Město

Žatec

Okres Louny · Kraj Ústecký kraj · Web www.mesto-zatec.cz

Obyvatel 2025 18 984
Rozloha
42,68 km²
Hustota
444,8 ob./km²dopočet
Do okresního města
18,1 kmvzdušně
Do krajského města
51,0 kmvzdušně
Kód RÚIAN
566985
Poloha
50,3298, 13,5472

Žatec je město v okrese Louny v Ústeckém kraji a je největší obcí okresu podle počtu obyvatel. Rozkládá se na ploše 42,68 km² a zahrnuje sedm částí, mezi nimi Bezděkov, Milčeves, Radíčeves, Trnovany, Velichov, Záhoří a vlastní Žatec. Město leží 18,1 km od okresního města a 51 km od krajského města.

V Žatci je sedm základních škol se 2 170 žáky a šest mateřských škol s 569 dětmi. V obci funguje sedm ubytovacích zařízení. Nejvíc podniků působí v oborech velkoobchod a maloobchod, stavebnictví a ostatní činnosti. Registrovaných ekonomických subjektů je 3 527, z toho většinu tvoří podnikající fyzické osoby. Zemědělská půda pokrývá 71,6 % území, což je výrazně více než v Česku, lesní půda zabírá 1,6 %.

Počet obyvatel města v roce 2025 dosahuje 18 984 a oproti roku 2024 vzrostl o 25 osob. Vývoj počtu obyvatel od roku 2006 kolísá mezi 18 570 a 19 405. Daňové příjmy města se od roku 2020 zvýšily o polovinu na 496 933 tisíc korun. Podíl nezaměstnaných osob v roce 2024 vzrostl na 7,31 %. Počet živě narozených dětí od roku 2020 klesá, v roce 2025 jich bylo 132.

Schválený rozpočet 2026 735,0 mil. příjmy 1 074,6 mil. výdaje −339,5 mil. saldo Struktura rozpočtu →

Vývoj počtu obyvatel

2000-2025
18 412 18 886 19 361 19 836 20 310 2000 2000: 20 152 obyvatel 2001: 19 797 obyvatel 2002: 19 700 obyvatel 2003: 19 607 obyvatel 2004 2004: 19 535 obyvatel 2005: 19 517 obyvatel 2006: 19 405 obyvatel 2007: 19 397 obyvatel 2008 2008: 19 346 obyvatel 2009: 19 324 obyvatel 2010: 19 322 obyvatel 2011: 19 267 obyvatel 2012 2012: 19 203 obyvatel 2013: 19 224 obyvatel 2014: 19 341 obyvatel 2015: 19 271 obyvatel 2016 2016: 19 193 obyvatel 2017: 19 142 obyvatel 2018: 19 133 obyvatel 2019: 19 047 obyvatel 2020 2020: 18 823 obyvatel 2021: 18 570 obyvatel 2022: 19 044 obyvatel 2023: 19 046 obyvatel 2024: 18 959 obyvatel 2025 2025: 18 984 obyvatel

Obec Žatec má 18 984 obyvatel a je 1. největší z 70 obcí okresu. Za poslední rok jich přibylo o 0,1 %. Od okresního města je vzdálená 18 km vzdušnou čarou a rozkládá se na 42,68 km² a skládá se ze 7 částí. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 122 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 12,4 % obyvatel starších patnácti let. Podíl nezaměstnaných byl 8,41 % a rozpočtové příjmy vycházejí na 41 670 Kč na obyvatele. Průměrná rychlost internetu v obci je 56,4 Mb/s pro stahování a 36,0 Mb/s pro odesílání, odezva 19 ms podle měření na rychlost.cz.

Metodika

Obec v číslech za 10 let

2015-2025
Ukazatel Tehdy Teď Změna Vývoj
Obyvatelé 19 271 2015 18 984 2025 −1,5 % mírný pokles
Průměrný věk 41,1 let 2015 43,0 let 2025 +1,9 let nárůst
Podíl lidí nad 65 let 17,6 % 2015 20,3 % 2025 +2,7 p. b. nárůst
Dokončené byty 11 2020 54 2024 155 celkem za období
Aktivní ekonomické subjekty 1 914 subjektů 2015 1 991 subjektů 2025 +4,0 % mírný nárůst
Podíl nezaměstnaných 5,93 % 2020 7,31 % 2024 +1,4 p. b. mírný nárůst
Příjmy rozpočtu na obyvatele v běžných cenách 29 854 Kč 2020 41 670 Kč 2025 +39,6 % nárůst

Srovnává se první rok s daty v posledních deseti letech s posledním rokem; u dokončených bytů je změna součet za celé období. Peněžní údaje jsou v běžných cenách, bez očištění o inflaci.

