Správní obvod ORP

Prostějov

Kraj Olomoucký kraj

Obyvatel 2025 97 142
Rozloha
580,89 km²
Hustota
167,2 ob./km²dopočet
Kód RÚIAN
1562
Poloha
49,4743, 17,1142

Správní obvod Prostějov má 97 142 obyvatel a mezi srovnatelnými územími je na 19. místě z 205. Proti předchozímu roku se počet obyvatel prakticky nezměnil. Rozkládá se na 580,89 km². Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 131 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 14,0 % obyvatel starších patnácti let. Podíl nezaměstnaných byl 5,18 % a rozpočtové příjmy vycházejí na 38 786 Kč na obyvatele.

Vývoj počtu obyvatel

2000-2025
96 441 97 148 97 855 98 562 99 269 2000 2000: 97 005 obyvatel 2001: 96 856 obyvatel 2002: 96 677 obyvatel 2003: 97 906 obyvatel 2004 2004: 97 854 obyvatel 2005: 97 946 obyvatel 2006: 98 248 obyvatel 2007: 98 631 obyvatel 2008 2008: 98 862 obyvatel 2009: 99 019 obyvatel 2010: 99 033 obyvatel 2011: 98 440 obyvatel 2012 2012: 98 297 obyvatel 2013: 98 239 obyvatel 2014: 98 128 obyvatel 2015: 97 969 obyvatel 2016 2016: 98 003 obyvatel 2017: 97 925 obyvatel 2018: 97 920 obyvatel 2019: 98 012 obyvatel 2020 2020: 97 858 obyvatel 2021: 97 027 obyvatel 2022: 98 125 obyvatel 2023: 97 109 obyvatel 2024: 97 131 obyvatel 2025 2025: 97 142 obyvatel

Metodika

Území v číslech za 10 let

2015-2025
Ukazatel Tehdy Teď Změna Vývoj
Obyvatelé 97 969 2015 97 142 2025 −0,8 % zhruba beze změny
Průměrný věk 42,2 let 2015 43,8 let 2025 +1,6 let nárůst
Podíl lidí nad 65 let 19,0 % 2015 21,7 % 2025 +2,7 p. b. nárůst
Dokončené byty 455 2020 263 2024 1 868 celkem za období
Aktivní ekonomické subjekty 10 728 subjektů 2015 12 159 subjektů 2025 +13,3 % nárůst
Příjmy rozpočtu na obyvatele v běžných cenách 29 724 Kč 2020 38 786 Kč 2025 +30,5 % nárůst

Srovnává se první rok s daty v posledních deseti letech s posledním rokem; u dokončených bytů je změna součet za celé období. Peněžní údaje jsou v běžných cenách, bez očištění o inflaci.

Vývoj v čase

7 grafů

Narození a zemřelí

Narození Zemřelí

0 370 740 1 111 1 481 2020 - Narození: 1 020 2020 - Zemřelí: 1 272 2021 - Narození: 957 2021 - Zemřelí: 1 371 2022 - Narození: 890 2022 - Zemřelí: 1 177 2023 - Narození: 828 2023 - Zemřelí: 1 086 2024 - Narození: 751 2024 - Zemřelí: 1 054 2025 - Narození: 731 2025 - Zemřelí: 1 108 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Stěhování

Přistěhovalí Vystěhovalí

0 987 1 975 2 962 3 950 2020 - Přistěhovalí: 2 313 2020 - Vystěhovalí: 2 223 2021 - Přistěhovalí: 2 564 2021 - Vystěhovalí: 2 345 2022 - Přistěhovalí: 3 657 2022 - Vystěhovalí: 2 263 2023 - Přistěhovalí: 2 765 2023 - Vystěhovalí: 2 279 2024 - Přistěhovalí: 2 981 2024 - Vystěhovalí: 2 656 2025 - Přistěhovalí: 3 114 2025 - Vystěhovalí: 2 726 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Přirozený přírůstek a saldo stěhování

Přirozený přírůstek Saldo stěhování

-595 -52 490 1 032 1 575 2020 Přirozený přírůstek: -252 Saldo stěhování: 90 2021 Přirozený přírůstek: -414 Saldo stěhování: 219 2022 Přirozený přírůstek: -287 Saldo stěhování: 1 394 2023 Přirozený přírůstek: -258 Saldo stěhování: 486 2024 Přirozený přírůstek: -303 Saldo stěhování: 325 2025 Přirozený přírůstek: -377 Saldo stěhování: 388 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Sňatky a rozvody

Sňatky Rozvody

140 233 326 419 512 2022 Sňatky: 481 Rozvody: 178 2023 Sňatky: 396 Rozvody: 171 2024 Sňatky: 387 Rozvody: 173 2022 2023 2024

