Správní obvod ORP

Česká Lípa

Kraj Liberecký kraj

Obyvatel 2025 76 038
Rozloha
871,97 km²
Hustota
87,2 ob./km²dopočet
Kód RÚIAN
710
Poloha
50,6882, 14,5393

Správní obvod Česká Lípa má 76 038 obyvatel a mezi srovnatelnými územími je na 30. místě z 205. Za poslední rok jich ubylo o 0,8 %. Rozkládá se na 871,97 km². Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 117 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 9,3 % obyvatel starších patnácti let. Podíl nezaměstnaných byl 5,71 % a rozpočtové příjmy vycházejí na 39 880 Kč na obyvatele.

Vývoj počtu obyvatel

2000-2025
75 652 76 189 76 726 77 263 77 800 2000 2000: 76 253 obyvatel 2001: 76 087 obyvatel 2002: 76 321 obyvatel 2003: 76 236 obyvatel 2004 2004: 76 434 obyvatel 2005: 76 523 obyvatel 2006: 76 340 obyvatel 2007: 76 906 obyvatel 2008 2008: 77 508 obyvatel 2009: 77 535 obyvatel 2010: 77 621 obyvatel 2011: 76 623 obyvatel 2012 2012: 76 579 obyvatel 2013: 76 373 obyvatel 2014: 76 527 obyvatel 2015: 76 681 obyvatel 2016 2016: 76 666 obyvatel 2017: 76 826 obyvatel 2018: 76 838 obyvatel 2019: 76 998 obyvatel 2020 2020: 76 704 obyvatel 2021: 75 831 obyvatel 2022: 76 995 obyvatel 2023: 77 233 obyvatel 2024: 76 626 obyvatel 2025 2025: 76 038 obyvatel

Metodika

Území v číslech za 10 let

2015-2025
Ukazatel Tehdy Teď Změna Vývoj
Obyvatelé 76 681 2015 76 038 2025 −0,8 % zhruba beze změny
Průměrný věk 40,5 let 2015 43,1 let 2025 +2,6 let nárůst
Podíl lidí nad 65 let 16,1 % 2015 20,2 % 2025 +4,1 p. b. nárůst
Dokončené byty 131 2020 84 2024 686 celkem za období
Aktivní ekonomické subjekty 7 420 subjektů 2015 8 172 subjektů 2025 +10,1 % nárůst
Příjmy rozpočtu na obyvatele v běžných cenách 27 775 Kč 2020 39 880 Kč 2025 +43,6 % nárůst

Srovnává se první rok s daty v posledních deseti letech s posledním rokem; u dokončených bytů je změna součet za celé období. Peněžní údaje jsou v běžných cenách, bez očištění o inflaci.

Vývoj v čase

7 grafů

Narození a zemřelí

Narození Zemřelí

0 270 541 811 1 081 2020 - Narození: 824 2020 - Zemřelí: 913 2021 - Narození: 779 2021 - Zemřelí: 1 001 2022 - Narození: 722 2022 - Zemřelí: 886 2023 - Narození: 621 2023 - Zemřelí: 806 2024 - Narození: 582 2024 - Zemřelí: 793 2025 - Narození: 509 2025 - Zemřelí: 844 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Stěhování

Přistěhovalí Vystěhovalí

0 951 1 902 2 854 3 805 2020 - Přistěhovalí: 2 162 2020 - Vystěhovalí: 2 367 2021 - Přistěhovalí: 2 262 2021 - Vystěhovalí: 2 323 2022 - Přistěhovalí: 3 523 2022 - Vystěhovalí: 2 195 2023 - Přistěhovalí: 3 097 2023 - Vystěhovalí: 2 674 2024 - Přistěhovalí: 2 754 2024 - Vystěhovalí: 3 150 2025 - Přistěhovalí: 2 640 2025 - Vystěhovalí: 2 893 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Přirozený přírůstek a saldo stěhování

Přirozený přírůstek Saldo stěhování

-568 -51 466 983 1 500 2020 Přirozený přírůstek: -89 Saldo stěhování: -205 2021 Přirozený přírůstek: -222 Saldo stěhování: -61 2022 Přirozený přírůstek: -164 Saldo stěhování: 1 328 2023 Přirozený přírůstek: -185 Saldo stěhování: 423 2024 Přirozený přírůstek: -211 Saldo stěhování: -396 2025 Přirozený přírůstek: -335 Saldo stěhování: -253 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Sňatky a rozvody

Sňatky Rozvody

133 205 276 347 419 2022 Sňatky: 395 Rozvody: 165 2023 Sňatky: 331 Rozvody: 186 2024 Sňatky: 303 Rozvody: 157 2022 2023 2024

