Město

Prostějov

Okres Prostějov · Kraj Olomoucký kraj · Web www.prostejov.eu

Obyvatel 2025 43 236
Rozloha
39,04 km²
Hustota
1 107,5 ob./km²dopočet
Do krajského města
16,9 kmvzdušně
Kód RÚIAN
589250
Poloha
49,4743, 17,1142

Prostějov je statutární město v okrese Prostějov v Olomouckém kraji a 25. největší město Česka. Má rozlohu 39,04 km² a sestává ze sedmi částí, mezi nimiž jsou například Čechovice, Vrahovice a Žešov. Město leží 16,9 km od krajského města.

V Prostějově je 14 základních škol se 4 359 žáky a 10 mateřských škol s 1 339 dětmi. Registrováno je zde 9 473 ekonomických subjektů, přičemž nejvíce podniků působí v profesních, vědeckých a technických činnostech, velkoobchodu a maloobchodu a zpracovatelském průmyslu. V obci je 18 ubytovacích zařízení s 591 lůžky. Zemědělská půda tvoří 64,7 % rozlohy, lesní pozemky 1,2 % a vodní plochy 0,44 %.

Počet obyvatel v roce 2025 činí 43 236, což je pokles o 172 oproti roku 2024. Počet živě narozených klesá od roku 2020, v roce 2025 jich bylo 295, což je o 33 % méně než v roce 2020. Saldo migrace kolísá, v roce 2025 bylo kladné 73. Daňové příjmy města rostou od roku 2020 a v roce 2025 dosáhly 1 110 429 tisíc Kč, což je nárůst o 45 % od roku 2020.

Schválený rozpočet 2026 1 623,7 mil. příjmy 1 749,6 mil. výdaje −125,9 mil. saldo Struktura rozpočtu →

Vývoj počtu obyvatel

2000-2025
42 490 44 185 45 880 47 575 49 270 2000 2000: 48 705 obyvatel 2001: 48 027 obyvatel 2002: 47 678 obyvatel 2003: 47 374 obyvatel 2004 2004: 47 165 obyvatel 2005: 47 058 obyvatel 2006: 47 109 obyvatel 2007: 45 675 obyvatel 2008 2008: 45 378 obyvatel 2009: 45 324 obyvatel 2010: 45 116 obyvatel 2011: 44 387 obyvatel 2012 2012: 44 330 obyvatel 2013: 44 234 obyvatel 2014: 44 094 obyvatel 2015: 43 977 obyvatel 2016 2016: 43 975 obyvatel 2017: 43 798 obyvatel 2018: 43 680 obyvatel 2019: 43 651 obyvatel 2020 2020: 43 381 obyvatel 2021: 43 055 obyvatel 2022: 43 551 obyvatel 2023: 43 563 obyvatel 2024: 43 408 obyvatel 2025 2025: 43 236 obyvatel

Obec Prostějov má 43 236 obyvatel a je 1. největší z 97 obcí okresu. Za poslední rok jich ubylo o 0,4 %. Rozkládá se na 39,04 km² a skládá se ze 7 částí. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 151 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 16,6 % obyvatel starších patnácti let. Podíl nezaměstnaných byl 5,65 % a rozpočtové příjmy vycházejí na 36 259 Kč na obyvatele. Průměrná rychlost internetu v obci je 92,9 Mb/s pro stahování a 86,6 Mb/s pro odesílání, odezva 14 ms podle měření na rychlost.cz.

Metodika

Obec v číslech za 10 let

2015-2025
Ukazatel Tehdy Teď Změna Vývoj
Obyvatelé 43 977 2015 43 236 2025 −1,7 % mírný pokles
Průměrný věk 43,0 let 2015 45,2 let 2025 +2,2 let nárůst
Podíl lidí nad 65 let 20,3 % 2015 23,7 % 2025 +3,4 p. b. nárůst
Dokončené byty 322 2020 117 2024 970 celkem za období
Aktivní ekonomické subjekty 5 365 subjektů 2015 5 671 subjektů 2025 +5,7 % nárůst
Podíl nezaměstnaných 3,32 % 2020 4,05 % 2024 +0,7 p. b. mírný nárůst
Příjmy rozpočtu na obyvatele v běžných cenách 28 136 Kč 2020 36 259 Kč 2025 +28,9 % nárůst

Srovnává se první rok s daty v posledních deseti letech s posledním rokem; u dokončených bytů je změna součet za celé období. Peněžní údaje jsou v běžných cenách, bez očištění o inflaci.

Vývoj v čase

7 grafů

Narození a zemřelí

Narození Zemřelí

0 174 348 522 696 2020 - Narození: 438 2020 - Zemřelí: 559 2021 - Narození: 380 2021 - Zemřelí: 644 2022 - Narození: 376 2022 - Zemřelí: 575 2023 - Narození: 347 2023 - Zemřelí: 512 2024 - Narození: 300 2024 - Zemřelí: 485 2025 - Narození: 295 2025 - Zemřelí: 540 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Stěhování

Přistěhovalí Vystěhovalí

0 463 926 1 388 1 851 2020 - Přistěhovalí: 816 2020 - Vystěhovalí: 965 2021 - Přistěhovalí: 980 2021 - Vystěhovalí: 1 005 2022 - Přistěhovalí: 1 714 2022 - Vystěhovalí: 1 019 2023 - Přistěhovalí: 1 246 2023 - Vystěhovalí: 1 069 2024 - Přistěhovalí: 1 348 2024 - Vystěhovalí: 1 318 2025 - Přistěhovalí: 1 384 2025 - Vystěhovalí: 1 311 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Přirozený přírůstek a saldo stěhování

