Okres Most · Kraj Ústecký kraj · Web www.mesto-most.cz
Most je statutární město v okrese Most v Ústeckém kraji a 14. největší město Česka. Má rozlohu 86,94 km² a sestává z osmi částí, mezi nimiž jsou například Čepirohy, Komořany a Starý Most. Leží 33,5 km od krajského města.
V obci je 15 základních škol s 6 191 žáky a pět mateřských škol s 1 585 dětmi. Nejvíc podniků působí v oboru velkoobchodu a maloobchodu, dále ve zpracovatelském průmyslu a stavebnictví. Registrovaných ekonomických subjektů je 12 412, z toho většina jsou podnikající fyzické osoby. V obci je 13 ubytovacích zařízení s 703 lůžky. Podíl zemědělské půdy i lesních pozemků je 12,9 %, vodní plochy tvoří 5,93 % rozlohy.
Počet obyvatel v roce 2025 je 63 160, což je pokles o 314 oproti roku 2024. Vývoj počtu obyvatel od roku 2006 kolísá mezi 62 866 a 67 691. Daňové příjmy města vzrostly od roku 2020 o 49 % na 1 686 811 tisíc Kč v roce 2025. Saldo příjmů a výdajů se zlepšilo, i když je stále záporné, a to na -31 653 tisíc Kč. Podíl nezaměstnaných osob vzrostl od roku 2020 o 25 % na 8,86 % v roce 2024.
Obec Most má 63 160 obyvatel a je 1. největší z 26 obcí okresu. Za poslední rok jich ubylo o 0,5 %. Rozkládá se na 86,94 km² a skládá se ze 8 částí. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 125 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 10,2 % obyvatel starších patnácti let. Podíl nezaměstnaných byl 10,56 % a rozpočtové příjmy vycházejí na 39 164 Kč na obyvatele. Průměrná rychlost internetu v obci je 92,5 Mb/s pro stahování a 50,8 Mb/s pro odesílání, odezva 14 ms podle měření na rychlost.cz.
| Ukazatel | Tehdy | Teď | Změna | Vývoj |
|---|---|---|---|---|
| Obyvatelé | 67 002 2015 | 63 160 2025 | −5,7 % pokles | |
| Průměrný věk | 41,3 let 2015 | 43,3 let 2025 | +2,0 let nárůst | |
| Podíl lidí nad 65 let | 17,1 % 2015 | 20,4 % 2025 | +3,3 p. b. nárůst | |
| Dokončené byty | 25 2020 | 19 2024 | 153 celkem za období | |
| Aktivní ekonomické subjekty | 6 265 subjektů 2015 | 6 773 subjektů 2025 | +8,1 % nárůst | |
| Podíl nezaměstnaných | 7,07 % 2020 | 8,86 % 2024 | +1,8 p. b. nárůst | |
| Příjmy rozpočtu na obyvatele v běžných cenách | 24 923 Kč 2020 | 39 164 Kč 2025 | +57,1 % nárůst |
Narození Zemřelí
Přistěhovalí Vystěhovalí
Přirozený přírůstek Saldo stěhování
Sňatky Rozvody
Příjmy Výdaje
V roce 2025 se v Mostu narodilo 435 dětí a zemřelo 732 lidí.
Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 30,7 % lidí (18 839 z 61 306), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 211 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 62 866 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 61 306.
Zemědělská půda tvoří 12,9 % katastru Mostu.
Rozpočtové příjmy Mostu byly v roce 2025 2 474 mil. Kč, v přepočtu 39 164 Kč na obyvatele.
Ke konci srpna 2026 byl podíl nezaměstnaných osob v Mostu 10,56 %.
