Obyvatel 2025 880
Rozloha
17,35 km²
Hustota
50,7 ob./km²dopočet
Do okresního města
11,9 kmvzdušně
Do krajského města
31,4 kmvzdušně
Kód RÚIAN
576263
Poloha
50,2723, 16,2659

Dobré je obec v okrese Rychnov nad Kněžnou v Královéhradeckém kraji s hustotou zalidnění 50,7 obyvatel na km², což je několikanásobně méně než v Česku. Katastr obce o rozloze 17,35 km² zahrnuje šest částí: Dobré, Hlinné, Chmeliště, Kamenice, Rovné a Šediviny. Obec leží 11,9 km od okresního města a 31,4 km od krajského města.

V obci je jedna mateřská škola se 51 žáky a dvě základní školy se 99 žáky podle posledních dostupných dat. Nejvíce podniků působí v oborech velkoobchod a maloobchod, profesní, vědecké a technické činnosti, stavebnictví a zpracovatelský průmysl. Podíl zemědělské půdy tvoří 62,3 % území, lesní půda 30,1 %. V obci je vodovod, kanalizace, kulturní dům a kostel.

Počet obyvatel v Dobré kolísá od roku 2006, v roce 2025 jich je 880, což je o 4 více než v roce 2024. Přirozený přírůstek obyvatel v roce 2025 vzrostl o 2 na 6 osob, zatímco saldo migrace kleslo o 13 na -2. Daňové příjmy obce od roku 2020 rostou, v roce 2025 dosáhly 22 257 tisíc Kč, což je nárůst o 1 217 tisíc Kč proti roku 2024.

Schválený rozpočet 2026 52,3 mil. příjmy 46,0 mil. výdaje +6,3 mil. saldo Struktura rozpočtu →

Vývoj počtu obyvatel

2000-2025
795 818 842 865 888 2000 2000: 839 obyvatel 2001: 826 obyvatel 2002: 825 obyvatel 2003: 846 obyvatel 2004 2004: 819 obyvatel 2005: 828 obyvatel 2006: 832 obyvatel 2007: 829 obyvatel 2008 2008: 813 obyvatel 2009: 803 obyvatel 2010: 810 obyvatel 2011: 851 obyvatel 2012 2012: 851 obyvatel 2013: 843 obyvatel 2014: 851 obyvatel 2015: 859 obyvatel 2016 2016: 869 obyvatel 2017: 877 obyvatel 2018: 873 obyvatel 2019: 863 obyvatel 2020 2020: 862 obyvatel 2021: 849 obyvatel 2022: 870 obyvatel 2023: 861 obyvatel 2024: 876 obyvatel 2025 2025: 880 obyvatel

Obec Dobré má 880 obyvatel a je 19. největší z 80 obcí okresu. Za poslední rok jich přibylo o 0,5 %. Od okresního města je vzdálená 12 km vzdušnou čarou a rozkládá se na 17,35 km² a skládá se ze 6 částí. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 101 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 10,5 % obyvatel starších patnácti let. Podíl nezaměstnaných byl 2,19 % a rozpočtové příjmy vycházejí na 35 889 Kč na obyvatele. Průměrná rychlost internetu v obci je 9,8 Mb/s pro stahování a 5,7 Mb/s pro odesílání, odezva 43 ms podle měření na rychlost.cz.

Metodika

Obec v číslech za 10 let

2015-2025
Ukazatel Tehdy Teď Změna Vývoj
Obyvatelé 859 2015 880 2025 +2,4 % mírný nárůst
Průměrný věk 40,6 let 2015 41,4 let 2025 +0,8 let mírný nárůst
Podíl lidí nad 65 let 17,3 % 2015 20,7 % 2025 +3,4 p. b. nárůst
Dokončené byty 3 2020 2 2024 10 celkem za období
Aktivní ekonomické subjekty 109 subjektů 2015 134 subjektů 2025 +22,9 % nárůst
Podíl nezaměstnaných 2,58 % 2020 2,83 % 2024 +0,3 p. b. zhruba beze změny
Příjmy rozpočtu na obyvatele v běžných cenách 30 771 Kč 2020 35 889 Kč 2025 +16,6 % nárůst

Srovnává se první rok s daty v posledních deseti letech s posledním rokem; u dokončených bytů je změna součet za celé období. Peněžní údaje jsou v běžných cenách, bez očištění o inflaci.

