Správní obvod ORP

Písek

Kraj Jihočeský kraj

Obyvatel 2025 54 718
Rozloha
741,80 km²
Hustota
73,8 ob./km²dopočet
Kód RÚIAN
400
Poloha
49,3112, 14,1491

Správní obvod Písek má 54 718 obyvatel a mezi srovnatelnými územími je na 53. místě z 205. Za poslední rok jich ubylo o 0,2 %. Rozkládá se na 741,80 km². Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 144 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 14,7 % obyvatel starších patnácti let. Podíl nezaměstnaných byl 4,59 % a rozpočtové příjmy vycházejí na 40 796 Kč na obyvatele.

Vývoj počtu obyvatel

2000-2025
50 544 51 718 52 892 54 066 55 240 2000 2000: 50 956 obyvatel 2001: 50 935 obyvatel 2002: 51 025 obyvatel 2003: 51 040 obyvatel 2004 2004: 51 090 obyvatel 2005: 51 157 obyvatel 2006: 51 349 obyvatel 2007: 51 451 obyvatel 2008 2008: 51 728 obyvatel 2009: 51 760 obyvatel 2010: 51 885 obyvatel 2011: 51 846 obyvatel 2012 2012: 51 978 obyvatel 2013: 52 018 obyvatel 2014: 52 168 obyvatel 2015: 52 265 obyvatel 2016 2016: 52 521 obyvatel 2017: 52 816 obyvatel 2018: 53 121 obyvatel 2019: 53 352 obyvatel 2020 2020: 53 413 obyvatel 2021: 52 744 obyvatel 2022: 54 337 obyvatel 2023: 54 647 obyvatel 2024: 54 849 obyvatel 2025 2025: 54 718 obyvatel

Metodika

Území v číslech za 10 let

2015-2025
Ukazatel Tehdy Teď Změna Vývoj
Obyvatelé 52 265 2015 54 718 2025 +4,7 % mírný nárůst
Průměrný věk 42,6 let 2015 44,0 let 2025 +1,4 let mírný nárůst
Podíl lidí nad 65 let 19,6 % 2015 22,5 % 2025 +2,9 p. b. nárůst
Dokončené byty 34 2020 54 2024 266 celkem za období
Aktivní ekonomické subjekty 6 743 subjektů 2015 7 693 subjektů 2025 +14,1 % nárůst
Příjmy rozpočtu na obyvatele v běžných cenách 31 381 Kč 2020 40 796 Kč 2025 +30,0 % nárůst

Srovnává se první rok s daty v posledních deseti letech s posledním rokem; u dokončených bytů je změna součet za celé období. Peněžní údaje jsou v běžných cenách, bez očištění o inflaci.

Vývoj v čase

7 grafů

Narození a zemřelí

Narození Zemřelí

0 193 386 579 772 2020 - Narození: 521 2020 - Zemřelí: 649 2021 - Narození: 548 2021 - Zemřelí: 715 2022 - Narození: 527 2022 - Zemřelí: 657 2023 - Narození: 421 2023 - Zemřelí: 604 2024 - Narození: 410 2024 - Zemřelí: 563 2025 - Narození: 406 2025 - Zemřelí: 623 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Stěhování

Přistěhovalí Vystěhovalí

0 843 1 686 2 529 3 372 2020 - Přistěhovalí: 1 491 2020 - Vystěhovalí: 1 302 2021 - Přistěhovalí: 1 738 2021 - Vystěhovalí: 1 404 2022 - Přistěhovalí: 3 122 2022 - Vystěhovalí: 1 399 2023 - Přistěhovalí: 2 320 2023 - Vystěhovalí: 1 827 2024 - Přistěhovalí: 2 324 2024 - Vystěhovalí: 1 969 2025 - Přistěhovalí: 2 021 2025 - Vystěhovalí: 1 935 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Přirozený přírůstek a saldo stěhování

Přirozený přírůstek Saldo stěhování

-411 171 753 1 335 1 917 2020 Přirozený přírůstek: -128 Saldo stěhování: 189 2021 Přirozený přírůstek: -167 Saldo stěhování: 334 2022 Přirozený přírůstek: -130 Saldo stěhování: 1 723 2023 Přirozený přírůstek: -183 Saldo stěhování: 493 2024 Přirozený přírůstek: -153 Saldo stěhování: 355 2025 Přirozený přírůstek: -217 Saldo stěhování: 86 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Sňatky a rozvody

Sňatky Rozvody

85 130 175 220 265 2022 Sňatky: 250 Rozvody: 109 2023 Sňatky: 243 Rozvody: 100 2024 Sňatky: 233 Rozvody: 103 2022 2023 2024

