Město

Mladá Boleslav

Okres Mladá Boleslav · Kraj Středočeský kraj · Web www.mb-net.cz

Obyvatel 2025 47 874
Rozloha
28,90 km²
Hustota
1 656,4 ob./km²dopočet
Do krajského města
64,0 kmvzdušně
Kód RÚIAN
535419
Poloha
50,4140, 14,9050

Mladá Boleslav je statutární město v okrese Mladá Boleslav ve Středočeském kraji a 21. největší město Česka. Má rozlohu 28,90 km² a skládá se z 13 částí, mezi nimiž jsou například Bezděčín, Čejetice, Debř a Podchlumí. Město leží 64 km od krajského města a sousedí s obcemi jako Dalovice, Vinec či Kosmonosy.

V Mladé Boleslavi je 15 mateřských škol s 1 439 žáky a 15 základních škol s 5 604 žáky. Nejvíc podniků působí v oboru velkoobchodu a maloobchodu, dále v profesních, vědeckých a technických činnostech a v ostatních činnostech. V obci je 17 ubytovacích zařízení s celkem 818 lůžky. Krajinu tvoří z 46,9 % zemědělská půda, 8,7 % lesní pozemky a 1,82 % vodní plochy.

Počet obyvatel v Mladé Boleslavi podle posledních dostupných dat z roku 2025 dosahuje 47 874 a meziročně vzrostl o 528 osob. Vývoj počtu obyvatel od roku 2006 kolísá, přičemž nejnižší počet byl 41 868 a nejvyšší právě v roce 2025. Daňové příjmy města od roku 2020 rostou a v roce 2025 dosáhly 1 363 984 tisíc Kč. Saldo příjmů a výdajů vykazuje v roce 2025 schodek 79 784 tisíc Kč, což je pokles oproti předchozímu roku.

Schválený rozpočet 2026 2 074,3 mil. příjmy 2 194,7 mil. výdaje −120,3 mil. saldo Struktura rozpočtu →

Vývoj počtu obyvatel

2000-2025
41 267 43 069 44 871 46 673 48 475 2000 2000: 43 603 obyvatel 2001: 43 841 obyvatel 2002: 43 544 obyvatel 2003: 43 684 obyvatel 2004 2004: 42 972 obyvatel 2005: 43 162 obyvatel 2006: 43 923 obyvatel 2007: 44 602 obyvatel 2008 2008: 45 507 obyvatel 2009: 44 750 obyvatel 2010: 43 939 obyvatel 2011: 44 252 obyvatel 2012 2012: 44 229 obyvatel 2013: 44 272 obyvatel 2014: 44 318 obyvatel 2015: 44 199 obyvatel 2016 2016: 44 056 obyvatel 2017: 44 167 obyvatel 2018: 44 489 obyvatel 2019: 44 740 obyvatel 2020 2020: 44 506 obyvatel 2021: 41 868 obyvatel 2022: 45 000 obyvatel 2023: 46 428 obyvatel 2024: 47 346 obyvatel 2025 2025: 47 874 obyvatel

Obec Mladá Boleslav má 47 874 obyvatel a je 1. největší z 120 obcí okresu. Za poslední rok jich přibylo o 1,1 %. Rozkládá se na 28,90 km² a skládá se ze 13 částí. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 130 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 16,4 % obyvatel starších patnácti let. Podíl nezaměstnaných byl 3,92 % a rozpočtové příjmy vycházejí na 37 151 Kč na obyvatele. Průměrná rychlost internetu v obci je 76,0 Mb/s pro stahování a 50,9 Mb/s pro odesílání, odezva 10 ms podle měření na rychlost.cz.