Vývoj v čase

7 grafů

Narození a zemřelí

Narození Zemřelí

0 4 8 12 16 2020 - Narození: 4 2020 - Zemřelí: 11 2021 - Narození: 14 2021 - Zemřelí: 15 2022 - Narození: 10 2022 - Zemřelí: 10 2023 - Narození: 4 2023 - Zemřelí: 7 2024 - Narození: 13 2024 - Zemřelí: 9 2025 - Narození: 8 2025 - Zemřelí: 2 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Stěhování

Přistěhovalí Vystěhovalí

0 11 22 32 43 2020 - Přistěhovalí: 24 2020 - Vystěhovalí: 18 2021 - Přistěhovalí: 14 2021 - Vystěhovalí: 16 2022 - Přistěhovalí: 40 2022 - Vystěhovalí: 19 2023 - Přistěhovalí: 28 2023 - Vystěhovalí: 34 2024 - Přistěhovalí: 24 2024 - Vystěhovalí: 13 2025 - Přistěhovalí: 12 2025 - Vystěhovalí: 14 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Přirozený přírůstek a saldo stěhování

Přirozený přírůstek Saldo stěhování

-10 -1 7 15 24 2020 Přirozený přírůstek: -7 Saldo stěhování: 6 2021 Přirozený přírůstek: -1 Saldo stěhování: -2 2022 Přirozený přírůstek: 0 Saldo stěhování: 21 2023 Přirozený přírůstek: -3 Saldo stěhování: -6 2024 Přirozený přírůstek: 4 Saldo stěhování: 11 2025 Přirozený přírůstek: 6 Saldo stěhování: -2 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Sňatky a rozvody

Sňatky Rozvody

1 2 4 5 7 2022 Sňatky: 2 Rozvody: 1 2023 Sňatky: 6 Rozvody: 1 2024 Sňatky: 3 Rozvody: 3 2022 2023 2024

Obyvatelé při sčítání lidu 1869-2011

v hranicích obce z roku 2011
0 540 1 079 1 619 2 159 1869 - Obyvatel při sčítání: 1 925 1880 - Obyvatel při sčítání: 1 965 1890 - Obyvatel při sčítání: 1 999 1900 - Obyvatel při sčítání: 1 811 1910 - Obyvatel při sčítání: 1 685 1921 - Obyvatel při sčítání: 1 583 1930 - Obyvatel při sčítání: 1 437 1950 - Obyvatel při sčítání: 1 050 1961 - Obyvatel při sčítání: 1 014 1970 - Obyvatel při sčítání: 954 1980 - Obyvatel při sčítání: 867 1991 - Obyvatel při sčítání: 779 2001 - Obyvatel při sčítání: 832 2011 - Obyvatel při sčítání: 829 1869 1890 1910 1930 1961 1980 2001 2011

Rozpočet

tis. Kč

Příjmy Výdaje

0 18 120 36 240 54 360 72 481 2020 - Příjmy: 26 525 2020 - Výdaje: 26 422 2021 - Příjmy: 19 867 2021 - Výdaje: 14 249 2022 - Příjmy: 37 436 2022 - Výdaje: 32 786 2023 - Příjmy: 26 736 2023 - Výdaje: 21 091 2024 - Příjmy: 33 734 2024 - Výdaje: 32 698 2025 - Příjmy: 31 582 2025 - Výdaje: 67 112 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Nezaměstnanost

%
1,1 1,7 2,3 2,8 3,4 2020 Podíl nezaměstnaných: 2,58 2021 Podíl nezaměstnaných: 1,84 2022 Podíl nezaměstnaných: 1,32 2023 Podíl nezaměstnaných: 3,2 2024 Podíl nezaměstnaných: 2,83 2020 2021 2022 2023 2024

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →

V roce 2025 se v Dobrém narodilo 8 dětí a zemřeli 2 lidé.

