Obec

Rataje

Okres Kroměříž · Kraj Zlínský kraj · Web www.rataje.cz

Obyvatel 2025 1 136
Rozloha
12,11 km²
Hustota
93,8 ob./km²dopočet
Do okresního města
5,1 kmvzdušně
Do krajského města
24,5 kmvzdušně
Kód RÚIAN
588938
Poloha
49,2736, 17,3380

Rataje jsou obec v okrese Kroměříž ve Zlínském kraji a patří k větším obcím okresu, umístěná na 13. místě ze 79 obcí. Katastr obce zahrnuje tři části - Popovice, Rataje a Sobělice. Obec leží 5,1 km od okresního města a 24,5 km od krajského města. Rozloha obce je 12,11 km².

V obci je jedna mateřská škola s 37 dětmi a jedna základní škola se 47 žáky. Nejvíc podniků působí ve zpracovatelském průmyslu, stavebnictví a velkoobchodu s opravami motorových vozidel. V obci je vodovod, kanalizace, plyn, kulturní dům a kostel. Zemědělská půda tvoří 67,7 % katastru, lesní pozemky 21,2 % a vodní plochy 0,41 %.

Počet obyvatel v Ratajích podle posledních dostupných dat klesá, v roce 2025 jich je 1 136, což je o 6 méně než v roce 2024. Počet živě narozených se od roku 2020 snížil z 12 na 5, přičemž přirozený přírůstek je záporný, ale meziročně mírně roste. Saldo migrace kolísá, v roce 2025 je kladné, ale nižší než v předchozích letech. Daňové příjmy obce od roku 2020 rostou, v roce 2025 dosahují 25 854 tisíc korun.

Schválený rozpočet 2026 32,7 mil. příjmy 51,8 mil. výdaje −19,1 mil. saldo Struktura rozpočtu →

Vývoj počtu obyvatel

2000-2025
931 993 1 056 1 118 1 180 2000 2000: 952 obyvatel 2001: 993 obyvatel 2002: 1 027 obyvatel 2003: 1 031 obyvatel 2004 2004: 1 052 obyvatel 2005: 1 070 obyvatel 2006: 1 076 obyvatel 2007: 1 096 obyvatel 2008 2008: 1 107 obyvatel 2009: 1 114 obyvatel 2010: 1 136 obyvatel 2011: 1 107 obyvatel 2012 2012: 1 130 obyvatel 2013: 1 140 obyvatel 2014: 1 138 obyvatel 2015: 1 136 obyvatel 2016 2016: 1 133 obyvatel 2017: 1 134 obyvatel 2018: 1 153 obyvatel 2019: 1 154 obyvatel 2020 2020: 1 159 obyvatel 2021: 1 153 obyvatel 2022: 1 148 obyvatel 2023: 1 144 obyvatel 2024: 1 142 obyvatel 2025 2025: 1 136 obyvatel

Obec Rataje má 1 136 obyvatel a je 13. největší z 79 obcí okresu. Za poslední rok jich ubylo o 0,5 %. Od okresního města je vzdálená 5 km vzdušnou čarou a rozkládá se na 12,11 km² a skládá se ze 3 částí. Podle sčítání 2021 tu žilo víc dětí než seniorů (na sto dětí připadalo 99 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 12,6 % obyvatel starších patnácti let. Podíl nezaměstnaných byl 2,77 % a rozpočtové příjmy vycházejí na 27 395 Kč na obyvatele. Průměrná rychlost internetu v obci je 11,2 Mb/s pro stahování a 3,3 Mb/s pro odesílání, odezva 52 ms podle měření na rychlost.cz.

Metodika

Obec v číslech za 10 let

2015-2025
Ukazatel Tehdy Teď Změna Vývoj
Obyvatelé 1 136 2015 1 136 2025 0 % zhruba beze změny
Průměrný věk 39,7 let 2015 42,5 let 2025 +2,8 let nárůst
Podíl lidí nad 65 let 14,8 % 2015 19,5 % 2025 +4,7 p. b. nárůst
Dokončené byty 9 2020 3 2024 20 celkem za období
Aktivní ekonomické subjekty 132 subjektů 2015 153 subjektů 2025 +15,9 % nárůst
Podíl nezaměstnaných 2,16 % 2020 2,75 % 2024 +0,6 p. b. mírný nárůst
Příjmy rozpočtu na obyvatele v běžných cenách 21 355 Kč 2020 27 395 Kč 2025 +28,3 % nárůst

Srovnává se první rok s daty v posledních deseti letech s posledním rokem; u dokončených bytů je změna součet za celé období. Peněžní údaje jsou v běžných cenách, bez očištění o inflaci.

