Město

Milevsko

Okres Písek · Kraj Jihočeský kraj · Web www.milevsko-mesto.cz

Obyvatel 2025 7 956
Rozloha
42,29 km²
Hustota
188,1 ob./km²dopočet
Do okresního města
22,1 kmvzdušně
Do krajského města
53,6 kmvzdušně
Kód RÚIAN
549576
Poloha
49,4533, 14,3616

Milevsko je město v okrese Písek v Jihočeském kraji, které je druhé největší v okrese podle počtu obyvatel. Rozkládá se na ploše 42,29 km² a zahrnuje šest částí, mezi nimi Milevsko, Dmýštice, Klisín, Něžovice, Rukáveč a Velká. Město leží 22,1 km od okresního města a 53,6 km od krajského města.

V Milevsku je registrováno 1 834 ekonomických subjektů, což představuje výrazně více na 100 obyvatel než v Česku. Nejvíce podniků působí ve zpracovatelském průmyslu, stavebnictví a velkoobchodě a maloobchodě. Ve městě fungují tři základní školy se 872 žáky a čtyři mateřské školy s 289 dětmi. K ubytování slouží čtyři zařízení s celkem 199 lůžky. Z hlediska krajiny tvoří zemědělská půda 55,3 % a lesní pozemky 32,2 % rozlohy města.

Počet obyvatel města klesá od roku 2006, kdy jich bylo 9 172, na současných 7 956 v roce 2025. Meziročně počet obyvatel mírně vzrostl o 6 osob. Daňové příjmy města rostou od roku 2020, kdy činily 139,5 milionu korun, na 198,3 milionu korun v roce 2025. Saldo příjmů a výdajů se však meziročně snížilo o 34,8 milionu korun na -47,5 milionu korun.

Schválený rozpočet 2026 335,3 mil. příjmy 351,2 mil. výdaje −15,9 mil. saldo Struktura rozpočtu →

Vývoj počtu obyvatel

2000-2025
7 797 8 257 8 718 9 178 9 639 2000 2000: 9 485 obyvatel 2001: 9 472 obyvatel 2002: 9 404 obyvatel 2003: 9 343 obyvatel 2004 2004: 9 271 obyvatel 2005: 9 220 obyvatel 2006: 9 172 obyvatel 2007: 9 158 obyvatel 2008 2008: 9 128 obyvatel 2009: 9 061 obyvatel 2010: 8 997 obyvatel 2011: 8 761 obyvatel 2012 2012: 8 724 obyvatel 2013: 8 710 obyvatel 2014: 8 649 obyvatel 2015: 8 540 obyvatel 2016 2016: 8 474 obyvatel 2017: 8 380 obyvatel 2018: 8 277 obyvatel 2019: 8 280 obyvatel 2020 2020: 8 185 obyvatel 2021: 8 033 obyvatel 2022: 8 089 obyvatel 2023: 8 040 obyvatel 2024: 7 950 obyvatel 2025 2025: 7 956 obyvatel

Obec Milevsko má 7 956 obyvatel a je 2. největší z 75 obcí okresu. Za poslední rok jich přibylo o 0,1 %. Od okresního města je vzdálená 22 km vzdušnou čarou a rozkládá se na 42,29 km² a skládá se ze 6 částí. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 209 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 12,2 % obyvatel starších patnácti let. Podíl nezaměstnaných byl 5,69 % a rozpočtové příjmy vycházejí na 42 033 Kč na obyvatele. Průměrná rychlost internetu v obci je 53,6 Mb/s pro stahování a 20,6 Mb/s pro odesílání, odezva 22 ms podle měření na rychlost.cz.

Metodika

Obec v číslech za 10 let

2015-2025
Ukazatel Tehdy Teď Změna Vývoj
Obyvatelé 8 540 2015 7 956 2025 −6,8 % pokles
Průměrný věk 44,9 let 2015 48,0 let 2025 +3,1 let nárůst
Podíl lidí nad 65 let 23,1 % 2015 29,5 % 2025 +6,4 p. b. nárůst
Dokončené byty 44 2020 18 2024 140 celkem za období
Aktivní ekonomické subjekty 1 084 subjektů 2015 1 115 subjektů 2025 +2,9 % mírný nárůst
Podíl nezaměstnaných 3,01 % 2020 3,96 % 2024 +1,0 p. b. mírný nárůst
Příjmy rozpočtu na obyvatele v běžných cenách 28 432 Kč 2020 42 033 Kč 2025 +47,8 % nárůst

Srovnává se první rok s daty v posledních deseti letech s posledním rokem; u dokončených bytů je změna součet za celé období. Peněžní údaje jsou v běžných cenách, bez očištění o inflaci.

