Město

Cheb

Okres Cheb · Kraj Karlovarský kraj · Web www.cheb.cz

Obyvatel 2025 32 892
Rozloha
96,36 km²
Hustota
341,4 ob./km²dopočet
Do krajského města
39,8 kmvzdušně
Kód RÚIAN
554481
Poloha
50,0822, 12,3750

Cheb je město v okrese Cheb v Karlovarském kraji a největší obec okresu. Má 32 892 obyvatel podle posledních dostupných dat z roku 2025. Katastr města zahrnuje 19 částí, mezi nimi například Břízu, Cetnov, Dolní Dvory nebo Hradiště. Leží 39,8 km od krajského města.

V Chebu je deset základních škol se 3 019 žáky a osm mateřských škol s 857 dětmi. Nejvíc podniků působí v oborech velkoobchod a maloobchod, stavebnictví a ubytování, stravování a pohostinství. Registrovaných ekonomických subjektů je 7 412, z toho většinu tvoří podnikající fyzické osoby. Podíl zemědělské půdy je 51,9 %, lesní půda zabírá 15,2 % a vodní plochy 13,5 % rozlohy města.

Počet obyvatel v Chebu kolísá od roku 2006, v roce 2025 zaznamenal nárůst o 84 osob oproti roku 2024. Saldo migrace kolísá, v roce 2025 bylo kladné a dosáhlo 234 osob. Daňové příjmy města vzrostly od roku 2020 o 53 %, přesto v roce 2025 mírně poklesly oproti předchozímu roku. Podíl nezaměstnaných osob klesá od roku 2020 a v roce 2024 činil 2,93 %.

Schválený rozpočet 2026 1 492,7 mil. příjmy 1 760,9 mil. výdaje −268,3 mil. saldo Struktura rozpočtu →

Vývoj počtu obyvatel

2000-2025
29 975 31 311 32 647 33 982 35 318 2000 2000: 31 511 obyvatel 2001: 32 991 obyvatel 2002: 33 192 obyvatel 2003: 33 242 obyvatel 2004 2004: 33 462 obyvatel 2005: 33 681 obyvatel 2006: 34 036 obyvatel 2007: 34 818 obyvatel 2008 2008: 34 873 obyvatel 2009: 34 626 obyvatel 2010: 34 530 obyvatel 2011: 33 067 obyvatel 2012 2012: 32 823 obyvatel 2013: 32 617 obyvatel 2014: 32 351 obyvatel 2015: 32 355 obyvatel 2016 2016: 32 394 obyvatel 2017: 32 171 obyvatel 2018: 31 988 obyvatel 2019: 31 977 obyvatel 2020 2020: 31 920 obyvatel 2021: 30 420 obyvatel 2022: 31 954 obyvatel 2023: 32 825 obyvatel 2024: 32 808 obyvatel 2025 2025: 32 892 obyvatel

Obec Cheb má 32 892 obyvatel a je 1. největší z 40 obcí okresu. Za poslední rok jich přibylo o 0,3 %. Rozkládá se na 96,36 km² a skládá se ze 19 částí. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 129 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 10,0 % obyvatel starších patnácti let. Podíl nezaměstnaných byl 4,49 % a rozpočtové příjmy vycházejí na 36 173 Kč na obyvatele. Průměrná rychlost internetu v obci je 57,2 Mb/s pro stahování a 28,4 Mb/s pro odesílání, odezva 19 ms podle měření na rychlost.cz.

Metodika

Obec v číslech za 10 let

2015-2025
Ukazatel Tehdy Teď Změna Vývoj
Obyvatelé 32 355 2015 32 892 2025 +1,7 % mírný nárůst
Průměrný věk 41,4 let 2015 43,3 let 2025 +1,9 let nárůst
Podíl lidí nad 65 let 17,3 % 2015 19,8 % 2025 +2,5 p. b. nárůst
Dokončené byty 46 2020 107 2024 469 celkem za období
Aktivní ekonomické subjekty 3 849 subjektů 2015 3 678 subjektů 2025 −4,4 % mírný pokles
Podíl nezaměstnaných 3,92 % 2020 2,93 % 2024 −1,0 p. b. mírný pokles
Příjmy rozpočtu na obyvatele v běžných cenách 28 267 Kč 2020 36 173 Kč 2025 +28,0 % nárůst

Srovnává se první rok s daty v posledních deseti letech s posledním rokem; u dokončených bytů je změna součet za celé období. Peněžní údaje jsou v běžných cenách, bez očištění o inflaci.

Vývoj v čase

7 grafů

Narození a zemřelí

Narození Zemřelí

0 145 290 435 580 2020 - Narození: 274 2020 - Zemřelí: 385 2021 - Narození: 251 2021 - Zemřelí: 537 2022 - Narození: 268 2022 - Zemřelí: 390 2023 - Narození: 220 2023 - Zemřelí: 365 2024 - Narození: 202 2024 - Zemřelí: 329 2025 - Narození: 215 2025 - Zemřelí: 365 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Stěhování

Přistěhovalí Vystěhovalí

0 642 1 284 1 925 2 567 2020 - Přistěhovalí: 723 2020 - Vystěhovalí: 669 2021 - Přistěhovalí: 739 2021 - Vystěhovalí: 764 2022 - Přistěhovalí: 2 377 2022 - Vystěhovalí: 721 2023 - Přistěhovalí: 2 107 2023 - Vystěhovalí: 1 091 2024 - Přistěhovalí: 1 677 2024 - Vystěhovalí: 1 567 2025 - Přistěhovalí: 1 730 2025 - Vystěhovalí: 1 496 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Přirozený přírůstek a saldo stěhování

