Město

Blatná

Okres Strakonice · Kraj Jihočeský kraj · Web www.mesto-blatna.cz

Obyvatel 2025 6 679
Rozloha
43,60 km²
Hustota
153,2 ob./km²dopočet
Do okresního města
18,2 kmvzdušně
Do krajského města
66,1 kmvzdušně
Kód RÚIAN
550850
Poloha
49,4273, 13,8832

Blatná je město v okrese Strakonice v Jihočeském kraji a patří k třem největším obcím okresu podle počtu obyvatel. Rozloha města je 43,60 km² a zahrnuje devět částí, mezi nimi Blatenku, Čekanice, Drahenický Málkov či Skaličany. Město leží 18,2 km od okresního města a 66,1 km od krajského města.

V Blatné je zaregistrováno 1 291 ekonomických subjektů, přičemž nejvíce podniků působí ve zpracovatelském průmyslu, stavebnictví a velkoobchodě s opravami motorových vozidel. Ve městě jsou tři základní školy se 823 žáky a dvě mateřské školy s 240 dětmi. K dispozici je pět ubytovacích zařízení s celkem 408 lůžky. Krajinu tvoří zhruba 54 % zemědělská půda, 29 % lesní pozemky a 5,8 % vodní plochy, což je několikanásobně více než v průměru Česka.

Počet obyvatel Blatné podle posledních dostupných dat mírně roste, v roce 2025 jich je 6 679, což je o 10 více než v předchozím roce. Vývoj počtu obyvatel od roku 2006 kolísá mezi 6 371 a 6 787. Daňové příjmy města od roku 2020 rostou, v roce 2025 dosáhly 179,5 milionu korun. Saldo příjmů a výdajů se meziročně zvýšilo o 124 milionů korun na 37 milionů korun. Počet zemřelých klesá, v roce 2025 jich bylo 70, zatímco saldo migrace kolísá, ale v posledních letech je kladné.

Schválený rozpočet 2026 315,0 mil. příjmy 368,0 mil. výdaje −53,0 mil. saldo Struktura rozpočtu →

Vývoj počtu obyvatel

2000-2025
6 329 6 454 6 579 6 704 6 829 2000 2000: 6 669 obyvatel 2001: 6 666 obyvatel 2002: 6 728 obyvatel 2003: 6 735 obyvatel 2004 2004: 6 690 obyvatel 2005: 6 667 obyvatel 2006: 6 696 obyvatel 2007: 6 693 obyvatel 2008 2008: 6 755 obyvatel 2009: 6 787 obyvatel 2010: 6 687 obyvatel 2011: 6 746 obyvatel 2012 2012: 6 709 obyvatel 2013: 6 724 obyvatel 2014: 6 731 obyvatel 2015: 6 700 obyvatel 2016 2016: 6 648 obyvatel 2017: 6 634 obyvatel 2018: 6 583 obyvatel 2019: 6 573 obyvatel 2020 2020: 6 543 obyvatel 2021: 6 371 obyvatel 2022: 6 600 obyvatel 2023: 6 666 obyvatel 2024: 6 669 obyvatel 2025 2025: 6 679 obyvatel

Obec Blatná má 6 679 obyvatel a je 3. největší z 112 obcí okresu. Za poslední rok jich přibylo o 0,1 %. Od okresního města je vzdálená 18 km vzdušnou čarou a rozkládá se na 43,60 km² a skládá se ze 9 částí. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 178 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 13,3 % obyvatel starších patnácti let. Podíl nezaměstnaných byl 3,63 % a rozpočtové příjmy vycházejí na 45 165 Kč na obyvatele. Průměrná rychlost internetu v obci je 44,6 Mb/s pro stahování a 20,6 Mb/s pro odesílání, odezva 23 ms podle měření na rychlost.cz.

Metodika

Obec v číslech za 10 let

2015-2025
Ukazatel Tehdy Teď Změna Vývoj
Obyvatelé 6 700 2015 6 679 2025 −0,3 % zhruba beze změny
Průměrný věk 43,0 let 2015 45,9 let 2025 +2,9 let nárůst
Podíl lidí nad 65 let 20,6 % 2015 24,6 % 2025 +4,0 p. b. nárůst
Dokončené byty 42 2020 11 2024 91 celkem za období
Aktivní ekonomické subjekty 780 subjektů 2015 806 subjektů 2025 +3,3 % mírný nárůst
Podíl nezaměstnaných 2,35 % 2020 3,12 % 2024 +0,8 p. b. mírný nárůst
Příjmy rozpočtu na obyvatele v běžných cenách 31 913 Kč 2020 45 165 Kč 2025 +41,5 % nárůst

Srovnává se první rok s daty v posledních deseti letech s posledním rokem; u dokončených bytů je změna součet za celé období. Peněžní údaje jsou v běžných cenách, bez očištění o inflaci.