Přirozený přírůstek Saldo stěhování

-360 -72 216 503 791 2020 Přirozený přírůstek: -121 Saldo stěhování: -149 2021 Přirozený přírůstek: -264 Saldo stěhování: -25 2022 Přirozený přírůstek: -199 Saldo stěhování: 695 2023 Přirozený přírůstek: -165 Saldo stěhování: 177 2024 Přirozený přírůstek: -185 Saldo stěhování: 30 2025 Přirozený přírůstek: -245 Saldo stěhování: 73 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Sňatky a rozvody

Sňatky Rozvody

54 95 137 178 219 2020 Sňatky: 166 Rozvody: 96 2021 Sňatky: 170 Rozvody: 104 2022 Sňatky: 205 Rozvody: 80 2023 Sňatky: 172 Rozvody: 71 2024 Sňatky: 174 Rozvody: 86 2025 Sňatky: 130 Rozvody: 68 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Obyvatelé při sčítání lidu 1869-2011

v hranicích obce z roku 2011
0 13 202 26 405 39 607 52 810 1869 - Obyvatel při sčítání: 18 475 1880 - Obyvatel při sčítání: 21 290 1890 - Obyvatel při sčítání: 24 075 1900 - Obyvatel při sčítání: 28 659 1910 - Obyvatel při sčítání: 35 783 1921 - Obyvatel při sčítání: 35 588 1930 - Obyvatel při sčítání: 38 412 1950 - Obyvatel při sčítání: 39 146 1961 - Obyvatel při sčítání: 39 559 1970 - Obyvatel při sčítání: 41 572 1980 - Obyvatel při sčítání: 47 267 1991 - Obyvatel při sčítání: 48 898 2001 - Obyvatel při sčítání: 46 910 2011 - Obyvatel při sčítání: 44 496 1869 1890 1910 1930 1961 1980 2001 2011

Rozpočet

tis. Kč

Příjmy Výdaje

0 476 641 953 282 1 429 923 1 906 563 2020 - Příjmy: 1 220 568 2020 - Výdaje: 1 045 979 2021 - Příjmy: 1 132 339 2021 - Výdaje: 1 113 090 2022 - Příjmy: 1 268 670 2022 - Výdaje: 1 154 538 2023 - Příjmy: 1 513 266 2023 - Výdaje: 1 290 794 2024 - Příjmy: 1 512 770 2024 - Výdaje: 1 544 136 2025 - Příjmy: 1 567 697 2025 - Výdaje: 1 765 337 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Nezaměstnanost

%
2,4 2,9 3,3 3,8 4,2 2020 Podíl nezaměstnaných: 3,32 2021 Podíl nezaměstnaných: 2,58 2022 Podíl nezaměstnaných: 3 2023 Podíl nezaměstnaných: 3,13 2024 Podíl nezaměstnaných: 4,05 2020 2021 2022 2023 2024

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →

V roce 2025 se v Prostějově narodilo 295 dětí a zemřelo 540 lidí.

43 236
−172 proti 2024 2000-2025
2025
20 256
−69 proti 2024 2000-2025
2025
22 980
−103 proti 2024 2000-2025
2025
1 107,5 ob./km²
−4,4 proti 2024
okres 140,1 · ČR 138,4
25. z 6 258 obcí · 7. z 45 podobně velkých
2020-2025
2025
53,2 %
0 proti 2024
okres 51,1 · ČR 50,8
220. z 6 254 obcí · 1. z 45 podobně velkých
2000-2025
2025
45,2 let
+0,3 proti 2024
okres 43,9 · ČR 43,3
1142. z 6 254 obcí · 14. z 45 podobně velkých
2000-2025
2025
23,7 %
+0,2 proti 2024
okres 21,9 · ČR 20,8
1270. z 6 254 obcí · 14. z 45 podobně velkých
2000-2025
2025
13,3 %
−0,4 proti 2024
okres 14,9 · ČR 15,1
5008. z 6 254 obcí · 38. z 45 podobně velkých
2000-2025
2025
177,8
+7,4 proti 2024
okres 147,4 · ČR 138,0
1079. z 6 249 obcí · 10. z 45 podobně velkých
2000-2025
2025
63,0 %
+0,2 proti 2024
okres 63,2 · ČR 64,1
3640. z 6 254 obcí · 20. z 45 podobně velkých
2000-2025
2025
Další ukazatele (24)
43 281
−129 proti 2024 2000-2025
2025
43 666
sčítání 2021
44 496
−2 414 proti 2001 1869-2011
2011
18 165
sčítání 2021
15 755
sčítání 2021
6 279
sčítání 2021
3 328
sčítání 2021
20 574
sčítání 2021
10 111
sčítání 2021
3 410
sčítání 2021
-172
−17 proti 2024 2020-2025
2025
295
−5 proti 2024 2020-2025
2025
-245
−60 proti 2024 2020-2025
2025
1 384
+36 proti 2024 2020-2025
2025
68
−18 proti 2024 2020-2025
2025
73
+43 proti 2024 2020-2025
2025
130
−44 proti 2024 2020-2025
2025
1 311
−7 proti 2024 2020-2025
2025
540
+55 proti 2024 2020-2025
2025
6,8 ‰
−0,1 proti 2024
okres 7,5 · ČR 7,1
3034. z 6 254 obcí · 21. z 45 podobně velkých
2020-2025
2025
-4,0 ‰
−0,4 proti 2024
okres -0,5 · ČR 0,6
3856. z 6 254 obcí · 20. z 45 podobně velkých
2020-2025
2025
1,6 ‰
−0,4 proti 2024
ČR 1,9
27. z 27 obcí · 9. z 9 podobně velkých
2020-2025
2025
3,0 ‰
−1,0 proti 2024
ČR 3,9
27. z 27 obcí · 9. z 9 podobně velkých
2020-2025
2025
12,5 ‰
+1,3 proti 2024
okres 11,6 · ČR 10,4
1708. z 6 254 obcí · 9. z 45 podobně velkých
2020-2025
2025

