Nové Město nad Metují je město v okrese Náchod v Královéhradeckém kraji a patří k třem největším obcím okresu. Rozkládá se na ploše 23,13 km² a zahrnuje čtyři části: Krčín, Nové Město nad Metují, Spy a Vrchoviny. Leží 8,1 km od okresního města a 27,2 km od krajského města.
V obci je pět základních škol s 1 068 žáky a tři mateřské školy s 305 dětmi. Nejvíce podniků působí ve zpracovatelském průmyslu a v obchodu, přičemž ekonomických subjektů je zde 2 026, což je výrazně více na 100 obyvatel než v Česku. Krajinu tvoří převážně zemědělská půda s podílem 57,9 % a lesní pozemky zabírají 22,8 % území. Pro ubytování je k dispozici devět zařízení s celkem 361 lůžky.
Počet obyvatel města kolísá, v roce 2025 jich žije 9 165, což je o 16 méně než v roce 2024. Saldo migrace se v posledních letech mění, v roce 2025 bylo kladné, zatímco počet živě narozených klesá od roku 2020 z 84 na 52. Daňové příjmy města rostou, v roce 2025 dosáhly 220 milionů korun, což je o 54 % více než v roce 2020.
Obec Nové Město nad Metují má 9 165 obyvatel a je 3. největší z 78 obcí okresu. Za poslední rok jich ubylo o 0,2 %. Od okresního města je vzdálená 8 km vzdušnou čarou a rozkládá se na 23,13 km² a skládá se ze 4 částí. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 192 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 16,2 % obyvatel starších patnácti let. Podíl nezaměstnaných byl 4,17 % a rozpočtové příjmy vycházejí na 39 535 Kč na obyvatele. Průměrná rychlost internetu v obci je 91,5 Mb/s pro stahování a 35,1 Mb/s pro odesílání, odezva 14 ms podle měření na rychlost.cz.
Srovnává se první rok s daty v posledních deseti letech s posledním rokem; u dokončených bytů je změna součet za celé období. Peněžní údaje jsou v běžných cenách, bez očištění o inflaci.
Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 29,7 % lidí (2 636 z 8 873), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 21 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 9 132 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 8 873.
Věková pyramida
Sčítání 2021
Muži
4 323
48,7 % obyvatel
Ženy
4 550
51,3 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
192
Česko 127
Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo.
Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.
Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu 15-64 let ke konci měsíce. Sezónní práce (stavebnictví, zemědělství, turistika)
obvykle snižuje nezaměstnanost v létě a zvedá ji v zimě.
Nejvíc podniků v Novém Městu nad Metují působí v oboru zpracovatelský průmysl (14,1 %), následují velkoobchod a maloobchod a profesní, vědecké a technické činnosti.
Vzniklo za 12 měsíců
70
Zaniklo za 12 měsíců
12
Má zaměstnance
25,8 %
z 1 199 subjektů se známou velikostí
Obory podnikání
Zpracovatelský průmysl28614,1 %
Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel28614,1 %
Profesní, vědecké a technické činnosti26212,9 %
Stavebnictví22210,9 %
Ostatní činnosti1949,6 %
Činnosti v oblasti nemovitostí1135,6 %
Ubytování, stravování a pohostinství1055,2 %
Zemědělství, lesnictví, rybářství844,1 %
Kulturní, zábavní a rekreační činnosti723,5 %
Vzdělávání603,0 %
Výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu552,7 %
Doprava a skladování462,3 %
Ostatní1447,1 %
Právní formy
Podnikající fyzická osoba tuzemská1 57677,7 %
Společnost s ručením omezeným23811,7 %
Společenství vlastníků jednotek703,4 %
Spolek643,2 %
Pobočný spolek201,0 %
Zahraniční fyzická osoba140,7 %
Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem110,5 %
Místa poskytování zdravotní péče podle registru NRPZS (ÚZIS). Jedno místo může sdílet víc lékařů, u specialistů se místo s více obory počítá u každého z nich. Lékárny tu nejsou - počítají se podle úřední evidence SÚKL níže.
