Okres Písek · Kraj Jihočeský kraj · Web www.misovice.cz
Mišovice jsou obec v okrese Písek v Jihočeském kraji s pěti částmi obce: Draheničky, Mišovice, Pohoří, Slavkovice a Svučice. Obec má 250 obyvatel a patří k menším obcím okresu. Leží 23,2 km od okresního města a 67,2 km od krajského města. Hustota zalidnění je 16,9 obyvatel na km², což je několikanásobně méně než v Česku.
V obci je vodovod, kanalizace, kulturní dům a kostel. Nejvíc podniků působí v zemědělství, lesnictví a rybářství, dále ve stavebnictví a zpracovatelském průmyslu. Registrováno je 61 ekonomických subjektů, z nichž většina jsou podnikající fyzické osoby. V obci není základní ani mateřská škola.
Počet obyvatel kolísá od roku 2006, kdy bylo 230 obyvatel, s minimem 201 a maximem 275. Meziročně klesl počet obyvatel o 11. Přirozený přírůstek je mírně záporný, zatímco saldo migrace kolísá a v posledním roce dosáhlo -10. Daňové příjmy obce rostou, od roku 2020 vzrostly o 60 % na 7 586 tisíc Kč v roce 2025. Podíl dotací na příjmech se výrazně zvýšil na 28,6 %.
Obec Mišovice má 250 obyvatel a je 42. největší z 75 obcí okresu. Za poslední rok jich ubylo o 4,2 %. Od okresního města je vzdálená 23 km vzdušnou čarou a rozkládá se na 14,82 km² a skládá se ze 5 částí. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 114 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 10,8 % obyvatel starších patnácti let. Podíl nezaměstnaných byl 6,45 % a rozpočtové příjmy vycházejí na 54 915 Kč na obyvatele. Průměrná rychlost internetu v obci je 30,6 Mb/s pro stahování a 5,1 Mb/s pro odesílání, odezva 17 ms podle měření na rychlost.cz.
| Ukazatel | Tehdy | Teď | Změna | Vývoj |
|---|---|---|---|---|
| Obyvatelé | 252 2015 | 250 2025 | −0,8 % zhruba beze změny | |
| Průměrný věk | 40,0 let 2015 | 43,6 let 2025 | +3,6 let nárůst | |
| Podíl lidí nad 65 let | 17,9 % 2015 | 21,2 % 2025 | +3,3 p. b. nárůst | |
| Dokončené byty | 0 2020 | 0 2024 | 2 celkem za období | |
| Aktivní ekonomické subjekty | 23 subjektů 2015 | 36 subjektů 2025 | +56,5 % nárůst | |
| Podíl nezaměstnaných | 3,41 % 2020 | 3,64 % 2024 | +0,2 p. b. zhruba beze změny | |
| Příjmy rozpočtu na obyvatele v běžných cenách | 40 621 Kč 2020 | 54 915 Kč 2025 | +35,2 % nárůst |
Narození Zemřelí
Přistěhovalí Vystěhovalí
Přirozený přírůstek Saldo stěhování
Sňatky Rozvody
Příjmy Výdaje
V roce 2025 se v Mišovicích narodilo jedno dítě a zemřeli 2 lidé.
Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 40,5 % lidí (96 z 237), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 268 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 237.
Zemědělská půda tvoří 65,6 % katastru Mišovic.
Rozpočtové příjmy Mišovic byly v roce 2025 14 mil. Kč, v přepočtu 54 915 Kč na obyvatele.
Ke konci srpna 2026 byl podíl nezaměstnaných osob v Mišovicích 6,45 %.
