Okres Litoměřice · Kraj Ústecký kraj
Litoměřice jsou město v okrese Litoměřice v Ústeckém kraji, jehož podíl lesních pozemků je s 2 % několikanásobně nižší než v Česku. Katastr města má rozlohu 17,99 km² a zahrnuje čtyři části: Litoměřice-Město, Pokratice, Předměstí a Za nemocnicí. Město je okresním centrem a patří k největším obcím okresu i celé republiky.
V Litoměřicích je 13 základních škol se 2 995 žáky a 6 mateřských škol s 858 dětmi. Nejvíc podniků působí v oborech velkoobchod a maloobchod, stavebnictví a profesní, vědecké a technické činnosti. Registrováno je 5 312 ekonomických subjektů, z nichž většinu tvoří podnikající fyzické osoby. V obci je 15 ubytovacích zařízení s celkem 955 lůžky. Zemědělská půda zabírá 61,2 % území, vodní plochy 4,94 % a zastavěné plochy 8 %.
Počet obyvatel města v roce 2025 činí 22 627 a od roku 2006 kolísá mezi 22 627 a 24 388. Meziročně klesl o 140 osob, což je menší pokles než v předchozím roce. Počet živě narozených dětí od roku 2020 klesá, v roce 2025 jich bylo 161, což je o 36 % méně než v roce 2020. Daňové příjmy města od roku 2020 rostou, v roce 2025 dosáhly 575 221 tisíc korun, což je nárůst o 44 %.
Obec Litoměřice má 22 627 obyvatel a je 1. největší z 105 obcí okresu. Za poslední rok jich ubylo o 0,6 %. Rozkládá se na 17,99 km² a skládá se ze 4 částí. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 130 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 18,6 % obyvatel starších patnácti let. Podíl nezaměstnaných byl 4,95 % a rozpočtové příjmy vycházejí na 39 612 Kč na obyvatele. Průměrná rychlost internetu v obci je 316,7 Mb/s pro stahování a 49,0 Mb/s pro odesílání, odezva 19 ms podle měření na rychlost.cz.
| Ukazatel | Tehdy | Teď | Změna | Vývoj |
|---|---|---|---|---|
| Obyvatelé | 24 106 2015 | 22 627 2025 | −6,1 % pokles | |
| Průměrný věk | 41,5 let 2015 | 44,2 let 2025 | +2,7 let nárůst | |
| Podíl lidí nad 65 let | 17,9 % 2015 | 22,4 % 2025 | +4,5 p. b. nárůst | |
| Dokončené byty | 17 2020 | 16 2024 | 75 celkem za období | |
| Aktivní ekonomické subjekty | 2 888 subjektů 2015 | 3 123 subjektů 2025 | +8,1 % nárůst | |
| Podíl nezaměstnaných | 3,39 % 2020 | 3,89 % 2024 | +0,5 p. b. mírný nárůst | |
| Příjmy rozpočtu na obyvatele v běžných cenách | 25 482 Kč 2020 | 39 612 Kč 2025 | +55,5 % nárůst |
Narození Zemřelí
Přistěhovalí Vystěhovalí
Přirozený přírůstek Saldo stěhování
Sňatky Rozvody
Příjmy Výdaje
V roce 2025 se v Litoměřicích narodilo 161 dětí a zemřelo 247 lidí.
Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 27,4 % lidí (6 416 z 23 432), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 65 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 22 950 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 23 432.
Zemědělská půda tvoří 61,2 % katastru Litoměřic.
Rozpočtové příjmy Litoměřic byly v roce 2025 896 mil. Kč, v přepočtu 39 612 Kč na obyvatele.
