Obec

Blíževedly

Okres Česká Lípa · Kraj Liberecký kraj · Web www.obecblizevedly.cz

Obyvatel 2025 655
Rozloha
20,98 km²
Hustota
31,2 ob./km²dopočet
Do okresního města
13,1 kmvzdušně
Do krajského města
50,0 kmvzdušně
Kód RÚIAN
561410
Poloha
50,6111, 14,3982

Blíževedly jsou obec v okrese Česká Lípa v Libereckém kraji s hustotou zalidnění 31,2 obyvatel na km², což je několikanásobně méně než v Česku. K obci patří čtyři části: Blíževedly, Hvězda, Litice a Skalka. Leží 13,1 km od okresního města a 50 km od krajského města.

V obci je jedna mateřská škola s 32 žáky, základní škola zde není. Funguje zde jedno ubytovací zařízení. Nejvíc podniků působí v zemědělství, lesnictví a rybářství, dále v ubytování, stravování a pohostinství a ve zpracovatelském průmyslu. Lesní půda pokrývá 42,4 % území, což je výrazně více než v Česku, zemědělská půda tvoří 50,2 %. V obci je vodovod, kanalizace s čistírnou odpadních vod, kulturní dům a kostel.

Počet obyvatel kolísá od roku 2006, v roce 2025 jich je 655, což je o 24 více než v roce 2024. Saldo migrace kolísá od roku 2020, v roce 2025 dosáhlo 28, což je nárůst o 9 oproti roku 2024. Počet živě narozených kolísá mezi 3 a 6, v roce 2025 jich bylo 3, což je pokles o 3 oproti roku 2024. Podíl nezaměstnaných osob vzrostl od roku 2020 z 2,59 % na 6,25 % v roce 2024.

Schválený rozpočet 2026 15,8 mil. příjmy 15,8 mil. výdaje +0,0 mil. saldo Struktura rozpočtu →

Vývoj počtu obyvatel

2000-2025
593 618 643 668 693 2000 2000: 660 obyvatel 2001: 643 obyvatel 2002: 640 obyvatel 2003: 638 obyvatel 2004 2004: 626 obyvatel 2005: 628 obyvatel 2006: 634 obyvatel 2007: 624 obyvatel 2008 2008: 641 obyvatel 2009: 652 obyvatel 2010: 633 obyvatel 2011: 685 obyvatel 2012 2012: 677 obyvatel 2013: 667 obyvatel 2014: 651 obyvatel 2015: 651 obyvatel 2016 2016: 648 obyvatel 2017: 646 obyvatel 2018: 626 obyvatel 2019: 620 obyvatel 2020 2020: 605 obyvatel 2021: 601 obyvatel 2022: 609 obyvatel 2023: 613 obyvatel 2024: 631 obyvatel 2025 2025: 655 obyvatel

Obec Blíževedly má 655 obyvatel a je 27. největší z 57 obcí okresu. Za poslední rok jich přibylo o 3,8 %. Od okresního města je vzdálená 13 km vzdušnou čarou a rozkládá se na 20,98 km² a skládá se ze 4 částí. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 117 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 3,7 % obyvatel starších patnácti let. Podíl nezaměstnaných byl 7,19 % a rozpočtové příjmy vycházejí na 27 607 Kč na obyvatele. Průměrná rychlost internetu v obci je 47,1 Mb/s pro stahování a 26,7 Mb/s pro odesílání, odezva 19 ms podle měření na rychlost.cz.

Metodika

Obec v číslech za 10 let

2015-2025
Ukazatel Tehdy Teď Změna Vývoj
Obyvatelé 651 2015 655 2025 +0,6 % zhruba beze změny
Průměrný věk 39,1 let 2015 40,9 let 2025 +1,8 let nárůst
Podíl lidí nad 65 let 13,8 % 2015 18,6 % 2025 +4,8 p. b. nárůst
Dokončené byty 2 2020 0 2024 3 celkem za období
Aktivní ekonomické subjekty 59 subjektů 2015 68 subjektů 2025 +15,3 % nárůst
Podíl nezaměstnaných 2,59 % 2020 6,25 % 2024 +3,7 p. b. nárůst
Příjmy rozpočtu na obyvatele v běžných cenách 19 495 Kč 2020 27 607 Kč 2025 +41,6 % nárůst

Srovnává se první rok s daty v posledních deseti letech s posledním rokem; u dokončených bytů je změna součet za celé období. Peněžní údaje jsou v běžných cenách, bez očištění o inflaci.

