Město

Mirotice

Okres Písek · Kraj Jihočeský kraj · Web www.mirotice.cz

Obyvatel 2025 1 207
Rozloha
25,60 km²
Hustota
47,1 ob./km²dopočet
Do okresního města
15,6 kmvzdušně
Do krajského města
59,7 kmvzdušně
Kód RÚIAN
549584
Poloha
49,4315, 14,0385

Mirotice jsou město v okrese Písek v Jihočeském kraji s hustotou zalidnění 47,1 obyvatel na km², což je několikanásobně méně než v Česku. Katastr města o rozloze 25,6 km² zahrnuje devět částí, mezi nimi Bořice, Jarotice, Lučkovice a Radobytce. Město leží 15,6 km od okresního města a 59,7 km od krajského města.

V Miroticích je jedna základní škola se 152 žáky a jedna mateřská škola s 57 dětmi. Nejvíce podniků působí ve stavebnictví, zemědělství, lesnictví a rybářství, zpracovatelském průmyslu a obchodu. V obci je vodovod, kanalizace, plyn, sběrný dvůr, středisko volného času a kostel. Zemědělská půda tvoří 70,5 % rozlohy, lesní pozemky 15,4 % a vodní plochy 3,38 %.

Počet obyvatel v Miroticích kolísá, v roce 2025 jich je 1 207, což je pokles o 25 oproti roku 2024. Přírůstek obyvatel celkem klesl o 11 a přirozený přírůstek je záporný (-13). Daňové příjmy města rostou, od roku 2020 vzrostly o 42 % na 32 236 tisíc Kč v roce 2025. Podíl dotací na příjmech se výrazně zvýšil na 29,6 %.

Schválený rozpočet 2026 67,9 mil. příjmy 66,4 mil. výdaje +1,5 mil. saldo Struktura rozpočtu →

Vývoj počtu obyvatel

2000-2025
1 083 1 130 1 178 1 225 1 272 2000 2000: 1 106 obyvatel 2001: 1 103 obyvatel 2002: 1 099 obyvatel 2003: 1 114 obyvatel 2004 2004: 1 130 obyvatel 2005: 1 136 obyvatel 2006: 1 166 obyvatel 2007: 1 182 obyvatel 2008 2008: 1 182 obyvatel 2009: 1 191 obyvatel 2010: 1 201 obyvatel 2011: 1 210 obyvatel 2012 2012: 1 216 obyvatel 2013: 1 194 obyvatel 2014: 1 199 obyvatel 2015: 1 203 obyvatel 2016 2016: 1 215 obyvatel 2017: 1 231 obyvatel 2018: 1 222 obyvatel 2019: 1 248 obyvatel 2020 2020: 1 237 obyvatel 2021: 1 222 obyvatel 2022: 1 256 obyvatel 2023: 1 246 obyvatel 2024: 1 232 obyvatel 2025 2025: 1 207 obyvatel

Obec Mirotice má 1 207 obyvatel a je 9. největší z 75 obcí okresu. Za poslední rok jich ubylo o 2,0 %. Od okresního města je vzdálená 16 km vzdušnou čarou a rozkládá se na 25,60 km² a skládá se ze 9 částí. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 116 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 9,8 % obyvatel starších patnácti let. Podíl nezaměstnaných byl 5,50 % a rozpočtové příjmy vycházejí na 48 265 Kč na obyvatele. Průměrná rychlost internetu v obci je 45,2 Mb/s pro stahování a 18,4 Mb/s pro odesílání, odezva 25 ms podle měření na rychlost.cz.

Metodika

Obec v číslech za 10 let

2015-2025
Ukazatel Tehdy Teď Změna Vývoj
Obyvatelé 1 203 2015 1 207 2025 +0,3 % zhruba beze změny
Průměrný věk 41,5 let 2015 43,9 let 2025 +2,4 let nárůst
Podíl lidí nad 65 let 18,7 % 2015 22,0 % 2025 +3,3 p. b. nárůst
Dokončené byty 5 2020 1 2024 15 celkem za období
Aktivní ekonomické subjekty 148 subjektů 2015 191 subjektů 2025 +29,1 % nárůst
Podíl nezaměstnaných 2,48 % 2020 4,07 % 2024 +1,6 p. b. nárůst
Příjmy rozpočtu na obyvatele v běžných cenách 53 127 Kč 2020 48 265 Kč 2025 −9,2 % pokles

Srovnává se první rok s daty v posledních deseti letech s posledním rokem; u dokončených bytů je změna součet za celé období. Peněžní údaje jsou v běžných cenách, bez očištění o inflaci.