Ke konci srpna 2026 byl podíl nezaměstnaných osob v Litoměřicích 4,95 %.
| Rok | led | úno | bře | dub | kvě | čvn | čvc | srp | zář | říj | lis | pro |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 6,56 | 6,50 | 6,17 | 5,81 | 5,46 | 5,30 | 5,44 | 5,30 | 4,90 | 4,80 | 4,59 | 4,98 |
| 2017 | 5,14 | 4,88 | 4,45 | 4,00 | 3,71 | 3,65 | 3,92 | 3,87 | 3,50 | 3,32 | 3,17 | 3,34 |
| 2018 | 3,51 | 3,47 | 3,17 | 2,97 | 2,84 | 2,75 | 3,08 | 3,17 | 2,87 | 2,82 | 2,58 | 2,75 |
| 2019 | 3,00 | 2,93 | 2,76 | 2,52 | 2,29 | 2,45 | 2,72 | 2,79 | 2,64 | 2,52 | 2,47 | 2,67 |
| 2020 | 2,84 | 2,80 | 2,85 | 3,23 | 3,33 | 3,39 | 3,33 | 3,35 | 3,00 | 3,09 | 3,25 | 3,39 |
| 2021 | 3,78 | 3,90 | 3,85 | 3,69 | 3,54 | 3,26 | 3,16 | 3,05 | 3,08 | 3,01 | 2,93 | 3,27 |
| 2022 | 3,44 | 3,25 | 3,13 | 2,89 | 2,89 | 2,78 | 3,07 | 3,26 | 3,23 | 3,17 | 3,17 | 3,45 |
| 2023 | 3,71 | 3,67 | 3,59 | 3,24 | 3,35 | 3,26 | 3,47 | 3,40 | 3,60 | 3,55 | 3,26 | 3,43 |
| 2025 | 3,88 | 3,99 | 3,91 | 3,87 | 3,89 | 3,99 | 4,22 | 4,41 | 4,50 | 4,48 | 4,36 | 4,54 |
| 2026 | 5,02 | 5,00 | 4,94 | 4,81 | 4,77 | 4,72 | 4,97 | 4,95 | bez údaje | bez údaje | bez údaje | bez údaje |
V roce 2025 bylo v Litoměřicích registrováno 5 312 ekonomických subjektů, o 45 více než rok předtím.
Nejvíc podniků v Litoměřicích působí v oboru velkoobchod a maloobchod (14,4 %), následují stavebnictví a profesní, vědecké a technické činnosti.
Při sčítání v roce 2021 bylo v Litoměřicích 10 364 obydlených bytů.
V Litoměřicích je 13 základních škol se 2 995 žáky a 6 mateřských škol s 858 dětmi.
Školy se počítají jako samostatné subjekty, ne jako budovy nebo třídy - jeden subjekt často provozuje několik pracovišť.
Obec patří do senátního obvodu č. 29 - Litoměřice. Senátoři se volí na šest let a Senát se obnovuje po třetinách, takže se tu nevolí při každých volbách.
| Zastupitel | Věk | Pořadí | Hlasů |
|---|---|---|---|
| Mgr. Filip Hrbek | 39 | 1. | 2 781 |
| MUDr. Petr Kubec | 58 | 7. | 2 431 |
| Ing. Jan Fišera | 41 | 3. | 2 382 |
| Ing. Lukáš Korbel | 42 | 2. | 2 340 |
| Ing. Petr Pinka | 40 | 4. | 2 294 |
| Roman Kozák | 53 | 5. | 2 143 |
| Ing. Pavlína Kodytková | 46 | 6. | 2 180 |
| Matouš Bělohlávek | 24 | 8. | 2 222 |
| Michal Dorňák | 44 | 9. | 2 241 |
| Mgr. Kateřina Šišovská | 40 | 10. | 2 295 |
| Zastupitel | Věk | Pořadí | Hlasů |
|---|---|---|---|
| MUDr. Ondřej Štěrba | 55 | 3. | 1 616 |
| Ing. Radek Löwy | 65 | 1. | 1 585 |
| Mgr. Jiří Adámek | 41 | 2. | 1 554 |
| Ing. Marek Kocánek | 42 | 5. | 1 515 |
| Petra Zichová | 51 | 4. | 1 492 |
| Tomáš Sarnovský | 55 | 6. | 1 492 |
| Zastupitel | Věk | Pořadí | Hlasů |
|---|---|---|---|
| Mgr. Martin Hrdina | 50 | 2. | 1 392 |
| Mgr. Renata Kutina Vášová | 48 | 1. | 1 308 |
| Mgr. Kamila Etchegoyen Rosolová, Ph.D. | 52 | 9. | 933 |
| Zastupitel | Věk | Pořadí | Hlasů |
|---|---|---|---|
| MUDr. Miroslav Jiránek | 69 | 1. | 1 214 |
| Mgr. Pavel Koňařík | 33 | 2. | 1 037 |
| Alena Rožcová | 67 | 7. | 927 |
| Zastupitel | Věk | Pořadí | Hlasů |
|---|---|---|---|
| Bc. Dominik Hanko | 47 | 1. | 858 |
| MUDr. Ilja Baudyš | 72 | 3. | 794 |
| Zastupitel | Věk | Pořadí | Hlasů |
|---|---|---|---|
| MUDr. Radovan Galia | 52 | 6. | 900 |
| Mgr. Štěpán Šetek | 36 | 3. | 821 |
| Zastupitel | Věk | Pořadí | Hlasů |
|---|---|---|---|
| Lukas Wünsch | 52 | 1. | 650 |
V Litoměřicích je 15 ubytovacích zařízení s 955 lůžky.