Přirozený přírůstek Saldo stěhování

-480 102 685 1 268 1 850 2020 Přirozený přírůstek: -111 Saldo stěhování: 54 2021 Přirozený přírůstek: -286 Saldo stěhování: -25 2022 Přirozený přírůstek: -122 Saldo stěhování: 1 656 2023 Přirozený přírůstek: -145 Saldo stěhování: 1 016 2024 Přirozený přírůstek: -127 Saldo stěhování: 110 2025 Přirozený přírůstek: -150 Saldo stěhování: 234 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Sňatky a rozvody

Sňatky Rozvody

47 78 110 141 173 2022 Sňatky: 162 Rozvody: 63 2023 Sňatky: 142 Rozvody: 65 2024 Sňatky: 128 Rozvody: 57 2022 2023 2024

Obyvatelé při sčítání lidu 1869-2011

v hranicích obce z roku 2011
0 10 152 20 303 30 455 40 607 1869 - Obyvatel při sčítání: 17 826 1880 - Obyvatel při sčítání: 21 575 1890 - Obyvatel při sčítání: 22 875 1900 - Obyvatel při sčítání: 28 084 1910 - Obyvatel při sčítání: 31 761 1921 - Obyvatel při sčítání: 32 735 1930 - Obyvatel při sčítání: 37 599 1950 - Obyvatel při sčítání: 20 178 1961 - Obyvatel při sčítání: 22 133 1970 - Obyvatel při sčítání: 26 650 1980 - Obyvatel při sčítání: 30 883 1991 - Obyvatel při sčítání: 31 847 2001 - Obyvatel při sčítání: 32 893 2011 - Obyvatel při sčítání: 33 186 1869 1890 1910 1930 1961 1980 2001 2011

Rozpočet

tis. Kč

Příjmy Výdaje

0 349 007 698 014 1 047 021 1 396 029 2020 - Příjmy: 902 292 2020 - Výdaje: 845 856 2021 - Příjmy: 950 754 2021 - Výdaje: 952 326 2022 - Příjmy: 1 087 921 2022 - Výdaje: 1 174 301 2023 - Příjmy: 1 234 322 2023 - Výdaje: 1 126 809 2024 - Příjmy: 1 192 987 2024 - Výdaje: 1 095 908 2025 - Příjmy: 1 189 816 2025 - Výdaje: 1 292 619 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Nezaměstnanost

%
2,7 3,0 3,4 3,7 4,0 2020 Podíl nezaměstnaných: 3,92 2021 Podíl nezaměstnaných: 3,57 2022 Podíl nezaměstnaných: 2,78 2023 Podíl nezaměstnaných: 2,96 2024 Podíl nezaměstnaných: 2,93 2020 2021 2022 2023 2024

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →

V roce 2025 se v Chebu narodilo 215 dětí a zemřelo 365 lidí.

32 892
+84 proti 2024 2000-2025
2025
15 942
+367 proti 2024 2000-2025
2025
16 950
−283 proti 2024 2000-2025
2025
341,4 ob./km²
+0,9 proti 2024
okres 89,4 · ČR 138,4
279. z 6 258 obcí · 41. z 45 podobně velkých
2020-2025
2025
51,5 %
−1,0 proti 2024
okres 51,3 · ČR 50,8
907. z 6 254 obcí · 29. z 45 podobně velkých
2000-2025
2025
43,3 let
+0,1 proti 2024
okres 43,8 · ČR 43,3
2958. z 6 254 obcí · 40. z 45 podobně velkých
2000-2025
2025
19,8 %
+0,1 proti 2024
okres 21,0 · ČR 20,8
3644. z 6 254 obcí · 41. z 45 podobně velkých
2000-2025
2025
13,2 %
−0,6 proti 2024
okres 13,6 · ČR 15,1
5075. z 6 254 obcí · 39. z 45 podobně velkých
2000-2025
2025
149,9
+6,5 proti 2024
okres 154,7 · ČR 138,0
2190. z 6 249 obcí · 34. z 45 podobně velkých
2000-2025
2025
66,9 %
+0,5 proti 2024
okres 65,4 · ČR 64,1
952. z 6 254 obcí · 2. z 45 podobně velkých
2000-2025
2025
Další ukazatele (24)
32 535
−122 proti 2024 2000-2025
2025
30 161
sčítání 2021
33 186
+293 proti 2001 1869-2011
2011
13 472
sčítání 2021
10 086
sčítání 2021
4 445
sčítání 2021
2 046
sčítání 2021
16 255
sčítání 2021
4 242
sčítání 2021
652
sčítání 2021
84
+101 proti 2024 2020-2025
2025
215
+13 proti 2024 2020-2025
2025
-150
−23 proti 2024 2020-2025
2025
1 730
+53 proti 2024 2020-2025
2025
57
−8 proti 2023 2022-2024
2024
234
+124 proti 2024 2020-2025
2025
128
−14 proti 2023 2022-2024
2024
1 496
−71 proti 2024 2020-2025
2025
365
+36 proti 2024 2020-2025
2025
6,6 ‰
+0,4 proti 2024
okres 6,3 · ČR 7,1
3195. z 6 254 obcí · 31. z 45 podobně velkých
2020-2025
2025
2,6 ‰
+3,1 proti 2024
okres 0,0 · ČR 0,6
2869. z 6 254 obcí · 7. z 45 podobně velkých
2020-2025
2025
1,7 ‰
−0,3 proti 2023
okres 2,0
2022-2024
2024
3,9 ‰
−0,4 proti 2023
okres 3,9
2022-2024
2024
11,2 ‰
+1,1 proti 2024
okres 11,6 · ČR 10,4
2253. z 6 254 obcí · 28. z 45 podobně velkých
2020-2025
2025