Vývoj v čase

7 grafů

Narození a zemřelí

Narození Zemřelí

0 2 4 6 9 2020 - Narození: 5 2020 - Zemřelí: 7 2021 - Narození: 6 2021 - Zemřelí: 7 2022 - Narození: 5 2022 - Zemřelí: 8 2023 - Narození: 4 2023 - Zemřelí: 6 2024 - Narození: 6 2024 - Zemřelí: 7 2025 - Narození: 3 2025 - Zemřelí: 7 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Stěhování

Přistěhovalí Vystěhovalí

0 10 19 29 39 2020 - Přistěhovalí: 11 2020 - Vystěhovalí: 24 2021 - Přistěhovalí: 14 2021 - Vystěhovalí: 20 2022 - Přistěhovalí: 34 2022 - Vystěhovalí: 23 2023 - Přistěhovalí: 23 2023 - Vystěhovalí: 17 2024 - Přistěhovalí: 31 2024 - Vystěhovalí: 12 2025 - Přistěhovalí: 36 2025 - Vystěhovalí: 8 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Přirozený přírůstek a saldo stěhování

Přirozený přírůstek Saldo stěhování

-17 -5 8 20 32 2020 Přirozený přírůstek: -2 Saldo stěhování: -13 2021 Přirozený přírůstek: -1 Saldo stěhování: -6 2022 Přirozený přírůstek: -3 Saldo stěhování: 11 2023 Přirozený přírůstek: -2 Saldo stěhování: 6 2024 Přirozený přírůstek: -1 Saldo stěhování: 19 2025 Přirozený přírůstek: -4 Saldo stěhování: 28 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Sňatky a rozvody

Sňatky Rozvody

0,7 1,6 2,5 3,4 4,3 2022 Sňatky: 1 Rozvody: 1 2023 Sňatky: 4 Rozvody: 3 2024 Sňatky: 3 Rozvody: 2 2022 2023 2024

Obyvatelé při sčítání lidu 1869-2011

v hranicích obce z roku 2011
0 396 792 1 188 1 584 1869 - Obyvatel při sčítání: 1 440 1880 - Obyvatel při sčítání: 1 467 1890 - Obyvatel při sčítání: 1 438 1900 - Obyvatel při sčítání: 1 394 1910 - Obyvatel při sčítání: 1 315 1921 - Obyvatel při sčítání: 1 249 1930 - Obyvatel při sčítání: 1 341 1950 - Obyvatel při sčítání: 769 1961 - Obyvatel při sčítání: 739 1970 - Obyvatel při sčítání: 630 1980 - Obyvatel při sčítání: 606 1991 - Obyvatel při sčítání: 569 2001 - Obyvatel při sčítání: 632 2011 - Obyvatel při sčítání: 660 1869 1890 1910 1930 1961 1980 2001 2011

Rozpočet

tis. Kč

Příjmy Výdaje

0 4 979 9 958 14 937 19 916 2020 - Příjmy: 11 795 2020 - Výdaje: 10 254 2021 - Příjmy: 12 376 2021 - Výdaje: 8 594 2022 - Příjmy: 13 634 2022 - Výdaje: 11 752 2023 - Příjmy: 16 323 2023 - Výdaje: 9 233 2024 - Příjmy: 18 441 2024 - Výdaje: 14 052 2025 - Příjmy: 18 082 2025 - Výdaje: 15 638 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Nezaměstnanost

%
2 3 4 6 7 2020 Podíl nezaměstnaných: 2,59 2021 Podíl nezaměstnaných: 2,93 2022 Podíl nezaměstnaných: 2,92 2023 Podíl nezaměstnaných: 3,56 2024 Podíl nezaměstnaných: 6,25 2020 2021 2022 2023 2024

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →

V roce 2025 se v Blíževedlích narodily 3 děti a zemřelo 7 lidí.