Stěhování s cizinou

Z ciziny Do ciziny

0 452 904 1 356 1 808 2003 - Z ciziny: 218 2003 - Do ciziny: 82 2004 - Z ciziny: 319 2004 - Do ciziny: 85 2005 - Z ciziny: 206 2005 - Do ciziny: 204 2006 - Z ciziny: 213 2006 - Do ciziny: 314 2007 - Z ciziny: 605 2007 - Do ciziny: 120 2008 - Z ciziny: 438 2008 - Do ciziny: 23 2009 - Z ciziny: 145 2009 - Do ciziny: 58 2010 - Z ciziny: 96 2010 - Do ciziny: 45 2011 - Z ciziny: 104 2011 - Do ciziny: 33 2012 - Z ciziny: 101 2012 - Do ciziny: 55 2013 - Z ciziny: 76 2013 - Do ciziny: 88 2014 - Z ciziny: 149 2014 - Do ciziny: 99 2015 - Z ciziny: 314 2015 - Do ciziny: 55 2016 - Z ciziny: 270 2016 - Do ciziny: 93 2017 - Z ciziny: 493 2017 - Do ciziny: 99 2018 - Z ciziny: 555 2018 - Do ciziny: 170 2019 - Z ciziny: 545 2019 - Do ciziny: 151 2020 - Z ciziny: 348 2020 - Do ciziny: 234 2021 - Z ciziny: 242 2021 - Do ciziny: 117 2022 - Z ciziny: 1 674 2022 - Do ciziny: 133 2023 - Z ciziny: 706 2023 - Do ciziny: 258 2024 - Z ciziny: 615 2024 - Do ciziny: 653 2025 - Z ciziny: 476 2025 - Do ciziny: 400 2003 2007 2011 2015 2019 2023 2025

Obyvatelé při sčítání lidu 1869-2011

v hranicích obce z roku 2011
0 20 689 41 379 62 068 82 757 1869 - Obyvatel při sčítání: 75 758 1880 - Obyvatel při sčítání: 75 216 1890 - Obyvatel při sčítání: 71 661 1900 - Obyvatel při sčítání: 69 606 1910 - Obyvatel při sčítání: 70 117 1921 - Obyvatel při sčítání: 68 459 1930 - Obyvatel při sčítání: 74 213 1950 - Obyvatel při sčítání: 51 418 1961 - Obyvatel při sčítání: 51 446 1970 - Obyvatel při sčítání: 51 621 1980 - Obyvatel při sčítání: 60 398 1991 - Obyvatel při sčítání: 73 234 2001 - Obyvatel při sčítání: 75 932 2011 - Obyvatel při sčítání: 76 627 1869 1890 1910 1930 1961 1980 2001 2011

Rozpočet

tis. Kč

Příjmy Výdaje

0 869 008 1 738 016 2 607 024 3 476 032 2020 - Příjmy: 2 130 424 2020 - Výdaje: 1 907 917 2021 - Příjmy: 2 336 919 2021 - Výdaje: 2 188 864 2022 - Příjmy: 2 552 671 2022 - Výdaje: 2 541 302 2023 - Příjmy: 2 873 991 2023 - Výdaje: 2 803 170 2024 - Příjmy: 2 951 607 2024 - Výdaje: 2 792 115 2025 - Příjmy: 3 032 408 2025 - Výdaje: 3 218 548 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →
76 038
−588 proti 2024 2000-2025
2025
37 702
−214 proti 2024 2000-2025
2025
38 336
−374 proti 2024 2000-2025
2025
87,2 ob./km²
−0,7 proti 2024
kraj 141,8 · ČR 138,4
125. z 203 správních obvodů
2020-2025
2025
50,4 %
−0,1 proti 2024
kraj 50,8 · ČR 50,8
123. z 205 správních obvodů
2000-2025
2025
43,1 let
+0,4 proti 2024
kraj 43,5 · ČR 43,3
150. z 205 správních obvodů
2003-2025
2025
20,2 %
+0,4 proti 2024
kraj 21,2 · ČR 20,8
166. z 205 správních obvodů
2003-2025
2025
14,8 %
−0,5 proti 2024
kraj 15,0 · ČR 15,1
113. z 205 správních obvodů
2003-2025
2025
136,2
+7,1 proti 2024
kraj 141,6 · ČR 138,0
144. z 205 správních obvodů
2003-2025
2025
65,0 %
+0,1 proti 2024
kraj 63,9 · ČR 64,1
21. z 205 správních obvodů
2003-2025
2025
Další ukazatele (29)
136,0
+7,0 proti 2024
kraj 141,6 · ČR 138,0
143. z 205 správních obvodů
2003-2025
2025
76 139
−582 proti 2024 2000-2025
2025
75 119
sčítání 2021
76 627
+695 proti 2001 1869-2011
2011
33 150
sčítání 2021
26 164
sčítání 2021
10 575
sčítání 2021
4 880
sčítání 2021
43 981
sčítání 2021
7 714
sčítání 2021
1 317
sčítání 2021
59,5 %
+3,3 proti 2024
kraj 53,6 · ČR 46,8
31. z 205 správních obvodů
2003-2025
2025
476
−139 proti 2024 2003-2025
2025
400
−253 proti 2024 2003-2025
2025
76
+114 proti 2024 2003-2025
2025
-588
+19 proti 2024 2020-2025
2025
509
−73 proti 2024 2020-2025
2025
-335
−124 proti 2024 2020-2025
2025
2 640
−114 proti 2024 2020-2025
2025
157
−29 proti 2023 2022-2024
2024
-253
+143 proti 2024 2020-2025
2025
303
−28 proti 2023 2022-2024
2024
2 893
−257 proti 2024 2020-2025
2025
844
+51 proti 2024 2020-2025
2025
6,7 ‰
−0,9 proti 2024
kraj 6,8 · ČR 7,1
135. z 203 správních obvodů
2020-2025
2025
-7,7 ‰
+0,2 proti 2024
kraj -2,0 · ČR 0,6
187. z 203 správních obvodů
2020-2025
2025
2,0 ‰
−0,4 proti 2023
kraj 2,0
74. z 205 správních obvodů
2022-2024
2024
3,9 ‰
−0,3 proti 2023
kraj 4,0
125. z 205 správních obvodů
2022-2024
2024
11,1 ‰
+0,7 proti 2024
kraj 10,6 · ČR 10,4
75. z 203 správních obvodů
2020-2025
2025

