Okres Benešov · Kraj Středočeský kraj · Web www.benesov-city.cz
Benešov je město v okrese Benešov ve Středočeském kraji a je největší obcí okresu podle počtu obyvatel. Rozkládá se na ploše 46,87 km² a zahrnuje patnáct částí, mezi nimiž jsou například Konopiště, Mariánovice a Úročnice. Město leží 58,3 km od krajského města.
V Benešově je registrováno 4 316 ekonomických subjektů, přičemž nejvíce podniků působí v oboru velkoobchodu a maloobchodu, dále v profesních, vědeckých a technických činnostech a ve stavebnictví. Ve městě je pět základních škol se 2 326 žáky a šest mateřských škol s 684 dětmi. K dispozici je deset ubytovacích zařízení s celkem 503 lůžky. Krajinu tvoří zhruba 51 % zemědělská půda a 29,4 % lesní pozemky.
Počet obyvatel Benešova podle posledních dostupných dat kolísá, v roce 2025 jich žije 17 025, což je o 18 méně než v roce 2024. Přirozený přírůstek je záporný a klesá, zatímco saldo migrace kolísá. Daňové příjmy města od roku 2020 rostou a v roce 2025 dosáhly 466 milionů korun, což představuje nárůst o 18,6 milionu korun oproti předchozímu roku.
Obec Benešov má 17 025 obyvatel a je 1. největší z 114 obcí okresu. Za poslední rok jich ubylo o 0,1 %. Rozkládá se na 46,87 km² a skládá se ze 15 částí. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 139 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 18,5 % obyvatel starších patnácti let. Podíl nezaměstnaných byl 3,12 % a rozpočtové příjmy vycházejí na 42 681 Kč na obyvatele. Průměrná rychlost internetu v obci je 84,3 Mb/s pro stahování a 50,2 Mb/s pro odesílání, odezva 15 ms podle měření na rychlost.cz.
| Ukazatel | Tehdy | Teď | Změna | Vývoj |
|---|---|---|---|---|
| Obyvatelé | 16 555 2015 | 17 025 2025 | +2,8 % mírný nárůst | |
| Průměrný věk | 41,9 let 2015 | 44,1 let 2025 | +2,2 let nárůst | |
| Podíl lidí nad 65 let | 18,0 % 2015 | 22,7 % 2025 | +4,7 p. b. nárůst | |
| Dokončené byty | 64 2020 | 89 2024 | 223 celkem za období | |
| Aktivní ekonomické subjekty | 2 519 subjektů 2015 | 2 705 subjektů 2025 | +7,4 % nárůst | |
| Podíl nezaměstnaných | 2,24 % 2020 | 2,28 % 2024 | 0 p. b. zhruba beze změny | |
| Příjmy rozpočtu na obyvatele v běžných cenách | 45 516 Kč 2020 | 42 681 Kč 2025 | −6,2 % pokles |
Narození Zemřelí
Přistěhovalí Vystěhovalí
Přirozený přírůstek Saldo stěhování
Sňatky Rozvody
Příjmy Výdaje
V roce 2025 se v Benešově narodilo 124 dětí a zemřelo 189 lidí.
Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 31,0 % lidí (5 071 z 16 369), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 62 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 16 448 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 16 369.
Zemědělská půda tvoří 51 % katastru Benešova.
Rozpočtové příjmy Benešova byly v roce 2025 727 mil. Kč, v přepočtu 42 681 Kč na obyvatele.