Lékárny
4 lékárny
Lékárna 4
Otevřeno v sobotu 2
BENU LékárnaT. G. Masaryka 2000
Dr.Max LÉKÁRNAT. G. Masaryka 46
Lékárna Nové Město nad MetujíKomenského 72 · So
Lékárna U Černého orlaT. G. Masaryka 197 · So
Podle seznamu lékáren SÚKL. Výdejna je odloučené pracoviště lékárny s kratší otevírací dobou. „So“ a „Ne“ znamenají otevřeno o víkendu podle pracovní doby nahlášené SÚKL.
5 540 platných hlasů · 12 okrsků · odchylka proti kraji
Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.
Zastupitelstvo zvolené v roce 2026
21 mandátů
ODS
9 mandátů · 39,7 %
Zastupitel
Věk
Pořadí
Hlasů
Ing. Milan Slavík
51
1.
1 916
Věra Zimlová
49
2.
1 531
Mgr. Jan Petráš
47
3.
1 490
Patrik Valášek
34
5.
1 416
Kamil Postler
54
4.
1 415
Ing. Renata Skaláková
65
6.
1 264
Ing. Martina Tichá
54
7.
1 261
Jiří Vanický
29
8.
1 266
Miroslav Alt
42
9.
1 395
Občanská demokratická strana
VČ+NK
4 mandáty · 20,1 %
Zastupitel
Věk
Pořadí
Hlasů
Mgr. Jana Balcarová
49
4.
960
Ing. Zdeněk Slavík
53
1.
949
Tomáš Hvězda
58
2.
943
Mgr. Martin Volf
51
6.
876
VÝCHODOČEŠI Nové Město nad Metují
KDU-ČSL+NK
3 mandáty · 13,6 %
Zastupitel
Věk
Pořadí
Hlasů
Ludmila Horáková
61
3.
830
Ing. Vilém Maur, MBA
63
2.
757
Pavel Dostál
37
1.
701
Lidé pro Město
MY+NK
3 mandáty · 12,6 %
Zastupitel
Věk
Pořadí
Hlasů
Ing. Jan Čopík
52
1.
840
PhDr. Zdeňka Kulhavá
68
4.
756
Ing. Michal Rohlena, Ph.D.
39
3.
594
Za Nové město
SNK
1 mandát · 7,8 %
Zastupitel
Věk
Pořadí
Hlasů
Ing. Vladimír Brož
68
1.
447
MĚSTO PRO ŽIVOT
STAN+NK
1 mandát · 6,2 %
Zastupitel
Věk
Pořadí
Hlasů
Radek Prouza, DiS
47
1.
643
STAN ZA NOVÉ MĚSTO
Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů
pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u
kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech
voleb nejsou.
Údaje jsou ze Sčítání 2021 a zachycují stav ke dni sčítání
26. března 2021, kdy část lidí pracovala z domova. Směry jsou jen
mezi obcemi Česka, počet vyjíždějících výš zahrnuje i cesty do ciziny.
zámek Nové Město nad Metujínárodní kulturní památka
Husův sbor
hrad Výrov, zřícenina
klášter milosrdných bratří
kostel Všech svatých a márnice
kostel sv. Ducha se zvonicí · Krčín
městské opevnění
vila Barthelmusova
výšinné opevněné sídliště - hradiště, archeologické stopy
kaple sv. Barbory
kaple sv. Jana Nepomuckého
kostel Nejsvětější Trojice
masné krámy - bývalé
městský dům Villarsburgův
radnice
spořitelna
stará škola · Krčín
strážnice - Šatlava
Dále 49
staveb
bez vlastního jména:
měšťanský dům (33), městský dům (5), činžovní dům (2), sloup se sousoším nejsvětější trojice, socha sv. jakuba většího, měšťanský dům, zv. kovárna, sloup se sochou panny marie, socha sv. jana nepomuckého na podstavě a další.
