Město

Strakonice

Okres Strakonice · Kraj Jihočeský kraj · Web www.strakonice.eu

Obyvatel 2025 22 275
Rozloha
34,68 km²
Hustota
642,3 ob./km²dopočet
Do krajského města
52,5 kmvzdušně
Kód RÚIAN
550787
Poloha
49,2638, 13,9039

Strakonice jsou město v okrese Strakonice v Jihočeském kraji a největší obec okresu. Rozkládají se na ploše 34,68 km² a zahrnují osm částí, mezi nimi Dražejov, Hajská, Modlešovice a další. Město leží 52,5 km od krajského města.

V Strakonicích je sedm základních škol se 2 637 žáky a osm mateřských škol s 811 dětmi. V obci je 14 ubytovacích zařízení s celkem 623 lůžky. Nejvíc podniků působí v oborech velkoobchod a maloobchod, profesní, vědecké a technické činnosti, stavebnictví a zpracovatelský průmysl. Podíl zemědělské půdy tvoří 55,2 % rozlohy, lesní půda 17,5 % a vodní plochy 3,1 %.

Počet obyvatel v roce 2025 je 22 275, což je o 80 méně než v roce 2024. Vývoj počtu obyvatel od roku 2006 kolísá mezi 22 214 a 23 325. Daňové příjmy města vzrostly od roku 2020 o 57 % na 591,9 milionu korun a rozpočtové příjmy celkem se zvýšily o 42 % na 881,4 milionu korun. Saldo příjmů a výdajů se meziročně zlepšilo o 35,3 milionu korun na 30,1 milionu korun.

Schválený rozpočet 2026 824,5 mil. příjmy 903,3 mil. výdaje −78,8 mil. saldo Struktura rozpočtu →

Vývoj počtu obyvatel

2000-2025
22 006 22 629 23 252 23 875 24 498 2000 2000: 24 290 obyvatel 2001: 23 653 obyvatel 2002: 23 512 obyvatel 2003: 23 545 obyvatel 2004 2004: 23 347 obyvatel 2005: 23 256 obyvatel 2006: 23 325 obyvatel 2007: 23 280 obyvatel 2008 2008: 23 278 obyvatel 2009: 23 081 obyvatel 2010: 22 951 obyvatel 2011: 23 027 obyvatel 2012 2012: 22 961 obyvatel 2013: 22 922 obyvatel 2014: 23 020 obyvatel 2015: 22 902 obyvatel 2016 2016: 22 908 obyvatel 2017: 22 888 obyvatel 2018: 22 754 obyvatel 2019: 22 646 obyvatel 2020 2020: 22 428 obyvatel 2021: 22 214 obyvatel 2022: 22 583 obyvatel 2023: 22 522 obyvatel 2024: 22 355 obyvatel 2025 2025: 22 275 obyvatel

Obec Strakonice má 22 275 obyvatel a je 1. největší z 112 obcí okresu. Za poslední rok jich ubylo o 0,4 %. Rozkládá se na 34,68 km² a skládá se ze 8 částí. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 144 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 14,9 % obyvatel starších patnácti let. Podíl nezaměstnaných byl 5,28 % a rozpočtové příjmy vycházejí na 39 571 Kč na obyvatele. Průměrná rychlost internetu v obci je 49,5 Mb/s pro stahování a 23,0 Mb/s pro odesílání, odezva 19 ms podle měření na rychlost.cz.

Metodika

Obec v číslech za 10 let

2015-2025
Ukazatel Tehdy Teď Změna Vývoj
Obyvatelé 22 902 2015 22 275 2025 −2,7 % mírný pokles
Průměrný věk 42,7 let 2015 44,8 let 2025 +2,1 let nárůst
Podíl lidí nad 65 let 19,4 % 2015 24,0 % 2025 +4,6 p. b. nárůst
Dokončené byty 12 2020 16 2024 91 celkem za období
Aktivní ekonomické subjekty 2 717 subjektů 2015 2 760 subjektů 2025 +1,6 % mírný nárůst
Podíl nezaměstnaných 3,66 % 2020 4,03 % 2024 +0,4 p. b. mírný nárůst
Příjmy rozpočtu na obyvatele v běžných cenách 27 735 Kč 2020 39 571 Kč 2025 +42,7 % nárůst

Srovnává se první rok s daty v posledních deseti letech s posledním rokem; u dokončených bytů je změna součet za celé období. Peněžní údaje jsou v běžných cenách, bez očištění o inflaci.

Vývoj v čase

7 grafů

Narození a zemřelí

Narození Zemřelí

0 90 180 270 360 2020 - Narození: 228 2020 - Zemřelí: 291 2021 - Narození: 225 2021 - Zemřelí: 333 2022 - Narození: 191 2022 - Zemřelí: 277 2023 - Narození: 175 2023 - Zemřelí: 261 2024 - Narození: 168 2024 - Zemřelí: 255 2025 - Narození: 164 2025 - Zemřelí: 280 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Stěhování

Přistěhovalí Vystěhovalí

0 247 495 742 989 2020 - Přistěhovalí: 409 2020 - Vystěhovalí: 564 2021 - Přistěhovalí: 424 2021 - Vystěhovalí: 402 2022 - Přistěhovalí: 916 2022 - Vystěhovalí: 461 2023 - Přistěhovalí: 604 2023 - Vystěhovalí: 579 2024 - Přistěhovalí: 526 2024 - Vystěhovalí: 606 2025 - Přistěhovalí: 555 2025 - Vystěhovalí: 519 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Přirozený přírůstek a saldo stěhování