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 29,7 % lidí (12 981 z 43 666), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 139 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 43 055 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 43 666.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
20 692
47,4 % obyvatel
Ženy
22 974
52,6 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
151
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % Muži 90+ let: 83 (0,2 %) Ženy 90+ let: 264 (0,6 %) 90+ Muži 85-89 let: 210 (0,5 %) Ženy 85-89 let: 460 (1,1 %) 85-89 Muži 80-84 let: 425 (1,0 %) Ženy 80-84 let: 768 (1,8 %) 80-84 Muži 75-79 let: 798 (1,8 %) Ženy 75-79 let: 1 298 (3,0 %) 75-79 Muži 70-74 let: 1 099 (2,5 %) Ženy 70-74 let: 1 593 (3,7 %) 70-74 Muži 65-69 let: 1 275 (2,9 %) Ženy 65-69 let: 1 587 (3,6 %) 65-69 Muži 60-64 let: 1 255 (2,9 %) Ženy 60-64 let: 1 446 (3,3 %) 60-64 Muži 55-59 let: 1 382 (3,2 %) Ženy 55-59 let: 1 474 (3,4 %) 55-59 Muži 50-54 let: 1 347 (3,1 %) Ženy 50-54 let: 1 478 (3,4 %) 50-54 Muži 45-49 let: 1 760 (4,0 %) Ženy 45-49 let: 1 847 (4,2 %) 45-49 Muži 40-44 let: 1 770 (4,1 %) Ženy 40-44 let: 1 723 (4,0 %) 40-44 Muži 35-39 let: 1 417 (3,3 %) Ženy 35-39 let: 1 404 (3,2 %) 35-39 Muži 30-34 let: 1 376 (3,2 %) Ženy 30-34 let: 1 285 (2,9 %) 30-34 Muži 25-29 let: 1 241 (2,8 %) Ženy 25-29 let: 1 121 (2,6 %) 25-29 Muži 20-24 let: 954 (2,2 %) Ženy 20-24 let: 976 (2,2 %) 20-24 Muži 15-19 let: 1 017 (2,3 %) Ženy 15-19 let: 1 014 (2,3 %) 15-19 Muži 10-14 let: 1 189 (2,7 %) Ženy 10-14 let: 1 164 (2,7 %) 10-14 Muži 5-9 let: 1 035 (2,4 %) Ženy 5-9 let: 1 062 (2,4 %) 5-9 Muži 0-4 let: 1 059 (2,4 %) Ženy 0-4 let: 1 010 (2,3 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Obce a území

Téma obce a území →

Zemědělská půda tvoří 64,7 % katastru Prostějova.

39,04 km²
0 proti 2024
2025
64,7 %
−0,1 proti 2024
okres 68,2 · ČR 53,1
2951. z 6 258 obcí · 4. z 45 podobně velkých
1993-2025
2025
1,2 %
0 proti 2024
okres 20,2 · ČR 34,0
5748. z 6 258 obcí · lepší než 8 % · 45. z 45 podobně velkých
1993-2025
2025
0,44 %
0 proti 2024
okres 0,98 · ČR 2,18
5173. z 6 258 obcí · 45. z 45 podobně velkých
1993-2025
2025
8,57 %
+0,01 proti 2024
okres 2,06 · ČR 1,73
27. z 6 258 obcí · 3. z 45 podobně velkých
1993-2025
2025
7
2025

Využití území a vybavenost

2025

Využití území

  • Orná půda 2 267 58,1 %
  • Zahrady 218 5,6 %
  • Ovocné sady 10 0,2 %
  • Trvalé travní porosty 31 0,8 %
  • Lesní půda 46 1,2 %
  • Vodní plochy 17 0,4 %
  • Zastavěné plochy 335 8,6 %
  • Ostatní plochy 979 25,1 %

Celkem 3 903 ha

Co v obci je

  • Vodovod
  • Kanalizace s ČOV
  • Plyn
  • Sběrný dvůr
  • Dům s pečovatelskou službou
  • Kino
  • Kulturní dům
  • Informační centrum
  • Středisko volného času
  • Kostel
  • Koupaliště

11 z 12 sledovaných položek

Veřejné finance

Téma veřejné finance →

Rozpočtové příjmy Prostějova byly v roce 2025 1 568 mil. Kč, v přepočtu 36 259 Kč na obyvatele.