Vývoj v čase

7 grafů

Narození a zemřelí

Narození Zemřelí

0 38 76 114 152 2020 - Narození: 48 2020 - Zemřelí: 111 2021 - Narození: 77 2021 - Zemřelí: 141 2022 - Narození: 81 2022 - Zemřelí: 115 2023 - Narození: 53 2023 - Zemřelí: 84 2024 - Narození: 56 2024 - Zemřelí: 104 2025 - Narození: 49 2025 - Zemřelí: 103 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Stěhování

Přistěhovalí Vystěhovalí

0 68 136 204 272 2020 - Přistěhovalí: 137 2020 - Vystěhovalí: 169 2021 - Přistěhovalí: 128 2021 - Vystěhovalí: 166 2022 - Přistěhovalí: 252 2022 - Vystěhovalí: 162 2023 - Přistěhovalí: 158 2023 - Vystěhovalí: 176 2024 - Přistěhovalí: 158 2024 - Vystěhovalí: 200 2025 - Přistěhovalí: 180 2025 - Vystěhovalí: 120 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Přirozený přírůstek a saldo stěhování

Přirozený přírůstek Saldo stěhování

-79 -33 13 59 105 2020 Přirozený přírůstek: -63 Saldo stěhování: -32 2021 Přirozený přírůstek: -64 Saldo stěhování: -38 2022 Přirozený přírůstek: -34 Saldo stěhování: 90 2023 Přirozený přírůstek: -31 Saldo stěhování: -18 2024 Přirozený přírůstek: -48 Saldo stěhování: -42 2025 Přirozený přírůstek: -54 Saldo stěhování: 60 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Sňatky a rozvody

Sňatky Rozvody

15 21 28 34 40 2022 Sňatky: 38 Rozvody: 17 2023 Sňatky: 33 Rozvody: 18 2024 Sňatky: 31 Rozvody: 22 2022 2023 2024

Obyvatelé při sčítání lidu 1869-2011

v hranicích obce z roku 2011
0 2 641 5 282 7 923 10 565 1869 - Obyvatel při sčítání: 4 360 1880 - Obyvatel při sčítání: 4 248 1890 - Obyvatel při sčítání: 4 290 1900 - Obyvatel při sčítání: 4 102 1910 - Obyvatel při sčítání: 4 241 1921 - Obyvatel při sčítání: 4 284 1930 - Obyvatel při sčítání: 4 324 1950 - Obyvatel při sčítání: 4 000 1961 - Obyvatel při sčítání: 5 989 1970 - Obyvatel při sčítání: 7 553 1980 - Obyvatel při sčítání: 9 238 1991 - Obyvatel při sčítání: 9 782 2001 - Obyvatel při sčítání: 9 486 2011 - Obyvatel při sčítání: 8 812 1869 1890 1910 1930 1961 1980 2001 2011

Rozpočet

tis. Kč

Příjmy Výdaje

0 103 125 206 251 309 376 412 501 2020 - Příjmy: 232 718 2020 - Výdaje: 215 041 2021 - Příjmy: 269 520 2021 - Výdaje: 255 491 2022 - Příjmy: 343 284 2022 - Výdaje: 337 265 2023 - Příjmy: 352 149 2023 - Výdaje: 356 988 2024 - Příjmy: 325 817 2024 - Výdaje: 338 555 2025 - Příjmy: 334 417 2025 - Výdaje: 381 945 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Nezaměstnanost

%
2,4 2,8 3,2 3,7 4,1 2020 Podíl nezaměstnaných: 3,01 2021 Podíl nezaměstnaných: 2,51 2022 Podíl nezaměstnaných: 2,92 2023 Podíl nezaměstnaných: 2,85 2024 Podíl nezaměstnaných: 3,96 2020 2021 2022 2023 2024

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →

V roce 2025 se v Milevsku narodilo 49 dětí a zemřelo 103 lidí.

