Rousínov je město v okrese Vyškov v Jihomoravském kraji, jehož katastrální území má podíl lesních pozemků 5,1 %, což je několikanásobně méně než v Česku. Město patří k větším obcím okresu s 5 948 obyvateli podle posledních dostupných dat za rok 2025. Rousínov se skládá ze sedmi částí, mezi které patří například Čechyně, Královopolské Vážany a Rousínovec. Leží 12 km od okresního města a 19,7 km od krajského města.
Nejvíce podniků v Rousínově působí ve zpracovatelském průmyslu, stavebnictví a dalších činnostech. V obci je jedna mateřská škola s 219 žáky a dvě základní školy se 666 žáky. Krajinu tvoří převážně zemědělská půda, která zabírá 78,6 % území, což je výrazně více než v Česku. Lesní půda tvoří 5,1 % a vodní plochy 0,88 % katastru.
Počet obyvatel města od roku 2006 roste, a to o 20 % z 4 953 na 5 948. Meziročně však došlo k poklesu o 14 obyvatel. Živě narozených dětí je v posledních letech kolísavý počet, v roce 2025 jich bylo 62, což je nárůst oproti předchozímu roku. Saldo migrace kolísá od roku 2020, v roce 2025 bylo záporné (-6). Daňové příjmy města rostou od roku 2020 o 59 % a v roce 2025 dosáhly 155 830 tisíc korun.
Obec Rousínov má 5 948 obyvatel a je 4. největší z 80 obcí okresu. Za poslední rok jich ubylo o 0,2 %. Od okresního města je vzdálená 12 km vzdušnou čarou a rozkládá se na 23,05 km² a skládá se ze 7 částí. Podle sčítání 2021 tu žilo víc dětí než seniorů (na sto dětí připadalo 98 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 16,6 % obyvatel starších patnácti let. Podíl nezaměstnaných byl 4,04 % a rozpočtové příjmy vycházejí na 36 345 Kč na obyvatele. Průměrná rychlost internetu v obci je 51,9 Mb/s pro stahování a 51,0 Mb/s pro odesílání, odezva 21 ms podle měření na rychlost.cz.
Srovnává se první rok s daty v posledních deseti letech s posledním rokem; u dokončených bytů je změna součet za celé období. Peněžní údaje jsou v běžných cenách, bez očištění o inflaci.
Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 30,3 % lidí (1 733 z 5 717), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 16 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 5 648 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 5 717.
Věková pyramida
Sčítání 2021
Muži
2 790
48,8 % obyvatel
Ženy
2 927
51,2 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
98
Česko 127
Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo.
Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.
Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu 15-64 let ke konci měsíce. Sezónní práce (stavebnictví, zemědělství, turistika)
obvykle snižuje nezaměstnanost v létě a zvedá ji v zimě.
Místa poskytování zdravotní péče podle registru NRPZS (ÚZIS). Jedno místo může sdílet víc lékařů, u specialistů se místo s více obory počítá u každého z nich. Lékárny tu nejsou - počítají se podle úřední evidence SÚKL.
3 108 platných hlasů · 9 okrsků · odchylka proti kraji
Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.
Zastupitelstvo zvolené v roce 2026
15 mandátů
KDU-ČSL+NK
3 mandáty · 19,5 %
Zastupitel
Věk
Pořadí
Hlasů
Mgr. Terezie Zatloukalová
46
1.
623
Ing. arch. Václav Slovák
40
2.
554
Petra Šeligová
51
3.
517
NOVÍ LIDOVCI
SNK
3 mandáty · 17,7 %
Zastupitel
Věk
Pořadí
Hlasů
Bc. Jakub Kříž
36
1.
575
David Kříž
40
5.
562
Ing. Kateřina Kupčíková
37
4.
423
ROSA – Rousínov Otevřeně Společně Aktivně
SNK
2 mandáty · 16,7 %
Zastupitel
Věk
Pořadí
Hlasů
MUDr. Aleš Chromý
48
5.
500
Ing. Jiří Lukášek
66
1.
475
Pro Rousínovsko
SNK
2 mandáty · 15,4 %
Zastupitel
Věk
Pořadí
Hlasů
Zdeněk Šedý
61
1.
486
Jiří Mezihorák
51
2.
409
S rozumem pro veřejnost
SNK
2 mandáty · 12,1 %
Zastupitel
Věk
Pořadí
Hlasů
Ing. František Havíř
37
2.
390
Ing. Pavel Juhás
41
1.
359
Nestraníci Rousínov
SNK
2 mandáty · 11,9 %
Zastupitel
Věk
Pořadí
Hlasů
Iveta Bukovská
46
2.
380
Mgr. Barbora Mikysková
46
7.
