Obec

Brniště

Okres Česká Lípa · Kraj Liberecký kraj · Web www.brniste.cz

Obyvatel 2025 1 323
Rozloha
26,72 km²
Hustota
49,5 ob./km²dopočet
Do okresního města
12,6 kmvzdušně
Do krajského města
25,4 kmvzdušně
Kód RÚIAN
561444
Poloha
50,7319, 14,7051

Brniště je obec v okrese Česká Lípa v Libereckém kraji, kde hustota zalidnění dosahuje 49,5 obyvatel na km², což je několikanásobně méně než v Česku. Obec má 1 323 obyvatel podle posledních dostupných dat z roku 2025 a zahrnuje šest částí: Brniště, Hlemýždí, Jáchymov, Luhov, Nový Luhov a Velký Grunov. Leží 12,6 km od okresního města a 25,4 km od krajského města.

V obci je jedna mateřská škola se 44 žáky a dvě základní školy s 59 žáky. Nejvíc podniků působí ve zpracovatelském průmyslu, velkoobchodě a maloobchodě, stavebnictví a zemědělství. V Brništi je vodovod, sběrný dvůr, kulturní dům, informační centrum, středisko volného času a kostel. Zemědělská půda tvoří 67,6 % rozlohy, lesní pozemky 21,1 % a vodní plochy 1,33 %.

Počet obyvatel od roku 2006 kolísá mezi 1 303 a 1 382. Meziročně v roce 2025 došlo k nárůstu o 20 obyvatel. Počet živě narozených klesal od roku 2020 z 15 na 10 v roce 2025, přičemž meziročně v roce 2025 vzrostl o 7 oproti roku 2024. Saldo migrace kolísá, v roce 2025 dosáhlo maxima 21. Daňové příjmy obce rostou od roku 2020, v roce 2025 dosáhly 33 607 tisíc Kč.

Schválený rozpočet 2026 34,3 mil. příjmy 36,2 mil. výdaje −1,9 mil. saldo Struktura rozpočtu →

Vývoj počtu obyvatel

2000-2025
1 231 1 272 1 314 1 355 1 396 2000 2000: 1 245 obyvatel 2001: 1 331 obyvatel 2002: 1 359 obyvatel 2003: 1 358 obyvatel 2004 2004: 1 363 obyvatel 2005: 1 363 obyvatel 2006: 1 344 obyvatel 2007: 1 345 obyvatel 2008 2008: 1 366 obyvatel 2009: 1 382 obyvatel 2010: 1 375 obyvatel 2011: 1 360 obyvatel 2012 2012: 1 359 obyvatel 2013: 1 360 obyvatel 2014: 1 364 obyvatel 2015: 1 330 obyvatel 2016 2016: 1 346 obyvatel 2017: 1 353 obyvatel 2018: 1 339 obyvatel 2019: 1 353 obyvatel 2020 2020: 1 370 obyvatel 2021: 1 356 obyvatel 2022: 1 351 obyvatel 2023: 1 325 obyvatel 2024: 1 303 obyvatel 2025 2025: 1 323 obyvatel

Obec Brniště má 1 323 obyvatel a je 13. největší z 57 obcí okresu. Za poslední rok jich přibylo o 1,5 %. Od okresního města je vzdálená 13 km vzdušnou čarou a rozkládá se na 26,72 km² a skládá se ze 6 částí. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 105 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 6,7 % obyvatel starších patnácti let. Podíl nezaměstnaných byl 3,58 % a rozpočtové příjmy vycházejí na 29 830 Kč na obyvatele. Průměrná rychlost internetu v obci je 84,3 Mb/s pro stahování a 50,3 Mb/s pro odesílání, odezva 15 ms podle měření na rychlost.cz.

Metodika

Obec v číslech za 10 let

2015-2025
Ukazatel Tehdy Teď Změna Vývoj
Obyvatelé 1 330 2015 1 323 2025 −0,5 % zhruba beze změny
Průměrný věk 40,5 let 2015 42,5 let 2025 +2,0 let nárůst
Podíl lidí nad 65 let 16,9 % 2015 20,0 % 2025 +3,1 p. b. nárůst
Dokončené byty 6 2020 2 2024 13 celkem za období
Aktivní ekonomické subjekty 120 subjektů 2015 144 subjektů 2025 +20,0 % nárůst
Podíl nezaměstnaných 2,46 % 2020 2,36 % 2024 −0,1 p. b. zhruba beze změny
Příjmy rozpočtu na obyvatele v běžných cenách 19 226 Kč 2020 29 830 Kč 2025 +55,2 % nárůst

Srovnává se první rok s daty v posledních deseti letech s posledním rokem; u dokončených bytů je změna součet za celé období. Peněžní údaje jsou v běžných cenách, bez očištění o inflaci.