Vývoj v čase

7 grafů

Narození a zemřelí

Narození Zemřelí

0 5 10 15 19 2020 - Narození: 11 2020 - Zemřelí: 18 2021 - Narození: 9 2021 - Zemřelí: 17 2022 - Narození: 16 2022 - Zemřelí: 11 2023 - Narození: 10 2023 - Zemřelí: 12 2024 - Narození: 11 2024 - Zemřelí: 12 2025 - Narození: 3 2025 - Zemřelí: 16 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Stěhování

Přistěhovalí Vystěhovalí

0 13 25 38 51 2020 - Přistěhovalí: 19 2020 - Vystěhovalí: 23 2021 - Přistěhovalí: 29 2021 - Vystěhovalí: 27 2022 - Přistěhovalí: 47 2022 - Vystěhovalí: 18 2023 - Přistěhovalí: 28 2023 - Vystěhovalí: 36 2024 - Přistěhovalí: 22 2024 - Vystěhovalí: 35 2025 - Přistěhovalí: 15 2025 - Vystěhovalí: 27 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Přirozený přírůstek a saldo stěhování

Přirozený přírůstek Saldo stěhování

-17 -5 8 21 33 2020 Přirozený přírůstek: -7 Saldo stěhování: -4 2021 Přirozený přírůstek: -8 Saldo stěhování: 2 2022 Přirozený přírůstek: 5 Saldo stěhování: 29 2023 Přirozený přírůstek: -2 Saldo stěhování: -8 2024 Přirozený přírůstek: -1 Saldo stěhování: -13 2025 Přirozený přírůstek: -13 Saldo stěhování: -12 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Sňatky a rozvody

Sňatky Rozvody

2 3 5 6 8 2022 Sňatky: 7 Rozvody: 4 2023 Sňatky: 4 Rozvody: 2 2024 Sňatky: 6 Rozvody: 2 2022 2023 2024

Obyvatelé při sčítání lidu 1869-2011

v hranicích obce z roku 2011
0 795 1 590 2 385 3 180 1869 - Obyvatel při sčítání: 2 944 1880 - Obyvatel při sčítání: 2 873 1890 - Obyvatel při sčítání: 2 587 1900 - Obyvatel při sčítání: 2 576 1910 - Obyvatel při sčítání: 2 397 1921 - Obyvatel při sčítání: 2 238 1930 - Obyvatel při sčítání: 2 030 1950 - Obyvatel při sčítání: 1 572 1961 - Obyvatel při sčítání: 1 493 1970 - Obyvatel při sčítání: 1 382 1980 - Obyvatel při sčítání: 1 264 1991 - Obyvatel při sčítání: 1 154 2001 - Obyvatel při sčítání: 1 104 2011 - Obyvatel při sčítání: 1 192 1869 1890 1910 1930 1961 1980 2001 2011

Rozpočet

tis. Kč

Příjmy Výdaje

0 29 903 59 807 89 710 119 613 2020 - Příjmy: 65 719 2020 - Výdaje: 110 753 2021 - Příjmy: 66 610 2021 - Výdaje: 78 804 2022 - Příjmy: 49 200 2022 - Výdaje: 58 687 2023 - Příjmy: 42 254 2023 - Výdaje: 31 836 2024 - Příjmy: 46 954 2024 - Výdaje: 47 941 2025 - Příjmy: 58 256 2025 - Výdaje: 55 770 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Nezaměstnanost

%
1,9 2,5 3,1 3,7 4,3 2020 Podíl nezaměstnaných: 2,48 2021 Podíl nezaměstnaných: 2,11 2022 Podíl nezaměstnaných: 2,89 2023 Podíl nezaměstnaných: 2,86 2024 Podíl nezaměstnaných: 4,07 2020 2021 2022 2023 2024

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →

V roce 2025 se v Miroticích narodily 3 děti a zemřelo 16 lidí.