Vývoj v čase

7 grafů

Narození a zemřelí

Narození Zemřelí

0 29 59 88 118 2020 - Narození: 62 2020 - Zemřelí: 83 2021 - Narození: 69 2021 - Zemřelí: 109 2022 - Narození: 47 2022 - Zemřelí: 104 2023 - Narození: 44 2023 - Zemřelí: 82 2024 - Narození: 45 2024 - Zemřelí: 76 2025 - Narození: 29 2025 - Zemřelí: 70 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Stěhování

Přistěhovalí Vystěhovalí

0 117 234 351 468 2020 - Přistěhovalí: 125 2020 - Vystěhovalí: 134 2021 - Přistěhovalí: 128 2021 - Vystěhovalí: 139 2022 - Přistěhovalí: 433 2022 - Vystěhovalí: 147 2023 - Přistěhovalí: 330 2023 - Vystěhovalí: 226 2024 - Přistěhovalí: 278 2024 - Vystěhovalí: 244 2025 - Přistěhovalí: 283 2025 - Vystěhovalí: 232 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Přirozený přírůstek a saldo stěhování

Přirozený přírůstek Saldo stěhování

-91 12 115 217 320 2020 Přirozený přírůstek: -21 Saldo stěhování: -9 2021 Přirozený přírůstek: -40 Saldo stěhování: -11 2022 Přirozený přírůstek: -57 Saldo stěhování: 286 2023 Přirozený přírůstek: -38 Saldo stěhování: 104 2024 Přirozený přírůstek: -31 Saldo stěhování: 34 2025 Přirozený přírůstek: -41 Saldo stěhování: 51 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Sňatky a rozvody

Sňatky Rozvody

10 14 19 23 28 2022 Sňatky: 24 Rozvody: 11 2023 Sňatky: 26 Rozvody: 18 2024 Sňatky: 19 Rozvody: 13 2022 2023 2024

Obyvatelé při sčítání lidu 1869-2011

v hranicích obce z roku 2011
0 1 875 3 750 5 625 7 500 1869 - Obyvatel při sčítání: 4 924 1880 - Obyvatel při sčítání: 5 014 1890 - Obyvatel při sčítání: 4 891 1900 - Obyvatel při sčítání: 4 815 1910 - Obyvatel při sčítání: 4 839 1921 - Obyvatel při sčítání: 4 700 1930 - Obyvatel při sčítání: 4 476 1950 - Obyvatel při sčítání: 4 355 1961 - Obyvatel při sčítání: 4 722 1970 - Obyvatel při sčítání: 5 265 1980 - Obyvatel při sčítání: 6 208 1991 - Obyvatel při sčítání: 6 944 2001 - Obyvatel při sčítání: 6 644 2011 - Obyvatel při sčítání: 6 717 1869 1890 1910 1930 1961 1980 2001 2011

Rozpočet

tis. Kč

Příjmy Výdaje

0 98 815 197 630 296 445 395 260 2020 - Příjmy: 208 810 2020 - Výdaje: 181 455 2021 - Příjmy: 228 445 2021 - Výdaje: 171 713 2022 - Příjmy: 226 824 2022 - Výdaje: 165 451 2023 - Příjmy: 284 332 2023 - Výdaje: 253 384 2024 - Příjmy: 278 975 2024 - Výdaje: 365 981 2025 - Příjmy: 301 654 2025 - Výdaje: 264 562 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Nezaměstnanost

%
1,7 2,1 2,5 2,9 3,2 2020 Podíl nezaměstnaných: 2,35 2021 Podíl nezaměstnaných: 1,86 2022 Podíl nezaměstnaných: 1,99 2023 Podíl nezaměstnaných: 2,4 2024 Podíl nezaměstnaných: 3,12 2020 2021 2022 2023 2024

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →

V roce 2025 se v Blatné narodilo 29 dětí a zemřelo 70 lidí.