7 956
+6 proti 2024 2000-2025
2025
3 858
−1 proti 2024 2000-2025
2025
4 098
+7 proti 2024 2000-2025
2025
188,1 ob./km²
+0,1 proti 2024
okres 64,6 · ČR 138,4
713. z 6 258 obcí · 94. z 143 podobně velkých
2020-2025
2025
51,5 %
0 proti 2024
okres 50,7 · ČR 50,8
907. z 6 254 obcí · 41. z 143 podobně velkých
2000-2025
2025
48,0 let
+0,3 proti 2024
okres 44,7 · ČR 43,3
237. z 6 254 obcí · 1. z 143 podobně velkých
2000-2025
2025
29,5 %
+0,4 proti 2024
okres 23,5 · ČR 20,8
182. z 6 254 obcí · 1. z 143 podobně velkých
2000-2025
2025
12,8 %
−0,1 proti 2024
okres 14,6 · ČR 15,1
5286. z 6 254 obcí · 135. z 143 podobně velkých
2000-2025
2025
230,9
+5,7 proti 2024
okres 161,3 · ČR 138,0
367. z 6 249 obcí · 1. z 143 podobně velkých
2000-2025
2025
57,7 %
−0,2 proti 2024
okres 62,0 · ČR 64,1
5944. z 6 254 obcí · 143. z 143 podobně velkých
2000-2025
2025
Další ukazatele (24)
7 933
−77 proti 2024 2000-2025
2025
7 889
sčítání 2021
8 812
−674 proti 2001 1869-2011
2011
2 878
sčítání 2021
3 293
sčítání 2021
954
sčítání 2021
744
sčítání 2021
3 202
sčítání 2021
2 075
sčítání 2021
816
sčítání 2021
6
+96 proti 2024 2020-2025
2025
49
−7 proti 2024 2020-2025
2025
-54
−6 proti 2024 2020-2025
2025
180
+22 proti 2024 2020-2025
2025
22
+4 proti 2023 2022-2024
2024
60
+102 proti 2024 2020-2025
2025
31
−2 proti 2023 2022-2024
2024
120
−80 proti 2024 2020-2025
2025
103
−1 proti 2024 2020-2025
2025
6,2 ‰
−0,8 proti 2024
okres 7,1 · ČR 7,1
3509. z 6 254 obcí · 108. z 143 podobně velkých
2020-2025
2025
0,8 ‰
+12,1 proti 2024
okres -2,0 · ČR 0,6
3077. z 6 254 obcí · 62. z 143 podobně velkých
2020-2025
2025
2,7 ‰
+0,5 proti 2023
okres 1,9
2022-2024
2024
3,9 ‰
−0,2 proti 2023
okres 4,2
2022-2024
2024
13,0 ‰
0 proti 2024
okres 11,5 · ČR 10,4
1538. z 6 254 obcí · 17. z 143 podobně velkých
2020-2025
2025

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 33,1 % lidí (2 612 z 7 889), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 20 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 8 033 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 7 889.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
3 853
48,8 % obyvatel
Ženy
4 036
51,2 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
209
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % Muži 90+ let: 22 (0,3 %) Ženy 90+ let: 64 (0,8 %) 90+ Muži 85-89 let: 50 (0,6 %) Ženy 85-89 let: 115 (1,5 %) 85-89 Muži 80-84 let: 121 (1,5 %) Ženy 80-84 let: 186 (2,4 %) 80-84 Muži 75-79 let: 170 (2,2 %) Ženy 75-79 let: 275 (3,5 %) 75-79 Muži 70-74 let: 274 (3,5 %) Ženy 70-74 let: 298 (3,8 %) 70-74 Muži 65-69 let: 297 (3,8 %) Ženy 65-69 let: 325 (4,1 %) 65-69 Muži 60-64 let: 270 (3,4 %) Ženy 60-64 let: 299 (3,8 %) 60-64 Muži 55-59 let: 274 (3,5 %) Ženy 55-59 let: 284 (3,6 %) 55-59 Muži 50-54 let: 259 (3,3 %) Ženy 50-54 let: 261 (3,3 %) 50-54 Muži 45-49 let: 317 (4,0 %) Ženy 45-49 let: 291 (3,7 %) 45-49 Muži 40-44 let: 264 (3,4 %) Ženy 40-44 let: 262 (3,3 %) 40-44 Muži 35-39 let: 239 (3,0 %) Ženy 35-39 let: 206 (2,6 %) 35-39 Muži 30-34 let: 192 (2,4 %) Ženy 30-34 let: 204 (2,6 %) 30-34 Muži 25-29 let: 205 (2,6 %) Ženy 25-29 let: 175 (2,2 %) 25-29 Muži 20-24 let: 168 (2,1 %) Ženy 20-24 let: 132 (1,7 %) 20-24 Muži 15-19 let: 169 (2,1 %) Ženy 15-19 let: 172 (2,2 %) 15-19 Muži 10-14 let: 205 (2,6 %) Ženy 10-14 let: 175 (2,2 %) 10-14 Muži 5-9 let: 198 (2,5 %) Ženy 5-9 let: 176 (2,2 %) 5-9 Muži 0-4 let: 159 (2,0 %) Ženy 0-4 let: 136 (1,7 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Obce a území

Téma obce a území →

Zemědělská půda tvoří 55,3 % katastru Milevska.

42,29 km²
2025
55,3 %
0 proti 2024
okres 55,0 · ČR 53,1
4036. z 6 258 obcí · 81. z 143 podobně velkých
1993-2025
2025
32,2 %
0 proti 2024
okres 33,2 · ČR 34,0
2264. z 6 258 obcí · lepší než 63 % · 40. z 143 podobně velkých
1993-2025
2025
1,65 %
0 proti 2024
okres 4,16 · ČR 2,18
2029. z 6 258 obcí · 76. z 143 podobně velkých
1993-2025
2025
2,70 %
+0,01 proti 2024
okres 1,38 · ČR 1,73
808. z 6 258 obcí · 81. z 143 podobně velkých
1993-2025
2025
6
2025