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 31,2 % lidí (23 424 z 75 119), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 350 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 75 831 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 75 119.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
37 552
50,0 % obyvatel
Ženy
37 567
50,0 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
117
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % Muži 90+ let: 61 (0,1 %) Ženy 90+ let: 213 (0,3 %) 90+ Muži 85-89 let: 220 (0,3 %) Ženy 85-89 let: 512 (0,7 %) 85-89 Muži 80-84 let: 515 (0,7 %) Ženy 80-84 let: 920 (1,2 %) 80-84 Muži 75-79 let: 1 031 (1,4 %) Ženy 75-79 let: 1 446 (1,9 %) 75-79 Muži 70-74 let: 2 109 (2,8 %) Ženy 70-74 let: 2 582 (3,4 %) 70-74 Muži 65-69 let: 2 247 (3,0 %) Ženy 65-69 let: 2 633 (3,5 %) 65-69 Muži 60-64 let: 2 208 (2,9 %) Ženy 60-64 let: 2 337 (3,1 %) 60-64 Muži 55-59 let: 2 409 (3,2 %) Ženy 55-59 let: 2 446 (3,3 %) 55-59 Muži 50-54 let: 2 446 (3,3 %) Ženy 50-54 let: 2 463 (3,3 %) 50-54 Muži 45-49 let: 3 200 (4,3 %) Ženy 45-49 let: 3 010 (4,0 %) 45-49 Muži 40-44 let: 3 349 (4,5 %) Ženy 40-44 let: 2 944 (3,9 %) 40-44 Muži 35-39 let: 2 795 (3,7 %) Ženy 35-39 let: 2 388 (3,2 %) 35-39 Muži 30-34 let: 2 547 (3,4 %) Ženy 30-34 let: 2 250 (3,0 %) 30-34 Muži 25-29 let: 2 340 (3,1 %) Ženy 25-29 let: 1 872 (2,5 %) 25-29 Muži 20-24 let: 1 862 (2,5 %) Ženy 20-24 let: 1 690 (2,3 %) 20-24 Muži 15-19 let: 1 869 (2,5 %) Ženy 15-19 let: 1 826 (2,4 %) 15-19 Muži 10-14 let: 2 267 (3,0 %) Ženy 10-14 let: 2 181 (2,9 %) 10-14 Muži 5-9 let: 2 059 (2,7 %) Ženy 5-9 let: 1 971 (2,6 %) 5-9 Muži 0-4 let: 2 018 (2,7 %) Ženy 0-4 let: 1 883 (2,5 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Na co lidé umírají

2003-2025

Podíl zemřelých podle hlavních skupin příčin smrti

% ze všech zemřelých

Nemoci oběhové soustavy Novotvary Nemoci dýchací soustavy Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné) Ostatní příčiny

