Město

Havlíčkův Brod

Okres Havlíčkův Brod · Kraj Kraj Vysočina · Web www.muhb.cz

Obyvatel 2025 23 368
Rozloha
64,93 km²
Hustota
359,9 ob./km²dopočet
Do krajského města
23,6 kmvzdušně
Kód RÚIAN
568414
Poloha
49,6103, 15,5826

Havlíčkův Brod je město v okrese Havlíčkův Brod v Kraji Vysočina a je největší obcí okresu. Má rozlohu 64,93 km² a sestává ze 14 částí, mezi nimiž jsou například Březinka, Herlify, Jilemník nebo Veselice. Město leží 23,6 km od krajského města.

V Havlíčkově Brodě je osm základních škol se 2 670 žáky a tři mateřské školy s 754 dětmi. Registrovaných ekonomických subjektů je zde 5 054, přičemž nejvíce podniků působí v profesních, vědeckých a technických činnostech, stavebnictví a velkoobchodu a maloobchodu. V obci je osm ubytovacích zařízení s celkem 269 lůžky. Zemědělská půda zabírá 65,7 % rozlohy, lesní pozemky 15 % a vodní plochy 2,21 %.

Počet obyvatel města v roce 2025 činí 23 368, což je pokles o 423 oproti roku 2024. Vývoj počtu obyvatel od roku 2006 kolísá mezi 22 879 a 24 668. Počet živě narozených klesá od roku 2020, kdy jich bylo 243, na 163 v roce 2025. Saldo migrace kolísá a v roce 2025 dosahuje -322. Daňové příjmy města rostou od roku 2020 a v roce 2025 dosahují 615 007 tisíc korun.

Schválený rozpočet 2026 1 028,5 mil. příjmy 1 128,5 mil. výdaje −100,0 mil. saldo Struktura rozpočtu →

Vývoj počtu obyvatel

2000-2025
22 700 23 237 23 774 24 310 24 847 2000 2000: 24 626 obyvatel 2001: 24 327 obyvatel 2002: 24 320 obyvatel 2003: 24 356 obyvatel 2004 2004: 24 296 obyvatel 2005: 24 296 obyvatel 2006: 24 265 obyvatel 2007: 24 506 obyvatel 2008 2008: 24 668 obyvatel 2009: 24 413 obyvatel 2010: 24 166 obyvatel 2011: 23 549 obyvatel 2012 2012: 23 483 obyvatel 2013: 23 345 obyvatel 2014: 23 306 obyvatel 2015: 23 234 obyvatel 2016 2016: 23 145 obyvatel 2017: 23 101 obyvatel 2018: 23 256 obyvatel 2019: 23 442 obyvatel 2020 2020: 23 255 obyvatel 2021: 22 879 obyvatel 2022: 23 398 obyvatel 2023: 23 746 obyvatel 2024: 23 791 obyvatel 2025 2025: 23 368 obyvatel

Obec Havlíčkův Brod má 23 368 obyvatel a je 1. největší z 120 obcí okresu. Za poslední rok jich ubylo o 1,8 %. Rozkládá se na 64,93 km² a skládá se ze 14 částí. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 146 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 17,0 % obyvatel starších patnácti let. Podíl nezaměstnaných byl 3,70 % a rozpočtové příjmy vycházejí na 40 367 Kč na obyvatele. Průměrná rychlost internetu v obci je 50,3 Mb/s pro stahování a 19,7 Mb/s pro odesílání, odezva 18 ms podle měření na rychlost.cz.

Metodika

Obec v číslech za 10 let

2015-2025
Ukazatel Tehdy Teď Změna Vývoj
Obyvatelé 23 234 2015 23 368 2025 +0,6 % zhruba beze změny
Průměrný věk 42,9 let 2015 44,4 let 2025 +1,5 let nárůst
Podíl lidí nad 65 let 20,0 % 2015 22,9 % 2025 +2,9 p. b. nárůst
Dokončené byty 75 2020 36 2024 368 celkem za období
Aktivní ekonomické subjekty 2 991 subjektů 2015 3 397 subjektů 2025 +13,6 % nárůst
Podíl nezaměstnaných 2,21 % 2020 2,52 % 2024 +0,3 p. b. mírný nárůst
Příjmy rozpočtu na obyvatele v běžných cenách 30 721 Kč 2020 40 367 Kč 2025 +31,4 % nárůst

Srovnává se první rok s daty v posledních deseti letech s posledním rokem; u dokončených bytů je změna součet za celé období. Peněžní údaje jsou v běžných cenách, bez očištění o inflaci.