Vývoj v čase

7 grafů

Narození a zemřelí

Narození Zemřelí

0 5 10 15 21 2020 - Narození: 12 2020 - Zemřelí: 8 2021 - Narození: 11 2021 - Zemřelí: 11 2022 - Narození: 9 2022 - Zemřelí: 9 2023 - Narození: 8 2023 - Zemřelí: 15 2024 - Narození: 8 2024 - Zemřelí: 19 2025 - Narození: 5 2025 - Zemřelí: 12 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Stěhování

Přistěhovalí Vystěhovalí

0 9 18 27 36 2020 - Přistěhovalí: 27 2020 - Vystěhovalí: 26 2021 - Přistěhovalí: 28 2021 - Vystěhovalí: 25 2022 - Přistěhovalí: 18 2022 - Vystěhovalí: 23 2023 - Přistěhovalí: 27 2023 - Vystěhovalí: 24 2024 - Přistěhovalí: 33 2024 - Vystěhovalí: 24 2025 - Přistěhovalí: 32 2025 - Vystěhovalí: 31 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Přirozený přírůstek a saldo stěhování

Přirozený přírůstek Saldo stěhování

-13 -7 -1 5 11 2020 Přirozený přírůstek: 4 Saldo stěhování: 1 2021 Přirozený přírůstek: 0 Saldo stěhování: 3 2022 Přirozený přírůstek: 0 Saldo stěhování: -5 2023 Přirozený přírůstek: -7 Saldo stěhování: 3 2024 Přirozený přírůstek: -11 Saldo stěhování: 9 2025 Přirozený přírůstek: -7 Saldo stěhování: 1 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Sňatky a rozvody

Sňatky Rozvody

1 3 6 8 10 2022 Sňatky: 7 Rozvody: 2 2023 Sňatky: 9 Rozvody: 3 2024 Sňatky: 2 Rozvody: 2 2022 2023 2024

Obyvatelé při sčítání lidu 1869-2011

v hranicích obce z roku 2011
0 342 683 1 025 1 366 1869 - Obyvatel při sčítání: 1 042 1880 - Obyvatel při sčítání: 1 129 1890 - Obyvatel při sčítání: 1 132 1900 - Obyvatel při sčítání: 1 159 1910 - Obyvatel při sčítání: 1 265 1921 - Obyvatel při sčítání: 1 246 1930 - Obyvatel při sčítání: 1 214 1950 - Obyvatel při sčítání: 1 067 1961 - Obyvatel při sčítání: 1 112 1970 - Obyvatel při sčítání: 992 1980 - Obyvatel při sčítání: 948 1991 - Obyvatel při sčítání: 931 2001 - Obyvatel při sčítání: 974 2011 - Obyvatel při sčítání: 1 100 1869 1890 1910 1930 1961 1980 2001 2011

Rozpočet

tis. Kč

Příjmy Výdaje

0 23 231 46 463 69 694 92 925 2020 - Příjmy: 24 750 2020 - Výdaje: 12 428 2021 - Příjmy: 42 884 2021 - Výdaje: 53 235 2022 - Příjmy: 51 813 2022 - Výdaje: 86 042 2023 - Příjmy: 32 229 2023 - Výdaje: 21 376 2024 - Příjmy: 38 235 2024 - Výdaje: 21 208 2025 - Příjmy: 31 120 2025 - Výdaje: 35 988 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Nezaměstnanost

%
1,8 2,1 2,3 2,6 2,8 2020 Podíl nezaměstnaných: 2,16 2021 Podíl nezaměstnaných: 2,42 2022 Podíl nezaměstnaných: 1,92 2023 Podíl nezaměstnaných: 2,34 2024 Podíl nezaměstnaných: 2,75 2020 2021 2022 2023 2024

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →

V roce 2025 se v Ratajích narodilo 5 dětí a zemřelo 12 lidí.