6 679
+10 proti 2024 2000-2025
2025
3 246
−11 proti 2024 2000-2025
2025
3 433
+21 proti 2024 2000-2025
2025
153,2 ob./km²
+0,2 proti 2024
okres 69,4 · ČR 138,4
952. z 6 258 obcí · 113. z 143 podobně velkých
2020-2025
2025
51,4 %
+0,2 proti 2024
okres 50,6 · ČR 50,8
984. z 6 254 obcí · 46. z 143 podobně velkých
2000-2025
2025
45,9 let
+0,4 proti 2024
okres 44,2 · ČR 43,3
774. z 6 254 obcí · 13. z 143 podobně velkých
2000-2025
2025
24,6 %
+0,1 proti 2024
okres 22,5 · ČR 20,8
931. z 6 254 obcí · 27. z 143 podobně velkých
2000-2025
2025
12,6 %
−0,6 proti 2024
okres 14,6 · ČR 15,1
5378. z 6 254 obcí · 136. z 143 podobně velkých
2000-2025
2025
195,6
+10,5 proti 2024
okres 153,8 · ČR 138,0
734. z 6 249 obcí · 9. z 143 podobně velkých
2000-2025
2025
62,8 %
+0,5 proti 2024
okres 62,9 · ČR 64,1
3805. z 6 254 obcí · 75. z 143 podobně velkých
2000-2025
2025
Další ukazatele (24)
6 654
−37 proti 2024 2000-2025
2025
6 289
sčítání 2021
6 717
+73 proti 2001 1869-2011
2011
2 380
sčítání 2021
2 569
sčítání 2021
751
sčítání 2021
556
sčítání 2021
2 886
sčítání 2021
1 243
sčítání 2021
407
sčítání 2021
10
+7 proti 2024 2020-2025
2025
29
−16 proti 2024 2020-2025
2025
-41
−10 proti 2024 2020-2025
2025
283
+5 proti 2024 2020-2025
2025
13
−5 proti 2023 2022-2024
2024
51
+17 proti 2024 2020-2025
2025
19
−7 proti 2023 2022-2024
2024
232
−12 proti 2024 2020-2025
2025
70
−6 proti 2024 2020-2025
2025
4,4 ‰
−2,4 proti 2024
okres 7,0 · ČR 7,1
4551. z 6 254 obcí · 143. z 143 podobně velkých
2020-2025
2025
1,5 ‰
+1,0 proti 2024
okres 0,5 · ČR 0,6
3020. z 6 254 obcí · 58. z 143 podobně velkých
2020-2025
2025
1,9 ‰
−0,8 proti 2023
okres 1,8
2022-2024
2024
2,8 ‰
−1,1 proti 2023
okres 3,9
2022-2024
2024
10,5 ‰
−0,8 proti 2024
okres 11,6 · ČR 10,4
2600. z 6 254 obcí · 70. z 143 podobně velkých
2020-2025
2025

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 34,3 % lidí (2 160 z 6 289), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 33 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 6 371 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 6 289.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
3 062
48,7 % obyvatel
Ženy
3 227
51,3 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
178
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % Muži 90+ let: 13 (0,2 %) Ženy 90+ let: 38 (0,6 %) 90+ Muži 85-89 let: 43 (0,7 %) Ženy 85-89 let: 84 (1,3 %) 85-89 Muži 80-84 let: 72 (1,1 %) Ženy 80-84 let: 126 (2,0 %) 80-84 Muži 75-79 let: 158 (2,5 %) Ženy 75-79 let: 188 (3,0 %) 75-79 Muži 70-74 let: 172 (2,7 %) Ženy 70-74 let: 245 (3,9 %) 70-74 Muži 65-69 let: 212 (3,4 %) Ženy 65-69 let: 240 (3,8 %) 65-69 Muži 60-64 let: 181 (2,9 %) Ženy 60-64 let: 230 (3,7 %) 60-64 Muži 55-59 let: 188 (3,0 %) Ženy 55-59 let: 213 (3,4 %) 55-59 Muži 50-54 let: 212 (3,4 %) Ženy 50-54 let: 221 (3,5 %) 50-54 Muži 45-49 let: 255 (4,1 %) Ženy 45-49 let: 250 (4,0 %) 45-49 Muži 40-44 let: 239 (3,8 %) Ženy 40-44 let: 233 (3,7 %) 40-44 Muži 35-39 let: 197 (3,1 %) Ženy 35-39 let: 173 (2,8 %) 35-39 Muži 30-34 let: 196 (3,1 %) Ženy 30-34 let: 178 (2,8 %) 30-34 Muži 25-29 let: 140 (2,2 %) Ženy 25-29 let: 147 (2,3 %) 25-29 Muži 20-24 let: 138 (2,2 %) Ženy 20-24 let: 136 (2,2 %) 20-24 Muži 15-19 let: 154 (2,5 %) Ženy 15-19 let: 124 (2,0 %) 15-19 Muži 10-14 let: 183 (2,9 %) Ženy 10-14 let: 138 (2,2 %) 10-14 Muži 5-9 let: 150 (2,4 %) Ženy 5-9 let: 132 (2,1 %) 5-9 Muži 0-4 let: 159 (2,5 %) Ženy 0-4 let: 131 (2,1 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Obce a území

Téma obce a území →

Zemědělská půda tvoří 54,2 % katastru Blatné.

43,60 km²
0 proti 2024
2025
54,2 %
−0,1 proti 2024
okres 64,0 · ČR 53,1
4157. z 6 258 obcí · 91. z 143 podobně velkých
1993-2025
2025
29,1 %
0 proti 2024
okres 22,9 · ČR 34,0
2569. z 6 258 obcí · lepší než 58 % · 55. z 143 podobně velkých
1993-2025
2025
5,83 %
+0,02 proti 2024
okres 3,94 · ČR 2,18
403. z 6 258 obcí · 14. z 143 podobně velkých
1993-2025
2025
2,38 %
+0,02 proti 2024
okres 1,47 · ČR 1,73
1085. z 6 258 obcí · 94. z 143 podobně velkých
1993-2025
2025
9
2025