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 32,0 % lidí (9 664 z 30 161), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 112 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 30 420 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 30 161.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
14 740
48,9 % obyvatel
Ženy
15 421
51,1 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
129
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % Muži 90+ let: 30 (0,1 %) Ženy 90+ let: 117 (0,4 %) 90+ Muži 85-89 let: 132 (0,4 %) Ženy 85-89 let: 237 (0,8 %) 85-89 Muži 80-84 let: 243 (0,8 %) Ženy 80-84 let: 453 (1,5 %) 80-84 Muži 75-79 let: 448 (1,5 %) Ženy 75-79 let: 700 (2,3 %) 75-79 Muži 70-74 let: 790 (2,6 %) Ženy 70-74 let: 1 023 (3,4 %) 70-74 Muži 65-69 let: 890 (3,0 %) Ženy 65-69 let: 1 065 (3,5 %) 65-69 Muži 60-64 let: 908 (3,0 %) Ženy 60-64 let: 946 (3,1 %) 60-64 Muži 55-59 let: 1 011 (3,4 %) Ženy 55-59 let: 936 (3,1 %) 55-59 Muži 50-54 let: 1 081 (3,6 %) Ženy 50-54 let: 1 026 (3,4 %) 50-54 Muži 45-49 let: 1 369 (4,5 %) Ženy 45-49 let: 1 372 (4,6 %) 45-49 Muži 40-44 let: 1 141 (3,8 %) Ženy 40-44 let: 1 217 (4,0 %) 40-44 Muži 35-39 let: 948 (3,1 %) Ženy 35-39 let: 889 (3,0 %) 35-39 Muži 30-34 let: 924 (3,1 %) Ženy 30-34 let: 905 (3,0 %) 30-34 Muži 25-29 let: 834 (2,8 %) Ženy 25-29 let: 771 (2,6 %) 25-29 Muži 20-24 let: 758 (2,5 %) Ženy 20-24 let: 686 (2,3 %) 20-24 Muži 15-19 let: 780 (2,6 %) Ženy 15-19 let: 767 (2,5 %) 15-19 Muži 10-14 let: 926 (3,1 %) Ženy 10-14 let: 840 (2,8 %) 10-14 Muži 5-9 let: 800 (2,7 %) Ženy 5-9 let: 729 (2,4 %) 5-9 Muži 0-4 let: 727 (2,4 %) Ženy 0-4 let: 742 (2,5 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Obce a území

Téma obce a území →

Zemědělská půda tvoří 51,9 % katastru Chebu.

96,36 km²
0 proti 2024
2025
51,9 %
0 proti 2024
okres 47,9 · ČR 53,1
4369. z 6 258 obcí · 21. z 45 podobně velkých
1993-2025
2025
15,2 %
0 proti 2024
okres 39,2 · ČR 34,0
4194. z 6 258 obcí · lepší než 32 % · 30. z 45 podobně velkých
1993-2025
2025
13,47 %
0 proti 2024
okres 3,15 · ČR 2,18
86. z 6 258 obcí · 1. z 45 podobně velkých
1993-2025
2025
2,61 %
+0,01 proti 2024
okres 1,05 · ČR 1,73
877. z 6 258 obcí · 44. z 45 podobně velkých
1993-2025
2025
19
2025

Využití území a vybavenost

2025

Využití území

  • Orná půda 3 461 35,9 %
  • Zahrady 197 2,0 %
  • Ovocné sady 6 0,1 %
  • Trvalé travní porosty 1 339 13,9 %
  • Lesní půda 1 468 15,2 %
  • Vodní plochy 1 298 13,5 %
  • Zastavěné plochy 251 2,6 %
  • Ostatní plochy 1 615 16,8 %

Celkem 9 636 ha

Co v obci je

  • Vodovod
  • Kanalizace s ČOV
  • Plyn
  • Sběrný dvůr
  • Kino
  • Kulturní dům
  • Informační centrum
  • Středisko volného času
  • Kostel
  • Koupaliště

10 z 12 sledovaných položek

Veřejné finance

Téma veřejné finance →

Rozpočtové příjmy Chebu byly v roce 2025 1 190 mil. Kč, v přepočtu 36 173 Kč na obyvatele.

0 tis. Kč
0 proti 2024 2012-2025
2025
848 653 600 Kč
okres 3 316 837 757 · ČR 600 469 124 785
110. z 6 258 obcí · 38. z 45 podobně velkých
2023
856 706 tis. Kč
−26 932 proti 2024 2020-2025
2025
120 268 tis. Kč
+11 044 proti 2024 2020-2025
2025
1 189 816 tis. Kč
−3 171 proti 2024 2020-2025
2025
-102 803 tis. Kč
−199 882 proti 2024 2020-2025
2025
1 292 619 tis. Kč
+196 711 proti 2024 2020-2025
2025
0 Kč
0 proti 2024
okres 5 381 · ČR 5 825
1. z 6 247 obcí · 1. z 45 podobně velkých
2012-2025
2025
10,1 %
+1,0 proti 2024
okres 11,9 · ČR 18,9
3057. z 6 253 obcí · 45. z 45 podobně velkých
2020-2025
2025
Další ukazatele (3)
25 801 Kč
okres 35 461 · ČR 79 370
2321. z 6 254 obcí · 43. z 45 podobně velkých
2023
36 173 Kč
−189 proti 2024
okres 38 464 · ČR 48 930
2623. z 6 253 obcí · 32. z 45 podobně velkých
2020-2025
2025
39 299 Kč
+5 895 proti 2024
okres 43 328 · ČR 47 568
2102. z 6 253 obcí · 25. z 45 podobně velkých
2020-2025
2025

Práce a ekonomika

Téma práce a ekonomika →

Ke konci srpna 2026 byl podíl nezaměstnaných osob v Chebu 4,49 %.