Metodika

Obec v číslech za 10 let

2015-2025
Ukazatel Tehdy Teď Změna Vývoj
Obyvatelé 44 199 2015 47 874 2025 +8,3 % nárůst
Průměrný věk 41,9 let 2015 42,3 let 2025 +0,4 let mírný nárůst
Podíl lidí nad 65 let 17,6 % 2015 18,5 % 2025 +0,9 p. b. mírný nárůst
Dokončené byty 45 2020 99 2024 437 celkem za období
Aktivní ekonomické subjekty 4 322 subjektů 2015 5 160 subjektů 2025 +19,4 % nárůst
Podíl nezaměstnaných 2,05 % 2020 3,09 % 2024 +1,0 p. b. mírný nárůst
Příjmy rozpočtu na obyvatele v běžných cenách 27 563 Kč 2020 37 151 Kč 2025 +34,8 % nárůst

Srovnává se první rok s daty v posledních deseti letech s posledním rokem; u dokončených bytů je změna součet za celé období. Peněžní údaje jsou v běžných cenách, bez očištění o inflaci.

Vývoj v čase

7 grafů

Narození a zemřelí

Narození Zemřelí

0 151 302 454 605 2020 - Narození: 422 2020 - Zemřelí: 516 2021 - Narození: 446 2021 - Zemřelí: 560 2022 - Narození: 383 2022 - Zemřelí: 494 2023 - Narození: 387 2023 - Zemřelí: 426 2024 - Narození: 338 2024 - Zemřelí: 453 2025 - Narození: 314 2025 - Zemřelí: 444 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Stěhování

Přistěhovalí Vystěhovalí

0 1 324 2 649 3 973 5 297 2020 - Přistěhovalí: 1 651 2020 - Vystěhovalí: 1 791 2021 - Přistěhovalí: 1 851 2021 - Vystěhovalí: 1 853 2022 - Přistěhovalí: 4 905 2022 - Vystěhovalí: 1 662 2023 - Přistěhovalí: 3 776 2023 - Vystěhovalí: 2 309 2024 - Přistěhovalí: 3 898 2024 - Vystěhovalí: 2 865 2025 - Přistěhovalí: 3 811 2025 - Vystěhovalí: 3 153 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Přirozený přírůstek a saldo stěhování

Přirozený přírůstek Saldo stěhování

-478 537 1 552 2 566 3 581 2020 Přirozený přírůstek: -94 Saldo stěhování: -140 2021 Přirozený přírůstek: -114 Saldo stěhování: -2 2022 Přirozený přírůstek: -111 Saldo stěhování: 3 243 2023 Přirozený přírůstek: -39 Saldo stěhování: 1 467 2024 Přirozený přírůstek: -115 Saldo stěhování: 1 033 2025 Přirozený přírůstek: -130 Saldo stěhování: 658 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Sňatky a rozvody

Sňatky Rozvody

62 97 133 168 203 2020 Sňatky: 172 Rozvody: 87 2021 Sňatky: 154 Rozvody: 89 2022 Sňatky: 191 Rozvody: 89 2023 Sňatky: 190 Rozvody: 83 2024 Sňatky: 167 Rozvody: 74 2025 Sňatky: 173 Rozvody: 89 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Obyvatelé při sčítání lidu 1869-2011

v hranicích obce z roku 2011
0 11 949 23 898 35 847 47 795 1869 - Obyvatel při sčítání: 11 003 1880 - Obyvatel při sčítání: 12 249 1890 - Obyvatel při sčítání: 14 452 1900 - Obyvatel při sčítání: 17 017 1910 - Obyvatel při sčítání: 20 640 1921 - Obyvatel při sčítání: 21 425 1930 - Obyvatel při sčítání: 24 488 1950 - Obyvatel při sčítání: 23 204 1961 - Obyvatel při sčítání: 26 021 1970 - Obyvatel při sčítání: 31 085 1980 - Obyvatel při sčítání: 41 226 1991 - Obyvatel při sčítání: 43 859 2001 - Obyvatel při sčítání: 44 255 2011 - Obyvatel při sčítání: 44 108 1869 1890 1910 1930 1961 1980 2001 2011