Vývoj v čase

7 grafů

Narození a zemřelí

Narození Zemřelí

0 91 182 273 364 2020 - Narození: 243 2020 - Zemřelí: 337 2021 - Narození: 247 2021 - Zemřelí: 301 2022 - Narození: 207 2022 - Zemřelí: 260 2023 - Narození: 185 2023 - Zemřelí: 275 2024 - Narození: 184 2024 - Zemřelí: 296 2025 - Narození: 163 2025 - Zemřelí: 264 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Stěhování

Přistěhovalí Vystěhovalí

0 311 622 932 1 243 2020 - Přistěhovalí: 472 2020 - Vystěhovalí: 565 2021 - Přistěhovalí: 638 2021 - Vystěhovalí: 502 2022 - Přistěhovalí: 1 151 2022 - Vystěhovalí: 579 2023 - Přistěhovalí: 1 088 2023 - Vystěhovalí: 650 2024 - Přistěhovalí: 1 015 2024 - Vystěhovalí: 858 2025 - Přistěhovalí: 719 2025 - Vystěhovalí: 1 041 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Přirozený přírůstek a saldo stěhování

Přirozený přírůstek Saldo stěhování

-411 -143 125 393 661 2020 Přirozený přírůstek: -94 Saldo stěhování: -93 2021 Přirozený přírůstek: -54 Saldo stěhování: 136 2022 Přirozený přírůstek: -53 Saldo stěhování: 572 2023 Přirozený přírůstek: -90 Saldo stěhování: 438 2024 Přirozený přírůstek: -112 Saldo stěhování: 157 2025 Přirozený přírůstek: -101 Saldo stěhování: -322 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Sňatky a rozvody

Sňatky Rozvody

30 51 73 95 116 2022 Sňatky: 109 Rozvody: 42 2023 Sňatky: 96 Rozvody: 41 2024 Sňatky: 83 Rozvody: 37 2022 2023 2024

Obyvatelé při sčítání lidu 1869-2011

v hranicích obce z roku 2011
0 6 607 13 215 19 822 26 430 1869 - Obyvatel při sčítání: 8 189 1880 - Obyvatel při sčítání: 8 811 1890 - Obyvatel při sčítání: 9 359 1900 - Obyvatel při sčítání: 10 240 1910 - Obyvatel při sčítání: 12 628 1921 - Obyvatel při sčítání: 13 150 1930 - Obyvatel při sčítání: 15 232 1950 - Obyvatel při sčítání: 17 238 1961 - Obyvatel při sčítání: 17 533 1970 - Obyvatel při sčítání: 20 197 1980 - Obyvatel při sčítání: 23 146 1991 - Obyvatel při sčítání: 24 472 2001 - Obyvatel při sčítání: 24 375 2011 - Obyvatel při sčítání: 23 671 1869 1890 1910 1930 1961 1980 2001 2011

Rozpočet

tis. Kč

Příjmy Výdaje

0 261 755 523 510 785 265 1 047 020 2020 - Příjmy: 714 424 2020 - Výdaje: 711 289 2021 - Příjmy: 713 171 2021 - Výdaje: 646 843 2022 - Příjmy: 733 868 2022 - Výdaje: 759 748 2023 - Příjmy: 867 434 2023 - Výdaje: 814 522 2024 - Příjmy: 969 463 2024 - Výdaje: 937 858 2025 - Příjmy: 943 295 2025 - Výdaje: 969 210 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Nezaměstnanost

%
1,9 2,1 2,2 2,4 2,6 2020 Podíl nezaměstnaných: 2,21 2021 Podíl nezaměstnaných: 1,97 2022 Podíl nezaměstnaných: 2,45 2023 Podíl nezaměstnaných: 2,41 2024 Podíl nezaměstnaných: 2,52 2020 2021 2022 2023 2024

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →

V roce 2025 se v Havlíčkově Brodu narodilo 163 dětí a zemřelo 264 lidí.

23 368
−423 proti 2024 2000-2025
2025
11 334
−227 proti 2024 2000-2025
2025
12 034
−196 proti 2024 2000-2025
2025
359,9 ob./km²
−6,5 proti 2024
okres 75,4 · ČR 138,4
254. z 6 258 obcí · 40. z 45 podobně velkých
2020-2025
2025
51,5 %
+0,1 proti 2024
okres 50,4 · ČR 50,8
907. z 6 254 obcí · 29. z 45 podobně velkých
2000-2025
2025
44,4 let
+0,5 proti 2024
okres 44,1 · ČR 43,3
1812. z 6 254 obcí · 27. z 45 podobně velkých
2000-2025
2025
22,9 %
+0,6 proti 2024
okres 22,7 · ČR 20,8
1629. z 6 254 obcí · 25. z 45 podobně velkých
2000-2025
2025
14,8 %
−0,5 proti 2024
okres 15,2 · ČR 15,1
3738. z 6 254 obcí · 10. z 45 podobně velkých
2000-2025
2025
154,8
+8,6 proti 2024
okres 149,0 · ČR 138,0
1911. z 6 249 obcí · 29. z 45 podobně velkých
2000-2025
2025
62,3 %
−0,1 proti 2024
okres 62,1 · ČR 64,1
4211. z 6 254 obcí · 31. z 45 podobně velkých
2000-2025
2025
Další ukazatele (24)
23 516
−133 proti 2024 2000-2025
2025
22 920
sčítání 2021
23 671
−704 proti 2001 1869-2011
2011
9 228
sčítání 2021
9 097
sčítání 2021
2 732
sčítání 2021
1 753
sčítání 2021
10 795
sčítání 2021
4 793
sčítání 2021
1 473
sčítání 2021
-423
−468 proti 2024 2020-2025
2025
163
−21 proti 2024 2020-2025
2025
-101
+11 proti 2024 2020-2025
2025
719
−296 proti 2024 2020-2025
2025
37
−4 proti 2023 2022-2024
2024
-322
−479 proti 2024 2020-2025
2025
83
−13 proti 2023 2022-2024
2024
1 041
+183 proti 2024 2020-2025
2025
264
−32 proti 2024 2020-2025
2025
6,9 ‰
−0,8 proti 2024
okres 7,6 · ČR 7,1
2949. z 6 254 obcí · 17. z 45 podobně velkých
2020-2025
2025
-18,1 ‰
−20,0 proti 2024
okres -5,4 · ČR 0,6
5348. z 6 254 obcí · 45. z 45 podobně velkých
2020-2025
2025
1,6 ‰
−0,2 proti 2023
okres 1,7
2022-2024
2024
3,5 ‰
−0,6 proti 2023
okres 3,9
2022-2024
2024
11,2 ‰
−1,3 proti 2024
okres 10,8 · ČR 10,4
2253. z 6 254 obcí · 28. z 45 podobně velkých
2020-2025
2025