| Rok | led | úno | bře | dub | kvě | čvn | čvc | srp | zář | říj | lis | pro |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 4,32 | 4,32 | 2,47 | 2,47 | 0,61 | 1,22 | 1,83 | 2,44 | 1,83 | 3,05 | 5,49 | 5,49 |
| 2017 | 5,49 | 3,66 | 1,83 | 1,22 | 1,21 | 1,21 | 1,21 | 1,21 | 0,00 | 0,61 | 2,42 | 4,85 |
| 2018 | 3,64 | 3,03 | 2,42 | 3,64 | 3,01 | 3,01 | 3,01 | 3,01 | 2,41 | 1,81 | 2,41 | 3,01 |
| 2019 | 3,01 | 3,61 | 2,41 | 1,81 | 1,79 | 1,79 | 1,79 | 1,19 | 0,60 | 1,19 | 0,00 | 0,60 |
| 2020 | 1,19 | 1,79 | 1,19 | 2,38 | 1,71 | 0,57 | 3,41 | 2,84 | 1,71 | 1,71 | 2,27 | 3,41 |
| 2021 | 2,84 | 2,27 | 1,71 | 0,57 | 0,57 | 1,71 | 1,71 | 1,71 | 2,29 | 1,14 | 0,57 | 1,71 |
| 2022 | 2,29 | 3,43 | 2,86 | 2,29 | 1,83 | 1,83 | 1,83 | 1,83 | 3,66 | 3,66 | 2,44 | 6,10 |
| 2023 | 5,49 | 4,88 | 3,05 | 1,83 | 0,61 | 1,22 | 1,22 | 1,22 | 1,22 | 1,83 | 1,80 | 3,59 |
| 2025 | 3,03 | 3,03 | 1,82 | 2,42 | 2,45 | 3,07 | 4,91 | 4,91 | 5,52 | 3,68 | 4,91 | 5,52 |
| 2026 | 5,52 | 5,52 | 4,29 | 5,52 | 5,16 | 4,52 | 6,45 | 6,45 | bez údaje | bez údaje | bez údaje | bez údaje |
V roce 2025 bylo v Mišovicích registrováno 61 ekonomických subjektů.
Nejvíc podniků v Mišovicích působí v oboru zemědělství, lesnictví, rybářství (25,4 %), následují stavebnictví a zpracovatelský průmysl.
Při sčítání v roce 2021 bylo v Mišovicích 93 obydlených bytů.
Školy se počítají jako samostatné subjekty, ne jako budovy nebo třídy - jeden subjekt často provozuje několik pracovišť.
Obec patří do senátního obvodu č. 12 - Strakonice. Senátoři se volí na šest let a Senát se obnovuje po třetinách, takže se tu nevolí při každých volbách.
| Zastupitel | Věk | Pořadí | Hlasů |
|---|---|---|---|
| Vladimír Čelakovský | 54 | 2. | 81 |
| Růžena Blížilová | 66 | 1. | 74 |
| Libor Mařík | 55 | 3. | 68 |
| Ing. Václav Koryta | 66 | 4. | 59 |
| Zastupitel | Věk | Pořadí | Hlasů |
|---|---|---|---|
| Petr Košťál | 49 | 1. | 50 |
| Rok | Obyvatel | Muži | Ženy | Narození | Zemřelí | Přir. přírůstek | Přistěh. | Vystěh. | Saldo | Celkem |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 250 | 129 | 121 | 1 | 2 | -1 | 4 | 14 | -10 | -11 |
| 2024 | 261 | 135 | 126 | 0 | 3 | -3 | 7 | 14 | -7 | -10 |
| 2023 | 271 | 139 | 132 | 3 | 1 | 2 | 6 | 12 | -6 | -4 |
| 2022 | 275 | 141 | 134 | 6 | 2 | 4 | 11 | 8 | 3 | 7 |
| 2021 | 268 | 137 | 131 | 8 | 3 | 5 | 12 | 17 | -5 | 0 |
| 2020 | 273 | 137 | 136 | 4 | 3 | 1 | 10 | 6 | 4 | 5 |
| 2019 | 268 | 134 | 134 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2018 | 253 | 124 | 129 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2017 | 251 | 122 | 129 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2016 | 248 | 119 | 129 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2015 | 252 | 120 | 132 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2014 | 235 | 115 | 120 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2013 | 215 | 105 | 110 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2012 | 212 | 102 | 110 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2011 | 205 | 102 | 103 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2010 | 201 | 95 | 106 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2009 | 208 | 98 | 110 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2008 | 216 | 100 | 116 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2007 | 218 | 102 | 116 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2006 | 230 | 105 | 125 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2005 | 230 | 104 | 126 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2004 | 239 | 109 | 130 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2003 | 245 | 113 | 132 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2002 | 247 | 111 | 136 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2001 | 254 | 118 | 136 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2000 | 217 | 95 | 122 | - | - | - | - | - | - | - |
Mezi 6 258 obcemi Česka drží Mišovice 4 464. místo podle počtu obyvatel.
42. z 75
4 464. z 6 258
200 až 499 obyvatel
Draheničky · Mišovice · Pohoří · Slavkovice · Svučice
Zdroje dat: AOPK ČR · ČSÚ · ČTÚ · ČÚZK · Exekutorská komora ČR · Ministerstvo financí · Ministerstvo životního prostředí · MMR ČR · MPSV · MŠMT · NPÚ · SÚKL · ÚZIS · Volby.cz · zdroje dat a licence