0 14 28 42 56 2003 Nemoci oběhové soustavy: 46,87 Novotvary: 29,11 Nemoci dýchací soustavy: 5,39 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 3,06 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 7,42 Ostatní příčiny: 8,15 2004 Nemoci oběhové soustavy: 48,41 Novotvary: 27,25 Nemoci dýchací soustavy: 4,49 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 2,03 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 9,42 Ostatní příčiny: 8,4 2005 Nemoci oběhové soustavy: 47,17 Novotvary: 27,68 Nemoci dýchací soustavy: 5,36 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 1,93 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 8,04 Ostatní příčiny: 9,82 2006 Nemoci oběhové soustavy: 50,16 Novotvary: 24,61 Nemoci dýchací soustavy: 6,27 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 2,82 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 6,58 Ostatní příčiny: 9,56 2007 Nemoci oběhové soustavy: 52,03 Novotvary: 24,21 Nemoci dýchací soustavy: 4,66 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 2,56 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 6,77 Ostatní příčiny: 9,77 2008 Nemoci oběhové soustavy: 49,14 Novotvary: 26,71 Nemoci dýchací soustavy: 6,29 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 2,86 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 6,57 Ostatní příčiny: 8,43 2009 Nemoci oběhové soustavy: 43,99 Novotvary: 30,63 Nemoci dýchací soustavy: 4,2 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 4,5 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 8,41 Ostatní příčiny: 8,27 2010 Nemoci oběhové soustavy: 43,93 Novotvary: 31 Nemoci dýchací soustavy: 6,6 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 2,64 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 7,39 Ostatní příčiny: 8,44 2011 Nemoci oběhové soustavy: 43,81 Novotvary: 29,05 Nemoci dýchací soustavy: 6,03 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 4,13 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 6,19 Ostatní příčiny: 10,79 2012 Nemoci oběhové soustavy: 46,31 Novotvary: 28,31 Nemoci dýchací soustavy: 4 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 4,31 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 5,85 Ostatní příčiny: 11,22 2013 Nemoci oběhové soustavy: 43,74 Novotvary: 27,14 Nemoci dýchací soustavy: 6,89 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 4,92 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 4,64 Ostatní příčiny: 12,67 2014 Nemoci oběhové soustavy: 48,55 Novotvary: 25,66 Nemoci dýchací soustavy: 4,55 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 5,38 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 5,52 Ostatní příčiny: 10,34 2015 Nemoci oběhové soustavy: 45,24 Novotvary: 25,1 Nemoci dýchací soustavy: 6,34 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 5,52 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 5,38 Ostatní příčiny: 12,42 2016 Nemoci oběhové soustavy: 45,82 Novotvary: 25,63 Nemoci dýchací soustavy: 5,71 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 4,65 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 5,31 Ostatní příčiny: 12,88 2017 Nemoci oběhové soustavy: 47,27 Novotvary: 26,18 Nemoci dýchací soustavy: 5,08 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 4,96 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 6,23 Ostatní příčiny: 10,28 2018 Nemoci oběhové soustavy: 44,3 Novotvary: 27,79 Nemoci dýchací soustavy: 6,31 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 6,55 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 5,95 Ostatní příčiny: 9,1 2019 Nemoci oběhové soustavy: 42,93 Novotvary: 27,63 Nemoci dýchací soustavy: 6,49 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 5,32 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 4,8 Ostatní příčiny: 12,83 2020 Nemoci oběhové soustavy: 40,09 Novotvary: 22,89 Nemoci dýchací soustavy: 6,57 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 5,59 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 4,71 Ostatní příčiny: 20,15 2021 Nemoci oběhové soustavy: 34,87 Novotvary: 20,58 Nemoci dýchací soustavy: 6,69 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 4,6 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 3,4 Ostatní příčiny: 29,86 2022 Nemoci oběhové soustavy: 41,2 Novotvary: 23,59 Nemoci dýchací soustavy: 6,21 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 4,51 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 4,51 Ostatní příčiny: 19,98 2023 Nemoci oběhové soustavy: 40,32 Novotvary: 25,31 Nemoci dýchací soustavy: 7,82 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 6,08 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 6,45 Ostatní příčiny: 14,02 2024 Nemoci oběhové soustavy: 39,09 Novotvary: 23,2 Nemoci dýchací soustavy: 9,08 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 6,43 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 4,79 Ostatní příčiny: 17,41 2025 Nemoci oběhové soustavy: 38,74 Novotvary: 26,42 Nemoci dýchací soustavy: 6,16 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 6,52 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 4,86 Ostatní příčiny: 17,3 2003 2007 2011 2015 2019 2023 2025
Skupina příčin 200320152025 Změna od 2003
Nemoci oběhové soustavy 46,9 %45,2 %38,7 % -8,1 b.
Novotvary 29,1 %25,1 %26,4 % -2,7 b.
Nemoci dýchací soustavy 5,4 %6,3 %6,2 % +0,8 b.
Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek 3,1 %5,5 %6,5 % +3,5 b.
Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné) 7,4 %5,4 %4,9 % -2,6 b.
Ostatní příčiny 8,2 %12,4 %17,3 % +9,2 b.
Podíl ze všech zemřelých v roce, ČSÚ. Vnější příčiny (úrazy, nehody, otravy a další) jsou jen jako jeden souhrn. Ostatní příčiny zahrnují i covid-19 (2020-2022). Změna je v procentních bodech. V menším území jde ročně o stovky úmrtí, takže podíly mezi roky kolísají víc než za kraj nebo Česko.