Rozpočet

tis. Kč

Příjmy Výdaje

0 501 751 1 003 501 1 505 252 2 007 003 2020 - Příjmy: 1 226 739 2020 - Výdaje: 1 342 282 2021 - Příjmy: 1 253 661 2021 - Výdaje: 1 250 636 2022 - Příjmy: 1 542 127 2022 - Výdaje: 1 661 891 2023 - Příjmy: 1 622 059 2023 - Výdaje: 1 547 788 2024 - Příjmy: 1 621 751 2024 - Výdaje: 1 665 716 2025 - Příjmy: 1 778 552 2025 - Výdaje: 1 858 336 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Nezaměstnanost

%
1,9 2,3 2,6 2,9 3,2 2020 Podíl nezaměstnaných: 2,05 2021 Podíl nezaměstnaných: 2,07 2022 Podíl nezaměstnaných: 2,7 2023 Podíl nezaměstnaných: 2,64 2024 Podíl nezaměstnaných: 3,09 2020 2021 2022 2023 2024

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →

V roce 2025 se v Mladé Boleslavi narodilo 314 dětí a zemřelo 444 lidí.

47 874
+528 proti 2024 2000-2025
2025
23 628
+461 proti 2024 2000-2025
2025
24 246
+67 proti 2024 2000-2025
2025
1 656,4 ob./km²
+18,3 proti 2024
okres 135,8 · ČR 138,4
9. z 6 258 obcí · 1. z 45 podobně velkých
2020-2025
2025
50,6 %
−0,4 proti 2024
okres 49,9 · ČR 50,8
1855. z 6 254 obcí · 43. z 45 podobně velkých
2000-2025
2025
42,3 let
+0,1 proti 2024
okres 42,1 · ČR 43,3
4080. z 6 254 obcí · 43. z 45 podobně velkých
2000-2025
2025
18,5 %
−0,2 proti 2024
okres 18,6 · ČR 20,8
4451. z 6 254 obcí · 43. z 45 podobně velkých
2000-2025
2025
13,5 %
−0,8 proti 2024
okres 15,4 · ČR 15,1
4876. z 6 254 obcí · 33. z 45 podobně velkých
2000-2025
2025
137,4
+6,1 proti 2024
okres 121,1 · ČR 138,0
2869. z 6 249 obcí · 41. z 45 podobně velkých
2000-2025
2025
68,0 %
+1,0 proti 2024
okres 66,0 · ČR 64,1
604. z 6 254 obcí · 1. z 45 podobně velkých
2000-2025
2025
Další ukazatele (24)
47 286
+600 proti 2024 2000-2025
2025
42 536
sčítání 2021
44 108
−147 proti 2001 1869-2011
2011
18 539
sčítání 2021
15 242
sčítání 2021
5 726
sčítání 2021
2 617
sčítání 2021
22 309
sčítání 2021
6 548
sčítání 2021
1 166
sčítání 2021
528
−390 proti 2024 2020-2025
2025
314
−24 proti 2024 2020-2025
2025
-130
−15 proti 2024 2020-2025
2025
3 811
−87 proti 2024 2020-2025
2025
89
+15 proti 2024 2020-2025
2025
658
−375 proti 2024 2020-2025
2025
173
+6 proti 2024 2020-2025
2025
3 153
+288 proti 2024 2020-2025
2025
444
−9 proti 2024 2020-2025
2025
6,6 ‰
−0,6 proti 2024
okres 7,1 · ČR 7,1
3195. z 6 254 obcí · 31. z 45 podobně velkých
2020-2025
2025
11,0 ‰
−8,4 proti 2024
okres 8,8 · ČR 0,6
1842. z 6 254 obcí · 2. z 45 podobně velkých
2020-2025
2025
1,9 ‰
+0,3 proti 2024
ČR 1,9
12. z 27 obcí · 5. z 9 podobně velkých
2020-2025
2025
3,7 ‰
+0,1 proti 2024
ČR 3,9
17. z 27 obcí · 4. z 9 podobně velkých
2020-2025
2025
9,4 ‰
−0,3 proti 2024
okres 9,2 · ČR 10,4
3173. z 6 254 obcí · 44. z 45 podobně velkých
2020-2025
2025