1 136
−6 proti 2024 2000-2025
2025
560
−3 proti 2024 2000-2025
2025
576
−3 proti 2024 2000-2025
2025
93,8 ob./km²
−0,5 proti 2024
okres 130,5 · ČR 138,4
1813. z 6 258 obcí · 452. z 808 podobně velkých
2020-2025
2025
50,7 %
0 proti 2024
okres 51,1 · ČR 50,8
1738. z 6 254 obcí · 212. z 808 podobně velkých
2000-2025
2025
42,5 let
+0,5 proti 2024
okres 44,6 · ČR 43,3
3861. z 6 254 obcí · 452. z 808 podobně velkých
2000-2025
2025
19,5 %
+0,7 proti 2024
okres 23,1 · ČR 20,8
3838. z 6 254 obcí · 461. z 808 podobně velkých
2000-2025
2025
16,8 %
−1,1 proti 2024
okres 14,6 · ČR 15,1
1947. z 6 254 obcí · 260. z 808 podobně velkých
2000-2025
2025
116,2
+10,8 proti 2024
okres 158,1 · ČR 138,0
4163. z 6 249 obcí · 505. z 808 podobně velkých
2000-2025
2025
63,6 %
+0,3 proti 2024
okres 62,3 · ČR 64,1
3119. z 6 254 obcí · 430. z 808 podobně velkých
2000-2025
2025
Další ukazatele (24)
1 145
+8 proti 2024 2000-2025
2025
1 143
sčítání 2021
1 100
+126 proti 2001 1869-2011
2011
457
sčítání 2021
487
sčítání 2021
125
sčítání 2021
72
sčítání 2021
495
sčítání 2021
348
sčítání 2021
162
sčítání 2021
-6
−4 proti 2024 2020-2025
2025
5
−3 proti 2024 2020-2025
2025
32
−1 proti 2024 2020-2025
2025
2
−1 proti 2023 2022-2024
2024
1
−8 proti 2024 2020-2025
2025
2
−7 proti 2023 2022-2024
2024
31
+7 proti 2024 2020-2025
2025
12
−7 proti 2024 2020-2025
2025
4,4 ‰
−2,7 proti 2024
okres 7,1 · ČR 7,1
4551. z 6 254 obcí · 693. z 808 podobně velkých
2020-2025
2025
-5,3 ‰
−3,5 proti 2024
okres -3,3 · ČR 0,6
4033. z 6 254 obcí · 557. z 808 podobně velkých
2020-2025
2025
1,8 ‰
−0,8 proti 2023
okres 2,0
2022-2024
2024
1,8 ‰
−6,0 proti 2023
okres 4,2
2022-2024
2024
10,5 ‰
−6,2 proti 2024
okres 11,0 · ČR 10,4
2600. z 6 254 obcí · 285. z 808 podobně velkých
2020-2025
2025

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 26,2 % lidí (300 z 1 143), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 2 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 1 153 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 1 143.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
566
49,5 % obyvatel
Ženy
577
50,5 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
99
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % 6 % 6 % Muži 90+ let: 2 (0,2 %) Ženy 90+ let: 8 (0,7 %) 90+ Muži 85-89 let: 2 (0,2 %) Ženy 85-89 let: 12 (1,1 %) 85-89 Muži 80-84 let: 10 (0,9 %) Ženy 80-84 let: 19 (1,7 %) 80-84 Muži 75-79 let: 17 (1,5 %) Ženy 75-79 let: 22 (1,9 %) 75-79 Muži 70-74 let: 26 (2,3 %) Ženy 70-74 let: 33 (2,9 %) 70-74 Muži 65-69 let: 34 (3,0 %) Ženy 65-69 let: 26 (2,3 %) 65-69 Muži 60-64 let: 46 (4,0 %) Ženy 60-64 let: 39 (3,4 %) 60-64 Muži 55-59 let: 33 (2,9 %) Ženy 55-59 let: 39 (3,4 %) 55-59 Muži 50-54 let: 45 (3,9 %) Ženy 50-54 let: 34 (3,0 %) 50-54 Muži 45-49 let: 46 (4,0 %) Ženy 45-49 let: 40 (3,5 %) 45-49 Muži 40-44 let: 58 (5,1 %) Ženy 40-44 let: 52 (4,6 %) 40-44 Muži 35-39 let: 51 (4,5 %) Ženy 35-39 let: 50 (4,4 %) 35-39 Muži 30-34 let: 30 (2,6 %) Ženy 30-34 let: 32 (2,8 %) 30-34 Muži 25-29 let: 16 (1,4 %) Ženy 25-29 let: 15 (1,3 %) 25-29 Muži 20-24 let: 21 (1,8 %) Ženy 20-24 let: 18 (1,6 %) 20-24 Muži 15-19 let: 24 (2,1 %) Ženy 15-19 let: 30 (2,6 %) 15-19 Muži 10-14 let: 36 (3,2 %) Ženy 10-14 let: 38 (3,3 %) 10-14 Muži 5-9 let: 39 (3,4 %) Ženy 5-9 let: 40 (3,5 %) 5-9 Muži 0-4 let: 30 (2,6 %) Ženy 0-4 let: 30 (2,6 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Obce a území