Vývoj v čase

7 grafů

Narození a zemřelí

Narození Zemřelí

0 79 159 238 318 2020 - Narození: 199 2020 - Zemřelí: 294 2021 - Narození: 205 2021 - Zemřelí: 269 2022 - Narození: 191 2022 - Zemřelí: 219 2023 - Narození: 149 2023 - Zemřelí: 228 2024 - Narození: 142 2024 - Zemřelí: 206 2025 - Narození: 132 2025 - Zemřelí: 255 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Stěhování

Přistěhovalí Vystěhovalí

0 277 555 832 1 109 2020 - Přistěhovalí: 525 2020 - Vystěhovalí: 654 2021 - Přistěhovalí: 588 2021 - Vystěhovalí: 591 2022 - Přistěhovalí: 1 027 2022 - Vystěhovalí: 525 2023 - Přistěhovalí: 735 2023 - Vystěhovalí: 654 2024 - Přistěhovalí: 693 2024 - Vystěhovalí: 716 2025 - Přistěhovalí: 735 2025 - Vystěhovalí: 587 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Přirozený přírůstek a saldo stěhování

Přirozený přírůstek Saldo stěhování

-192 -3 187 376 565 2020 Přirozený přírůstek: -95 Saldo stěhování: -129 2021 Přirozený přírůstek: -64 Saldo stěhování: -3 2022 Přirozený přírůstek: -28 Saldo stěhování: 502 2023 Přirozený přírůstek: -79 Saldo stěhování: 81 2024 Přirozený přírůstek: -64 Saldo stěhování: -23 2025 Přirozený přírůstek: -123 Saldo stěhování: 148 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Sňatky a rozvody

Sňatky Rozvody

32 47 62 76 91 2022 Sňatky: 86 Rozvody: 43 2023 Sňatky: 86 Rozvody: 37 2024 Sňatky: 69 Rozvody: 37 2022 2023 2024

Obyvatelé při sčítání lidu 1869-2011

v hranicích obce z roku 2011
0 5 486 10 973 16 459 21 946 1869 - Obyvatel při sčítání: 10 050 1880 - Obyvatel při sčítání: 11 716 1890 - Obyvatel při sčítání: 14 590 1900 - Obyvatel při sčítání: 17 858 1910 - Obyvatel při sčítání: 18 745 1921 - Obyvatel při sčítání: 17 761 1930 - Obyvatel při sčítání: 19 806 1950 - Obyvatel při sčítání: 14 088 1961 - Obyvatel při sčítání: 15 661 1970 - Obyvatel při sčítání: 16 525 1980 - Obyvatel při sčítání: 19 145 1991 - Obyvatel při sčítání: 20 320 2001 - Obyvatel při sčítání: 19 919 2011 - Obyvatel při sčítání: 19 181 1869 1890 1910 1930 1961 1980 2001 2011

Rozpočet

tis. Kč

Příjmy Výdaje

0 220 021 440 043 660 064 880 085 2020 - Příjmy: 561 943 2020 - Výdaje: 540 405 2021 - Příjmy: 629 236 2021 - Výdaje: 569 503 2022 - Příjmy: 623 645 2022 - Výdaje: 611 447 2023 - Příjmy: 743 332 2023 - Výdaje: 764 664 2024 - Příjmy: 747 813 2024 - Výdaje: 736 667 2025 - Příjmy: 791 062 2025 - Výdaje: 814 894 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Nezaměstnanost

%
5,8 6,2 6,6 7,0 7,4 2020 Podíl nezaměstnaných: 5,93 2021 Podíl nezaměstnaných: 6,05 2022 Podíl nezaměstnaných: 6,47 2023 Podíl nezaměstnaných: 6,88 2024 Podíl nezaměstnaných: 7,31 2020 2021 2022 2023 2024

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →

V roce 2025 se v Žatci narodilo 132 dětí a zemřelo 255 lidí.

18 984
+25 proti 2024 2000-2025
2025
9 144
+25 proti 2024 2000-2025
2025
9 840
0 proti 2024 2000-2025
2025
444,8 ob./km²
+0,6 proti 2024
okres 77,5 · ČR 138,4
182. z 6 258 obcí · 32. z 69 podobně velkých
2020-2025
2025
51,8 %
−0,1 proti 2024
okres 50,7 · ČR 50,8
706. z 6 254 obcí · 25. z 69 podobně velkých
2000-2025
2025
43,0 let
+0,1 proti 2024
okres 43,3 · ČR 43,3
3291. z 6 254 obcí · 57. z 69 podobně velkých
2000-2025
2025
20,3 %
−0,3 proti 2024
okres 20,7 · ČR 20,8
3309. z 6 254 obcí · 55. z 69 podobně velkých
2000-2025
2025
14,9 %
−0,5 proti 2024
okres 15,0 · ČR 15,1
3643. z 6 254 obcí · 23. z 69 podobně velkých
2000-2025
2025
136,8
+2,9 proti 2024
okres 138,7 · ČR 138,0
2896. z 6 249 obcí · 55. z 69 podobně velkých
2000-2025
2025
64,8 %
+0,8 proti 2024
okres 64,3 · ČR 64,1
2166. z 6 254 obcí · 14. z 69 podobně velkých
2000-2025
2025
Další ukazatele (24)
18 911
−28 proti 2024 2000-2025
2025
18 467
sčítání 2021
19 181
−738 proti 2001 1869-2011
2011
8 175
sčítání 2021
6 332
sčítání 2021
2 517
sčítání 2021
1 373
sčítání 2021
10 283
sčítání 2021
2 509
sčítání 2021
421
sčítání 2021
25
+112 proti 2024 2020-2025
2025
132
−10 proti 2024 2020-2025
2025
-123
−59 proti 2024 2020-2025
2025
735
+42 proti 2024 2020-2025
2025
37
0 proti 2023 2022-2024
2024
148
+171 proti 2024 2020-2025
2025
69
−17 proti 2023 2022-2024
2024
587
−129 proti 2024 2020-2025
2025
255
+49 proti 2024 2020-2025
2025
7,0 ‰
−0,5 proti 2024
okres 6,9 · ČR 7,1
2874. z 6 254 obcí · 29. z 69 podobně velkých
2020-2025
2025
1,3 ‰
+5,9 proti 2024
okres 1,3 · ČR 0,6
3036. z 6 254 obcí · 17. z 69 podobně velkých
2020-2025
2025
2,0 ‰
0 proti 2023
okres 2,2
2022-2024
2024
3,6 ‰
−0,9 proti 2023
okres 4,1
2022-2024
2024
13,5 ‰
+2,6 proti 2024
okres 11,8 · ČR 10,4
1402. z 6 254 obcí · 9. z 69 podobně velkých
2020-2025
2025