655
+24 proti 2024 2000-2025
2025
318
+7 proti 2024 2000-2025
2025
337
+17 proti 2024 2000-2025
2025
31,2 ob./km²
+1,1 proti 2024
okres 95,3 · ČR 138,4
4680. z 6 258 obcí · 1247. z 1 383 podobně velkých
2020-2025
2025
51,5 %
+0,7 proti 2024
okres 50,5 · ČR 50,8
907. z 6 254 obcí · 127. z 1 383 podobně velkých
2000-2025
2025
40,9 let
−0,2 proti 2024
okres 43,5 · ČR 43,3
5251. z 6 254 obcí · 1165. z 1 383 podobně velkých
2000-2025
2025
18,6 %
+0,4 proti 2024
okres 20,9 · ČR 20,8
4393. z 6 254 obcí · 951. z 1 383 podobně velkých
2000-2025
2025
17,7 %
+1,2 proti 2024
okres 14,5 · ČR 15,1
1354. z 6 254 obcí · 296. z 1 383 podobně velkých
2000-2025
2025
105,2
−5,4 proti 2024
okres 143,8 · ČR 138,0
4795. z 6 249 obcí · 1053. z 1 383 podobně velkých
2000-2025
2025
63,7 %
−1,6 proti 2024
okres 64,6 · ČR 64,1
3032. z 6 254 obcí · 720. z 1 383 podobně velkých
2000-2025
2025
Další ukazatele (24)
633
+16 proti 2024 2000-2025
2025
589
sčítání 2021
660
+28 proti 2001 1869-2011
2011
263
sčítání 2021
210
sčítání 2021
70
sčítání 2021
43
sčítání 2021
373
sčítání 2021
36
sčítání 2021
5
sčítání 2021
24
+6 proti 2024 2020-2025
2025
3
−3 proti 2024 2020-2025
2025
-4
−3 proti 2024 2020-2025
2025
36
+5 proti 2024 2020-2025
2025
2
−1 proti 2023 2022-2024
2024
28
+9 proti 2024 2020-2025
2025
3
−1 proti 2023 2022-2024
2024
8
−4 proti 2024 2020-2025
2025
7
0 proti 2024 2020-2025
2025
4,7 ‰
−5,0 proti 2024
okres 6,5 · ČR 7,1
4404. z 6 254 obcí · 1018. z 1 383 podobně velkých
2020-2025
2025
36,6 ‰
+8,1 proti 2024
okres -6,4 · ČR 0,6
430. z 6 254 obcí · 54. z 1 383 podobně velkých
2020-2025
2025
3,2 ‰
−1,8 proti 2023
okres 2,1
2022-2024
2024
4,9 ‰
−1,8 proti 2023
okres 3,9
2022-2024
2024
11,1 ‰
−0,3 proti 2024
okres 11,5 · ČR 10,4
2298. z 6 254 obcí · 459. z 1 383 podobně velkých
2020-2025
2025

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 30,6 % lidí (180 z 589), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 3 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 601 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 589.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
301
51,1 % obyvatel
Ženy
288
48,9 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
117
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % 6 % 6 % Muži 90+ let: 1 (0,2 %) Ženy 90+ let: 1 (0,2 %) 90+ Muži 85-89 let: 0 (0,0 %) Ženy 85-89 let: 2 (0,3 %) 85-89 Muži 80-84 let: 2 (0,3 %) Ženy 80-84 let: 3 (0,5 %) 80-84 Muži 75-79 let: 9 (1,5 %) Ženy 75-79 let: 16 (2,7 %) 75-79 Muži 70-74 let: 24 (4,1 %) Ženy 70-74 let: 12 (2,0 %) 70-74 Muži 65-69 let: 23 (3,9 %) Ženy 65-69 let: 31 (5,3 %) 65-69 Muži 60-64 let: 17 (2,9 %) Ženy 60-64 let: 15 (2,6 %) 60-64 Muži 55-59 let: 15 (2,6 %) Ženy 55-59 let: 16 (2,7 %) 55-59 Muži 50-54 let: 14 (2,4 %) Ženy 50-54 let: 7 (1,2 %) 50-54 Muži 45-49 let: 29 (4,9 %) Ženy 45-49 let: 26 (4,4 %) 45-49 Muži 40-44 let: 35 (5,9 %) Ženy 40-44 let: 26 (4,4 %) 40-44 Muži 35-39 let: 22 (3,7 %) Ženy 35-39 let: 16 (2,7 %) 35-39 Muži 30-34 let: 13 (2,2 %) Ženy 30-34 let: 15 (2,6 %) 30-34 Muži 25-29 let: 20 (3,4 %) Ženy 25-29 let: 11 (1,9 %) 25-29 Muži 20-24 let: 12 (2,0 %) Ženy 20-24 let: 13 (2,2 %) 20-24 Muži 15-19 let: 20 (3,4 %) Ženy 15-19 let: 17 (2,9 %) 15-19 Muži 10-14 let: 17 (2,9 %) Ženy 10-14 let: 27 (4,6 %) 10-14 Muži 5-9 let: 14 (2,4 %) Ženy 5-9 let: 16 (2,7 %) 5-9 Muži 0-4 let: 14 (2,4 %) Ženy 0-4 let: 18 (3,1 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Obce a území

Téma obce a území →

Zemědělská půda tvoří 50,2 % katastru Blíževedel.

