římských katolíků | 916 | 382 |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | |
|---|---|---|---|
| Přírůstek obyvatel | -18 | 153 | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | |
|---|---|---|---|
| Narození | 124 | 92 | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | |
|---|---|---|---|
| Přirozený přírůstek | -65 | -41 | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | |
|---|---|---|---|
| Přistěhovalí | 706 | 751 | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | |
|---|---|---|---|
| Rozvody | 22 | 27 | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | |
|---|---|---|---|
| Saldo migrace | 47 | 194 | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | |
|---|---|---|---|
| Sňatky | 52 | 71 | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | |
|---|---|---|---|
| Vystěhovalí | 659 | 557 | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | |
|---|---|---|---|
| Zemřelí | 189 | 133 | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | Česko | |
|---|---|---|---|---|
| Porodnost | 7,3 ‰ | 5,9 ‰ | 7,1 ‰ | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | Česko | |
|---|---|---|---|---|
| Přírůstek na 1 000 | -1,1 ‰ | 9,7 ‰ | 0,6 ‰ | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | Česko | |
|---|---|---|---|---|
| Rozvody na 1 000 ob. | 1,3 ‰ | 1,7 ‰ | 1,9 ‰ | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | Česko | |
|---|---|---|---|---|
| Sňatky na 1 000 ob. | 3,1 ‰ | 4,6 ‰ | 3,9 ‰ | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | Česko | |
|---|---|---|---|---|
| Úmrtnost | 11,1 ‰ | 8,5 ‰ | 10,4 ‰ | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | |
|---|---|---|---|
| Rozloha | 46,87 km² | 20,59 km² | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | Česko | |
|---|---|---|---|---|
| Zemědělská půda | 51,0 % | 56,0 % | 53,1 % | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | Česko | |
|---|---|---|---|---|
| Lesy | 29,4 % | 6,5 % | 34,0 % | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | Česko | |
|---|---|---|---|---|
| Vodní plochy | 1,79 % | 4,51 % | 2,18 % | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | Česko | |
|---|---|---|---|---|
| Zastavěno | 3,11 % | 7,56 % | 1,73 % | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | |
|---|---|---|---|
| Částí obce | 15 | 2 | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | |
|---|---|---|---|
| Dluh obce | 0 tis. Kč | 226 448 tis. Kč | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk |
|---|---|---|
| Projekty EU 2014-2020 | 71 | 60 |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | Česko |
|---|---|---|---|
| Výdaje projektů EU | 1 334 258 612 Kč | 803 966 631 Kč | 600 469 124 785 Kč |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | |
|---|---|---|---|
| Daňové příjmy | 466 231 tis. Kč | 450 675 tis. Kč | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | |
|---|---|---|---|
| Dotace | 159 655 tis. Kč | 132 998 tis. Kč | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | |
|---|---|---|---|
| Příjmy rozpočtu | 726 650 tis. Kč | 652 772 tis. Kč | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | |
|---|---|---|---|
| Saldo rozpočtu | -12 899 tis. Kč | -225 247 tis. Kč | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | |
|---|---|---|---|
| Výdaje rozpočtu | 739 549 tis. Kč | 878 019 tis. Kč | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | Česko | |
|---|---|---|---|---|
| Dluh na obyvatele | 0 Kč | 14 337 Kč | 5 825 Kč | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | Česko | |
|---|---|---|---|---|
| Podíl dotací | 22,0 % | 20,4 % | 18,9 % | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | Česko |
|---|---|---|---|
| EU projekty na ob. | 78 371 Kč | 50 900 Kč | 79 370 Kč |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | Česko | |
|---|---|---|---|---|
| Příjmy na obyvatele | 42 681 Kč | 41 328 Kč | 48 930 Kč | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | Česko | |
|---|---|---|---|---|
| Výdaje na obyvatele | 43 439 Kč | 55 588 Kč | 47 568 Kč | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | Česko | |
|---|---|---|---|---|
| Nezaměstnanost | 3,12 % | 6,47 % | 5,05 % | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | |
|---|---|---|---|
| Uchazeči o práci | 354 | 686 | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | |
|---|---|---|---|
| Uchazeči o práci | 269 | 523 | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | |
|---|---|---|---|
| Nezaměstnanost | 2,28 % | 4,98 % | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | |
|---|---|---|---|
| Uchazečů na místo | 0,3 | 0,9 | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | |
|---|---|---|---|
| Registrovaných | 4 316 subjektů | 3 461 subjektů | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | |
|---|---|---|---|
| Aktivních | 2 705 subjektů | 2 103 subjektů | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | Česko | |
|---|---|---|---|---|
| Podíl aktivních | 62,7 % | 60,8 % | 61,6 % | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk |
|---|---|---|
| Subjektů | 4 339 | 3 476 |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | Česko | |
|---|---|---|---|---|