Přirozený přírůstek Saldo stěhování

-216 -33 150 333 516 2020 Přirozený přírůstek: -63 Saldo stěhování: -155 2021 Přirozený přírůstek: -108 Saldo stěhování: 22 2022 Přirozený přírůstek: -86 Saldo stěhování: 455 2023 Přirozený přírůstek: -86 Saldo stěhování: 25 2024 Přirozený přírůstek: -87 Saldo stěhování: -80 2025 Přirozený přírůstek: -116 Saldo stěhování: 36 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Sňatky a rozvody

Sňatky Rozvody

24 46 68 90 112 2022 Sňatky: 105 Rozvody: 31 2023 Sňatky: 98 Rozvody: 46 2024 Sňatky: 94 Rozvody: 35 2022 2023 2024

Obyvatelé při sčítání lidu 1869-2011

v hranicích obce z roku 2011
0 6 670 13 341 20 011 26 681 1869 - Obyvatel při sčítání: 8 327 1880 - Obyvatel při sčítání: 9 246 1890 - Obyvatel při sčítání: 8 733 1900 - Obyvatel při sčítání: 8 789 1910 - Obyvatel při sčítání: 8 715 1921 - Obyvatel při sčítání: 9 001 1930 - Obyvatel při sčítání: 11 398 1950 - Obyvatel při sčítání: 12 056 1961 - Obyvatel při sčítání: 14 297 1970 - Obyvatel při sčítání: 17 478 1980 - Obyvatel při sčítání: 21 731 1991 - Obyvatel při sčítání: 24 705 2001 - Obyvatel při sčítání: 23 800 2011 - Obyvatel při sčítání: 23 048 1869 1890 1910 1930 1961 1980 2001 2011

Rozpočet

tis. Kč

Příjmy Výdaje

0 237 989 475 978 713 968 951 957 2020 - Příjmy: 622 045 2020 - Výdaje: 551 524 2021 - Příjmy: 684 685 2021 - Výdaje: 613 366 2022 - Příjmy: 748 154 2022 - Výdaje: 722 936 2023 - Příjmy: 839 788 2023 - Výdaje: 749 308 2024 - Příjmy: 854 420 2024 - Výdaje: 859 560 2025 - Příjmy: 881 441 2025 - Výdaje: 851 301 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Nezaměstnanost

%
3,1 3,4 3,6 3,9 4,1 2020 Podíl nezaměstnaných: 3,66 2021 Podíl nezaměstnaných: 3,19 2022 Podíl nezaměstnaných: 3,56 2023 Podíl nezaměstnaných: 3,68 2024 Podíl nezaměstnaných: 4,03 2020 2021 2022 2023 2024

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →

V roce 2025 se v Strakonicích narodilo 164 dětí a zemřelo 280 lidí.

22 275
−80 proti 2024 2000-2025
2025
10 665
−42 proti 2024 2000-2025
2025
11 610
−38 proti 2024 2000-2025
2025
642,3 ob./km²
−2,3 proti 2024
okres 69,4 · ČR 138,4
85. z 6 258 obcí · 23. z 45 podobně velkých
2020-2025
2025
52,1 %
0 proti 2024
okres 50,6 · ČR 50,8
531. z 6 254 obcí · 11. z 45 podobně velkých
2000-2025
2025
44,8 let
+0,2 proti 2024
okres 44,2 · ČR 43,3
1475. z 6 254 obcí · 21. z 45 podobně velkých
2000-2025
2025
24,0 %
+0,2 proti 2024
okres 22,5 · ČR 20,8
1138. z 6 254 obcí · 11. z 45 podobně velkých
2000-2025
2025
14,8 %
−0,3 proti 2024
okres 14,6 · ČR 15,1
3738. z 6 254 obcí · 10. z 45 podobně velkých
2000-2025
2025
161,6
+5,1 proti 2024
okres 153,8 · ČR 138,0
1639. z 6 249 obcí · 25. z 45 podobně velkých
2000-2025
2025
61,2 %
+0,1 proti 2024
okres 62,9 · ČR 64,1
4937. z 6 254 obcí · 42. z 45 podobně velkých
2000-2025
2025
Další ukazatele (24)
22 310
−98 proti 2024 2000-2025
2025
21 909
sčítání 2021
23 048
−752 proti 2001 1869-2011
2011
8 900
sčítání 2021
8 305
sčítání 2021
2 880
sčítání 2021
1 777
sčítání 2021
9 798
sčítání 2021
4 374
sčítání 2021
1 260
sčítání 2021
-80
+87 proti 2024 2020-2025
2025
164
−4 proti 2024 2020-2025
2025
-116
−29 proti 2024 2020-2025
2025
555
+29 proti 2024 2020-2025
2025
35
−11 proti 2023 2022-2024
2024
36
+116 proti 2024 2020-2025
2025
94
−4 proti 2023 2022-2024
2024
519
−87 proti 2024 2020-2025
2025
280
+25 proti 2024 2020-2025
2025
7,4 ‰
−0,1 proti 2024
okres 7,0 · ČR 7,1
2614. z 6 254 obcí · 8. z 45 podobně velkých
2020-2025
2025
-3,6 ‰
+3,9 proti 2024
okres 0,5 · ČR 0,6
3797. z 6 254 obcí · 18. z 45 podobně velkých
2020-2025
2025
1,6 ‰
−0,5 proti 2023
okres 1,8
2022-2024
2024
4,2 ‰
−0,1 proti 2023
okres 3,9
2022-2024
2024
12,6 ‰
+1,2 proti 2024
okres 11,6 · ČR 10,4
1675. z 6 254 obcí · 7. z 45 podobně velkých
2020-2025
2025

