Okres Žďár nad Sázavou · Kraj Kraj Vysočina · Web www.vbites.cz
Velká Bíteš je město v okrese Žďár nad Sázavou v Kraji Vysočina a patří k pěti největším obcím okresu. Rozkládá se na ploše 47,30 km² a zahrnuje jedenáct částí, mezi nimi například Bezděkov, Holubí Zhoř nebo Jáchymov. Od okresního města je vzdálená téměř 37 km a od krajského města 47,5 km.
V obci je pět základních škol se 822 žáky a dvě mateřské školy s 244 dětmi. Nejvíce podniků působí v oborech velkoobchod a maloobchod, zpracovatelský průmysl a stavebnictví. Podíl ekonomických subjektů na 100 obyvatel je mírně vyšší než v Česku. Krajina je tvořena zhruba z poloviny zemědělskou půdou a ze 40 % lesními pozemky, vodní plochy zabírají méně než 1 % území.
Počet obyvatel města roste, v roce 2025 jich je 5 535, což je o 53 více než v předchozím roce a o 12 % více než v roce 2006. Přírůstek obyvatel je způsoben zejména kladným saldo migrace, které se v posledních letech výrazně zvyšuje. Daňové příjmy města vzrostly od roku 2020 o 56 % a v roce 2025 dosáhly 152,8 milionu korun.
Obec Velká Bíteš má 5 535 obyvatel a je 5. největší z 174 obcí okresu. Za poslední rok jich přibylo o 1,0 %. Od okresního města je vzdálená 37 km vzdušnou čarou a rozkládá se na 47,30 km² a skládá se ze 11 částí. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 104 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 17,5 % obyvatel starších patnácti let. Podíl nezaměstnaných byl 3,53 % a rozpočtové příjmy vycházejí na 47 431 Kč na obyvatele. Průměrná rychlost internetu v obci je 38,8 Mb/s pro stahování a 17,8 Mb/s pro odesílání, odezva 33 ms podle měření na rychlost.cz.
| Ukazatel | Tehdy | Teď | Změna | Vývoj |
|---|---|---|---|---|
| Obyvatelé | 5 124 2015 | 5 535 2025 | +8,0 % nárůst | |
| Průměrný věk | 40,3 let 2015 | 41,7 let 2025 | +1,4 let mírný nárůst | |
| Podíl lidí nad 65 let | 16,0 % 2015 | 19,0 % 2025 | +3,0 p. b. nárůst | |
| Dokončené byty | 27 2020 | 15 2024 | 103 celkem za období | |
| Aktivní ekonomické subjekty | 604 subjektů 2015 | 708 subjektů 2025 | +17,2 % nárůst | |
| Podíl nezaměstnaných | 3,93 % 2020 | 3,35 % 2024 | −0,6 p. b. mírný pokles | |
| Příjmy rozpočtu na obyvatele v běžných cenách | 34 767 Kč 2020 | 47 431 Kč 2025 | +36,4 % nárůst |
Narození Zemřelí
Přistěhovalí Vystěhovalí
Přirozený přírůstek Saldo stěhování
Sňatky Rozvody
Příjmy Výdaje
V roce 2025 se v Velké Bíteši narodilo 43 dětí a zemřelo 47 lidí.
Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 29,4 % lidí (1 509 z 5 140), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 9 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 5 167 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 5 140.
Zemědělská půda tvoří 49,9 % katastru Velké Bíteše.
Rozpočtové příjmy Velké Bíteše byly v roce 2025 263 mil. Kč, v přepočtu 47 431 Kč na obyvatele.