4,49 %
−0,03 proti červenci 2026
okres 4,90 · ČR 5,05
3499. z 6 254 obcí · lepší než 44 % · 8. z 45 podobně velkých
2016-2026
srpen 2026
1 053
−12 proti červenci 2026 2018-2026
srpen 2026
0,5
+0,1 proti 2023
307. z 3 296 obcí · lepší než 90 % · 2. z 45 podobně velkých
2020-2024
2024

Nezaměstnanost během roku

MPSV

Podíl nezaměstnaných osob po měsících

%
Podíl nezaměstnaných osob po měsících (%)
Rok ledúnobředubkvěčvnčvcsrpzářříjlispro
2016 7,15 7,00 6,58 5,83 5,29 4,96 4,86 4,56 4,24 4,23 3,94 4,15
2017 4,32 4,25 3,82 3,44 3,04 2,87 2,80 2,60 2,46 2,28 2,26 2,43
2018 2,53 2,42 2,17 1,83 1,75 1,58 1,73 1,64 1,71 1,67 1,50 1,77
2019 2,02 1,96 1,85 1,66 1,56 1,57 1,50 1,46 1,64 1,81 1,79 2,08
2020 2,25 2,27 2,51 3,72 4,29 4,18 4,16 3,86 3,81 3,73 3,72 3,93
2021 4,30 4,50 4,64 4,60 4,56 4,18 4,15 4,04 3,90 3,70 3,50 3,57
2022 3,62 3,62 3,26 2,92 2,86 2,63 2,74 2,66 2,64 2,57 2,61 2,78
2023 3,06 2,96 2,96 2,85 2,85 2,73 2,84 2,86 2,89 2,88 2,80 2,96
2025 3,28 3,58 3,55 3,64 3,61 3,67 3,93 3,81 3,99 4,17 4,18 4,40
2026 4,73 4,98 5,00 4,81 4,64 4,49 4,52 4,49 bez údaje bez údaje bez údaje bez údaje

Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu 15-64 let ke konci měsíce. Sezónní práce (stavebnictví, zemědělství, turistika) obvykle snižuje nezaměstnanost v létě a zvedá ji v zimě.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →

V roce 2025 bylo v Chebu registrováno 7 412 ekonomických subjektů, o 37 více než rok předtím.

7 412 subjektů
+37 proti 2024 2001-2025
2025
3 678 subjektů
+115 proti 2024 2010-2025
2025
49,6 %
+1,3 proti 2024
okres 49,4 · ČR 61,6
5944. z 6 257 obcí · lepší než 5 % · 45. z 45 podobně velkých
2010-2025
2025
22,7
okres 22,9 · ČR 17,1
2868. z 6 246 obcí · 19. z 45 podobně velkých
2001-2025
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026

Nejvíc podniků v Chebu působí v oboru velkoobchod a maloobchod (18,1 %), následují ostatní činnosti a stavebnictví.

Vzniklo za 12 měsíců
293
Zaniklo za 12 měsíců
36
Má zaměstnance
31,7 %
z 3 121 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 1 355 18,1 %
  • Ostatní činnosti 959 12,8 %
  • Stavebnictví 820 11,0 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 704 9,4 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 699 9,4 %
  • Profesní, vědecké a technické činnosti 624 8,4 %
  • Zpracovatelský průmysl 609 8,2 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 266 3,6 %
  • Doprava a skladování 239 3,2 %
  • Zemědělství, lesnictví, rybářství 194 2,6 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 191 2,6 %
  • Informační a komunikační činnosti 134 1,8 %
  • Ostatní 357 4,8 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 5 262 70,4 %
  • Společnost s ručením omezeným 912 12,2 %
  • Společenství vlastníků jednotek 549 7,3 %
  • Spolek 325 4,4 %
  • Zahraniční fyzická osoba 181 2,4 %
  • Pobočný spolek 54 0,7 %
  • Odborová organizace 34 0,5 %
  • Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem 30 0,4 %
  • Odštěpný závod zahraniční právnické osoby 19 0,3 %
  • Družstvo 18 0,2 %
  • Ostatní 86 1,2 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 701 9,4 %
  • 3-10 let 1 230 16,5 %
  • 10-20 let 1 931 25,9 %
  • 20-30 let 2 020 27,0 %
  • Více než 30 let 1 588 21,3 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 2 132 28,5 %
  • 1-9 zaměstnanců 765 10,2 %
  • 10-49 zaměstnanců 165 2,2 %
  • 50-249 zaměstnanců 57 0,8 %
  • 250 a více zaměstnanců 2 0,0 %
  • Neuvedeno 4 349 58,2 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →

Při sčítání v roce 2021 bylo v Chebu 13 905 obydlených bytů.