Využití území a vybavenost

2025

Využití území

  • Orná půda 1 366 32,3 %
  • Zahrady 101 2,4 %
  • Ovocné sady 5 0,1 %
  • Trvalé travní porosty 868 20,5 %
  • Lesní půda 1 363 32,2 %
  • Vodní plochy 70 1,6 %
  • Zastavěné plochy 114 2,7 %
  • Ostatní plochy 341 8,1 %

Celkem 4 229 ha

Co v obci je

  • Vodovod
  • Kanalizace s ČOV
  • Plyn
  • Sběrný dvůr
  • Dům s pečovatelskou službou
  • Kino
  • Kulturní dům
  • Informační centrum
  • Středisko volného času
  • Kostel
  • Koupaliště

11 z 12 sledovaných položek

Veřejné finance

Téma veřejné finance →

Rozpočtové příjmy Milevska byly v roce 2025 334 mil. Kč, v přepočtu 42 033 Kč na obyvatele.

30 978 tis. Kč
−4 727 proti 2024 2012-2025
2025
390 588 553 Kč
okres 3 158 936 312 · ČR 600 469 124 785
245. z 6 258 obcí · 46. z 143 podobně velkých
2023
198 268 tis. Kč
+7 396 proti 2024 2020-2025
2025
71 519 tis. Kč
+4 137 proti 2024 2020-2025
2025
334 417 tis. Kč
+8 600 proti 2024 2020-2025
2025
-47 528 tis. Kč
−34 790 proti 2024 2020-2025
2025
381 945 tis. Kč
+43 390 proti 2024 2020-2025
2025
3 894 Kč
−598 proti 2024
okres 6 013 · ČR 5 825
4358. z 6 247 obcí · lepší než 30 % · 80. z 143 podobně velkých
2012-2025
2025
21,4 %
+0,7 proti 2024
okres 14,8 · ČR 18,9
1268. z 6 253 obcí · 50. z 143 podobně velkých
2020-2025
2025
Další ukazatele (3)
49 094 Kč
okres 43 413 · ČR 79 370
1523. z 6 254 obcí · 58. z 143 podobně velkých
2023
42 033 Kč
+1 050 proti 2024
okres 40 885 · ČR 48 930
1594. z 6 253 obcí · 55. z 143 podobně velkých
2020-2025
2025
48 007 Kč
+5 422 proti 2024
okres 43 055 · ČR 47 568
1205. z 6 253 obcí · 45. z 143 podobně velkých
2020-2025
2025

Práce a ekonomika

Téma práce a ekonomika →

Ke konci srpna 2026 byl podíl nezaměstnaných osob v Milevsku 5,69 %, o 0,22 procentního bodu více než měsíc předtím.

5,69 %
+0,22 proti červenci 2026
okres 4,65 · ČR 5,05
4860. z 6 254 obcí · lepší než 22 % · 106. z 143 podobně velkých
2016-2026
srpen 2026
271
+10 proti červenci 2026 2018-2026
srpen 2026
1,5
+0,3 proti 2023
964. z 3 296 obcí · lepší než 70 % · 58. z 143 podobně velkých
2020-2024
2024

Nezaměstnanost během roku

MPSV

Podíl nezaměstnaných osob po měsících

%
Podíl nezaměstnaných osob po měsících (%)
Rok ledúnobředubkvěčvnčvcsrpzářříjlispro
2016 4,29 4,00 3,84 3,41 3,20 3,20 3,44 3,40 2,92 2,78 2,85 3,07
2017 3,35 2,90 2,61 2,17 1,98 1,98 1,98 1,85 1,79 1,60 1,85 2,15
2018 2,37 2,32 2,05 1,90 1,88 1,61 1,92 2,04 1,84 1,77 1,65 1,98
2019 2,25 2,12 2,10 1,98 1,84 1,84 1,96 1,84 1,73 1,71 1,84 2,32
2020 2,20 2,12 2,42 2,99 2,97 2,95 2,95 2,65 2,35 2,41 2,65 3,01
2021 3,45 3,76 3,47 3,21 3,00 2,80 2,84 2,57 2,36 2,32 2,26 2,51
2022 2,38 2,57 2,47 2,26 2,42 2,35 2,25 2,54 2,63 2,54 2,80 2,92
2023 3,09 2,92 2,73 2,73 2,82 2,80 2,78 2,73 2,57 2,40 2,58 2,85
2025 4,36 4,28 4,17 4,28 4,62 4,73 4,80 4,84 4,93 4,84 5,06 5,36
2026 5,84 5,99 5,88 5,56 5,40 5,18 5,47 5,69 bez údaje bez údaje bez údaje bez údaje

Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu 15-64 let ke konci měsíce. Sezónní práce (stavebnictví, zemědělství, turistika) obvykle snižuje nezaměstnanost v létě a zvedá ji v zimě.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →

V roce 2025 bylo v Milevsku registrováno 1 834 ekonomických subjektů, o 3 více než rok předtím.