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 32,0 % lidí (7 332 z 22 920), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 110 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 22 879 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 22 920.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
11 188
48,8 % obyvatel
Ženy
11 732
51,2 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
146
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % Muži 90+ let: 44 (0,2 %) Ženy 90+ let: 132 (0,6 %) 90+ Muži 85-89 let: 131 (0,6 %) Ženy 85-89 let: 289 (1,3 %) 85-89 Muži 80-84 let: 202 (0,9 %) Ženy 80-84 let: 400 (1,8 %) 80-84 Muži 75-79 let: 414 (1,8 %) Ženy 75-79 let: 619 (2,7 %) 75-79 Muži 70-74 let: 655 (2,9 %) Ženy 70-74 let: 790 (3,5 %) 70-74 Muži 65-69 let: 699 (3,1 %) Ženy 65-69 let: 831 (3,6 %) 65-69 Muži 60-64 let: 693 (3,0 %) Ženy 60-64 let: 733 (3,2 %) 60-64 Muži 55-59 let: 749 (3,3 %) Ženy 55-59 let: 797 (3,5 %) 55-59 Muži 50-54 let: 768 (3,4 %) Ženy 50-54 let: 777 (3,4 %) 50-54 Muži 45-49 let: 896 (3,9 %) Ženy 45-49 let: 907 (4,0 %) 45-49 Muži 40-44 let: 843 (3,7 %) Ženy 40-44 let: 848 (3,7 %) 40-44 Muži 35-39 let: 771 (3,4 %) Ženy 35-39 let: 673 (2,9 %) 35-39 Muži 30-34 let: 746 (3,3 %) Ženy 30-34 let: 685 (3,0 %) 30-34 Muži 25-29 let: 683 (3,0 %) Ženy 25-29 let: 597 (2,6 %) 25-29 Muži 20-24 let: 526 (2,3 %) Ženy 20-24 let: 464 (2,0 %) 20-24 Muži 15-19 let: 497 (2,2 %) Ženy 15-19 let: 494 (2,2 %) 15-19 Muži 10-14 let: 640 (2,8 %) Ženy 10-14 let: 578 (2,5 %) 10-14 Muži 5-9 let: 610 (2,7 %) Ženy 5-9 let: 562 (2,5 %) 5-9 Muži 0-4 let: 621 (2,7 %) Ženy 0-4 let: 556 (2,4 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Obce a území

Téma obce a území →

Zemědělská půda tvoří 65,7 % katastru Havlíčkova Brodu.

64,93 km²
0 proti 2024
2025
65,7 %
−0,1 proti 2024
okres 62,3 · ČR 53,1
2821. z 6 258 obcí · 2. z 45 podobně velkých
1993-2025
2025
15,0 %
0 proti 2024
okres 28,7 · ČR 34,0
4212. z 6 258 obcí · lepší než 32 % · 31. z 45 podobně velkých
1993-2025
2025
2,21 %
0 proti 2024
okres 1,61 · ČR 2,18
1458. z 6 258 obcí · 24. z 45 podobně velkých
1993-2025
2025
3,44 %
+0,02 proti 2024
okres 1,41 · ČR 1,73
454. z 6 258 obcí · 38. z 45 podobně velkých
1993-2025
2025
14
2025

Využití území a vybavenost

2025

Využití území

  • Orná půda 3 212 49,5 %
  • Zahrady 235 3,6 %
  • Ovocné sady 3 0,0 %
  • Trvalé travní porosty 815 12,6 %
  • Lesní půda 976 15,0 %
  • Vodní plochy 144 2,2 %
  • Zastavěné plochy 224 3,4 %
  • Ostatní plochy 885 13,6 %

Celkem 6 493 ha

Co v obci je

  • Vodovod
  • Kanalizace s ČOV
  • Plyn
  • Sběrný dvůr
  • Dům s pečovatelskou službou
  • Kino
  • Kulturní dům
  • Informační centrum
  • Středisko volného času
  • Kostel
  • Koupaliště

11 z 12 sledovaných položek

Veřejné finance

Téma veřejné finance →

Rozpočtové příjmy Havlíčkova Brodu byly v roce 2025 943 mil. Kč, v přepočtu 40 367 Kč na obyvatele.