1 207
−25 proti 2024 2000-2025
2025
623
−17 proti 2024 2000-2025
2025
584
−8 proti 2024 2000-2025
2025
47,1 ob./km²
−1,0 proti 2024
okres 64,6 · ČR 138,4
3626. z 6 258 obcí · 695. z 808 podobně velkých
2020-2025
2025
48,4 %
+0,3 proti 2024
okres 50,7 · ČR 50,8
4424. z 6 254 obcí · 715. z 808 podobně velkých
2000-2025
2025
43,9 let
+0,8 proti 2024
okres 44,7 · ČR 43,3
2310. z 6 254 obcí · 208. z 808 podobně velkých
2000-2025
2025
22,0 %
+0,4 proti 2024
okres 23,5 · ČR 20,8
2183. z 6 254 obcí · 198. z 808 podobně velkých
2000-2025
2025
14,8 %
−1,3 proti 2024
okres 14,6 · ČR 15,1
3738. z 6 254 obcí · 570. z 808 podobně velkých
2000-2025
2025
148,0
+14,9 proti 2024
okres 161,3 · ČR 138,0
2260. z 6 249 obcí · 201. z 808 podobně velkých
2000-2025
2025
63,2 %
+0,9 proti 2024
okres 62,0 · ČR 64,1
3479. z 6 254 obcí · 496. z 808 podobně velkých
2000-2025
2025
Další ukazatele (24)
1 211
−32 proti 2024 2000-2025
2025
1 203
sčítání 2021
1 192
+88 proti 2001 1869-2011
2011
530
sčítání 2021
458
sčítání 2021
137
sčítání 2021
74
sčítání 2021
574
sčítání 2021
227
sčítání 2021
66
sčítání 2021
-25
−11 proti 2024 2020-2025
2025
3
−8 proti 2024 2020-2025
2025
-13
−12 proti 2024 2020-2025
2025
15
−7 proti 2024 2020-2025
2025
2
0 proti 2023 2022-2024
2024
-12
+1 proti 2024 2020-2025
2025
6
+2 proti 2023 2022-2024
2024
27
−8 proti 2024 2020-2025
2025
16
+4 proti 2024 2020-2025
2025
2,5 ‰
−6,4 proti 2024
okres 7,1 · ČR 7,1
5244. z 6 254 obcí · 792. z 808 podobně velkých
2020-2025
2025
-20,7 ‰
−9,3 proti 2024
okres -2,0 · ČR 0,6
5498. z 6 254 obcí · 772. z 808 podobně velkých
2020-2025
2025
1,6 ‰
0 proti 2023
okres 1,9
2022-2024
2024
4,8 ‰
+1,6 proti 2023
okres 4,2
2022-2024
2024
13,2 ‰
+3,6 proti 2024
okres 11,5 · ČR 10,4
1485. z 6 254 obcí · 112. z 808 podobně velkých
2020-2025
2025

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 33,4 % lidí (402 z 1 203), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 4 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 1 222 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 1 203.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
633
52,6 % obyvatel
Ženy
570
47,4 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
116
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % Muži 90+ let: 2 (0,2 %) Ženy 90+ let: 6 (0,5 %) 90+ Muži 85-89 let: 2 (0,2 %) Ženy 85-89 let: 3 (0,3 %) 85-89 Muži 80-84 let: 9 (0,8 %) Ženy 80-84 let: 19 (1,6 %) 80-84 Muži 75-79 let: 24 (2,0 %) Ženy 75-79 let: 29 (2,4 %) 75-79 Muži 70-74 let: 35 (2,9 %) Ženy 70-74 let: 38 (3,2 %) 70-74 Muži 65-69 let: 45 (3,7 %) Ženy 65-69 let: 39 (3,2 %) 65-69 Muži 60-64 let: 30 (2,5 %) Ženy 60-64 let: 43 (3,6 %) 60-64 Muži 55-59 let: 40 (3,3 %) Ženy 55-59 let: 26 (2,2 %) 55-59 Muži 50-54 let: 46 (3,8 %) Ženy 50-54 let: 37 (3,1 %) 50-54 Muži 45-49 let: 53 (4,4 %) Ženy 45-49 let: 43 (3,6 %) 45-49 Muži 40-44 let: 56 (4,7 %) Ženy 40-44 let: 50 (4,2 %) 40-44 Muži 35-39 let: 41 (3,4 %) Ženy 35-39 let: 37 (3,1 %) 35-39 Muži 30-34 let: 38 (3,2 %) Ženy 30-34 let: 26 (2,2 %) 30-34 Muži 25-29 let: 30 (2,5 %) Ženy 25-29 let: 34 (2,8 %) 25-29 Muži 20-24 let: 27 (2,2 %) Ženy 20-24 let: 15 (1,3 %) 20-24 Muži 15-19 let: 38 (3,2 %) Ženy 15-19 let: 26 (2,2 %) 15-19 Muži 10-14 let: 37 (3,1 %) Ženy 10-14 let: 39 (3,2 %) 10-14 Muži 5-9 let: 39 (3,2 %) Ženy 5-9 let: 33 (2,7 %) 5-9 Muži 0-4 let: 41 (3,4 %) Ženy 0-4 let: 27 (2,2 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Obce a území

Téma obce a území →

Zemědělská půda tvoří 70,5 % katastru Mirotic.