880
+4 proti 2024 2000-2025
2025
448
+1 proti 2024 2000-2025
2025
432
+3 proti 2024 2000-2025
2025
50,7 ob./km²
+0,2 proti 2024
okres 82,7 · ČR 138,4
3407. z 6 258 obcí · 972. z 1 383 podobně velkých
2020-2025
2025
49,1 %
+0,1 proti 2024
okres 50,2 · ČR 50,8
3726. z 6 254 obcí · 829. z 1 383 podobně velkých
2000-2025
2025
41,4 let
+0,3 proti 2024
okres 43,6 · ČR 43,3
4903. z 6 254 obcí · 1078. z 1 383 podobně velkých
2000-2025
2025
20,7 %
+0,4 proti 2024
okres 21,8 · ČR 20,8
3029. z 6 254 obcí · 570. z 1 383 podobně velkých
2000-2025
2025
17,0 %
−0,1 proti 2024
okres 15,0 · ČR 15,1
1799. z 6 254 obcí · 418. z 1 383 podobně velkých
2000-2025
2025
121,3
+2,7 proti 2024
okres 145,4 · ČR 138,0
3850. z 6 249 obcí · 791. z 1 383 podobně velkých
2000-2025
2025
62,3 %
−0,3 proti 2024
okres 63,2 · ČR 64,1
4211. z 6 254 obcí · 1020. z 1 383 podobně velkých
2000-2025
2025
Další ukazatele (24)
872
+1 proti 2024 2000-2025
2025
835
sčítání 2021
829
−3 proti 2001 1869-2011
2011
369
sčítání 2021
329
sčítání 2021
86
sčítání 2021
49
sčítání 2021
345
sčítání 2021
183
sčítání 2021
61
sčítání 2021
4
−11 proti 2024 2020-2025
2025
8
−5 proti 2024 2020-2025
2025
12
−12 proti 2024 2020-2025
2025
3
+2 proti 2023 2022-2024
2024
-2
−13 proti 2024 2020-2025
2025
3
−3 proti 2023 2022-2024
2024
14
+1 proti 2024 2020-2025
2025
2
−7 proti 2024 2020-2025
2025
9,2 ‰
−5,8 proti 2024
okres 7,3 · ČR 7,1
1594. z 6 254 obcí · 337. z 1 383 podobně velkých
2020-2025
2025
4,5 ‰
−12,6 proti 2024
okres 5,6 · ČR 0,6
2626. z 6 254 obcí · 598. z 1 383 podobně velkých
2020-2025
2025
3,4 ‰
+2,3 proti 2023
okres 1,7
2022-2024
2024
3,4 ‰
−3,5 proti 2023
okres 4,4
2022-2024
2024
2,3 ‰
−8,0 proti 2024
okres 10,2 · ČR 10,4
5692. z 6 254 obcí · 1352. z 1 383 podobně velkých
2020-2025
2025

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 36,8 % lidí (307 z 835), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 2 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 849 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 835.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
417
49,9 % obyvatel
Ženy
418
50,1 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
101
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % Muži 90+ let: 0 (0,0 %) Ženy 90+ let: 4 (0,5 %) 90+ Muži 85-89 let: 3 (0,4 %) Ženy 85-89 let: 11 (1,3 %) 85-89 Muži 80-84 let: 9 (1,1 %) Ženy 80-84 let: 9 (1,1 %) 80-84 Muži 75-79 let: 15 (1,8 %) Ženy 75-79 let: 17 (2,0 %) 75-79 Muži 70-74 let: 24 (2,9 %) Ženy 70-74 let: 23 (2,8 %) 70-74 Muži 65-69 let: 21 (2,5 %) Ženy 65-69 let: 25 (3,0 %) 65-69 Muži 60-64 let: 29 (3,5 %) Ženy 60-64 let: 31 (3,7 %) 60-64 Muži 55-59 let: 22 (2,6 %) Ženy 55-59 let: 15 (1,8 %) 55-59 Muži 50-54 let: 25 (3,0 %) Ženy 50-54 let: 27 (3,2 %) 50-54 Muži 45-49 let: 31 (3,7 %) Ženy 45-49 let: 33 (4,0 %) 45-49 Muži 40-44 let: 32 (3,8 %) Ženy 40-44 let: 31 (3,7 %) 40-44 Muži 35-39 let: 26 (3,1 %) Ženy 35-39 let: 22 (2,6 %) 35-39 Muži 30-34 let: 30 (3,6 %) Ženy 30-34 let: 29 (3,5 %) 30-34 Muži 25-29 let: 21 (2,5 %) Ženy 25-29 let: 23 (2,8 %) 25-29 Muži 20-24 let: 20 (2,4 %) Ženy 20-24 let: 24 (2,9 %) 20-24 Muži 15-19 let: 23 (2,8 %) Ženy 15-19 let: 20 (2,4 %) 15-19 Muži 10-14 let: 31 (3,7 %) Ženy 10-14 let: 30 (3,6 %) 10-14 Muži 5-9 let: 29 (3,5 %) Ženy 5-9 let: 25 (3,0 %) 5-9 Muži 0-4 let: 26 (3,1 %) Ženy 0-4 let: 19 (2,3 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Obce a území

Téma obce a území →

Zemědělská půda tvoří 62,3 % katastru Dobrého.