20,98 km²
2025
50,2 %
0 proti 2024
okres 40,1 · ČR 53,1
4551. z 6 258 obcí · 1001. z 1 383 podobně velkých
1993-2025
2025
42,4 %
0 proti 2024
okres 47,4 · ČR 34,0
1397. z 6 258 obcí · lepší než 77 % · 321. z 1 383 podobně velkých
1993-2025
2025
0,88 %
0 proti 2024
okres 2,41 · ČR 2,18
3640. z 6 258 obcí · 791. z 1 383 podobně velkých
1993-2025
2025
0,89 %
0 proti 2024
okres 1,41 · ČR 1,73
4996. z 6 258 obcí · 1198. z 1 383 podobně velkých
1993-2025
2025
4
2025

Využití území a vybavenost

2025

Využití území

  • Orná půda 620 29,9 %
  • Zahrady 28 1,4 %
  • Trvalé travní porosty 378 18,2 %
  • Lesní půda 890 43,0 %
  • Vodní plochy 18 0,9 %
  • Zastavěné plochy 19 0,9 %
  • Ostatní plochy 117 5,6 %

Celkem 2 071 ha

Co v obci je

  • Vodovod
  • Kanalizace s ČOV
  • Kulturní dům
  • Kostel

4 z 12 sledovaných položek

Veřejné finance

Téma veřejné finance →

Rozpočtové příjmy Blíževedel byly v roce 2025 18 mil. Kč, v přepočtu 27 607 Kč na obyvatele.

0 tis. Kč
2025
0 Kč
okres 4 720 651 215 · ČR 600 469 124 785
5506. z 6 258 obcí · 1335. z 1 383 podobně velkých
2023
16 193 tis. Kč
+979 proti 2024 2020-2025
2025
482 tis. Kč
−1 247 proti 2024 2020-2025
2025
18 082 tis. Kč
−358 proti 2024 2020-2025
2025
2 444 tis. Kč
−1 944 proti 2024 2020-2025
2025
15 638 tis. Kč
+1 586 proti 2024 2020-2025
2025
0 Kč
okres 4 086 · ČR 5 825
1. z 6 247 obcí · 1. z 1 383 podobně velkých
2025
2,7 %
−6,7 proti 2024
okres 13,7 · ČR 18,9
5673. z 6 253 obcí · 1271. z 1 383 podobně velkých
2020-2025
2025
Další ukazatele (3)
0 Kč
okres 46 189 · ČR 79 370
5503. z 6 254 obcí · 1335. z 1 383 podobně velkých
2023
27 607 Kč
−1 618 proti 2024
okres 37 712 · ČR 48 930
5115. z 6 253 obcí · 1081. z 1 383 podobně velkých
2020-2025
2025
23 875 Kč
+1 605 proti 2024
okres 39 875 · ČR 47 568
4922. z 6 253 obcí · 1092. z 1 383 podobně velkých
2020-2025
2025

Práce a ekonomika

Téma práce a ekonomika →

Ke konci srpna 2026 byl podíl nezaměstnaných osob v Blíževedlích 7,19 %, o 0,48 procentního bodu méně než měsíc předtím.

7,19 %
−0,48 proti červenci 2026
okres 6,01 · ČR 5,05
5669. z 6 254 obcí · lepší než 9 % · 1315. z 1 383 podobně velkých
2016-2026
srpen 2026
33
−2 proti červenci 2026 2018-2026
srpen 2026