Ke konci srpna 2026 byl podíl nezaměstnaných osob v Velké Bíteši 3,53 %, o 0,31 procentního bodu méně než měsíc předtím.
| Rok | led | úno | bře | dub | kvě | čvn | čvc | srp | zář | říj | lis | pro |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 6,05 | 6,05 | 5,68 | 5,68 | 5,49 | 5,44 | 5,64 | 5,55 | 5,23 | 5,26 | 5,09 | 5,49 |
| 2017 | 5,32 | 5,12 | 5,03 | 4,86 | 4,67 | 4,70 | 4,79 | 4,64 | 4,38 | 4,38 | 4,15 | 4,44 |
| 2018 | 4,38 | 4,06 | 4,06 | 3,83 | 3,74 | 3,63 | 3,65 | 3,98 | 3,80 | 3,48 | 3,45 | 3,51 |
| 2019 | 3,80 | 3,39 | 3,19 | 2,89 | 2,73 | 2,79 | 2,82 | 2,91 | 2,64 | 2,67 | 2,61 | 2,94 |
| 2020 | 3,24 | 3,03 | 2,76 | 3,18 | 3,17 | 3,37 | 3,88 | 3,85 | 3,76 | 3,76 | 3,70 | 3,94 |
| 2021 | 4,35 | 4,38 | 4,26 | 4,08 | 3,70 | 3,70 | 3,73 | 3,94 | 3,79 | 3,52 | 3,40 | 3,40 |
| 2022 | 3,55 | 3,49 | 3,34 | 3,34 | 3,30 | 3,06 | 3,42 | 3,21 | 3,24 | 3,09 | 2,93 | 3,33 |
| 2023 | 3,64 | 3,67 | 3,27 | 3,09 | 3,03 | 3,09 | 3,12 | 3,18 | 3,54 | 3,12 | 3,06 | 3,21 |
| 2025 | 3,35 | 3,68 | 3,52 | 3,49 | 3,57 | 3,46 | 3,63 | 3,92 | 3,86 | 3,72 | 3,43 | 3,46 |
| 2026 | 3,55 | 3,52 | 3,29 | 3,23 | 3,13 | 3,39 | 3,84 | 3,53 | bez údaje | bez údaje | bez údaje | bez údaje |
V roce 2025 bylo v Velké Bíteši registrováno 1 064 ekonomických subjektů, o 15 méně než rok předtím.
Nejvíc podniků v Velké Bíteši působí v oboru velkoobchod a maloobchod (13,9 %), následují zpracovatelský průmysl a stavebnictví.
Při sčítání v roce 2021 bylo v Velké Bíteši 1 970 obydlených bytů.
V Velké Bíteši je 5 základních škol se 822 žáky a 2 mateřské školy s 244 dětmi.
Školy se počítají jako samostatné subjekty, ne jako budovy nebo třídy - jeden subjekt často provozuje několik pracovišť.
Obec patří do senátního obvodu č. 51 - Žďár nad Sázavou. Senátoři se volí na šest let a Senát se obnovuje po třetinách, takže se tu nevolí při každých volbách.
| Zastupitel | Věk | Pořadí | Hlasů |
|---|---|---|---|
| Ing. Markéta Lavická | 48 | 1. | 712 |
| František Melichar | 49 | 6. | 604 |
| MUDr. Zuzana Michalcová | 35 | 11. | 593 |
| MUDr. Jan Ráboň | 36 | 14. | 586 |
| Ing. Petr Mašek | 29 | 2. | 549 |
| Ing. Tomáš Kučera | 54 | 3. | 552 |
| Zastupitel | Věk | Pořadí | Hlasů |
|---|---|---|---|
| Josef Vlček | 30 | 1. | 641 |
| Mgr. Pavel Holánek | 53 | 4. | 592 |
| Ing. Martin Šmídek | 37 | 7. | 547 |
| Jan Vrba | 46 | 6. | 543 |
| Alois Špaček | 47 | 5. | 529 |
| Zastupitel | Věk | Pořadí | Hlasů |
|---|---|---|---|
| Ing. Pavel Gaizura | 52 | 2. | 429 |
| Ing. Oto Budín | 33 | 5. | 429 |
| Ing. Ladislav Vojtěch | 49 | 1. | 390 |
| JUDr. Alena Malá | 65 | 3. | 388 |
| Zastupitel | Věk | Pořadí | Hlasů |
|---|---|---|---|
| Ing. Tomáš Pelán | 46 | 2. | 412 |
| Mgr. Michal Pelán | 36 | 8. | 297 |
| Zastupitel | Věk | Pořadí | Hlasů |
|---|---|---|---|
| Mgr. Markéta Burešová | 44 | 1. | 378 |
| Ing. Libor Kotačka, Ph.D. | 53 | 2. | 262 |
| Zastupitel | Věk | Pořadí | Hlasů |
|---|---|---|---|
| Milan Smejkal | 49 | 1. | 214 |
| Zastupitel | Věk | Pořadí | Hlasů |
|---|---|---|---|
| Ing. et Ing. František Matušina | 42 | 1. | 248 |
V Velké Bíteši je jedno ubytovací zařízení s 83 lůžky.
