Okres Brno-venkov · Kraj Jihomoravský kraj · Web www.deblin.cz
Deblín je městys v okrese Brno-venkov v Jihomoravském kraji, jehož katastrální území má rozlohu 14,88 km² a je z více než poloviny pokryto lesy. Leží 24,5 km od okresního města a 23,9 km od krajského města. Městys má jednu část obce, Deblín, a patří k větším obcím okresu s 1 131 obyvateli podle posledních dostupných dat za rok 2025.
V obci je základní škola se 245 žáky a mateřská škola s 48 dětmi. Vybavenost zahrnuje vodovod, kanalizaci s čistírnou odpadních vod, plyn, kulturní dům a kostel. Nejvíc podniků působí ve zpracovatelském průmyslu, stavebnictví a v profesních, vědeckých a technických činnostech. Registrovaných ekonomických subjektů je 245, z toho většina jsou podnikající fyzické osoby.
Počet obyvatel kolísá od roku 2006 mezi 967 a 1 133. Mezi roky 2024 a 2025 došlo k poklesu o jednoho obyvatele. Počet živě narozených klesl od roku 2020 z 18 na 6, zatímco saldo migrace kolísá a v roce 2025 dosáhlo hodnoty 5. Daňové příjmy městysu rostou od roku 2020, v roce 2025 dosáhly 30 359 tisíc korun, což je nárůst oproti předchozímu roku.
Obec Deblín má 1 131 obyvatel a je 60. největší z 187 obcí okresu. Za poslední rok jich ubylo o 0,1 %. Od okresního města je vzdálená 25 km vzdušnou čarou a rozkládá se na 14,88 km². Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 109 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 14,0 % obyvatel starších patnácti let. Podíl nezaměstnaných byl 3,93 % a rozpočtové příjmy vycházejí na 35 918 Kč na obyvatele. Průměrná rychlost internetu v obci je 47,6 Mb/s pro stahování a 23,5 Mb/s pro odesílání, odezva 17 ms podle měření na rychlost.cz.
| Ukazatel | Tehdy | Teď | Změna | Vývoj |
|---|---|---|---|---|
| Obyvatelé | 1 044 2015 | 1 131 2025 | +8,3 % nárůst | |
| Průměrný věk | 41,8 let 2015 | 42,5 let 2025 | +0,7 let mírný nárůst | |
| Podíl lidí nad 65 let | 18,2 % 2015 | 18,5 % 2025 | +0,3 p. b. mírný nárůst | |
| Dokončené byty | 9 2020 | 3 2024 | 30 celkem za období | |
| Aktivní ekonomické subjekty | 119 subjektů 2015 | 166 subjektů 2025 | +39,5 % nárůst | |
| Podíl nezaměstnaných | 4,58 % 2020 | 3,56 % 2024 | −1,0 p. b. mírný pokles | |
| Příjmy rozpočtu na obyvatele v běžných cenách | 27 370 Kč 2020 | 35 918 Kč 2025 | +31,2 % nárůst |
Narození Zemřelí
Přistěhovalí Vystěhovalí
Přirozený přírůstek Saldo stěhování
Sňatky Rozvody
Příjmy Výdaje
V roce 2025 se v Deblíně narodilo 6 dětí a zemřelo 12 lidí.
Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 30,0 % lidí (317 z 1 058), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 1 087 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 1 058.
Lesní pozemky pokrývají 49 % katastru Deblína.
Rozpočtové příjmy Deblína byly v roce 2025 41 mil. Kč, v přepočtu 35 918 Kč na obyvatele.
Ke konci srpna 2026 byl podíl nezaměstnaných osob v Deblíně 3,93 %, o 0,14 procentního bodu více než měsíc předtím.
| Rok | led | úno | bře | dub | kvě | čvn | čvc | srp | zář | říj | lis | pro |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 5,41 | 5,56 | 5,13 | 5,13 | 4,60 | 4,32 | 4,89 | 4,32 | 4,46 | 4,60 | 4,75 | 4,17 |
| 2017 | 4,32 | 3,89 | 4,03 | 3,60 | 2,89 | 2,75 | 3,61 | 4,05 | 3,90 | 4,77 | 4,62 | 4,48 |
| 2018 | 4,91 | 4,62 | 3,90 | 3,47 | 2,46 | 2,32 | 2,46 | 2,61 | 3,04 | 3,33 | 3,77 | 4,49 |
| 2019 | 4,35 | 4,78 | 4,93 | 4,93 | 4,32 | 3,60 | 3,60 | 3,31 | 3,31 | 2,88 | 3,31 | 3,60 |
| 2020 | 4,61 | 4,61 | 4,76 | 5,62 | 4,15 | 4,29 | 4,72 | 4,29 | 3,29 | 3,29 | 3,86 | 4,58 |
| 2021 | 4,58 | 4,72 | 4,44 | 4,44 | 2,83 | 2,69 | 3,40 | 3,54 | 3,40 | 2,97 | 3,54 | 4,10 |
| 2022 | 4,53 | 4,39 | 4,10 | 4,24 | 3,69 | 3,55 | 3,55 | 3,55 | 3,27 | 2,56 | 3,41 | 3,27 |
| 2023 | 3,84 | 3,98 | 4,12 | 3,41 | 3,13 | 2,70 | 3,13 | 3,41 | 2,84 | 3,13 | 3,45 | 3,45 |
| 2025 | 3,42 | 3,69 | 2,87 | 2,74 | 3,22 | 2,82 | 3,49 | 3,36 | 3,62 | 3,76 | 3,36 | 4,16 |
| 2026 | 4,16 | 4,30 | 4,30 | 4,03 | 3,12 | 2,71 | 3,79 | 3,93 | bez údaje | bez údaje | bez údaje | bez údaje |
V roce 2025 bylo v Deblíně registrováno 245 ekonomických subjektů, o 17 více než rok předtím.