Obce a území

Téma obce a území →
871,97 km²
0 proti 2024 2020-2025
2025
160
2025

Veřejné finance

Téma veřejné finance →
348 487 tis. Kč
+68 709 proti 2024 2012-2025
2025
3 640 738 720 Kč
kraj 23 265 019 967 · ČR 600 469 124 785
40. z 203 správních obvodů
2023
2 084 030 tis. Kč
+71 365 proti 2024 2020-2025
2025
407 923 tis. Kč
+99 116 proti 2024 2020-2025
2025
3 032 408 tis. Kč
+80 801 proti 2024 2020-2025
2025
-186 140 tis. Kč
−345 632 proti 2024 2020-2025
2025
3 218 548 tis. Kč
+426 433 proti 2024 2020-2025
2025
4 583 Kč
+932 proti 2024
kraj 5 073 · ČR 5 825
80. z 203 správních obvodů · lepší než 60 %
2012-2025
2025
13,5 %
+3,0 proti 2024
kraj 16,2 · ČR 18,9
170. z 203 správních obvodů
2020-2025
2025
Další ukazatele (3)
47 881 Kč
kraj 51 860 · ČR 79 370
107. z 203 správních obvodů
2023
39 880 Kč
+1 361 proti 2024
kraj 37 900 · ČR 48 930
88. z 203 správních obvodů
2020-2025
2025
42 328 Kč
+5 890 proti 2024
kraj 40 200 · ČR 47 568
69. z 203 správních obvodů
2020-2025
2025

Práce a ekonomika

Téma práce a ekonomika →
5,71 %
−0,07 proti červenci 2026
kraj 5,73 · ČR 5,05
160. z 206 správních obvodů · lepší než 22 %
2015-2026
srpen 2026
2 967
−34 proti červenci 2026 2015-2026
srpen 2026

Nezaměstnanost během roku

MPSV

Podíl nezaměstnaných osob po měsících

%
Podíl nezaměstnaných osob po měsících (%)
Rok ledúnobředubkvěčvnčvcsrpzářříjlispro
2016 5,63 5,36 4,95 4,59 4,18 3,95 4,01 3,92 3,82 3,70 3,89 4,07
2017 4,22 4,06 3,77 3,38 3,05 2,83 2,79 2,69 2,64 2,48 2,48 2,70
2018 2,82 2,72 2,54 2,23 2,12 2,09 2,14 2,16 2,19 2,09 2,09 2,41
2019 2,48 2,47 2,24 2,03 1,86 1,88 1,94 2,06 2,08 2,00 1,98 2,24
2020 2,35 2,36 2,41 2,94 3,24 3,38 3,33 3,19 3,03 2,89 2,90 3,11
2021 3,35 3,39 3,26 3,05 2,88 2,64 2,62 2,65 2,71 2,72 2,61 2,82
2022 3,04 3,00 2,89 2,87 2,65 2,69 2,71 2,81 3,11 3,21 3,16 3,41
2023 3,54 3,52 3,25 3,05 2,96 2,89 3,04 3,02 3,18 3,14 3,13 3,49
2025 5,01 5,11 5,10 5,22 5,26 5,33 5,46 5,50 5,64 5,78 5,79 5,91
2026 6,36 6,35 6,11 6,01 5,88 5,71 5,78 5,71 bez údaje bez údaje bez údaje bez údaje

Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu 15-64 let ke konci měsíce. Sezónní práce (stavebnictví, zemědělství, turistika) obvykle snižuje nezaměstnanost v létě a zvedá ji v zimě.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →
14 733 subjektů
+177 proti 2024 2001-2025
2025
8 172 subjektů
+225 proti 2024 2010-2025
2025
55,5 %
+0,9 proti 2024
kraj 59,3 · ČR 61,6
182. z 203 správních obvodů · lepší než 10 %
2010-2025
2025
19,5
kraj 17,4 · ČR 17,1
166. z 203 správních obvodů
2001-2025
červenec 2026