Stěhování s cizinou

Z ciziny Do ciziny

0 509 1 017 1 526 2 035 2003 - Z ciziny: 121 2003 - Do ciziny: 77 2004 - Z ciziny: 183 2004 - Do ciziny: 100 2005 - Z ciziny: 152 2005 - Do ciziny: 39 2006 - Z ciziny: 197 2006 - Do ciziny: 48 2007 - Z ciziny: 195 2007 - Do ciziny: 77 2008 - Z ciziny: 203 2008 - Do ciziny: 21 2009 - Z ciziny: 67 2009 - Do ciziny: 36 2010 - Z ciziny: 85 2010 - Do ciziny: 29 2011 - Z ciziny: 53 2011 - Do ciziny: 15 2012 - Z ciziny: 114 2012 - Do ciziny: 58 2013 - Z ciziny: 116 2013 - Do ciziny: 66 2014 - Z ciziny: 123 2014 - Do ciziny: 42 2015 - Z ciziny: 156 2015 - Do ciziny: 65 2016 - Z ciziny: 230 2016 - Do ciziny: 49 2017 - Z ciziny: 364 2017 - Do ciziny: 65 2018 - Z ciziny: 428 2018 - Do ciziny: 51 2019 - Z ciziny: 403 2019 - Do ciziny: 104 2020 - Z ciziny: 255 2020 - Do ciziny: 160 2021 - Z ciziny: 397 2021 - Do ciziny: 61 2022 - Z ciziny: 1 884 2022 - Do ciziny: 110 2023 - Z ciziny: 749 2023 - Do ciziny: 219 2024 - Z ciziny: 653 2024 - Do ciziny: 434 2025 - Z ciziny: 592 2025 - Do ciziny: 376 2003 2007 2011 2015 2019 2023 2025

Obyvatelé při sčítání lidu 1869-2011

v hranicích obce z roku 2011
0 16 347 32 694 49 041 65 389 1869 - Obyvatel při sčítání: 55 923 1880 - Obyvatel při sčítání: 58 923 1890 - Obyvatel při sčítání: 57 175 1900 - Obyvatel při sčítání: 59 711 1910 - Obyvatel při sčítání: 60 545 1921 - Obyvatel při sčítání: 60 462 1930 - Obyvatel při sčítání: 57 882 1950 - Obyvatel při sčítání: 51 411 1961 - Obyvatel při sčítání: 51 792 1970 - Obyvatel při sčítání: 50 853 1980 - Obyvatel při sčítání: 53 070 1991 - Obyvatel při sčítání: 51 685 2001 - Obyvatel při sčítání: 51 025 2011 - Obyvatel při sčítání: 51 746 1869 1890 1910 1930 1961 1980 2001 2011