0 tis. Kč
0 proti 2024 2012-2025
2025
2 760 010 708 Kč
okres 7 857 127 119 · ČR 600 469 124 785
22. z 6 258 obcí · 6. z 45 podobně velkých
2023
615 007 tis. Kč
+20 486 proti 2024 2020-2025
2025
151 543 tis. Kč
−13 965 proti 2024 2020-2025
2025
943 295 tis. Kč
−26 167 proti 2024 2020-2025
2025
-25 915 tis. Kč
−57 520 proti 2024 2020-2025
2025
969 210 tis. Kč
+31 353 proti 2024 2020-2025
2025
0 Kč
0 proti 2024
okres 6 574 · ČR 5 825
1. z 6 247 obcí · 1. z 45 podobně velkých
2012-2025
2025
16,1 %
−1,0 proti 2024
okres 19,5 · ČR 18,9
1888. z 6 253 obcí · 20. z 45 podobně velkých
2020-2025
2025
Další ukazatele (3)
118 111 Kč
okres 82 395 · ČR 79 370
641. z 6 254 obcí · 3. z 45 podobně velkých
2023
40 367 Kč
−382 proti 2024
okres 42 019 · ČR 48 930
1827. z 6 253 obcí · 13. z 45 podobně velkých
2020-2025
2025
41 476 Kč
+2 055 proti 2024
okres 40 966 · ČR 47 568
1810. z 6 253 obcí · 17. z 45 podobně velkých
2020-2025
2025

Práce a ekonomika

Téma práce a ekonomika →

Ke konci srpna 2026 byl podíl nezaměstnaných osob v Havlíčkově Brodu 3,70 %.

3,70 %
+0,01 proti červenci 2026
okres 4,14 · ČR 5,05
2300. z 6 254 obcí · lepší než 63 % · 3. z 45 podobně velkých
2016-2026
srpen 2026
561
0 proti červenci 2026 2018-2026
srpen 2026
1,1
+0,3 proti 2023
772. z 3 296 obcí · lepší než 76 % · 8. z 45 podobně velkých
2020-2024
2024

Nezaměstnanost během roku

MPSV

Podíl nezaměstnaných osob po měsících

%
Podíl nezaměstnaných osob po měsících (%)
Rok ledúnobředubkvěčvnčvcsrpzářříjlispro
2016 5,52 5,28 4,89 4,37 3,97 3,84 4,16 4,19 4,01 3,90 3,57 4,02
2017 4,04 3,82 3,29 2,87 2,76 2,61 2,72 2,73 2,62 2,40 2,28 2,56
2018 2,38 2,24 1,95 1,80 1,81 1,88 1,88 1,99 1,84 1,59 1,46 1,75
2019 1,88 1,71 1,54 1,33 1,46 1,42 1,61 1,70 1,74 1,52 1,53 1,87
2020 2,03 1,91 1,95 2,69 2,48 2,24 2,31 2,26 1,87 1,77 1,91 2,21
2021 2,45 2,44 2,54 2,34 2,29 2,09 2,15 2,13 2,09 1,82 1,64 1,97
2022 2,05 1,94 1,91 1,89 1,77 1,81 2,13 2,29 2,22 2,24 2,12 2,45
2023 2,60 2,53 2,33 2,25 2,06 1,96 2,23 2,10 2,13 2,20 2,04 2,41
2025 2,81 2,88 2,74 2,82 2,79 2,78 3,00 3,14 3,23 3,26 3,35 3,62
2026 3,60 3,53 3,42 3,52 3,51 3,51 3,69 3,70 bez údaje bez údaje bez údaje bez údaje

Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu 15-64 let ke konci měsíce. Sezónní práce (stavebnictví, zemědělství, turistika) obvykle snižuje nezaměstnanost v létě a zvedá ji v zimě.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →

V roce 2025 bylo v Havlíčkově Brodu registrováno 5 054 ekonomických subjektů, o 8 více než rok předtím.

5 054 subjektů
+8 proti 2024 2001-2025
2025
3 397 subjektů
+88 proti 2024 2010-2025
2025
67,2 %
+1,6 proti 2024
okres 66,1 · ČR 61,6
1414. z 6 257 obcí · lepší než 77 % · 1. z 45 podobně velkých
2010-2025
2025
21,9
okres 20,9 · ČR 17,1
3291. z 6 246 obcí · 25. z 45 podobně velkých
2001-2025
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026

Nejvíc podniků v Havlíčkově Brodu působí v oboru profesní, vědecké a technické činnosti (12,4 %), následují stavebnictví a velkoobchod a maloobchod.

Vzniklo za 12 měsíců
242
Zaniklo za 12 měsíců
26
Má zaměstnance
30,6 %
z 2 867 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Profesní, vědecké a technické činnosti 637 12,4 %
  • Stavebnictví 604 11,8 %
  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 542 10,6 %
  • Ostatní činnosti 507 9,9 %
  • Zpracovatelský průmysl 494 9,6 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 466 9,1 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 248 4,8 %
  • Zemědělství, lesnictví, rybářství 240 4,7 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 175 3,4 %
  • Vzdělávání 169 3,3 %
  • Doprava a skladování 162 3,2 %
  • Zdravotní a sociální péče 133 2,6 %
  • Ostatní 346 6,8 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 3 633 70,9 %
  • Společnost s ručením omezeným 816 15,9 %
  • Společenství vlastníků jednotek 233 4,5 %
  • Spolek 141 2,8 %
  • Družstvo 69 1,3 %
  • Pobočný spolek 57 1,1 %
  • Odborová organizace 35 0,7 %
  • Akciová společnost 33 0,6 %
  • Zahraniční fyzická osoba 21 0,4 %
  • Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem 19 0,4 %
  • Ostatní 68 1,3 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 536 10,5 %
  • 3-10 let 1 138 22,2 %
  • 10-20 let 1 396 27,2 %
  • 20-30 let 1 065 20,8 %
  • Více než 30 let 990 19,3 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 1 989 38,8 %
  • 1-9 zaměstnanců 702 13,7 %
  • 10-49 zaměstnanců 132 2,6 %
  • 50-249 zaměstnanců 37 0,7 %
  • 250 a více zaměstnanců 7 0,1 %
  • Neuvedeno 2 258 44,1 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →

Při sčítání v roce 2021 bylo v Havlíčkově Brodu 9 695 obydlených bytů.

5 686
+1 proti srpnu 2026
říjen 2026
500
0 proti srpnu 2026
říjen 2026
4 221
+428 proti 2001 1869-2011
2011
9 695
sčítání 2021
3 900
sčítání 2021
4 671
sčítání 2021
571
sčítání 2021
9 010
sčítání 2021
5
sčítání 2021
8 342
sčítání 2021
Další ukazatele (5)
36
−41 proti 2023 2020-2024
2024
6
−29 proti 2023 2020-2024
2024
26
−4 proti 2023 2020-2024
2024
1,51
−1,73 proti 2023
okres 2,70 · ČR 2,78
3253. z 6 254 obcí · 17. z 45 podobně velkých
2020-2024
2024
8,8 %
0 proti srpnu 2026
okres 11,3 · ČR 13,4
2245. z 6 256 obcí · 24. z 45 podobně velkých
říjen 2026

Do počtu dokončených bytů se kromě rodinných a bytových domů počítají i nástavby, vestavby a byty v nebytových budovách - tady jde o 4 z 36 bytů.

V Havlíčkově Brodu je 8 základních škol se 2 670 žáky a 3 mateřské školy s 754 dětmi.

3 284
sčítání 2021
6 976
sčítání 2021
1 988
sčítání 2021
17,0 %
ORP 14,1
809. z 6 254 obcí · 12. z 45 podobně velkých
sčítání 2021
1 036
září 2026
3 298
září 2026
3 345
září 2026
2
září 2026
2 670
+5 proti 2023 2020-2024
2024

Školy se počítají jako samostatné subjekty, ne jako budovy nebo třídy - jeden subjekt často provozuje několik pracovišť.

Školy v obci

14 subjektů
  • Základní škola a Mateřská škola MŠ 73 · ZŠ 760 · MŠ 78 · ZŠ 300
  • Mateřská škola Korálky Havlíčkův Brod MŠ 735
  • ZŠ a MŠ při zdr. zaříz. Kraje Vysočina MŠ 150 · ZŠ 91
  • Základní škola ZŠ 522 · ZŠ 800 · ZŠ 550
  • Základní škola a Praktická škola SŠ 31 · ZŠ 105
  • MŠ a ZŠ Slunečnice ZŠ 90
  • Základní škola EQ ZŠ 80
  • Obchodní akademie a Hotelová škola SŠ 1 250
  • SŠ tech.-ekonom. Chotěboř SŠ 720
  • SZŠ a VOŠZ Havlíčkův Brod SŠ 304 · VOŠ 330
  • Gymnázium Havlíčkův Brod SŠ 600
  • SPŠ stavební akademika St. Bechyně SŠ 440
  • ZUŠ J. V. Stamice ZUŠ 670
  • Soukr. základní umělecká škola ZUŠ 500

Podle rejstříku škol MŠMT, stav k září 2026. Číslo je nejvyšší povolený počet dětí nebo žáků, ne skutečný stav.

Zdravotnictví

Téma zdravotnictví →

Zdravotnická zařízení v obci

140 míst péče
  • Praktický lékař 17
  • Dětský lékař 7
  • Zubní lékař 18
  • Gynekolog 6
  • Lékař specialista 44
  • Nemocnice 1
  • Záchranná služba 1
  • Fyzioterapie 9
  • Domácí zdravotní péče 4
  • Ostatní 33

Ambulantní specialisté podle oboru

  • Ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí 5
  • Psychiatrie 5
  • Vnitřní lékařství 5
  • Chirurgie 4
  • Neurologie 3
  • Oftalmologie 3
  • Ortodoncie 3
  • Otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 3
  • Radiologie a zobrazovací metody 3
  • Alergologie a klinická imunologie 2
  • Dermatovenerologie 2
  • Dětská a dorostová psychiatrie 2
  • Endokrinologie a diabetologie 2
  • Kardiologie 2
  • Urologie 2

a dalších 10 oborů

Místa poskytování zdravotní péče podle registru NRPZS (ÚZIS). Jedno místo může sdílet víc lékařů, u specialistů se místo s více obory počítá u každého z nich. Lékárny tu nejsou - počítají se podle úřední evidence SÚKL níže.

