Město

Boskovice

Okres Blansko · Kraj Jihomoravský kraj · Web www.boskovice.cz

Obyvatel 2025 12 457
Rozloha
27,82 km²
Hustota
447,8 ob./km²dopočet
Do okresního města
13,9 kmvzdušně
Do krajského města
33,1 kmvzdušně
Kód RÚIAN
581372
Poloha
49,4899, 16,6622

Boskovice jsou město v okrese Blansko v Jihomoravském kraji a druhé největší město okresu podle počtu obyvatel. Rozkládají se na ploše 27,8 km² a zahrnují pět částí obce: Bačov, Boskovice, Hrádkov, Mladkov a Vratíkov. Město leží 13,9 km od okresního města a 33,1 km od krajského města.

V Boskovicích je registrováno 2 557 ekonomických subjektů, přičemž nejvíce podniků působí v oborech velkoobchod a maloobchod, zpracovatelský průmysl a profesní, vědecké a technické činnosti. V obci fungují čtyři základní školy se 1 577 žáky a dvě mateřské školy s 437 dětmi. Pro cestovní ruch je k dispozici šest ubytovacích zařízení s celkem 290 lůžky. Krajina je tvořena zhruba z poloviny zemědělskou půdou a z 28,4 % lesními pozemky.

Počet obyvatel města v roce 2025 činí 12 457, což je pokles o 51 osob oproti předchozímu roku. Vývoj počtu obyvatel od roku 2006 kolísá mezi 10 917 a 12 508. Daňové příjmy města rostou, v roce 2025 dosáhly 314,7 milionu korun, což je o 21,5 milionu více než v roce 2024. Saldo migrace kolísá, v roce 2025 bylo 14 osob, což je výrazný pokles oproti předchozímu roku.

Schválený rozpočet 2026 552,2 mil. příjmy 678,5 mil. výdaje −126,3 mil. saldo Struktura rozpočtu →

Vývoj počtu obyvatel

2000-2025
10 749 11 229 11 709 12 188 12 668 2000 2000: 11 563 obyvatel 2001: 11 304 obyvatel 2002: 11 204 obyvatel 2003: 11 121 obyvatel 2004 2004: 10 909 obyvatel 2005: 10 924 obyvatel 2006: 10 930 obyvatel 2007: 10 928 obyvatel 2008 2008: 10 965 obyvatel 2009: 10 917 obyvatel 2010: 10 987 obyvatel 2011: 11 417 obyvatel 2012 2012: 11 446 obyvatel 2013: 11 478 obyvatel 2014: 11 504 obyvatel 2015: 11 566 obyvatel 2016 2016: 11 639 obyvatel 2017: 11 635 obyvatel 2018: 11 622 obyvatel 2019: 11 681 obyvatel 2020 2020: 11 726 obyvatel 2021: 11 661 obyvatel 2022: 11 996 obyvatel 2023: 12 190 obyvatel 2024: 12 508 obyvatel 2025 2025: 12 457 obyvatel

Obec Boskovice má 12 457 obyvatel a je 2. největší z 116 obcí okresu. Za poslední rok jich ubylo o 0,4 %. Od okresního města je vzdálená 14 km vzdušnou čarou a rozkládá se na 27,82 km² a skládá se ze 5 částí. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 130 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 17,7 % obyvatel starších patnácti let. Podíl nezaměstnaných byl 5,48 % a rozpočtové příjmy vycházejí na 38 413 Kč na obyvatele. Průměrná rychlost internetu v obci je 40,2 Mb/s pro stahování a 37,7 Mb/s pro odesílání, odezva 20 ms podle měření na rychlost.cz.

Metodika

Obec v číslech za 10 let

2015-2025
Ukazatel Tehdy Teď Změna Vývoj
Obyvatelé 11 566 2015 12 457 2025 +7,7 % nárůst
Průměrný věk 42,3 let 2015 43,1 let 2025 +0,8 let mírný nárůst
Podíl lidí nad 65 let 19,5 % 2015 20,6 % 2025 +1,1 p. b. mírný nárůst
Dokončené byty 126 2020 8 2024 464 celkem za období
Aktivní ekonomické subjekty 1 314 subjektů 2015 1 593 subjektů 2025 +21,2 % nárůst
Podíl nezaměstnaných 4,34 % 2020 4,86 % 2024 +0,5 p. b. mírný nárůst
Příjmy rozpočtu na obyvatele v běžných cenách 32 496 Kč 2020 38 413 Kč 2025 +18,2 % nárůst

Srovnává se první rok s daty v posledních deseti letech s posledním rokem; u dokončených bytů je změna součet za celé období. Peněžní údaje jsou v běžných cenách, bez očištění o inflaci.