Rozpočet

tis. Kč

Příjmy Výdaje

0 640 703 1 281 405 1 922 108 2 562 811 2020 - Příjmy: 1 676 151 2020 - Výdaje: 1 651 230 2021 - Příjmy: 1 785 799 2021 - Výdaje: 1 732 443 2022 - Příjmy: 1 878 213 2022 - Výdaje: 1 904 025 2023 - Příjmy: 2 038 452 2023 - Výdaje: 2 005 836 2024 - Příjmy: 2 121 179 2024 - Výdaje: 2 025 626 2025 - Příjmy: 2 232 250 2025 - Výdaje: 2 372 973 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →
54 718
−131 proti 2024 2000-2025
2025
26 879
−83 proti 2024 2000-2025
2025
27 839
−48 proti 2024 2000-2025
2025
73,8 ob./km²
−0,2 proti 2024
kraj 64,9 · ČR 138,4
150. z 203 správních obvodů
2020-2025
2025
50,9 %
0 proti 2024
kraj 50,7 · ČR 50,8
40. z 205 správních obvodů
2000-2025
2025
44,0 let
+0,3 proti 2024
kraj 43,9 · ČR 43,3
82. z 205 správních obvodů
2003-2025
2025
22,5 %
+0,2 proti 2024
kraj 22,0 · ČR 20,8
68. z 205 správních obvodů
2003-2025
2025
14,9 %
−0,3 proti 2024
kraj 15,0 · ČR 15,1
102. z 205 správních obvodů
2003-2025
2025
150,5
+4,5 proti 2024
kraj 146,9 · ČR 138,0
82. z 205 správních obvodů
2003-2025
2025
62,6 %
+0,1 proti 2024
kraj 63,0 · ČR 64,1
140. z 205 správních obvodů
2003-2025
2025
Další ukazatele (29)
151,0
+5,0 proti 2024
kraj 146,9 · ČR 138,0
81. z 205 správních obvodů
2003-2025
2025
54 595
−112 proti 2024 2000-2025
2025
52 432
sčítání 2021
51 746
+721 proti 2001 1869-2011
2011
21 400
sčítání 2021
20 168
sčítání 2021
6 659
sčítání 2021
3 995
sčítání 2021
23 902
sčítání 2021
11 135
sčítání 2021
3 111
sčítání 2021
47,3 %
−2,2 proti 2024
kraj 47,9 · ČR 46,8
117. z 205 správních obvodů
2003-2025
2025
592
−61 proti 2024 2003-2025
2025
376
−58 proti 2024 2003-2025
2025
216
−3 proti 2024 2003-2025
2025
-131
−333 proti 2024 2020-2025
2025
406
−4 proti 2024 2020-2025
2025
-217
−64 proti 2024 2020-2025
2025
2 021
−303 proti 2024 2020-2025
2025
103
+3 proti 2023 2022-2024
2024
86
−269 proti 2024 2020-2025
2025
233
−10 proti 2023 2022-2024
2024
1 935
−34 proti 2024 2020-2025
2025
623
+60 proti 2024 2020-2025
2025
7,4 ‰
−0,1 proti 2024
kraj 7,1 · ČR 7,1
49. z 203 správních obvodů
2020-2025
2025
-2,4 ‰
−6,1 proti 2024
kraj -0,5 · ČR 0,6
115. z 203 správních obvodů
2020-2025
2025
1,9 ‰
0 proti 2023
kraj 1,9
101. z 205 správních obvodů
2022-2024
2024
4,3 ‰
−0,2 proti 2023
kraj 4,1
43. z 205 správních obvodů
2022-2024
2024
11,4 ‰
+1,1 proti 2024
kraj 10,9 · ČR 10,4
58. z 203 správních obvodů
2020-2025
2025

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 33,2 % lidí (17 395 z 52 432), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 210 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 52 744 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 52 432.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
25 824
49,3 % obyvatel
Ženy
26 608
50,7 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
144
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % Muži 90+ let: 108 (0,2 %) Ženy 90+ let: 307 (0,6 %) 90+ Muži 85-89 let: 257 (0,5 %) Ženy 85-89 let: 548 (1,1 %) 85-89 Muži 80-84 let: 493 (0,9 %) Ženy 80-84 let: 844 (1,6 %) 80-84 Muži 75-79 let: 908 (1,7 %) Ženy 75-79 let: 1 373 (2,6 %) 75-79 Muži 70-74 let: 1 600 (3,1 %) Ženy 70-74 let: 1 786 (3,4 %) 70-74 Muži 65-69 let: 1 792 (3,4 %) Ženy 65-69 let: 1 862 (3,6 %) 65-69 Muži 60-64 let: 1 556 (3,0 %) Ženy 60-64 let: 1 722 (3,3 %) 60-64 Muži 55-59 let: 1 648 (3,1 %) Ženy 55-59 let: 1 667 (3,2 %) 55-59 Muži 50-54 let: 1 755 (3,4 %) Ženy 50-54 let: 1 668 (3,2 %) 50-54 Muži 45-49 let: 2 218 (4,2 %) Ženy 45-49 let: 2 155 (4,1 %) 45-49 Muži 40-44 let: 2 090 (4,0 %) Ženy 40-44 let: 2 025 (3,9 %) 40-44 Muži 35-39 let: 1 668 (3,2 %) Ženy 35-39 let: 1 569 (3,0 %) 35-39 Muži 30-34 let: 1 578 (3,0 %) Ženy 30-34 let: 1 456 (2,8 %) 30-34 Muži 25-29 let: 1 408 (2,7 %) Ženy 25-29 let: 1 281 (2,4 %) 25-29 Muži 20-24 let: 1 219 (2,3 %) Ženy 20-24 let: 1 131 (2,2 %) 20-24 Muži 15-19 let: 1 280 (2,4 %) Ženy 15-19 let: 1 207 (2,3 %) 15-19 Muži 10-14 let: 1 527 (2,9 %) Ženy 10-14 let: 1 401 (2,7 %) 10-14 Muži 5-9 let: 1 367 (2,6 %) Ženy 5-9 let: 1 293 (2,5 %) 5-9 Muži 0-4 let: 1 352 (2,6 %) Ženy 0-4 let: 1 313 (2,5 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Na co lidé umírají

2003-2025

Podíl zemřelých podle hlavních skupin příčin smrti

% ze všech zemřelých

Nemoci oběhové soustavy Novotvary Nemoci dýchací soustavy Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné) Ostatní příčiny