Využití území a vybavenost

2025

Využití území

  • Orná půda 1 609 36,9 %
  • Zahrady 89 2,0 %
  • Ovocné sady 3 0,1 %
  • Trvalé travní porosty 661 15,2 %
  • Lesní půda 1 268 29,1 %
  • Vodní plochy 254 5,8 %
  • Zastavěné plochy 104 2,4 %
  • Ostatní plochy 371 8,5 %

Celkem 4 360 ha

Co v obci je

  • Vodovod
  • Kanalizace
  • Kanalizace s ČOV
  • Plyn
  • Sběrný dvůr
  • Dům s pečovatelskou službou
  • Kino
  • Kulturní dům
  • Informační centrum
  • Středisko volného času
  • Kostel
  • Koupaliště

12 z 12 sledovaných položek

Veřejné finance

Téma veřejné finance →

Rozpočtové příjmy Blatné byly v roce 2025 302 mil. Kč, v přepočtu 45 165 Kč na obyvatele.

0 tis. Kč
0 proti 2024 2012-2025
2025
129 492 723 Kč
okres 3 662 433 689 · ČR 600 469 124 785
705. z 6 258 obcí · 130. z 143 podobně velkých
2023
179 500 tis. Kč
+8 898 proti 2024 2020-2025
2025
64 126 tis. Kč
+20 336 proti 2024 2020-2025
2025
301 654 tis. Kč
+22 679 proti 2024 2020-2025
2025
37 092 tis. Kč
+124 099 proti 2024 2020-2025
2025
264 562 tis. Kč
−101 420 proti 2024 2020-2025
2025
0 Kč
0 proti 2024
okres 3 946 · ČR 5 825
1. z 6 247 obcí · 1. z 143 podobně velkých
2012-2025
2025
21,3 %
+5,6 proti 2024
okres 19,0 · ČR 18,9
1281. z 6 253 obcí · 52. z 143 podobně velkých
2020-2025
2025
Další ukazatele (3)
19 388 Kč
okres 51 126 · ČR 79 370
2661. z 6 254 obcí · 131. z 143 podobně velkých
2023
45 165 Kč
+3 333 proti 2024
okres 40 597 · ČR 48 930
1234. z 6 253 obcí · 36. z 143 podobně velkých
2020-2025
2025
39 611 Kč
−15 267 proti 2024
okres 38 551 · ČR 47 568
2059. z 6 253 obcí · 88. z 143 podobně velkých
2020-2025
2025

Práce a ekonomika

Téma práce a ekonomika →

Ke konci srpna 2026 byl podíl nezaměstnaných osob v Blatné 3,63 %, o 0,34 procentního bodu více než měsíc předtím.

3,63 %
+0,34 proti červenci 2026
okres 4,33 · ČR 5,05
2190. z 6 254 obcí · lepší než 64 % · 29. z 143 podobně velkých
2016-2026
srpen 2026
157
+11 proti červenci 2026 2018-2026
srpen 2026
2,3
0 proti 2023
1325. z 3 296 obcí · lepší než 59 % · 79. z 143 podobně velkých
2020-2024
2024

Nezaměstnanost během roku

MPSV

Podíl nezaměstnaných osob po měsících

%
Podíl nezaměstnaných osob po měsících (%)
Rok ledúnobředubkvěčvnčvcsrpzářříjlispro
2016 4,58 4,51 3,65 3,35 2,87 2,77 3,14 2,94 2,75 2,29 2,33 2,80
2017 2,89 2,68 1,73 1,34 1,20 1,41 1,62 1,79 1,76 1,72 1,76 2,19
2018 2,68 2,66 1,65 1,27 1,22 1,15 1,31 1,17 1,60 1,15 1,03 1,51
2019 2,08 2,01 1,22 1,03 1,02 1,11 1,31 1,26 1,09 1,07 0,92 1,36
2020 2,18 2,06 1,62 1,99 1,96 1,64 1,47 1,37 1,79 1,59 1,74 2,35
2021 2,74 2,42 2,15 1,81 1,58 1,36 1,31 1,19 1,19 1,06 0,99 1,86
2022 1,96 1,71 1,11 1,09 1,22 1,29 1,47 1,71 1,76 1,84 1,63 1,99
2023 2,10 1,91 1,58 1,42 1,35 1,14 1,11 1,45 1,58 1,40 1,63 2,40
2025 3,41 3,46 2,56 2,15 2,17 2,38 2,82 2,99 2,87 2,79 2,72 2,99
2026 3,25 3,35 3,11 3,11 2,86 3,05 3,29 3,63 bez údaje bez údaje bez údaje bez údaje

Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu 15-64 let ke konci měsíce. Sezónní práce (stavebnictví, zemědělství, turistika) obvykle snižuje nezaměstnanost v létě a zvedá ji v zimě.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →

V roce 2025 bylo v Blatné registrováno 1 291 ekonomických subjektů, o 16 více než rok předtím.