1 834 subjektů
+3 proti 2024 2001-2025
2025
1 115 subjektů
+38 proti 2024 2010-2025
2025
60,8 %
+2,0 proti 2024
okres 61,0 · ČR 61,6
3763. z 6 257 obcí · lepší než 39 % · 81. z 143 podobně velkých
2010-2025
2025
23,2
okres 23,3 · ČR 17,1
2587. z 6 246 obcí · 36. z 143 podobně velkých
2001-2025
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026

Nejvíc podniků v Milevsku působí v oboru zpracovatelský průmysl (16,5 %), následují stavebnictví a velkoobchod a maloobchod.

Vzniklo za 12 měsíců
60
Zaniklo za 12 měsíců
3
Má zaměstnance
25,0 %
z 964 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Zpracovatelský průmysl 304 16,5 %
  • Stavebnictví 255 13,8 %
  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 246 13,3 %
  • Ostatní činnosti 206 11,2 %
  • Profesní, vědecké a technické činnosti 193 10,5 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 141 7,6 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 78 4,2 %
  • Zemědělství, lesnictví, rybářství 74 4,0 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 64 3,5 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 46 2,5 %
  • Vzdělávání 39 2,1 %
  • Doprava a skladování 38 2,1 %
  • Ostatní 88 4,8 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 1 382 74,9 %
  • Společnost s ručením omezeným 188 10,2 %
  • Společenství vlastníků jednotek 106 5,7 %
  • Spolek 75 4,1 %
  • Pobočný spolek 20 1,1 %
  • Zahraniční fyzická osoba 20 1,1 %
  • Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem 13 0,7 %
  • Evidované církevní právnické osoby 10 0,5 %
  • Akciová společnost 8 0,4 %
  • Družstvo 7 0,4 %
  • Ostatní 15 0,8 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 156 8,5 %
  • 3-10 let 335 18,2 %
  • 10-20 let 414 22,5 %
  • 20-30 let 444 24,1 %
  • Více než 30 let 495 26,8 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 723 39,2 %
  • 1-9 zaměstnanců 172 9,3 %
  • 10-49 zaměstnanců 51 2,8 %
  • 50-249 zaměstnanců 16 0,9 %
  • 250 a více zaměstnanců 2 0,1 %
  • Neuvedeno 880 47,7 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →

Při sčítání v roce 2021 bylo v Milevsku 3 580 obydlených bytů.

1 887
srpen 2026
102
srpen 2026
1 521
+101 proti 2001 1869-2011
2011
3 580
sčítání 2021
2 455
sčítání 2021
783
sčítání 2021
207
sčítání 2021
3 253
sčítání 2021
5
sčítání 2021
1 682
sčítání 2021
Další ukazatele (5)
18
−3 proti 2023 2020-2024
2024
2,26
−0,35 proti 2023
okres 1,18 · ČR 2,78
2708. z 6 254 obcí · 58. z 143 podobně velkých
2020-2024
2024
5,4 %
okres 11,3 · ČR 13,4
2875. z 6 256 obcí · 87. z 143 podobně velkých
srpen 2026

Do počtu dokončených bytů se kromě rodinných a bytových domů počítají i nástavby, vestavby a byty v nebytových budovách - tady jde o 12 z 18 bytů.

V Milevsku jsou 3 základní školy se 872 žáky a 4 mateřské školy s 289 dětmi.

833
sčítání 2021
2 266
sčítání 2021
812
sčítání 2021
12,2 %
ORP 13,4
2402. z 6 254 obcí · 90. z 143 podobně velkých
sčítání 2021
400
září 2026
1 530
září 2026
720
září 2026
1
září 2026
872
−50 proti 2023 2020-2024
2024

Školy se počítají jako samostatné subjekty, ne jako budovy nebo třídy - jeden subjekt často provozuje několik pracovišť.

Školy v obci

10 subjektů
  • Mateřská škola Sluníčko MŠ 120
  • Mateřská škola Kytička MŠ 120
  • Mateřská škola Klubíčko MŠ 100
  • Mateřská škola Pastelka MŠ 60
  • 2. základní škola J. A. Komenského ZŠ 700
  • 1. základní škola T. G. Masaryka. ZŠ 650
  • Dětský domov, MŠ, ZŠ a Praktická škola ZŠ 180
  • SOŠ a SOU SŠ 400
  • Gymnázium SŠ 320
  • Základní umělecká škola ZUŠ 500

Podle rejstříku škol MŠMT, stav k září 2026. Číslo je nejvyšší povolený počet dětí nebo žáků, ne skutečný stav.