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 30,7 % lidí (5 675 z 18 467), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 70 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 18 570 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 18 467.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
8 895
48,2 % obyvatel
Ženy
9 572
51,8 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
122
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % Muži 90+ let: 22 (0,1 %) Ženy 90+ let: 84 (0,5 %) 90+ Muži 85-89 let: 76 (0,4 %) Ženy 85-89 let: 153 (0,8 %) 85-89 Muži 80-84 let: 124 (0,7 %) Ženy 80-84 let: 301 (1,6 %) 80-84 Muži 75-79 let: 278 (1,5 %) Ženy 75-79 let: 388 (2,1 %) 75-79 Muži 70-74 let: 478 (2,6 %) Ženy 70-74 let: 630 (3,4 %) 70-74 Muži 65-69 let: 548 (3,0 %) Ženy 65-69 let: 644 (3,5 %) 65-69 Muži 60-64 let: 509 (2,8 %) Ženy 60-64 let: 590 (3,2 %) 60-64 Muži 55-59 let: 573 (3,1 %) Ženy 55-59 let: 583 (3,2 %) 55-59 Muži 50-54 let: 571 (3,1 %) Ženy 50-54 let: 609 (3,3 %) 50-54 Muži 45-49 let: 796 (4,3 %) Ženy 45-49 let: 789 (4,3 %) 45-49 Muži 40-44 let: 741 (4,0 %) Ženy 40-44 let: 694 (3,8 %) 40-44 Muži 35-39 let: 597 (3,2 %) Ženy 35-39 let: 618 (3,4 %) 35-39 Muži 30-34 let: 571 (3,1 %) Ženy 30-34 let: 516 (2,8 %) 30-34 Muži 25-29 let: 531 (2,9 %) Ženy 25-29 let: 520 (2,8 %) 25-29 Muži 20-24 let: 482 (2,6 %) Ženy 20-24 let: 451 (2,4 %) 20-24 Muži 15-19 let: 472 (2,6 %) Ženy 15-19 let: 484 (2,6 %) 15-19 Muži 10-14 let: 555 (3,0 %) Ženy 10-14 let: 551 (3,0 %) 10-14 Muži 5-9 let: 501 (2,7 %) Ženy 5-9 let: 500 (2,7 %) 5-9 Muži 0-4 let: 470 (2,6 %) Ženy 0-4 let: 467 (2,5 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Obce a území

Téma obce a území →

Zemědělská půda tvoří 71,6 % katastru Žatce.

42,68 km²
0 proti 2024
2025
71,6 %
0 proti 2024
okres 70,2 · ČR 53,1
2076. z 6 258 obcí · 5. z 69 podobně velkých
1993-2025
2025
1,6 %
0 proti 2024
okres 16,2 · ČR 34,0
5670. z 6 258 obcí · lepší než 9 % · 67. z 69 podobně velkých
1993-2025
2025
1,85 %
0 proti 2024
okres 1,40 · ČR 2,18
1784. z 6 258 obcí · 34. z 69 podobně velkých
1993-2025
2025
4,44 %
+0,01 proti 2024
okres 1,58 · ČR 1,73
245. z 6 258 obcí · 28. z 69 podobně velkých
1993-2025
2025
7
2025

Využití území a vybavenost

2025

Využití území

  • Orná půda 2 492 61,1 %
  • Zahrady 185 4,5 %
  • Ovocné sady 8 0,2 %
  • Trvalé travní porosty 184 4,5 %
  • Lesní půda 67 1,6 %
  • Vodní plochy 79 1,9 %
  • Zastavěné plochy 190 4,6 %
  • Ostatní plochy 876 21,5 %

Celkem 4 080 ha

Co v obci je

  • Vodovod
  • Kanalizace
  • Kanalizace s ČOV
  • Plyn
  • Sběrný dvůr
  • Dům s pečovatelskou službou
  • Kino
  • Kulturní dům
  • Informační centrum
  • Středisko volného času
  • Kostel
  • Koupaliště

12 z 12 sledovaných položek

Veřejné finance

Téma veřejné finance →

Rozpočtové příjmy Žatce byly v roce 2025 791 mil. Kč, v přepočtu 41 670 Kč na obyvatele.