17,35 km²
0 proti 2024 2020-2025
2025
62,3 %
0 proti 2024
okres 52,8 · ČR 53,1
3246. z 6 258 obcí · 734. z 1 383 podobně velkých
1993-2025
2025
30,1 %
0 proti 2024
okres 38,1 · ČR 34,0
2473. z 6 258 obcí · lepší než 60 % · 555. z 1 383 podobně velkých
1993-2025
2025
0,81 %
0 proti 2024
okres 1,38 · ČR 2,18
3855. z 6 258 obcí · 844. z 1 383 podobně velkých
1993-2025
2025
1,41 %
0 proti 2024
okres 1,70 · ČR 1,73
3013. z 6 258 obcí · 762. z 1 383 podobně velkých
1993-2025
2025
6
2025

Využití území a vybavenost

2025

Využití území

  • Orná půda 487 28,1 %
  • Zahrady 49 2,8 %
  • Ovocné sady 3 0,2 %
  • Trvalé travní porosty 543 31,3 %
  • Lesní půda 522 30,1 %
  • Vodní plochy 14 0,8 %
  • Zastavěné plochy 24 1,4 %
  • Ostatní plochy 93 5,4 %

Celkem 1 735 ha

Co v obci je

  • Vodovod
  • Kanalizace
  • Kulturní dům
  • Kostel

4 z 12 sledovaných položek

Veřejné finance

Téma veřejné finance →

Rozpočtové příjmy Dobrého byly v roce 2025 32 mil. Kč, v přepočtu 35 889 Kč na obyvatele.

18 670 tis. Kč
+18 670 proti 2024 2012-2025
2025
22 939 533 Kč
okres 3 635 566 388 · ČR 600 469 124 785
2053. z 6 258 obcí · 438. z 1 383 podobně velkých
2023
22 257 tis. Kč
+1 217 proti 2024 2020-2025
2025
6 680 tis. Kč
−2 815 proti 2024 2020-2025
2025
31 582 tis. Kč
−2 151 proti 2024 2020-2025
2025
-35 529 tis. Kč
−36 565 proti 2024 2020-2025
2025
67 112 tis. Kč
+34 414 proti 2024 2020-2025
2025
21 216 Kč
+21 216 proti 2024
okres 3 485 · ČR 5 825
5630. z 6 247 obcí · lepší než 9 % · 1232. z 1 383 podobně velkých
2012-2025
2025
21,2 %
−7,0 proti 2024
okres 17,3 · ČR 18,9
1288. z 6 253 obcí · 277. z 1 383 podobně velkých
2020-2025
2025
Další ukazatele (3)
26 068 Kč
okres 44 738 · ČR 79 370
2312. z 6 254 obcí · 504. z 1 383 podobně velkých
2023
35 889 Kč
−2 619 proti 2024
okres 39 368 · ČR 48 930
2700. z 6 253 obcí · 536. z 1 383 podobně velkých
2020-2025
2025
76 263 Kč
+38 937 proti 2024
okres 40 535 · ČR 47 568
340. z 6 253 obcí · 62. z 1 383 podobně velkých
2020-2025
2025

Práce a ekonomika

Téma práce a ekonomika →

Ke konci srpna 2026 byl podíl nezaměstnaných osob v Dobrém 2,19 %, o 0,18 procentního bodu více než měsíc předtím.