Lékárny

11 lékáren
  • Lékárna 10
  • Nemocniční lékárna 1
  • Otevřeno v sobotu 5
  • Otevřeno v neděli 3
  • BENU Lékárna Bělohradská 3855 · So, Ne
  • BENU Lékárna Žižkova 4450 · So
  • Dr. Max LÉKÁRNA Bělohradská 3881 · So
  • Dr. Max LÉKÁRNA Dolní 100
  • LÉKÁRNA AVE Strojírenská 3581 · So, Ne
  • Lékárna Na Náměstí Havlíčkovo náměstí 54 · So
  • Lékárna U Aleje K Aleji 3527
  • Lékárna V a M, spol.s r.o. Nádražní 582
  • Nemocniční lékárna (nemocniční lékárna) Husova 2624 · Ne
  • U Karla Kozí 206
  • Ústavní lékárna Rozkošská 2330

Podle seznamu lékáren SÚKL. Výdejna je odloučené pracoviště lékárny s kratší otevírací dobou. „So“ a „Ne“ znamenají otevřeno o víkendu podle pracovní doby nahlášené SÚKL.

Volby a politika

Téma volby a politika →
71,3 %
+3,1 proti 2021
okres 72,7 · ČR 69,0
3772. z 6 254 obcí · lepší než 39 % · 2. z 45 podobně velkých
2002-2025
2025
72,5 %
+2,2 proti 2018
okres 74,2 · ČR 70,3
3657. z 6 254 obcí · lepší než 41 % · 2. z 45 podobně velkých
2013-2023
2023
34,3 %
−6,0 proti 2020
okres 35,4 · ČR 33,3
3723. z 6 253 obcí · lepší než 40 % · 4. z 45 podobně velkých
2000-2024
2024
46,7 %
+4,2 proti 2022
okres 53,9 · ČR 48,1
5219. z 6 249 obcí · lepší než 16 % · 3. z 45 podobně velkých
2002-2026
2026
37,5 %
+8,0 proti 2019
okres 38,5 · ČR 36,8
3519. z 6 254 obcí · lepší než 43 % · 4. z 45 podobně velkých
2004-2024
2024
23,0 %
okres 21,6
2024

Zastoupení v Senátu

Obec patří do senátního obvodu č. 44 - Chrudim. Senátoři se volí na šest let a Senát se obnovuje po třetinách, takže se tu nevolí při každých volbách.

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 46,7 %
ODS: 21,5 % ŽB+ANO: 18,0 % STAN+NK: 11,6 % KDU-ČSL: 10,1 % TOP 09+NK: 8,8 % NČ: 8,0 % Ostatní: 22,1 %
  • ODS 21,5 %
  • ŽB+ANO 18,0 %
  • STAN+NK 11,6 %
  • KDU-ČSL 10,1 %
  • TOP 09+NK 8,8 %
  • NČ 8,0 %
  • SPD+Trikolora 5,6 %
  • SNK 5,1 %
  • Ostatní (4) 11,3 %

183 169 platných hlasů · 32 okrsků

Sněmovna 2025

účast 71,3 %
ANO: 34,5 % SPOLU: 27,6 % STAN: 9,1 % Piráti: 7,7 % SPD: 6,6 % AUTO: 5,9 % Ostatní: 8,6 %

12 257 platných hlasů · 32 okrsků · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 37,5 %
ANO: 25,7 % KDU+ODS+TOP 09: 22,5 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 11,1 % AUTO+PŘÍSAHA: 9,5 % STAN+SLK: 7,8 % Piráti: 5,5 % Ostatní: 17,9 %
  • ANO 25,7 % -1,8
  • KDU+ODS+TOP 09 22,5 % +0,1
  • ČSNS+KSČM+SD-SN 11,1 % +0,5
  • AUTO+PŘÍSAHA 9,5 % -1,1
  • STAN+SLK 7,8 % 0,0
  • Piráti 5,5 % +0,7
  • SPD+Trikolora 5,3 % -0,1
  • PRO2022+SVPROZS 2,9 % +0,8
  • Ostatní (21) 9,7 %

6 586 platných hlasů · 32 okrsků · odchylka proti kraji

Kraje 2024

účast 34,3 %
ANO: 34,7 % ODS+TOP 09+STO: 27,1 % ČSNS+KSČM+ČSSD: 7,0 % SPD+Trikol+PRO: 6,6 % Piráti: 6,1 % STAN+SNK ED: 5,9 % Ostatní: 12,7 %

5 937 platných hlasů · 32 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 71,1 %
Petr Pavel: 34,3 % Andrej Babiš: 34,1 % Danuše Nerudová: 15,4 % Pavel Fischer: 7,2 % Jaroslav Bašta: 4,0 % Marek Hilšer: 3,0 % Ostatní: 2,1 %
  • Petr Pavel 34,3 % +2,8
  • Andrej Babiš 34,1 % -1,4
  • Danuše Nerudová 15,4 % +0,3
  • Pavel Fischer 7,2 % -1,5
  • Jaroslav Bašta 4,0 % -0,3
  • Marek Hilšer 3,0 % 0,0
  • Karel Diviš 1,4 % 0,0
  • Tomáš Zima 0,7 % +0,1

12 599 platných hlasů · 32 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 72,5 %
Petr Pavel: 59,6 % Andrej Babiš: 40,4 %
  • Petr Pavel 59,6 % +2,2
  • Andrej Babiš 40,4 % -2,2

12 864 platných hlasů · 32 okrsků · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