0 tis. Kč
0 proti 2024 2012-2025
2025
2 436 886 877 Kč
okres 4 842 642 407 · ČR 600 469 124 785
26. z 6 258 obcí · 9. z 45 podobně velkých
2023
1 110 429 tis. Kč
+37 888 proti 2024 2020-2025
2025
226 007 tis. Kč
+31 853 proti 2024 2020-2025
2025
1 567 697 tis. Kč
+54 928 proti 2024 2020-2025
2025
-197 639 tis. Kč
−166 273 proti 2024 2020-2025
2025
1 765 337 tis. Kč
+221 201 proti 2024 2020-2025
2025
0 Kč
0 proti 2024
okres 6 367 · ČR 5 825
1. z 6 247 obcí · 1. z 45 podobně velkých
2012-2025
2025
14,4 %
+1,6 proti 2024
okres 24,3 · ČR 18,9
2168. z 6 253 obcí · 30. z 45 podobně velkých
2020-2025
2025
Další ukazatele (3)
56 362 Kč
okres 44 480 · ČR 79 370
1372. z 6 254 obcí · 23. z 45 podobně velkých
2023
36 259 Kč
+1 409 proti 2024
okres 39 738 · ČR 48 930
2601. z 6 253 obcí · 31. z 45 podobně velkých
2020-2025
2025
40 830 Kč
+5 258 proti 2024
okres 43 264 · ČR 47 568
1891. z 6 253 obcí · 21. z 45 podobně velkých
2020-2025
2025

Práce a ekonomika

Téma práce a ekonomika →

Ke konci srpna 2026 byl podíl nezaměstnaných osob v Prostějově 5,65 %, o 0,05 procentního bodu více než měsíc předtím.

5,65 %
+0,05 proti červenci 2026
okres 5,19 · ČR 5,05
4816. z 6 254 obcí · lepší než 22 % · 24. z 45 podobně velkých
2016-2026
srpen 2026
1 593
+13 proti červenci 2026 2018-2026
srpen 2026
2,4
+0,8 proti 2023
1381. z 3 296 obcí · lepší než 58 % · 25. z 45 podobně velkých
2020-2024
2024

Nezaměstnanost během roku

MPSV

Podíl nezaměstnaných osob po měsících

%
Podíl nezaměstnaných osob po měsících (%)
Rok ledúnobředubkvěčvnčvcsrpzářříjlispro
2016 5,41 5,21 4,97 4,52 4,40 4,41 4,54 4,54 4,56 4,41 4,20 4,27
2017 4,26 4,20 4,02 3,77 3,65 3,39 3,48 3,33 3,10 2,92 2,70 3,06
2018 3,60 3,31 3,11 3,00 2,92 2,76 2,77 2,81 2,59 2,51 2,36 2,51
2019 2,62 2,42 2,30 2,25 2,28 2,24 2,25 2,22 2,18 1,99 2,06 2,27
2020 2,51 2,39 2,38 2,97 3,28 3,32 3,26 3,09 2,99 3,07 3,19 3,32
2021 3,56 3,61 3,61 3,53 3,27 2,84 2,82 2,69 2,62 2,50 2,40 2,58
2022 2,90 2,72 2,70 2,71 2,66 2,55 2,67 2,81 2,80 2,78 2,83 3,00
2023 3,30 3,23 3,05 2,88 2,70 2,61 2,86 2,85 2,88 2,88 2,97 3,13
2025 4,14 4,33 4,45 4,49 4,41 4,38 4,75 4,81 4,87 5,01 4,94 5,09
2026 5,39 5,39 5,38 5,38 5,34 5,43 5,60 5,65 bez údaje bez údaje bez údaje bez údaje

Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu 15-64 let ke konci měsíce. Sezónní práce (stavebnictví, zemědělství, turistika) obvykle snižuje nezaměstnanost v létě a zvedá ji v zimě.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →

V roce 2025 bylo v Prostějově registrováno 9 473 ekonomických subjektů, o 79 více než rok předtím.

9 473 subjektů
+79 proti 2024 2001-2025
2025
5 671 subjektů
+121 proti 2024 2010-2025
2025
59,9 %
+0,8 proti 2024
okres 61,3 · ČR 61,6
4087. z 6 257 obcí · lepší než 34 % · 20. z 45 podobně velkých
2010-2025
2025
22,1
okres 20,3 · ČR 17,1
3206. z 6 246 obcí · 24. z 45 podobně velkých
2001-2025
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026

Nejvíc podniků v Prostějově působí v oboru profesní, vědecké a technické činnosti (12,8 %), následují velkoobchod a maloobchod a zpracovatelský průmysl.

Vzniklo za 12 měsíců
348
Zaniklo za 12 měsíců
54
Má zaměstnance
35,1 %
z 4 897 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Profesní, vědecké a technické činnosti 1 226 12,8 %
  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 1 211 12,7 %
  • Zpracovatelský průmysl 1 100 11,5 %
  • Ostatní činnosti 1 010 10,6 %
  • Stavebnictví 933 9,8 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 765 8,0 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 498 5,2 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 424 4,4 %
  • Doprava a skladování 275 2,9 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 262 2,7 %
  • Vzdělávání 224 2,3 %
  • Peněžnictví a pojišťovnictví 207 2,2 %
  • Ostatní 601 6,3 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 6 581 68,9 %
  • Společnost s ručením omezeným 1 698 17,8 %
  • Spolek 389 4,1 %
  • Společenství vlastníků jednotek 359 3,8 %
  • Družstvo 150 1,6 %
  • Pobočný spolek 73 0,8 %
  • Akciová společnost 71 0,7 %
  • Zahraniční fyzická osoba 70 0,7 %
  • Odborová organizace 38 0,4 %
  • Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem 31 0,3 %
  • Ostatní 85 0,9 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 839 8,8 %
  • 3-10 let 1 785 18,7 %
  • 10-20 let 2 620 27,4 %
  • 20-30 let 2 140 22,4 %
  • Více než 30 let 2 161 22,6 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 3 177 33,3 %
  • 1-9 zaměstnanců 1 376 14,4 %
  • 10-49 zaměstnanců 270 2,8 %
  • 50-249 zaměstnanců 64 0,7 %
  • 250 a více zaměstnanců 10 0,1 %
  • Neuvedeno 4 648 48,7 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →

Při sčítání v roce 2021 bylo v Prostějově 20 382 obydlených bytů.