2,19 %
+0,18 proti červenci 2026
okres 3,49 · ČR 5,05
595. z 6 254 obcí · lepší než 90 % · 66. z 1 383 podobně velkých
2016-2026
srpen 2026
13
+1 proti červenci 2026 2018-2026
srpen 2026
3,2
+0,2 proti 2023
1675. z 3 296 obcí · lepší než 49 % · 376. z 904 podobně velkých
2020-2024
2024

Nezaměstnanost během roku

MPSV

Podíl nezaměstnaných osob po měsících

%
Podíl nezaměstnaných osob po měsících (%)
Rok ledúnobředubkvěčvnčvcsrpzářříjlispro
2016 2,67 3,03 2,14 1,60 1,77 1,59 1,77 2,30 2,12 2,12 1,77 2,47
2017 2,12 1,94 1,77 0,88 0,71 0,71 0,89 1,25 1,60 1,78 0,89 1,78
2018 1,96 1,78 1,96 1,42 1,78 1,42 1,25 1,07 1,07 0,89 0,71 0,71
2019 1,07 0,89 0,89 1,07 0,72 0,54 0,36 0,54 1,08 0,72 0,54 0,54
2020 0,90 0,90 0,72 1,08 1,85 1,66 2,03 2,21 1,85 2,40 2,40 2,58
2021 2,77 2,40 2,58 2,21 2,39 2,02 1,65 2,21 2,21 1,84 1,47 1,84
2022 1,84 1,65 1,84 1,29 0,94 1,32 1,13 1,50 1,50 1,69 1,50 1,32
2023 1,32 1,13 1,13 0,75 1,32 1,69 1,50 1,50 3,38 3,20 3,01 3,20
2025 3,02 2,83 3,02 3,58 3,10 2,92 3,47 3,10 2,92 2,74 2,55 2,55
2026 3,28 3,83 3,83 3,65 2,92 1,64 2,01 2,19 bez údaje bez údaje bez údaje bez údaje

Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu 15-64 let ke konci měsíce. Sezónní práce (stavebnictví, zemědělství, turistika) obvykle snižuje nezaměstnanost v létě a zvedá ji v zimě.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →

V roce 2025 bylo v Dobrém registrováno 195 ekonomických subjektů, o 1 více než rok předtím.

195 subjektů
+1 proti 2024 2001-2025
2025
134 subjektů
+2 proti 2024 2010-2025
2025
68,7 %
+0,7 proti 2024
okres 61,3 · ČR 61,6
1049. z 6 257 obcí · lepší než 83 % · 186. z 1 383 podobně velkých
2010-2025
2025
23,1
okres 21,0 · ČR 17,1
2640. z 6 246 obcí · 532. z 1 383 podobně velkých
2001-2025
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026

Nejvíc podniků v Dobrém působí v oboru velkoobchod a maloobchod (13,3 %), následují profesní, vědecké a technické činnosti a stavebnictví.

Vzniklo za 12 měsíců
8
Zaniklo za 12 měsíců
0
Má zaměstnance
20,0 %
z 105 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 27 13,3 %
  • Profesní, vědecké a technické činnosti 24 11,8 %
  • Stavebnictví 23 11,3 %
  • Zpracovatelský průmysl 22 10,8 %
  • Zemědělství, lesnictví, rybářství 21 10,3 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 18 8,9 %
  • Ostatní činnosti 14 6,9 %
  • Informační a komunikační činnosti 10 4,9 %
  • Vzdělávání 7 3,4 %
  • Doprava a skladování 6 3,0 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 6 3,0 %
  • Veřejná správa a obrana; povinné sociální zabezpečení 4 2,0 %
  • Ostatní 9 4,4 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 159 78,3 %
  • Společnost s ručením omezeným 23 11,3 %
  • Spolek 8 3,9 %
  • Pobočný spolek 4 2,0 %
  • Akciová společnost 2 1,0 %
  • Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem 2 1,0 %
  • Obec 1 0,5 %
  • Společenství vlastníků jednotek 1 0,5 %
  • Obecně prospěšná společnost 1 0,5 %
  • Zahraniční fyzická osoba 1 0,5 %
  • Ostatní 1 0,5 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 15 7,4 %
  • 3-10 let 42 20,7 %
  • 10-20 let 61 30,0 %
  • 20-30 let 43 21,2 %
  • Více než 30 let 42 20,7 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 84 41,4 %
  • 1-9 zaměstnanců 13 6,4 %
  • 10-49 zaměstnanců 8 3,9 %
  • Neuvedeno 98 48,3 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →

Při sčítání v roce 2021 bylo v Dobrém 330 obydlených bytů.

422
srpen 2026
44
srpen 2026
338
+16 proti 2001 1869-2011
2011
330
sčítání 2021
114
sčítání 2021
110
sčítání 2021
63
sčítání 2021
275
sčítání 2021
0
sčítání 2021
14
sčítání 2021
Další ukazatele (5)
2
+2 proti 2023 2020-2024
2024
2,28
+2,28 proti 2023
okres 2,65 · ČR 2,78
2699. z 6 254 obcí · 680. z 1 383 podobně velkých
2020-2024
2024
10,4 %
okres 8,2 · ČR 13,4
2008. z 6 256 obcí · 445. z 1 383 podobně velkých
srpen 2026

V Dobrém jsou 2 základní školy se 99 žáky a jedna mateřská škola s 51 dětmi.