| Rok | led | úno | bře | dub | kvě | čvn | čvc | srp | zář | říj | lis | pro |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 11,05 | 11,25 | 11,10 | 10,97 | 11,00 | 10,80 | 10,88 | 10,64 | 10,39 | 10,32 | 9,99 | 10,02 |
| 2017 | 10,08 | 9,96 | 9,74 | 9,51 | 9,37 | 8,91 | 8,92 | 8,73 | 8,44 | 8,05 | 7,61 | 7,39 |
| 2018 | 7,28 | 7,17 | 6,93 | 6,70 | 6,69 | 6,63 | 6,58 | 6,52 | 6,41 | 6,06 | 6,01 | 5,95 |
| 2019 | 6,14 | 6,21 | 6,15 | 6,04 | 5,58 | 5,09 | 5,30 | 5,13 | 4,98 | 4,81 | 4,81 | 5,05 |
| 2020 | 5,48 | 5,46 | 5,48 | 6,15 | 6,73 | 6,96 | 7,40 | 7,57 | 7,54 | 7,17 | 6,99 | 7,07 |
| 2021 | 7,36 | 7,54 | 7,78 | 7,91 | 8,00 | 7,70 | 7,45 | 7,08 | 7,07 | 6,75 | 6,53 | 6,56 |
| 2022 | 6,82 | 6,80 | 6,81 | 6,87 | 7,19 | 6,94 | 7,00 | 7,11 | 7,17 | 7,18 | 7,16 | 7,20 |
| 2023 | 7,38 | 7,48 | 7,51 | 7,51 | 7,45 | 7,40 | 7,64 | 7,62 | 7,64 | 7,50 | 7,46 | 7,69 |
| 2025 | 9,36 | 9,73 | 9,92 | 10,05 | 9,98 | 9,92 | 10,14 | 10,05 | 9,90 | 10,03 | 9,92 | 10,20 |
| 2026 | 10,64 | 10,69 | 10,57 | 10,48 | 10,41 | 10,41 | 10,55 | 10,56 | bez údaje | bez údaje | bez údaje | bez údaje |
V roce 2025 bylo v Mostu registrováno 12 412 ekonomických subjektů, o 123 více než rok předtím.
Nejvíc podniků v Mostu působí v oboru velkoobchod a maloobchod (18,8 %), následují zpracovatelský průmysl a stavebnictví.
Při sčítání v roce 2021 bylo v Mostu 30 152 obydlených bytů.
V Mostu je 15 základních škol se 6 191 žáky a 5 mateřských škol s 1 585 dětmi.
Školy se počítají jako samostatné subjekty, ne jako budovy nebo třídy - jeden subjekt často provozuje několik pracovišť.
Obec patří do senátního obvodu č. 4 - Most. Senátoři se volí na šest let a Senát se obnovuje po třetinách, takže se tu nevolí při každých volbách.
| Zastupitel | Věk | Pořadí | Hlasů |
|---|---|---|---|
| Ing. Marek Hrvol | 38 | 1. | 6 586 |
| Ing. Markéta Stará | 48 | 2. | 6 467 |
| Mgr. Jan Paparega | 45 | 3. | 6 402 |
| Ing. Václav Zahradníček | 59 | 4. | 6 197 |
| Ing. Vlastimil Vozka | 72 | 5. | 6 159 |
| Petr Formánek | 46 | 6. | 6 195 |
| Bc. Daniel Dunovský | 52 | 7. | 6 167 |
| Ing. Michal Hartman | 43 | 8. | 6 229 |
| Ing. Adéla Stříšková | 25 | 9. | 6 198 |
| Ing. Jaroslav Hrvol | 41 | 10. | 6 291 |
| Olga Šrůtová | 48 | 11. | 6 121 |
| Ing. Ondřej Málek | 40 | 12. | 6 119 |
| Ing. Hana Aulická Jírovcová | 45 | 13. | 6 244 |
| Ing. Jiří Turis | 64 | 14. | 6 044 |
| Ing. Lukáš Bednařík | 47 | 15. | 6 106 |
| Jiří Kraus | 51 | 16. | 6 311 |
| Pavla Chotěborská | 49 | 17. | 6 169 |
| Mgr. Barbora Štempáková | 48 | 18. | 6 126 |
| Ing. Jan Korba, MBA | 53 | 19. | 6 138 |
| Ing. Milan Rybák | 71 | 20. | 6 284 |
| Ing. Jaroslav Štěpánek | 45 | 21. | 6 085 |
| Zbyněk Jakš | 57 | 22. | 6 159 |
| Zastupitel | Věk | Pořadí | Hlasů |
|---|---|---|---|
| MUDr. Roman Houska | 53 | 1. | 3 665 |
| Ing. Jiří Nedvěd | 41 | 2. | 3 534 |
| Ing. Lucie Tichá | 42 | 3. | 3 398 |
| Jaroslav Pilař | 51 | 4. | 3 349 |
| Karel Komárek, DiS. | 48 | 5. | 3 342 |
| Hana Prelcová | 40 | 6. | 3 214 |
| Bohumil Müller | 35 | 7. | 3 200 |
| Pavel Gál | 47 | 8. | 3 243 |
| Ing. Lucie Petráčková | 44 | 9. | 3 245 |
| Ing. David Grznár | 50 | 10. | 3 210 |
| Ing. Tomáš Dräxler | 32 | 11. | 3 190 |
| Zastupitel | Věk | Pořadí | Hlasů |
|---|---|---|---|
| Ing. Jana Falterová Zudová | 43 | 1. | 2 412 |
| Ing. Berenika Peštová | 55 | 10. | 2 393 |
| Patricie Prokešová | 33 | 2. | 2 294 |