1 291 subjektů
+16 proti 2024 2001-2025
2025
806 subjektů
+25 proti 2024 2010-2025
2025
62,4 %
+1,2 proti 2024
okres 61,2 · ČR 61,6
3195. z 6 257 obcí · lepší než 48 % · 57. z 143 podobně velkých
2010-2025
2025
19,4
okres 21,8 · ČR 17,1
4821. z 6 246 obcí · 112. z 143 podobně velkých
2001-2025
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026

Nejvíc podniků v Blatné působí v oboru zpracovatelský průmysl (12,9 %), následují stavebnictví a velkoobchod a maloobchod.

Vzniklo za 12 měsíců
50
Zaniklo za 12 měsíců
4
Má zaměstnance
28,0 %
z 728 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Zpracovatelský průmysl 168 12,9 %
  • Stavebnictví 163 12,6 %
  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 155 11,9 %
  • Profesní, vědecké a technické činnosti 140 10,8 %
  • Ostatní činnosti 132 10,2 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 90 6,9 %
  • Zemědělství, lesnictví, rybářství 82 6,3 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 69 5,3 %
  • Doprava a skladování 39 3,0 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 36 2,8 %
  • Vzdělávání 34 2,6 %
  • Zdravotní a sociální péče 28 2,2 %
  • Ostatní 79 6,1 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 994 76,6 %
  • Společnost s ručením omezeným 135 10,4 %
  • Společenství vlastníků jednotek 69 5,3 %
  • Spolek 41 3,2 %
  • Pobočný spolek 17 1,3 %
  • Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem 11 0,8 %
  • Odborová organizace 5 0,4 %
  • Zahraniční fyzická osoba 5 0,4 %
  • Evidované církevní právnické osoby 5 0,4 %
  • Akciová společnost 3 0,2 %
  • Ostatní 13 1,0 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 127 9,8 %
  • 3-10 let 221 17,0 %
  • 10-20 let 341 26,3 %
  • 20-30 let 268 20,6 %
  • Více než 30 let 341 26,3 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 524 40,4 %
  • 1-9 zaměstnanců 148 11,4 %
  • 10-49 zaměstnanců 42 3,2 %
  • 50-249 zaměstnanců 12 0,9 %
  • 250 a více zaměstnanců 2 0,2 %
  • Neuvedeno 570 43,9 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →

Při sčítání v roce 2021 bylo v Blatné 2 792 obydlených bytů.

1 858
srpen 2026
50
srpen 2026
1 504
+80 proti 2001 1869-2011
2011
2 792
sčítání 2021
1 574
sčítání 2021
872
sčítání 2021
134
sčítání 2021
2 310
sčítání 2021
8
sčítání 2021
2 031
sčítání 2021
Další ukazatele (5)
11
−1 proti 2023 2020-2024
2024
1,65
−0,15 proti 2023
okres 2,08 · ČR 2,78
3147. z 6 254 obcí · 78. z 143 podobně velkých
2020-2024
2024
2,7 %
okres 4,8 · ČR 13,4
3651. z 6 256 obcí · 106. z 143 podobně velkých
srpen 2026

Do počtu dokončených bytů se kromě rodinných a bytových domů počítají i nástavby, vestavby a byty v nebytových budovách - tady jde o 2 z 11 bytů.

V Blatné jsou 3 základní školy se 823 žáky a 2 mateřské školy s 240 dětmi.

717
sčítání 2021
1 824
sčítání 2021
685
sčítání 2021
13,3 %
ORP 11,2
1857. z 6 254 obcí · 75. z 143 podobně velkých
sčítání 2021
280
září 2026
1 216
září 2026
750
září 2026
1
září 2026
823
−30 proti 2023 2020-2024
2024

Školy se počítají jako samostatné subjekty, ne jako budovy nebo třídy - jeden subjekt často provozuje několik pracovišť.

Školy v obci

7 subjektů
  • Mateřská škola MŠ 112 · MŠ 168
  • Základní škola J.A.Komenského Blatná ZŠ 660
  • ZŠ T.G.Masaryka Blatná, okr. Strakonice ZŠ 460
  • Základní škola ZŠ 96
  • Střední odborná škola SŠ 420
  • Střední odborné učiliště SŠ 330
  • Základní umělecká škola ZUŠ 400

Podle rejstříku škol MŠMT, stav k září 2026. Číslo je nejvyšší povolený počet dětí nebo žáků, ne skutečný stav.

Zdravotnictví

Téma zdravotnictví →

Zdravotnická zařízení v obci

41 míst péče
  • Praktický lékař 6
  • Dětský lékař 2
  • Zubní lékař 6
  • Gynekolog 3
  • Lékař specialista 8
  • Záchranná služba 1
  • Fyzioterapie 4
  • Domácí zdravotní péče 2
  • Ostatní 9

Ambulantní specialisté podle oboru

  • Neurologie 2
  • Vnitřní lékařství 2
  • Chirurgie 1
  • Cévní chirurgie 1
  • Dermatovenerologie 1
  • Endokrinologie a diabetologie 1
  • Oftalmologie 1
  • Ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí 1
  • Otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1
  • Pneumologie a ftizeologie 1
  • Psychiatrie 1
  • Radiologie a zobrazovací metody 1
  • Rehabilitační a fyzikální medicína 1

Místa poskytování zdravotní péče podle registru NRPZS (ÚZIS). Jedno místo může sdílet víc lékařů, u specialistů se místo s více obory počítá u každého z nich. Lékárny tu nejsou - počítají se podle úřední evidence SÚKL níže.