Stěhování s cizinou

Z ciziny Do ciziny

0 368 735 1 103 1 471 2003 - Z ciziny: 274 2003 - Do ciziny: 189 2004 - Z ciziny: 179 2004 - Do ciziny: 177 2005 - Z ciziny: 222 2005 - Do ciziny: 168 2006 - Z ciziny: 259 2006 - Do ciziny: 94 2007 - Z ciziny: 230 2007 - Do ciziny: 82 2008 - Z ciziny: 147 2008 - Do ciziny: 28 2009 - Z ciziny: 74 2009 - Do ciziny: 24 2010 - Z ciziny: 68 2010 - Do ciziny: 41 2011 - Z ciziny: 51 2011 - Do ciziny: 57 2012 - Z ciziny: 51 2012 - Do ciziny: 68 2013 - Z ciziny: 88 2013 - Do ciziny: 85 2014 - Z ciziny: 82 2014 - Do ciziny: 69 2015 - Z ciziny: 67 2015 - Do ciziny: 44 2016 - Z ciziny: 136 2016 - Do ciziny: 49 2017 - Z ciziny: 122 2017 - Do ciziny: 46 2018 - Z ciziny: 166 2018 - Do ciziny: 73 2019 - Z ciziny: 252 2019 - Do ciziny: 61 2020 - Z ciziny: 165 2020 - Do ciziny: 83 2021 - Z ciziny: 234 2021 - Do ciziny: 68 2022 - Z ciziny: 1 362 2022 - Do ciziny: 91 2023 - Z ciziny: 464 2023 - Do ciziny: 154 2024 - Z ciziny: 521 2024 - Do ciziny: 356 2025 - Z ciziny: 497 2025 - Do ciziny: 241 2003 2007 2011 2015 2019 2023 2025

Obyvatelé při sčítání lidu 1869-2011

v hranicích obce z roku 2011
0 28 866 57 732 86 599 115 465 1869 - Obyvatel při sčítání: 70 460 1880 - Obyvatel při sčítání: 78 296 1890 - Obyvatel při sčítání: 83 629 1900 - Obyvatel při sčítání: 90 441 1910 - Obyvatel při sčítání: 101 686 1921 - Obyvatel při sčítání: 101 559 1930 - Obyvatel při sčítání: 106 912 1950 - Obyvatel při sčítání: 99 400 1961 - Obyvatel při sčítání: 101 324 1970 - Obyvatel při sčítání: 98 423 1980 - Obyvatel při sčítání: 101 581 1991 - Obyvatel při sčítání: 98 778 2001 - Obyvatel při sčítání: 96 900 2011 - Obyvatel při sčítání: 97 151 1869 1890 1910 1930 1961 1980 2001 2011

Rozpočet

tis. Kč

Příjmy Výdaje

0 1 111 572 2 223 145 3 334 717 4 446 290 2020 - Příjmy: 2 908 776 2020 - Výdaje: 2 697 244 2021 - Příjmy: 2 725 865 2021 - Výdaje: 2 658 980 2022 - Příjmy: 2 991 781 2022 - Výdaje: 2 854 282 2023 - Příjmy: 3 274 737 2023 - Výdaje: 2 882 902 2024 - Příjmy: 3 534 645 2024 - Výdaje: 3 423 940 2025 - Příjmy: 3 767 748 2025 - Výdaje: 4 116 935 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →
97 142
+11 proti 2024 2000-2025
2025
47 301
+57 proti 2024 2000-2025
2025
49 841
−46 proti 2024 2000-2025
2025
167,2 ob./km²
0 proti 2024
kraj 119,8 · ČR 138,4
43. z 203 správních obvodů
2020-2025
2025
51,3 %
−0,1 proti 2024
kraj 51,0 · ČR 50,8
10. z 205 správních obvodů
2000-2025
2025
43,8 let
+0,2 proti 2024
kraj 44,1 · ČR 43,3
98. z 205 správních obvodů
2003-2025
2025
21,7 %
+0,2 proti 2024
kraj 22,3 · ČR 20,8
102. z 205 správních obvodů
2003-2025
2025
15,0 %
−0,3 proti 2024
kraj 14,8 · ČR 15,1
94. z 205 správních obvodů
2003-2025
2025
144,2
+3,7 proti 2024
kraj 150,0 · ČR 138,0
101. z 205 správních obvodů
2003-2025
2025
63,3 %
+0,1 proti 2024
kraj 62,9 · ČR 64,1
100. z 205 správních obvodů
2003-2025
2025
Další ukazatele (29)
144,0
+4,0 proti 2024
kraj 150,0 · ČR 138,0
99. z 205 správních obvodů
2003-2025
2025
97 036
−89 proti 2024 2000-2025
2025
96 216
sčítání 2021
97 151
+251 proti 2001 1869-2011
2011
39 878
sčítání 2021
37 839
sčítání 2021
11 123
sčítání 2021
7 120
sčítání 2021
41 631
sčítání 2021
25 296
sčítání 2021
10 207
sčítání 2021
46,2 %
−2,1 proti 2024
kraj 47,3 · ČR 46,8
127. z 205 správních obvodů
2003-2025
2025
497
−24 proti 2024 2003-2025
2025
241
−115 proti 2024 2003-2025
2025
256
+91 proti 2024 2003-2025
2025
11
−11 proti 2024 2020-2025
2025
731
−20 proti 2024 2020-2025
2025
-377
−74 proti 2024 2020-2025
2025
3 114
+133 proti 2024 2020-2025
2025
173
+2 proti 2023 2022-2024
2024
388
+63 proti 2024 2020-2025
2025
387
−9 proti 2023 2022-2024
2024
2 726
+70 proti 2024 2020-2025
2025
1 108
+54 proti 2024 2020-2025
2025
7,5 ‰
−0,2 proti 2024
kraj 7,3 · ČR 7,1
41. z 203 správních obvodů
2020-2025
2025
0,1 ‰
−0,1 proti 2024
kraj 0,0 · ČR 0,6
72. z 203 správních obvodů
2020-2025
2025
1,8 ‰
0 proti 2023
122. z 205 správních obvodů
2024
4,0 ‰
−0,1 proti 2023
102. z 205 správních obvodů
2022-2024
2024
11,4 ‰
+0,6 proti 2024
kraj 11,0 · ČR 10,4
58. z 203 správních obvodů
2020-2025
2025