0 13 27 40 53 2003 Nemoci oběhové soustavy: 46,11 Novotvary: 29,71 Nemoci dýchací soustavy: 8,98 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 1,9 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 4,66 Ostatní příčiny: 8,64 2004 Nemoci oběhové soustavy: 49,1 Novotvary: 23,84 Nemoci dýchací soustavy: 7,35 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 3,05 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 5,02 Ostatní příčiny: 11,64 2005 Nemoci oběhové soustavy: 43,67 Novotvary: 29,3 Nemoci dýchací soustavy: 6,43 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 2,46 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 6,62 Ostatní příčiny: 11,52 2006 Nemoci oběhové soustavy: 47,24 Novotvary: 28,31 Nemoci dýchací soustavy: 5,33 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 3,13 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 5,7 Ostatní příčiny: 10,29 2007 Nemoci oběhové soustavy: 48,14 Novotvary: 29,38 Nemoci dýchací soustavy: 6,19 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 2,65 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 4,6 Ostatní příčiny: 9,04 2008 Nemoci oběhové soustavy: 48,3 Novotvary: 27,21 Nemoci dýchací soustavy: 4,93 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 3,06 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 7,48 Ostatní příčiny: 9,02 2009 Nemoci oběhové soustavy: 48,47 Novotvary: 25 Nemoci dýchací soustavy: 6,46 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 4,25 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 7,31 Ostatní příčiny: 8,51 2010 Nemoci oběhové soustavy: 46,49 Novotvary: 28,95 Nemoci dýchací soustavy: 6,14 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 2,98 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 7,02 Ostatní příčiny: 8,42 2011 Nemoci oběhové soustavy: 44,65 Novotvary: 26,83 Nemoci dýchací soustavy: 4,88 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 5,44 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 6,38 Ostatní příčiny: 11,82 2012 Nemoci oběhové soustavy: 46,74 Novotvary: 23,01 Nemoci dýchací soustavy: 5,8 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 5,07 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 6,34 Ostatní příčiny: 13,04 2013 Nemoci oběhové soustavy: 42,59 Novotvary: 25,42 Nemoci dýchací soustavy: 8,92 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 4,71 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 3,54 Ostatní příčiny: 14,82 2014 Nemoci oběhové soustavy: 40,63 Novotvary: 31,08 Nemoci dýchací soustavy: 7,64 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 3,47 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 4,51 Ostatní příčiny: 12,67 2015 Nemoci oběhové soustavy: 40,03 Novotvary: 25,68 Nemoci dýchací soustavy: 9,29 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 6,93 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 4,56 Ostatní příčiny: 13,51 2016 Nemoci oběhové soustavy: 39,81 Novotvary: 28,93 Nemoci dýchací soustavy: 8,35 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 6,21 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 4,47 Ostatní příčiny: 12,23 2017 Nemoci oběhové soustavy: 39,76 Novotvary: 26,74 Nemoci dýchací soustavy: 6,77 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 6,08 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 4,69 Ostatní příčiny: 15,96 2018 Nemoci oběhové soustavy: 36,25 Novotvary: 25,92 Nemoci dýchací soustavy: 8,93 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 8,23 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 5,78 Ostatní příčiny: 14,89 2019 Nemoci oběhové soustavy: 35,66 Novotvary: 27,39 Nemoci dýchací soustavy: 6,97 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 8,91 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 4,05 Ostatní příčiny: 17,02 2020 Nemoci oběhové soustavy: 36,67 Novotvary: 21,11 Nemoci dýchací soustavy: 7,86 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 6,93 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 4,16 Ostatní příčiny: 23,27 2021 Nemoci oběhové soustavy: 31,19 Novotvary: 21,12 Nemoci dýchací soustavy: 6,43 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 5,03 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 2,52 Ostatní příčiny: 33,71 2022 Nemoci oběhové soustavy: 30,14 Novotvary: 29,38 Nemoci dýchací soustavy: 8,22 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 4,41 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 3,65 Ostatní příčiny: 24,2 2023 Nemoci oběhové soustavy: 30,46 Novotvary: 28,48 Nemoci dýchací soustavy: 5,96 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 4,64 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 3,31 Ostatní příčiny: 27,15 2024 Nemoci oběhové soustavy: 29,13 Novotvary: 29,84 Nemoci dýchací soustavy: 7,82 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 5,68 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 4,62 Ostatní příčiny: 22,91 2025 Nemoci oběhové soustavy: 30,82 Novotvary: 26 Nemoci dýchací soustavy: 11,4 Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek: 4,01 Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné): 4,49 Ostatní příčiny: 23,28 2003 2007 2011 2015 2019 2023 2025
Skupina příčin 200320152025 Změna od 2003
Nemoci oběhové soustavy 46,1 %40,0 %30,8 % -15,3 b.
Novotvary 29,7 %25,7 %26,0 % -3,7 b.
Nemoci dýchací soustavy 9,0 %9,3 %11,4 % +2,4 b.
Nemoci endokrinní, výživy a přeměny látek 1,9 %6,9 %4,0 % +2,1 b.
Vnější příčiny (úrazy, nehody a jiné) 4,7 %4,6 %4,5 % -0,2 b.
Ostatní příčiny 8,6 %13,5 %23,3 % +14,6 b.
Podíl ze všech zemřelých v roce, ČSÚ. Vnější příčiny (úrazy, nehody, otravy a další) jsou jen jako jeden souhrn. Ostatní příčiny zahrnují i covid-19 (2020-2022). Změna je v procentních bodech. V menším území jde ročně o stovky úmrtí, takže podíly mezi roky kolísají víc než za kraj nebo Česko.