Lékárny

3 lékárny
  • Lékárna 3
  • Otevřeno v sobotu 2
  • Dr. Max LÉKÁRNA tř. J. P. Koubka 110 · So
  • Lékárna Arnika Zahradnická 1078 · So
  • Lékárna Poliklinika Jana Wericha 502

Podle seznamu lékáren SÚKL. Výdejna je odloučené pracoviště lékárny s kratší otevírací dobou. „So“ a „Ne“ znamenají otevřeno o víkendu podle pracovní doby nahlášené SÚKL.

Volby a politika

Téma volby a politika →
71,1 %
+2,3 proti 2021
okres 68,9 · ČR 69,0
3864. z 6 254 obcí · lepší než 38 % · 47. z 143 podobně velkých
2002-2025
2025
72,2 %
+2,4 proti 2018
okres 70,3 · ČR 70,3
3783. z 6 254 obcí · lepší než 39 % · 49. z 143 podobně velkých
2013-2023
2023
34,6 %
−5,3 proti 2020
okres 34,9 · ČR 33,3
3611. z 6 253 obcí · lepší než 42 % · 49. z 143 podobně velkých
2000-2024
2024
48,0 %
+3,5 proti 2022
okres 53,2 · ČR 48,1
5080. z 6 249 obcí · lepší než 18 % · 78. z 143 podobně velkých
2002-2026
2026
36,0 %
+6,2 proti 2019
okres 36,7 · ČR 36,8
4124. z 6 254 obcí · lepší než 34 % · 71. z 143 podobně velkých
2004-2024
2024
43,0 %
+27,5 proti 2020
okres 46,4
428. z 2 184 obcí · lepší než 80 % · 7. z 44 podobně velkých
2026

Zastoupení v Senátu

Obec patří do senátního obvodu č. 12 - Strakonice. Senátoři se volí na šest let a Senát se obnovuje po třetinách, takže se tu nevolí při každých volbách.

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 47,9 %
SNK: 21,8 % SOCDEM+NK: 21,0 % NČ: 19,6 % SNK: 10,6 % SNK: 10,2 % NEZ+NK: 6,7 % Ostatní: 10,2 %
  • SNK 21,8 %
  • SOCDEM+NK 21,0 %
  • NČ 19,6 %
  • SNK 10,6 %
  • SNK 10,2 %
  • NEZ+NK 6,7 %
  • ODS 5,2 %
  • KDU-ČSL 5,0 %

31 479 platných hlasů · 11 okrsků

Senát 2026 - 1. kolo

účast 43,0 %
Tomáš Fiala: 63,9 % Miroslav Ušatý: 20,5 % Jana Hrdinová: 15,6 %

2 055 platných hlasů · 11 okrsků · odchylka proti kraji

Sněmovna 2025

účast 71,1 %
ANO: 33,9 % SPOLU: 24,9 % STAN: 10,4 % SPD: 8,7 % Piráti: 7,6 % AUTO: 6,7 % Ostatní: 7,8 %

3 491 platných hlasů · 11 okrsků · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 36,0 %
ANO: 27,1 % KDU+ODS+TOP 09: 23,7 % AUTO+PŘÍSAHA: 10,8 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 8,5 % STAN+SLK: 7,0 % SPD+Trikolora: 6,8 % Ostatní: 16,1 %
  • ANO 27,1 % +0,4
  • KDU+ODS+TOP 09 23,7 % +1,0
  • AUTO+PŘÍSAHA 10,8 % 0,0
  • ČSNS+KSČM+SD-SN 8,5 % -1,6
  • STAN+SLK 7,0 % -0,7
  • SPD+Trikolora 6,8 % +1,2
  • Piráti 5,2 % +0,1
  • PRO2022+SVPROZS 2,5 % +0,5
  • Ostatní (20) 8,4 %

1 805 platných hlasů · 11 okrsků · odchylka proti kraji

Kraje 2024

účast 34,6 %
ODS: 44,7 % ANO: 23,1 % SOCDEM: 10,0 % SPD+Trikol+PRO: 5,9 % ČSNSKSČMSDČSSD: 4,8 % KDU+T2020+TOP: 2,7 % Ostatní: 8,8 %
  • ODS 44,7 % -2,8
  • ANO 23,1 % -1,0
  • SOCDEM 10,0 % +8,0
  • SPD+Trikol+PRO 5,9 % +1,8
  • ČSNSKSČMSDČSSD 4,8 % -0,8
  • KDU+T2020+TOP 2,7 % -1,7
  • Piráti 2,5 % 0,0
  • STAN+HOPB 2,1 % -0,8
  • Ostatní (6) 4,2 %