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 30,4 % lidí (29 289 z 96 216), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 256 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 97 027 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 96 216.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
47 067
48,9 % obyvatel
Ženy
49 149
51,1 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
131
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % Muži 90+ let: 163 (0,2 %) Ženy 90+ let: 473 (0,5 %) 90+ Muži 85-89 let: 399 (0,4 %) Ženy 85-89 let: 929 (1,0 %) 85-89 Muži 80-84 let: 838 (0,9 %) Ženy 80-84 let: 1 557 (1,6 %) 80-84 Muži 75-79 let: 1 636 (1,7 %) Ženy 75-79 let: 2 430 (2,5 %) 75-79 Muži 70-74 let: 2 453 (2,6 %) Ženy 70-74 let: 3 266 (3,4 %) 70-74 Muži 65-69 let: 2 931 (3,1 %) Ženy 65-69 let: 3 340 (3,5 %) 65-69 Muži 60-64 let: 2 863 (3,0 %) Ženy 60-64 let: 3 002 (3,1 %) 60-64 Muži 55-59 let: 3 157 (3,3 %) Ženy 55-59 let: 3 092 (3,2 %) 55-59 Muži 50-54 let: 3 098 (3,2 %) Ženy 50-54 let: 3 090 (3,2 %) 50-54 Muži 45-49 let: 4 203 (4,4 %) Ženy 45-49 let: 3 960 (4,1 %) 45-49 Muži 40-44 let: 4 128 (4,3 %) Ženy 40-44 let: 3 854 (4,0 %) 40-44 Muži 35-39 let: 3 258 (3,4 %) Ženy 35-39 let: 3 085 (3,2 %) 35-39 Muži 30-34 let: 2 915 (3,0 %) Ženy 30-34 let: 2 727 (2,8 %) 30-34 Muži 25-29 let: 2 595 (2,7 %) Ženy 25-29 let: 2 327 (2,4 %) 25-29 Muži 20-24 let: 2 169 (2,3 %) Ženy 20-24 let: 2 039 (2,1 %) 20-24 Muži 15-19 let: 2 339 (2,4 %) Ženy 15-19 let: 2 348 (2,4 %) 15-19 Muži 10-14 let: 2 792 (2,9 %) Ženy 10-14 let: 2 723 (2,8 %) 10-14 Muži 5-9 let: 2 562 (2,7 %) Ženy 5-9 let: 2 454 (2,6 %) 5-9 Muži 0-4 let: 2 568 (2,7 %) Ženy 0-4 let: 2 453 (2,6 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Na co lidé umírají

2003-2025

Podíl zemřelých podle hlavních skupin příčin smrti

% ze všech zemřelých

Nemoci oběhové soustavy Novotvary Nemoci dýchací soustavy Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné) Ostatní příčiny