Obce a území

Téma obce a území →
741,80 km²
−0,01 proti 2024 2020-2025
2025
157
2025

Veřejné finance

Téma veřejné finance →
389 807 tis. Kč
+16 521 proti 2024 2012-2025
2025
2 655 601 725 Kč
kraj 37 574 463 402 · ČR 600 469 124 785
61. z 203 správních obvodů
2023
1 449 061 tis. Kč
+87 781 proti 2024 2020-2025
2025
299 711 tis. Kč
+74 955 proti 2024 2020-2025
2025
2 232 250 tis. Kč
+111 071 proti 2024 2020-2025
2025
-140 723 tis. Kč
−236 275 proti 2024 2020-2025
2025
2 372 973 tis. Kč
+347 347 proti 2024 2020-2025
2025
7 124 Kč
+318 proti 2024
kraj 5 242 · ČR 5 825
140. z 203 správních obvodů · lepší než 31 %
2012-2025
2025
13,4 %
+2,8 proti 2024
kraj 16,8 · ČR 18,9
174. z 203 správních obvodů
2020-2025
2025
Další ukazatele (3)
48 533 Kč
kraj 57 550 · ČR 79 370
106. z 203 správních obvodů
2023
40 796 Kč
+2 122 proti 2024
kraj 42 194 · ČR 48 930
71. z 203 správních obvodů
2020-2025
2025
43 367 Kč
+6 436 proti 2024
kraj 44 296 · ČR 47 568
52. z 203 správních obvodů
2020-2025
2025

Práce a ekonomika

Téma práce a ekonomika →
4,59 %
0 proti červenci 2026
kraj 4,33 · ČR 5,05
94. z 206 správních obvodů · lepší než 54 %
2015-2026
srpen 2026
1 657
+6 proti červenci 2026 2015-2026
srpen 2026

Nezaměstnanost během roku

MPSV

Podíl nezaměstnaných osob po měsících

%
Podíl nezaměstnaných osob po měsících (%)
Rok ledúnobředubkvěčvnčvcsrpzářříjlispro
2016 4,81 4,69 4,26 3,60 3,18 3,10 3,21 3,06 2,98 2,90 3,04 3,34
2017 3,58 3,32 2,75 2,24 1,94 1,85 1,97 1,84 1,78 1,81 1,89 2,26
2018 2,52 2,44 2,02 1,55 1,26 1,20 1,39 1,40 1,35 1,23 1,38 1,64
2019 1,96 2,08 1,84 1,53 1,38 1,32 1,38 1,40 1,40 1,37 1,42 1,68
2020 2,17 2,14 2,10 2,60 2,67 2,59 2,39 2,12 1,89 1,81 2,00 2,34
2021 2,79 2,84 2,80 2,49 2,36 2,15 2,19 2,09 2,00 1,96 2,02 2,33
2022 2,71 2,56 2,34 2,08 2,01 1,93 1,97 2,21 2,39 2,38 2,39 2,68
2023 3,00 2,93 2,74 2,39 2,23 2,25 2,39 2,45 2,42 2,43 2,41 2,83
2025 4,07 4,21 4,06 3,74 3,69 3,72 3,85 3,91 3,98 3,97 4,00 4,23
2026 4,84 4,83 4,62 4,44 4,39 4,30 4,59 4,59 bez údaje bez údaje bez údaje bez údaje

Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu 15-64 let ke konci měsíce. Sezónní práce (stavebnictví, zemědělství, turistika) obvykle snižuje nezaměstnanost v létě a zvedá ji v zimě.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →
12 584 subjektů
+180 proti 2024 2001-2025
2025
7 693 subjektů
+224 proti 2024 2010-2025
2025
61,1 %
+0,9 proti 2024
kraj 60,6 · ČR 61,6
107. z 203 správních obvodů · lepší než 47 %
2010-2025
2025
23,3
kraj 24,3 · ČR 17,1
43. z 203 správních obvodů
2001-2025
červenec 2026

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →
17 953
srpen 2026
2 220
srpen 2026
13 488
+873 proti 2001 1869-2011
2011
22 215
sčítání 2021
11 399
sčítání 2021
6 909
sčítání 2021
2 134
sčítání 2021
17 947
sčítání 2021
84
sčítání 2021
10 134
sčítání 2021
Další ukazatele (5)
54
−58 proti 2023 2020-2024
2024
0
−14 proti 2023 2020-2024
2024
43
−54 proti 2023 2020-2024
2024
0,98
−1,07 proti 2023
kraj 2,40 · ČR 2,78
186. z 203 správních obvodů
2020-2024
2024
12,4 %
kraj 12,0 · ČR 13,4
88. z 203 správních obvodů
srpen 2026

Do počtu dokončených bytů se kromě rodinných a bytových domů počítají i nástavby, vestavby a byty v nebytových budovách - tady jde o 11 z 54 bytů.

6 508
sčítání 2021
14 421
sčítání 2021
5 494
sčítání 2021
14,7 %
45. z 206 správních obvodů
sčítání 2021
2 155
září 2026
6 680
září 2026
4 160
září 2026
3
září 2026
1 836
+29 proti 2023 2020-2024
2024
4 982
+24 proti 2023 2020-2024
2024

Školy se počítají jako samostatné subjekty, ne jako budovy nebo třídy - jeden subjekt často provozuje několik pracovišť.

Zdravotnictví

Téma zdravotnictví →
10
2026
23
2026
9
2026
16,5 let
+0,1 proti 2024
kraj 17,1
16. z 68 správních obvodů · lepší než 77 %
2012-2025
2025
20,5 let
+0,3 proti 2024
kraj 20,8
8. z 68 správních obvodů · lepší než 89 %
2012-2025
2025
Další ukazatele (5)
76,7 let
+0,1 proti 2024
kraj 77,4 · ČR 77,5
62. z 205 správních obvodů · lepší než 70 %
2012-2025
2025
82,8 let
+0,2 proti 2024
kraj 83,4 · ČR 83,2
50. z 205 správních obvodů · lepší než 75 %
2012-2025
2025

Volby a politika

Téma volby a politika →
70,5 %
+5,1 proti 2021
kraj 69,5 · ČR 69,0
76. z 206 správních obvodů · lepší než 63 %
2002-2025
2025
70,9 %
+3,7 proti 2018
kraj 70,8 · ČR 70,3
105. z 206 správních obvodů · lepší než 49 %
2013-2023
2023
35,3 %
−2,1 proti 2020
kraj 36,7 · ČR 33,3
53. z 205 správních obvodů · lepší než 74 %
2000-2024
2024
50,1 %
+3,2 proti 2022
kraj 51,2 · ČR 48,1
116. z 206 správních obvodů · lepší než 43 %
2002-2026
2026
36,7 %
+7,4 proti 2019
kraj 36,8 · ČR 36,8
87. z 206 správních obvodů · lepší než 58 %
2004-2024
2024
38,4 %
+24,9 proti 2022
kraj 20,8
19. z 93 správních obvodů · lepší než 80 %
2020-2026
2026

Výsledky voleb

Všechny volby →

Senát 2026 - 1. kolo

účast 38,4 %
Tomáš Fiala: 46,7 % Miroslav Ušatý: 29,5 % Jana Hrdinová: 23,8 %

12 114 platných hlasů · 66 okrsků · odchylka proti kraji

Sněmovna 2025

účast 70,5 %
ANO: 36,0 % SPOLU: 23,1 % STAN: 9,6 % SPD: 8,3 % Piráti: 8,2 % AUTO: 7,0 % Ostatní: 7,7 %

28 752 platných hlasů · 104 okrsků · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 36,7 %
ANO: 27,5 % KDU+ODS+TOP 09: 23,0 % AUTO+PŘÍSAHA: 10,6 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 10,4 % STAN+SLK: 6,7 % SPD+Trikolora: 5,6 % Ostatní: 16,2 %