354
Rousínov v pohybu (Sdružení nezávislých kandidátů)
ODS
1 mandát · 6,7 %
Zastupitel
Věk
Pořadí
Hlasů
Jan Brtník
43
1.
350
Občanská demokratická strana
Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů
pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u
kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech
voleb nejsou.
Údaje jsou ze Sčítání 2021 a zachycují stav ke dni sčítání
26. března 2021, kdy část lidí pracovala z domova. Směry jsou jen
mezi obcemi Česka, počet vyjíždějících výš zahrnuje i cesty do ciziny.
areál kostela sv. Filipa a Jakuba · Královopolské Vážany
zvonice se sochou sv. Jana Nepomuckého · Slavíkovice
kaple Panny Marie · Čechyně
kaple sv. Floriána
kostel sv. Maří Magdalény
kostel sv. Václava · Rousínovec
památník s bustou Františka Sušila
poštovní stanice Stará pošta
radnice
synagoga
zvonice · Královopolské Vážany
zvonice · Vítovice
zvonice · Kroužek
Dále 9
staveb
bez vlastního jména:
socha sv. jana nepomuckého (4), měšťanský dům (2), venkovský dům, areál fary, kaplička se sochou sv. jana nepomuckého.
Podle Ústředního seznamu ochrany přírody (AOPK ČR). U skupin stromů je uvedený počet stromů.
Data po letech
26 let
Rok
Obyvatel
Muži
Ženy
Narození
Zemřelí
Přir. přírůstek
Přistěh.
Vystěh.
Saldo
Celkem
2025
5 948
2 879
3 069
62
70
-8
277
283
-6
-14
2024
5 962
2 884
3 078
45
50
-5
319
314
5
0
2023
5 962
2 883
3 079
53
42
11
279
216
63
74
2022
5 888
2 871
3 017
58
72
-14
401
147
254
240
2021
5 648
2 742
2 906
71
55
16
168
143
25
41
2020
5 730
2 768
2 962
60
58
2
170
136
34
36
2019
5 694
2 754
2 940
-
-
-
-
-
-
-
2018
5 673
2 747
2 926
-
-
-
-
-
-
-
2017
5 665
2 760
2 905
-
-
-
-
-
-
-
2016
5 663
2 758
2 905
-
-
-
-
-
-
-
2015
5 621
2 749
2 872
-
-
-
-
-
-
-
2014
5 620
2 739
2 881
-
-
-
-
-
-
-
2013
5 576
2 711
2 865
-
-
-
-
-
-
-
2012
5 499
2 676
2 823
-
-
-
-
-
-
-
2011
5 383
2 637
2 746
-
-
-
-
-
-
-
2010
5 363
2 651
2 712
-
-
-
-
-
-
-
2009
5 306
2 627
2 679
-
-
-
-
-
-
-
2008
5 208
2 574
2 634
-
-
-
-
-
-
-
2007
5 088
2 509
2 579
-
-
-
-
-
-
-
2006
4 953
2 437
2 516
-
-
-
-
-
-
-
2005
4 963
2 431
2 532
-
-
-
-
-
-
-
2004
5 010
2 456
2 554
-
-
-
-
-
-
-
2003
5 016
2 453
2 563
-
-
-
-
-
-
-
2002
4 962
2 402
2 560
-
-
-
-
-
-
-
2001
4 929
2 369
2 560
-
-
-
-
-
-
-
2000
4 982
2 388
2 594
-
-
-
-
-
-
-
Mapa
obec a její sousedé
Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026,
zjednodušeno · zdroje a licence
Umístění a členění
Mezi 6 258 obcemi Česka drží Rousínov 225. místo podle počtu obyvatel.
Mezi obcemi okresu
4. z 80
Mezi všemi obcemi
225. z 6 258
percentil 96. - 96 % území je menších
Velikostní skupina
5 000 až 9 999 obyvatel
Stupeň urbanizace: menší město a předměstí (DEGURBA, ČSÚ).
Takových obcí je v Česku 143. Pořadí „mezi podobně velkými" u ukazatelů se počítá v téhle skupině (velikostní skupiny obcí podle ČSÚ).
Proti obcím stejné velikosti
Průměrný věkobec41,8 letmedián44,0 let
Děti 0-14 letobec17,6 %medián14,5 %
Senioři 65+obec19,2 %medián22,1 %
Nezaměstnanostobec4,04 %medián4,61 %
Subjektů na 100 ob.obec22,2medián21,7
Bytů na 1 000 ob.obec9,56medián1,77
Příjmy na obyvateleobec36 345 Kčmedián40 300 Kč
Medián (čárka) je prostřední hodnota skupiny (obce od 5 000 do 9 999 obyvatel): polovina obcí má vyšší, polovina nižší. Světlý pás ukazuje, kde leží prostřední polovina obcí skupiny. Vždy za stejné období jako údaj obce.