Téma obce a území →

Zemědělská půda tvoří 67,7 % katastru Ratají.

12,11 km²
0 proti 2024
2025
67,7 %
0 proti 2024
okres 60,1 · ČR 53,1
2566. z 6 258 obcí · 331. z 808 podobně velkých
1993-2025
2025
21,2 %
0 proti 2024
okres 27,5 · ČR 34,0
3509. z 6 258 obcí · lepší než 43 % · 427. z 808 podobně velkých
1993-2025
2025
0,41 %
0 proti 2024
okres 1,61 · ČR 2,18
5259. z 6 258 obcí · 714. z 808 podobně velkých
1993-2025
2025
1,63 %
+0,02 proti 2024
okres 1,98 · ČR 1,73
2374. z 6 258 obcí · 464. z 808 podobně velkých
1993-2025
2025
3
2025

Využití území a vybavenost

2025

Využití území

  • Orná půda 749 61,8 %
  • Zahrady 56 4,6 %
  • Ovocné sady 6 0,5 %
  • Trvalé travní porosty 9 0,7 %
  • Lesní půda 256 21,2 %
  • Vodní plochy 5 0,4 %
  • Zastavěné plochy 20 1,6 %
  • Ostatní plochy 110 9,1 %

Celkem 1 211 ha

Co v obci je

  • Vodovod
  • Kanalizace
  • Plyn
  • Kulturní dům
  • Kostel

5 z 12 sledovaných položek

Veřejné finance

Téma veřejné finance →

Rozpočtové příjmy Ratají byly v roce 2025 31 mil. Kč, v přepočtu 27 395 Kč na obyvatele.

13 000 tis. Kč
−2 000 proti 2024 2012-2025
2025
112 552 732 Kč
okres 5 388 074 614 · ČR 600 469 124 785
800. z 6 258 obcí · 144. z 808 podobně velkých
2023
25 854 tis. Kč
+308 proti 2024 2020-2025
2025
2 099 tis. Kč
−6 470 proti 2024 2020-2025
2025
31 120 tis. Kč
−7 115 proti 2024 2020-2025
2025
-4 868 tis. Kč
−21 895 proti 2024 2020-2025
2025
35 988 tis. Kč
+14 780 proti 2024 2020-2025
2025
11 444 Kč
−1 691 proti 2024
okres 6 987 · ČR 5 825
5106. z 6 247 obcí · lepší než 18 % · 640. z 806 podobně velkých
2012-2025
2025
6,7 %
−15,7 proti 2024
okres 24,6 · ČR 18,9
4059. z 6 253 obcí · 539. z 808 podobně velkých
2020-2025
2025
Další ukazatele (3)
99 078 Kč
okres 51 915 · ČR 79 370
779. z 6 254 obcí · 105. z 808 podobně velkých
2023
27 395 Kč
−6 086 proti 2024
okres 37 957 · ČR 48 930
5180. z 6 253 obcí · 683. z 808 podobně velkých
2020-2025
2025
31 679 Kč
+13 108 proti 2024
okres 40 730 · ČR 47 568
3357. z 6 253 obcí · 453. z 808 podobně velkých
2020-2025
2025

Práce a ekonomika

Téma práce a ekonomika →

Ke konci srpna 2026 byl podíl nezaměstnaných osob v Ratajích 2,77 %, o 0,13 procentního bodu méně než měsíc předtím.