Podle Ústředního seznamu ochrany přírody (AOPK ČR). U skupin stromů je uvedený počet stromů.
Data po letech
26 let
Rok
Obyvatel
Muži
Ženy
Narození
Zemřelí
Přir. přírůstek
Přistěh.
Vystěh.
Saldo
Celkem
2025
9 165
4 459
4 706
52
113
-61
258
213
45
-16
2024
9 181
4 470
4 711
56
100
-44
228
307
-79
-123
2023
9 304
4 522
4 782
82
108
-26
197
245
-48
-74
2022
9 378
4 541
4 837
82
109
-27
467
194
273
246
2021
9 132
4 442
4 690
74
149
-75
190
211
-21
-96
2020
9 317
4 520
4 797
84
126
-42
142
181
-39
-81
2019
9 398
4 550
4 848
-
-
-
-
-
-
-
2018
9 436
4 561
4 875
-
-
-
-
-
-
-
2017
9 504
4 572
4 932
-
-
-
-
-
-
-
2016
9 517
4 595
4 922
-
-
-
-
-
-
-
2015
9 550
4 610
4 940
-
-
-
-
-
-
-
2014
9 623
4 658
4 965
-
-
-
-
-
-
-
2013
9 726
4 699
5 027
-
-
-
-
-
-
-
2012
9 749
4 708
5 041
-
-
-
-
-
-
-
2011
9 784
4 713
5 071
-
-
-
-
-
-
-
2010
9 859
4 765
5 094
-
-
-
-
-
-
-
2009
9 878
4 760
5 118
-
-
-
-
-
-
-
2008
9 941
4 821
5 120
-
-
-
-
-
-
-
2007
9 996
4 852
5 144
-
-
-
-
-
-
-
2006
10 049
4 878
5 171
-
-
-
-
-
-
-
2005
10 054
4 864
5 190
-
-
-
-
-
-
-
2004
10 071
4 883
5 188
-
-
-
-
-
-
-
2003
10 126
4 918
5 208
-
-
-
-
-
-
-
2002
10 017
4 866
5 151
-
-
-
-
-
-
-
2001
10 102
4 912
5 190
-
-
-
-
-
-
-
2000
10 233
5 005
5 228
-
-
-
-
-
-
-
Mapa
obec a její sousedé
Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026,
zjednodušeno · zdroje a licence
Umístění a členění
Mezi 6 258 obcemi Česka drží Nové Město nad Metují 144. místo podle počtu obyvatel.
Mezi obcemi okresu
3. z 78
Mezi všemi obcemi
144. z 6 258
percentil 98. - 98 % území je menších
Velikostní skupina
5 000 až 9 999 obyvatel
Stupeň urbanizace: menší město a předměstí (DEGURBA, ČSÚ).
Takových obcí je v Česku 143. Pořadí „mezi podobně velkými" u ukazatelů se počítá v téhle skupině (velikostní skupiny obcí podle ČSÚ).
Proti obcím stejné velikosti
Průměrný věkobec46,8 letmedián44,0 let
Děti 0-14 letobec12,6 %medián14,5 %
Senioři 65+obec27,0 %medián22,1 %
Nezaměstnanostobec4,17 %medián4,61 %
Subjektů na 100 ob.obec22,1medián21,7
Bytů na 1 000 ob.obec3,27medián1,77
Příjmy na obyvateleobec39 535 Kčmedián40 300 Kč
Medián (čárka) je prostřední hodnota skupiny (obce od 5 000 do 9 999 obyvatel): polovina obcí má vyšší, polovina nižší. Světlý pás ukazuje, kde leží prostřední polovina obcí skupiny. Vždy za stejné období jako údaj obce.
Zařízení sociálních služeb
6 zařízení · 2024Podle registru poskytovatelů sociálních služeb (ČSÚ, MPSV). Počítá se zařízení, ne kapacita.