Ke konci srpna 2026 byl podíl nezaměstnaných osob v Benešově 3,12 %.
| Rok | led | úno | bře | dub | kvě | čvn | čvc | srp | zář | říj | lis | pro |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 3,63 | 3,41 | 3,40 | 2,92 | 2,62 | 2,63 | 2,64 | 2,74 | 2,56 | 2,26 | 2,29 | 2,37 |
| 2017 | 2,46 | 2,42 | 2,13 | 2,00 | 1,83 | 1,82 | 2,01 | 1,93 | 1,84 | 1,79 | 1,74 | 1,78 |
| 2018 | 1,84 | 1,71 | 1,68 | 1,46 | 1,50 | 1,47 | 1,52 | 1,52 | 1,59 | 1,61 | 1,38 | 1,48 |
| 2019 | 1,56 | 1,47 | 1,39 | 1,30 | 1,37 | 1,42 | 1,64 | 1,71 | 1,45 | 1,42 | 1,43 | 1,47 |
| 2020 | 1,60 | 1,52 | 1,65 | 2,42 | 2,54 | 2,40 | 2,52 | 2,52 | 2,21 | 2,11 | 2,09 | 2,24 |
| 2021 | 2,41 | 2,39 | 2,45 | 2,29 | 2,28 | 1,96 | 2,01 | 1,97 | 1,96 | 1,99 | 1,83 | 1,84 |
| 2022 | 1,78 | 1,69 | 1,63 | 1,53 | 1,55 | 1,48 | 1,54 | 1,71 | 1,91 | 1,80 | 1,65 | 1,80 |
| 2023 | 1,96 | 1,92 | 1,84 | 1,87 | 1,69 | 1,60 | 1,78 | 1,79 | 1,83 | 1,77 | 1,74 | 1,88 |
| 2025 | 2,46 | 2,52 | 2,60 | 2,50 | 2,43 | 2,40 | 2,64 | 2,82 | 2,98 | 2,89 | 2,99 | 2,94 |
| 2026 | 3,11 | 3,05 | 3,21 | 3,21 | 3,07 | 2,98 | 3,15 | 3,12 | bez údaje | bez údaje | bez údaje | bez údaje |
V roce 2025 bylo v Benešově registrováno 4 316 ekonomických subjektů, o 76 více než rok předtím.
Nejvíc podniků v Benešově působí v oboru velkoobchod a maloobchod (17,6 %), následují profesní, vědecké a technické činnosti a stavebnictví.
Při sčítání v roce 2021 bylo v Benešově 7 067 obydlených bytů.
V Benešově je 5 základních škol se 2 326 žáky a 6 mateřských škol s 684 dětmi.
Školy se počítají jako samostatné subjekty, ne jako budovy nebo třídy - jeden subjekt často provozuje několik pracovišť.
Obec patří do senátního obvodu č. 41 - Benešov. Senátoři se volí na šest let a Senát se obnovuje po třetinách, takže se tu nevolí při každých volbách.
| Zastupitel | Věk | Pořadí | Hlasů |
|---|---|---|---|
| Jakub Hostek | 42 | 1. | 1 733 |
| Jindřich Bulan | 40 | 5. | 1 387 |
| Mgr. Michal Franěk | 36 | 9. | 1 366 |
| Mgr. Lenka Křížová | 47 | 10. | 1 359 |
| MUDr. Jakub Nabi | 56 | 11. | 1 346 |
| RNDr. Ondřej Pešek | 36 | 3. | 1 329 |
| Mgr. Šárka Hájková | 49 | 4. | 1 305 |
| Zastupitel | Věk | Pořadí | Hlasů |
|---|---|---|---|
| MUDr. Karel Navrátil | 62 | 7. | 1 664 |
| Mgr. Jakub Malý | 40 | 8. | 1 490 |
| MUDr. Petra Kuchařová | 55 | 9. | 1 303 |
| Mgr. Zdeněk Zahradníček | 76 | 14. | 1 233 |
| Ing. Jaroslav Hlavnička | 73 | 6. | 1 214 |
| Ing. Tomáš Budil | 55 | 1. | 1 202 |
| Zastupitel | Věk | Pořadí | Hlasů |
|---|---|---|---|
| Ing. Jana Čechová | 54 | 1. | 1 133 |
| Ing. Daniel Netušil | 34 | 9. | 1 013 |
| Tomáš Podhola | 66 | 7. | 979 |
| Ing. Luboš Balata | 63 | 5. | 957 |
| Tomáš Pikora | 26 | 8. | 950 |
| Zastupitel | Věk | Pořadí | Hlasů |
|---|---|---|---|
| Mgr. Libor Hubáček, MBA | 54 | 1. | 1 059 |
| Ing. Jaroslava Pokorná Jermanová | 56 | 3. | 959 |
| Stanislav Dvořák | 62 | 2. | 916 |
| Ing. Pavla Novotná | 34 | 4. | 871 |
| Ing. Jiří Švadlena | 73 | 5. | 870 |
| Zastupitel | Věk | Pořadí | Hlasů |
|---|---|---|---|
| Ing. Roman Tichovský | 59 | 1. | 1 193 |
| Pavel Pavlík | 56 | 2. | 941 |
| Ing. Mgr. Lukáš Vidrna, MBA | 39 | 4. | 912 |
| Zastupitel | Věk | Pořadí | Hlasů |
|---|---|---|---|
| RNDr. Hana Pánková, Ph.D. | 44 | 7. | 440 |
V Benešově je 10 ubytovacích zařízení s 503 lůžky.