0 14 28 42 57 2003 Nemoci oběhové soustavy: 51,69 Novotvary: 26,84 Nemoci dýchací soustavy: 3,81 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 2,94 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 7,45 Ostatní příčiny: 7,27 2004 Nemoci oběhové soustavy: 49,65 Novotvary: 26,85 Nemoci dýchací soustavy: 3,46 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 3,36 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 7,8 Ostatní příčiny: 8,88 2005 Nemoci oběhové soustavy: 49,19 Novotvary: 26,31 Nemoci dýchací soustavy: 4,61 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 3,53 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 6,87 Ostatní příčiny: 9,49 2006 Nemoci oběhové soustavy: 46,36 Novotvary: 27,74 Nemoci dýchací soustavy: 5,53 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 3,1 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 6,98 Ostatní příčiny: 10,29 2007 Nemoci oběhové soustavy: 50,81 Novotvary: 25,4 Nemoci dýchací soustavy: 5,87 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 3,54 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 4,35 Ostatní příčiny: 10,03 2008 Nemoci oběhové soustavy: 50,84 Novotvary: 23,31 Nemoci dýchací soustavy: 5,9 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 2,62 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 6,65 Ostatní příčiny: 10,68 2009 Nemoci oběhové soustavy: 49,78 Novotvary: 22,38 Nemoci dýchací soustavy: 5,73 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 2,82 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 7,05 Ostatní příčiny: 12,24 2010 Nemoci oběhové soustavy: 52,38 Novotvary: 24,11 Nemoci dýchací soustavy: 4,16 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 3,74 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 5,01 Ostatní příčiny: 10,6 2011 Nemoci oběhové soustavy: 51,34 Novotvary: 21,51 Nemoci dýchací soustavy: 7,84 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 3,63 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 6,21 Ostatní příčiny: 9,47 2012 Nemoci oběhové soustavy: 48,88 Novotvary: 22,63 Nemoci dýchací soustavy: 6,52 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 3,07 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 6,24 Ostatní příčiny: 12,66 2013 Nemoci oběhové soustavy: 49,11 Novotvary: 22,11 Nemoci dýchací soustavy: 7,06 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 5,64 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 4,99 Ostatní příčiny: 11,09 2014 Nemoci oběhové soustavy: 44,68 Novotvary: 23,61 Nemoci dýchací soustavy: 6,77 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 5,27 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 6,77 Ostatní příčiny: 12,9 2015 Nemoci oběhové soustavy: 45,2 Novotvary: 20,65 Nemoci dýchací soustavy: 6,8 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 5,18 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 7,31 Ostatní příčiny: 14,86 2016 Nemoci oběhové soustavy: 42,92 Novotvary: 22,31 Nemoci dýchací soustavy: 6,27 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 8,06 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 6 Ostatní příčiny: 14,44 2017 Nemoci oběhové soustavy: 43,58 Novotvary: 24,63 Nemoci dýchací soustavy: 6,46 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 5,51 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 6,03 Ostatní příčiny: 13,79 2018 Nemoci oběhové soustavy: 45,39 Novotvary: 20,23 Nemoci dýchací soustavy: 7,25 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 6,62 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 6,36 Ostatní příčiny: 14,15 2019 Nemoci oběhové soustavy: 42,95 Novotvary: 23,33 Nemoci dýchací soustavy: 6,24 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 5,7 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 6,78 Ostatní příčiny: 15 2020 Nemoci oběhové soustavy: 43,67 Novotvary: 20,2 Nemoci dýchací soustavy: 5,52 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 4,51 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 4,58 Ostatní příčiny: 21,52 2021 Nemoci oběhové soustavy: 32,81 Novotvary: 19,02 Nemoci dýchací soustavy: 6,32 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 4,59 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 4,09 Ostatní příčiny: 33,17 2022 Nemoci oběhové soustavy: 38,8 Novotvary: 21,24 Nemoci dýchací soustavy: 6,77 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 5,69 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 5,69 Ostatní příčiny: 21,81 2023 Nemoci oběhové soustavy: 36 Novotvary: 25,32 Nemoci dýchací soustavy: 7 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 6,91 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 6,91 Ostatní příčiny: 17,86 2024 Nemoci oběhové soustavy: 38,9 Novotvary: 20,68 Nemoci dýchací soustavy: 7,97 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 3,51 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 6,74 Ostatní příčiny: 22,2 2025 Nemoci oběhové soustavy: 38,27 Novotvary: 22,38 Nemoci dýchací soustavy: 8,12 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 3,88 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 7,13 Ostatní příčiny: 20,22 2003 2007 2011 2015 2019 2023 2025
Skupina příčin 200320152025 Změna od 2003
Nemoci oběhové soustavy 51,7 %45,2 %38,3 % -13,4 b.
Novotvary 26,8 %20,7 %22,4 % -4,5 b.
Nemoci dýchací soustavy 3,8 %6,8 %8,1 % +4,3 b.
Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek 2,9 %5,2 %3,9 % +0,9 b.
Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné) 7,5 %7,3 %7,1 % -0,3 b.
Ostatní příčiny 7,3 %14,9 %20,2 % +13,0 b.
Podíl ze všech zemřelých v roce, ČSÚ. Vnější příčiny (úrazy, nehody, otravy a další) jsou jen jako jeden souhrn. Ostatní příčiny zahrnují i covid-19 (2020-2022). Změna je v procentních bodech. V menším území jde ročně o stovky úmrtí, takže podíly mezi roky kolísají víc než za kraj nebo Česko.