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →
19 613
+12 proti srpnu 2026
říjen 2026
3 727
0 proti srpnu 2026
říjen 2026
13 081
+1 153 proti 2001 1869-2011
2011
32 021
sčítání 2021
19 486
sčítání 2021
7 758
sčítání 2021
2 303
sčítání 2021
27 744
sčítání 2021
94
sčítání 2021
15 036
sčítání 2021
Další ukazatele (5)
84
−137 proti 2023 2020-2024
2024
75
−21 proti 2023 2020-2024
2024
1,10
−1,77 proti 2023
kraj 2,14 · ČR 2,78
181. z 203 správních obvodů
2020-2024
2024
19,0 %
0 proti srpnu 2026
kraj 12,1 · ČR 13,4
44. z 203 správních obvodů
říjen 2026

Do počtu dokončených bytů se kromě rodinných a bytových domů počítají i nástavby, vestavby a byty v nebytových budovách - tady jde o 9 z 84 bytů.

5 817
sčítání 2021
17 167
sčítání 2021
9 978
sčítání 2021
9,3 %
183. z 206 správních obvodů
sčítání 2021
3 394
září 2026
9 904
září 2026
4 348
září 2026
8
září 2026
2 456
−74 proti 2023 2020-2024
2024
7 318
−119 proti 2023 2020-2024
2024

Školy se počítají jako samostatné subjekty, ne jako budovy nebo třídy - jeden subjekt často provozuje několik pracovišť.

Zdravotnictví

Téma zdravotnictví →
14
2026
33
2026
8
2026
14,9 let
+0,2 proti 2024
kraj 16,8
61. z 68 správních obvodů · lepší než 10 %
2012-2025
2025
19,0 let
+0,3 proti 2024
kraj 20,4
58. z 68 správních obvodů · lepší než 14 %
2012-2025
2025
Další ukazatele (5)
74,7 let
+0,3 proti 2024
kraj 77,1 · ČR 77,5
168. z 205 správních obvodů · lepší než 18 %
2012-2025
2025
80,9 let
+0,4 proti 2024
kraj 83,0 · ČR 83,2
170. z 205 správních obvodů · lepší než 17 %
2012-2025
2025

Volby a politika

Téma volby a politika →
63,2 %
+5,8 proti 2021
kraj 68,1 · ČR 69,0
187. z 206 správních obvodů · lepší než 9 %
2002-2025
2025
63,6 %
+6,2 proti 2018
kraj 69,3 · ČR 70,3
190. z 206 správních obvodů · lepší než 7 %
2013-2023
2023
28,7 %
−3,5 proti 2020
kraj 33,5 · ČR 33,3
182. z 205 správních obvodů · lepší než 11 %
2000-2024
2024
42,3 %
+1,8 proti 2022
kraj 47,5 · ČR 48,1
184. z 206 správních obvodů · lepší než 10 %
2002-2026
2026
31,6 %
+8,9 proti 2019
kraj 36,4 · ČR 36,8
183. z 206 správních obvodů · lepší než 11 %
2004-2024
2024
22,5 %
+11,1 proti 2020
kraj 23,3
45. z 93 správních obvodů · lepší než 52 %
2026

Výsledky voleb

Všechny volby →

Senát 2026 - 1. kolo

účast 36,9 %
Jitka Volfová: 38,5 % Martin Půta: 28,1 % Vít Vomáčka: 16,0 % Jiří Vosecký: 12,9 % Leoš Hamrský: 4,6 %

21 063 platných hlasů · 110 okrsků · odchylka proti kraji

Senát 2026 - 2. kolo

účast 22,5 %
Martin Půta: 52,4 % Jitka Volfová: 47,6 %

13 216 platných hlasů · 110 okrsků · odchylka proti kraji

Sněmovna 2025

účast 63,2 %
ANO: 43,5 % SPOLU: 13,9 % STAN: 11,7 % SPD: 9,4 % AUTO: 7,5 % Piráti: 6,4 % Ostatní: 7,5 %

36 768 platných hlasů · 110 okrsků · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 31,6 %
ANO: 33,1 % KDU+ODS+TOP 09: 14,3 % AUTO+PŘÍSAHA: 12,1 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 10,5 % STAN+SLK: 8,2 % SPD+Trikolora: 6,5 % Ostatní: 15,2 %
  • ANO 33,1 % +6,4
  • KDU+ODS+TOP 09 14,3 % -3,6
  • AUTO+PŘÍSAHA 12,1 % +0,7
  • ČSNS+KSČM+SD-SN 10,5 % +1,8
  • STAN+SLK 8,2 % -4,5
  • SPD+Trikolora 6,5 % +0,2
  • Piráti 4,3 % -1,1
  • PRO2022+SVPROZS 2,8 % +0,2
  • Ostatní (22) 8,1 %