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 32,2 % lidí (13 679 z 42 536), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 412 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 41 868 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 42 536.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
21 388
50,3 % obyvatel
Ženy
21 148
49,7 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
130
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % Muži 90+ let: 73 (0,2 %) Ženy 90+ let: 163 (0,4 %) 90+ Muži 85-89 let: 182 (0,4 %) Ženy 85-89 let: 326 (0,8 %) 85-89 Muži 80-84 let: 343 (0,8 %) Ženy 80-84 let: 590 (1,4 %) 80-84 Muži 75-79 let: 646 (1,5 %) Ženy 75-79 let: 985 (2,3 %) 75-79 Muži 70-74 let: 989 (2,3 %) Ženy 70-74 let: 1 352 (3,2 %) 70-74 Muži 65-69 let: 1 140 (2,7 %) Ženy 65-69 let: 1 381 (3,3 %) 65-69 Muži 60-64 let: 1 089 (2,6 %) Ženy 60-64 let: 1 170 (2,8 %) 60-64 Muži 55-59 let: 1 237 (2,9 %) Ženy 55-59 let: 1 206 (2,8 %) 55-59 Muži 50-54 let: 1 432 (3,4 %) Ženy 50-54 let: 1 405 (3,3 %) 50-54 Muži 45-49 let: 1 828 (4,3 %) Ženy 45-49 let: 1 624 (3,8 %) 45-49 Muži 40-44 let: 2 039 (4,8 %) Ženy 40-44 let: 1 744 (4,1 %) 40-44 Muži 35-39 let: 1 833 (4,3 %) Ženy 35-39 let: 1 506 (3,5 %) 35-39 Muži 30-34 let: 1 802 (4,2 %) Ženy 30-34 let: 1 448 (3,4 %) 30-34 Muži 25-29 let: 1 658 (3,9 %) Ženy 25-29 let: 1 376 (3,2 %) 25-29 Muži 20-24 let: 1 030 (2,4 %) Ženy 20-24 let: 959 (2,3 %) 20-24 Muži 15-19 let: 881 (2,1 %) Ženy 15-19 let: 828 (2,0 %) 15-19 Muži 10-14 let: 1 081 (2,5 %) Ženy 10-14 let: 1 071 (2,5 %) 10-14 Muži 5-9 let: 1 019 (2,4 %) Ženy 5-9 let: 977 (2,3 %) 5-9 Muži 0-4 let: 1 086 (2,6 %) Ženy 0-4 let: 1 037 (2,4 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Obce a území

Téma obce a území →

Zemědělská půda tvoří 46,9 % katastru Mladé Boleslavě.

28,90 km²
2025
46,9 %
−0,2 proti 2024
okres 62,3 · ČR 53,1
4834. z 6 258 obcí · 28. z 45 podobně velkých
1993-2025
2025
8,7 %
0 proti 2024
okres 26,1 · ČR 34,0
4840. z 6 258 obcí · lepší než 22 % · 36. z 45 podobně velkých
1993-2025
2025
1,82 %
0 proti 2024
okres 1,43 · ČR 2,18
1814. z 6 258 obcí · 29. z 45 podobně velkých
1993-2025
2025
11,93 %
+0,13 proti 2024
okres 2,05 · ČR 1,73
8. z 6 258 obcí · 1. z 45 podobně velkých
1993-2025
2025
13
2025

Využití území a vybavenost

2025

Využití území

  • Orná půda 953 33,0 %
  • Zahrady 190 6,6 %
  • Ovocné sady 6 0,2 %
  • Trvalé travní porosty 205 7,1 %
  • Lesní půda 250 8,7 %
  • Vodní plochy 53 1,8 %
  • Zastavěné plochy 345 11,9 %
  • Ostatní plochy 889 30,7 %

Celkem 2 890 ha

Co v obci je

  • Vodovod
  • Kanalizace s ČOV
  • Plyn
  • Sběrný dvůr
  • Dům s pečovatelskou službou
  • Kino
  • Kulturní dům
  • Informační centrum
  • Středisko volného času
  • Kostel
  • Koupaliště

11 z 12 sledovaných položek

Veřejné finance

Téma veřejné finance →

Rozpočtové příjmy Mladé Boleslavě byly v roce 2025 1 779 mil. Kč, v přepočtu 37 151 Kč na obyvatele.