Vývoj v čase

7 grafů

Narození a zemřelí

Narození Zemřelí

0 6 11 17 23 2020 - Narození: 15 2020 - Zemřelí: 11 2021 - Narození: 12 2021 - Zemřelí: 21 2022 - Narození: 9 2022 - Zemřelí: 16 2023 - Narození: 9 2023 - Zemřelí: 13 2024 - Narození: 3 2024 - Zemřelí: 11 2025 - Narození: 10 2025 - Zemřelí: 11 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Stěhování

Přistěhovalí Vystěhovalí

0 18 37 55 73 2020 - Přistěhovalí: 49 2020 - Vystěhovalí: 36 2021 - Přistěhovalí: 43 2021 - Vystěhovalí: 25 2022 - Přistěhovalí: 44 2022 - Vystěhovalí: 42 2023 - Přistěhovalí: 46 2023 - Vystěhovalí: 68 2024 - Přistěhovalí: 31 2024 - Vystěhovalí: 45 2025 - Přistěhovalí: 50 2025 - Vystěhovalí: 29 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Přirozený přírůstek a saldo stěhování

Přirozený přírůstek Saldo stěhování

-26 -13 -1 12 25 2020 Přirozený přírůstek: 4 Saldo stěhování: 13 2021 Přirozený přírůstek: -9 Saldo stěhování: 18 2022 Přirozený přírůstek: -7 Saldo stěhování: 2 2023 Přirozený přírůstek: -4 Saldo stěhování: -22 2024 Přirozený přírůstek: -8 Saldo stěhování: -14 2025 Přirozený přírůstek: -1 Saldo stěhování: 21 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Sňatky a rozvody

Sňatky Rozvody

2 5 8 10 13 2022 Sňatky: 10 Rozvody: 4 2023 Sňatky: 10 Rozvody: 3 2024 Sňatky: 12 Rozvody: 4 2022 2023 2024

Obyvatelé při sčítání lidu 1869-2011

v hranicích obce z roku 2011
0 600 1 201 1 801 2 402 1869 - Obyvatel při sčítání: 2 218 1880 - Obyvatel při sčítání: 2 224 1890 - Obyvatel při sčítání: 2 052 1900 - Obyvatel při sčítání: 1 980 1910 - Obyvatel při sčítání: 1 866 1921 - Obyvatel při sčítání: 2 051 1930 - Obyvatel při sčítání: 2 132 1950 - Obyvatel při sčítání: 1 305 1961 - Obyvatel při sčítání: 1 207 1970 - Obyvatel při sčítání: 1 227 1980 - Obyvatel při sčítání: 1 272 1991 - Obyvatel při sčítání: 1 248 2001 - Obyvatel při sčítání: 1 332 2011 - Obyvatel při sčítání: 1 379 1869 1890 1910 1930 1961 1980 2001 2011

Rozpočet

tis. Kč

Příjmy Výdaje

0 18 361 36 722 55 084 73 445 2020 - Příjmy: 26 339 2020 - Výdaje: 37 177 2021 - Příjmy: 45 027 2021 - Výdaje: 26 801 2022 - Příjmy: 52 089 2022 - Výdaje: 68 005 2023 - Příjmy: 42 414 2023 - Výdaje: 41 680 2024 - Příjmy: 39 134 2024 - Výdaje: 45 612 2025 - Příjmy: 39 465 2025 - Výdaje: 40 025 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Nezaměstnanost

%
1,5 1,8 2,1 2,4 2,7 2020 Podíl nezaměstnaných: 2,46 2021 Podíl nezaměstnaných: 1,64 2022 Podíl nezaměstnaných: 2,59 2023 Podíl nezaměstnaných: 2,11 2024 Podíl nezaměstnaných: 2,36 2020 2021 2022 2023 2024

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →

V roce 2025 se v Brništi narodilo 10 dětí a zemřelo 11 lidí.