2,77 %
−0,13 proti červenci 2026
okres 4,11 · ČR 5,05
1071. z 6 254 obcí · lepší než 82 % · 91. z 808 podobně velkých
2016-2026
srpen 2026
20
−1 proti červenci 2026 2018-2026
srpen 2026
1,1
+0,1 proti 2020
2021

Nezaměstnanost během roku

MPSV

Podíl nezaměstnaných osob po měsících

%
Podíl nezaměstnaných osob po měsících (%)
Rok ledúnobředubkvěčvnčvcsrpzářříjlispro
2016 6,62 7,13 6,10 5,58 5,64 5,12 5,91 5,77 5,51 5,38 5,64 6,82
2017 7,09 6,30 4,99 4,59 4,64 4,91 4,78 4,78 4,11 4,51 4,24 4,78
2018 4,78 4,11 3,05 3,05 3,23 3,23 2,56 2,83 2,15 2,29 1,62 2,42
2019 3,23 3,37 2,96 2,56 1,87 1,87 1,87 1,73 2,00 1,73 1,60 2,27
2020 2,93 2,93 2,13 2,40 2,29 2,43 2,97 2,83 2,43 2,29 2,29 2,16
2021 2,56 2,70 2,29 2,02 2,02 2,02 2,42 2,56 2,29 2,15 2,02 2,42
2022 2,69 3,10 2,29 2,56 1,92 2,05 2,05 2,19 2,33 1,64 1,51 1,92
2023 2,33 2,46 2,46 2,05 1,78 1,64 2,05 2,46 2,60 2,33 1,92 2,34
2025 3,17 3,44 3,17 2,75 2,35 2,49 2,21 2,63 2,35 1,80 1,66 1,94
2026 3,04 3,32 3,18 3,46 2,77 2,90 2,90 2,77 bez údaje bez údaje bez údaje bez údaje

Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu 15-64 let ke konci měsíce. Sezónní práce (stavebnictví, zemědělství, turistika) obvykle snižuje nezaměstnanost v létě a zvedá ji v zimě.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →

V roce 2025 bylo v Ratajích registrováno 223 ekonomických subjektů, o 2 více než rok předtím.

223 subjektů
+2 proti 2024 2001-2025
2025
153 subjektů
+4 proti 2024 2011-2025
2025
68,6 %
+1,2 proti 2024
okres 62,9 · ČR 61,6
1066. z 6 257 obcí · lepší než 82 % · 68. z 808 podobně velkých
2011-2025
2025
20,4
okres 20,4 · ČR 17,1
4253. z 6 246 obcí · 508. z 808 podobně velkých
2001-2025
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026

Nejvíc podniků v Ratajích působí v oboru zpracovatelský průmysl (16,4 %), následují stavebnictví a velkoobchod a maloobchod.

Vzniklo za 12 měsíců
13
Zaniklo za 12 měsíců
0
Má zaměstnance
15,9 %
z 138 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Zpracovatelský průmysl 38 16,4 %
  • Stavebnictví 33 14,2 %
  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 27 11,6 %
  • Profesní, vědecké a technické činnosti 24 10,3 %
  • Zemědělství, lesnictví, rybářství 22 9,5 %
  • Ostatní činnosti 22 9,5 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 8 3,4 %
  • Doprava a skladování 6 2,6 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 6 2,6 %
  • Vzdělávání 5 2,2 %
  • Peněžnictví a pojišťovnictví 5 2,2 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 4 1,7 %
  • Ostatní 16 6,9 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 187 80,6 %
  • Společnost s ručením omezeným 24 10,3 %
  • Spolek 6 2,6 %
  • Pobočný spolek 4 1,7 %
  • Zahraniční fyzická osoba 2 0,9 %
  • Společenství vlastníků jednotek 2 0,9 %
  • Družstvo 2 0,9 %
  • Honební společenstvo 2 0,9 %
  • Obec 1 0,4 %
  • Evidované církevní právnické osoby 1 0,4 %
  • Ostatní 1 0,4 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 25 10,8 %
  • 3-10 let 46 19,8 %
  • 10-20 let 55 23,7 %
  • 20-30 let 45 19,4 %
  • Více než 30 let 61 26,3 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 116 50,0 %
  • 1-9 zaměstnanců 16 6,9 %
  • 10-49 zaměstnanců 6 2,6 %
  • Neuvedeno 94 40,5 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →

Při sčítání v roce 2021 bylo v Ratajích 438 obydlených bytů.