270 000 tis. Kč
−30 000 proti 2024 2012-2025
2025
828 120 393 Kč
okres 8 469 454 552 · ČR 600 469 124 785
115. z 6 258 obcí · 34. z 69 podobně velkých
2023
496 933 tis. Kč
+6 729 proti 2024 2020-2025
2025
200 365 tis. Kč
+7 568 proti 2024 2020-2025
2025
791 062 tis. Kč
+43 248 proti 2024 2020-2025
2025
-23 832 tis. Kč
−34 979 proti 2024 2020-2025
2025
814 894 tis. Kč
+78 227 proti 2024 2020-2025
2025
14 223 Kč
−1 601 proti 2024
okres 6 382 · ČR 5 825
5284. z 6 247 obcí · lepší než 15 % · 61. z 69 podobně velkých
2012-2025
2025
25,3 %
−0,5 proti 2024
okres 19,8 · ČR 18,9
975. z 6 253 obcí · 11. z 69 podobně velkých
2020-2025
2025
Další ukazatele (3)
43 622 Kč
okres 97 529 · ČR 79 370
1656. z 6 254 obcí · 43. z 69 podobně velkých
2023
41 670 Kč
+2 226 proti 2024
okres 38 431 · ČR 48 930
1650. z 6 253 obcí · 25. z 69 podobně velkých
2020-2025
2025
42 925 Kč
+4 069 proti 2024
okres 39 748 · ČR 47 568
1655. z 6 253 obcí · 33. z 69 podobně velkých
2020-2025
2025

Práce a ekonomika

Téma práce a ekonomika →

Ke konci srpna 2026 byl podíl nezaměstnaných osob v Žatci 8,41 %.

8,41 %
+0,01 proti červenci 2026
okres 7,18 · ČR 5,05
5940. z 6 254 obcí · lepší než 5 % · 65. z 69 podobně velkých
2016-2026
srpen 2026
1 110
+8 proti červenci 2026 2018-2026
srpen 2026
6,6
+0,5 proti 2023
2400. z 3 296 obcí · lepší než 27 % · 63. z 69 podobně velkých
2020-2024
2024

Nezaměstnanost během roku

MPSV

Podíl nezaměstnaných osob po měsících

%
Podíl nezaměstnaných osob po měsících (%)
Rok ledúnobředubkvěčvnčvcsrpzářříjlispro
2016 8,63 8,57 8,30 8,04 8,33 8,20 8,36 8,28 7,91 7,63 7,52 7,64
2017 7,71 7,77 7,61 7,37 7,21 6,83 6,88 6,56 6,39 5,76 5,56 5,52
2018 5,82 5,51 5,39 5,20 5,14 5,07 5,17 5,23 5,07 5,02 5,07 5,24
2019 5,52 5,32 5,26 5,03 4,94 4,83 4,92 4,62 4,58 4,19 4,29 4,54
2020 4,87 4,95 4,95 5,26 5,71 5,91 6,19 6,19 6,19 5,76 5,58 5,93
2021 6,28 6,41 6,47 6,37 6,50 6,37 6,26 6,40 6,47 6,17 6,00 6,05
2022 6,27 6,24 6,16 6,02 5,86 5,67 5,93 6,30 6,26 6,31 6,26 6,48
2023 6,51 6,76 6,64 6,59 6,59 6,76 6,93 6,95 7,13 6,99 6,70 6,88
2025 7,62 8,03 8,10 7,95 7,98 8,04 8,18 8,25 8,34 8,32 8,23 8,35
2026 8,86 8,97 8,75 8,60 8,44 8,18 8,40 8,41 bez údaje bez údaje bez údaje bez údaje

Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu 15-64 let ke konci měsíce. Sezónní práce (stavebnictví, zemědělství, turistika) obvykle snižuje nezaměstnanost v létě a zvedá ji v zimě.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →

V roce 2025 bylo v Žatci registrováno 3 527 ekonomických subjektů, o 27 více než rok předtím.

3 527 subjektů
+27 proti 2024 2001-2025
2025
1 991 subjektů
+27 proti 2024 2010-2025
2025
56,5 %
+0,3 proti 2024
okres 57,3 · ČR 61,6
5024. z 6 257 obcí · lepší než 19 % · 57. z 69 podobně velkých
2010-2025
2025
18,6
okres 20,2 · ČR 17,1
5193. z 6 246 obcí · 58. z 69 podobně velkých
2001-2025
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026

Nejvíc podniků v Žatci působí v oboru velkoobchod a maloobchod (15,6 %), následují stavebnictví a ostatní činnosti.

Vzniklo za 12 měsíců
138
Zaniklo za 12 měsíců
8
Má zaměstnance
31,5 %
z 1 788 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 552 15,6 %
  • Stavebnictví 413 11,7 %
  • Ostatní činnosti 379 10,7 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 351 9,9 %
  • Zpracovatelský průmysl 349 9,9 %
  • Profesní, vědecké a technické činnosti 307 8,7 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 190 5,4 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 123 3,5 %
  • Zemědělství, lesnictví, rybářství 123 3,5 %
  • Doprava a skladování 112 3,2 %
  • Informační a komunikační činnosti 96 2,7 %
  • Peněžnictví a pojišťovnictví 93 2,6 %
  • Ostatní 262 7,4 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 2 586 73,1 %
  • Společnost s ručením omezeným 348 9,8 %
  • Společenství vlastníků jednotek 260 7,3 %
  • Spolek 181 5,1 %
  • Pobočný spolek 36 1,0 %
  • Zahraniční fyzická osoba 26 0,7 %
  • Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem 23 0,7 %
  • Odborová organizace 15 0,4 %
  • Akciová společnost 10 0,3 %
  • Evidované církevní právnické osoby 10 0,3 %
  • Ostatní 43 1,2 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 338 9,6 %
  • 3-10 let 646 18,3 %
  • 10-20 let 948 26,8 %
  • 20-30 let 871 24,6 %
  • Více než 30 let 735 20,8 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 1 225 34,6 %
  • 1-9 zaměstnanců 469 13,3 %
  • 10-49 zaměstnanců 74 2,1 %
  • 50-249 zaměstnanců 17 0,5 %
  • 250 a více zaměstnanců 3 0,1 %
  • Neuvedeno 1 750 49,5 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →

Při sčítání v roce 2021 bylo v Žatci 8 602 obydlených bytů.