| Subjektů na 100 ob. | 25,5 | 22,0 | 17,1 | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk |
|---|---|---|
| Adresních míst | 2 733 | 3 056 |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk |
|---|---|---|
| Čísel evidenčních | 148 | 78 |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | |
|---|---|---|---|
| Domů při sčítání | 2 133 | 2 430 | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk |
|---|---|---|
| Obydlených bytů | 7 067 | 6 547 |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk |
|---|---|---|
| Dálkové vytápění | 4 666 | 3 386 |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk |
|---|---|---|
| Vlastní kotel | 1 577 | 2 261 |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk |
|---|---|---|
| Kamna | 386 | 581 |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk |
|---|---|---|
| Voda z vodovodu | 6 314 | 5 950 |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk |
|---|---|---|
| Bez vodovodu | 5 | 5 |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk |
|---|---|---|
| Plyn ze sítě | 2 898 | 5 338 |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | |
|---|---|---|---|
| Dokončené byty | 89 | 65 | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | |
|---|---|---|---|
| Byty v bytových domech | 83 | 53 | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | |
|---|---|---|---|
| Byty v rodinných domech | 6 | 11 | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | Česko | |
|---|---|---|---|---|
| Bytů na 1 000 ob. | 5,22 | 4,16 | 2,78 | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | Česko |
|---|---|---|---|
| Čísla evidenční | 5,4 % | 2,6 % | 13,4 % |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk |
|---|---|---|
| Vysokoškoláků | 2 557 | 1 977 |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk |
|---|---|---|
| S maturitou | 5 084 | 4 264 |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk |
|---|---|---|
| Jen základní | 1 414 | 1 428 |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk |
|---|---|---|
| Podíl VŠ | 18,5 % | 16,1 % |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk |
|---|---|---|
| Míst v MŠ | 758 | 577 |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk |
|---|---|---|
| Míst v ZŠ | 2 539 | 2 276 |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk |
|---|---|---|
| Míst na SŠ | 2 718 | 2 990 |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk |
|---|---|---|
| ZUŠ | 1 | 1 |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | |
|---|---|---|---|
| Mateřské školy | 6 | 3 | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | |
|---|---|---|---|
| Dětí v mateřských školách | 684 | 534 | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | |
|---|---|---|---|
| Žáků základních škol | 2 326 | 2 017 | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk |
|---|---|---|
| Základní školy | 5 | 5 |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk |
|---|---|---|
| Zdravotnická zařízení | 121 | 93 |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk |
|---|---|---|
| Praktičtí lékaři | 14 | 15 |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk |
|---|---|---|
| Lékárny | 9 | 6 |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk |
|---|---|---|
| Dětští lékaři | 4 | 3 |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk |
|---|---|---|
| Zubní lékaři | 17 | 11 |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk |
|---|---|---|
| Gynekologové | 3 | 3 |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | |
|---|---|---|---|
| Nemocnice | 1 | 1 | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk |
|---|---|---|
| Dětští lékaři na 10 000 ob. | 2,3 | 1,9 |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk |
|---|---|---|
| Gynekologové na 10 000 ob. | 1,8 | 1,9 |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk |
|---|---|---|
| Lékárny na 10 000 ob. | 5,3 | 3,8 |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk |
|---|---|---|
| Praktici na 10 000 ob. | 8,2 | 9,5 |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk |
|---|---|---|
| Zubaři na 10 000 ob. | 10,0 | 7,0 |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | Česko | |
|---|---|---|---|---|
| Účast - sněmovna | 70,3 % | 68,7 % | 69,0 % | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | Česko | |
|---|---|---|---|---|
| Účast - prezident | 71,9 % | 69,7 % | 70,3 % | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | Česko | |
|---|---|---|---|---|
| Účast - kraje | 34,1 % | 33,1 % | 33,3 % | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | Česko | |
|---|---|---|---|---|
| Účast - obce | 44,2 % | 50,5 % | 48,1 % | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | Česko | |
|---|---|---|---|---|
| Účast - Evropa | 37,2 % | 37,0 % | 36,8 % | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | Česko |
|---|---|---|---|
| Účast - Senát | 19,1 % | 23,0 % | - |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk |
|---|---|---|
| Osob v exekuci | 756 | 765 |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk |
|---|---|---|
| Exekucí | 3 927 | 3 862 |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | Česko | |
|---|---|---|---|---|