Vývoj v čase

7 grafů

Narození a zemřelí

Narození Zemřelí

0 48 97 145 193 2020 - Narození: 125 2020 - Zemřelí: 179 2021 - Narození: 116 2021 - Zemřelí: 170 2022 - Narození: 141 2022 - Zemřelí: 166 2023 - Narození: 91 2023 - Zemřelí: 147 2024 - Narození: 110 2024 - Zemřelí: 147 2025 - Narození: 81 2025 - Zemřelí: 146 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Stěhování

Přistěhovalí Vystěhovalí

0 226 453 679 905 2020 - Přistěhovalí: 305 2020 - Vystěhovalí: 206 2021 - Přistěhovalí: 412 2021 - Vystěhovalí: 225 2022 - Přistěhovalí: 606 2022 - Vystěhovalí: 246 2023 - Přistěhovalí: 589 2023 - Vystěhovalí: 339 2024 - Přistěhovalí: 838 2024 - Vystěhovalí: 483 2025 - Přistěhovalí: 669 2025 - Vystěhovalí: 655 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Přirozený přírůstek a saldo stěhování

Přirozený přírůstek Saldo stěhování

-108 20 148 275 403 2020 Přirozený přírůstek: -54 Saldo stěhování: 99 2021 Přirozený přírůstek: -54 Saldo stěhování: 187 2022 Přirozený přírůstek: -25 Saldo stěhování: 360 2023 Přirozený přírůstek: -56 Saldo stěhování: 250 2024 Přirozený přírůstek: -37 Saldo stěhování: 355 2025 Přirozený přírůstek: -65 Saldo stěhování: 14 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Sňatky a rozvody

Sňatky Rozvody

12 24 36 48 60 2022 Sňatky: 43 Rozvody: 16 2023 Sňatky: 56 Rozvody: 23 2024 Sňatky: 47 Rozvody: 17 2022 2023 2024

Obyvatelé při sčítání lidu 1869-2011

v hranicích obce z roku 2011
0 3 086 6 172 9 258 12 344 1869 - Obyvatel při sčítání: 6 204 1880 - Obyvatel při sčítání: 6 119 1890 - Obyvatel při sčítání: 6 443 1900 - Obyvatel při sčítání: 6 547 1910 - Obyvatel při sčítání: 7 306 1921 - Obyvatel při sčítání: 7 322 1930 - Obyvatel při sčítání: 7 595 1950 - Obyvatel při sčítání: 7 244 1961 - Obyvatel při sčítání: 8 235 1970 - Obyvatel při sčítání: 8 837 1980 - Obyvatel při sčítání: 11 045 1991 - Obyvatel při sčítání: 11 290 2001 - Obyvatel při sčítání: 11 359 2011 - Obyvatel při sčítání: 11 430 1869 1890 1910 1930 1961 1980 2001 2011

Rozpočet

tis. Kč

Příjmy Výdaje

0 129 198 258 395 387 593 516 791 2020 - Příjmy: 381 054 2020 - Výdaje: 340 177 2021 - Příjmy: 396 733 2021 - Výdaje: 369 529 2022 - Příjmy: 427 813 2022 - Výdaje: 422 444 2023 - Příjmy: 459 325 2023 - Výdaje: 412 872 2024 - Příjmy: 466 068 2024 - Výdaje: 393 046 2025 - Příjmy: 478 510 2025 - Výdaje: 437 027 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Nezaměstnanost

%
3,8 4,1 4,4 4,7 5,0 2020 Podíl nezaměstnaných: 4,34 2021 Podíl nezaměstnaných: 3,86 2022 Podíl nezaměstnaných: 4,31 2023 Podíl nezaměstnaných: 4,15 2024 Podíl nezaměstnaných: 4,86 2020 2021 2022 2023 2024

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →

V roce 2025 se v Boskovicích narodilo 81 dětí a zemřelo 146 lidí.

12 457
−51 proti 2024 2000-2025
2025
5 867
+23 proti 2024 2000-2025
2025
6 590
−74 proti 2024 2000-2025
2025
447,8 ob./km²
−1,8 proti 2024
okres 128,8 · ČR 138,4
179. z 6 258 obcí · 30. z 69 podobně velkých
2020-2025
2025
52,9 %
−0,4 proti 2024
okres 50,7 · ČR 50,8
273. z 6 254 obcí · 2. z 69 podobně velkých
2000-2025
2025
43,1 let
+0,2 proti 2024
okres 43,5 · ČR 43,3
3184. z 6 254 obcí · 53. z 69 podobně velkých
2000-2025
2025
20,6 %
0 proti 2024
okres 21,7 · ČR 20,8
3095. z 6 254 obcí · 52. z 69 podobně velkých
2000-2025
2025
15,2 %
−0,5 proti 2024
okres 15,7 · ČR 15,1
3363. z 6 254 obcí · 15. z 69 podobně velkých
2000-2025
2025
135,8
+3,9 proti 2024
okres 137,9 · ČR 138,0
2959. z 6 249 obcí · 57. z 69 podobně velkých
2000-2025
2025
64,2 %
+0,5 proti 2024
okres 62,6 · ČR 64,1
2634. z 6 254 obcí · 20. z 69 podobně velkých
2000-2025
2025
Další ukazatele (24)
12 459
+81 proti 2024 2000-2025
2025
11 919
sčítání 2021
11 430
+71 proti 2001 1869-2011
2011
5 114
sčítání 2021
4 402
sčítání 2021
1 451
sčítání 2021
905
sčítání 2021
4 396
sčítání 2021
3 828
sčítání 2021
1 547
sčítání 2021
-51
−369 proti 2024 2020-2025
2025
81
−29 proti 2024 2020-2025
2025
-65
−28 proti 2024 2020-2025
2025
669
−169 proti 2024 2020-2025
2025
17
−6 proti 2023 2022-2024
2024
14
−341 proti 2024 2020-2025
2025
47
−9 proti 2023 2022-2024
2024
655
+172 proti 2024 2020-2025
2025
146
−1 proti 2024 2020-2025
2025
6,5 ‰
−2,4 proti 2024
okres 7,1 · ČR 7,1
3283. z 6 254 obcí · 44. z 69 podobně velkých
2020-2025
2025
-4,1 ‰
−29,5 proti 2024
okres -1,9 · ČR 0,6
3873. z 6 254 obcí · 37. z 69 podobně velkých
2020-2025
2025
1,4 ‰
−0,5 proti 2023
okres 1,8
2022-2024
2024
3,8 ‰
−0,8 proti 2023
okres 4,1
2022-2024
2024
11,7 ‰
−0,2 proti 2024
okres 10,5 · ČR 10,4
2025. z 6 254 obcí · 31. z 69 podobně velkých
2020-2025
2025