25,60 km²
0 proti 2024
2025
70,5 %
0 proti 2024
okres 55,0 · ČR 53,1
2207. z 6 258 obcí · 285. z 808 podobně velkých
1993-2025
2025
15,4 %
0 proti 2024
okres 33,2 · ČR 34,0
4172. z 6 258 obcí · lepší než 33 % · 507. z 808 podobně velkých
1993-2025
2025
3,38 %
0 proti 2024
okres 4,16 · ČR 2,18
879. z 6 258 obcí · 118. z 808 podobně velkých
1993-2025
2025
1,48 %
0 proti 2024
okres 1,38 · ČR 1,73
2781. z 6 258 obcí · 515. z 808 podobně velkých
1993-2025
2025
9
2025

Využití území a vybavenost

2025

Využití území

  • Orná půda 1 286 50,2 %
  • Zahrady 53 2,1 %
  • Ovocné sady 3 0,1 %
  • Trvalé travní porosty 463 18,1 %
  • Lesní půda 393 15,4 %
  • Vodní plochy 87 3,4 %
  • Zastavěné plochy 38 1,5 %
  • Ostatní plochy 238 9,3 %

Celkem 2 560 ha

Co v obci je

  • Vodovod
  • Kanalizace
  • Plyn
  • Sběrný dvůr
  • Středisko volného času
  • Kostel

6 z 12 sledovaných položek

Veřejné finance

Téma veřejné finance →

Rozpočtové příjmy Mirotic byly v roce 2025 58 mil. Kč, v přepočtu 48 265 Kč na obyvatele.

25 500 tis. Kč
−1 500 proti 2024 2012-2025
2025
149 067 172 Kč
okres 3 158 936 312 · ČR 600 469 124 785
630. z 6 258 obcí · 94. z 808 podobně velkých
2023
32 236 tis. Kč
+1 221 proti 2024 2020-2025
2025
17 242 tis. Kč
+9 225 proti 2024 2020-2025
2025
58 256 tis. Kč
+11 302 proti 2024 2020-2025
2025
2 486 tis. Kč
+3 473 proti 2024 2020-2025
2025
55 770 tis. Kč
+7 829 proti 2024 2020-2025
2025
21 127 Kč
−789 proti 2024
okres 6 013 · ČR 5 825
5626. z 6 247 obcí · lepší než 9 % · 727. z 806 podobně velkých
2012-2025
2025
29,6 %
+12,5 proti 2024
okres 14,8 · ČR 18,9
739. z 6 253 obcí · 94. z 808 podobně velkých
2020-2025
2025
Další ukazatele (3)
123 502 Kč
okres 43 413 · ČR 79 370
610. z 6 254 obcí · 74. z 808 podobně velkých
2023
48 265 Kč
+10 153 proti 2024
okres 40 885 · ČR 48 930
983. z 6 253 obcí · 104. z 808 podobně velkých
2020-2025
2025
46 206 Kč
+7 293 proti 2024
okres 43 055 · ČR 47 568
1334. z 6 253 obcí · 161. z 808 podobně velkých
2020-2025
2025

Práce a ekonomika

Téma práce a ekonomika →

Ke konci srpna 2026 byl podíl nezaměstnaných osob v Miroticích 5,50 %, o 0,52 procentního bodu více než měsíc předtím.

5,50 %
+0,52 proti červenci 2026
okres 4,65 · ČR 5,05
4683. z 6 254 obcí · lepší než 25 % · 690. z 808 podobně velkých
2016-2026
srpen 2026
43
+4 proti červenci 2026 2018-2026
srpen 2026
11,7
−0,3 proti 2023
2813. z 3 296 obcí · lepší než 14 % · 539. z 701 podobně velkých
2020-2024
2024

Nezaměstnanost během roku

MPSV

Podíl nezaměstnaných osob po měsících

%
Podíl nezaměstnaných osob po měsících (%)
Rok ledúnobředubkvěčvnčvcsrpzářříjlispro
2016 6,74 6,74 5,68 4,62 3,39 2,48 2,61 2,87 3,00 3,26 3,39 4,31
2017 7,18 6,27 4,57 3,53 3,15 2,75 3,01 2,49 2,36 2,49 1,84 2,49
2018 3,80 3,80 3,54 1,44 1,05 1,44 1,18 1,05 1,05 1,31 1,84 2,23
2019 4,07 3,68 3,28 1,44 1,45 1,06 1,32 1,19 0,92 1,06 0,79 1,45
2020 3,96 3,83 2,77 2,51 2,09 1,96 1,83 1,96 1,96 1,44 1,96 2,48
2021 2,87 3,13 2,74 1,57 1,45 1,19 0,92 1,06 1,58 1,32 1,32 2,11
2022 3,83 3,69 2,90 1,98 1,45 0,92 1,18 1,45 1,84 1,97 1,71 2,89
2023 4,34 4,21 3,42 2,89 2,89 2,23 2,37 2,50 2,50 2,76 2,47 2,87
2025 5,64 5,91 5,64 4,07 3,26 2,99 2,60 3,13 3,91 4,04 4,04 4,30
2026 6,90 6,77 5,86 4,17 4,19 4,46 4,98 5,50 bez údaje bez údaje bez údaje bez údaje

Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu 15-64 let ke konci měsíce. Sezónní práce (stavebnictví, zemědělství, turistika) obvykle snižuje nezaměstnanost v létě a zvedá ji v zimě.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →

V roce 2025 bylo v Miroticích registrováno 316 ekonomických subjektů, o 23 více než rok předtím.

316 subjektů
+23 proti 2024 2001-2025
2025
191 subjektů
+9 proti 2024 2010-2025
2025
60,4 %
−1,7 proti 2024
okres 61,0 · ČR 61,6
3896. z 6 257 obcí · lepší než 37 % · 540. z 808 podobně velkých
2010-2025
2025
26,5
okres 23,3 · ČR 17,1
1218. z 6 246 obcí · 122. z 808 podobně velkých
2001-2025
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026

Nejvíc podniků v Miroticích působí v oboru stavebnictví (17,2 %), následují zemědělství, lesnictví, rybářství a zpracovatelský průmysl.

Vzniklo za 12 měsíců
25
Zaniklo za 12 měsíců
0
Má zaměstnance
19,0 %
z 147 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Stavebnictví 55 17,2 %
  • Zemědělství, lesnictví, rybářství 43 13,4 %
  • Zpracovatelský průmysl 37 11,6 %
  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 34 10,6 %
  • Ostatní činnosti 32 10,0 %
  • Profesní, vědecké a technické činnosti 18 5,6 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 16 5,0 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 15 4,7 %
  • Doprava a skladování 12 3,8 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 8 2,5 %
  • Vzdělávání 7 2,2 %
  • Veřejná správa a obrana; povinné sociální zabezpečení 5 1,6 %
  • Ostatní 12 3,8 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 224 70,0 %
  • Společnost s ručením omezeným 56 17,5 %
  • Spolek 20 6,3 %
  • Pobočný spolek 8 2,5 %
  • Společenství vlastníků jednotek 5 1,6 %
  • Honební společenstvo 2 0,6 %
  • Družstvo 1 0,3 %
  • Obec 1 0,3 %
  • Zahraniční fyzická osoba 1 0,3 %
  • Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem 1 0,3 %
  • Ostatní 1 0,3 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 56 17,5 %
  • 3-10 let 59 18,4 %
  • 10-20 let 68 21,3 %
  • 20-30 let 79 24,7 %
  • Více než 30 let 58 18,1 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 119 37,2 %
  • 1-9 zaměstnanců 22 6,9 %
  • 10-49 zaměstnanců 6 1,9 %
  • Neuvedeno 173 54,1 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →

Při sčítání v roce 2021 bylo v Miroticích 499 obydlených bytů.

599
srpen 2026
14
srpen 2026
532
+26 proti 2001 1869-2011
2011
499
sčítání 2021
124
sčítání 2021
186
sčítání 2021
115
sčítání 2021
357
sčítání 2021
2
sčítání 2021
139
sčítání 2021
Další ukazatele (5)
1
−1 proti 2023 2020-2024
2024
1
−1 proti 2023 2020-2024
2024
0,81
−0,79 proti 2023
okres 1,18 · ČR 2,78
3720. z 6 254 obcí · 649. z 808 podobně velkých
2020-2024
2024
2,3 %
okres 11,3 · ČR 13,4
3814. z 6 256 obcí · 507. z 808 podobně velkých
srpen 2026

V Miroticích je jedna základní škola se 152 žáky a jedna mateřská škola s 57 dětmi.

97
sčítání 2021
273
sčítání 2021
163
sčítání 2021
9,8 %
ORP 14,7
3803. z 6 254 obcí · 595. z 808 podobně velkých
sčítání 2021
70
září 2026
250
září 2026
0
září 2026
0
září 2026

Školy se počítají jako samostatné subjekty, ne jako budovy nebo třídy - jeden subjekt často provozuje několik pracovišť.