1 733 platných hlasů · 11 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 71,4 %
Petr Pavel: 34,7 % Andrej Babiš: 32,0 % Danuše Nerudová: 14,9 % Pavel Fischer: 8,8 % Jaroslav Bašta: 4,5 % Marek Hilšer: 3,2 % Ostatní: 1,9 %
  • Petr Pavel 34,7 % +1,2
  • Andrej Babiš 32,0 % -2,9
  • Danuše Nerudová 14,9 % -0,1
  • Pavel Fischer 8,8 % +1,4
  • Jaroslav Bašta 4,5 % +0,2
  • Marek Hilšer 3,2 % +0,4
  • Karel Diviš 1,1 % -0,3
  • Tomáš Zima 0,8 % +0,2

3 601 platných hlasů · 11 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 72,2 %
Petr Pavel: 61,4 % Andrej Babiš: 38,6 %
  • Petr Pavel 61,4 % +2,8
  • Andrej Babiš 38,6 % -2,8

3 609 platných hlasů · 11 okrsků · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

14 mandátů

SNK

4 mandáty · 21,8 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Martin Beneš 53 1. 746
Filip Řezáč 42 2. 728
MVDr. Milan Kalužík 54 13. 557
Ing. Ondřej Sedláček 34 3. 520

Živá Blatná

SOCDEM+NK

4 mandáty · 21,0 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Pavel Ounický 45 1. 1 141
Miroslav Vaněček 50 2. 681
Mgr. Iva Tvrdá 55 3. 593
Mgr. Pavel Kozlovský 56 4. 421

Pro Blatnou

NČ

3 mandáty · 19,6 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Robert Flandera 60 1. 925
Mgr. Zdenka Dvořáková 53 3. 634
Ing. Petr Linhart 58 2. 585

Naše Česko

SNK

2 mandáty · 10,6 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Hana Baušová 54 3. 441
Luboš Srb 48 2. 425

ROVNĚ

NEZ+NK

1 mandát · 6,7 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Miloslav Vít, DiS. 46 1. 430

NEZÁVISLÍ - Blatná

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Sociální situace

Téma sociální situace →
240
září 2026
1 106
září 2026
6 b.
+1 proti 2023 2016-2024
2024
35,9 ‰
okres 44,0 · ČR 76,0
3526. z 6 101 obcí · lepší než 42 % · 58. z 143 podobně velkých
září 2026

Zařízení sociálních služeb

3 zařízení · 2024
  • Domovy pro seniory 1
  • Chráněné bydlení 1
  • Nízkoprahová zařízení pro děti a mládež 1

Podle registru poskytovatelů sociálních služeb (ČSÚ, MPSV). Počítá se zařízení, ne kapacita.

1 031 osob
sčítání 2021
762 osob
sčítání 2021
2 749 osob
sčítání 2021
1 718 osob
sčítání 2021
2 577 osob
sčítání 2021

Dojížďka za prací a do školy

sčítání 2021

Kam se vyjíždí

Do jiných obcí vyjíždí 987 lidí.

Odkud se přijíždí

Z jiných obcí dojíždí 2 749 lidí.

Údaje jsou ze Sčítání 2021 a zachycují stav ke dni sčítání 26. března 2021, kdy část lidí pracovala z domova. Směry jsou jen mezi obcemi Česka, počet vyjíždějících výš zahrnuje i cesty do ciziny.

1 852
+6 proti 2024 2023-2025
2025
99,7 %
+0,3 proti 2024
okres 98,9 · ČR 73,4
749. z 6 256 obcí · lepší než 88 % · 19. z 143 podobně velkých
2023-2025
2025

Cestovní ruch

Téma cestovní ruch →

V Blatné je 5 ubytovacích zařízení s 408 lůžky.

Kulturní památky

41
  • dům (vila Fiala)
  • kostel Nanebevzetí P. Marie
  • zámek · Čekanice
  • zámek Blatná
  • Mariánský sloup
  • domek
  • dřevěný srub · Blatenka
  • kaplanka
  • kaple P. Marie · Čekanice
  • kaple sv. Jana Nepomuckého · Čekanice
  • lesní kaple Battagliů z Drahonic a Enisů z Lažan s hrobkou · Jindřichovice
  • občanská záložna
  • pivovar
  • roubený dům
  • rýžoviště zlata
  • sokolovna
  • spořitelna
  • sádky - obytně hospodářská budova
  • základní umělecká škola
  • základní škola

Dále 21 staveb bez vlastního jména: dům (10), usedlost (3), kamenný kříž, socha sv. floriána, socha sv. václava, pomník padlým, děkanství, boží muka a další.