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 35,3 % lidí (7 737 z 21 909), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 47 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 22 214 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 21 909.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
10 478
47,8 % obyvatel
Ženy
11 431
52,2 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
144
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % Muži 90+ let: 33 (0,2 %) Ženy 90+ let: 119 (0,5 %) 90+ Muži 85-89 let: 112 (0,5 %) Ženy 85-89 let: 195 (0,9 %) 85-89 Muži 80-84 let: 232 (1,1 %) Ženy 80-84 let: 426 (1,9 %) 80-84 Muži 75-79 let: 352 (1,6 %) Ženy 75-79 let: 638 (2,9 %) 75-79 Muži 70-74 let: 592 (2,7 %) Ženy 70-74 let: 744 (3,4 %) 70-74 Muži 65-69 let: 700 (3,2 %) Ženy 65-69 let: 855 (3,9 %) 65-69 Muži 60-64 let: 711 (3,3 %) Ženy 60-64 let: 775 (3,5 %) 60-64 Muži 55-59 let: 775 (3,5 %) Ženy 55-59 let: 794 (3,6 %) 55-59 Muži 50-54 let: 632 (2,9 %) Ženy 50-54 let: 779 (3,6 %) 50-54 Muži 45-49 let: 822 (3,8 %) Ženy 45-49 let: 838 (3,8 %) 45-49 Muži 40-44 let: 791 (3,6 %) Ženy 40-44 let: 822 (3,8 %) 40-44 Muži 35-39 let: 714 (3,3 %) Ženy 35-39 let: 681 (3,1 %) 35-39 Muži 30-34 let: 695 (3,2 %) Ženy 30-34 let: 652 (3,0 %) 30-34 Muži 25-29 let: 555 (2,5 %) Ženy 25-29 let: 524 (2,4 %) 25-29 Muži 20-24 let: 449 (2,1 %) Ženy 20-24 let: 433 (2,0 %) 20-24 Muži 15-19 let: 501 (2,3 %) Ženy 15-19 let: 507 (2,3 %) 15-19 Muži 10-14 let: 625 (2,9 %) Ženy 10-14 let: 580 (2,7 %) 10-14 Muži 5-9 let: 607 (2,8 %) Ženy 5-9 let: 543 (2,5 %) 5-9 Muži 0-4 let: 580 (2,7 %) Ženy 0-4 let: 526 (2,4 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Obce a území

Téma obce a území →

Zemědělská půda tvoří 55,2 % katastru Strakonic.

34,68 km²
2025
55,2 %
−0,2 proti 2024
okres 64,0 · ČR 53,1
4048. z 6 258 obcí · 19. z 45 podobně velkých
1993-2025
2025
17,5 %
0 proti 2024
okres 22,9 · ČR 34,0
3934. z 6 258 obcí · lepší než 37 % · 26. z 45 podobně velkých
1993-2025
2025
3,09 %
0 proti 2024
okres 3,94 · ČR 2,18
975. z 6 258 obcí · 16. z 45 podobně velkých
1993-2025
2025
6,29 %
−0,05 proti 2024
okres 1,47 · ČR 1,73
91. z 6 258 obcí · 12. z 45 podobně velkých
1993-2025
2025
8
2025

Využití území a vybavenost

2025

Využití území

  • Orná půda 1 250 36,0 %
  • Zahrady 230 6,6 %
  • Ovocné sady 4 0,1 %
  • Trvalé travní porosty 430 12,4 %
  • Lesní půda 608 17,5 %
  • Vodní plochy 107 3,1 %
  • Zastavěné plochy 218 6,3 %
  • Ostatní plochy 622 17,9 %

Celkem 3 468 ha

Co v obci je

  • Vodovod
  • Kanalizace s ČOV
  • Plyn
  • Sběrný dvůr
  • Dům s pečovatelskou službou
  • Kino
  • Kulturní dům
  • Informační centrum
  • Středisko volného času
  • Kostel
  • Koupaliště

11 z 12 sledovaných položek

Veřejné finance

Téma veřejné finance →

Rozpočtové příjmy Strakonic byly v roce 2025 881 mil. Kč, v přepočtu 39 571 Kč na obyvatele.