18 589 platných hlasů · 110 okrsků · odchylka proti kraji

Kraje 2024

účast 28,7 %
ANO: 44,3 % SLK: 25,8 % ČSNS+KSČM: 6,9 % KDU+ODS+TOP 09: 6,6 % SPD+Trikolora: 5,3 % Piráti: 2,6 % Ostatní: 8,5 %
  • ANO 44,3 % +11,4
  • SLK 25,8 % -8,9
  • ČSNS+KSČM 6,9 % +1,9
  • KDU+ODS+TOP 09 6,6 % -2,2
  • SPD+Trikolora 5,3 % +0,2
  • Piráti 2,6 % -1,1
  • PŘÍSAHA 2,6 % +0,2
  • PRO 2022 1,5 % +0,1
  • Ostatní (5) 4,4 %

16 809 platných hlasů · 110 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 60,9 %
Andrej Babiš: 43,9 % Petr Pavel: 28,9 % Danuše Nerudová: 12,4 % Jaroslav Bašta: 5,3 % Pavel Fischer: 4,4 % Karel Diviš: 2,5 % Ostatní: 2,7 %
  • Andrej Babiš 43,9 % +9,5
  • Petr Pavel 28,9 % -6,8
  • Danuše Nerudová 12,4 % -1,5
  • Jaroslav Bašta 5,3 % +0,3
  • Pavel Fischer 4,4 % -1,8
  • Karel Diviš 2,5 % +0,8
  • Marek Hilšer 2,2 % -0,5
  • Tomáš Zima 0,5 % -0,1

36 184 platných hlasů · 110 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 63,6 %
Andrej Babiš: 52,9 % Petr Pavel: 47,1 %
  • Andrej Babiš 52,9 % +11,7
  • Petr Pavel 47,1 % -11,7

37 678 platných hlasů · 110 okrsků · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Sociální situace

Téma sociální situace →
6 814
září 2026
34 899
září 2026
89,6 ‰
kraj 66,6 · ČR 76,0
183. z 203 správních obvodů · lepší než 9 %
září 2026
9 197
−4 293 proti 2024 2023-2025
2025
46,9 %
−21,9 proti 2024
kraj 66,1 · ČR 73,4
177. z 203 správních obvodů · lepší než 12 %
2023-2025
2025

Cestovní ruch

Téma cestovní ruch →
147 002
+6 850 proti 2024 2012-2025
2025
19 437
+2 031 proti 2024 2012-2025
2025
423 474
+16 268 proti 2024 2012-2025
2025
2,9 nocí
0 proti 2024 2012-2025
2025
6 627
+199 proti 2024 2020-2025
2025
103
+3 proti 2024 2020-2025
2025
13,2 %
+0,8 proti 2024
kraj 18,0 · ČR 46,3
133. z 192 správních obvodů
2012-2025
2025
5,6
+0,3 proti 2024 2012-2025
2025

Životní prostředí

Téma životní prostředí →
145
2026
389 kg
−10 proti 2023
kraj 329 · ČR 414
108. z 205 správních obvodů · lepší než 47 %
2021-2024
2024
184 kg
−6 proti 2023
kraj 177 · ČR 205
111. z 205 správních obvodů · lepší než 46 %
2021-2024
2024
56 kg
+4 proti 2023
kraj 56 · ČR 69
160. z 205 správních obvodů · lepší než 22 %
2021-2024
2024
29 831,3 t
−1 001,8 proti 2023 2021-2024
2024
14 097,1 t
−546,5 proti 2023 2021-2024
2024
4 368,0 t
−214,5 proti 2023 2021-2024
2024
1 243,7 t
−158,4 proti 2023 2021-2024
2024
45,1 %
+3,4 proti 2023
149. z 205 správních obvodů · lepší než 27 %
2021-2024
2024
4 297,2 t
+237,7 proti 2023 2021-2024
2024
Další ukazatele (7)
1 553,7 t
+94,8 proti 2023 2021-2024
2024
1 310,5 t
+95,9 proti 2023 2021-2024
2024
1 037,9 t
−40,9 proti 2023 2021-2024
2024
395,1 t
+87,9 proti 2023 2021-2024
2024
5 750,0 t
−1 159,9 proti 2023 2021-2024
2024
176,8 t
+24,7 proti 2023 2021-2024
2024
41,4 t
−0,4 proti 2023 2021-2024
2024