15 100 platných hlasů · 104 okrsků · odchylka proti kraji

Kraje 2024

účast 35,3 %
ODS: 41,7 % ANO: 27,2 % ČSNSKSČMSDČSSD: 6,0 % KDU+T2020+TOP: 4,6 % SPD+Trikol+PRO: 4,3 % JIH 12: 3,9 % Ostatní: 12,3 %
  • ODS 41,7 % -5,8
  • ANO 27,2 % +3,1
  • ČSNSKSČMSDČSSD 6,0 % +0,4
  • KDU+T2020+TOP 4,6 % +0,1
  • SPD+Trikol+PRO 4,3 % +0,2
  • JIH 12 3,9 % +0,6
  • Piráti 3,7 % +1,2
  • SOCDEM 2,4 % +0,5
  • Ostatní (6) 6,1 %

14 460 platných hlasů · 104 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 68,9 %
Andrej Babiš: 35,9 % Petr Pavel: 34,2 % Danuše Nerudová: 14,7 % Pavel Fischer: 6,6 % Jaroslav Bašta: 3,8 % Marek Hilšer: 2,8 % Ostatní: 2,1 %
  • Andrej Babiš 35,9 % +1,0
  • Petr Pavel 34,2 % +0,7
  • Danuše Nerudová 14,7 % -0,4
  • Pavel Fischer 6,6 % -0,8
  • Jaroslav Bašta 3,8 % -0,5
  • Marek Hilšer 2,8 % -0,1
  • Karel Diviš 1,4 % +0,1
  • Tomáš Zima 0,7 % +0,1

28 165 platných hlasů · 104 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 70,9 %
Petr Pavel: 57,2 % Andrej Babiš: 42,8 %
  • Petr Pavel 57,2 % -1,4
  • Andrej Babiš 42,8 % +1,4

29 059 platných hlasů · 104 okrsků · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Sociální situace

Téma sociální situace →
2 767
září 2026
15 219
září 2026
50,6 ‰
kraj 47,2 · ČR 76,0
134. z 203 správních obvodů · lepší než 34 %
září 2026
16 653
+1 093 proti 2024 2023-2025
2025
92,8 %
+6,1 proti 2024
kraj 94,4 · ČR 73,4
41. z 203 správních obvodů · lepší než 80 %
2023-2025
2025

Cestovní ruch

Téma cestovní ruch →
99 138
+4 696 proti 2024 2012-2025
2025
17 484
+670 proti 2024 2012-2025
2025
301 583
+15 842 proti 2024 2012-2025
2025
3,0 nocí
0 proti 2024 2012-2025
2025
2 753
−71 proti 2024 2020-2025
2025
66
0 proti 2024 2020-2025
2025
17,6 %
−0,2 proti 2024
kraj 31,3 · ČR 46,3
87. z 192 správních obvodů
2012-2025
2025
5,5
+0,3 proti 2024 2012-2025
2025

Životní prostředí

Téma životní prostředí →
486 kg
+80 proti 2023
kraj 409 · ČR 414
187. z 205 správních obvodů · lepší než 8 %
2021-2024
2024
178 kg
+4 proti 2023
kraj 197 · ČR 205
94. z 205 správních obvodů · lepší než 54 %
2021-2024
2024
72 kg
+4 proti 2023
kraj 62 · ČR 69
53. z 205 správních obvodů · lepší než 74 %
2021-2024
2024
26 633,9 t
+4 476,3 proti 2023 2021-2024
2024
9 771,1 t
+229,5 proti 2023 2021-2024
2024
1 686,8 t
+188,7 proti 2023 2021-2024
2024
951,8 t
+200,0 proti 2023 2021-2024
2024
60,8 %
+6,9 proti 2023
6. z 205 správních obvodů · lepší než 97 %
2021-2024
2024
3 948,4 t
+220,7 proti 2023 2021-2024
2024
Další ukazatele (7)
1 393,4 t
+79,1 proti 2023 2021-2024
2024
1 167,2 t
+62,7 proti 2023 2021-2024
2024
1 034,1 t
+8,7 proti 2023 2021-2024
2024
353,7 t
+70,2 proti 2023 2021-2024
2024
10 266,5 t
+3 587,2 proti 2023 2021-2024
2024
155,1 t
+12,3 proti 2023 2021-2024
2024
67,1 t
+13,5 proti 2023 2021-2024
2024