| Rok | Obyvatel | Muži | Ženy | Narození | Zemřelí | Přir. přírůstek | Přistěh. | Vystěh. | Saldo | Celkem |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 5 535 | 2 719 | 2 816 | 43 | 47 | -4 | 215 | 158 | 57 | 53 |
| 2024 | 5 482 | 2 682 | 2 800 | 40 | 49 | -9 | 229 | 312 | -83 | -92 |
| 2023 | 5 574 | 2 698 | 2 876 | 44 | 52 | -8 | 366 | 145 | 221 | 213 |
| 2022 | 5 361 | 2 649 | 2 712 | 60 | 38 | 22 | 278 | 106 | 172 | 194 |
| 2021 | 5 167 | 2 570 | 2 597 | 68 | 68 | 0 | 142 | 140 | 2 | 2 |
| 2020 | 5 227 | 2 576 | 2 651 | 65 | 78 | -13 | 117 | 120 | -3 | -16 |
| 2019 | 5 243 | 2 592 | 2 651 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2018 | 5 193 | 2 583 | 2 610 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2017 | 5 171 | 2 573 | 2 598 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2016 | 5 137 | 2 568 | 2 569 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2015 | 5 124 | 2 570 | 2 554 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2014 | 5 090 | 2 546 | 2 544 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2013 | 5 064 | 2 537 | 2 527 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2012 | 5 070 | 2 545 | 2 525 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2011 | 5 061 | 2 532 | 2 529 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2010 | 5 026 | 2 522 | 2 504 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2009 | 5 001 | 2 500 | 2 501 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2008 | 4 993 | 2 493 | 2 500 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2007 | 4 994 | 2 490 | 2 504 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2006 | 4 954 | 2 482 | 2 472 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2005 | 4 895 | 2 434 | 2 461 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2004 | 4 852 | 2 415 | 2 437 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2003 | 4 843 | 2 405 | 2 438 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2002 | 4 873 | 2 427 | 2 446 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2001 | 4 878 | 2 433 | 2 445 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2000 | 4 916 | 2 454 | 2 462 | - | - | - | - | - | - | - |
Mezi 6 258 obcemi Česka drží Velká Bíteš 244. místo podle počtu obyvatel.
5. z 174
244. z 6 258
5 000 až 9 999 obyvatel
Bezděkov · Březka · Holubí Zhoř · Jáchymov · Janovice · Jestřabí · Jindřichov · Košíkov · Ludvíkov · Pánov · Velká Bíteš
Zdroje dat: AOPK ČR · ČSÚ · ČTÚ · ČÚZK · Exekutorská komora ČR · Ministerstvo financí · Ministerstvo životního prostředí · MMR ČR · MPSV · MŠMT · NPÚ · SÚKL · ÚZIS · Volby.cz · zdroje dat a licence
Zařízení sociálních služeb
1 zařízení · 2024Podle registru poskytovatelů sociálních služeb (ČSÚ, MPSV). Počítá se zařízení, ne kapacita.