7 760
srpen 2026
168
srpen 2026
5 988
+398 proti 2001 1869-2011
2011
20 382
sčítání 2021
11 717
sčítání 2021
6 495
sčítání 2021
1 116
sčítání 2021
19 131
sčítání 2021
11
sčítání 2021
17 979
sčítání 2021
Další ukazatele (5)
117
−146 proti 2023 2020-2024
2024
53
−16 proti 2023 2020-2024
2024
8
−18 proti 2023 2020-2024
2024
2,70
−3,34 proti 2023
okres 2,53 · ČR 2,78
2402. z 6 254 obcí · 9. z 45 podobně velkých
2020-2024
2024
2,2 %
okres 9,6 · ČR 13,4
3851. z 6 256 obcí · 37. z 45 podobně velkých
srpen 2026

Do počtu dokončených bytů se kromě rodinných a bytových domů počítají i nástavby, vestavby a byty v nebytových budovách - tady jde o 56 z 117 bytů.

V Prostějově je 14 základních škol se 4 359 žáky a 10 mateřských škol s 1 339 dětmi.

6 174
sčítání 2021
12 506
sčítání 2021
4 136
sčítání 2021
16,6 %
ORP 14,0
891. z 6 254 obcí · 14. z 45 podobně velkých
sčítání 2021
1 640
září 2026
5 557
září 2026
7 347
září 2026
2
září 2026
4 359
−105 proti 2023 2020-2024
2024
14
0 proti 2023 2021-2024
2024

Školy se počítají jako samostatné subjekty, ne jako budovy nebo třídy - jeden subjekt často provozuje několik pracovišť.

Školy v obci

24 subjektů
  • Základní škola a mateřská škola MŠ 159 · ZŠ 1 000 · MŠ 100 · ZŠ 370 · MŠ 118 · ZŠ 550
  • Mateřská škola MŠ 134 · MŠ 131 · MŠ 236 · MŠ 348 · MŠ 104
  • Základní škola a MŠ Jana Železného MŠ 175 · ZŠ 755
  • Střední škola, ZŠ a MŠ MŠ 80 · SŠ 154 · ZŠ 236
  • Cyrilometodějské G, ZŠ a MŠ v Prostějově MŠ 50 · SŠ 240 · ZŠ 120
  • SŠ, ZŠ a MŠ JISTOTA, o.p.s. MŠ 5 · ZŠ 56
  • Základní škola ZŠ 350 · ZŠ 680 · ZŠ 800
  • Reálné gymnázium a ZŠ Otto Wichterleho SŠ 400 · ZŠ 540
  • Základní škola Q - Svět vzdělání s.r.o. ZŠ 100
  • Střední škola gastronomie a služeb SŠ 1 220
  • Švehlova střední škola polytechnická SŠ 1 100
  • Gymnázium Jiřího Wolkera SŠ 768
  • SOŠ průmyslová a SOU strojírenské SŠ 680
  • Střední odborná škola SŠ 600
  • ART ECON - Střední škola, s.r.o. SŠ 454
  • TRIVIS-Střední škola veřejnoprávní,s.r.o SŠ 380
  • SOŠ podnikání a obchodu, spol. s r.o. SŠ 350
  • Obchodní akademie SŠ 270
  • Střední škola designu a módy SŠ 260
  • Střední zdravotnická škola SŠ 250
  • SŠ automobilní Prostějov, s.r.o. SŠ 221
  • ART ECON - VOŠ, s.r.o. VOŠ 300
  • Základní umělecká škola Vladimíra Ambrose ZUŠ 1 550
  • Základní umělecká škola ZUŠ 580

Podle rejstříku škol MŠMT, stav k září 2026. Číslo je nejvyšší povolený počet dětí nebo žáků, ne skutečný stav.

Zdravotnictví

Téma zdravotnictví →
Další ukazatele (3)

Zdravotnická zařízení v obci

266 míst péče
  • Praktický lékař 30
  • Dětský lékař 10
  • Zubní lékař 44
  • Gynekolog 11
  • Lékař specialista 98
  • Nemocnice 1
  • Záchranná služba 1
  • Fyzioterapie 9
  • Domácí zdravotní péče 6
  • Ostatní 56

Ambulantní specialisté podle oboru

  • Ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí 21
  • Chirurgie 13
  • Oftalmologie 12
  • Anesteziologie a intenzivní medicína 11
  • Vnitřní lékařství 11
  • Neurologie 9
  • Radiologie a zobrazovací metody 9
  • Otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 8
  • Cévní chirurgie 6
  • Psychiatrie 6
  • Urologie 5
  • Algeziologie 4
  • Dermatovenerologie 4
  • Endokrinologie a diabetologie 4
  • Neurochirurgie 4

a dalších 18 oborů

Místa poskytování zdravotní péče podle registru NRPZS (ÚZIS). Jedno místo může sdílet víc lékařů, u specialistů se místo s více obory počítá u každého z nich. Lékárny tu nejsou - počítají se podle úřední evidence SÚKL níže.