Nezaměstnanost během roku

MPSV

Podíl nezaměstnaných osob po měsících

%
Podíl nezaměstnaných osob po měsících (%)
Rok ledúnobředubkvěčvnčvcsrpzářříjlispro
2016 8,26 8,03 7,34 6,88 6,51 5,12 5,81 4,88 4,19 3,26 3,72 4,42
2017 5,58 5,58 3,95 4,19 4,00 3,29 2,12 2,12 3,29 2,82 2,82 4,00
2018 4,00 3,53 3,53 1,88 1,96 1,71 2,45 2,45 2,20 1,47 1,71 2,45
2019 2,93 2,45 2,20 1,71 1,27 2,03 2,03 2,79 2,28 1,52 2,28 2,28
2020 2,79 2,28 2,79 3,80 5,18 4,92 4,15 4,40 4,15 3,63 3,63 2,59
2021 3,37 3,37 3,89 3,11 1,60 1,33 1,33 0,80 0,53 1,33 1,86 2,93
2022 3,46 3,46 3,72 3,46 3,18 3,71 2,65 2,39 3,18 2,65 2,65 2,92
2023 2,65 2,39 2,12 1,33 1,86 2,39 2,12 2,92 3,18 3,71 3,05 3,56
2025 7,75 8,00 7,00 7,00 7,04 7,04 6,80 6,55 7,77 8,25 7,77 8,01
2026 10,68 11,17 10,44 8,98 7,91 7,91 7,67 7,19 bez údaje bez údaje bez údaje bez údaje

Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu 15-64 let ke konci měsíce. Sezónní práce (stavebnictví, zemědělství, turistika) obvykle snižuje nezaměstnanost v létě a zvedá ji v zimě.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →

V roce 2025 bylo v Blíževedlích registrováno 126 ekonomických subjektů, o 1 více než rok předtím.

126 subjektů
+1 proti 2024 2001-2025
2025
68 subjektů
+4 proti 2024 2010-2025
2025
54,0 %
+2,8 proti 2024
okres 56,2 · ČR 61,6
5488. z 6 257 obcí · lepší než 12 % · 1283. z 1 383 podobně velkých
2010-2025
2025
19,8
okres 20,5 · ČR 17,1
4609. z 6 246 obcí · 1019. z 1 383 podobně velkých
2001-2025
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026

Nejvíc podniků v Blíževedlích působí v oboru zemědělství, lesnictví, rybářství (19,2 %), následují ubytování, stravování a pohostinství a zpracovatelský průmysl.

Vzniklo za 12 měsíců
6
Zaniklo za 12 měsíců
0
Má zaměstnance
21,7 %
z 60 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Zemědělství, lesnictví, rybářství 25 19,2 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 14 10,8 %
  • Zpracovatelský průmysl 14 10,8 %
  • Stavebnictví 12 9,2 %
  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 12 9,2 %
  • Ostatní činnosti 11 8,5 %
  • Doprava a skladování 10 7,7 %
  • Profesní, vědecké a technické činnosti 7 5,4 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 4 3,1 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 3 2,3 %
  • Vzdělávání 3 2,3 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 2 1,5 %
  • Ostatní 3 2,3 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 110 84,6 %
  • Společnost s ručením omezeným 10 7,7 %
  • Spolek 5 3,8 %
  • Honební společenstvo 2 1,5 %
  • Obec 1 0,8 %
  • Akciová společnost 1 0,8 %
  • Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem 1 0,8 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 16 12,3 %
  • 3-10 let 23 17,7 %
  • 10-20 let 40 30,8 %
  • 20-30 let 26 20,0 %
  • Více než 30 let 25 19,2 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 47 36,2 %
  • 1-9 zaměstnanců 9 6,9 %
  • 10-49 zaměstnanců 4 3,1 %
  • Neuvedeno 70 53,8 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →

Při sčítání v roce 2021 bylo v Blíževedlích 215 obydlených bytů.

279
0 proti srpnu 2026
říjen 2026
36
0 proti srpnu 2026
říjen 2026
228
+17 proti 2001 1869-2011
2011
215
sčítání 2021
43
sčítání 2021
93
sčítání 2021
33
sčítání 2021
165
sčítání 2021
2
sčítání 2021
2
sčítání 2021
Další ukazatele (5)
0
0 proti 2023 2020-2024
2024
0,00
0 proti 2023
okres 1,56 · ČR 2,78
3913. z 6 254 obcí · 1068. z 1 383 podobně velkých
2020-2024
2024
12,9 %
0 proti srpnu 2026
okres 18,3 · ČR 13,4
1698. z 6 256 obcí · 373. z 1 383 podobně velkých
říjen 2026

V Blíževedlích je jedna mateřská škola s 32 dětmi.