71
sčítání 2021
237
sčítání 2021
69
sčítání 2021
10,5 %
ORP 12,4
3372. z 6 254 obcí · 792. z 1 383 podobně velkých
sčítání 2021
64
září 2026
150
září 2026
0
září 2026
0
září 2026
99
−3 proti 2023 2020-2024
2024

Školy se počítají jako samostatné subjekty, ne jako budovy nebo třídy - jeden subjekt často provozuje několik pracovišť.

Školy v obci

2 subjekty
  • Mateřská škola MŠ 64
  • Základní škola ZŠ 150

Podle rejstříku škol MŠMT, stav k září 2026. Číslo je nejvyšší povolený počet dětí nebo žáků, ne skutečný stav.

Zdravotnictví

Téma zdravotnictví →

Zdravotnická zařízení v obci

1 míst péče
  • Praktický lékař 1

Místa poskytování zdravotní péče podle registru NRPZS (ÚZIS). Jedno místo může sdílet víc lékařů. Lékárny tu nejsou - počítají se podle úřední evidence SÚKL.

Volby a politika

Téma volby a politika →
74,0 %
+0,2 proti 2021
okres 71,5 · ČR 69,0
2535. z 6 254 obcí · lepší než 59 % · 492. z 1 383 podobně velkých
2002-2025
2025
77,1 %
+2,6 proti 2018
okres 73,0 · ČR 70,3
1674. z 6 254 obcí · lepší než 73 % · 279. z 1 383 podobně velkých
2013-2023
2023
42,1 %
−5,2 proti 2020
okres 33,9 · ČR 33,3
1336. z 6 253 obcí · lepší než 78 % · 135. z 1 383 podobně velkých
2000-2024
2024
47,1 %
−20,2 proti 2022
okres 53,7 · ČR 48,1
5181. z 6 249 obcí · lepší než 17 % · 1128. z 1 383 podobně velkých
2002-2026
2026
43,8 %
+3,7 proti 2019
okres 38,5 · ČR 36,8
1492. z 6 254 obcí · lepší než 76 % · 156. z 1 383 podobně velkých
2004-2024
2024
45,8 %
+14,7 proti 2020
okres 47,7
346. z 2 184 obcí · lepší než 84 % · 82. z 493 podobně velkých
2026

Zastoupení v Senátu

Obec patří do senátního obvodu č. 48 - Rychnov nad Kněžnou. Senátoři se volí na šest let a Senát se obnovuje po třetinách, takže se tu nevolí při každých volbách.

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 47,1 %
KDU-ČSL+NK: 100,0 %
  • KDU-ČSL+NK 100,0 %

1 978 platných hlasů · 4 okrsky

Senát 2026

účast 45,8 %
Jan Grulich: 64,9 % Petr Sadovský: 35,1 %

313 platných hlasů · 4 okrsky · odchylka proti kraji

Sněmovna 2025

účast 74,0 %
ANO: 34,8 % SPOLU: 25,9 % STAN: 10,7 % AUTO: 9,7 % SPD: 6,4 % Piráti: 6,0 % Ostatní: 6,4 %

514 platných hlasů · 4 okrsky · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 43,8 %
ANO: 26,4 % KDU+ODS+TOP 09: 25,8 % AUTO+PŘÍSAHA: 17,4 % STAN+SLK: 9,0 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 5,4 % PRO2022+SVPROZS: 3,3 % Ostatní: 12,7 %
  • ANO 26,4 % -1,1
  • KDU+ODS+TOP 09 25,8 % +4,0
  • AUTO+PŘÍSAHA 17,4 % +6,8
  • STAN+SLK 9,0 % -0,1
  • ČSNS+KSČM+SD-SN 5,4 % -3,6
  • PRO2022+SVPROZS 3,3 % +0,8
  • Svobodní 3,3 % +1,5
  • Piráti 3,3 % -1,8
  • Ostatní (6) 6,0 %