1 323
+20 proti 2024 2000-2025
2025
660
+12 proti 2024 2000-2025
2025
663
+8 proti 2024 2000-2025
2025
49,5 ob./km²
+0,7 proti 2024
okres 95,3 · ČR 138,4
3487. z 6 258 obcí · 678. z 808 podobně velkých
2020-2025
2025
50,1 %
−0,2 proti 2024
okres 50,5 · ČR 50,8
2474. z 6 254 obcí · 363. z 808 podobně velkých
2000-2025
2025
42,5 let
+0,1 proti 2024
okres 43,5 · ČR 43,3
3861. z 6 254 obcí · 452. z 808 podobně velkých
2000-2025
2025
20,0 %
+0,3 proti 2024
okres 20,9 · ČR 20,8
3511. z 6 254 obcí · 413. z 808 podobně velkých
2000-2025
2025
16,7 %
−0,1 proti 2024
okres 14,5 · ČR 15,1
2026. z 6 254 obcí · 271. z 808 podobně velkých
2000-2025
2025
119,5
+2,6 proti 2024
okres 143,8 · ČR 138,0
3957. z 6 249 obcí · 482. z 808 podobně velkých
2000-2025
2025
63,3 %
−0,2 proti 2024
okres 64,6 · ČR 64,1
3401. z 6 254 obcí · 483. z 808 podobně velkých
2000-2025
2025
Další ukazatele (24)
1 312
+1 proti 2024 2000-2025
2025
1 325
sčítání 2021
1 379
+47 proti 2001 1869-2011
2011
568
sčítání 2021
517
sčítání 2021
133
sčítání 2021
104
sčítání 2021
812
sčítání 2021
102
sčítání 2021
8
sčítání 2021
20
+42 proti 2024 2020-2025
2025
10
+7 proti 2024 2020-2025
2025
50
+19 proti 2024 2020-2025
2025
4
+1 proti 2023 2022-2024
2024
21
+35 proti 2024 2020-2025
2025
12
+2 proti 2023 2022-2024
2024
29
−16 proti 2024 2020-2025
2025
11
0 proti 2024 2020-2025
2025
7,6 ‰
+5,3 proti 2024
okres 6,5 · ČR 7,1
2490. z 6 254 obcí · 304. z 808 podobně velkých
2020-2025
2025
15,1 ‰
+32,0 proti 2024
okres -6,4 · ČR 0,6
1475. z 6 254 obcí · 121. z 808 podobně velkých
2020-2025
2025
3,1 ‰
+0,8 proti 2023
okres 2,1
2022-2024
2024
9,2 ‰
+1,7 proti 2023
okres 3,9
2022-2024
2024
8,4 ‰
0 proti 2024
okres 11,5 · ČR 10,4
3734. z 6 254 obcí · 493. z 808 podobně velkých
2020-2025
2025

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 31,0 % lidí (411 z 1 325), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 3 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 1 356 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 1 325.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
681
51,4 % obyvatel
Ženy
644
48,6 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
105
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % Muži 90+ let: 1 (0,1 %) Ženy 90+ let: 2 (0,2 %) 90+ Muži 85-89 let: 6 (0,5 %) Ženy 85-89 let: 8 (0,6 %) 85-89 Muži 80-84 let: 8 (0,6 %) Ženy 80-84 let: 16 (1,2 %) 80-84 Muži 75-79 let: 20 (1,5 %) Ženy 75-79 let: 21 (1,6 %) 75-79 Muži 70-74 let: 36 (2,7 %) Ženy 70-74 let: 56 (4,2 %) 70-74 Muži 65-69 let: 42 (3,2 %) Ženy 65-69 let: 44 (3,3 %) 65-69 Muži 60-64 let: 54 (4,1 %) Ženy 60-64 let: 28 (2,1 %) 60-64 Muži 55-59 let: 41 (3,1 %) Ženy 55-59 let: 48 (3,6 %) 55-59 Muži 50-54 let: 33 (2,5 %) Ženy 50-54 let: 33 (2,5 %) 50-54 Muži 45-49 let: 58 (4,4 %) Ženy 45-49 let: 50 (3,8 %) 45-49 Muži 40-44 let: 62 (4,7 %) Ženy 40-44 let: 46 (3,5 %) 40-44 Muži 35-39 let: 56 (4,2 %) Ženy 35-39 let: 39 (2,9 %) 35-39 Muži 30-34 let: 48 (3,6 %) Ženy 30-34 let: 43 (3,3 %) 30-34 Muži 25-29 let: 37 (2,8 %) Ženy 25-29 let: 28 (2,1 %) 25-29 Muži 20-24 let: 22 (1,7 %) Ženy 20-24 let: 25 (1,9 %) 20-24 Muži 15-19 let: 32 (2,4 %) Ženy 15-19 let: 35 (2,6 %) 15-19 Muži 10-14 let: 43 (3,3 %) Ženy 10-14 let: 42 (3,2 %) 10-14 Muži 5-9 let: 44 (3,3 %) Ženy 5-9 let: 44 (3,3 %) 5-9 Muži 0-4 let: 38 (2,9 %) Ženy 0-4 let: 36 (2,7 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Obce a území

Téma obce a území →

Zemědělská půda tvoří 67,6 % katastru Brniště.