407 tis. Kč
−136 proti 2024 2012-2025
2025
2 410 834 500 Kč
okres 3 662 433 689 · ČR 600 469 124 785
27. z 6 258 obcí · 10. z 45 podobně velkých
2023
591 901 tis. Kč
+29 201 proti 2024 2020-2025
2025
141 277 tis. Kč
+2 918 proti 2024 2020-2025
2025
881 441 tis. Kč
+27 021 proti 2024 2020-2025
2025
30 141 tis. Kč
+35 280 proti 2024 2020-2025
2025
851 301 tis. Kč
−8 259 proti 2024 2020-2025
2025
18 Kč
−6 proti 2024
okres 3 946 · ČR 5 825
3771. z 6 247 obcí · lepší než 39 % · 11. z 45 podobně velkých
2012-2025
2025
16,0 %
−0,2 proti 2024
okres 19,0 · ČR 18,9
1910. z 6 253 obcí · 21. z 45 podobně velkých
2020-2025
2025
Další ukazatele (3)
108 231 Kč
okres 51 126 · ČR 79 370
707. z 6 254 obcí · 6. z 45 podobně velkých
2023
39 571 Kč
+1 350 proti 2024
okres 40 597 · ČR 48 930
1963. z 6 253 obcí · 19. z 45 podobně velkých
2020-2025
2025
38 218 Kč
−233 proti 2024
okres 38 551 · ČR 47 568
2258. z 6 253 obcí · 31. z 45 podobně velkých
2020-2025
2025

Práce a ekonomika

Téma práce a ekonomika →

Ke konci srpna 2026 byl podíl nezaměstnaných osob v Strakonicích 5,28 %, o 0,47 procentního bodu více než měsíc předtím.

5,28 %
+0,47 proti červenci 2026
okres 4,33 · ČR 5,05
4494. z 6 254 obcí · lepší než 28 % · 18. z 45 podobně velkých
2016-2026
srpen 2026
804
+58 proti červenci 2026 2018-2026
srpen 2026
3,7
−0,6 proti 2023
1792. z 3 296 obcí · lepší než 45 % · 34. z 45 podobně velkých
2020-2024
2024

Nezaměstnanost během roku

MPSV

Podíl nezaměstnaných osob po měsících

%
Podíl nezaměstnaných osob po měsících (%)
Rok ledúnobředubkvěčvnčvcsrpzářříjlispro
2016 6,00 6,02 5,94 5,40 5,24 5,07 5,19 5,20 4,88 5,01 5,05 5,35
2017 5,54 5,36 4,57 3,86 3,66 3,52 3,90 3,79 3,44 3,12 3,02 3,24
2018 3,58 3,53 3,15 2,81 2,59 2,61 2,87 2,89 2,63 2,75 2,91 3,34
2019 3,64 3,47 3,25 2,82 2,87 2,81 3,02 3,20 3,06 3,05 2,85 3,15
2020 3,44 3,45 3,26 3,72 3,94 3,89 3,88 3,81 3,63 3,50 3,38 3,66
2021 3,90 3,85 3,61 3,32 2,96 2,76 2,88 2,92 2,92 2,88 2,65 3,19
2022 3,69 3,58 3,08 2,73 2,66 2,66 2,91 2,98 2,97 3,05 3,03 3,56
2023 3,54 3,60 3,45 3,02 2,89 2,87 3,01 3,00 3,02 3,25 3,34 3,68
2025 4,42 4,44 4,43 4,37 4,39 4,45 4,65 4,63 4,73 4,69 4,66 4,84
2026 5,52 5,36 4,92 4,70 4,58 4,62 4,81 5,28 bez údaje bez údaje bez údaje bez údaje

Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu 15-64 let ke konci měsíce. Sezónní práce (stavebnictví, zemědělství, turistika) obvykle snižuje nezaměstnanost v létě a zvedá ji v zimě.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →

V roce 2025 bylo v Strakonicích registrováno 4 672 ekonomických subjektů, o 21 více než rok předtím.

4 672 subjektů
+21 proti 2024 2001-2025
2025
2 760 subjektů
+66 proti 2024 2010-2025
2025
59,1 %
+1,2 proti 2024
okres 61,2 · ČR 61,6
4309. z 6 257 obcí · lepší než 31 % · 22. z 45 podobně velkých
2010-2025
2025
21,0
okres 21,8 · ČR 17,1
3864. z 6 246 obcí · 31. z 45 podobně velkých
2001-2025
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026

Nejvíc podniků v Strakonicích působí v oboru velkoobchod a maloobchod (12,5 %), následují profesní, vědecké a technické činnosti a ostatní činnosti.

Vzniklo za 12 měsíců
160
Zaniklo za 12 měsíců
17
Má zaměstnance
30,1 %
z 2 481 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 586 12,5 %
  • Profesní, vědecké a technické činnosti 582 12,4 %
  • Ostatní činnosti 519 11,1 %
  • Stavebnictví 516 11,0 %
  • Zpracovatelský průmysl 473 10,1 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 425 9,1 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 247 5,3 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 188 4,0 %
  • Zemědělství, lesnictví, rybářství 127 2,7 %
  • Vzdělávání 125 2,7 %
  • Doprava a skladování 111 2,4 %
  • Peněžnictví a pojišťovnictví 89 1,9 %
  • Ostatní 261 5,6 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 3 470 74,2 %
  • Společnost s ručením omezeným 493 10,5 %
  • Společenství vlastníků jednotek 309 6,6 %
  • Spolek 192 4,1 %
  • Pobočný spolek 59 1,3 %
  • Zahraniční fyzická osoba 49 1,0 %
  • Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem 22 0,5 %
  • Odborová organizace 17 0,4 %
  • Akciová společnost 14 0,3 %
  • Veřejná obchodní společnost 10 0,2 %
  • Ostatní 40 0,9 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 409 8,7 %
  • 3-10 let 856 18,3 %
  • 10-20 let 1 266 27,1 %
  • 20-30 let 1 107 23,7 %
  • Více než 30 let 1 037 22,2 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 1 734 37,1 %
  • 1-9 zaměstnanců 622 13,3 %
  • 10-49 zaměstnanců 90 1,9 %
  • 50-249 zaměstnanců 30 0,6 %
  • 250 a více zaměstnanců 5 0,1 %
  • Neuvedeno 2 194 46,9 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →

Při sčítání v roce 2021 bylo v Strakonicích 9 986 obydlených bytů.