Obce a území

Téma obce a území →
580,89 km²
−0,01 proti 2024 2020-2025
2025
111
2025

Veřejné finance

Téma veřejné finance →
533 623 tis. Kč
+85 943 proti 2024 2012-2025
2025
4 569 065 813 Kč
kraj 44 080 733 183 · ČR 600 469 124 785
29. z 203 správních obvodů
2023
2 433 700 tis. Kč
+118 269 proti 2024 2020-2025
2025
833 009 tis. Kč
+234 362 proti 2024 2020-2025
2025
3 767 748 tis. Kč
+233 103 proti 2024 2020-2025
2025
-349 187 tis. Kč
−459 892 proti 2024 2020-2025
2025
4 116 935 tis. Kč
+692 995 proti 2024 2020-2025
2025
5 493 Kč
+884 proti 2024
kraj 7 623 · ČR 5 825
98. z 203 správních obvodů · lepší než 51 %
2012-2025
2025
22,1 %
+5,2 proti 2024
kraj 20,2 · ČR 18,9
35. z 203 správních obvodů
2020-2025
2025
Další ukazatele (3)
47 035 Kč
kraj 69 805 · ČR 79 370
111. z 203 správních obvodů
2023
38 786 Kč
+2 395 proti 2024
kraj 39 367 · ČR 48 930
104. z 203 správních obvodů
2020-2025
2025
42 381 Kč
+7 130 proti 2024
kraj 41 158 · ČR 47 568
66. z 203 správních obvodů
2020-2025
2025

Práce a ekonomika

Téma práce a ekonomika →
5,18 %
+0,04 proti červenci 2026
kraj 5,31 · ČR 5,05
133. z 206 správních obvodů · lepší než 35 %
2015-2026
srpen 2026
3 289
+25 proti červenci 2026 2015-2026
srpen 2026

Nezaměstnanost během roku

MPSV

Podíl nezaměstnaných osob po měsících

%
Podíl nezaměstnaných osob po měsících (%)
Rok ledúnobředubkvěčvnčvcsrpzářříjlispro
2016 5,00 4,83 4,52 4,03 3,84 3,84 3,97 4,00 3,97 3,87 3,70 3,86
2017 3,92 3,73 3,51 3,27 3,17 2,91 3,00 2,89 2,70 2,52 2,38 2,75
2018 3,30 3,10 2,84 2,60 2,45 2,31 2,32 2,32 2,20 2,13 2,10 2,29
2019 2,40 2,27 2,12 1,96 1,92 1,81 1,88 1,84 1,84 1,68 1,74 1,97
2020 2,23 2,14 2,13 2,62 2,83 2,81 2,74 2,64 2,47 2,46 2,60 2,80
2021 3,05 3,04 3,05 2,95 2,67 2,33 2,28 2,24 2,11 2,08 2,04 2,25
2022 2,47 2,36 2,26 2,22 2,15 2,06 2,24 2,36 2,37 2,32 2,35 2,51
2023 2,72 2,67 2,50 2,38 2,22 2,14 2,34 2,34 2,39 2,37 2,45 2,69
2025 3,93 4,09 4,16 4,15 4,10 4,02 4,30 4,32 4,42 4,53 4,51 4,71
2026 5,10 5,10 5,02 4,95 4,91 4,93 5,14 5,18 bez údaje bez údaje bez údaje bez údaje

Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu 15-64 let ke konci měsíce. Sezónní práce (stavebnictví, zemědělství, turistika) obvykle snižuje nezaměstnanost v létě a zvedá ji v zimě.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →
19 775 subjektů
+256 proti 2024 2001-2025
2025
12 159 subjektů
+345 proti 2024 2010-2025
2025
61,5 %
+1,0 proti 2024
kraj 59,8 · ČR 61,6
95. z 203 správních obvodů · lepší než 53 %
2010-2025
2025
20,6
kraj 22,0 · ČR 17,1
142. z 203 správních obvodů
2001-2025
červenec 2026

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →
30 896
srpen 2026
2 553
srpen 2026
24 091
+1 226 proti 2001 1869-2011
2011
40 114
sčítání 2021
16 334
sčítání 2021
17 816
sčítání 2021
3 129
sčítání 2021
35 146
sčítání 2021
192
sčítání 2021
33 612
sčítání 2021
Další ukazatele (5)
263
−204 proti 2023 2020-2024
2024
53
−34 proti 2023 2020-2024
2024
132
−70 proti 2023 2020-2024
2024
2,71
−2,10 proti 2023
kraj 3,02 · ČR 2,78
82. z 203 správních obvodů
2020-2024
2024
8,3 %
kraj 9,3 · ČR 13,4
137. z 203 správních obvodů
srpen 2026

Do počtu dokončených bytů se kromě rodinných a bytových domů počítají i nástavby, vestavby a byty v nebytových budovách - tady jde o 78 z 263 bytů.