7 399
srpen 2026
3 480
srpen 2026
2 995
+409 proti 2001 1869-2011
2011
13 905
sčítání 2021
8 558
sčítání 2021
3 537
sčítání 2021
745
sčítání 2021
12 251
sčítání 2021
11
sčítání 2021
12 112
sčítání 2021
Další ukazatele (5)
107
+56 proti 2023 2020-2024
2024
0
−12 proti 2023 2020-2024
2024
32
+15 proti 2023 2020-2024
2024
3,26
+1,71 proti 2023
okres 3,11 · ČR 2,78
2076. z 6 254 obcí · 7. z 45 podobně velkých
2020-2024
2024
47,0 %
okres 28,1 · ČR 13,4
237. z 6 256 obcí · 1. z 45 podobně velkých
srpen 2026

Do počtu dokončených bytů se kromě rodinných a bytových domů počítají i nástavby, vestavby a byty v nebytových budovách - tady jde o 75 z 107 bytů.

V Chebu je 10 základních škol se 3 019 žáky a 8 mateřských škol s 857 dětmi.

2 543
sčítání 2021
7 702
sčítání 2021
4 183
sčítání 2021
10,0 %
ORP 9,3
3678. z 6 254 obcí · 41. z 45 podobně velkých
sčítání 2021
1 077
září 2026
3 915
září 2026
2 980
září 2026
1
září 2026
8
0 proti 2023 2020-2024
2024
3 019
+16 proti 2023 2020-2024
2024

Školy se počítají jako samostatné subjekty, ne jako budovy nebo třídy - jeden subjekt často provozuje několik pracovišť.

Školy v obci

16 subjektů
  • Mateřská škola MŠ 168 · MŠ 184 · MŠ 161 · MŠ 130 · MŠ 120 · MŠ 226
  • Waldorfská ZŠ a MŠ Cheb MŠ 40 · ZŠ 130
  • Mateřská škola Diakonie ČCE Cheb MŠ 48
  • 5. základní škola Cheb ZŠ 615
  • 6. základní škola Cheb ZŠ 600
  • 4. základní škola Cheb ZŠ 580
  • 2. základní škola Cheb ZŠ 550
  • 3. základní škola Cheb ZŠ 550
  • 1. základní škola Cheb ZŠ 540
  • Svob.cheb.škola, ZŠ a gymnázium s.r.o. SŠ 150 · ZŠ 150
  • Základní škola ZŠ 200
  • Integrovaná střední škola Cheb SŠ 1 500
  • Gymnázium Cheb SŠ 850
  • Střední zdravotnická škola a VOŠ SŠ 360 · VOŠ 132
  • Střední škola Euroinstitut v Karlovar.kr SŠ 120
  • Zákl.umělecká škola Jindřicha Jindřicha ZUŠ 960

Podle rejstříku škol MŠMT, stav k září 2026. Číslo je nejvyšší povolený počet dětí nebo žáků, ne skutečný stav.

Zdravotnictví

Téma zdravotnictví →
Další ukazatele (3)

Zdravotnická zařízení v obci

132 míst péče
  • Praktický lékař 17
  • Dětský lékař 5
  • Zubní lékař 15
  • Gynekolog 5
  • Lékař specialista 46
  • Nemocnice 1
  • Záchranná služba 1
  • Fyzioterapie 2
  • Domácí zdravotní péče 4
  • Ostatní 36

Ambulantní specialisté podle oboru

  • Oftalmologie 7
  • Vnitřní lékařství 7
  • Ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí 4
  • Chirurgie 3
  • Neurologie 3
  • Otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 3
  • Rehabilitační a fyzikální medicína 3
  • Urologie 3
  • Anesteziologie a intenzivní medicína 2
  • Dermatovenerologie 2
  • Endokrinologie a diabetologie 2
  • Gastroenterologie 2
  • Kardiologie 2
  • Ortodoncie 2
  • Pneumologie a ftizeologie 2

a dalších 8 oborů

Místa poskytování zdravotní péče podle registru NRPZS (ÚZIS). Jedno místo může sdílet víc lékařů, u specialistů se místo s více obory počítá u každého z nich. Lékárny tu nejsou - počítají se podle úřední evidence SÚKL níže.

Lékárny

8 lékáren
  • Lékárna 8
  • Otevřeno v sobotu 4
  • Otevřeno v neděli 3
  • BENU Lékárna Svobody 520/3 · So
  • BENU Lékárna Valdštejnova 1364/22
  • Dr. Max LÉKÁRNA Dragounská 2529/6 · So, Ne
  • Dr. Max LÉKÁRNA Májová 582/19
  • Dr. Max LÉKÁRNA Pivovarská 2396/21 · So, Ne
  • Lékárna BONATE Nerudova 2397/3
  • Lékárna BONATE Svatý Kříž 288 · So, Ne
  • Lékárna Calmia Dukelská 1091/32

Podle seznamu lékáren SÚKL. Výdejna je odloučené pracoviště lékárny s kratší otevírací dobou. „So“ a „Ne“ znamenají otevřeno o víkendu podle pracovní doby nahlášené SÚKL.