26,72 km²
2025
67,6 %
0 proti 2024
okres 40,1 · ČR 53,1
2579. z 6 258 obcí · 333. z 808 podobně velkých
1993-2025
2025
21,1 %
0 proti 2024
okres 47,4 · ČR 34,0
3519. z 6 258 obcí · lepší než 43 % · 429. z 808 podobně velkých
1993-2025
2025
1,33 %
0 proti 2024
okres 2,41 · ČR 2,18
2544. z 6 258 obcí · 350. z 808 podobně velkých
1993-2025
2025
1,81 %
0 proti 2024
okres 1,41 · ČR 1,73
1974. z 6 258 obcí · 404. z 808 podobně velkých
1993-2025
2025
6
2025

Využití území a vybavenost

2025

Využití území

  • Orná půda 1 356 50,7 %
  • Zahrady 44 1,6 %
  • Ovocné sady 0 0,0 %
  • Trvalé travní porosty 406 15,2 %
  • Lesní půda 564 21,1 %
  • Vodní plochy 35 1,3 %
  • Zastavěné plochy 48 1,8 %
  • Ostatní plochy 218 8,2 %

Celkem 2 672 ha

Co v obci je

  • Vodovod
  • Sběrný dvůr
  • Kulturní dům
  • Informační centrum
  • Středisko volného času
  • Kostel

6 z 12 sledovaných položek

Veřejné finance

Téma veřejné finance →

Rozpočtové příjmy Brniště byly v roce 2025 39 mil. Kč, v přepočtu 29 830 Kč na obyvatele.

81 tis. Kč
−153 proti 2024 2012-2025
2025
36 111 181 Kč
okres 4 720 651 215 · ČR 600 469 124 785
1664. z 6 258 obcí · 389. z 808 podobně velkých
2023
33 607 tis. Kč
+2 122 proti 2024 2020-2025
2025
3 023 tis. Kč
+216 proti 2024 2020-2025
2025
39 465 tis. Kč
+330 proti 2024 2020-2025
2025
-560 tis. Kč
+5 917 proti 2024 2020-2025
2025
40 025 tis. Kč
−5 587 proti 2024 2020-2025
2025
61 Kč
−118 proti 2024
okres 4 086 · ČR 5 825
3783. z 6 247 obcí · lepší než 39 % · 431. z 806 podobně velkých
2012-2025
2025
7,7 %
+0,5 proti 2024
okres 13,7 · ČR 18,9
3714. z 6 253 obcí · 491. z 808 podobně velkých
2020-2025
2025
Další ukazatele (3)
27 295 Kč
okres 46 189 · ČR 79 370
2247. z 6 254 obcí · 374. z 808 podobně velkých
2023
29 830 Kč
−204 proti 2024
okres 37 712 · ČR 48 930
4430. z 6 253 obcí · 582. z 808 podobně velkých
2020-2025
2025
30 253 Kč
−4 752 proti 2024
okres 39 875 · ČR 47 568
3609. z 6 253 obcí · 481. z 808 podobně velkých
2020-2025
2025

Práce a ekonomika

Téma práce a ekonomika →

Ke konci srpna 2026 byl podíl nezaměstnaných osob v Brništi 3,58 %, o 0,12 procentního bodu více než měsíc předtím.

3,58 %
+0,12 proti červenci 2026
okres 6,01 · ČR 5,05
2129. z 6 254 obcí · lepší než 65 % · 271. z 808 podobně velkých
2016-2026
srpen 2026
32
+1 proti červenci 2026 2018-2026
srpen 2026
1,6
−0,4 proti 2023
1030. z 3 296 obcí · lepší než 68 % · 172. z 701 podobně velkých
2020-2024
2024