11 322
sčítání 2021
24 956
sčítání 2021
9 856
sčítání 2021
14,0 %
61. z 206 správních obvodů
sčítání 2021
4 090
září 2026
11 876
září 2026
7 515
září 2026
26
září 2026
3 371
−45 proti 2023 2020-2024
2024
8 689
−105 proti 2023 2020-2024
2024
46
+1 proti 2023 2021-2024
2024

Školy se počítají jako samostatné subjekty, ne jako budovy nebo třídy - jeden subjekt často provozuje několik pracovišť.

Zdravotnictví

Téma zdravotnictví →
Další ukazatele (3)
75,6 let
+0,4 proti 2024
kraj 76,8 · ČR 77,5
47. z 68 správních obvodů · lepší než 31 %
2012-2025
2025
81,8 let
+0,2 proti 2024
kraj 83,0 · ČR 83,2
45. z 68 správních obvodů · lepší než 34 %
2012-2025
2025

Volby a politika

Téma volby a politika →
67,6 %
+3,3 proti 2021
kraj 68,6 · ČR 69,0
147. z 206 správních obvodů · lepší než 28 %
2002-2025
2025
69,5 %
+3,4 proti 2018
kraj 69,5 · ČR 70,3
136. z 206 správních obvodů · lepší než 34 %
2013-2023
2023
31,5 %
−5,6 proti 2020
kraj 31,4 · ČR 33,3
142. z 205 správních obvodů · lepší než 30 %
2000-2024
2024
47,6 %
+0,6 proti 2022
kraj 48,3 · ČR 48,1
150. z 206 správních obvodů · lepší než 27 %
2002-2026
2026
34,6 %
+9,9 proti 2019
kraj 35,3 · ČR 36,8
140. z 206 správních obvodů · lepší než 32 %
2004-2024
2024
12,4 %
2024

Výsledky voleb

Všechny volby →

Sněmovna 2025

účast 67,6 %
ANO: 39,2 % SPOLU: 19,9 % SPD: 10,6 % STAN: 8,7 % AUTO: 6,5 % Piráti: 6,4 % Ostatní: 8,5 %

51 243 platných hlasů · 140 okrsků · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 34,6 %
ANO: 30,6 % KDU+ODS+TOP 09: 18,5 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 11,7 % AUTO+PŘÍSAHA: 10,5 % SPD+Trikolora: 8,2 % STAN+SLK: 6,0 % Ostatní: 14,4 %
  • ANO 30,6 % +1,0
  • KDU+ODS+TOP 09 18,5 % 0,0
  • ČSNS+KSČM+SD-SN 11,7 % +0,6
  • AUTO+PŘÍSAHA 10,5 % +0,4
  • SPD+Trikolora 8,2 % +1,0
  • STAN+SLK 6,0 % -1,6
  • Piráti 3,9 % -0,8
  • PRO2022+SVPROZS 2,3 % -0,2
  • Ostatní (22) 8,2 %

26 410 platných hlasů · 140 okrsků · odchylka proti kraji

Kraje 2024

účast 31,5 %
ANO: 40,6 % STAN+SNK ED: 13,3 % Svo+SPD+Tri+PRO: 11,4 % ODS: 10,5 % KDU+Zel+Nes+TOP: 8,6 % ČSNS+KSČM+ČSSD: 6,1 % Ostatní: 9,4 %
  • ANO 40,6 % +0,2
  • STAN+SNK ED 13,3 % -2,0
  • Svo+SPD+Tri+PRO 11,4 % +2,2
  • ODS 10,5 % +1,9
  • KDU+Zel+Nes+TOP 8,6 % -1,0
  • ČSNS+KSČM+ČSSD 6,1 % -0,2
  • Piráti+ProOl 3,6 % -0,9
  • PŘÍSAHA 2,3 % -0,1
  • Ostatní (5) 3,4 %

23 840 platných hlasů · 140 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 68,0 %
Andrej Babiš: 40,2 % Petr Pavel: 29,9 % Danuše Nerudová: 13,4 % Pavel Fischer: 6,3 % Jaroslav Bašta: 5,7 % Marek Hilšer: 2,5 % Ostatní: 2,1 %
  • Andrej Babiš 40,2 % +0,6
  • Petr Pavel 29,9 % +0,3
  • Danuše Nerudová 13,4 % -0,4
  • Pavel Fischer 6,3 % -0,5
  • Jaroslav Bašta 5,7 % +0,1
  • Marek Hilšer 2,5 % -0,1
  • Karel Diviš 1,6 % +0,1
  • Tomáš Zima 0,5 % 0,0