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 31,0 % lidí (3 695 z 11 919), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 47 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 11 661 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 11 919.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
5 705
47,9 % obyvatel
Ženy
6 214
52,1 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
130
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % Muži 90+ let: 22 (0,2 %) Ženy 90+ let: 88 (0,7 %) 90+ Muži 85-89 let: 64 (0,5 %) Ženy 85-89 let: 131 (1,1 %) 85-89 Muži 80-84 let: 100 (0,8 %) Ženy 80-84 let: 200 (1,7 %) 80-84 Muži 75-79 let: 219 (1,8 %) Ženy 75-79 let: 301 (2,5 %) 75-79 Muži 70-74 let: 280 (2,4 %) Ženy 70-74 let: 387 (3,3 %) 70-74 Muži 65-69 let: 326 (2,7 %) Ženy 65-69 let: 410 (3,4 %) 65-69 Muži 60-64 let: 314 (2,6 %) Ženy 60-64 let: 353 (3,0 %) 60-64 Muži 55-59 let: 351 (2,9 %) Ženy 55-59 let: 354 (3,0 %) 55-59 Muži 50-54 let: 375 (3,2 %) Ženy 50-54 let: 351 (2,9 %) 50-54 Muži 45-49 let: 521 (4,4 %) Ženy 45-49 let: 530 (4,5 %) 45-49 Muži 40-44 let: 483 (4,1 %) Ženy 40-44 let: 468 (3,9 %) 40-44 Muži 35-39 let: 431 (3,6 %) Ženy 35-39 let: 394 (3,3 %) 35-39 Muži 30-34 let: 361 (3,0 %) Ženy 30-34 let: 398 (3,3 %) 30-34 Muži 25-29 let: 331 (2,8 %) Ženy 25-29 let: 340 (2,9 %) 25-29 Muži 20-24 let: 271 (2,3 %) Ženy 20-24 let: 266 (2,2 %) 20-24 Muži 15-19 let: 263 (2,2 %) Ženy 15-19 let: 288 (2,4 %) 15-19 Muži 10-14 let: 343 (2,9 %) Ženy 10-14 let: 304 (2,6 %) 10-14 Muži 5-9 let: 314 (2,6 %) Ženy 5-9 let: 312 (2,6 %) 5-9 Muži 0-4 let: 336 (2,8 %) Ženy 0-4 let: 339 (2,8 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Obce a území

Téma obce a území →

Zemědělská půda tvoří 52 % katastru Boskovic.

27,82 km²
2025
52,0 %
0 proti 2024
okres 46,2 · ČR 53,1
4362. z 6 258 obcí · 37. z 69 podobně velkých
1993-2025
2025
28,4 %
0 proti 2024
okres 43,6 · ČR 34,0
2646. z 6 258 obcí · lepší než 57 % · 24. z 69 podobně velkých
1993-2025
2025
1,94 %
0 proti 2024
okres 0,88 · ČR 2,18
1703. z 6 258 obcí · 33. z 69 podobně velkých
1993-2025
2025
4,23 %
+0,03 proti 2024
okres 1,68 · ČR 1,73
274. z 6 258 obcí · 32. z 69 podobně velkých
1993-2025
2025
5
2025

Využití území a vybavenost

2025

Využití území

  • Orná půda 1 040 37,4 %
  • Zahrady 151 5,4 %
  • Ovocné sady 49 1,8 %
  • Trvalé travní porosty 206 7,4 %
  • Lesní půda 789 28,4 %
  • Vodní plochy 54 1,9 %
  • Zastavěné plochy 118 4,2 %
  • Ostatní plochy 375 13,5 %

Celkem 2 782 ha

Co v obci je

  • Vodovod
  • Kanalizace s ČOV
  • Plyn
  • Sběrný dvůr
  • Dům s pečovatelskou službou
  • Kino
  • Kulturní dům
  • Informační centrum
  • Středisko volného času
  • Kostel
  • Koupaliště

11 z 12 sledovaných položek

Veřejné finance

Téma veřejné finance →

Rozpočtové příjmy Boskovic byly v roce 2025 479 mil. Kč, v přepočtu 38 413 Kč na obyvatele.