| Rok | Obyvatel | Muži | Ženy | Narození | Zemřelí | Přir. přírůstek | Přistěh. | Vystěh. | Saldo | Celkem |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 22 627 | 10 883 | 11 744 | 161 | 247 | -86 | 619 | 673 | -54 | -140 |
| 2024 | 22 767 | 10 943 | 11 824 | 173 | 314 | -141 | 621 | 696 | -75 | -216 |
| 2023 | 22 983 | 11 061 | 11 922 | 177 | 269 | -92 | 694 | 743 | -49 | -141 |
| 2022 | 23 124 | 11 133 | 11 991 | 197 | 281 | -84 | 916 | 658 | 258 | 174 |
| 2021 | 22 950 | 11 099 | 11 851 | 230 | 320 | -90 | 445 | 643 | -198 | -288 |
| 2020 | 23 623 | 11 393 | 12 230 | 251 | 289 | -38 | 537 | 725 | -188 | -226 |
| 2019 | 23 849 | 11 516 | 12 333 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2018 | 24 001 | 11 577 | 12 424 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2017 | 24 045 | 11 572 | 12 473 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2016 | 24 168 | 11 625 | 12 543 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2015 | 24 106 | 11 614 | 12 492 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2014 | 24 101 | 11 616 | 12 485 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2013 | 24 136 | 11 624 | 12 512 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2012 | 24 316 | 11 745 | 12 571 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2011 | 24 388 | 11 774 | 12 614 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2010 | 23 462 | 11 205 | 12 257 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2009 | 23 629 | 11 326 | 12 303 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2008 | 23 823 | 11 486 | 12 337 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2007 | 23 768 | 11 440 | 12 328 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2006 | 23 091 | 11 064 | 12 027 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2005 | 23 909 | 11 556 | 12 353 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2004 | 24 389 | 11 836 | 12 553 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2003 | 24 489 | 11 895 | 12 594 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2002 | 24 608 | 11 941 | 12 667 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2001 | 24 762 | 11 996 | 12 766 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2000 | 25 417 | 12 302 | 13 115 | - | - | - | - | - | - | - |
Mezi 6 258 obcemi Česka drží Litoměřice 49. místo podle počtu obyvatel.
1. z 105
49. z 6 258
20 000 až 49 999 obyvatel
Litoměřice-Město · Pokratice · Předměstí · Za nemocnicí
Zdroje dat: AOPK ČR · ČSÚ · ČTÚ · ČÚZK · Exekutorská komora ČR · Ministerstvo financí · Ministerstvo životního prostředí · MMR ČR · MPSV · MŠMT · NPÚ · SÚKL · ÚZIS · Volby.cz · zdroje dat a licence
Zařízení sociálních služeb
23 zařízení · 2024Podle registru poskytovatelů sociálních služeb (ČSÚ, MPSV). Počítá se zařízení, ne kapacita.