Zdravotnictví

Téma zdravotnictví →

Zdravotnická zařízení v obci

33 míst péče
  • Praktický lékař 6
  • Dětský lékař 2
  • Zubní lékař 2
  • Gynekolog 2
  • Lékař specialista 8
  • Záchranná služba 1
  • Fyzioterapie 1
  • Domácí zdravotní péče 4
  • Ostatní 7

Ambulantní specialisté podle oboru

  • Kardiologie 2
  • Otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 2
  • Radiologie a zobrazovací metody 2
  • Vnitřní lékařství 2
  • Chirurgie 1
  • Dermatovenerologie 1
  • Endokrinologie a diabetologie 1
  • Nefrologie 1
  • Neurologie 1
  • Oftalmologie 1
  • Ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí 1
  • Psychiatrie 1
  • Rehabilitační a fyzikální medicína 1
  • Urologie 1

Místa poskytování zdravotní péče podle registru NRPZS (ÚZIS). Jedno místo může sdílet víc lékařů, u specialistů se místo s více obory počítá u každého z nich. Lékárny tu nejsou - počítají se podle úřední evidence SÚKL níže.

Lékárny

4 lékárny
  • Lékárna 4
  • Otevřeno v sobotu 3
  • BENU Lékárna Blanická 1651 · So
  • Dr. Max LÉKÁRNA Za Krejcárkem 150 · So
  • Lékárna ASPASIA Nádražní 1383 · So
  • Lékárna Pod Synagogou Sokolovská 193

Podle seznamu lékáren SÚKL. Výdejna je odloučené pracoviště lékárny s kratší otevírací dobou. „So“ a „Ne“ znamenají otevřeno o víkendu podle pracovní doby nahlášené SÚKL.

Volby a politika

Téma volby a politika →
67,0 %
+3,1 proti 2021
okres 70,1 · ČR 69,0
5267. z 6 254 obcí · lepší než 15 % · 102. z 143 podobně velkých
2002-2025
2025
67,3 %
−0,4 proti 2018
okres 70,4 · ČR 70,3
5384. z 6 254 obcí · lepší než 13 % · 111. z 143 podobně velkých
2013-2023
2023
34,1 %
−2,9 proti 2020
okres 35,7 · ČR 33,3
3820. z 6 253 obcí · lepší než 38 % · 57. z 143 podobně velkých
2000-2024
2024
47,9 %
+1,1 proti 2022
okres 51,3 · ČR 48,1
5094. z 6 249 obcí · lepší než 18 % · 79. z 143 podobně velkých
2002-2026
2026
32,6 %
+4,8 proti 2019
okres 36,3 · ČR 36,8
5218. z 6 254 obcí · lepší než 16 % · 107. z 143 podobně velkých
2004-2024
2024
13,3 %
ORP 14,5
2022

Zastoupení v Senátu

Obec patří do senátního obvodu č. 13 - Tábor. Senátoři se volí na šest let a Senát se obnovuje po třetinách, takže se tu nevolí při každých volbách.

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 47,9 %
NČ: 34,0 % JIH 12+NK: 27,1 % ANO: 11,6 % STAN+NK: 11,2 % ODS: 8,3 % SOCDEM+NK: 7,8 %
  • NČ 34,0 %
  • JIH 12+NK 27,1 %
  • ANO 11,6 %
  • STAN+NK 11,2 %
  • ODS 8,3 %
  • SOCDEM+NK 7,8 %

58 832 platných hlasů · 9 okrsků

Sněmovna 2025

účast 67,0 %
ANO: 37,0 % SPOLU: 23,5 % STAN: 10,7 % Piráti: 7,5 % SPD: 7,0 % AUTO: 6,1 % Ostatní: 8,3 %

4 285 platných hlasů · 9 okrsků · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 32,6 %
ANO: 31,8 % KDU+ODS+TOP 09: 24,3 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 8,9 % STAN+SLK: 7,6 % AUTO+PŘÍSAHA: 7,2 % Piráti: 4,9 % Ostatní: 15,3 %

2 135 platných hlasů · 9 okrsků · odchylka proti kraji

Kraje 2024

účast 34,1 %
ODS: 47,9 % ANO: 24,3 % ČSNSKSČMSDČSSD: 5,2 % JIH 12: 4,4 % SOCDEM: 4,4 % SPD+Trikol+PRO: 3,6 % Ostatní: 10,2 %
  • ODS 47,9 % +0,4
  • ANO 24,3 % +0,1
  • ČSNSKSČMSDČSSD 5,2 % -0,3
  • JIH 12 4,4 % +1,1
  • SOCDEM 4,4 % +2,4
  • SPD+Trikol+PRO 3,6 % -0,5
  • KDU+T2020+TOP 3,2 % -1,2
  • STAN+HOPB 3,0 % 0,0
  • Ostatní (6) 4,0 %

2 237 platných hlasů · 9 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 67,3 %
Andrej Babiš: 34,3 % Petr Pavel: 34,1 % Danuše Nerudová: 16,7 % Pavel Fischer: 8,1 % Marek Hilšer: 2,6 % Jaroslav Bašta: 2,6 % Ostatní: 1,5 %
  • Andrej Babiš 34,3 % -0,6
  • Petr Pavel 34,1 % +0,6
  • Danuše Nerudová 16,7 % +1,7
  • Pavel Fischer 8,1 % +0,7
  • Marek Hilšer 2,6 % -0,2
  • Jaroslav Bašta 2,6 % -1,7
  • Karel Diviš 1,0 % -0,4
  • Tomáš Zima 0,5 % -0,1