430
srpen 2026
5
srpen 2026
362
+42 proti 2001 1869-2011
2011
438
sčítání 2021
82
sčítání 2021
266
sčítání 2021
42
sčítání 2021
396
sčítání 2021
0
sčítání 2021
337
sčítání 2021
Další ukazatele (5)
3
+1 proti 2023 2020-2024
2024
2,63
+0,88 proti 2023
okres 1,77 · ČR 2,78
2453. z 6 254 obcí · 334. z 808 podobně velkých
2020-2024
2024
1,2 %
okres 7,6 · ČR 13,4
4349. z 6 256 obcí · 571. z 808 podobně velkých
srpen 2026

V Ratajích je jedna základní škola se 47 žáky a jedna mateřská škola s 37 dětmi.

117
sčítání 2021
303
sčítání 2021
112
sčítání 2021
12,6 %
ORP 14,5
2197. z 6 254 obcí · 362. z 808 podobně velkých
sčítání 2021
44
září 2026
55
září 2026
0
září 2026
1
září 2026

Školy se počítají jako samostatné subjekty, ne jako budovy nebo třídy - jeden subjekt často provozuje několik pracovišť.

Školy v obci

2 subjekty
  • Základní škola a Mateřská škola MŠ 44 · ZŠ 55
  • Soukromá ZUŠ D-MUSIC s.r.o. ZUŠ 600

Podle rejstříku škol MŠMT, stav k září 2026. Číslo je nejvyšší povolený počet dětí nebo žáků, ne skutečný stav.

Zdravotnictví

Téma zdravotnictví →

Volby a politika

Téma volby a politika →
70,3 %
+2,7 proti 2021
okres 68,9 · ČR 69,0
4196. z 6 254 obcí · lepší než 32 % · 527. z 808 podobně velkých
2002-2025
2025
72,3 %
+2,8 proti 2018
okres 69,4 · ČR 70,3
3735. z 6 254 obcí · lepší než 40 % · 459. z 808 podobně velkých
2013-2023
2023
30,4 %
−11,7 proti 2020
okres 33,6 · ČR 33,3
5044. z 6 253 obcí · lepší než 19 % · 600. z 808 podobně velkých
2000-2024
2024
68,2 %
+6,6 proti 2022
okres 51,6 · ČR 48,1
1542. z 6 249 obcí · lepší než 75 % · 51. z 808 podobně velkých
2002-2026
2026
41,2 %
+13,4 proti 2019
okres 36,7 · ČR 36,8
2206. z 6 254 obcí · lepší než 64 % · 142. z 808 podobně velkých
2004-2024
2024
14,8 %
okres 19,9
2022

Zastoupení v Senátu

Obec patří do senátního obvodu č. 76 - Kroměříž. Senátoři se volí na šest let a Senát se obnovuje po třetinách, takže se tu nevolí při každých volbách.

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 68,2 %
SNK: 43,1 % ANO: 19,6 % KDU-ČSL: 17,5 % SNK: 12,8 % SNK: 6,9 %
  • SNK 43,1 %
  • ANO 19,6 %
  • KDU-ČSL 17,5 %
  • SNK 12,8 %
  • SNK 6,9 %

5 184 platných hlasů · 2 okrsky

Sněmovna 2025

účast 70,3 %
ANO: 37,3 % SPOLU: 20,6 % SPD: 10,5 % STAN: 7,3 % AUTO: 6,6 % Stačilo!: 6,4 % Ostatní: 11,4 %

641 platných hlasů · 2 okrsky · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 41,2 %
ANO: 31,0 % KDU+ODS+TOP 09: 20,5 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 11,1 % AUTO+PŘÍSAHA: 10,8 % SPD+Trikolora: 9,2 % STAN+SLK: 3,8 % Ostatní: 13,7 %
  • ANO 31,0 % +4,3
  • KDU+ODS+TOP 09 20,5 % -2,4
  • ČSNS+KSČM+SD-SN 11,1 % +0,3
  • AUTO+PŘÍSAHA 10,8 % +0,5
  • SPD+Trikolora 9,2 % +2,6
  • STAN+SLK 3,8 % -3,4
  • PRO2022+SVPROZS 3,5 % +1,0
  • SOCDEM 1,6 % -0,4
  • Ostatní (12) 8,6 %