66 971 tis. Kč
−16 746 proti 2024 2012-2025
2025
766 761 828 Kč
okres 5 375 806 584 · ČR 600 469 124 785
124. z 6 258 obcí · 37. z 69 podobně velkých
2023
314 717 tis. Kč
+21 491 proti 2024 2020-2025
2025
104 404 tis. Kč
−10 914 proti 2024 2020-2025
2025
478 510 tis. Kč
+12 442 proti 2024 2020-2025
2025
41 483 tis. Kč
−31 539 proti 2024 2020-2025
2025
437 027 tis. Kč
+43 981 proti 2024 2020-2025
2025
5 376 Kč
−1 317 proti 2024
okres 5 424 · ČR 5 825
4531. z 6 247 obcí · lepší než 27 % · 39. z 69 podobně velkých
2012-2025
2025
21,8 %
−2,9 proti 2024
okres 15,3 · ČR 18,9
1235. z 6 253 obcí · 20. z 69 podobně velkých
2020-2025
2025
Další ukazatele (3)
61 553 Kč
okres 48 408 · ČR 79 370
1271. z 6 254 obcí · 29. z 69 podobně velkých
2023
38 413 Kč
+1 151 proti 2024
okres 34 258 · ČR 48 930
2174. z 6 253 obcí · 39. z 69 podobně velkých
2020-2025
2025
35 083 Kč
+3 659 proti 2024
okres 35 435 · ČR 47 568
2742. z 6 253 obcí · 58. z 69 podobně velkých
2020-2025
2025

Práce a ekonomika

Téma práce a ekonomika →

Ke konci srpna 2026 byl podíl nezaměstnaných osob v Boskovicích 5,48 %, o 0,06 procentního bodu méně než měsíc předtím.

5,48 %
−0,06 proti červenci 2026
okres 4,60 · ČR 5,05
4662. z 6 254 obcí · lepší než 25 % · 41. z 69 podobně velkých
2016-2026
srpen 2026
467
−6 proti červenci 2026 2018-2026
srpen 2026
2,3
+0,3 proti 2023
1325. z 3 296 obcí · lepší než 59 % · 37. z 69 podobně velkých
2020-2024
2024

Nezaměstnanost během roku

MPSV

Podíl nezaměstnaných osob po měsících

%
Podíl nezaměstnaných osob po měsících (%)
Rok ledúnobředubkvěčvnčvcsrpzářříjlispro
2016 6,32 6,48 6,16 5,95 5,69 5,70 5,65 5,65 5,47 5,36 5,06 5,29
2017 5,28 5,13 4,96 4,56 4,21 4,18 4,22 4,31 4,29 4,03 3,94 3,97
2018 4,09 3,98 3,87 3,85 3,66 3,47 3,53 3,35 3,28 3,07 2,98 3,08
2019 3,12 3,23 3,03 2,88 2,94 2,86 3,15 3,04 3,12 2,94 3,20 3,54
2020 3,43 3,38 3,34 3,77 3,83 3,81 4,00 4,13 3,84 3,98 4,11 4,34
2021 4,38 4,23 4,10 4,04 4,00 4,05 4,15 4,05 3,85 3,83 3,70 3,86
2022 3,86 3,94 3,78 3,74 3,88 3,80 4,09 4,20 4,20 4,23 3,91 4,31
2023 4,23 4,30 4,13 4,05 3,97 3,86 4,06 3,93 3,88 3,69 3,82 4,15
2025 4,69 4,78 4,71 4,73 4,57 4,74 4,98 5,09 5,20 5,22 5,08 5,35
2026 5,46 5,60 5,36 5,40 5,63 5,43 5,54 5,48 bez údaje bez údaje bez údaje bez údaje

Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu 15-64 let ke konci měsíce. Sezónní práce (stavebnictví, zemědělství, turistika) obvykle snižuje nezaměstnanost v létě a zvedá ji v zimě.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →

V roce 2025 bylo v Boskovicích registrováno 2 557 ekonomických subjektů, o 47 více než rok předtím.

2 557 subjektů
+47 proti 2024 2001-2025
2025
1 593 subjektů
+32 proti 2024 2010-2025
2025
62,3 %
+0,1 proti 2024
okres 63,4 · ČR 61,6
3220. z 6 257 obcí · lepší než 48 % · 20. z 69 podobně velkých
2010-2025
2025
20,9
okres 20,2 · ČR 17,1
3925. z 6 246 obcí · 42. z 69 podobně velkých
2001-2025
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026

Nejvíc podniků v Boskovicích působí v oboru velkoobchod a maloobchod (12,9 %), následují zpracovatelský průmysl a profesní, vědecké a technické činnosti.