Lékárny

15 lékáren
  • Lékárna 14
  • Nemocniční lékárna 1
  • Otevřeno v sobotu 6
  • Otevřeno v neděli 4
  • BENU Lékárna Olomoucká 4619/120 · So, Ne
  • BENU Lékárna Trávnická 2198/2
  • BENU lékárna Pharm & Herb Olomoucká 2627/34
  • Dr. Max LÉKÁRNA Okružní 4262/10 · So, Ne
  • Dr. Max LÉKÁRNA Plumlovská 456 · So, Ne
  • Dr.Max LÉKÁRNA Dukelská brána 25/7
  • Dr.Max LÉKÁRNA Janáčkova 4266/13
  • Dr.Max LÉKÁRNA Karlov 2389/1
  • Dr.Max LÉKÁRNA Plumlovská 4210/104 · So, Ne
  • LÉKÁRNA AGEL (nemocniční lékárna) Mathonova 291/1
  • Lékárna Centrum zdraví Vodní 4545/25
  • Lékárna Haná s.r.o. sídl. Svobody 3576/77
  • Lékárna Mamed Prostějov Kravařova 191/2 · So
  • Lékárna Srdcovka nám. T. G. Masaryka 195/18 · So
  • Lékárna U SVATÉHO PETRA Petrské nám. 2161/5

Podle seznamu lékáren SÚKL. Výdejna je odloučené pracoviště lékárny s kratší otevírací dobou. „So“ a „Ne“ znamenají otevřeno o víkendu podle pracovní doby nahlášené SÚKL.

Volby a politika

Téma volby a politika →
65,3 %
+2,8 proti 2021
okres 67,9 · ČR 69,0
5602. z 6 254 obcí · lepší než 10 % · 27. z 45 podobně velkých
2002-2025
2025
67,5 %
+3,1 proti 2018
okres 69,7 · ČR 70,3
5340. z 6 254 obcí · lepší než 14 % · 24. z 45 podobně velkých
2013-2023
2023
29,9 %
−6,3 proti 2020
okres 32,0 · ČR 33,3
5195. z 6 253 obcí · lepší než 16 % · 31. z 45 podobně velkých
2000-2024
2024
38,6 %
−0,9 proti 2022
okres 49,2 · ČR 48,1
5890. z 6 249 obcí · lepší než 5 % · 28. z 45 podobně velkých
2002-2026
2026
33,2 %
+7,9 proti 2019
okres 34,9 · ČR 36,8
5060. z 6 254 obcí · lepší než 19 % · 30. z 45 podobně velkých
2004-2024
2024
12,3 %
okres 12,6
2024

Zastoupení v Senátu

Obec patří do senátního obvodu č. 62 - Prostějov. Senátoři se volí na šest let a Senát se obnovuje po třetinách, takže se tu nevolí při každých volbách.

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 38,6 %
SOM+NK: 32,2 % ANO: 25,5 % ODS+NK: 13,8 % PV: 8,8 % SPD: 6,8 % KDU-ČSL: 4,1 % Ostatní: 8,6 %
  • SOM+NK 32,2 %
  • ANO 25,5 %
  • ODS+NK 13,8 %
  • PV 8,8 %
  • SPD 6,8 %
  • KDU-ČSL 4,1 %
  • Piráti+NK 4,1 %
  • PRO+NK 3,6 %
  • Ostatní (2) 1,0 %

422 694 platných hlasů · 44 okrsků

Sněmovna 2025

účast 65,3 %
ANO: 37,0 % SPOLU: 21,8 % SPD: 10,9 % STAN: 9,1 % Piráti: 7,2 % AUTO: 5,8 % Ostatní: 8,2 %

22 053 platných hlasů · 44 okrsků · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 33,2 %
ANO: 29,4 % KDU+ODS+TOP 09: 19,3 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 11,6 % AUTO+PŘÍSAHA: 9,4 % SPD+Trikolora: 8,4 % STAN+SLK: 6,2 % Ostatní: 15,6 %

11 326 platných hlasů · 44 okrsků · odchylka proti kraji

Kraje 2024

účast 29,9 %
ANO: 39,0 % ODS: 13,0 % Svo+SPD+Tri+PRO: 12,4 % STAN+SNK ED: 12,2 % KDU+Zel+Nes+TOP: 7,2 % ČSNS+KSČM+ČSSD: 5,9 % Ostatní: 10,3 %
  • ANO 39,0 % -1,4
  • ODS 13,0 % +4,3
  • Svo+SPD+Tri+PRO 12,4 % +3,2
  • STAN+SNK ED 12,2 % -3,2
  • KDU+Zel+Nes+TOP 7,2 % -2,5
  • ČSNS+KSČM+ČSSD 5,9 % -0,4
  • Piráti+ProOl 4,7 % +0,2
  • PŘÍSAHA 2,0 % -0,4
  • Ostatní (5) 3,6 %

10 187 platných hlasů · 44 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 65,9 %
Andrej Babiš: 37,8 % Petr Pavel: 33,1 % Danuše Nerudová: 13,1 % Pavel Fischer: 5,9 % Jaroslav Bašta: 5,7 % Marek Hilšer: 2,5 % Ostatní: 2,0 %
  • Andrej Babiš 37,8 % -1,7
  • Petr Pavel 33,1 % +3,4
  • Danuše Nerudová 13,1 % -0,6
  • Pavel Fischer 5,9 % -0,9
  • Jaroslav Bašta 5,7 % +0,1
  • Marek Hilšer 2,5 % -0,1
  • Karel Diviš 1,5 % 0,0
  • Tomáš Zima 0,5 % -0,1

22 571 platných hlasů · 44 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 67,5 %
Petr Pavel: 53,7 % Andrej Babiš: 46,3 %
  • Petr Pavel 53,7 % +1,9
  • Andrej Babiš 46,3 % -1,9