4 396 platných hlasů · 9 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 67,3 %
Petr Pavel: 61,0 % Andrej Babiš: 39,0 %
  • Petr Pavel 61,0 % +2,4
  • Andrej Babiš 39,0 % -2,4

4 442 platných hlasů · 9 okrsků · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

21 mandátů

NČ

8 mandátů · 34,0 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Petr Barda 58 2. 1 242
Ing. Ivan Radosta 59 1. 1 162
Mgr. Vilém Fink, DiS. 48 7. 1 090
Mgr. Ondřej Šimánek 52 3. 1 069
Jaroslav Kolář 71 4. 1 069
Mgr. Marie Jarošová 62 5. 986
Miroslav Březina 54 6. 960
Ing. Václav Pavlečka 68 8. 987

Naše Česko

JIH 12+NK

6 mandátů · 27,1 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Michal Horek 41 1. 1 127
PhDr. Jiří Kálal 66 3. 932
Karel Procházka 58 2. 884
Martin Kreuzer 52 5. 856
Martin Kostínek 51 8. 856
Alena Knotová 66 7. 854

Milevsko existuje — JIHOČEŠI 2012

ANO

2 mandáty · 11,6 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
JUDr. Martin Kupec, Ph.D. 53 1. 567
František Zítek 70 2. 546

ANO 2011

STAN+NK

2 mandáty · 11,2 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Markéta Honzíková 55 1. 488
MVDr. Lukáš Dolejš 55 3. 477

NEZÁVISLÍ PRO MILEVSKO S PODPOROU STAROSTŮ

ODS

2 mandáty · 8,3 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Marie Jelenová 68 2. 452
Jaroslav Peták 60 1. 363

Občanská demokratická strana

SOCDEM+NK

1 mandát · 7,8 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Ivana Stráská 74 1. 512

MILEVSKO — DOBRÁ ADRESA

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Sociální situace

Téma sociální situace →
353
září 2026
1 896
září 2026
9 b.
+1 proti 2023 2016-2024
2024
44,4 ‰
okres 47,4 · ČR 76,0
4284. z 6 101 obcí · lepší než 29 % · 90. z 143 podobně velkých
září 2026

Zařízení sociálních služeb

2 zařízení · 2024
  • Domovy pro seniory 1
  • Nízkoprahová zařízení pro děti a mládež 1

Podle registru poskytovatelů sociálních služeb (ČSÚ, MPSV). Počítá se zařízení, ne kapacita.

1 366 osob
sčítání 2021
1 092 osob
sčítání 2021
1 970 osob
sčítání 2021
604 osob
sčítání 2021
2 749 osob
sčítání 2021

Dojížďka za prací a do školy

sčítání 2021

Kam se vyjíždí

Do jiných obcí vyjíždí 1 333 lidí.

Odkud se přijíždí

Z jiných obcí dojíždí 1 970 lidí.

Údaje jsou ze Sčítání 2021 a zachycují stav ke dni sčítání 26. března 2021, kdy část lidí pracovala z domova. Směry jsou jen mezi obcemi Česka, počet vyjíždějících výš zahrnuje i cesty do ciziny.

1 753
+12 proti 2024 2023-2025
2025
92,9 %
+0,6 proti 2024
okres 84,6 · ČR 73,4
2572. z 6 256 obcí · lepší než 58 % · 72. z 143 podobně velkých
2023-2025
2025

Cestovní ruch

Téma cestovní ruch →

V Milevsku jsou 4 ubytovací zařízení s 199 lůžky.

Kulturní památky

17 · z toho 1 národních
  • klášter Milevsko národní kulturní památka
  • kostel sv. Jiljí
  • synagoga
  • kaple P. Marie Sepekovské
  • kaple sv. Jana Nepomuckého
  • kostel sv. Bartoloměje
  • radnice
  • radnice
  • spořitelna
  • zámek · Něžovice

Dále 7 staveb bez vlastního jména: dům, socha sv. jana nepomuckého, usedlost, fara, sloup se sochou p. marie, pomník revoluce 1945 s kašnou, soubor 6 secesních vil.