3 358
srpen 2026
98
srpen 2026
2 693
+214 proti 2001 1869-2011
2011
9 986
sčítání 2021
8 256
sčítání 2021
1 163
sčítání 2021
221
sčítání 2021
9 233
sčítání 2021
2
sčítání 2021
3 887
sčítání 2021
Další ukazatele (5)
16
−19 proti 2023 2020-2024
2024
0
−9 proti 2023 2020-2024
2024
12
−14 proti 2023 2020-2024
2024
0,72
−0,84 proti 2023
okres 2,08 · ČR 2,78
3754. z 6 254 obcí · 29. z 45 podobně velkých
2020-2024
2024
2,9 %
okres 4,8 · ČR 13,4
3563. z 6 256 obcí · 35. z 45 podobně velkých
srpen 2026

Do počtu dokončených bytů se kromě rodinných a bytových domů počítají i nástavby, vestavby a byty v nebytových budovách - tady jde o 4 z 16 bytů.

V Strakonicích je 7 základních škol se 2 637 žáky a 8 mateřských škol s 811 dětmi.

2 744
sčítání 2021
6 231
sčítání 2021
2 251
sčítání 2021
14,9 %
ORP 13,3
1292. z 6 254 obcí · 29. z 45 podobně velkých
sčítání 2021
963
září 2026
3 276
září 2026
4 619
září 2026
1
září 2026
8
0 proti 2023 2020-2024
2024
2 637
+1 proti 2023 2020-2024
2024

Školy se počítají jako samostatné subjekty, ne jako budovy nebo třídy - jeden subjekt často provozuje několik pracovišť.

Školy v obci

18 subjektů
  • Mateřská škola MŠ 112 · MŠ 112
  • MŠ, ZŠ a a Praktická škola MŠ 35 · SŠ 20 · ZŠ 160
  • MŠ Školní Strakonice MŠ 168
  • MŠ Strakonice, Šumavská 264 MŠ 132
  • Mateřská škola U Parku MŠ 123
  • MŠ Spojařů Strakonice MŠ 103
  • MŠ Holečkova Strakonice MŠ 90
  • Mateřská škola Čtyřlístek MŠ 88
  • Základní škola ZŠ 975 · ZŠ 600
  • Základní škola F. L. Čelakovského ZŠ 880
  • Základní škola Povážská Strakonice ZŠ 540
  • Základní škola Volyňka, z. s. ZŠ 121
  • SOŠ a SOU, Písek, Komenského 86 SŠ 1 429
  • VOŠ, SPŠ a SOŠ řemesel a služeb SŠ 1 000 · VOŠ 180
  • Střední zdravotnická škola a VOŠ zdravotnická SŠ 790
  • Euroškola Strakonice SOŠ s.r.o. SŠ 740
  • Gymnázium SŠ 640
  • Základní umělecká škola ZUŠ 750

Podle rejstříku škol MŠMT, stav k září 2026. Číslo je nejvyšší povolený počet dětí nebo žáků, ne skutečný stav.

Zdravotnictví

Téma zdravotnictví →
Další ukazatele (3)

Zdravotnická zařízení v obci

101 míst péče
  • Praktický lékař 12
  • Dětský lékař 4
  • Zubní lékař 11
  • Gynekolog 5
  • Lékař specialista 30
  • Nemocnice 1
  • Záchranná služba 1
  • Fyzioterapie 4
  • Domácí zdravotní péče 3
  • Ostatní 30

Ambulantní specialisté podle oboru

  • Dermatovenerologie 4
  • Psychiatrie 4
  • Oftalmologie 3
  • Ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí 3
  • Endokrinologie a diabetologie 2
  • Ortodoncie 2
  • Urologie 2
  • Vnitřní lékařství 2
  • Anesteziologie a intenzivní medicína 1
  • Chirurgie 1
  • Dětská kardiologie 1
  • Foniatrie 1
  • Gastroenterologie 1
  • Hematologie a transfúzní lékařství 1
  • Kardiologie 1

a dalších 6 oborů

Místa poskytování zdravotní péče podle registru NRPZS (ÚZIS). Jedno místo může sdílet víc lékařů, u specialistů se místo s více obory počítá u každého z nich. Lékárny tu nejsou - počítají se podle úřední evidence SÚKL níže.