Vzniklo za 12 měsíců
114
Zaniklo za 12 měsíců
34
Má zaměstnance
31,5 %
z 1 414 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 337 12,9 %
  • Zpracovatelský průmysl 319 12,2 %
  • Profesní, vědecké a technické činnosti 315 12,1 %
  • Stavebnictví 278 10,7 %
  • Ostatní činnosti 272 10,4 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 196 7,5 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 128 4,9 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 92 3,5 %
  • Doprava a skladování 85 3,3 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 84 3,2 %
  • Zemědělství, lesnictví, rybářství 77 3,0 %
  • Vzdělávání 72 2,8 %
  • Ostatní 185 7,1 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 1 893 72,6 %
  • Společnost s ručením omezeným 356 13,7 %
  • Společenství vlastníků jednotek 123 4,7 %
  • Spolek 113 4,3 %
  • Pobočný spolek 28 1,1 %
  • Akciová společnost 21 0,8 %
  • Zahraniční fyzická osoba 17 0,7 %
  • Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem 15 0,6 %
  • Odborová organizace 13 0,5 %
  • Dobrovolný svazek obcí 4 0,2 %
  • Ostatní 24 0,9 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 277 10,6 %
  • 3-10 let 560 21,5 %
  • 10-20 let 685 26,3 %
  • 20-30 let 538 20,6 %
  • Více než 30 let 547 21,0 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 969 37,2 %
  • 1-9 zaměstnanců 340 13,0 %
  • 10-49 zaměstnanců 71 2,7 %
  • 50-249 zaměstnanců 28 1,1 %
  • 250 a více zaměstnanců 6 0,2 %
  • Neuvedeno 1 193 45,8 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →

Při sčítání v roce 2021 bylo v Boskovicích 4 985 obydlených bytů.

3 310
srpen 2026
530
srpen 2026
2 253
+254 proti 2001 1869-2011
2011
4 985
sčítání 2021
2 358
sčítání 2021
1 919
sčítání 2021
370
sčítání 2021
4 648
sčítání 2021
8
sčítání 2021
3 900
sčítání 2021
Další ukazatele (5)
8
−64 proti 2023 2020-2024
2024
0
−49 proti 2023 2020-2024
2024
8
−14 proti 2023 2020-2024
2024
0,64
−5,27 proti 2023
okres 2,33 · ČR 2,78
3785. z 6 254 obcí · 59. z 69 podobně velkých
2020-2024
2024
16,0 %
okres 16,5 · ČR 13,4
1389. z 6 256 obcí · 26. z 69 podobně velkých
srpen 2026

V Boskovicích jsou 4 základní školy se 1 577 žáky a 2 mateřské školy s 437 dětmi.

1 768
sčítání 2021
3 312
sčítání 2021
1 092
sčítání 2021
17,7 %
ORP 14,1
692. z 6 254 obcí · 13. z 69 podobně velkých
sčítání 2021
540
září 2026
1 765
září 2026
2 524
září 2026
1
září 2026
2
0 proti 2023 2020-2024
2024
1 577
+9 proti 2023 2020-2024
2024

Školy se počítají jako samostatné subjekty, ne jako budovy nebo třídy - jeden subjekt často provozuje několik pracovišť.

Školy v obci

12 subjektů
  • Mateřská škola Boskovice MŠ 505
  • MŠ, základní škola a praktická škola MŠ 18 · SŠ 28 · ZŠ 105
  • Mateřská škola Gatemáček z.s. MŠ 17
  • Základní škola ZŠ 610
  • Základní škola Boskovice, Slovákova ZŠ 520
  • Základní škola Boskovice, Sušilova ZŠ 500
  • Základní škola Meluzína, školská právnická osoba ZŠ 30
  • Vyšší odborná škola a střední škola SŠ 826 · VOŠ 400
  • Střední škola André Citroëna SŠ 800
  • Gymnázium SŠ 510
  • Střední pedagogická škola SŠ 360
  • Základní umělecká škola ZUŠ 770

Podle rejstříku škol MŠMT, stav k září 2026. Číslo je nejvyšší povolený počet dětí nebo žáků, ne skutečný stav.

Zdravotnictví

Téma zdravotnictví →

Zdravotnická zařízení v obci

78 míst péče
  • Praktický lékař 11
  • Dětský lékař 4
  • Zubní lékař 9
  • Gynekolog 4
  • Lékař specialista 27
  • Nemocnice 1
  • Záchranná služba 1
  • Fyzioterapie 5
  • Domácí zdravotní péče 1
  • Ostatní 15

Ambulantní specialisté podle oboru

  • Vnitřní lékařství 6
  • Psychiatrie 3
  • Urologie 3
  • Alergologie a klinická imunologie 2
  • Chirurgie 2
  • Dermatovenerologie 2
  • Endokrinologie a diabetologie 2
  • Gastroenterologie 2
  • Kardiologie 2
  • Oftalmologie 2
  • Ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí 2
  • Otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 2
  • Anesteziologie a intenzivní medicína 1
  • Dětská kardiologie 1
  • Dětská otorinolaryngologie 1

a dalších 5 oborů

Místa poskytování zdravotní péče podle registru NRPZS (ÚZIS). Jedno místo může sdílet víc lékařů, u specialistů se místo s více obory počítá u každého z nich. Lékárny tu nejsou - počítají se podle úřední evidence SÚKL níže.

