Rozpočet obce

Rozpočet obce Praha

schválený rozpočet na rok 2026, čerpání k 9. měsíci

Plán příjmů 123 818,5 mil. Kč
Plán výdajů 132 232,5 mil. Kč
Saldo +22 705,4 mil. Kč

Obec Praha má na rok 2026 schválený rozpočet s příjmy 123,8 mld. Kč a výdaji 132,2 mld. Kč. Ke konci 9. měsíce vybrala 119,9 mld. Kč a utratila 97,2 mld. Kč. Zatím největší výdaje: doprava (31,4 mld. Kč), školství (29,9 mld. Kč) a správa a zastupitelstvo obce (9,0 mld. Kč).

Schválené výdaje na rok 2026

132 232,5 mil. Kč

Vybráno k 9. měsíci
119 897,7 mil. Kč
Utraceno k 9. měsíci
97 192,3 mil. Kč
Saldo
+22 705,4 mil. Kč
Na obyvatele
69 074 Kč
Vyčerpáno z rozpočtu výdajů 74 %

Schváleno 132 232,5 mil. Kč, skutečnost 97 192,3 mil. Kč.

  • Doprava 32 %
  • Školství 26 %
  • Správa a zastupitelstvo obce 11 %
  • Bydlení a komunální služby 6 %
  • Ostatní výdaje 6 %
  • Ostatní 19 %

Rozklikávací rozpočet

2015-2026
Kategorie Schválený rozpočet Podíl na celku Proti loňsku Příjmy v odvětví
Doprava 42 504 673 tis. Kč 32,1 % 398 917 tis. Kč
Školství 33 903 015 tis. Kč 25,6 % 77 386 tis. Kč
Správa a zastupitelstvo obce 14 276 577 tis. Kč 10,8 % 209 104 tis. Kč
Bydlení a komunální služby 7 993 068 tis. Kč 6,0 % 75 919 tis. Kč
Ostatní výdaje 7 853 489 tis. Kč 5,9 % 147 667 tis. Kč
Sociální služby 6 794 514 tis. Kč 5,1 % 19 496 tis. Kč
Životní prostředí 6 002 487 tis. Kč 4,5 % 9 003 tis. Kč
Kultura 4 497 809 tis. Kč 3,4 % 8 239 tis. Kč
Bezpečnost a veřejný pořádek 3 236 135 tis. Kč 2,4 % 102 345 tis. Kč
Zdravotnictví 1 722 261 tis. Kč 1,3 % 1 200 tis. Kč
Sport a zájmová činnost 1 462 693 tis. Kč 1,1 % 1 730 tis. Kč
Vodní hospodářství 790 285 tis. Kč 0,6 % 250 tis. Kč
Finanční operace 618 233 tis. Kč 0,5 % 5 341 697 tis. Kč
Požární ochrana 519 042 tis. Kč 0,4 % 36 tis. Kč
Zemědělství a lesy 58 268 tis. Kč 0,0 % -
Celkem 132 232 549 tis. Kč Kategorii se šipkou lze rozkliknout na paragrafy. Sloupec s příjmy je jiný řez týchž peněz než tabulka příjmů - nesčítá se s ní a nedá ani celkové příjmy, protože daně a dotace k žádnému odvětví nepatří.

Běžné výdaje činily 78 442,4 mil. Kč, kapitálové 18 749,9 mil. Kč, tedy 19 % výdajů. Stav prostředků na bankovních účtech se za rok zvýšil o 6 548,9 mil. Kč.

Vývoj rozpočtu

2015-2026, mil. Kč

Rok Příjmy Výdaje Saldo
2026 plán 123 818,5 132 232,5 −8 414,0
2025 148 140,6 123 970,1 +24 170,4
2024 141 022,0 118 062,3 +22 959,7
2023 140 780,6 111 511,6 +29 269,1
2022 120 335,9 104 822,9 +15 513,0
2021 105 636,4 89 649,4 +15 987,1
2020 96 941,2 88 034,7 +8 906,5
2019 95 351,7 80 685,0 +14 666,8
2018 88 642,6 81 981,9 +6 660,8
2017 77 763,2 70 310,2 +7 453,0
2016 74 242,6 61 960,0 +12 282,6
2015 70 782,9 58 341,6 +12 441,3
Miliony korun, po konsolidaci. U roku, který ještě neskončil, je místo skutečnosti schválený rozpočet - v grafu je ten úsek přerušovaný.