18
sčítání 2021
87
sčítání 2021
117
sčítání 2021
3,7 %
ORP 9,3
6086. z 6 254 obcí · 1372. z 1 383 podobně velkých
sčítání 2021
37
září 2026
0
září 2026
0
září 2026
0
září 2026

Školy se počítají jako samostatné subjekty, ne jako budovy nebo třídy - jeden subjekt často provozuje několik pracovišť.

Školy v obci

1 subjekt
  • Mateřská škola MŠ 37

Podle rejstříku škol MŠMT, stav k září 2026. Číslo je nejvyšší povolený počet dětí nebo žáků, ne skutečný stav.

Zdravotnictví

Téma zdravotnictví →

Zdravotnická zařízení v obci

1 míst péče
  • Praktický lékař 1

Místa poskytování zdravotní péče podle registru NRPZS (ÚZIS). Jedno místo může sdílet víc lékařů. Lékárny tu nejsou - počítají se podle úřední evidence SÚKL.

Volby a politika

Téma volby a politika →
60,3 %
+7,4 proti 2021
okres 64,3 · ČR 69,0
6050. z 6 254 obcí · lepší než 3 % · 1353. z 1 383 podobně velkých
2002-2025
2025
60,2 %
+6,1 proti 2018
okres 64,9 · ČR 70,3
6119. z 6 254 obcí · lepší než 2 % · 1370. z 1 383 podobně velkých
2013-2023
2023
25,0 %
+2,5 proti 2020
okres 29,4 · ČR 33,3
6021. z 6 253 obcí · lepší než 3 % · 1339. z 1 383 podobně velkých
2000-2024
2024
55,2 %
−3,5 proti 2022
okres 43,6 · ČR 48,1
4033. z 6 249 obcí · lepší než 35 % · 927. z 1 383 podobně velkých
2002-2026
2026
29,6 %
+10,5 proti 2019
okres 32,3 · ČR 36,8
5838. z 6 254 obcí · lepší než 6 % · 1292. z 1 383 podobně velkých
2004-2024
2024
16,7 %
+6,5 proti 2020
okres 23,2
1801. z 2 184 obcí · lepší než 17 % · 379. z 493 podobně velkých
2026

Zastoupení v Senátu

Obec patří do senátního obvodu č. 36 - Česká Lípa. Senátoři se volí na šest let a Senát se obnovuje po třetinách, takže se tu nevolí při každých volbách.

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 55,2 %
SNK: 63,2 % SNK: 36,8 %
  • SNK 63,2 %
  • SNK 36,8 %

3 655 platných hlasů · 1 okrsek

Senát 2026 - 1. kolo

účast 37,7 %
Jitka Volfová: 31,4 % Martin Půta: 29,8 % Vít Vomáčka: 26,1 % Jiří Vosecký: 9,6 % Leoš Hamrský: 3,2 %

188 platných hlasů · 1 okrsek · odchylka proti kraji

Senát 2026 - 2. kolo

účast 16,7 %
Martin Půta: 62,7 % Jitka Volfová: 37,3 %

83 platných hlasů · 1 okrsek · odchylka proti kraji

Sněmovna 2025

účast 60,3 %
ANO: 49,7 % SPOLU: 11,7 % AUTO: 9,7 % SPD: 8,0 % STAN: 7,7 % Stačilo!: 4,7 % Ostatní: 8,7 %

300 platných hlasů · 1 okrsek · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 29,6 %
ANO: 31,3 % KDU+ODS+TOP 09: 19,0 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 11,6 % AUTO+PŘÍSAHA: 8,2 % SPD+Trikolora: 6,8 % STAN+SLK: 5,4 % Ostatní: 17,7 %
  • ANO 31,3 % +4,6
  • KDU+ODS+TOP 09 19,0 % +1,1
  • ČSNS+KSČM+SD-SN 11,6 % +2,9
  • AUTO+PŘÍSAHA 8,2 % -3,2
  • SPD+Trikolora 6,8 % +0,5
  • STAN+SLK 5,4 % -7,3
  • Piráti 4,8 % -0,7
  • PRO2022+SVPROZS 3,4 % +0,9
  • Ostatní (9) 9,5 %