4 653
srpen 2026
1 549
srpen 2026
2 509
+159 proti 2001 1869-2011
2011
8 602
sčítání 2021
5 789
sčítání 2021
1 880
sčítání 2021
395
sčítání 2021
7 622
sčítání 2021
10
sčítání 2021
7 282
sčítání 2021
Další ukazatele (5)
54
+15 proti 2023 2020-2024
2024
37
+37 proti 2023 2020-2024
2024
15
−10 proti 2023 2020-2024
2024
2,85
+0,80 proti 2023
okres 1,66 · ČR 2,78
2306. z 6 254 obcí · 15. z 69 podobně velkých
2020-2024
2024
33,3 %
okres 17,8 · ČR 13,4
536. z 6 256 obcí · 9. z 69 podobně velkých
srpen 2026

Do počtu dokončených bytů se kromě rodinných a bytových domů počítají i nástavby, vestavby a byty v nebytových budovách - tady jde o 2 z 54 bytů.

V Žatci je 7 základních škol se 2 170 žáky a 6 mateřských škol s 569 dětmi.

1 920
sčítání 2021
4 629
sčítání 2021
2 479
sčítání 2021
12,4 %
ORP 10,9
2297. z 6 254 obcí · 49. z 69 podobně velkých
sčítání 2021
769
září 2026
2 900
září 2026
3 040
září 2026
1
září 2026
2 170
−37 proti 2023 2020-2024
2024

Školy se počítají jako samostatné subjekty, ne jako budovy nebo třídy - jeden subjekt často provozuje několik pracovišť.

Školy v obci

12 subjektů
  • Mateřská škola MŠ 120 · MŠ 210 · MŠ 245 · MŠ 108
  • Základní škola a Mateřská škola MŠ 36 · ZŠ 280
  • SpecMŠ MŠ 50
  • Základní škola ZŠ 840 · ZŠ 600 · ZŠ 310 · ZŠ 770
  • DD, ZŠ a SŠ SŠ 40 · ZŠ 100
  • OA a SOŠ zemědělská a ekologická SŠ 960
  • SOU a SOŠ SČMSD, Žatec, s.r.o. SŠ 900
  • Soukromá obchodní akademie, spol. s r.o. SŠ 380
  • Gymnázium SŠ 370
  • SPŠ elektrotech. a zař. pro DVPP, s.r.o. SŠ 240
  • Euroinstitut, PrŠ a OU SŠ 150
  • Základní umělecká škola ZUŠ 750

Podle rejstříku škol MŠMT, stav k září 2026. Číslo je nejvyšší povolený počet dětí nebo žáků, ne skutečný stav.

Zdravotnictví

Téma zdravotnictví →
Další ukazatele (3)

Zdravotnická zařízení v obci

68 míst péče
  • Praktický lékař 7
  • Dětský lékař 3
  • Zubní lékař 10
  • Gynekolog 3
  • Lékař specialista 21
  • Nemocnice 1
  • Záchranná služba 1
  • Fyzioterapie 5
  • Domácí zdravotní péče 2
  • Ostatní 15

Ambulantní specialisté podle oboru

  • Ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí 3
  • Dětská neurologie 2
  • Endokrinologie a diabetologie 2
  • Foniatrie 2
  • Oftalmologie 2
  • Otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 2
  • Vnitřní lékařství 2
  • Alergologie a klinická imunologie 1
  • Angiologie 1
  • Chirurgie 1
  • Dermatovenerologie 1
  • Dětská kardiologie 1
  • Gastroenterologie 1
  • Neurologie 1
  • Pneumologie a ftizeologie 1

a dalších 3 oborů

Místa poskytování zdravotní péče podle registru NRPZS (ÚZIS). Jedno místo může sdílet víc lékařů, u specialistů se místo s více obory počítá u každého z nich. Lékárny tu nejsou - počítají se podle úřední evidence SÚKL níže.

Lékárny

5 lékáren
  • Lékárna 4
  • Nemocniční lékárna 1
  • Otevřeno v sobotu 4
  • Otevřeno v neděli 2
  • Dr. Max LÉKÁRNA Husova 3078 · So, Ne
  • Dr. Max LÉKÁRNA Kadaňská 3034 · So, Ne
  • LÉKÁRNA NA JIHU Husova 2908 · So
  • Lékárna Na Poliklinice (nemocniční lékárna) Husova 2796
  • Lékárna Na náměstí třída Obránců míru 165 · So

Podle seznamu lékáren SÚKL. Výdejna je odloučené pracoviště lékárny s kratší otevírací dobou. „So“ a „Ne“ znamenají otevřeno o víkendu podle pracovní doby nahlášené SÚKL.