| Ing. Lubomíra Mejstříková, CSc. | 69 | 3. | 2 257 |
| Mgr. Ivana Hvězdová | 63 | 4. | 2 282 |
| Alexandr Agh | 64 | 5. | 2 245 |
| Jana Škudrnová | 50 | 6. | 2 214 |
| Jitka Urbánková Mikulová | 48 | 7. | 2 206 |
| Zastupitel | Věk | Pořadí | Hlasů |
|---|---|---|---|
| Ing. Jarmila Fuchsová | 47 | 1. | 900 |
| Bc. Martin Strakoš | 57 | 3. | 844 |
| Zastupitel | Věk | Pořadí | Hlasů |
|---|---|---|---|
| MgA. Luděk Prošek | 48 | 1. | 869 |
| Mgr. Jan Hrubeš | 46 | 8. | 784 |
V Mostu je 13 ubytovacích zařízení s 703 lůžky.
| Rok | Obyvatel | Muži | Ženy | Narození | Zemřelí | Přir. přírůstek | Přistěh. | Vystěh. | Saldo | Celkem |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 63 160 | 30 756 | 32 404 | 435 | 732 | -297 | 1 832 | 1 849 | -17 | -314 |
| 2024 | 63 474 | 30 828 | 32 646 | 532 | 744 | -212 | 1 780 | 1 976 | -196 | -408 |
| 2023 | 63 882 | 30 933 | 32 949 | 541 | 760 | -219 | 2 161 | 1 916 | 245 | 26 |
| 2022 | 63 856 | 30 891 | 32 965 | 568 | 808 | -240 | 2 827 | 1 597 | 1 230 | 990 |
| 2021 | 62 866 | 30 537 | 32 329 | 578 | 986 | -408 | 1 554 | 1 698 | -144 | -552 |
| 2020 | 65 341 | 32 114 | 33 227 | 616 | 877 | -261 | 1 368 | 1 800 | -432 | -693 |
| 2019 | 66 034 | 32 454 | 33 580 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2018 | 66 186 | 32 466 | 33 720 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2017 | 66 644 | 32 679 | 33 965 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2016 | 66 768 | 32 801 | 33 967 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2015 | 67 002 | 32 816 | 34 186 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2014 | 67 089 | 32 878 | 34 211 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2013 | 67 332 | 32 944 | 34 388 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2012 | 67 490 | 33 040 | 34 450 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2011 | 67 058 | 32 748 | 34 310 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2010 | 67 466 | 32 882 | 34 584 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2009 | 67 518 | 32 893 | 34 625 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2008 | 67 438 | 32 736 | 34 702 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2007 | 67 543 | 32 711 | 34 832 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2006 | 67 691 | 32 806 | 34 885 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2005 | 67 805 | 32 828 | 34 977 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2004 | 67 815 | 32 799 | 35 016 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2003 | 67 905 | 32 852 | 35 053 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2002 | 68 028 | 32 870 | 35 158 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2001 | 68 090 | 32 979 | 35 111 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2000 | 69 588 | 33 743 | 35 845 | - | - | - | - | - | - | - |
Mezi 6 258 obcemi Česka drží Most 14. místo podle počtu obyvatel.
1. z 26
14. z 6 258
50 000 až 99 999 obyvatel
Čepirohy · Komořany · Most · Rudolice · Souš · Starý Most · Velebudice · Vtelno
Zdroje dat: AOPK ČR · ČSÚ · ČTÚ · ČÚZK · Exekutorská komora ČR · Ministerstvo financí · Ministerstvo životního prostředí · MMR ČR · MPSV · MŠMT · NPÚ · SÚKL · ÚZIS · Volby.cz · zdroje dat a licence
Zařízení sociálních služeb
33 zařízení · 2024Podle registru poskytovatelů sociálních služeb (ČSÚ, MPSV). Počítá se zařízení, ne kapacita.