Lékárny

7 lékáren
  • Lékárna 5
  • Nemocniční lékárna 2
  • Otevřeno v sobotu 5
  • Otevřeno v neděli 3
  • ARKLEB 17. listopadu 2216/23
  • BENU Lékárna Hippokrates Lidická 935/10 · So, Ne
  • Dr.Max LÉKÁRNA Otakara Kubína 45
  • Dr.Max LÉKÁRNA Rovná 2460/4 · So, Ne
  • Lékárna (nemocniční lékárna) Masarykovo náměstí 6/4 · So
  • Lékárna Nemocnice Boskovice s.r.o. (nemocniční lékárna) Otakara Kubína 179 · So, Ne
  • Magistr Tom lékárna + zdravá výživa Růžové náměstí 2128/5 · So

Podle seznamu lékáren SÚKL. Výdejna je odloučené pracoviště lékárny s kratší otevírací dobou. „So“ a „Ne“ znamenají otevřeno o víkendu podle pracovní doby nahlášené SÚKL.

Volby a politika

Téma volby a politika →
70,2 %
+3,9 proti 2021
okres 72,6 · ČR 69,0
4247. z 6 254 obcí · lepší než 32 % · 18. z 69 podobně velkých
2002-2025
2025
69,6 %
−0,3 proti 2018
okres 72,3 · ČR 70,3
4778. z 6 254 obcí · lepší než 23 % · 30. z 69 podobně velkých
2013-2023
2023
33,6 %
−2,4 proti 2020
okres 36,3 · ČR 33,3
3973. z 6 253 obcí · lepší než 36 % · 23. z 69 podobně velkých
2000-2024
2024
51,2 %
+1,8 proti 2022
okres 54,8 · ČR 48,1
4680. z 6 249 obcí · lepší než 25 % · 7. z 69 podobně velkých
2002-2026
2026
35,2 %
+7,9 proti 2019
okres 37,8 · ČR 36,8
4412. z 6 254 obcí · lepší než 29 % · 31. z 69 podobně velkých
2004-2024
2024
21,0 %
okres 20,6
2022

Zastoupení v Senátu

Obec patří do senátního obvodu č. 49 - Blansko. Senátoři se volí na šest let a Senát se obnovuje po třetinách, takže se tu nevolí při každých volbách.

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 51,2 %
ANO+NK: 28,3 % ODS+TOP 09: 22,5 % Nestraníci+NK: 19,2 % MY+NK: 13,4 % KDU-ČSL+NK: 10,1 % SPD+NK: 3,3 % Ostatní: 3,2 %
  • ANO+NK 28,3 %
  • ODS+TOP 09 22,5 %
  • Nestraníci+NK 19,2 %
  • MY+NK 13,4 %
  • KDU-ČSL+NK 10,1 %
  • SPD+NK 3,3 %
  • Zelení+NK 3,2 %

101 628 platných hlasů · 13 okrsků

Sněmovna 2025

účast 70,2 %
ANO: 33,3 % SPOLU: 25,3 % Piráti: 9,2 % SPD: 8,5 % STAN: 8,2 % AUTO: 7,2 % Ostatní: 8,4 %

6 409 platných hlasů · 13 okrsků · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 35,2 %
ANO: 25,1 % KDU+ODS+TOP 09: 20,8 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 12,9 % AUTO+PŘÍSAHA: 10,0 % STAN+SLK: 7,6 % SPD+Trikolora: 5,6 % Ostatní: 18,1 %

3 215 platných hlasů · 13 okrsků · odchylka proti kraji

Kraje 2024

účast 33,6 %
ANO: 34,3 % KDU+ODS+TOP 09: 31,6 % NSKSČMSDČSSDDOM: 7,7 % Svo+SPD+Tri+PRO: 6,6 % STAN+SOL: 6,1 % Piráti: 3,6 % Ostatní: 10,1 %

3 079 platných hlasů · 13 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 67,4 %
Andrej Babiš: 34,5 % Petr Pavel: 31,9 % Danuše Nerudová: 14,6 % Pavel Fischer: 9,0 % Jaroslav Bašta: 5,3 % Marek Hilšer: 2,8 % Ostatní: 2,0 %
  • Andrej Babiš 34,5 % +0,6
  • Petr Pavel 31,9 % -2,2
  • Danuše Nerudová 14,6 % -0,8
  • Pavel Fischer 9,0 % +1,2
  • Jaroslav Bašta 5,3 % +0,5
  • Marek Hilšer 2,8 % +0,4
  • Karel Diviš 1,5 % +0,2
  • Tomáš Zima 0,5 % +0,1