147 platných hlasů · 1 okrsek · odchylka proti kraji

Kraje 2024

účast 25,0 %
ANO: 39,2 % ČSNS+KSČM: 14,2 % KDU+ODS+TOP 09: 11,7 % SPD+Trikolora: 10,8 % SLK: 10,8 % Svobod+Soukrom: 2,5 % Ostatní: 10,8 %
  • ANO 39,2 % +6,3
  • ČSNS+KSČM 14,2 % +9,2
  • KDU+ODS+TOP 09 11,7 % +2,9
  • SPD+Trikolora 10,8 % +5,7
  • SLK 10,8 % -23,9
  • Svobod+Soukrom 2,5 % +1,1
  • Piráti 2,5 % -1,3
  • PRO 2022 1,7 % +0,3
  • Ostatní (4) 6,7 %

120 platných hlasů · 1 okrsek · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 57,5 %
Andrej Babiš: 48,5 % Petr Pavel: 28,7 % Danuše Nerudová: 10,3 % Pavel Fischer: 4,4 % Karel Diviš: 3,7 % Jaroslav Bašta: 2,6 % Ostatní: 1,8 %
  • Andrej Babiš 48,5 % +14,1
  • Petr Pavel 28,7 % -6,9
  • Danuše Nerudová 10,3 % -3,6
  • Pavel Fischer 4,4 % -1,8
  • Karel Diviš 3,7 % +1,9
  • Jaroslav Bašta 2,6 % -2,4
  • Marek Hilšer 1,8 % -0,8

272 platných hlasů · 1 okrsek · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 60,2 %
Andrej Babiš: 57,6 % Petr Pavel: 42,4 %
  • Andrej Babiš 57,6 % +16,4
  • Petr Pavel 42,4 % -16,4

283 platných hlasů · 1 okrsek · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

15 mandátů

SNK

10 mandátů · 63,2 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
David Dvořák 46 1. 153
Jan Česaný 49 2. 151
Miroslav Šponiar 22 3. 168
Sára Dvořáková 22 4. 149
Antonín Kubišta 48 5. 153
Lukáš Hybler 53 6. 152
Romana Dvořáková 68 7. 152
Ilona Ungerová 52 8. 151
Zdeněk Šponiar 46 9. 155
Klára Kyselová 48 10. 162

Srdcem a rozumem pro obec

SNK

5 mandátů · 36,8 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Pavel Gregor 44 1. 95
Mgr. Kristýna Lánská 44 2. 95
MUDr. Michal Votruba 77 3. 88
Lukáš Havlas 40 4. 92
Jiří Dvořák 52 5. 91

Sdružení Blíže k občanům

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Sociální situace

Téma sociální situace →
67
září 2026
336
září 2026
5 b.
+3 proti 2023 2016-2024
2024
102,3 ‰
okres 85,1 · ČR 76,0
5872. z 6 101 obcí · lepší než 3 % · 1360. z 1 383 podobně velkých
září 2026
273 osob
sčítání 2021
178 osob
sčítání 2021
26 osob
sčítání 2021
-247 osob
sčítání 2021
53 osob
sčítání 2021

Dojížďka za prací a do školy

sčítání 2021

Kam se vyjíždí

Do jiných obcí vyjíždí 270 lidí.

Odkud se přijíždí

Z jiných obcí dojíždí 26 lidí.

Údaje jsou ze Sčítání 2021 a zachycují stav ke dni sčítání 26. března 2021, kdy část lidí pracovala z domova. Směry jsou jen mezi obcemi Česka, počet vyjíždějících výš zahrnuje i cesty do ciziny.

210
0 proti 2024 2023-2025
2025
75,3 %
0 proti 2024
okres 49,6 · ČR 73,4
3355. z 6 256 obcí · lepší než 46 % · 741. z 1 383 podobně velkých
2023-2025
2025

Cestovní ruch

Téma cestovní ruch →

V Blíževedlích je jedno ubytovací zařízení.

Kulturní památky

15
  • kostel sv. Václava
  • kovárna
  • zřícenina hradu Hřídelík
  • zřícenina hradu Ronov

Dále 11 staveb bez vlastního jména: dům (4), usedlost (3), sýpka, sloup se sousoším nejsvětější trojice, kříž, hospodářský dvůr.