Životní prostředí

Téma životní prostředí →
400 kg
+24 proti 2023
okres 458 · ČR 414
3832. z 6 254 obcí · lepší než 38 % · 81. z 143 podobně velkých
2021-2024
2024
147 kg
+3 proti 2023
okres 183 · ČR 205
1501. z 6 254 obcí · lepší než 76 % · 39. z 143 podobně velkých
2021-2024
2024
57 kg
+1 proti 2023
okres 70 · ČR 69
3835. z 6 254 obcí · lepší než 38 % · 115. z 143 podobně velkých
2021-2024
2024
3 180,4 t
+160,2 proti 2023 2021-2024
2024
1 171,3 t
+12,4 proti 2023 2021-2024
2024
60,4 t
−38,7 proti 2023 2021-2024
2024
292,8 t
−376,3 proti 2023 2021-2024
2024
61,8 %
+3,1 proti 2023
ORP 51,3
1122. z 6 258 obcí · lepší než 82 % · 18. z 143 podobně velkých
2021-2024
2024
453,0 t
+5,4 proti 2023 2021-2024
2024
Další ukazatele (7)
188,3 t
−17,1 proti 2023 2021-2024
2024
119,4 t
+15,7 proti 2023 2021-2024
2024
130,0 t
+9,4 proti 2023 2021-2024
2024
15,2 t
−2,5 proti 2023 2021-2024
2024
797,9 t
−78,8 proti 2023 2021-2024
2024
58,1 t
+12,4 proti 2023 2021-2024
2024
4,8 t
+0,4 proti 2023 2021-2024
2024

Památné stromy a příroda

6 stromů
  • Javor na Vinicích
  • Jenišovická hrušeň
  • Jenišovický javor
  • Klášterní lípa
  • Lípa u hřbitova
  • Sádecký dub

Podle Ústředního seznamu ochrany přírody (AOPK ČR). U skupin stromů je uvedený počet stromů.

Data po letech

26 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2025 7 956 3 858 4 098 49 103 -54 180 120 60 6
2024 7 950 3 859 4 091 56 104 -48 158 200 -42 -90
2023 8 040 3 907 4 133 53 84 -31 158 176 -18 -49
2022 8 089 3 931 4 158 81 115 -34 252 162 90 56
2021 8 033 3 911 4 122 77 141 -64 128 166 -38 -102
2020 8 185 3 942 4 243 48 111 -63 137 169 -32 -95
2019 8 280 3 994 4 286 - - - - - - -
2018 8 277 4 000 4 277 - - - - - - -
2017 8 380 4 034 4 346 - - - - - - -
2016 8 474 4 087 4 387 - - - - - - -
2015 8 540 4 130 4 410 - - - - - - -
2014 8 649 4 167 4 482 - - - - - - -
2013 8 710 4 194 4 516 - - - - - - -
2012 8 724 4 214 4 510 - - - - - - -
2011 8 761 4 251 4 510 - - - - - - -
2010 8 997 4 366 4 631 - - - - - - -
2009 9 061 4 395 4 666 - - - - - - -
2008 9 128 4 408 4 720 - - - - - - -
2007 9 158 4 412 4 746 - - - - - - -
2006 9 172 4 437 4 735 - - - - - - -
2005 9 220 4 482 4 738 - - - - - - -
2004 9 271 4 508 4 763 - - - - - - -
2003 9 343 4 539 4 804 - - - - - - -
2002 9 404 4 579 4 825 - - - - - - -
2001 9 472 4 613 4 859 - - - - - - -
2000 9 485 4 661 4 824 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi 6 258 obcemi Česka drží Milevsko 166. místo podle počtu obyvatel.

Mezi obcemi okresu

2. z 75

Mezi všemi obcemi

166. z 6 258

percentil 97. - 97 % území je menších

Velikostní skupina

5 000 až 9 999 obyvatel

Stupeň urbanizace: menší město a předměstí (DEGURBA, ČSÚ).

Takových obcí je v Česku 143. Pořadí „mezi podobně velkými" u ukazatelů se počítá v téhle skupině (velikostní skupiny obcí podle ČSÚ).

Proti obcím stejné velikosti

  • Průměrný věk obec 48,0 let medián 44,0 let
  • Děti 0-14 let obec 12,8 % medián 14,5 %
  • Senioři 65+ obec 29,5 % medián 22,1 %
  • Nezaměstnanost obec 5,69 % medián 4,61 %
  • Subjektů na 100 ob. obec 23,2 medián 21,7
  • Bytů na 1 000 ob. obec 2,26 medián 1,77
  • Příjmy na obyvatele obec 42 033 Kč medián 40 300 Kč

Medián (čárka) je prostřední hodnota skupiny (obce od 5 000 do 9 999 obyvatel): polovina obcí má vyšší, polovina nižší. Světlý pás ukazuje, kde leží prostřední polovina obcí skupiny. Vždy za stejné období jako údaj obce.

Podobně velké obce v kraji

Správní obvod

Milevsko

Obec s rozšířenou působností, kam se chodí pro občanku, řidičák nebo stavební povolení.

Části obce 6

Dmýštice · Klisín · Milevsko · Něžovice · Rukáveč · Velká

Zdroje dat: AOPK ČR · ČSÚ · ČTÚ · ČÚZK · Exekutorská komora ČR · Ministerstvo financí · Ministerstvo životního prostředí · MMR ČR · MPSV · MŠMT · NPÚ · SÚKL · ÚZIS · Volby.cz · zdroje dat a licence