Lékárny

9 lékáren
  • Lékárna 8
  • Nemocniční lékárna 1
  • Otevřeno v sobotu 5
  • Otevřeno v neděli 4
  • BENU Lékárna Bezděkovská 30
  • BENU Lékárna Nádražní 537 · So, Ne
  • Dr. Max LÉKÁRNA Bezděkovská 186
  • Dr. Max LÉKÁRNA Katovická 1303 · So, Ne
  • Dr. Max LÉKÁRNA Katovická 1404 · So, Ne
  • Lékárna Katovická Obchodní 1671 · So, Ne
  • Lékárna Nemocnice (nemocniční lékárna) Radomyšlská 336
  • U Otavy Bezděkovská 65 · So
  • U Červeného hroznu Na Stráži 222

Podle seznamu lékáren SÚKL. Výdejna je odloučené pracoviště lékárny s kratší otevírací dobou. „So“ a „Ne“ znamenají otevřeno o víkendu podle pracovní doby nahlášené SÚKL.

Volby a politika

Téma volby a politika →
66,0 %
+2,2 proti 2021
okres 68,9 · ČR 69,0
5473. z 6 254 obcí · lepší než 12 % · 24. z 45 podobně velkých
2002-2025
2025
68,3 %
+1,8 proti 2018
okres 70,3 · ČR 70,3
5172. z 6 254 obcí · lepší než 17 % · 21. z 45 podobně velkých
2013-2023
2023
32,0 %
−3,3 proti 2020
okres 34,9 · ČR 33,3
4587. z 6 253 obcí · lepší než 26 % · 19. z 45 podobně velkých
2000-2024
2024
46,3 %
+3,5 proti 2022
okres 53,2 · ČR 48,1
5251. z 6 249 obcí · lepší než 15 % · 4. z 45 podobně velkých
2002-2026
2026
34,8 %
+6,1 proti 2019
okres 36,7 · ČR 36,8
4561. z 6 254 obcí · lepší než 27 % · 22. z 45 podobně velkých
2004-2024
2024
43,1 %
+23,9 proti 2020
okres 46,4
425. z 2 184 obcí · lepší než 80 % · 1. z 16 podobně velkých
2026

Zastoupení v Senátu

Obec patří do senátního obvodu č. 12 - Strakonice. Senátoři se volí na šest let a Senát se obnovuje po třetinách, takže se tu nevolí při každých volbách.

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 46,3 %
SV: 44,9 % NČ: 20,3 % OST: 14,1 % KDUČSL+ODS+STAN: 11,4 % JIH 12: 8,2 % SNK: 0,9 % Ostatní: 0,2 %
  • SV 44,9 %
  • NČ 20,3 %
  • OST 14,1 %
  • KDUČSL+ODS+STAN 11,4 %
  • JIH 12 8,2 %
  • SNK 0,9 %
  • DSZ+NK 0,2 %

152 098 platných hlasů · 25 okrsků

Senát 2026 - 1. kolo

účast 43,1 %
Tomáš Fiala: 53,7 % Miroslav Ušatý: 25,9 % Jana Hrdinová: 20,3 %

7 138 platných hlasů · 25 okrsků · odchylka proti kraji

Sněmovna 2025

účast 66,0 %
ANO: 39,3 % SPOLU: 20,6 % STAN: 9,5 % SPD: 9,0 % Piráti: 7,9 % AUTO: 6,6 % Ostatní: 7,2 %

11 190 platných hlasů · 26 okrsků · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 34,8 %
ANO: 30,9 % KDU+ODS+TOP 09: 18,3 % AUTO+PŘÍSAHA: 11,9 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 11,0 % SPD+Trikolora: 6,5 % STAN+SLK: 6,0 % Ostatní: 15,4 %

5 971 platných hlasů · 26 okrsků · odchylka proti kraji

Kraje 2024

účast 32,0 %
ODS: 39,9 % ANO: 31,3 % ČSNSKSČMSDČSSD: 5,7 % SPD+Trikol+PRO: 5,3 % JIH 12: 4,8 % KDU+T2020+TOP: 3,5 % Ostatní: 9,4 %
  • ODS 39,9 % -7,6
  • ANO 31,3 % +7,2
  • ČSNSKSČMSDČSSD 5,7 % +0,2
  • SPD+Trikol+PRO 5,3 % +1,2
  • JIH 12 4,8 % +1,5
  • KDU+T2020+TOP 3,5 % -0,9
  • Piráti 1,9 % -0,6
  • STAN+HOPB 1,7 % -1,2
  • Ostatní (6) 5,9 %

5 499 platných hlasů · 26 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 66,6 %
Andrej Babiš: 39,0 % Petr Pavel: 30,2 % Danuše Nerudová: 14,8 % Pavel Fischer: 7,2 % Jaroslav Bašta: 4,3 % Marek Hilšer: 2,5 % Ostatní: 2,0 %
  • Andrej Babiš 39,0 % +4,1
  • Petr Pavel 30,2 % -3,3
  • Danuše Nerudová 14,8 % -0,2
  • Pavel Fischer 7,2 % -0,2
  • Jaroslav Bašta 4,3 % -0,1
  • Marek Hilšer 2,5 % -0,3
  • Karel Diviš 1,4 % 0,0
  • Tomáš Zima 0,6 % 0,0

11 496 platných hlasů · 26 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 68,3 %
Petr Pavel: 53,7 % Andrej Babiš: 46,3 %
  • Petr Pavel 53,7 % -4,9
  • Andrej Babiš 46,3 % +4,9