51 577 platných hlasů · 140 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 69,5 %
Petr Pavel: 50,5 % Andrej Babiš: 49,5 %
  • Petr Pavel 50,5 % -1,3
  • Andrej Babiš 49,5 % +1,3

52 648 platných hlasů · 140 okrsků · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Sociální situace

Téma sociální situace →
4 408
září 2026
22 507
září 2026
45,4 ‰
kraj 47,8 · ČR 76,0
113. z 203 správních obvodů · lepší než 44 %
září 2026
26 359
+6 757 proti 2024 2023-2025
2025
85,3 %
+21,9 proti 2024
kraj 68,4 · ČR 73,4
64. z 203 správních obvodů · lepší než 68 %
2023-2025
2025

Cestovní ruch

Téma cestovní ruch →
49 634
−84 proti 2024 2012-2025
2025
7 634
+397 proti 2024 2012-2025
2025
106 085
+2 869 proti 2024 2012-2025
2025
2,1 nocí
+0,1 proti 2024 2012-2025
2025
40
+2 proti 2024 2020-2025
2025
15,4 %
+0,8 proti 2024
kraj 18,8 · ČR 46,3
108. z 192 správních obvodů
2012-2025
2025
1,1
0 proti 2024 2012-2025
2025

Životní prostředí

Téma životní prostředí →
413 kg
+49 proti 2023
kraj 438 · ČR 414
138. z 205 správních obvodů · lepší než 32 %
2021-2024
2024
195 kg
+2 proti 2023
kraj 183 · ČR 205
146. z 205 správních obvodů · lepší než 28 %
2021-2024
2024
71 kg
+19 proti 2023
kraj 67 · ČR 69
55. z 205 správních obvodů · lepší než 73 %
2021-2024
2024
40 117,2 t
+4 772,0 proti 2023 2021-2024
2024
18 942,9 t
+196,5 proti 2023 2021-2024
2024
4 426,3 t
+609,3 proti 2023 2021-2024
2024
1 795,3 t
−597,2 proti 2023 2021-2024
2024
51,5 %
+4,1 proti 2023
83. z 205 správních obvodů · lepší než 59 %
2021-2024
2024
6 932,9 t
+1 835,0 proti 2023 2021-2024
2024
Další ukazatele (7)
2 182,8 t
+370,6 proti 2023 2021-2024
2024
1 434,8 t
+161,1 proti 2023 2021-2024
2024
1 322,2 t
+58,7 proti 2023 2021-2024
2024
1 993,1 t
+1 244,7 proti 2023 2021-2024
2024
8 066,1 t
+1 861,1 proti 2023 2021-2024
2024
283,5 t
+3,7 proti 2023 2021-2024
2024
56,5 t
+5,9 proti 2023 2021-2024
2024

Data po letech

26 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2025 97 142 47 301 49 841 731 1 108 -377 3 114 2 726 388 11
2024 97 131 47 244 49 887 751 1 054 -303 2 981 2 656 325 22
2023 97 109 47 231 49 878 828 1 086 -258 2 765 2 279 486 228
2022 98 125 47 785 50 340 890 1 177 -287 3 657 2 263 1 394 1 107
2021 97 027 47 362 49 665 957 1 371 -414 2 564 2 345 219 -195
2020 97 858 47 656 50 202 1 020 1 272 -252 2 313 2 223 90 -162
2019 98 012 47 731 50 281 - - - - - - -
2018 97 920 47 593 50 327 - - - - - - -
2017 97 925 47 591 50 334 - - - - - - -
2016 98 003 47 627 50 376 - - - - - - -
2015 97 969 47 596 50 373 - - - - - - -
2014 98 128 47 676 50 452 - - - - - - -
2013 98 239 47 731 50 508 - - - - - - -
2012 98 297 47 798 50 499 - - - - - - -
2011 98 440 47 868 50 572 - - - - - - -
2010 99 033 48 157 50 876 - - - - - - -
2009 99 019 48 141 50 878 - - - - - - -
2008 98 862 48 024 50 838 - - - - - - -
2007 98 631 47 787 50 844 - - - - - - -
2006 98 248 47 537 50 711 - - - - - - -
2005 97 946 47 365 50 581 - - - - - - -
2004 97 854 47 313 50 541 - - - - - - -
2003 97 906 47 319 50 587 - - - - - - -
2002 96 677 46 724 49 953 - - - - - - -
2001 96 856 46 879 49 977 - - - - - - -
2000 97 005 46 936 50 069 - - - - - - -

Mapa

obce správního obvodu

 