25 mandátů

ODS

7 mandátů · 21,5 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Zbyněk Stejskal 51 1. 2 397
Jan Tecl 63 3. 2 200
Ing. Jana Fischerová, CSc. 71 9. 2 146
Jan Sojka 41 2. 1 933
Ing. Milan Pecka 32 4. 1 845
Mgr. Michaela Lakomá 39 5. 1 759
Bc. Michaela Slavíková 39 6. 1 653

Občanská demokratická strana

ŽB+ANO

6 mandátů · 18,0 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Vladimír Slávka 68 1. 1 722
MUDr. Lucie Stehlíková 44 9. 1 617
Libuše Milichovská 60 4. 1 551
PhDr. Ivana Štrossová 70 2. 1 548
Daniel Chymo 51 3. 1 400
Mgr. Jaroslav Drahoš, MBA 55 5. 1 388

ANO 2011 a Ženy za Brod

STAN+NK

3 mandáty · 11,6 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Jan Schwarz 62 1. 1 955
PaedDr. Veronika Prchalová 67 2. 1 362
Zdeněk Běhounek, DiS. 55 7. 1 083

BROĎÁCI

KDU-ČSL

3 mandáty · 10,1 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Ondřej Rázl 36 1. 1 536
Jakub Baloun 48 3. 1 150
Ing. Petr Kletečka 58 9. 1 088

TOP 09+NK

2 mandáty · 8,8 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Libor Honzárek 63 1. 1 523
Bc. Jan Matějka 32 2. 1 256

Město moderně

NČ

2 mandáty · 8,0 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Marie Rothbauerová 47 1. 1 362
Daniela Veselá 50 2. 821

Naše Česko

SPD+Trikolora

1 mandát · 5,6 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Pavel Duben 62 1. 709

SPD a Trikolora v koalici

SNK

1 mandát · 5,1 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Tomáš Hermann 61 1. 1 265

Společně pro Brod

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Sociální situace

Téma sociální situace →
860
září 2026
4 050
září 2026
7 b.
0 proti 2023 2016-2024
2024
36,8 ‰
okres 30,8 · ČR 76,0
3609. z 6 101 obcí · lepší než 40 % · 2. z 45 podobně velkých
září 2026

Zařízení sociálních služeb

15 zařízení · 2024
  • Centra sociálně rehabilitačních služeb 3
  • Stacionáře denní 2
  • Domovy pro seniory 2
  • Sociální poradny 2
  • Domovy se zvláštním režimem 1
  • Chráněné bydlení 1
  • Azylové domy 1
  • Domy na půl cesty 1
  • Nízkoprahová zařízení pro děti a mládež 1
  • Služby rané péče 1

Podle registru poskytovatelů sociálních služeb (ČSÚ, MPSV). Počítá se zařízení, ne kapacita.

3 374 osob
sčítání 2021
2 673 osob
sčítání 2021
7 910 osob
sčítání 2021
4 536 osob
sčítání 2021
10 055 osob
sčítání 2021

Dojížďka za prací a do školy

sčítání 2021

Kam se vyjíždí

Do jiných obcí vyjíždí 3 312 lidí.

Odkud se přijíždí

Z jiných obcí dojíždí 7 910 lidí.

Údaje jsou ze Sčítání 2021 a zachycují stav ke dni sčítání 26. března 2021, kdy část lidí pracovala z domova. Směry jsou jen mezi obcemi Česka, počet vyjíždějících výš zahrnuje i cesty do ciziny.

5 425
+549 proti 2024 2023-2025
2025
95,4 %
+9,7 proti 2024
okres 66,4 · ČR 73,4
2351. z 6 256 obcí · lepší než 62 % · 17. z 45 podobně velkých
2023-2025
2025

Cestovní ruch

Téma cestovní ruch →

V Havlíčkově Brodu je 8 ubytovacích zařízení s 269 lůžky.

Kulturní památky

102 · z toho 2 národních
  • radnice národní kulturní památka
  • Štáflova chalupa národní kulturní památka
  • augustiniánský klášter s kostelem sv. Rodiny a kaplí Božího hrobu
  • hřbitovní kostel sv. Vojtěcha
  • kostel Nanebevzetí Panny Marie s mariánským sloupem
  • kostel Nejsvětější Trojice s kaplí sv. Kříže
  • městské opevnění
  • pamětní desky v lomu Rozkoš
  • vila bratří Mahlerů
  • Husův sbor
  • altán
  • fara Církve československé husitské
  • kaple Utrpení Páně
  • kašna se sochou Tritona
  • kostel Nalezení sv. Kříže · Svatý Kříž
  • kostel sv. Kateřiny
  • mariánský morový sloup
  • mezní kámen
  • rychta
  • zvláštní škola
  • zájezdní hostinec U Dobrovských
  • Šupichova vila

Dále 80 staveb bez vlastního jména: měšťanský dům (54), městský dům (6), kříž (3), venkovská usedlost (2), boží muka (2), pomník padlých rumunských vojáků (2), pomník miroslava tyrše, pomník karla havlíčka borovského a další.