23 092 platných hlasů · 44 okrsků · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

22 mandátů

ANO

11 mandátů · 25,5 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. František Jura 57 1. 3 437
Ing. Jiří Rozehnal 61 2. 3 331
Marcela Župková 52 3. 3 286
Bc. Miloš Sklenka 63 4. 3 238
Alena Pagáčová 51 5. 3 191
MUDr. René Kloc 61 6. 3 291
Mgr. Radim Weisser 57 7. 3 236
Ing. Marek Moudrý 52 8. 3 355
Dagmar Faltýnková 59 9. 3 136
Mgr. Roman Drkula 55 10. 3 131
Roman Karšulín 61 11. 3 118

ANO 2011

ODS+NK

5 mandátů · 13,8 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Milada Sokolová 52 1. 2 209
Libor Marčan 30 5. 2 058
Bc. Jan Zatloukal 45 3. 1 983
Tomáš Blumenstein 47 2. 1 979
Mgr. Jana Chammas 43 7. 1 949

Prostějovští demokraté: Občanská demokratická strana spolu s nezávislými osobnostmi města Prostějova

PV

3 mandáty · 8,8 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Jiří Pospíšil 60 1. 1 560
PaedDr. Jan Krchňavý 70 2. 1 531
Mgr. Dalibor Ovečka 51 8. 1 374

Pévéčko

SPD

2 mandáty · 6,8 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
MgA. Martina Drmolová 49 3. 1 037
Martin Křupka 52 1. 1 019

Svoboda a přímá demokracie (SPD)

Piráti+NK

1 mandát · 4,1 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Jan Mochťák 47 1. 969

Prostějov 2:0

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Sociální situace

Téma sociální situace →
2 330
září 2026
11 847
září 2026
14 b.
0 proti 2023 2016-2024
2024
53,9 ‰
okres 44,7 · ČR 76,0
4854. z 6 101 obcí · lepší než 20 % · 16. z 45 podobně velkých
září 2026

Zařízení sociálních služeb

18 zařízení · 2024
  • Chráněné bydlení 3
  • Stacionáře denní 2
  • Domovy pro seniory 2
  • Domovy se zvláštním režimem 2
  • Azylové domy 2
  • Sociální poradny 2
  • Nízkoprahová denní centra 1
  • Nízkoprahová zařízení pro děti a mládež 1
  • Noclehárny 1
  • Sociálně terapeutické dílny 1
  • Centra sociálně rehabilitačních služeb 1

Podle registru poskytovatelů sociálních služeb (ČSÚ, MPSV). Počítá se zařízení, ne kapacita.

6 528 osob
sčítání 2021
5 509 osob
sčítání 2021
14 073 osob
sčítání 2021
7 545 osob
sčítání 2021
18 254 osob
sčítání 2021

Dojížďka za prací a do školy

sčítání 2021

Kam se vyjíždí

Do jiných obcí vyjíždí 6 329 lidí.

Odkud se přijíždí

Z jiných obcí dojíždí 14 073 lidí.

Údaje jsou ze Sčítání 2021 a zachycují stav ke dni sčítání 26. března 2021, kdy část lidí pracovala z domova. Směry jsou jen mezi obcemi Česka, počet vyjíždějících výš zahrnuje i cesty do ciziny.

7 749
+1 769 proti 2024 2023-2025
2025
99,9 %
+22,8 proti 2024
okres 81,6 · ČR 73,4
627. z 6 256 obcí · lepší než 89 % · 2. z 45 podobně velkých
2023-2025
2025

Cestovní ruch

Téma cestovní ruch →

V Prostějově je 18 ubytovacích zařízení s 591 lůžky.

Kulturní památky

79 · z toho 2 národních
  • Nová radnice národní kulturní památka
  • Národní dům národní kulturní památka
  • Obchodní akademie
  • bývalá Okresní škola živnostenská
  • klášter Milosrdných bratří s kostelem sv. Jana Nepomuckého
  • kostel Povýšení sv. Kříže s kaplí Nejsvětější Trojice
  • kostel sv. Cyrila a Metoděje
  • kostel sv. Petra a Pavla
  • městské hřbitovy
  • městské opevnění
  • městský dům - Černý dvůr
  • městský dům Hanačka
  • měšťanský dům U měsíčka s dvorními křídly
  • pozemky se starým židovským hřbitovem
  • rodinný dům dr. Františka Kovaříka
  • stará radnice - Muzeum Prostějovska
  • vila Anastázie Neherové
  • vila Josefa Kováříka
  • vodní mlýn · Domamyslice
  • základní škola Masarykova
  • zámek
  • Bratrská škola
  • Spaniův obelisk
  • dům U zeleného stromu
  • kaple Anděla Strážného · Domamyslice
  • kaple sv. Anny · Čechovice
  • kaple sv. Anny
  • kaple sv. Otýlie · Čechůvky
  • klenák se znakem Pernštejnů
  • kostel sv. Bartoloměje · Vrahovice
  • městský dům Nový dům
  • měšťanský dům - Onšův dům
  • nájemní dům
  • sokolovna
  • synagoga Beth´ha - Midrasch

Dále 44 staveb bez vlastního jména: socha sv. jana nepomuckého (6), kříž (6), městský dům (5), židovský dům (4), boží muka (4), socha sv. floriána (2), měšťanský dům (2), sloup se sochou panny marie a další.