Nejvíc podniků v Deblíně působí v oboru zpracovatelský průmysl (18 %), následují stavebnictví a profesní, vědecké a technické činnosti.
Při sčítání v roce 2021 bylo v Deblíně 369 obydlených bytů.
Do počtu dokončených bytů se kromě rodinných a bytových domů počítají i nástavby, vestavby a byty v nebytových budovách - tady jde o 1 z 3 bytů.
V Deblíně je jedna základní škola se 245 žáky a jedna mateřská škola s 48 dětmi.
Školy se počítají jako samostatné subjekty, ne jako budovy nebo třídy - jeden subjekt často provozuje několik pracovišť.
Obec patří do senátního obvodu č. 55 - Brno-město. Senátoři se volí na šest let a Senát se obnovuje po třetinách, takže se tu nevolí při každých volbách.
| Zastupitel | Věk | Pořadí | Hlasů |
|---|---|---|---|
| Lukáš Mičánek | 42 | 2. | 223 |
| Miroslava Kondrová | 55 | 4. | 217 |
| Barbora Růdová | 50 | 6. | 193 |
| Ing. Luboš Jaroušek | 63 | 1. | 190 |
| Ing. Petr Wagner | 66 | 3. | 147 |
| Zastupitel | Věk | Pořadí | Hlasů |
|---|---|---|---|
| Petr Sojka | 40 | 6. | 191 |
| Jiří Mašek | 38 | 1. | 190 |
| Zdeněk Wűnsch | 45 | 2. | 172 |
| Zastupitel | Věk | Pořadí | Hlasů |
|---|---|---|---|
| David Makovský | 48 | 2. | 162 |
| Petr Pokorný | 61 | 1. | 147 |
| Jiří Novotný | 51 | 3. | 129 |
| Rok | Obyvatel | Muži | Ženy | Narození | Zemřelí | Přir. přírůstek | Přistěh. | Vystěh. | Saldo | Celkem |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 1 131 | 575 | 556 | 6 | 12 | -6 | 37 | 32 | 5 | -1 |
| 2024 | 1 132 | 575 | 557 | 6 | 9 | -3 | 35 | 33 | 2 | -1 |
| 2023 | 1 133 | 570 | 563 | 13 | 12 | 1 | 36 | 34 | 2 | 3 |
| 2022 | 1 130 | 570 | 560 | 21 | 12 | 9 | 55 | 21 | 34 | 43 |
| 2021 | 1 087 | 550 | 537 | 12 | 8 | 4 | 34 | 14 | 20 | 24 |
| 2020 | 1 077 | 545 | 532 | 18 | 17 | 1 | 29 | 16 | 13 | 14 |
| 2019 | 1 063 | 535 | 528 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2018 | 1 050 | 532 | 518 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2017 | 1 043 | 533 | 510 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2016 | 1 043 | 531 | 512 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2015 | 1 044 | 531 | 513 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2014 | 1 049 | 536 | 513 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2013 | 1 030 | 529 | 501 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2012 | 1 032 | 523 | 509 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2011 | 1 024 | 518 | 506 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2010 | 1 001 | 508 | 493 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2009 | 997 | 509 | 488 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2008 | 987 | 499 | 488 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2007 | 967 | 482 | 485 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2006 | 970 | 484 | 486 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2005 | 970 | 482 | 488 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2004 | 964 | 480 | 484 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2003 | 967 | 477 | 490 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2002 | 956 | 471 | 485 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2001 | 948 | 467 | 481 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2000 | 940 | 458 | 482 | - | - | - | - | - | - | - |
Mezi 6 258 obcemi Česka drží Deblín 1 354. místo podle počtu obyvatel.
60. z 187
1 354. z 6 258
1 000 až 1 999 obyvatel
Deblín
Zdroje dat: AOPK ČR · ČSÚ · ČTÚ · ČÚZK · Exekutorská komora ČR · Ministerstvo financí · Ministerstvo životního prostředí · MMR ČR · MPSV · MŠMT · NPÚ · SÚKL · ÚZIS · Volby.cz · zdroje dat a licence
Zařízení sociálních služeb
1 zařízení · 2024Podle registru poskytovatelů sociálních služeb (ČSÚ, MPSV). Počítá se zařízení, ne kapacita.