Životní prostředí

Téma životní prostředí →
373 kg
−38 proti 2023
okres 436 · ČR 414
3321. z 6 254 obcí · lepší než 46 % · 23. z 45 podobně velkých
2021-2024
2024
133 kg
+9 proti 2023
okres 175 · ČR 205
949. z 6 254 obcí · lepší než 84 % · 3. z 45 podobně velkých
2021-2024
2024
75 kg
−25 proti 2023
okres 71 · ČR 69
2050. z 6 254 obcí · lepší než 67 % · 6. z 45 podobně velkých
2021-2024
2024
8 881,0 t
−882,9 proti 2023 2021-2024
2024
3 169,3 t
+226,7 proti 2023 2021-2024
2024
1 535,9 t
−0,6 proti 2023 2021-2024
2024
1 015,6 t
+210,0 proti 2023 2021-2024
2024
51,8 %
+0,6 proti 2023
ORP 54,2
2544. z 6 258 obcí · lepší než 59 % · 14. z 45 podobně velkých
2021-2024
2024
1 782,5 t
−597,0 proti 2023 2021-2024
2024
Další ukazatele (7)
723,6 t
−29,8 proti 2023 2021-2024
2024
569,8 t
+105,6 proti 2023 2021-2024
2024
362,3 t
−41,0 proti 2023 2021-2024
2024
126,8 t
−631,8 proti 2023 2021-2024
2024
1 479,2 t
+32,0 proti 2023 2021-2024
2024
45,0 t
+1,4 proti 2023 2021-2024
2024
5,7 t
−0,1 proti 2023 2021-2024
2024

Památné stromy a příroda

1 strom
  • Lípa u Sv. Jana

Podle Ústředního seznamu ochrany přírody (AOPK ČR). U skupin stromů je uvedený počet stromů.

Data po letech

26 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2025 23 368 11 334 12 034 163 264 -101 719 1 041 -322 -423
2024 23 791 11 561 12 230 184 296 -112 1 015 858 157 45
2023 23 746 11 486 12 260 185 275 -90 1 088 650 438 348
2022 23 398 11 322 12 076 207 260 -53 1 151 579 572 519
2021 22 879 11 140 11 739 247 301 -54 638 502 136 82
2020 23 255 11 336 11 919 243 337 -94 472 565 -93 -187
2019 23 442 11 454 11 988 - - - - - - -
2018 23 256 11 356 11 900 - - - - - - -
2017 23 101 11 239 11 862 - - - - - - -
2016 23 145 11 266 11 879 - - - - - - -
2015 23 234 11 298 11 936 - - - - - - -
2014 23 306 11 352 11 954 - - - - - - -
2013 23 345 11 386 11 959 - - - - - - -
2012 23 483 11 413 12 070 - - - - - - -
2011 23 549 11 426 12 123 - - - - - - -
2010 24 166 11 717 12 449 - - - - - - -
2009 24 413 11 835 12 578 - - - - - - -
2008 24 668 11 972 12 696 - - - - - - -
2007 24 506 11 869 12 637 - - - - - - -
2006 24 265 11 690 12 575 - - - - - - -
2005 24 296 11 775 12 521 - - - - - - -
2004 24 296 11 779 12 517 - - - - - - -
2003 24 356 11 817 12 539 - - - - - - -
2002 24 320 11 798 12 522 - - - - - - -
2001 24 327 11 824 12 503 - - - - - - -
2000 24 626 12 008 12 618 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi 6 258 obcemi Česka drží Havlíčkův Brod 44. místo podle počtu obyvatel.

Mezi obcemi okresu

1. z 120

Mezi všemi obcemi

44. z 6 258

percentil 99. - 99 % území je menších

Velikostní skupina

20 000 až 49 999 obyvatel

Stupeň urbanizace: menší město a předměstí (DEGURBA, ČSÚ).

Takových obcí je v Česku 45. Pořadí „mezi podobně velkými" u ukazatelů se počítá v téhle skupině (velikostní skupiny obcí podle ČSÚ).

Proti obcím stejné velikosti

  • Průměrný věk obec 44,4 let medián 44,6 let
  • Děti 0-14 let obec 14,8 % medián 13,8 %
  • Senioři 65+ obec 22,9 % medián 23,0 %
  • Nezaměstnanost obec 3,70 % medián 5,64 %
  • Subjektů na 100 ob. obec 21,9 medián 22,2
  • Bytů na 1 000 ob. obec 1,51 medián 1,11
  • Příjmy na obyvatele obec 40 367 Kč medián 38 822 Kč

Medián (čárka) je prostřední hodnota skupiny (obce od 20 000 do 49 999 obyvatel): polovina obcí má vyšší, polovina nižší. Světlý pás ukazuje, kde leží prostřední polovina obcí skupiny. Vždy za stejné období jako údaj obce.

Podobně velké obce v kraji

Správní obvod

Havlíčkův Brod

Obec s rozšířenou působností, kam se chodí pro občanku, řidičák nebo stavební povolení.

Části obce 14

Březinka · Havlíčkův Brod · Herlify · Jilemník · Klanečná · Květnov · Mírovka · Poděbaby · Suchá · Svatý Kříž · Šmolovy · Termesivy · Veselice · Zbožice

Zdroje dat: AOPK ČR · ČSÚ · ČTÚ · ČÚZK · Exekutorská komora ČR · Ministerstvo financí · Ministerstvo životního prostředí · MMR ČR · MPSV · MŠMT · NPÚ · SÚKL · ÚZIS · Volby.cz · zdroje dat a licence