11 780 platných hlasů · 26 okrsků · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

21 mandátů

SV

10 mandátů · 44,9 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Břetislav Hrdlička 64 1. 3 698
Mgr. Cyril Dušek 46 2. 3 429
Pavel Zach 53 3. 3 440
František Christelbauer 60 4. 3 360
Radek Prušák 52 5. 3 331
Pavel Koubek 43 6. 3 430
Karel Krýsl 39 7. 3 365
Marie Žiláková 62 8. 3 415
Vlastimil Mašek 37 9. 3 312
Zuzana Dvořáková 45 10. 3 230

Strakonická Veřejnost

NČ

4 mandáty · 20,3 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
MUDr. Michal Pelíšek 47 2. 1 992
MUDr. Martin Gregora 61 8. 1 881
Mgr. Tomáš Dunovský 50 1. 1 770
Mgr. Miroslav Hlava 61 11. 1 748

Naše Česko

OST

3 mandáty · 14,1 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Jaroslav Horejš 48 1. 1 314
Mgr. Regina Huňáčková 41 2. 1 286
Ing. Libor Volf 48 11. 1 208

Otevřené Strakonice

KDUČSL+ODS+STAN

2 mandáty · 11,4 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
PhDr. Miroslav Žitný 39 2. 1 263
MUDr. Lenka Scheinostová 54 4. 1 120

SPOLEČNĚ ODS, KDU-ČSL, STAN

JIH 12

2 mandáty · 8,2 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Pavel Vondrys 62 3. 888
Ing. František Burda, DiS. 50 1. 780

JIHOČEŠI 2012

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Sociální situace

Téma sociální situace →
1 230
září 2026
7 082
září 2026
16 b.
+2 proti 2023 2016-2024
2024
55,2 ‰
okres 44,0 · ČR 76,0
4916. z 6 101 obcí · lepší než 19 % · 17. z 45 podobně velkých
září 2026

Zařízení sociálních služeb

16 zařízení · 2024
  • Domovy se zvláštním režimem 3
  • Sociální poradny 3
  • Domovy pro seniory 2
  • Centra sociálně rehabilitačních služeb 2
  • Stacionáře denní 1
  • Chráněné bydlení 1
  • Azylové domy 1
  • Nízkoprahová zařízení pro děti a mládež 1
  • Noclehárny 1
  • Sociálně terapeutické dílny 1

Podle registru poskytovatelů sociálních služeb (ČSÚ, MPSV). Počítá se zařízení, ne kapacita.

3 049 osob
sčítání 2021
2 378 osob
sčítání 2021
6 956 osob
sčítání 2021
3 907 osob
sčítání 2021
9 376 osob
sčítání 2021

Dojížďka za prací a do školy

sčítání 2021

Kam se vyjíždí

Do jiných obcí vyjíždí 2 764 lidí.

Odkud se přijíždí

Z jiných obcí dojíždí 6 956 lidí.

Údaje jsou ze Sčítání 2021 a zachycují stav ke dni sčítání 26. března 2021, kdy část lidí pracovala z domova. Směry jsou jen mezi obcemi Česka, počet vyjíždějících výš zahrnuje i cesty do ciziny.

3 349
+14 proti 2024 2023-2025
2025
99,7 %
+0,4 proti 2024
okres 98,9 · ČR 73,4
749. z 6 256 obcí · lepší než 88 % · 7. z 45 podobně velkých
2023-2025
2025

Cestovní ruch

Téma cestovní ruch →

V Strakonicích je 14 ubytovacích zařízení s 623 lůžky.

Kulturní památky

44 · z toho 1 národních
  • hrad Strakonice národní kulturní památka · Strakonice I; Strakonice II
  • Rennerovy sady - kaplička, altán, kašna, sloup · Strakonice I; Strakonice II
  • dům U zeleného orla · Strakonice I
  • kostel P. Marie · Přední Ptákovice
  • kostel sv. Václava · Strakonice I; Strakonice II
  • masné krámy · Strakonice I
  • městské opevnění · Strakonice I
  • návesní kaple · Dražejov
  • panský dvůr · Strakonice II
  • rýžoviště zlata · Hajská
  • rýžoviště zlata · Strakonice II
  • rýžovnické sejpy · Modlešovice
  • zaniklá ves Častavín · Strakonice I
  • zámek · Střela
  • židovský hřbitov · Strakonice II
  • kaple Brušákova · Strakonice I
  • kaple sv. Martina · Strakonice I
  • kostel sv. Markéty · Strakonice I
  • památník obětem revoluce · Strakonice II
  • popraviště - šibenice · Strakonice I
  • radnice · Strakonice I
  • sirotčinec · Strakonice I
  • sokolovna · Strakonice I
  • spořitelna · Strakonice I
  • zvonice · Modlešovice
  • úřední dům · Strakonice I

Dále 18 staveb bez vlastního jména: dům (6), usedlost (2), výklenková kaple (2), fara, pomník f.l.čelakovského, sloup se sochou p. marie, pomník padlým, výklenková kaple nejsvětější trojice a další.