Nezaměstnanost během roku

MPSV

Podíl nezaměstnaných osob po měsících

%
Podíl nezaměstnaných osob po měsících (%)
Rok ledúnobředubkvěčvnčvcsrpzářříjlispro
2016 3,32 2,89 3,21 2,46 2,14 1,69 1,80 1,80 1,80 1,69 2,03 2,48
2017 2,37 2,37 2,70 2,03 1,49 1,49 1,38 1,38 1,15 0,69 1,03 1,38
2018 1,61 1,84 1,38 1,15 1,38 1,26 1,26 0,92 0,92 0,69 0,69 0,92
2019 1,38 1,49 1,03 0,80 1,18 0,94 1,30 1,18 0,94 1,30 1,42 1,77
2020 1,77 1,18 1,30 1,89 2,58 1,99 2,23 2,35 1,99 2,23 2,23 2,46
2021 2,58 2,35 1,99 2,11 1,99 1,76 1,99 1,41 2,23 1,88 1,64 1,64
2022 1,41 1,76 1,76 1,99 1,53 1,88 2,00 2,35 2,23 2,23 2,35 2,59
2023 2,94 2,94 2,82 2,70 2,70 2,23 2,00 2,12 1,65 1,29 1,64 2,11
2025 3,42 3,77 3,42 4,00 3,99 4,47 4,11 3,99 3,38 3,50 3,99 3,74
2026 4,47 4,35 3,62 3,62 3,82 3,10 3,46 3,58 bez údaje bez údaje bez údaje bez údaje

Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu 15-64 let ke konci měsíce. Sezónní práce (stavebnictví, zemědělství, turistika) obvykle snižuje nezaměstnanost v létě a zvedá ji v zimě.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →

V roce 2025 bylo v Brništi registrováno 246 ekonomických subjektů, o 6 více než rok předtím.

246 subjektů
+6 proti 2024 2001-2025
2025
144 subjektů
+5 proti 2024 2010-2025
2025
58,5 %
+0,6 proti 2024
okres 56,2 · ČR 61,6
4489. z 6 257 obcí · lepší než 28 % · 630. z 808 podobně velkých
2010-2025
2025
19,1
okres 20,5 · ČR 17,1
4960. z 6 246 obcí · 622. z 808 podobně velkých
2001-2025
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026

Nejvíc podniků v Brništi působí v oboru zpracovatelský průmysl (16,6 %), následují velkoobchod a maloobchod a stavebnictví.

Vzniklo za 12 měsíců
8
Zaniklo za 12 měsíců
2
Má zaměstnance
19,4 %
z 124 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Zpracovatelský průmysl 42 16,6 %
  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 39 15,4 %
  • Stavebnictví 31 12,3 %
  • Zemědělství, lesnictví, rybářství 28 11,1 %
  • Ostatní činnosti 24 9,5 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 16 6,3 %
  • Profesní, vědecké a technické činnosti 16 6,3 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 12 4,7 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 9 3,6 %
  • Doprava a skladování 6 2,4 %
  • Výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu 5 2,0 %
  • Vzdělávání 4 1,6 %
  • Ostatní 14 5,5 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 201 79,4 %
  • Společnost s ručením omezeným 17 6,7 %
  • Spolek 12 4,7 %
  • Společenství vlastníků jednotek 7 2,8 %
  • Akciová společnost 4 1,6 %
  • Pobočný spolek 4 1,6 %
  • Organizace zaměstnavatelů 1 0,4 %
  • Obec 1 0,4 %
  • Ústav 1 0,4 %
  • Nadační fond 1 0,4 %
  • Ostatní 4 1,6 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 21 8,3 %
  • 3-10 let 60 23,7 %
  • 10-20 let 69 27,3 %
  • 20-30 let 53 20,9 %
  • Více než 30 let 50 19,8 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 100 39,5 %
  • 1-9 zaměstnanců 18 7,1 %
  • 10-49 zaměstnanců 4 1,6 %
  • 50-249 zaměstnanců 2 0,8 %
  • Neuvedeno 129 51,0 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →

Při sčítání v roce 2021 bylo v Brništi 486 obydlených bytů.

470
0 proti srpnu 2026
říjen 2026
10
0 proti srpnu 2026
říjen 2026
405
+23 proti 2001 1869-2011
2011
486
sčítání 2021
139
sčítání 2021
220
sčítání 2021
70
sčítání 2021
365
sčítání 2021
6
sčítání 2021
4
sčítání 2021
Další ukazatele (5)
2
+2 proti 2023 2020-2024
2024
1,53
+1,53 proti 2023
okres 1,56 · ČR 2,78
3238. z 6 254 obcí · 517. z 808 podobně velkých
2020-2024
2024
2,1 %
0 proti srpnu 2026
okres 18,3 · ČR 13,4
3884. z 6 256 obcí · 515. z 808 podobně velkých
říjen 2026

V Brništi jsou 2 základní školy se 59 žáky a jedna mateřská škola s 44 dětmi.