Volby a politika

Téma volby a politika →
57,9 %
+2,9 proti 2021
okres 59,9 · ČR 69,0
6149. z 6 254 obcí · lepší než 1 % · 41. z 45 podobně velkých
2002-2025
2025
60,3 %
+4,5 proti 2018
okres 61,8 · ČR 70,3
6113. z 6 254 obcí · lepší než 2 % · 41. z 45 podobně velkých
2013-2023
2023
26,0 %
−7,2 proti 2020
okres 27,8 · ČR 33,3
5922. z 6 253 obcí · lepší než 5 % · 38. z 45 podobně velkých
2000-2024
2024
33,2 %
−2,1 proti 2022
okres 39,7 · ČR 48,1
6129. z 6 249 obcí · lepší než 1 % · 41. z 45 podobně velkých
2002-2026
2026
28,3 %
+5,5 proti 2019
okres 29,6 · ČR 36,8
5978. z 6 254 obcí · lepší než 4 % · 39. z 45 podobně velkých
2004-2024
2024
21,3 %
+7,6 proti 2020
okres 18,8
1351. z 2 184 obcí · lepší než 38 % · 13. z 16 podobně velkých
2026

Zastoupení v Senátu

Obec patří do senátního obvodu č. 3 - Cheb. Senátoři se volí na šest let a Senát se obnovuje po třetinách, takže se tu nevolí při každých volbách.

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 33,2 %
STAN+NK: 26,9 % ANO: 18,9 % KDUZelPirTOPNK: 17,7 % VOK: 8,7 % NČ: 8,5 % ODS+NK: 5,5 % Ostatní: 13,8 %
  • STAN+NK 26,9 %
  • ANO 18,9 %
  • KDUZelPirTOPNK 17,7 %
  • VOK 8,7 %
  • NČ 8,5 %
  • ODS+NK 5,5 %
  • SPD 5,1 %
  • AUTO+NK 3,7 %
  • Ostatní (2) 5,0 %

188 826 platných hlasů · 33 okrsků

Senát 2026 - 1. kolo

účast 31,5 %
Miroslav Plevný: 46,1 % Štěpánka Černá: 17,8 % Sandra Tsoukernik: 14,4 % Vladimír Keblúšek: 10,6 % Ivan Reis: 6,1 % Pavel Hojda: 5,1 %

7 048 platných hlasů · 33 okrsků · odchylka proti kraji

Senát 2026 - 2. kolo

účast 21,3 %
Miroslav Plevný: 80,1 % Sandra Tsoukernik: 19,9 %

4 814 platných hlasů · 33 okrsků · odchylka proti kraji

Sněmovna 2025

účast 57,9 %
ANO: 40,7 % SPOLU: 15,1 % STAN: 11,8 % SPD: 11,0 % AUTO: 7,1 % Piráti: 6,8 % Ostatní: 7,5 %

13 105 platných hlasů · 33 okrsků · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 28,3 %
ANO: 29,9 % KDU+ODS+TOP 09: 15,8 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 11,3 % AUTO+PŘÍSAHA: 10,6 % STAN+SLK: 7,9 % SPD+Trikolora: 7,5 % Ostatní: 17,0 %
  • ANO 29,9 % -3,7
  • KDU+ODS+TOP 09 15,8 % -0,3
  • ČSNS+KSČM+SD-SN 11,3 % +1,6
  • AUTO+PŘÍSAHA 10,6 % -0,6
  • STAN+SLK 7,9 % +1,2
  • SPD+Trikolora 7,5 % +0,4
  • Piráti 4,8 % +0,2
  • PRO2022+SVPROZS 2,9 % +0,1
  • Ostatní (22) 9,2 %

6 406 platných hlasů · 33 okrsků · odchylka proti kraji

Kraje 2024

účast 26,0 %
ANO: 44,9 % STAN: 15,5 % VOK: 7,5 % SPD+Trikolora: 6,7 % ODS: 6,5 % Piráti: 4,3 % Ostatní: 14,6 %

5 933 platných hlasů · 33 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 57,2 %
Andrej Babiš: 41,8 % Petr Pavel: 33,0 % Danuše Nerudová: 10,3 % Jaroslav Bašta: 5,9 % Pavel Fischer: 4,7 % Marek Hilšer: 2,2 % Ostatní: 2,0 %
  • Andrej Babiš 41,8 % -1,0
  • Petr Pavel 33,0 % +1,6
  • Danuše Nerudová 10,3 % -1,0
  • Jaroslav Bašta 5,9 % +0,3
  • Pavel Fischer 4,7 % +0,1
  • Marek Hilšer 2,2 % 0,0
  • Karel Diviš 1,4 % 0,0
  • Tomáš Zima 0,6 % 0,0

13 012 platných hlasů · 32 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 60,3 %
Andrej Babiš: 50,4 % Petr Pavel: 49,6 %
  • Andrej Babiš 50,4 % -0,6
  • Petr Pavel 49,6 % +0,6

13 794 platných hlasů · 32 okrsků · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

29 mandátů

STAN+NK

9 mandátů · 26,9 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Dr.Ing. Miroslav Plevný 60 1. 2 280
MUDr. Ilja Horník 64 4. 2 019
Mgr. Ladislav Hrubý 52 2. 2 009
Mgr. Markéta Mašková 38 3. 2 008
JUDr. Martin Čonka 49 5. 1 953
Mgr. Milan Kůtek 57 6. 1 892
Šárka Krejčová, MBA 42 7. 1 735
Ing. Pavel Bohánek 65 8. 1 749
Bc. Markéta Kosteňuk 32 9. 1 756

VOLBA PRO MĚSTO CHEB S PODPOROU STAROSTŮ

ANO

6 mandátů · 18,9 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Bc. Petr Truhlář, MBA 51 1. 1 468
Gabriela Dostálová 52 2. 1 446
Ing. Jan Vrba 73 3. 1 333
Mgr. Zdeněk Hrkal 68 4. 1 323
Petr Bauer 50 5. 1 285
Ing. Jan Homolka 54 6. 1 272