Životní prostředí

Téma životní prostředí →
419 kg
+43 proti 2023
okres 421 · ČR 414
4187. z 6 254 obcí · lepší než 33 % · 33. z 45 podobně velkých
2021-2024
2024
205 kg
+9 proti 2023
okres 197 · ČR 205
3998. z 6 254 obcí · lepší než 36 % · 42. z 45 podobně velkých
2021-2024
2024
65 kg
+23 proti 2023
okres 70 · ČR 69
2936. z 6 254 obcí · lepší než 53 % · 10. z 45 podobně velkých
2021-2024
2024
18 203,6 t
+1 798,4 proti 2023 2021-2024
2024
8 877,9 t
+372,6 proti 2023 2021-2024
2024
3 074,1 t
+324,1 proti 2023 2021-2024
2024
768,2 t
−215,3 proti 2023 2021-2024
2024
44,3 %
+2,0 proti 2023
ORP 51,5
3729. z 6 258 obcí · lepší než 40 % · 27. z 45 podobně velkých
2021-2024
2024
2 817,9 t
+1 000,2 proti 2023 2021-2024
2024
Další ukazatele (7)
1 056,9 t
+107,0 proti 2023 2021-2024
2024
166,7 t
−57,3 proti 2023 2021-2024
2024
467,4 t
−113,7 proti 2023 2021-2024
2024
1 127,0 t
+1 064,2 proti 2023 2021-2024
2024
2 264,2 t
+133,9 proti 2023 2021-2024
2024
161,7 t
−3,4 proti 2023 2021-2024
2024
17,1 t
+3,3 proti 2023 2021-2024
2024

Památné stromy a příroda

7 stromů
  • Čechůvská lípa 2
  • Jírovec u sokolovny
  • Lípa u Sarkandera
  • Petrský jerlín
  • Platan javorolistý - Platanus x hybrida
  • Střížova lípa

Podle Ústředního seznamu ochrany přírody (AOPK ČR). U skupin stromů je uvedený počet stromů.

Data po letech

26 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2025 43 236 20 256 22 980 295 540 -245 1 384 1 311 73 -172
2024 43 408 20 325 23 083 300 485 -185 1 348 1 318 30 -155
2023 43 563 20 411 23 152 347 512 -165 1 246 1 069 177 12
2022 43 551 20 447 23 104 376 575 -199 1 714 1 019 695 496
2021 43 055 20 289 22 766 380 644 -264 980 1 005 -25 -289
2020 43 381 20 339 23 042 438 559 -121 816 965 -149 -270
2019 43 651 20 494 23 157 - - - - - - -
2018 43 680 20 447 23 233 - - - - - - -
2017 43 798 20 490 23 308 - - - - - - -
2016 43 975 20 576 23 399 - - - - - - -
2015 43 977 20 581 23 396 - - - - - - -
2014 44 094 20 659 23 435 - - - - - - -
2013 44 234 20 745 23 489 - - - - - - -
2012 44 330 20 841 23 489 - - - - - - -
2011 44 387 20 926 23 461 - - - - - - -
2010 45 116 21 271 23 845 - - - - - - -
2009 45 324 21 403 23 921 - - - - - - -
2008 45 378 21 457 23 921 - - - - - - -
2007 45 675 21 533 24 142 - - - - - - -
2006 47 109 22 225 24 884 - - - - - - -
2005 47 058 22 225 24 833 - - - - - - -
2004 47 165 22 290 24 875 - - - - - - -
2003 47 374 22 406 24 968 - - - - - - -
2002 47 678 22 601 25 077 - - - - - - -
2001 48 027 22 818 25 209 - - - - - - -
2000 48 705 23 198 25 507 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi 6 258 obcemi Česka drží Prostějov 25. místo podle počtu obyvatel.

Mezi obcemi okresu

1. z 97

Mezi všemi obcemi

25. z 6 258

percentil 100. - 100 % území je menších

Velikostní skupina

20 000 až 49 999 obyvatel

Stupeň urbanizace: menší město a předměstí (DEGURBA, ČSÚ).

Takových obcí je v Česku 45. Pořadí „mezi podobně velkými" u ukazatelů se počítá v téhle skupině (velikostní skupiny obcí podle ČSÚ).

Proti obcím stejné velikosti

  • Průměrný věk obec 45,2 let medián 44,6 let
  • Děti 0-14 let obec 13,3 % medián 13,8 %
  • Senioři 65+ obec 23,7 % medián 23,0 %
  • Nezaměstnanost obec 5,65 % medián 5,64 %
  • Subjektů na 100 ob. obec 22,1 medián 22,2
  • Bytů na 1 000 ob. obec 2,70 medián 1,11
  • Příjmy na obyvatele obec 36 259 Kč medián 38 822 Kč

Medián (čárka) je prostřední hodnota skupiny (obce od 20 000 do 49 999 obyvatel): polovina obcí má vyšší, polovina nižší. Světlý pás ukazuje, kde leží prostřední polovina obcí skupiny. Vždy za stejné období jako údaj obce.

Podobně velké obce v kraji

Správní obvod

Prostějov

Obec s rozšířenou působností, kam se chodí pro občanku, řidičák nebo stavební povolení.

Části obce 7

Čechovice · Čechůvky · Domamyslice · Krasice · Prostějov · Vrahovice · Žešov

Zdroje dat: AOPK ČR · ČSÚ · ČTÚ · ČÚZK · Exekutorská komora ČR · Ministerstvo financí · Ministerstvo životního prostředí · MMR ČR · MPSV · MŠMT · NPÚ · SÚKL · ÚZIS · Volby.cz · zdroje dat a licence