72
sčítání 2021
237
sčítání 2021
194
sčítání 2021
6,7 %
ORP 9,3
5367. z 6 254 obcí · 754. z 808 podobně velkých
sčítání 2021
55
září 2026
120
září 2026
0
září 2026
0
září 2026
59
−14 proti 2023 2020-2024
2024

Školy se počítají jako samostatné subjekty, ne jako budovy nebo třídy - jeden subjekt často provozuje několik pracovišť.

Školy v obci

1 subjekt
  • Základní škola a Mateřská škola MŠ 55 · ZŠ 120

Podle rejstříku škol MŠMT, stav k září 2026. Číslo je nejvyšší povolený počet dětí nebo žáků, ne skutečný stav.

Zdravotnictví

Téma zdravotnictví →

Zdravotnická zařízení v obci

1 míst péče
  • Praktický lékař 1

Místa poskytování zdravotní péče podle registru NRPZS (ÚZIS). Jedno místo může sdílet víc lékařů. Lékárny tu nejsou - počítají se podle úřední evidence SÚKL.

Volby a politika

Téma volby a politika →
66,9 %
+6,7 proti 2021
okres 64,3 · ČR 69,0
5292. z 6 254 obcí · lepší než 15 % · 687. z 808 podobně velkých
2002-2025
2025
69,0 %
+9,9 proti 2018
okres 64,9 · ČR 70,3
4973. z 6 254 obcí · lepší než 20 % · 650. z 808 podobně velkých
2013-2023
2023
37,7 %
+8,1 proti 2020
okres 29,4 · ČR 33,3
2487. z 6 253 obcí · lepší než 60 % · 166. z 808 podobně velkých
2000-2024
2024
62,9 %
+9,2 proti 2022
okres 43,6 · ČR 48,1
2537. z 6 249 obcí · lepší než 59 % · 183. z 808 podobně velkých
2002-2026
2026
40,5 %
+19,9 proti 2019
okres 32,3 · ČR 36,8
2440. z 6 254 obcí · lepší než 60 % · 170. z 808 podobně velkých
2004-2024
2024
25,5 %
+13,6 proti 2020
okres 23,2
971. z 2 184 obcí · lepší než 55 % · 104. z 290 podobně velkých
2026

Zastoupení v Senátu

Obec patří do senátního obvodu č. 36 - Česká Lípa. Senátoři se volí na šest let a Senát se obnovuje po třetinách, takže se tu nevolí při každých volbách.

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 62,9 %
SNK: 62,2 % SNK: 37,8 %
  • SNK 62,2 %
  • SNK 37,8 %

5 561 platných hlasů · 3 okrsky

Senát 2026 - 1. kolo

účast 51,6 %
Jitka Volfová: 45,6 % Martin Půta: 25,9 % Jiří Vosecký: 15,1 % Vít Vomáčka: 10,8 % Leoš Hamrský: 2,6 %

529 platných hlasů · 3 okrsky · odchylka proti kraji

Senát 2026 - 2. kolo

účast 25,5 %
Jitka Volfová: 62,7 % Martin Půta: 37,3 %

268 platných hlasů · 3 okrsky · odchylka proti kraji

Sněmovna 2025

účast 66,9 %
ANO: 50,2 % STAN: 13,2 % AUTO: 10,6 % SPOLU: 8,3 % SPD: 6,3 % Stačilo!: 4,7 % Ostatní: 6,5 %

695 platných hlasů · 3 okrsky · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 40,5 %
ANO: 41,5 % AUTO+PŘÍSAHA: 11,5 % STAN+SLK: 10,3 % KDU+ODS+TOP 09: 9,3 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 8,6 % SPD+Trikolora: 4,8 % Ostatní: 14,1 %
  • ANO 41,5 % +14,8
  • AUTO+PŘÍSAHA 11,5 % +0,1
  • STAN+SLK 10,3 % -2,5
  • KDU+ODS+TOP 09 9,3 % -8,6
  • ČSNS+KSČM+SD-SN 8,6 % -0,1
  • SPD+Trikolora 4,8 % -1,5
  • Piráti 4,1 % -1,4
  • PRO2022+SVPROZS 3,1 % +0,6
  • Ostatní (13) 6,9 %