299 platných hlasů · 4 okrsky · odchylka proti kraji

Kraje 2024

účast 42,1 %
KDU-ČSL+ODS+VČ: 37,7 % ANO: 34,2 % Svo+SPD+Tri+PRO: 7,4 % STAN+TOP+LES+HD: 6,7 % SOCDEM+SproK+RH: 6,3 % ČSNS+KSČM: 3,5 % Ostatní: 4,2 %
  • KDU-ČSL+ODS+VČ 37,7 % +11,0
  • ANO 34,2 % -0,4
  • Svo+SPD+Tri+PRO 7,4 % +1,0
  • STAN+TOP+LES+HD 6,7 % -5,5
  • SOCDEM+SproK+RH 6,3 % -0,7
  • ČSNS+KSČM 3,5 % -1,7
  • Monarchiste.cz 1,4 % +1,2
  • Zelení+SEN 21 1,1 % -0,8
  • Ostatní (3) 1,8 %

284 platných hlasů · 4 okrsky · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 77,0 %
Andrej Babiš: 34,3 % Petr Pavel: 29,6 % Danuše Nerudová: 14,8 % Pavel Fischer: 11,7 % Jaroslav Bašta: 3,9 % Marek Hilšer: 3,1 % Ostatní: 2,5 %
  • Andrej Babiš 34,3 % +1,0
  • Petr Pavel 29,6 % -6,7
  • Danuše Nerudová 14,8 % +0,3
  • Pavel Fischer 11,7 % +5,2
  • Jaroslav Bašta 3,9 % -0,6
  • Marek Hilšer 3,1 % +0,3
  • Karel Diviš 1,8 % +0,3
  • Tomáš Zima 0,8 % +0,2

513 platných hlasů · 4 okrsky · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 77,1 %
Petr Pavel: 59,0 % Andrej Babiš: 41,0 %
  • Petr Pavel 59,0 % -1,2
  • Andrej Babiš 41,0 % +1,2

515 platných hlasů · 4 okrsky · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

9 mandátů

KDU-ČSL+NK

9 mandátů · 100,0 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Bc. Daniela Pohlová, ACCA 46 1. 263
Ing. Tomáš Vidlák 43 2. 247
Petr Linhart 27 3. 219
Adam Janoušek 43 4. 211
Martin Spanilý 45 5. 212
Václav Melichar 34 6. 217
Martin Fryml 48 7. 221
Petr Práza 49 8. 212
Ing. Olga Prázová 40 9. 176

Sdružení nezávislých pro rozvoj Doberska a KDU-ČSL

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Sociální situace

Téma sociální situace →
18
září 2026
57
září 2026
1 b.
0 proti 2023 2016-2024
2024
20,5 ‰
okres 35,9 · ČR 76,0
1519. z 6 101 obcí · lepší než 75 % · 319. z 1 383 podobně velkých
září 2026
294 osob
sčítání 2021
240 osob
sčítání 2021
188 osob
sčítání 2021
-106 osob
sčítání 2021
188 osob
sčítání 2021

Dojížďka za prací a do školy

sčítání 2021

Kam se vyjíždí

Do jiných obcí vyjíždí 290 lidí.

Odkud se přijíždí

Z jiných obcí dojíždí 188 lidí.

Údaje jsou ze Sčítání 2021 a zachycují stav ke dni sčítání 26. března 2021, kdy část lidí pracovala z domova. Směry jsou jen mezi obcemi Česka, počet vyjíždějících výš zahrnuje i cesty do ciziny.

120
−22 proti 2024 2023-2025
2025
28,4 %
−5,2 proti 2024
okres 50,7 · ČR 73,4
4907. z 6 256 obcí · lepší než 21 % · 1131. z 1 383 podobně velkých
2023-2025
2025

Cestovní ruch

Téma cestovní ruch →

V Dobrém jsou 2 ubytovací zařízení.

Kulturní památky

6
  • kostel sv. Petra a Pavla se sochou sv. Jana Nepomuckého

Dále 5 staveb bez vlastního jména: sousoší kalvárie na podstavě (2), socha sv. rodiny na podstavě, fara, venkovský dům.