Volby a politika

Téma volby a politika →
62,3 %
+5,3 proti 2021
okres 65,1 · ČR 69,0
5946. z 6 254 obcí · lepší než 4 % · 55. z 69 podobně velkých
2002-2025
2025
65,5 %
+7,8 proti 2018
okres 67,6 · ČR 70,3
5712. z 6 254 obcí · lepší než 8 % · 53. z 69 podobně velkých
2013-2023
2023
27,8 %
−3,2 proti 2020
okres 30,2 · ČR 33,3
5671. z 6 253 obcí · lepší než 9 % · 56. z 69 podobně velkých
2000-2024
2024
36,3 %
−0,3 proti 2022
okres 46,5 · ČR 48,1
6002. z 6 249 obcí · lepší než 3 % · 61. z 69 podobně velkých
2002-2026
2026
30,6 %
+8,5 proti 2019
okres 32,9 · ČR 36,8
5701. z 6 254 obcí · lepší než 8 % · 59. z 69 podobně velkých
2004-2024
2024
16,3 %
+5,8 proti 2020
okres 16,8
1838. z 2 184 obcí · lepší než 15 % · 19. z 22 podobně velkých
2026

Zastoupení v Senátu

Obec patří do senátního obvodu č. 6 - Louny. Senátoři se volí na šest let a Senát se obnovuje po třetinách, takže se tu nevolí při každých volbách.

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 36,2 %
ANO: 40,9 % VPM: 13,0 % HR+NK: 12,7 % ODS: 7,4 % STAN+NK: 6,0 % KDUČSL+TOP09+NK: 5,2 % Ostatní: 14,8 %
  • ANO 40,9 %
  • VPM 13,0 %
  • HR+NK 12,7 %
  • ODS 7,4 %
  • STAN+NK 6,0 %
  • KDUČSL+TOP09+NK 5,2 %
  • Piráti+NK 4,8 %
  • SPD 4,6 %
  • Ostatní (2) 5,4 %

97 221 platných hlasů · 18 okrsků

Senát 2026 - 1. kolo

účast 33,4 %
Ivo Trešl: 32,0 % Vladislav Hrbáček: 25,3 % Jaroslav Mikoláš: 24,5 % Leo Steiner: 10,4 % Ivana Hluštíková: 4,3 % Jiří Kobza: 3,4 %

4 579 platných hlasů · 18 okrsků · odchylka proti kraji

Senát 2026 - 2. kolo

účast 16,3 %
Ivo Trešl: 55,9 % Jaroslav Mikoláš: 44,1 %

2 348 platných hlasů · 18 okrsků · odchylka proti kraji

Sněmovna 2025

účast 62,3 %
ANO: 46,0 % SPOLU: 16,0 % SPD: 10,8 % STAN: 7,6 % Piráti: 6,4 % AUTO: 6,3 % Ostatní: 6,9 %

8 945 platných hlasů · 18 okrsků · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 30,6 %
ANO: 36,4 % KDU+ODS+TOP 09: 15,5 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 12,5 % AUTO+PŘÍSAHA: 10,9 % SPD+Trikolora: 6,6 % STAN+SLK: 5,0 % Ostatní: 13,1 %
  • ANO 36,4 % +1,5
  • KDU+ODS+TOP 09 15,5 % -0,2
  • ČSNS+KSČM+SD-SN 12,5 % +1,7
  • AUTO+PŘÍSAHA 10,9 % -0,1
  • SPD+Trikolora 6,6 % +0,3
  • STAN+SLK 5,0 % -1,4
  • Piráti 3,6 % -0,7
  • PRO2022+SVPROZS 2,5 % -0,1
  • Ostatní (22) 7,0 %

4 368 platných hlasů · 18 okrsků · odchylka proti kraji

Kraje 2024

účast 27,8 %
ANO: 46,3 % ODS: 11,0 % SPD+Trikol+PRO: 10,9 % ČSNS+SOCDE+KSČM: 7,6 % USZ+SDSN+SpV+HS: 6,9 % Piráti: 4,4 % Ostatní: 12,9 %
  • ANO 46,3 % +6,8
  • ODS 11,0 % +0,1
  • SPD+Trikol+PRO 10,9 % +0,4
  • ČSNS+SOCDE+KSČM 7,6 % -0,4
  • USZ+SDSN+SpV+HS 6,9 % +4,9
  • Piráti 4,4 % +1,3
  • LS 4,4 % -2,3
  • STAN+PRO Zdraví 4,3 % -7,6
  • Ostatní (6) 4,3 %

3 998 platných hlasů · 18 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 61,6 %
Andrej Babiš: 49,6 % Petr Pavel: 28,9 % Danuše Nerudová: 9,3 % Jaroslav Bašta: 4,7 % Pavel Fischer: 4,0 % Marek Hilšer: 1,8 % Ostatní: 1,7 %
  • Andrej Babiš 49,6 % +2,3
  • Petr Pavel 28,9 % -0,4
  • Danuše Nerudová 9,3 % -1,7
  • Jaroslav Bašta 4,7 % +0,3
  • Pavel Fischer 4,0 % +0,1
  • Marek Hilšer 1,8 % -0,5
  • Karel Diviš 1,3 % 0,0
  • Tomáš Zima 0,4 % -0,1