Dluh obce

2012-2025

Ke konci roku 2025 dlužila obec 5 798,3 mil. Kč, tedy 4 121 Kč na obyvatele. To je 4 % průměrných ročních příjmů za poslední čtyři roky.

Dluh ke konci roku
5 798,3 mil. Kč
−583,2 proti 2024
2025
Na obyvatele
4 121 Kč
2025
Proti příjmům
4,2 %
průměr příjmů 2022-2025, orientačně

Dluh ke konci roku

mil. Kč
0 9 046 18 092 27 138 36 184 2012 - Dluh: 30 560 2013 - Dluh: 33 503 2014 - Dluh: 32 802 2015 - Dluh: 31 817 2016 - Dluh: 22 315 2017 - Dluh: 21 169 2018 - Dluh: 20 342 2019 - Dluh: 19 923 2020 - Dluh: 19 333 2021 - Dluh: 13 388 2022 - Dluh: 24 019 2023 - Dluh: 13 030 2024 - Dluh: 6 382 2025 - Dluh: 5 798 2012 2014 2016 2018 2020 2022 2024 2025

Úvěry, přijaté návratné finanční výpomoci, dluhopisy a směnky podle rozvahy obce k 31. 12. (účty 281-289, 322, 451-456). Bez dluhů příspěvkových organizací a obecních firem. Poměr k příjmům je orientační, ministerstvo ho počítá s drobnými úpravami.

Vybrané výdaje

2026
Položka rozpočtové skladby Částka Na obyvatele
Silnice 7 433 830 tis. Kč 5 283 Kč
Platy zaměstnanců 4 425 889 tis. Kč 3 145 Kč
Péče o veřejnou zeleň 1 440 799 tis. Kč 1 024 Kč
Svoz komunálního odpadu 760 367 tis. Kč 540 Kč
Opravy a udržování 510 152 tis. Kč 363 Kč
Veřejné osvětlení 371 541 tis. Kč 264 Kč
Vybrané položky jsou součástí kategorií uvedených výše, nikoli samostatnými kategoriemi. Nesčítají se s nimi.

Srovnání s okolními obcemi

2026

Na obyvatele

Ukazatel Praha Horoměřice Roztoky Únětice Statenice Zdiby
Příjmy 85 210 Kč 25 673 Kč 25 725 Kč 27 864 Kč 17 028 Kč 23 020 Kč
Výdaje 69 074 Kč 25 838 Kč 26 964 Kč 22 736 Kč 16 877 Kč 29 034 Kč
Saldo 16 137 Kč −166 Kč −1 239 Kč 5 129 Kč 151 Kč −6 014 Kč
Kapitálové výdaje 13 325 Kč 10 616 Kč 8 748 Kč 6 164 Kč 5 568 Kč 13 127 Kč
Přijaté dotace 19 868 Kč 409 Kč 1 514 Kč 1 747 Kč 219 Kč 1 122 Kč
Platy zaměstnanců 3 145 Kč 2 024 Kč 2 220 Kč 1 737 Kč 1 349 Kč 3 004 Kč

Celkem

Ukazatel Praha Horoměřice Roztoky Únětice Statenice Zdiby
Příjmy 119 897 740 tis. Kč 143 408 tis. Kč 235 308 tis. Kč 25 607 tis. Kč 28 079 tis. Kč 94 106 tis. Kč
Výdaje 97 192 299 tis. Kč 144 334 tis. Kč 246 638 tis. Kč 20 894 tis. Kč 27 830 tis. Kč 118 691 tis. Kč
Saldo 22 705 441 tis. Kč −926 tis. Kč −11 330 tis. Kč 4 713 tis. Kč 249 tis. Kč −24 585 tis. Kč
Podíl kapitálových výdajů 19,3 % 41,1 % 32,4 % 27,1 % 33,0 % 45,2 %
Podíl dotací na příjmech 23,3 % 1,6 % 5,9 % 6,3 % 1,3 % 4,9 %
Obyvatel 1 407 084 5 586 9 147 919 1 649 4 088

Nejbližší obce vzdušnou čarou. Zvýrazněná je nejvyšší hodnota v řádku tam, kde vyšší znamená lepší.

Zdroj a metodika

Čísla jsou z výkazu FIN 2-12 M, který obce odevzdávají do MONITORu Státní pokladny Ministerstva financí. Přehled zdrojů je na stránce Zdroje a metodika.

Uvedené částky jsou po konsolidaci, tedy bez převodů mezi vlastními účty obce.