| Index soc. vyloučení | 8 b. | 13 b. | - | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk |
|---|---|---|
| Zařízení soc. služeb | 11 | 7 |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk |
|---|---|---|
| Domovy pro seniory | 1 | 0 |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | Česko |
|---|---|---|---|
| V exekuci na 1 000 ob. | 44,4 ‰ | 48,4 ‰ | 76,0 ‰ |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk |
|---|---|---|
| Vyjíždějící | 3 737 osob | 3 402 osob |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk |
|---|---|---|
| Vyjíždějící za prací | 3 182 osob | 2 851 osob |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk |
|---|---|---|
| Přijíždějící | 7 910 osob | 6 820 osob |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk |
|---|---|---|
| Saldo dojížďky | 4 173 osob | 3 418 osob |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk |
|---|---|---|
| Pracují v obci | 6 056 osob | 5 352 osob |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | |
|---|---|---|---|
| Adres se 100 Mbit/s | 2 633 | 2 988 | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | Česko | |
|---|---|---|---|---|
| Pokrytí 100 Mbit/s | 96,3 % | 97,8 % | 73,4 % | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk |
|---|---|---|
| Kulturní památky | 23 | 24 |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk |
|---|---|---|
| Národní kulturní památky | 1 | 1 |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | |
|---|---|---|---|
| Lůžek k ubytování | 503 | 482 | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | |
|---|---|---|---|
| Ubytovací zařízení | 10 | 6 | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk |
|---|---|---|
| Památné stromy | 3 | 5 |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | Česko | |
|---|---|---|---|---|
| Odpad na obyvatele | 398 kg | 339 kg | 414 kg | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | Česko | |
|---|---|---|---|---|
| Směsný na obyvatele | 232 kg | 168 kg | 205 kg | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | Česko | |
|---|---|---|---|---|
| Tříděný na obyvatele | 52 kg | 59 kg | 69 kg | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | |
|---|---|---|---|
| Komunální odpad | 6 791,0 t | 5 304,9 t | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | |
|---|---|---|---|
| Směsný odpad | 3 958,7 t | 2 624,1 t | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | |
|---|---|---|---|
| Objemný odpad | 775,6 t | 288,2 t | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | |
|---|---|---|---|
| Stavební odpad | 297,5 t | 23,1 t | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | |
|---|---|---|---|
| Cíl pro třídění | 36,7 % | 54,0 % | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | |
|---|---|---|---|
| Tříděný sběr | 890,0 t | 928,3 t | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | |
|---|---|---|---|
| Papír | 372,4 t | 369,4 t | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | |
|---|---|---|---|
| Plast | 263,3 t | 286,3 t | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | |
|---|---|---|---|
| Sklo | 197,7 t | 233,7 t | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | |
|---|---|---|---|
| Kov | 56,5 t | 39,0 t | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | |
|---|---|---|---|
| Bioodpad | 511,9 t | 1 124,8 t | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | |
|---|---|---|---|
| Textil | 98,0 t | 47,8 t | |
| Ukazatel | Benešov | Nymburk | |
|---|---|---|---|
| Nebezpečný odpad | 0,4 t | 3,7 t | |
| Vybavenost obce | Benešov | Nymburk |
|---|---|---|
| Vodovod | ano | ano |
| Kanalizace s ČOV | ano | ano |
| Plyn | ano | ano |
| Sběrný dvůr | ano | ano |
| Dům s pečovatelskou službou | ano | ano |
| Kino | ano | ano |
| Kulturní dům | ano | ano |
| Informační centrum | ano | ano |
| Středisko volného času | ano | ano |
| Kostel | ano | ano |
| Koupaliště | ano | ano |
| Zařízení sociálních služeb | Benešov | Nymburk |
|---|---|---|
| Sociální poradny | 4 | 3 |
| Centra sociálně rehabilitačních služeb | 1 | 1 |
| Nízkoprahová denní centra | 1 | 1 |
| Nízkoprahová zařízení pro děti a mládež | 1 | 1 |
| Azylové domy | 1 | - |
| Domovy pro seniory | 1 | - |
| Domy na půl cesty | 1 | - |
| Intervenční centra | - | 1 |
| Noclehárny | 1 | - |
| Obvod ORP | Benešov | Nymburk |
|---|---|---|
| Podíl dětí narozených mimo manželství | 44,0 % | 45,9 % |
| Naděje dožití mužů ve věku 65 let | 16,2 let | 15,9 let |
| Naděje dožití žen ve věku 65 let | 20,0 let | 19,3 let |
| Naděje dožití při narození - muži | 77,2 let | 75,6 let |
| Naděje dožití při narození - ženy | 82,9 let | 81,2 let |
| Průměrný počet přenocování na hosta | 2,3 nocí | 1,8 nocí |
| Podíl zahraničních hostů | 17,0 % | 14,3 % |
| Přenocování hostů na obyvatele | 4,9 | 2,7 |
| Okres | okres Benešov | okres Nymburk |
|---|---|---|
| Průměrný věk matky při narození prvního dítěte | 29,1 let | 29,1 let |
| OSVČ s hlavní činností na 1 000 obyvatel | 69,0 | 61,1 |
| Kupní cena rodinných domů za m² | 56 708 Kč/m² | 52 299 Kč/m² |
| Kupní cena bytů za m² | 61 395 Kč/m² | 63 560 Kč/m² |
| Průměrný starobní důchod | 21 581 Kč | 21 605 Kč |
| Starobní důchodci na 100 obyvatel | 22,5 % | 19,1 % |