419 platných hlasů · 3 okrsky · odchylka proti kraji

Kraje 2024

účast 37,7 %
SLK: 40,9 % ANO: 34,0 % KDU+ODS+TOP 09: 6,1 % ČSNS+KSČM: 5,9 % SPD+Trikolora: 3,8 % PRO 2022: 2,8 % Ostatní: 6,4 %
  • SLK 40,9 % +6,2
  • ANO 34,0 % +1,1
  • KDU+ODS+TOP 09 6,1 % -2,6
  • ČSNS+KSČM 5,9 % +0,9
  • SPD+Trikolora 3,8 % -1,3
  • PRO 2022 2,8 % +1,4
  • PŘÍSAHA 2,8 % +0,4
  • Piráti 1,8 % -2,0
  • Ostatní (3) 1,8 %

391 platných hlasů · 3 okrsky · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 67,7 %
Andrej Babiš: 50,9 % Petr Pavel: 22,2 % Danuše Nerudová: 12,7 % Pavel Fischer: 4,1 % Jaroslav Bašta: 3,8 % Karel Diviš: 3,1 % Ostatní: 3,1 %
  • Andrej Babiš 50,9 % +16,5
  • Petr Pavel 22,2 % -13,4
  • Danuše Nerudová 12,7 % -1,1
  • Pavel Fischer 4,1 % -2,1
  • Jaroslav Bašta 3,8 % -1,2
  • Karel Diviš 3,1 % +1,4
  • Marek Hilšer 2,8 % +0,1
  • Tomáš Zima 0,3 % -0,3

706 platných hlasů · 3 okrsky · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 69,0 %
Andrej Babiš: 62,1 % Petr Pavel: 37,9 %
  • Andrej Babiš 62,1 % +20,9
  • Petr Pavel 37,9 % -20,9

718 platných hlasů · 3 okrsky · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

9 mandátů

SNK

6 mandátů · 62,2 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Michal Vinš 45 1. 435
Ing. Igor Jediný 68 2. 376
Ing. Marcela Herbstová 46 3. 397
Ing. Martin Čech 46 4. 388
Kateřina Zdobinská 30 5. 378
Petr Luft 35 6. 368

Moderní a nezávislá obec

SNK

3 mandáty · 37,8 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Pavel Jána 48 1. 272
Ing. Lukáš Kuc 45 2. 250
Anna Kouřimská, DiS. 45 3. 237

Srdcem a rozumem

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Sociální situace

Téma sociální situace →
73
září 2026
404
září 2026
0 b.
0 proti 2023 2016-2024
2024
55,2 ‰
okres 85,1 · ČR 76,0
4916. z 6 101 obcí · lepší než 19 % · 690. z 808 podobně velkých
září 2026
525 osob
sčítání 2021
372 osob
sčítání 2021
284 osob
sčítání 2021
-241 osob
sčítání 2021
275 osob
sčítání 2021

Dojížďka za prací a do školy

sčítání 2021

Kam se vyjíždí

Do jiných obcí vyjíždí 521 lidí.

Odkud se přijíždí

Z jiných obcí dojíždí 284 lidí.

Údaje jsou ze Sčítání 2021 a zachycují stav ke dni sčítání 26. března 2021, kdy část lidí pracovala z domova. Směry jsou jen mezi obcemi Česka, počet vyjíždějících výš zahrnuje i cesty do ciziny.

140
+25 proti 2024 2023-2025
2025
29,8 %
+5,3 proti 2024
okres 49,6 · ČR 73,4
4852. z 6 256 obcí · lepší než 22 % · 678. z 808 podobně velkých
2023-2025
2025

Cestovní ruch

Téma cestovní ruch →

Kulturní památky

9
  • kostel sv. Mikuláše
  • kaple Navštívení Panny Marie · Velký Grunov

Dále 7 staveb bez vlastního jména: dům (5), usedlost (2).