371 platných hlasů · 2 okrsky · odchylka proti kraji

Kraje 2024

účast 30,4 %
ANO: 41,1 % KDU-ČSL+Z21: 13,7 % SPD: 10,0 % ČSNS+KSČM+ČSSD: 6,7 % SOCDEM: 6,3 % STAN+TOP+ZVUK: 6,3 % Ostatní: 15,9 %
  • ANO 41,1 % +3,8
  • KDU-ČSL+Z21 13,7 % -4,5
  • SPD 10,0 % +4,9
  • ČSNS+KSČM+ČSSD 6,7 % +1,0
  • SOCDEM 6,3 % +3,5
  • STAN+TOP+ZVUK 6,3 % -4,0
  • ODS 5,9 % -4,6
  • Piráti 5,6 % +1,0
  • Ostatní (5) 4,4 %

270 platných hlasů · 2 okrsky · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 73,7 %
Andrej Babiš: 37,4 % Petr Pavel: 30,3 % Danuše Nerudová: 12,4 % Jaroslav Bašta: 8,1 % Pavel Fischer: 7,4 % Marek Hilšer: 2,7 % Ostatní: 1,7 %
  • Andrej Babiš 37,4 % +2,1
  • Petr Pavel 30,3 % -0,2
  • Danuše Nerudová 12,4 % -2,0
  • Jaroslav Bašta 8,1 % +2,6
  • Pavel Fischer 7,4 % -2,0
  • Marek Hilšer 2,7 % -0,2
  • Karel Diviš 1,2 % -0,2
  • Tomáš Zima 0,5 % -0,1

663 platných hlasů · 2 okrsky · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 72,3 %
Petr Pavel: 51,7 % Andrej Babiš: 48,3 %
  • Petr Pavel 51,7 % -4,9
  • Andrej Babiš 48,3 % +4,9

658 platných hlasů · 2 okrsky · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

9 mandátů

SNK

4 mandáty · 43,1 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Marek Zezula 51 1. 366
Robert Opravil 55 2. 254
Martin Borek 54 3. 241
Ondřej Stojaník 47 4. 269

Sdružení nezávislých kandidátů pro obec Rataje

ANO

2 mandáty · 19,6 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Bc. Lukáš Frkal 42 1. 157
Jan Konečný 43 4. 137

ANO 2011

KDU-ČSL

2 mandáty · 17,5 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Antonín Říkovský 74 6. 168
Bc. Vladimíra Jančová 36 4. 132

SNK

1 mandát · 12,8 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Martina Sedláčková 50 2. 186

NEZÁVISLÍ pro RatajePopoviceSobělice 2026

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Sociální situace

Téma sociální situace →
32
září 2026
120
září 2026
0 b.
0 proti 2023 2016-2024
2024
28,2 ‰
okres 42,1 · ČR 76,0
2621. z 6 101 obcí · lepší než 57 % · 372. z 808 podobně velkých
září 2026
557 osob
sčítání 2021
416 osob
sčítání 2021
50 osob
sčítání 2021
-507 osob
sčítání 2021
127 osob
sčítání 2021

Dojížďka za prací a do školy

sčítání 2021

Kam se vyjíždí

Do jiných obcí vyjíždí 552 lidí.

Odkud se přijíždí

Z jiných obcí dojíždí 50 lidí.

Údaje jsou ze Sčítání 2021 a zachycují stav ke dni sčítání 26. března 2021, kdy část lidí pracovala z domova. Směry jsou jen mezi obcemi Česka, počet vyjíždějících výš zahrnuje i cesty do ciziny.

65
−13 proti 2024 2023-2025
2025
15,1 %
−3,0 proti 2024
okres 70,1 · ČR 73,4
5339. z 6 256 obcí · lepší než 14 % · 761. z 808 podobně velkých
2023-2025
2025

Cestovní ruch

Téma cestovní ruch →

Kulturní památky

2
  • kostel sv. Petra a Pavla

Dále 1 stavba bez vlastního jména: sloup se sochou panny marie s ježíškem.