6 203 platných hlasů · 12 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 69,6 %
Petr Pavel: 57,1 % Andrej Babiš: 42,9 %
  • Petr Pavel 57,1 % -1,9
  • Andrej Babiš 42,9 % +1,9

6 414 platných hlasů · 12 okrsků · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

23 mandátů

ANO+NK

7 mandátů · 28,3 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Lukáš Holík 40 1. 1 710
MUDr. Martina Přichystalová 61 3. 1 415
Vladimír Farský 68 5. 1 391
Ing. Petr Axman, Ph.D. 48 2. 1 360
Ing. Vlastimil Slaný, Ph.D. 37 4. 1 357
Zdeněk Učeň, DiS. 40 6. 1 317
Pavel Šafář, DiS. 38 7. 1 283

ANO Naše Boskovice

ODS+TOP 09

6 mandátů · 22,5 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Jaroslav Dohnálek 62 8. 1 232
MUDr. Miroslav Klíma 52 5. 1 218
Radek Stříž 54 1. 1 204
Ing. Petr Fiala 60 11. 1 138
Mgr. Ondřej Dostál 46 4. 1 114
Martin Staněk 27 2. 1 084

Kopeme za Boskovice (Občanská demokratická strana a TOP 09)

Nestraníci+NK

5 mandátů · 19,2 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Radek Pernica, DiS. 49 2. 1 059
Vladimír Petrů, DiS. 53 3. 993
Ing. arch. Jana Syrovátková 42 1. 975
Mgr. Vladěna Koudelková 40 4. 975
Ing. Antonín Klíč 38 5. 928

Změna 22 s podporou Nestraníků

MY+NK

3 mandáty · 13,4 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Petr Malach, DiS. 43 1. 912
PaeDr. Oldřich Kovář 69 2. 766
Prim. MUDr. Marian Mičko 61 15. 732

SRDCE pro Boskovice

KDU-ČSL+NK

2 mandáty · 10,1 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Dagmar Hamalová 57 2. 719
Ing. Jaromíra Vítková 69 1. 662

Lidovci

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Sociální situace

Téma sociální situace →
394
září 2026
1 802
září 2026
12 b.
+2 proti 2023 2016-2024
2024
31,6 ‰
okres 29,1 · ČR 76,0
3023. z 6 101 obcí · lepší než 50 % · 6. z 69 podobně velkých
září 2026

Zařízení sociálních služeb

8 zařízení · 2024
  • Domovy se zvláštním režimem 3
  • Centra denních služeb 1
  • Domovy pro seniory 1
  • Chráněné bydlení 1
  • Sociální poradny 1
  • Sociálně terapeutické dílny 1

Podle registru poskytovatelů sociálních služeb (ČSÚ, MPSV). Počítá se zařízení, ne kapacita.

2 274 osob
sčítání 2021
1 935 osob
sčítání 2021
6 654 osob
sčítání 2021
4 380 osob
sčítání 2021
4 625 osob
sčítání 2021

Dojížďka za prací a do školy

sčítání 2021

Kam se vyjíždí

Do jiných obcí vyjíždí 2 234 lidí.

Odkud se přijíždí

Z jiných obcí dojíždí 6 654 lidí.

Údaje jsou ze Sčítání 2021 a zachycují stav ke dni sčítání 26. března 2021, kdy část lidí pracovala z domova. Směry jsou jen mezi obcemi Česka, počet vyjíždějících výš zahrnuje i cesty do ciziny.

1 847
+1 054 proti 2024 2023-2025
2025
55,8 %
+31,8 proti 2024
okres 61,7 · ČR 73,4
3976. z 6 256 obcí · lepší než 36 % · 60. z 69 podobně velkých
2023-2025
2025

Cestovní ruch

Téma cestovní ruch →

V Boskovicích je 6 ubytovacích zařízení s 290 lůžky.

Kulturní památky

51
  • areál Piruchtova mlýna s technickým vybavením
  • areál kostela Všech svatých
  • areál zámku Boskovice
  • Panský dvůr
  • bašta
  • brána
  • hrad Boskovice
  • kaple Panny Marie Bolestné
  • kaple sv. Otylie
  • kašna
  • kašna
  • kostel sv. Jakuba Staršího
  • kostel Českobratrské církve evangelické
  • panský pivovar
  • radnice
  • rampa u masných krámů
  • rezidence
  • synagoga
  • židovský hřbitov

Dále 32 staveb bez vlastního jména: židovský dům (21), boží muka (3), židovský dům s rituální lázní, socha sv. rocha, náhrobek se sochou krista, náhrobek leopolda fischera, socha panny marie immaculaty, sýpka a další.