Data po letech

26 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2025 76 038 37 702 38 336 509 844 -335 2 640 2 893 -253 -588
2024 76 626 37 916 38 710 582 793 -211 2 754 3 150 -396 -607
2023 77 233 38 142 39 091 621 806 -185 3 097 2 674 423 238
2022 76 995 38 120 38 875 722 886 -164 3 523 2 195 1 328 1 164
2021 75 831 37 649 38 182 779 1 001 -222 2 262 2 323 -61 -283
2020 76 704 37 913 38 791 824 913 -89 2 162 2 367 -205 -294
2019 76 998 38 058 38 940 - - - - - - -
2018 76 838 37 908 38 930 - - - - - - -
2017 76 826 37 880 38 946 - - - - - - -
2016 76 666 37 750 38 916 - - - - - - -
2015 76 681 37 746 38 935 - - - - - - -
2014 76 527 37 689 38 838 - - - - - - -
2013 76 373 37 562 38 811 - - - - - - -
2012 76 579 37 660 38 919 - - - - - - -
2011 76 623 37 694 38 929 - - - - - - -
2010 77 621 38 169 39 452 - - - - - - -
2009 77 535 38 153 39 382 - - - - - - -
2008 77 508 38 147 39 361 - - - - - - -
2007 76 906 37 812 39 094 - - - - - - -
2006 76 340 37 523 38 817 - - - - - - -
2005 76 523 37 684 38 839 - - - - - - -
2004 76 434 37 653 38 781 - - - - - - -
2003 76 236 37 456 38 780 - - - - - - -
2002 76 321 37 509 38 812 - - - - - - -
2001 76 087 37 389 38 698 - - - - - - -
2000 76 253 37 449 38 804 - - - - - - -

Mapa

obce správního obvodu

 

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Obce ve správním obvodu

41
# Název Obyvatel Změna Rozloha Hustota
1 Česká Lípa 36 364 −451 66,1 km² 550
2 Mimoň 6 321 −66 15,8 km² 408
3 Doksy 5 121 +6 74,9 km² 68
4 Stráž pod Ralskem 3 773 −66 21,6 km² 175
5 Zákupy 2 907 −47 40,8 km² 71
6 Ralsko 2 209 −11 170,2 km² 13
7 Žandov 1 915 −7 30,9 km² 70
8 Dubá 1 682 +10 61,9 km² 28
9 Brniště 1 323 +20 26,7 km² 50
10 Stružnice 1 018 −3 21,3 km² 48
11 Horní Libchava 867 −5 10,4 km² 84
12 Jestřebí 857 +18 22,1 km² 39
13 Nový Oldřichov 818 +2 3,8 km² 217
14 Kravaře 770 −13 16,3 km² 49
15 Volfartice 736 −2 13,1 km² 56
16 Provodín 730 +9 12,6 km² 58
17 Horní Police 724 −8 6,0 km² 120
18 Zahrádky 708 +3 10,1 km² 70
19 Sosnová 691 −1 5,6 km² 123
20 Dubnice 659 +19 15,8 km² 42
21 Blíževedly 655 +24 21,0 km² 31
22 Holany 550 −16 20,7 km² 29
23 Hamr na Jezeře 473 +2 17,7 km² 27
24 Pertoltice pod Ralskem 417 −19 7,9 km² 53
25 Bezděz 355 +5 23,8 km² 15
26 Stvolínky 342 +17 14,2 km² 27
27 Okna 335 −13 5,7 km² 59
28 Noviny pod Ralskem 305 −7 10,2 km² 30
29 Chlum 280 +1 15,2 km² 18
30 Tuhaň 264 +3 24,7 km² 11
31 Bohatice 253 +6 3,9 km² 64
32 Kvítkov 234 −2 6,1 km² 38
33 Tachov 222 +1 4,6 km² 49
34 Velký Valtinov 196 −2 10,1 km² 20
35 Skalka u Doks 176 −3 5,0 km² 35
36 Velenice 172 −3 7,2 km² 24
37 Kozly 150 −1 5,7 km² 27
38 Vrchovany 123 +4 4,7 km² 26
39 Blatce 120 +5 17,0 km² 7
40 Ždírec 120 −2 5,4 km² 22
41 Luka 103 +5 4,6 km² 23

Podíl je z počtu obyvatel všech 41 území dohromady. Hustota je obyvatel na km², rozloha dopočítaná ze základních sídelních jednotek.

Umístění a členění

Mezi všemi územími

30. z 205

percentil 86. - 86 % území je menších

Zdroje dat: ČSÚ · Ministerstvo životního prostředí · MPSV · Volby.cz · ČÚZK · zdroje dat a licence