Školy v obci

1 subjekt
  • ZŠ Mikoláše Alše a MŠ MŠ 70 · ZŠ 250

Podle rejstříku škol MŠMT, stav k září 2026. Číslo je nejvyšší povolený počet dětí nebo žáků, ne skutečný stav.

Zdravotnictví

Téma zdravotnictví →

Zdravotnická zařízení v obci

3 míst péče
  • Praktický lékař 1
  • Dětský lékař 1
  • Zubní lékař 1

Místa poskytování zdravotní péče podle registru NRPZS (ÚZIS). Jedno místo může sdílet víc lékařů. Lékárny tu nejsou - počítají se podle úřední evidence SÚKL níže.

Lékárny

1 lékárna
  • Lékárna 1
  • Lékárna u Mikoláše Alše Náměstí Mikoláše Alše 64

Podle seznamu lékáren SÚKL. Výdejna je odloučené pracoviště lékárny s kratší otevírací dobou. „So“ a „Ne“ znamenají otevřeno o víkendu podle pracovní doby nahlášené SÚKL.

Volby a politika

Téma volby a politika →
66,7 %
+3,3 proti 2021
okres 70,1 · ČR 69,0
5336. z 6 254 obcí · lepší než 14 % · 693. z 808 podobně velkých
2002-2025
2025
70,6 %
+8,7 proti 2018
okres 70,4 · ČR 70,3
4444. z 6 254 obcí · lepší než 28 % · 577. z 808 podobně velkých
2013-2023
2023
34,4 %
+0,2 proti 2020
okres 35,7 · ČR 33,3
3687. z 6 253 obcí · lepší než 41 % · 353. z 808 podobně velkých
2000-2024
2024
50,0 %
−1,6 proti 2022
okres 51,3 · ČR 48,1
4842. z 6 249 obcí · lepší než 22 % · 635. z 808 podobně velkých
2002-2026
2026
37,5 %
+7,4 proti 2019
okres 36,3 · ČR 36,8
3519. z 6 254 obcí · lepší než 43 % · 328. z 808 podobně velkých
2004-2024
2024
41,2 %
+32,2 proti 2020
okres 38,4
465. z 2 184 obcí · lepší než 78 % · 60. z 290 podobně velkých
2026

Zastoupení v Senátu

Obec patří do senátního obvodu č. 12 - Strakonice. Senátoři se volí na šest let a Senát se obnovuje po třetinách, takže se tu nevolí při každých volbách.

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 49,9 %
SNK: 47,4 % SNK: 30,8 % ODS: 21,8 %
  • SNK 47,4 %
  • SNK 30,8 %
  • ODS 21,8 %

5 621 platných hlasů · 3 okrsky

Senát 2026 - 1. kolo

účast 41,2 %
Tomáš Fiala: 44,0 % Miroslav Ušatý: 32,4 % Jana Hrdinová: 23,6 %

386 platných hlasů · 3 okrsky · odchylka proti kraji

Sněmovna 2025

účast 66,7 %
ANO: 35,2 % SPOLU: 23,9 % Piráti: 9,0 % SPD: 8,9 % STAN: 8,9 % AUTO: 7,0 % Ostatní: 7,1 %

644 platných hlasů · 3 okrsky · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 37,5 %
ANO: 28,0 % KDU+ODS+TOP 09: 20,1 % AUTO+PŘÍSAHA: 10,2 % STAN+SLK: 7,1 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 6,3 % Piráti: 6,0 % Ostatní: 22,3 %
  • ANO 28,0 % +1,4
  • KDU+ODS+TOP 09 20,1 % -2,7
  • AUTO+PŘÍSAHA 10,2 % -0,7
  • STAN+SLK 7,1 % -0,5
  • ČSNS+KSČM+SD-SN 6,3 % -3,8
  • Piráti 6,0 % +1,0
  • SPD+Trikolora 4,4 % -1,1
  • PRO2022+SVPROZS 4,1 % +2,1
  • Ostatní (15) 13,7 %

364 platných hlasů · 3 okrsky · odchylka proti kraji

Kraje 2024

účast 34,4 %
ODS: 39,3 % ANO: 27,4 % JIH 12: 7,4 % SPD+Trikol+PRO: 6,3 % ČSNSKSČMSDČSSD: 4,5 % Piráti: 3,9 % Ostatní: 11,3 %
  • ODS 39,3 % -8,2
  • ANO 27,4 % +3,2
  • JIH 12 7,4 % +4,1
  • SPD+Trikol+PRO 6,3 % +2,1
  • ČSNSKSČMSDČSSD 4,5 % -1,1
  • Piráti 3,9 % +1,4
  • KDU+T2020+TOP 3,3 % -1,2
  • STAN+HOPB 3,0 % +0,1
  • Ostatní (6) 5,1 %