8 889 platných hlasů · 18 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 65,5 %
Andrej Babiš: 57,1 % Petr Pavel: 42,9 %
  • Andrej Babiš 57,1 % +2,6
  • Petr Pavel 42,9 % -2,6

9 453 platných hlasů · 18 okrsků · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

21 mandátů

ANO

11 mandátů · 40,9 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Radim Laibl 45 1. 2 819
RNDr. Pavel Pintr, Ph.D. 46 2. 2 202
Mgr. et Mgr. Lenka Minaříková 50 3. 2 100
Josef Hodina 52 4. 1 997
Ing. Zuzana Hořínková Kawanová 44 5. 2 026
Mgr. Michal Cvik 50 6. 1 975
Ing. Jaroslava Veselá 68 7. 1 971
Mgr.Ed.D Ladislav Mašek 33 8. 1 910
Mgr. Marek Břečka 42 9. 1 968
Ing. Ph.D. Stanislav Vilím 48 10. 1 871
Ing. Tomáš Trávníček 44 11. 1 939

ANO 2011

VPM

3 mandáty · 13,0 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Petr Antoni 52 1. 1 450
Dr. Michal Jánošík 69 3. 992
Mgr. Zdeňka Hamousová 65 2. 815

Volba pro město

HR+NK

3 mandáty · 12,7 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Jaroslav Špička 44 1. 1 121
Martin Štross 49 2. 1 069
Mgr. Šárka Plevková 41 5. 684

Hlas ŽATECKA

ODS

2 mandáty · 7,4 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Marcel Kollmann 55 1. 566
Ing. Pavel Aschenbrenner 63 2. 496

Občanská demokratická strana

STAN+NK

1 mandát · 6,0 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Milan Bočkai 44 1. 514

STAROSTOVÉ PRO ŽATEC

KDUČSL+TOP09+NK

1 mandát · 5,2 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Martin Veselý 60 5. 542

ŽATEC SRDCE REGIONU

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Sociální situace

Téma sociální situace →
1 855
září 2026
10 028
září 2026
19 b.
−1 proti 2023 2016-2024
2024
97,7 ‰
okres 84,8 · ČR 76,0
5830. z 6 101 obcí · lepší než 4 % · 59. z 69 podobně velkých
září 2026

Zařízení sociálních služeb

12 zařízení · 2024
  • Centra sociálně rehabilitačních služeb 2
  • Azylové domy 2
  • Nízkoprahová zařízení pro děti a mládež 1
  • Sociálně terapeutické dílny 1
  • Stacionáře denní 1
  • Stacionáře týdenní 1
  • Domovy pro osoby se zdravotním postižením 1
  • Domovy pro seniory 1
  • Domovy se zvláštním režimem 1
  • Chráněné bydlení 1

Podle registru poskytovatelů sociálních služeb (ČSÚ, MPSV). Počítá se zařízení, ne kapacita.

3 195 osob
sčítání 2021
2 698 osob
sčítání 2021
4 542 osob
sčítání 2021
1 347 osob
sčítání 2021
7 209 osob
sčítání 2021

Dojížďka za prací a do školy

sčítání 2021

Kam se vyjíždí

Do jiných obcí vyjíždí 3 080 lidí.

Odkud se přijíždí

Z jiných obcí dojíždí 4 542 lidí.

Údaje jsou ze Sčítání 2021 a zachycují stav ke dni sčítání 26. března 2021, kdy část lidí pracovala z domova. Směry jsou jen mezi obcemi Česka, počet vyjíždějících výš zahrnuje i cesty do ciziny.

4 630
+12 proti 2024 2023-2025
2025
99,5 %
+0,3 proti 2024
okres 76,9 · ČR 73,4
961. z 6 256 obcí · lepší než 84 % · 14. z 69 podobně velkých
2023-2025
2025

Cestovní ruch

Téma cestovní ruch →

V Žatci je 7 ubytovacích zařízení.

Kulturní památky

173
  • Chmelařské muzeum
  • Společenský (Dreherův) pivovar
  • Známkovna chmele
  • areál bývalé „Würdingerovy“ vily
  • areál kaple sv. Antonína Paduánského
  • areál kostela Nanebevzetí Panny Marie
  • dvůr U chmelového věnce
  • dům Josefa Bondyho se skladem chmele
  • evangelický kostel
  • hotel Družba
  • kapucínský klášter
  • kostel sv. Václava · Radíčeves
  • městské opevnění
  • sklad chmele
  • sušárna a sklad chmele Vinzenze Zulegera
  • vila
  • zámek · Milčeves
  • železniční stanice Žatec
  • banka
  • bývalá škola
  • divadlo
  • dům U zlatého jehněte
  • gymnázium
  • kaple sv. Anny · Bezděkov
  • kostel sv. Jakuba
  • kostel sv. Václava
  • most
  • muzeum
  • prodejní stánek
  • radnice
  • sklepy původního domu
  • sladovna
  • sušárna chmele · Trnovany
  • synagoga
  • vila
  • vila
  • vila
  • vila
  • vila Flora
  • vodárenská věž

Dále 133 staveb bez vlastního jména: dům (116), socha sv. jana nepomuckého (4), městský dům, sloup s křížem, socha sv. václava, sloup se sochou sv. floriána, socha anděla strážce, sloup se sousoším nejsvětější trojice a další.