Životní prostředí

Téma životní prostředí →
275 kg
+8 proti 2023
okres 403 · ČR 414
1294. z 6 254 obcí · lepší než 79 % · 150. z 808 podobně velkých
2021-2024
2024
168 kg
−3 proti 2023
okres 182 · ČR 205
2401. z 6 254 obcí · lepší než 61 % · 375. z 808 podobně velkých
2021-2024
2024
45 kg
+6 proti 2023
okres 67 · ČR 69
5134. z 6 254 obcí · lepší než 17 % · 696. z 808 podobně velkých
2021-2024
2024
313,7 t
+9,0 proti 2023 2021-2024
2024
191,3 t
−4,2 proti 2023 2021-2024
2024
55,9 t
+8,6 proti 2023 2021-2024
2024
0,0 t
−0,7 proti 2023 2021-2024
2024
26,6 %
−3,2 proti 2023
ORP 52,2
5743. z 6 258 obcí · lepší než 8 % · 774. z 808 podobně velkých
2021-2024
2024
50,9 t
+7,1 proti 2023 2021-2024
2024
Další ukazatele (7)
16,7 t
+0,8 proti 2023 2021-2024
2024
13,9 t
+0,9 proti 2023 2021-2024
2024
10,8 t
−3,7 proti 2023 2021-2024
2024
9,4 t
+9,1 proti 2023 2021-2024
2024
0,0 t
0 proti 2023 2021-2024
2024
0,0 t
−2,5 proti 2023 2021-2024
2024
1,4 t
+0,2 proti 2023 2021-2024
2024

Data po letech

26 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2025 1 136 560 576 5 12 -7 32 31 1 -6
2024 1 142 563 579 8 19 -11 33 24 9 -2
2023 1 144 570 574 8 15 -7 27 24 3 -4
2022 1 148 571 577 9 9 0 18 23 -5 -5
2021 1 153 577 576 11 11 0 28 25 3 3
2020 1 159 584 575 12 8 4 27 26 1 5
2019 1 154 579 575 - - - - - - -
2018 1 153 585 568 - - - - - - -
2017 1 134 577 557 - - - - - - -
2016 1 133 581 552 - - - - - - -
2015 1 136 576 560 - - - - - - -
2014 1 138 576 562 - - - - - - -
2013 1 140 574 566 - - - - - - -
2012 1 130 568 562 - - - - - - -
2011 1 107 557 550 - - - - - - -
2010 1 136 570 566 - - - - - - -
2009 1 114 560 554 - - - - - - -
2008 1 107 555 552 - - - - - - -
2007 1 096 552 544 - - - - - - -
2006 1 076 543 533 - - - - - - -
2005 1 070 541 529 - - - - - - -
2004 1 052 528 524 - - - - - - -
2003 1 031 518 513 - - - - - - -
2002 1 027 513 514 - - - - - - -
2001 993 501 492 - - - - - - -
2000 952 478 474 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi 6 258 obcemi Česka drží Rataje 1 348. místo podle počtu obyvatel.

Mezi obcemi okresu

13. z 79

Mezi všemi obcemi

1 348. z 6 258

percentil 78. - 78 % území je menších

Velikostní skupina

1 000 až 1 999 obyvatel

Stupeň urbanizace: venkov (DEGURBA, ČSÚ).

Takových obcí je v Česku 808. Pořadí „mezi podobně velkými" u ukazatelů se počítá v téhle skupině (velikostní skupiny obcí podle ČSÚ).

Proti obcím stejné velikosti

  • Průměrný věk obec 42,5 let medián 42,8 let
  • Děti 0-14 let obec 16,8 % medián 16,0 %
  • Senioři 65+ obec 19,5 % medián 20,2 %
  • Nezaměstnanost obec 2,77 % medián 4,06 %
  • Subjektů na 100 ob. obec 20,4 medián 21,6
  • Bytů na 1 000 ob. obec 2,63 medián 2,20
  • Příjmy na obyvatele obec 27 395 Kč medián 34 130 Kč

Medián (čárka) je prostřední hodnota skupiny (obce od 1 000 do 1 999 obyvatel): polovina obcí má vyšší, polovina nižší. Světlý pás ukazuje, kde leží prostřední polovina obcí skupiny. Vždy za stejné období jako údaj obce.

Podobně velké obce v okrese

Správní obvod

Kroměříž

Obec s rozšířenou působností, kam se chodí pro občanku, řidičák nebo stavební povolení.

Části obce 3

Popovice · Rataje · Sobělice

Zdroje dat: AOPK ČR · ČSÚ · ČTÚ · ČÚZK · Exekutorská komora ČR · Ministerstvo financí · Ministerstvo životního prostředí · MMR ČR · MPSV · MŠMT · NPÚ · SÚKL · ÚZIS · Volby.cz · zdroje dat a licence