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Obce ve správním obvodu

75
# Název Obyvatel Změna Rozloha Hustota
1 Prostějov 43 236 −172 39,6 km² 1 108
2 Kostelec na Hané 2 857 +25 13,9 km² 206
3 Plumlov 2 271 +17 11,5 km² 197
4 Němčice nad Hanou 1 902 −16 12,0 km² 158
5 Olšany u Prostějova 1 868 +1 11,0 km² 169
6 Vrbátky 1 728 −1 13,3 km² 130
7 Držovice 1 726 +50 7,8 km² 229
8 Kralice na Hané 1 707 −1 12,7 km² 135
9 Smržice 1 667 +13 12,6 km² 133
10 Mostkovice 1 659 +13 10,6 km² 199
11 Nezamyslice 1 508 +18 7,4 km² 205
12 Brodek u Prostějova 1 450 −27 6,1 km² 237
13 Určice 1 383 −14 11,2 km² 123
14 Čelechovice na Hané 1 342 +13 7,3 km² 185
15 Otaslavice 1 313 +11 13,8 km² 95
16 Bedihošť 1 157 +4 6,5 km² 179
17 Čechy pod Kosířem 1 135 +6 9,2 km² 123
18 Ptení 1 099 +2 31,9 km² 59
19 Protivanov 1 095 +5 18,8 km² 58
20 Hrubčice 873 +18 8,3 km² 105
21 Klenovice na Hané 813 −10 8,0 km² 101
22 Dobromilice 783 −14 8,0 km² 99
23 Pěnčín 769 +17 5,3 km² 145
24 Pivín 760 +4 6,9 km² 110
25 Myslejovice 677 +7 6,9 km² 98
26 Rozstání 633 +9 16,6 km² 38
27 Výšovice 630 +26 5,9 km² 106
28 Vranovice-Kelčice 611 −6 7,9 km² 78
29 Vrchoslavice 607 +1 3,4 km² 181
30 Krumsín 598 +14 5,8 km² 96
31 Vícov 580 +12 6,0 km² 97
32 Vřesovice 580 +1 6,2 km² 94
33 Želeč 576 −8 8,1 km² 71
34 Laškov 575 +8 12,9 km² 45
35 Slatinky 572 −18 8,0 km² 71
36 Víceměřice 561 −13 3,4 km² 167
37 Stařechovice 549 +1 6,6 km² 83
38 Seloutky 543 +7 11,3 km² 76
39 Drahany 538 +15 6,2 km² 80
40 Dětkovice 535 −6 5,3 km² 100
41 Mořice 531 +2 4,5 km² 118
42 Čehovice 519 −4 7,1 km² 73
43 Bílovice-Lutotín 518 +5 8,5 km² 75
44 Doloplazy 516 −7 2,9 km² 177
45 Čelčice 514 0 4,9 km² 105
46 Ohrozim 475 +7 6,7 km² 76
47 Ivaň 466 +1 7,3 km² 64
48 Tištín 461 −7 8,3 km² 56
49 Dřevnovice 458 −2 3,8 km² 121
50 Zdětín 416 +26 7,0 km² 78
51 Hradčany-Kobeřice 408 +10 6,9 km² 59
52 Lešany 401 +3 5,5 km² 73
53 Malé Hradisko 367 −18 6,8 km² 54
54 Dobrochov 364 +1 2,5 km² 144
55 Ondratice 336 −9 3,2 km² 105
56 Hluchov 335 −2 6,6 km² 62
57 Niva 331 +2 13,4 km² 25
58 Biskupice 317 0 4,1 km² 77
59 Prostějovičky 311 −4 3,0 km² 99
60 Klopotovice 306 +4 5,3 km² 57
61 Otinoves 296 +14 9,5 km² 31
62 Tvorovice 288 −7 3,7 km² 78
63 Pavlovice u Kojetína 286 +5 5,2 km² 55
64 Buková 278 −10 17,4 km² 16
65 Koválovice-Osíčany 271 +9 4,4 km² 61
66 Skalka 265 −4 1,7 km² 153
67 Obědkovice 263 −4 2,6 km² 102
68 Alojzov 259 +8 4,6 km² 56
69 Hruška 249 −9 4,5 km² 56
70 Hrdibořice 205 −4 3,8 km² 54
71 Vitčice 185 +3 4,6 km² 40
72 Stínava 160 −7 4,5 km² 35
73 Bousín 124 −3 3,4 km² 36
74 Vincencov 123 +3 1,2 km² 105
75 Srbce 74 −3 1,6 km² 47

Podíl je z počtu obyvatel všech 75 území dohromady. Hustota je obyvatel na km², rozloha dopočítaná ze základních sídelních jednotek.

Umístění a členění

Mezi všemi územími

19. z 205

percentil 91. - 91 % území je menších

Zdroje dat: ČSÚ · Ministerstvo životního prostředí · MPSV · Volby.cz · ČÚZK · zdroje dat a licence