ANO 2011

KDUZelPirTOPNK

6 mandátů · 17,7 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
MUDr. Karel Tyrpekl 63 1. 1 962
Mgr. Miroslav Svatek 29 10. 1 495
Ing. Miloslav Šverdík 64 6. 1 431
Ing. Martin Černík 50 2. 1 412
Jindřich Skopec 58 12. 1 410
Tomáš Kubát 61 3. 1 202

Koalice pro Cheb

VOK

3 mandáty · 8,7 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Štěpánka Černá, MBA 48 1. 1 158
Pavel Pagáč 51 2. 1 011
Tomáš Peták 51 3. 683

VOK – Volba pro kraj

NČ

3 mandáty · 8,5 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Vladimír Keblúšek 46 1. 835
Filip Štěřík 41 5. 692
Mgr. Bc. Eva Humeníková 53 2. 684

Naše Česko

ODS+NK

1 mandát · 5,5 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Michal Pospíšil 63 1. 534

ODS Cheb ve spolupráci s nezávislými

SPD

1 mandát · 5,1 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ivan Reis 65 1. 435

Svoboda a přímá demokracie (SPD)

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Sociální situace

Téma sociální situace →
3 283
září 2026
14 596
září 2026
13 b.
0 proti 2023 2016-2024
2024
99,8 ‰
okres 93,0 · ČR 76,0
5848. z 6 101 obcí · lepší než 4 % · 39. z 45 podobně velkých
září 2026

Zařízení sociálních služeb

21 zařízení · 2024
  • Sociální poradny 5
  • Domovy pro seniory 3
  • Nízkoprahová zařízení pro děti a mládež 3
  • Stacionáře denní 1
  • Domovy pro osoby se zdravotním postižením 1
  • Domovy se zvláštním režimem 1
  • Chráněné bydlení 1
  • Azylové domy 1
  • Zařízení pro krizovou pomoc 1
  • Nízkoprahová denní centra 1
  • Noclehárny 1
  • Sociálně terapeutické dílny 1
  • Centra sociálně rehabilitačních služeb 1

Podle registru poskytovatelů sociálních služeb (ČSÚ, MPSV). Počítá se zařízení, ne kapacita.

4 581 osob
sčítání 2021
3 731 osob
sčítání 2021
5 432 osob
sčítání 2021
851 osob
sčítání 2021
12 283 osob
sčítání 2021

Dojížďka za prací a do školy

sčítání 2021

Kam se vyjíždí

Do jiných obcí vyjíždí 2 731 lidí.

Odkud se přijíždí

Z jiných obcí dojíždí 5 432 lidí.

Údaje jsou ze Sčítání 2021 a zachycují stav ke dni sčítání 26. března 2021, kdy část lidí pracovala z domova. Směry jsou jen mezi obcemi Česka, počet vyjíždějících výš zahrnuje i cesty do ciziny.

5 151
+158 proti 2024 2023-2025
2025
69,6 %
+2,1 proti 2024
okres 64,6 · ČR 73,4
3567. z 6 256 obcí · lepší než 42 % · 28. z 45 podobně velkých
2023-2025
2025

Cestovní ruch

Téma cestovní ruch →

V Chebu je 25 ubytovacích zařízení s 840 lůžky.

Kulturní památky

219 · z toho 1 národních
  • hrad Cheb národní kulturní památka
  • Loreta · Hrozňatov; Podhrad
  • areál železniční stanice Cheb
  • dominikánský klášter s kostelem sv. Václava
  • klášter františkánský s kostelem Nanebevzetí (pův. Zvěstování) Panny Marie
  • klášter klarisek s býv. kostelem sv. Kláry
  • komenda křižovníků s Červenou hvězdou s kostelem sv. Bartoloměje
  • kostel sv. Mikuláše
  • kostel sv. Oldřicha · Dřenice
  • městské opevnění
  • vila
  • zbrojnice Městský dvůr - Zbrojnice
  • zámek s kaplí Nejsvětější Trojice a parkem · Hrozňatov
  • Gablerovský dům
  • Grünerův dům
  • Kreuzingerova lidová knihovna
  • Schillerův pomník
  • Schirdingerovský dům
  • dům spolku Schlaraffia
  • evangelický kostel, Chrám pokoje
  • hrad Rollenburg, archeologické stopy · Skalka
  • kamenná nádrž
  • kašna s Rolandem
  • kašna se sochou Herkula
  • kašna se sochou sv. Mikuláše
  • měšťanský dům Ostrý roh
  • měšťanský dům U dvou arciknížat
  • měšťanský dům Špalíček
  • měšťanský dům Špalíček
  • měšťanský dům Špalíček
  • měšťanský dům Špalíček
  • měšťanský dům Špalíček
  • měšťanský dům Špalíček
  • měšťanský dům Špalíček
  • měšťanský dům Špalíček
  • měšťanský dům Špalíček
  • měšťanský dům Špalíček
  • radnice nová
  • rovinné neopevněné sídliště - prehistorické sídliště a pohřebiště, archeologické stopy · Cetnov
  • rovinné neopevněné sídliště Dolnice, archeologické stopy

Vypsaných je 40 z 49 významnějších památek.

Dále 170 staveb bez vlastního jména: měšťanský dům (155), kamenný kříž (5), činžovní dům (2), boží muka (2), děkanství - arciděkanství, předměstský dům, soubor tří kamenných křížů, venkovská usedlost a další.