Životní prostředí

Téma životní prostředí →
361 kg
+35 proti 2023
okres 391 · ČR 414
3076. z 6 254 obcí · lepší než 50 % · 19. z 45 podobně velkých
2021-2024
2024
172 kg
+9 proti 2023
okres 195 · ČR 205
2634. z 6 254 obcí · lepší než 57 % · 24. z 45 podobně velkých
2021-2024
2024
75 kg
+8 proti 2023
okres 73 · ČR 69
2034. z 6 254 obcí · lepší než 67 % · 5. z 45 podobně velkých
2021-2024
2024
8 069,9 t
+718,9 proti 2023 2021-2024
2024
3 850,2 t
+175,8 proti 2023 2021-2024
2024
0,0 t
0 proti 2023 2021-2024
2024
340,7 t
+16,2 proti 2023 2021-2024
2024
54,0 %
+2,1 proti 2023
ORP 50,8
2230. z 6 258 obcí · lepší než 64 % · 6. z 45 podobně velkých
2021-2024
2024
1 679,3 t
+164,8 proti 2023 2021-2024
2024
Další ukazatele (7)
571,0 t
+29,5 proti 2023 2021-2024
2024
440,9 t
+49,5 proti 2023 2021-2024
2024
266,1 t
+39,3 proti 2023 2021-2024
2024
401,3 t
+46,4 proti 2023 2021-2024
2024
2 099,4 t
+124,0 proti 2023 2021-2024
2024
20,7 t
+9,9 proti 2023 2021-2024
2024
38,4 t
+0,3 proti 2023 2021-2024
2024

Památné stromy a příroda

4 stromy
  • Podsrpenské lípy 2
  • Otavský dub
  • Švandova lípa

Podle Ústředního seznamu ochrany přírody (AOPK ČR). U skupin stromů je uvedený počet stromů.

Data po letech

26 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2025 22 275 10 665 11 610 164 280 -116 555 519 36 -80
2024 22 355 10 707 11 648 168 255 -87 526 606 -80 -167
2023 22 522 10 742 11 780 175 261 -86 604 579 25 -61
2022 22 583 10 795 11 788 191 277 -86 916 461 455 369
2021 22 214 10 636 11 578 225 333 -108 424 402 22 -86
2020 22 428 10 722 11 706 228 291 -63 409 564 -155 -218
2019 22 646 10 855 11 791 - - - - - - -
2018 22 754 10 915 11 839 - - - - - - -
2017 22 888 11 008 11 880 - - - - - - -
2016 22 908 11 005 11 903 - - - - - - -
2015 22 902 11 006 11 896 - - - - - - -
2014 23 020 11 087 11 933 - - - - - - -
2013 22 922 11 062 11 860 - - - - - - -
2012 22 961 11 065 11 896 - - - - - - -
2011 23 027 11 113 11 914 - - - - - - -
2010 22 951 11 103 11 848 - - - - - - -
2009 23 081 11 209 11 872 - - - - - - -
2008 23 278 11 349 11 929 - - - - - - -
2007 23 280 11 301 11 979 - - - - - - -
2006 23 325 11 347 11 978 - - - - - - -
2005 23 256 11 259 11 997 - - - - - - -
2004 23 347 11 283 12 064 - - - - - - -
2003 23 545 11 418 12 127 - - - - - - -
2002 23 512 11 337 12 175 - - - - - - -
2001 23 653 11 428 12 225 - - - - - - -
2000 24 290 11 805 12 485 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi 6 258 obcemi Česka drží Strakonice 52. místo podle počtu obyvatel.

Mezi obcemi okresu

1. z 112

Mezi všemi obcemi

52. z 6 258

percentil 99. - 99 % území je menších

Velikostní skupina

20 000 až 49 999 obyvatel

Stupeň urbanizace: menší město a předměstí (DEGURBA, ČSÚ).

Takových obcí je v Česku 45. Pořadí „mezi podobně velkými" u ukazatelů se počítá v téhle skupině (velikostní skupiny obcí podle ČSÚ).

Proti obcím stejné velikosti

  • Průměrný věk obec 44,8 let medián 44,6 let
  • Děti 0-14 let obec 14,8 % medián 13,8 %
  • Senioři 65+ obec 24,0 % medián 23,0 %
  • Nezaměstnanost obec 5,28 % medián 5,64 %
  • Subjektů na 100 ob. obec 21,0 medián 22,2
  • Bytů na 1 000 ob. obec 0,72 medián 1,11
  • Příjmy na obyvatele obec 39 571 Kč medián 38 822 Kč

Medián (čárka) je prostřední hodnota skupiny (obce od 20 000 do 49 999 obyvatel): polovina obcí má vyšší, polovina nižší. Světlý pás ukazuje, kde leží prostřední polovina obcí skupiny. Vždy za stejné období jako údaj obce.

Podobně velké obce v kraji

Správní obvod

Strakonice

Obec s rozšířenou působností, kam se chodí pro občanku, řidičák nebo stavební povolení.

Části obce 8

Dražejov · Hajská · Modlešovice · Přední Ptákovice · Strakonice I · Strakonice II · Střela · Virt

Zdroje dat: AOPK ČR · ČSÚ · ČTÚ · ČÚZK · Exekutorská komora ČR · Ministerstvo financí · Ministerstvo životního prostředí · MMR ČR · MPSV · MŠMT · NPÚ · SÚKL · ÚZIS · Volby.cz · zdroje dat a licence