| Rok | Obyvatel | Muži | Ženy | Narození | Zemřelí | Přir. přírůstek | Přistěh. | Vystěh. | Saldo | Celkem |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 17 025 | 8 075 | 8 950 | 124 | 189 | -65 | 706 | 659 | 47 | -18 |
| 2024 | 17 043 | 8 058 | 8 985 | 122 | 165 | -43 | 819 | 768 | 51 | 8 |
| 2023 | 17 035 | 8 016 | 9 019 | 138 | 146 | -8 | 871 | 703 | 168 | 160 |
| 2022 | 16 875 | 7 999 | 8 876 | 152 | 202 | -50 | 998 | 521 | 477 | 427 |
| 2021 | 16 448 | 7 837 | 8 611 | 177 | 226 | -49 | 491 | 519 | -28 | -77 |
| 2020 | 16 804 | 8 055 | 8 749 | 151 | 202 | -51 | 557 | 460 | 97 | 46 |
| 2019 | 16 758 | 8 024 | 8 734 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2018 | 16 656 | 7 985 | 8 671 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2017 | 16 522 | 7 906 | 8 616 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2016 | 16 544 | 7 895 | 8 649 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2015 | 16 555 | 7 914 | 8 641 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2014 | 16 573 | 7 925 | 8 648 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2013 | 16 520 | 7 920 | 8 600 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2012 | 16 541 | 7 933 | 8 608 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2011 | 16 460 | 7 867 | 8 593 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2010 | 16 343 | 7 861 | 8 482 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2009 | 16 382 | 7 875 | 8 507 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2008 | 16 395 | 7 920 | 8 475 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2007 | 16 375 | 7 894 | 8 481 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2006 | 16 247 | 7 820 | 8 427 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2005 | 16 245 | 7 831 | 8 414 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2004 | 16 208 | 7 794 | 8 414 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2003 | 16 257 | 7 818 | 8 439 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2002 | 16 277 | 7 836 | 8 441 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2001 | 16 262 | 7 839 | 8 423 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2000 | 16 154 | 7 759 | 8 395 | - | - | - | - | - | - | - |
Mezi 6 258 obcemi Česka drží Benešov 75. místo podle počtu obyvatel.
1. z 114
75. z 6 258
10 000 až 19 999 obyvatel
Baba · Bedrč · Benešov · Boušice · Buková Lhota · Červený Dvůr · Dlouhé Pole · Chvojen · Konopiště · Mariánovice · Okrouhlice · Pomněnice · Radíkovice · Úročnice · Vidlákova Lhota
Zdroje dat: AOPK ČR · ČSÚ · ČTÚ · ČÚZK · Exekutorská komora ČR · Ministerstvo financí · Ministerstvo životního prostředí · MMR ČR · MPSV · MŠMT · NPÚ · SÚKL · ÚZIS · Volby.cz · zdroje dat a licence
Zařízení sociálních služeb
11 zařízení · 2024Podle registru poskytovatelů sociálních služeb (ČSÚ, MPSV). Počítá se zařízení, ne kapacita.