Životní prostředí

Téma životní prostředí →
318 kg
−27 proti 2023
okres 398 · ČR 414
2176. z 6 254 obcí · lepší než 65 % · 279. z 808 podobně velkých
2021-2024
2024
187 kg
−28 proti 2023
okres 193 · ČR 205
3276. z 6 254 obcí · lepší než 47 % · 499. z 808 podobně velkých
2021-2024
2024
67 kg
−5 proti 2023
okres 57 · ČR 69
2713. z 6 254 obcí · lepší než 56 % · 337. z 808 podobně velkých
2021-2024
2024
413,8 t
−43,3 proti 2023 2021-2024
2024
244,2 t
−41,4 proti 2023 2021-2024
2024
60,4 t
+2,5 proti 2023 2021-2024
2024
46,2 t
−26,5 proti 2023 2021-2024
2024
34,5 %
+9,1 proti 2023
ORP 45,1
5034. z 6 258 obcí · lepší než 19 % · 709. z 808 podobně velkých
2021-2024
2024
87,8 t
−7,8 proti 2023 2021-2024
2024
Další ukazatele (7)
30,9 t
+2,7 proti 2023 2021-2024
2024
26,5 t
−4,3 proti 2023 2021-2024
2024
30,2 t
−3,7 proti 2023 2021-2024
2024
0,1 t
−2,4 proti 2023 2021-2024
2024
19,0 t
+1,4 proti 2023 2021-2024
2024
1,9 t
+1,9 proti 2023 2021-2024
2024
0,6 t
+0,1 proti 2023 2021-2024
2024

Památné stromy a příroda

26 stromů
  • Lipová alej sv. Mikuláše 18
  • Císařské duby 6
  • Lípa v Brništi
  • Lípa v Brništi u Nesvačila

Podle Ústředního seznamu ochrany přírody (AOPK ČR). U skupin stromů je uvedený počet stromů.

Data po letech

26 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2025 1 323 660 663 10 11 -1 50 29 21 20
2024 1 303 648 655 3 11 -8 31 45 -14 -22
2023 1 325 667 658 9 13 -4 46 68 -22 -26
2022 1 351 679 672 9 16 -7 44 42 2 -5
2021 1 356 692 664 12 21 -9 43 25 18 9
2020 1 370 706 664 15 11 4 49 36 13 17
2019 1 353 699 654 - - - - - - -
2018 1 339 697 642 - - - - - - -
2017 1 353 697 656 - - - - - - -
2016 1 346 689 657 - - - - - - -
2015 1 330 680 650 - - - - - - -
2014 1 364 695 669 - - - - - - -
2013 1 360 691 669 - - - - - - -
2012 1 359 688 671 - - - - - - -
2011 1 360 691 669 - - - - - - -
2010 1 375 692 683 - - - - - - -
2009 1 382 697 685 - - - - - - -
2008 1 366 688 678 - - - - - - -
2007 1 345 675 670 - - - - - - -
2006 1 344 680 664 - - - - - - -
2005 1 363 678 685 - - - - - - -
2004 1 363 684 679 - - - - - - -
2003 1 358 676 682 - - - - - - -
2002 1 359 674 685 - - - - - - -
2001 1 331 667 664 - - - - - - -
2000 1 245 619 626 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi 6 258 obcemi Česka drží Brniště 1 157. místo podle počtu obyvatel.

Mezi obcemi okresu

13. z 57

Mezi všemi obcemi

1 157. z 6 258

percentil 82. - 82 % území je menších

Velikostní skupina

1 000 až 1 999 obyvatel

Stupeň urbanizace: venkov (DEGURBA, ČSÚ).

Takových obcí je v Česku 808. Pořadí „mezi podobně velkými" u ukazatelů se počítá v téhle skupině (velikostní skupiny obcí podle ČSÚ).

Proti obcím stejné velikosti

  • Průměrný věk obec 42,5 let medián 42,8 let
  • Děti 0-14 let obec 16,7 % medián 16,0 %
  • Senioři 65+ obec 20,0 % medián 20,2 %
  • Nezaměstnanost obec 3,58 % medián 4,06 %
  • Subjektů na 100 ob. obec 19,1 medián 21,6
  • Bytů na 1 000 ob. obec 1,53 medián 2,20
  • Příjmy na obyvatele obec 29 830 Kč medián 34 130 Kč

Medián (čárka) je prostřední hodnota skupiny (obce od 1 000 do 1 999 obyvatel): polovina obcí má vyšší, polovina nižší. Světlý pás ukazuje, kde leží prostřední polovina obcí skupiny. Vždy za stejné období jako údaj obce.

Podobně velké obce v okrese

Správní obvod

Česká Lípa

Obec s rozšířenou působností, kam se chodí pro občanku, řidičák nebo stavební povolení.

Části obce 6

Brniště · Hlemýždí · Jáchymov · Luhov · Nový Luhov · Velký Grunov

Zdroje dat: AOPK ČR · ČSÚ · ČTÚ · ČÚZK · Exekutorská komora ČR · Ministerstvo financí · Ministerstvo životního prostředí · MMR ČR · MPSV · MŠMT · NPÚ · SÚKL · ÚZIS · Volby.cz · zdroje dat a licence