Data po letech

26 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2025 54 718 26 879 27 839 406 623 -217 2 021 1 935 86 -131
2024 54 849 26 962 27 887 410 563 -153 2 324 1 969 355 202
2023 54 647 26 785 27 862 421 604 -183 2 320 1 827 493 310
2022 54 337 26 670 27 667 527 657 -130 3 122 1 399 1 723 1 593
2021 52 744 26 025 26 719 548 715 -167 1 738 1 404 334 167
2020 53 413 26 324 27 089 521 649 -128 1 491 1 302 189 61
2019 53 352 26 320 27 032 - - - - - - -
2018 53 121 26 184 26 937 - - - - - - -
2017 52 816 26 020 26 796 - - - - - - -
2016 52 521 25 807 26 714 - - - - - - -
2015 52 265 25 675 26 590 - - - - - - -
2014 52 168 25 616 26 552 - - - - - - -
2013 52 018 25 532 26 486 - - - - - - -
2012 51 978 25 483 26 495 - - - - - - -
2011 51 846 25 417 26 429 - - - - - - -
2010 51 885 25 454 26 431 - - - - - - -
2009 51 760 25 391 26 369 - - - - - - -
2008 51 728 25 347 26 381 - - - - - - -
2007 51 451 25 168 26 283 - - - - - - -
2006 51 349 25 103 26 246 - - - - - - -
2005 51 157 24 971 26 186 - - - - - - -
2004 51 090 24 915 26 175 - - - - - - -
2003 51 040 24 872 26 168 - - - - - - -
2002 51 025 24 855 26 170 - - - - - - -
2001 50 935 24 804 26 131 - - - - - - -
2000 50 956 24 846 26 110 - - - - - - -

Mapa

obce správního obvodu

 

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Obce ve správním obvodu

49
# Název Obyvatel Změna Rozloha Hustota
1 Písek 31 002 −119 71,2 km² 490
2 Protivín 4 706 −58 61,5 km² 77
3 Mirovice 1 627 +4 22,0 km² 74
4 Čížová 1 388 +22 39,0 km² 38
5 Mirotice 1 207 −25 25,6 km² 47
6 Dobev 1 178 +28 21,2 km² 56
7 Čimelice 1 018 +1 10,3 km² 99
8 Albrechtice nad Vltavou 1 009 −18 38,2 km² 28
9 Záhoří 789 −13 17,8 km² 44
10 Kestřany 727 +1 22,4 km² 36
11 Drhovle 661 −6 23,3 km² 28
12 Kluky 618 +3 13,6 km² 45
13 Předotice 606 +8 21,4 km² 28
14 Putim 558 +6 10,4 km² 54
15 Ražice 415 +9 12,7 km² 39
16 Ostrovec 378 +7 20,6 km² 18
17 Slabčice 369 −1 21,9 km² 21
18 Podolí I 356 −5 9,0 km² 40
19 Oslov 344 +8 19,4 km² 18
20 Skály 325 +7 17,8 km² 18
21 Vráž 324 +4 7,4 km² 44
22 Heřmaň 322 +1 7,7 km² 46
23 Lety 303 +14 13,9 km² 22
24 Orlík nad Vltavou 293 −8 12,4 km² 32
25 Smetanova Lhota 276 +4 13,0 km² 21
26 Dolní Novosedly 274 +8 5,5 km² 50
27 Žďár 254 +2 16,0 km² 16
28 Mišovice 250 −11 14,8 km² 17
29 Vlastec 238 +4 7,5 km² 32
30 Rakovice 227 +2 10,5 km² 22
31 Boudy 212 −2 10,0 km² 21
32 Zvíkovské Podhradí 204 +3 4,4 km² 47
33 Varvažov 197 +11 26,8 km² 8
34 Vrcovice 196 +2 7,5 km² 36
35 Králova Lhota 194 −4 10,8 km² 18
36 Paseky 190 0 25,2 km² 8
37 Křenovice 183 +3 6,1 km² 30
38 Tálín 172 +2 4,2 km² 41
39 Horosedly 165 +3 5,8 km² 29
40 Cerhonice 145 +2 9,5 km² 15
41 Olešná 131 −5 5,2 km² 25
42 Nevězice 128 −6 10,9 km² 13
43 Temešvár 127 −5 5,3 km² 24
44 Nerestce 103 −2 4,7 km² 22
45 Myslín 95 0 4,2 km² 23
46 Vojníkov 85 −5 12,5 km² 7
47 Probulov 69 −7 4,0 km² 20
48 Kožlí 53 +1 4,3 km² 12
49 Minice 27 −1 3,5 km² 8

Podíl je z počtu obyvatel všech 49 území dohromady. Hustota je obyvatel na km², rozloha dopočítaná ze základních sídelních jednotek.

Umístění a členění

Mezi všemi územími

53. z 205

percentil 75. - 75 % území je menších

Zdroje dat: ČSÚ · Ministerstvo životního prostředí · MPSV · Volby.cz · ČÚZK · zdroje dat a licence