Životní prostředí

Téma životní prostředí →
377 kg
+40 proti 2023
okres 340 · ČR 414
3401. z 6 254 obcí · lepší než 45 % · 31. z 69 podobně velkých
2021-2024
2024
158 kg
+4 proti 2023
okres 147 · ČR 205
1973. z 6 254 obcí · lepší než 68 % · 15. z 69 podobně velkých
2021-2024
2024
105 kg
+12 proti 2023
okres 66 · ČR 69
747. z 6 254 obcí · lepší než 88 % · 1. z 69 podobně velkých
2021-2024
2024
4 713,9 t
+602,9 proti 2023 2021-2024
2024
1 972,8 t
+101,4 proti 2023 2021-2024
2024
466,3 t
+59,6 proti 2023 2021-2024
2024
34,7 t
−18,2 proti 2023 2021-2024
2024
51,9 %
+1,6 proti 2023
ORP 57,8
2531. z 6 258 obcí · lepší než 59 % · 23. z 69 podobně velkých
2021-2024
2024
1 312,0 t
+178,2 proti 2023 2021-2024
2024
Další ukazatele (7)
437,6 t
+78,5 proti 2023 2021-2024
2024
247,7 t
+22,8 proti 2023 2021-2024
2024
173,6 t
+4,2 proti 2023 2021-2024
2024
453,1 t
+72,7 proti 2023 2021-2024
2024
520,6 t
+9,9 proti 2023 2021-2024
2024
61,0 t
−9,3 proti 2023 2021-2024
2024
0,7 t
+0,7 proti 2023 2021-2024
2024

Památné stromy a příroda

9 stromů
  • Duby v mladkovském táboře 5
  • Dub letní na palouku u hradu Boskovice
  • Jinan u zámeckého skleníku
  • Lípa u letního kina Boskovice
  • Zámecká lípa v Boskovicích

Podle Ústředního seznamu ochrany přírody (AOPK ČR). U skupin stromů je uvedený počet stromů.

Data po letech

26 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2025 12 457 5 867 6 590 81 146 -65 669 655 14 -51
2024 12 508 5 844 6 664 110 147 -37 838 483 355 318
2023 12 190 5 746 6 444 91 147 -56 589 339 250 194
2022 11 996 5 724 6 272 141 166 -25 606 246 360 335
2021 11 661 5 569 6 092 116 170 -54 412 225 187 133
2020 11 726 5 578 6 148 125 179 -54 305 206 99 45
2019 11 681 5 583 6 098 - - - - - - -
2018 11 622 5 537 6 085 - - - - - - -
2017 11 635 5 530 6 105 - - - - - - -
2016 11 639 5 521 6 118 - - - - - - -
2015 11 566 5 502 6 064 - - - - - - -
2014 11 504 5 489 6 015 - - - - - - -
2013 11 478 5 501 5 977 - - - - - - -
2012 11 446 5 470 5 976 - - - - - - -
2011 11 417 5 451 5 966 - - - - - - -
2010 10 987 5 277 5 710 - - - - - - -
2009 10 917 5 257 5 660 - - - - - - -
2008 10 965 5 285 5 680 - - - - - - -
2007 10 928 5 251 5 677 - - - - - - -
2006 10 930 5 247 5 683 - - - - - - -
2005 10 924 5 238 5 686 - - - - - - -
2004 10 909 5 232 5 677 - - - - - - -
2003 11 121 5 336 5 785 - - - - - - -
2002 11 204 5 371 5 833 - - - - - - -
2001 11 304 5 426 5 878 - - - - - - -
2000 11 563 5 549 6 014 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi 6 258 obcemi Česka drží Boskovice 108. místo podle počtu obyvatel.

Mezi obcemi okresu

2. z 116

Mezi všemi obcemi

108. z 6 258

percentil 98. - 98 % území je menších

Velikostní skupina

10 000 až 19 999 obyvatel

Stupeň urbanizace: menší město a předměstí (DEGURBA, ČSÚ).

Takových obcí je v Česku 69. Pořadí „mezi podobně velkými" u ukazatelů se počítá v téhle skupině (velikostní skupiny obcí podle ČSÚ).

Proti obcím stejné velikosti

  • Průměrný věk obec 43,1 let medián 44,3 let
  • Děti 0-14 let obec 15,2 % medián 14,4 %
  • Senioři 65+ obec 20,6 % medián 22,6 %
  • Nezaměstnanost obec 5,48 % medián 5,26 %
  • Subjektů na 100 ob. obec 20,9 medián 22,2
  • Bytů na 1 000 ob. obec 0,64 medián 1,66
  • Příjmy na obyvatele obec 38 413 Kč medián 39 242 Kč

Medián (čárka) je prostřední hodnota skupiny (obce od 10 000 do 19 999 obyvatel): polovina obcí má vyšší, polovina nižší. Světlý pás ukazuje, kde leží prostřední polovina obcí skupiny. Vždy za stejné období jako údaj obce.

Podobně velké obce v kraji

Správní obvod

Boskovice

Obec s rozšířenou působností, kam se chodí pro občanku, řidičák nebo stavební povolení.

Části obce 5

Bačov · Boskovice · Hrádkov · Mladkov · Vratíkov

Zdroje dat: AOPK ČR · ČSÚ · ČTÚ · ČÚZK · Exekutorská komora ČR · Ministerstvo financí · Ministerstvo životního prostředí · MMR ČR · MPSV · MŠMT · NPÚ · SÚKL · ÚZIS · Volby.cz · zdroje dat a licence