336 platných hlasů · 3 okrsky · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 68,4 %
Petr Pavel: 38,6 % Andrej Babiš: 29,8 % Danuše Nerudová: 16,2 % Pavel Fischer: 5,4 % Jaroslav Bašta: 4,5 % Marek Hilšer: 3,9 % Ostatní: 1,6 %
  • Petr Pavel 38,6 % +5,1
  • Andrej Babiš 29,8 % -5,1
  • Danuše Nerudová 16,2 % +1,2
  • Pavel Fischer 5,4 % -2,0
  • Jaroslav Bašta 4,5 % +0,1
  • Marek Hilšer 3,9 % +1,1
  • Karel Diviš 1,5 % +0,1
  • Tomáš Zima 0,1 % -0,5

671 platných hlasů · 3 okrsky · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 70,6 %
Petr Pavel: 58,7 % Andrej Babiš: 41,3 %
  • Petr Pavel 58,7 % +0,1
  • Andrej Babiš 41,3 % -0,1

685 platných hlasů · 3 okrsky · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

15 mandátů

SNK

7 mandátů · 47,4 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Martina Mikšíčková 62 2. 289
Michael Král 52 6. 247
Lenka Tomešová 53 1. 222
Ing. Pavel Fanta 42 4. 209
Bc. Radoslav Jonák 69 3. 177
Jaroslav Lukáš 44 5. 181
Miroslav Fučík 58 7. 184

Sdružení nezávislých kandidátů města Mirotice

SNK

5 mandátů · 30,8 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Petr Bílek 50 7. 192
Ing. Petr Novák 49 15. 151
Mgr. Martin Chovanec 52 1. 140
Jaromír Fráňa 45 6. 140
Lucie Fráňová 45 14. 128

SPOLEČNĚ PRO MIROTICKO

ODS

3 mandáty · 21,8 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Vít Beran 59 6. 180
Miroslav Matuška 53 1. 163
Ing. Hana Dušková 67 2. 147

Občanská demokratická strana

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Sociální situace

Téma sociální situace →
75
září 2026
398
září 2026
3 b.
+1 proti 2023 2016-2024
2024
62,1 ‰
okres 47,4 · ČR 76,0
5189. z 6 101 obcí · lepší než 14 % · 715. z 808 podobně velkých
září 2026
435 osob
sčítání 2021
334 osob
sčítání 2021
147 osob
sčítání 2021
-288 osob
sčítání 2021
224 osob
sčítání 2021

Dojížďka za prací a do školy

sčítání 2021

Kam se vyjíždí

Do jiných obcí vyjíždí 428 lidí.

Odkud se přijíždí

Z jiných obcí dojíždí 147 lidí.

Údaje jsou ze Sčítání 2021 a zachycují stav ke dni sčítání 26. března 2021, kdy část lidí pracovala z domova. Směry jsou jen mezi obcemi Česka, počet vyjíždějících výš zahrnuje i cesty do ciziny.

599
+1 proti 2024 2023-2025
2025
100,0 %
+0,2 proti 2024
okres 84,6 · ČR 73,4
91. z 6 256 obcí · lepší než 98 % · 20. z 808 podobně velkých
2023-2025
2025

Cestovní ruch

Téma cestovní ruch →

V Miroticích jsou 2 ubytovací zařízení.

Kulturní památky

18
  • kostel sv. Jiljí
  • kostel sv. Ondřeje · Radobytce
  • zámek · Strážovice
  • židovský hřbitov
  • Alšův rodný dům
  • dům - památník M. Kopeckého
  • dům zv. Rytířský
  • kaple · Strážovice
  • kaple sv. Jana Nepomuckého

Dále 9 staveb bez vlastního jména: dům (2), socha sv. jana nepomuckého (2), boží muka zv. alšova, výklenková kaple, pomník mikoláše alše, hrobka josefy svěrákové, boží muka.