Životní prostředí

Téma životní prostředí →
423 kg
+14 proti 2023
okres 398 · ČR 414
4237. z 6 254 obcí · lepší než 32 % · 948. z 1 383 podobně velkých
2021-2024
2024
270 kg
+29 proti 2023
okres 193 · ČR 205
5569. z 6 254 obcí · lepší než 10 % · 1270. z 1 383 podobně velkých
2021-2024
2024
53 kg
+2 proti 2023
okres 57 · ČR 69
4230. z 6 254 obcí · lepší než 32 % · 953. z 1 383 podobně velkých
2021-2024
2024
266,6 t
+16,4 proti 2023 2021-2024
2024
170,1 t
+22,7 proti 2023 2021-2024
2024
10,4 t
+0,1 proti 2023 2021-2024
2024
0,0 t
2024
35,8 %
−3,0 proti 2023
ORP 45,1
4902. z 6 258 obcí · lepší než 21 % · 1121. z 1 383 podobně velkých
2021-2024
2024
33,7 t
+2,3 proti 2023 2021-2024
2024
Další ukazatele (7)
6,7 t
+2,0 proti 2023 2021-2024
2024
12,3 t
+1,0 proti 2023 2021-2024
2024
12,4 t
−1,4 proti 2023 2021-2024
2024
2,4 t
+0,6 proti 2023 2021-2024
2024
51,8 t
−8,8 proti 2023 2021-2024
2024
0,0 t
0 proti 2023 2021-2024
2024
0,6 t
0 proti 2023 2021-2024
2024

Památné stromy a příroda

25 stromů
  • Alej Hvězda 22
  • Skupina ve Skalce 2
  • Lípa u silnice Blíževedly-Rašovice

Podle Ústředního seznamu ochrany přírody (AOPK ČR). U skupin stromů je uvedený počet stromů.

Data po letech

26 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2025 655 318 337 3 7 -4 36 8 28 24
2024 631 311 320 6 7 -1 31 12 19 18
2023 613 306 307 4 6 -2 23 17 6 4
2022 609 307 302 5 8 -3 34 23 11 8
2021 601 306 295 6 7 -1 14 20 -6 -7
2020 605 307 298 5 7 -2 11 24 -13 -15
2019 620 315 305 - - - - - - -
2018 626 313 313 - - - - - - -
2017 646 323 323 - - - - - - -
2016 648 326 322 - - - - - - -
2015 651 323 328 - - - - - - -
2014 651 319 332 - - - - - - -
2013 667 332 335 - - - - - - -
2012 677 342 335 - - - - - - -
2011 685 351 334 - - - - - - -
2010 633 329 304 - - - - - - -
2009 652 342 310 - - - - - - -
2008 641 339 302 - - - - - - -
2007 624 329 295 - - - - - - -
2006 634 331 303 - - - - - - -
2005 628 327 301 - - - - - - -
2004 626 322 304 - - - - - - -
2003 638 330 308 - - - - - - -
2002 640 330 310 - - - - - - -
2001 643 326 317 - - - - - - -
2000 660 326 334 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi 6 258 obcemi Česka drží Blíževedly 2 335. místo podle počtu obyvatel.

Mezi obcemi okresu

27. z 57

Mezi všemi obcemi

2 335. z 6 258

percentil 63. - 63 % území je menších

Velikostní skupina

500 až 999 obyvatel

Stupeň urbanizace: venkov (DEGURBA, ČSÚ).

Takových obcí je v Česku 1 383. Pořadí „mezi podobně velkými" u ukazatelů se počítá v téhle skupině (velikostní skupiny obcí podle ČSÚ).

Proti obcím stejné velikosti

  • Průměrný věk obec 40,9 let medián 42,9 let
  • Děti 0-14 let obec 17,7 % medián 15,9 %
  • Senioři 65+ obec 18,6 % medián 20,1 %
  • Nezaměstnanost obec 7,19 % medián 4,20 %
  • Subjektů na 100 ob. obec 19,8 medián 21,9
  • Bytů na 1 000 ob. obec 0,00 medián 2,20
  • Příjmy na obyvatele obec 27 607 Kč medián 33 000 Kč

Medián (čárka) je prostřední hodnota skupiny (obce od 500 do 999 obyvatel): polovina obcí má vyšší, polovina nižší. Světlý pás ukazuje, kde leží prostřední polovina obcí skupiny. Vždy za stejné období jako údaj obce.

Správní obvod

Česká Lípa

Obec s rozšířenou působností, kam se chodí pro občanku, řidičák nebo stavební povolení.

Části obce 4

Blíževedly · Hvězda · Litice · Skalka

Zdroje dat: AOPK ČR · ČSÚ · ČTÚ · ČÚZK · Exekutorská komora ČR · Ministerstvo financí · Ministerstvo životního prostředí · MMR ČR · MPSV · MŠMT · NPÚ · SÚKL · ÚZIS · Volby.cz · zdroje dat a licence