656 816 tis. Kč
+40 135 proti 2024 2012-2025
2025
2 891 470 035 Kč
okres 5 899 495 223 · ČR 600 469 124 785
21. z 6 258 obcí · 5. z 45 podobně velkých
2023
1 363 984 tis. Kč
+38 887 proti 2024 2020-2025
2025
310 013 tis. Kč
+110 780 proti 2024 2020-2025
2025
1 778 552 tis. Kč
+156 801 proti 2024 2020-2025
2025
-79 784 tis. Kč
−35 819 proti 2024 2020-2025
2025
1 858 336 tis. Kč
+192 620 proti 2024 2020-2025
2025
13 720 Kč
+695 proti 2024
okres 7 205 · ČR 5 825
5248. z 6 247 obcí · lepší než 15 % · 43. z 45 podobně velkých
2012-2025
2025
17,4 %
+5,1 proti 2024
okres 16,4 · ČR 18,9
1710. z 6 253 obcí · 13. z 45 podobně velkých
2020-2025
2025
Další ukazatele (3)
60 398 Kč
okres 42 456 · ČR 79 370
1286. z 6 254 obcí · 19. z 45 podobně velkých
2023
37 151 Kč
+2 898 proti 2024
okres 37 142 · ČR 48 930
2405. z 6 253 obcí · 28. z 45 podobně velkých
2020-2025
2025
38 817 Kč
+3 635 proti 2024
okres 36 926 · ČR 47 568
2176. z 6 253 obcí · 29. z 45 podobně velkých
2020-2025
2025

Práce a ekonomika

Téma práce a ekonomika →

Ke konci srpna 2026 byl podíl nezaměstnaných osob v Mladé Boleslavi 3,92 %, o 0,07 procentního bodu více než měsíc předtím.

3,92 %
+0,07 proti červenci 2026
okres 3,90 · ČR 5,05
2636. z 6 254 obcí · lepší než 57 % · 5. z 45 podobně velkých
2016-2026
srpen 2026
1 332
+26 proti červenci 2026 2018-2026
srpen 2026
0,3
+0,1 proti 2023
149. z 3 296 obcí · lepší než 95 % · 1. z 45 podobně velkých
2020-2024
2024

Nezaměstnanost během roku

MPSV

Podíl nezaměstnaných osob po měsících

%
Podíl nezaměstnaných osob po měsících (%)
Rok ledúnobředubkvěčvnčvcsrpzářříjlispro
2016 3,61 3,51 3,28 3,22 3,16 3,10 3,19 3,14 3,06 2,80 2,74 2,72
2017 2,69 2,57 2,46 2,36 2,32 2,28 2,43 2,38 2,22 2,11 2,08 2,03
2018 2,06 2,01 1,95 1,83 1,82 1,80 1,84 1,90 1,92 1,90 1,90 1,89
2019 1,94 1,85 1,70 1,62 1,52 1,61 1,69 1,72 1,70 1,62 1,59 1,64
2020 1,69 1,66 1,61 1,91 2,29 2,45 2,56 2,45 2,27 2,15 2,08 2,05
2021 2,14 2,07 1,92 1,97 2,01 1,92 1,94 1,95 2,08 2,12 1,99 2,07
2022 2,14 2,05 2,04 2,12 2,24 2,20 2,37 2,52 2,63 2,75 2,73 2,70
2023 2,79 2,94 2,79 2,82 2,73 2,62 2,72 2,76 2,88 2,76 2,63 2,64
2025 3,01 3,06 3,10 3,25 3,08 3,17 3,26 3,39 3,38 3,47 3,49 3,51
2026 3,75 3,68 3,74 3,70 3,61 3,63 3,85 3,92 bez údaje bez údaje bez údaje bez údaje

Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu 15-64 let ke konci měsíce. Sezónní práce (stavebnictví, zemědělství, turistika) obvykle snižuje nezaměstnanost v létě a zvedá ji v zimě.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →

V roce 2025 bylo v Mladé Boleslavi registrováno 8 755 ekonomických subjektů, o 112 více než rok předtím.