Životní prostředí

Téma životní prostředí →
295 kg
+30 proti 2023
okres 458 · ČR 414
1713. z 6 254 obcí · lepší než 72 % · 210. z 808 podobně velkých
2021-2024
2024
178 kg
+15 proti 2023
okres 183 · ČR 205
2859. z 6 254 obcí · lepší než 54 % · 430. z 808 podobně velkých
2021-2024
2024
72 kg
+1 proti 2023
okres 70 · ČR 69
2286. z 6 254 obcí · lepší než 63 % · 272. z 808 podobně velkých
2021-2024
2024
363,7 t
+33,3 proti 2023 2021-2024
2024
218,7 t
+15,9 proti 2023 2021-2024
2024
50,3 t
+13,1 proti 2023 2021-2024
2024
5,7 t
+3,6 proti 2023 2021-2024
2024
48,1 %
+15,1 proti 2023
ORP 60,8
3140. z 6 258 obcí · lepší než 49 % · 467. z 808 podobně velkých
2021-2024
2024
88,8 t
+0,7 proti 2023 2021-2024
2024
Další ukazatele (7)
20,4 t
−0,7 proti 2023 2021-2024
2024
41,0 t
+1,7 proti 2023 2021-2024
2024
25,1 t
−0,5 proti 2023 2021-2024
2024
2,3 t
+0,2 proti 2023 2021-2024
2024
0,1 t
+0,1 proti 2023 2021-2024
2024
4,0 t
+3,6 proti 2023 2021-2024
2024
1,7 t
0 proti 2023 2021-2024
2024

Památné stromy a příroda

4 stromy
  • Dub na židovském hřbitově
  • Dub u Klímů
  • Dub u Vokatých
  • Jinan u Strážovického zámku

Podle Ústředního seznamu ochrany přírody (AOPK ČR). U skupin stromů je uvedený počet stromů.

Data po letech

26 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2025 1 207 623 584 3 16 -13 15 27 -12 -25
2024 1 232 640 592 11 12 -1 22 35 -13 -14
2023 1 246 645 601 10 12 -2 28 36 -8 -10
2022 1 256 643 613 16 11 5 47 18 29 34
2021 1 222 631 591 9 17 -8 29 27 2 -6
2020 1 237 634 603 11 18 -7 19 23 -4 -11
2019 1 248 633 615 - - - - - - -
2018 1 222 624 598 - - - - - - -
2017 1 231 626 605 - - - - - - -
2016 1 215 615 600 - - - - - - -
2015 1 203 609 594 - - - - - - -
2014 1 199 604 595 - - - - - - -
2013 1 194 603 591 - - - - - - -
2012 1 216 612 604 - - - - - - -
2011 1 210 609 601 - - - - - - -
2010 1 201 612 589 - - - - - - -
2009 1 191 599 592 - - - - - - -
2008 1 182 594 588 - - - - - - -
2007 1 182 595 587 - - - - - - -
2006 1 166 587 579 - - - - - - -
2005 1 136 573 563 - - - - - - -
2004 1 130 579 551 - - - - - - -
2003 1 114 566 548 - - - - - - -
2002 1 099 557 542 - - - - - - -
2001 1 103 553 550 - - - - - - -
2000 1 106 553 553 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi 6 258 obcemi Česka drží Mirotice 1 258. místo podle počtu obyvatel.

Mezi obcemi okresu

9. z 75

Mezi všemi obcemi

1 258. z 6 258

percentil 80. - 80 % území je menších

Velikostní skupina

1 000 až 1 999 obyvatel

Stupeň urbanizace: venkov (DEGURBA, ČSÚ).

Takových obcí je v Česku 808. Pořadí „mezi podobně velkými" u ukazatelů se počítá v téhle skupině (velikostní skupiny obcí podle ČSÚ).

Proti obcím stejné velikosti

  • Průměrný věk obec 43,9 let medián 42,8 let
  • Děti 0-14 let obec 14,8 % medián 16,0 %
  • Senioři 65+ obec 22,0 % medián 20,2 %
  • Nezaměstnanost obec 5,50 % medián 4,06 %
  • Subjektů na 100 ob. obec 26,5 medián 21,6
  • Bytů na 1 000 ob. obec 0,81 medián 2,20
  • Příjmy na obyvatele obec 48 265 Kč medián 34 130 Kč

Medián (čárka) je prostřední hodnota skupiny (obce od 1 000 do 1 999 obyvatel): polovina obcí má vyšší, polovina nižší. Světlý pás ukazuje, kde leží prostřední polovina obcí skupiny. Vždy za stejné období jako údaj obce.

Podobně velké obce v okrese

Správní obvod

Písek

Obec s rozšířenou působností, kam se chodí pro občanku, řidičák nebo stavební povolení.

Části obce 9

Bořice · Jarotice · Lučkovice · Mirotice · Obora u Radobytec · Radobytce · Rakovické Chalupy · Stráž · Strážovice

Zdroje dat: AOPK ČR · ČSÚ · ČTÚ · ČÚZK · Exekutorská komora ČR · Ministerstvo financí · Ministerstvo životního prostředí · MMR ČR · MPSV · MŠMT · NPÚ · SÚKL · ÚZIS · Volby.cz · zdroje dat a licence