Životní prostředí

Téma životní prostředí →
466 kg
+27 proti 2023
okres 407 · ČR 414
4820. z 6 254 obcí · lepší než 22 % · 42. z 45 podobně velkých
2021-2024
2024
196 kg
+11 proti 2023
okres 206 · ČR 205
3608. z 6 254 obcí · lepší než 42 % · 35. z 45 podobně velkých
2021-2024
2024
54 kg
+4 proti 2023
okres 56 · ČR 69
4112. z 6 254 obcí · lepší než 34 % · 22. z 45 podobně velkých
2021-2024
2024
15 284,2 t
+866,8 proti 2023 2021-2024
2024
6 417,4 t
+362,1 proti 2023 2021-2024
2024
2 639,5 t
+535,1 proti 2023 2021-2024
2024
258,3 t
+25,6 proti 2023 2021-2024
2024
48,6 %
−1,8 proti 2023
ORP 49,4
3067. z 6 258 obcí · lepší než 50 % · 18. z 45 podobně velkých
2021-2024
2024
1 787,4 t
+138,9 proti 2023 2021-2024
2024
Další ukazatele (7)
773,0 t
−149,0 proti 2023 2021-2024
2024
648,2 t
+18,3 proti 2023 2021-2024
2024
340,3 t
+265,7 proti 2023 2021-2024
2024
25,9 t
+3,9 proti 2023 2021-2024
2024
4 063,6 t
−205,2 proti 2023 2021-2024
2024
47,7 t
−7,1 proti 2023 2021-2024
2024
7,8 t
−0,1 proti 2023 2021-2024
2024

Památné stromy a příroda

7 stromů
  • Duby a javor nad zámkem 4
  • Chebský dub
  • Dub letní v Chlumečku
  • Dub ve Slapanech

Obec leží v geoparku Egeria.

Podle Ústředního seznamu ochrany přírody (AOPK ČR). U skupin stromů je uvedený počet stromů.

Data po letech

26 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2025 32 892 15 942 16 950 215 365 -150 1 730 1 496 234 84
2024 32 808 15 575 17 233 202 329 -127 1 677 1 567 110 -17
2023 32 825 15 591 17 234 220 365 -145 2 107 1 091 1 016 871
2022 31 954 15 392 16 562 268 390 -122 2 377 721 1 656 1 534
2021 30 420 14 932 15 488 251 537 -286 739 764 -25 -311
2020 31 920 15 749 16 171 274 385 -111 723 669 54 -57
2019 31 977 15 742 16 235 - - - - - - -
2018 31 988 15 746 16 242 - - - - - - -
2017 32 171 15 812 16 359 - - - - - - -
2016 32 394 15 927 16 467 - - - - - - -
2015 32 355 15 899 16 456 - - - - - - -
2014 32 351 15 896 16 455 - - - - - - -
2013 32 617 15 978 16 639 - - - - - - -
2012 32 823 16 088 16 735 - - - - - - -
2011 33 067 16 228 16 839 - - - - - - -
2010 34 530 17 003 17 527 - - - - - - -
2009 34 626 17 094 17 532 - - - - - - -
2008 34 873 17 259 17 614 - - - - - - -
2007 34 818 17 238 17 580 - - - - - - -
2006 34 036 16 832 17 204 - - - - - - -
2005 33 681 16 583 17 098 - - - - - - -
2004 33 462 16 458 17 004 - - - - - - -
2003 33 242 16 363 16 879 - - - - - - -
2002 33 192 16 320 16 872 - - - - - - -
2001 32 991 16 263 16 728 - - - - - - -
2000 31 511 15 306 16 205 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi 6 258 obcemi Česka drží Cheb 34. místo podle počtu obyvatel.

Mezi obcemi okresu

1. z 40

Mezi všemi obcemi

34. z 6 258

percentil 99. - 99 % území je menších

Velikostní skupina

20 000 až 49 999 obyvatel

Stupeň urbanizace: menší město a předměstí (DEGURBA, ČSÚ).

Takových obcí je v Česku 45. Pořadí „mezi podobně velkými" u ukazatelů se počítá v téhle skupině (velikostní skupiny obcí podle ČSÚ).

Proti obcím stejné velikosti

  • Průměrný věk obec 43,3 let medián 44,6 let
  • Děti 0-14 let obec 13,2 % medián 13,8 %
  • Senioři 65+ obec 19,8 % medián 23,0 %
  • Nezaměstnanost obec 4,49 % medián 5,64 %
  • Subjektů na 100 ob. obec 22,7 medián 22,2
  • Bytů na 1 000 ob. obec 3,26 medián 1,11
  • Příjmy na obyvatele obec 36 173 Kč medián 38 822 Kč

Medián (čárka) je prostřední hodnota skupiny (obce od 20 000 do 49 999 obyvatel): polovina obcí má vyšší, polovina nižší. Světlý pás ukazuje, kde leží prostřední polovina obcí skupiny. Vždy za stejné období jako údaj obce.

Podobně velké obce v kraji

Správní obvod

Cheb

Obec s rozšířenou působností, kam se chodí pro občanku, řidičák nebo stavební povolení.

Části obce 19

Bříza · Cetnov · Dolní Dvory · Dřenice · Háje · Horní Dvory · Hradiště · Hrozňatov · Cheb · Chvoječná · Jindřichov · Klest · Loužek · Pelhřimov · Podhoří · Podhrad · Skalka · Střížov · Tršnice

Zdroje dat: AOPK ČR · ČSÚ · ČTÚ · ČÚZK · Exekutorská komora ČR · Ministerstvo financí · Ministerstvo životního prostředí · MMR ČR · MPSV · MŠMT · NPÚ · SÚKL · ÚZIS · Volby.cz · zdroje dat a licence