Životní prostředí

Téma životní prostředí →
457 kg
+79 proti 2023
okres 391 · ČR 414
4724. z 6 254 obcí · lepší než 24 % · 114. z 143 podobně velkých
2021-2024
2024
164 kg
−1 proti 2023
okres 195 · ČR 205
2257. z 6 254 obcí · lepší než 63 % · 65. z 143 podobně velkých
2021-2024
2024
99 kg
+36 proti 2023
okres 73 · ČR 69
862. z 6 254 obcí · lepší než 86 % · 14. z 143 podobně velkých
2021-2024
2024
3 047,6 t
+530,8 proti 2023 2021-2024
2024
1 093,2 t
−7,8 proti 2023 2021-2024
2024
325,0 t
+52,1 proti 2023 2021-2024
2024
109,8 t
+24,3 proti 2023 2021-2024
2024
58,8 %
+10,5 proti 2023
ORP 53,9
1488. z 6 258 obcí · lepší než 76 % · 29. z 143 podobně velkých
2021-2024
2024
662,7 t
+239,0 proti 2023 2021-2024
2024
Další ukazatele (7)
235,4 t
+64,6 proti 2023 2021-2024
2024
126,8 t
+9,3 proti 2023 2021-2024
2024
121,7 t
+22,3 proti 2023 2021-2024
2024
178,8 t
+142,9 proti 2023 2021-2024
2024
813,2 t
+118,7 proti 2023 2021-2024
2024
0,0 t
2024
0,0 t
2024

Památné stromy a příroda

3 stromy
  • Buk Velenovského
  • Rošický klen
  • Čekanický dub

Podle Ústředního seznamu ochrany přírody (AOPK ČR). U skupin stromů je uvedený počet stromů.

Data po letech

26 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2025 6 679 3 246 3 433 29 70 -41 283 232 51 10
2024 6 669 3 257 3 412 45 76 -31 278 244 34 3
2023 6 666 3 259 3 407 44 82 -38 330 226 104 66
2022 6 600 3 222 3 378 47 104 -57 433 147 286 229
2021 6 371 3 104 3 267 69 109 -40 128 139 -11 -51
2020 6 543 3 204 3 339 62 83 -21 125 134 -9 -30
2019 6 573 3 204 3 369 - - - - - - -
2018 6 583 3 197 3 386 - - - - - - -
2017 6 634 3 205 3 429 - - - - - - -
2016 6 648 3 215 3 433 - - - - - - -
2015 6 700 3 251 3 449 - - - - - - -
2014 6 731 3 268 3 463 - - - - - - -
2013 6 724 3 273 3 451 - - - - - - -
2012 6 709 3 277 3 432 - - - - - - -
2011 6 746 3 294 3 452 - - - - - - -
2010 6 687 3 245 3 442 - - - - - - -
2009 6 787 3 345 3 442 - - - - - - -
2008 6 755 3 315 3 440 - - - - - - -
2007 6 693 3 257 3 436 - - - - - - -
2006 6 696 3 251 3 445 - - - - - - -
2005 6 667 3 238 3 429 - - - - - - -
2004 6 690 3 244 3 446 - - - - - - -
2003 6 735 3 258 3 477 - - - - - - -
2002 6 728 3 265 3 463 - - - - - - -
2001 6 666 3 225 3 441 - - - - - - -
2000 6 669 3 218 3 451 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi 6 258 obcemi Česka drží Blatná 202. místo podle počtu obyvatel.

Mezi obcemi okresu

3. z 112

Mezi všemi obcemi

202. z 6 258

percentil 97. - 97 % území je menších

Velikostní skupina

5 000 až 9 999 obyvatel

Stupeň urbanizace: menší město a předměstí (DEGURBA, ČSÚ).

Takových obcí je v Česku 143. Pořadí „mezi podobně velkými" u ukazatelů se počítá v téhle skupině (velikostní skupiny obcí podle ČSÚ).

Proti obcím stejné velikosti

  • Průměrný věk obec 45,9 let medián 44,0 let
  • Děti 0-14 let obec 12,6 % medián 14,5 %
  • Senioři 65+ obec 24,6 % medián 22,1 %
  • Nezaměstnanost obec 3,63 % medián 4,61 %
  • Subjektů na 100 ob. obec 19,4 medián 21,7
  • Bytů na 1 000 ob. obec 1,65 medián 1,77
  • Příjmy na obyvatele obec 45 165 Kč medián 40 300 Kč

Medián (čárka) je prostřední hodnota skupiny (obce od 5 000 do 9 999 obyvatel): polovina obcí má vyšší, polovina nižší. Světlý pás ukazuje, kde leží prostřední polovina obcí skupiny. Vždy za stejné období jako údaj obce.

Podobně velké obce v kraji

Správní obvod

Blatná

Obec s rozšířenou působností, kam se chodí pro občanku, řidičák nebo stavební povolení.

Části obce 9

Blatenka · Blatná · Čekanice · Drahenický Málkov · Hněvkov · Jindřichovice · Milčice · Řečice · Skaličany

Zdroje dat: AOPK ČR · ČSÚ · ČTÚ · ČÚZK · Exekutorská komora ČR · Ministerstvo financí · Ministerstvo životního prostředí · MMR ČR · MPSV · MŠMT · NPÚ · SÚKL · ÚZIS · Volby.cz · zdroje dat a licence