Životní prostředí

Téma životní prostředí →
407 kg
−50 proti 2023
okres 335 · ČR 414
3965. z 6 254 obcí · lepší než 36 % · 898. z 1 383 podobně velkých
2021-2024
2024
201 kg
−13 proti 2023
okres 177 · ČR 205
3821. z 6 254 obcí · lepší než 38 % · 867. z 1 383 podobně velkých
2021-2024
2024
199 kg
+15 proti 2023
okres 72 · ČR 69
90. z 6 254 obcí · lepší než 98 % · 19. z 1 383 podobně velkých
2021-2024
2024
356,7 t
−36,7 proti 2023 2021-2024
2024
175,7 t
−8,1 proti 2023 2021-2024
2024
1,6 t
+1,6 proti 2023 2021-2024
2024
0,0 t
0 proti 2023 2021-2024
2024
71,3 %
+7,6 proti 2023
ORP 52,2
331. z 6 258 obcí · lepší než 94 % · 66. z 1 383 podobně velkých
2021-2024
2024
174,6 t
+15,5 proti 2023 2021-2024
2024
Další ukazatele (7)
16,2 t
−0,4 proti 2023 2021-2024
2024
23,4 t
+0,5 proti 2023 2021-2024
2024
18,9 t
+0,4 proti 2023 2021-2024
2024
116,0 t
+15,1 proti 2023 2021-2024
2024
0,0 t
−46,1 proti 2023 2021-2024
2024
2,5 t
0 proti 2023 2021-2024
2024
2,3 t
+0,5 proti 2023 2021-2024
2024

Data po letech

26 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2025 880 448 432 8 2 6 12 14 -2 4
2024 876 447 429 13 9 4 24 13 11 15
2023 861 441 420 4 7 -3 28 34 -6 -9
2022 870 441 429 10 10 0 40 19 21 21
2021 849 427 422 14 15 -1 14 16 -2 -3
2020 862 437 425 4 11 -7 24 18 6 -1
2019 863 442 421 - - - - - - -
2018 873 448 425 - - - - - - -
2017 877 454 423 - - - - - - -
2016 869 446 423 - - - - - - -
2015 859 442 417 - - - - - - -
2014 851 436 415 - - - - - - -
2013 843 430 413 - - - - - - -
2012 851 432 419 - - - - - - -
2011 851 434 417 - - - - - - -
2010 810 409 401 - - - - - - -
2009 803 408 395 - - - - - - -
2008 813 412 401 - - - - - - -
2007 829 419 410 - - - - - - -
2006 832 423 409 - - - - - - -
2005 828 422 406 - - - - - - -
2004 819 405 414 - - - - - - -
2003 846 430 416 - - - - - - -
2002 825 408 417 - - - - - - -
2001 826 412 414 - - - - - - -
2000 839 420 419 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi 6 258 obcemi Česka drží Dobré 1 757. místo podle počtu obyvatel.

Mezi obcemi okresu

19. z 80

Mezi všemi obcemi

1 757. z 6 258

percentil 72. - 72 % území je menších

Velikostní skupina

500 až 999 obyvatel

Stupeň urbanizace: venkov (DEGURBA, ČSÚ).

Takových obcí je v Česku 1 383. Pořadí „mezi podobně velkými" u ukazatelů se počítá v téhle skupině (velikostní skupiny obcí podle ČSÚ).

Proti obcím stejné velikosti

  • Průměrný věk obec 41,4 let medián 42,9 let
  • Děti 0-14 let obec 17,0 % medián 15,9 %
  • Senioři 65+ obec 20,7 % medián 20,1 %
  • Nezaměstnanost obec 2,19 % medián 4,20 %
  • Subjektů na 100 ob. obec 23,1 medián 21,9
  • Bytů na 1 000 ob. obec 2,28 medián 2,20
  • Příjmy na obyvatele obec 35 889 Kč medián 33 000 Kč

Medián (čárka) je prostřední hodnota skupiny (obce od 500 do 999 obyvatel): polovina obcí má vyšší, polovina nižší. Světlý pás ukazuje, kde leží prostřední polovina obcí skupiny. Vždy za stejné období jako údaj obce.

Správní obvod

Dobruška

Obec s rozšířenou působností, kam se chodí pro občanku, řidičák nebo stavební povolení.

Části obce 6

Dobré · Hlinné · Chmeliště · Kamenice · Rovné · Šediviny

Zdroje dat: AOPK ČR · ČSÚ · ČTÚ · ČÚZK · Exekutorská komora ČR · Ministerstvo financí · Ministerstvo životního prostředí · MMR ČR · MPSV · MŠMT · NPÚ · SÚKL · ÚZIS · Volby.cz · zdroje dat a licence