Životní prostředí

Téma životní prostředí →
326 kg
+21 proti 2023
okres 370 · ČR 414
2358. z 6 254 obcí · lepší než 62 % · 9. z 69 podobně velkých
2021-2024
2024
163 kg
+6 proti 2023
okres 212 · ČR 205
2218. z 6 254 obcí · lepší než 64 % · 21. z 69 podobně velkých
2021-2024
2024
37 kg
+2 proti 2023
okres 52 · ČR 69
5655. z 6 254 obcí · lepší než 9 % · 65. z 69 podobně velkých
2021-2024
2024
6 177,9 t
+363,1 proti 2023 2021-2024
2024
3 091,2 t
+100,5 proti 2023 2021-2024
2024
1 602,7 t
+175,7 proti 2023 2021-2024
2024
220,2 t
+36,1 proti 2023 2021-2024
2024
29,9 %
−0,8 proti 2023
ORP 34,4
5484. z 6 258 obcí · lepší než 12 % · 67. z 69 podobně velkých
2021-2024
2024
708,9 t
+40,7 proti 2023 2021-2024
2024
Další ukazatele (7)
323,8 t
+19,7 proti 2023 2021-2024
2024
172,1 t
+2,1 proti 2023 2021-2024
2024
168,5 t
+8,9 proti 2023 2021-2024
2024
44,5 t
+10,0 proti 2023 2021-2024
2024
548,3 t
+31,1 proti 2023 2021-2024
2024
0,0 t
2024
1,6 t
−2,2 proti 2023 2021-2024
2024

Památné stromy a příroda

2 stromy
  • Jerlín japonský
  • Jinan v Žatci

Podle Ústředního seznamu ochrany přírody (AOPK ČR). U skupin stromů je uvedený počet stromů.

Data po letech

26 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2025 18 984 9 144 9 840 132 255 -123 735 587 148 25
2024 18 959 9 119 9 840 142 206 -64 693 716 -23 -87
2023 19 046 9 179 9 867 149 228 -79 735 654 81 2
2022 19 044 9 189 9 855 191 219 -28 1 027 525 502 474
2021 18 570 8 976 9 594 205 269 -64 588 591 -3 -67
2020 18 823 9 136 9 687 199 294 -95 525 654 -129 -224
2019 19 047 9 298 9 749 - - - - - - -
2018 19 133 9 334 9 799 - - - - - - -
2017 19 142 9 276 9 866 - - - - - - -
2016 19 193 9 293 9 900 - - - - - - -
2015 19 271 9 365 9 906 - - - - - - -
2014 19 341 9 450 9 891 - - - - - - -
2013 19 224 9 337 9 887 - - - - - - -
2012 19 203 9 334 9 869 - - - - - - -
2011 19 267 9 388 9 879 - - - - - - -
2010 19 322 9 417 9 905 - - - - - - -
2009 19 324 9 448 9 876 - - - - - - -
2008 19 346 9 487 9 859 - - - - - - -
2007 19 397 9 512 9 885 - - - - - - -
2006 19 405 9 523 9 882 - - - - - - -
2005 19 517 9 588 9 929 - - - - - - -
2004 19 535 9 594 9 941 - - - - - - -
2003 19 607 9 623 9 984 - - - - - - -
2002 19 700 9 647 10 053 - - - - - - -
2001 19 797 9 693 10 104 - - - - - - -
2000 20 152 9 898 10 254 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi 6 258 obcemi Česka drží Žatec 68. místo podle počtu obyvatel.

Mezi obcemi okresu

1. z 70

Mezi všemi obcemi

68. z 6 258

percentil 99. - 99 % území je menších

Velikostní skupina

10 000 až 19 999 obyvatel

Stupeň urbanizace: menší město a předměstí (DEGURBA, ČSÚ).

Takových obcí je v Česku 69. Pořadí „mezi podobně velkými" u ukazatelů se počítá v téhle skupině (velikostní skupiny obcí podle ČSÚ).

Proti obcím stejné velikosti

  • Průměrný věk obec 43,0 let medián 44,3 let
  • Děti 0-14 let obec 14,9 % medián 14,4 %
  • Senioři 65+ obec 20,3 % medián 22,6 %
  • Nezaměstnanost obec 8,41 % medián 5,26 %
  • Subjektů na 100 ob. obec 18,6 medián 22,2
  • Bytů na 1 000 ob. obec 2,85 medián 1,66
  • Příjmy na obyvatele obec 41 670 Kč medián 39 242 Kč

Medián (čárka) je prostřední hodnota skupiny (obce od 10 000 do 19 999 obyvatel): polovina obcí má vyšší, polovina nižší. Světlý pás ukazuje, kde leží prostřední polovina obcí skupiny. Vždy za stejné období jako údaj obce.

Podobně velké obce v kraji

Správní obvod

Žatec

Obec s rozšířenou působností, kam se chodí pro občanku, řidičák nebo stavební povolení.

Části obce 7

Bezděkov · Milčeves · Radíčeves · Trnovany · Velichov · Záhoří · Žatec

Zdroje dat: AOPK ČR · ČSÚ · ČTÚ · ČÚZK · Exekutorská komora ČR · Ministerstvo financí · Ministerstvo životního prostředí · MMR ČR · MPSV · MŠMT · NPÚ · SÚKL · ÚZIS · Volby.cz · zdroje dat a licence