8 755 subjektů
+112 proti 2024 2001-2025
2025
5 160 subjektů
+294 proti 2024 2010-2025
2025
58,9 %
+2,6 proti 2024
okres 59,1 · ČR 61,6
4365. z 6 257 obcí · lepší než 30 % · 23. z 45 podobně velkých
2010-2025
2025
18,6
okres 20,1 · ČR 17,1
5193. z 6 246 obcí · 41. z 45 podobně velkých
2001-2025
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026

Nejvíc podniků v Mladé Boleslavi působí v oboru velkoobchod a maloobchod (19,7 %), následují profesní, vědecké a technické činnosti a ostatní činnosti.

Vzniklo za 12 měsíců
482
Zaniklo za 12 měsíců
43
Má zaměstnance
29,9 %
z 4 259 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 1 755 19,7 %
  • Profesní, vědecké a technické činnosti 1 057 11,9 %
  • Ostatní činnosti 907 10,2 %
  • Zpracovatelský průmysl 842 9,5 %
  • Stavebnictví 780 8,8 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 678 7,6 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 398 4,5 %
  • Doprava a skladování 389 4,4 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 295 3,3 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 283 3,2 %
  • Informační a komunikační činnosti 280 3,1 %
  • Vzdělávání 240 2,7 %
  • Ostatní 571 6,4 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 6 257 70,4 %
  • Společnost s ručením omezeným 1 339 15,1 %
  • Společenství vlastníků jednotek 414 4,7 %
  • Zahraniční fyzická osoba 358 4,0 %
  • Spolek 225 2,5 %
  • Pobočný spolek 83 0,9 %
  • Akciová společnost 37 0,4 %
  • Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem 36 0,4 %
  • Odborová organizace 31 0,3 %
  • Veřejná obchodní společnost 23 0,3 %
  • Ostatní 90 1,0 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 1 137 12,8 %
  • 3-10 let 1 864 21,0 %
  • 10-20 let 2 380 26,8 %
  • 20-30 let 1 800 20,2 %
  • Více než 30 let 1 712 19,3 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 2 984 33,6 %
  • 1-9 zaměstnanců 997 11,2 %
  • 10-49 zaměstnanců 195 2,2 %
  • 50-249 zaměstnanců 72 0,8 %
  • 250 a více zaměstnanců 11 0,1 %
  • Neuvedeno 4 634 52,1 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →

Při sčítání v roce 2021 bylo v Mladé Boleslavi 20 453 obydlených bytů.

5 307
srpen 2026
31
srpen 2026
4 209
+363 proti 2001 1869-2011
2011
20 453
sčítání 2021
15 666
sčítání 2021
3 171
sčítání 2021
621
sčítání 2021
17 702
sčítání 2021
11
sčítání 2021
15 972
sčítání 2021
Další ukazatele (5)
99
+57 proti 2023 2020-2024
2024
96
+55 proti 2023 2020-2024
2024
2,09
+1,19 proti 2023
okres 2,90 · ČR 2,78
2822. z 6 254 obcí · 11. z 45 podobně velkých
2020-2024
2024
0,6 %
okres 7,3 · ČR 13,4
4802. z 6 256 obcí · 42. z 45 podobně velkých
srpen 2026

Do počtu dokončených bytů se kromě rodinných a bytových domů počítají i nástavby, vestavby a byty v nebytových budovách - tady jde o 3 z 99 bytů.

V Mladé Boleslavi je 15 základních škol se 5 604 žáky a 15 mateřských škol s 1 439 dětmi.

5 939
sčítání 2021
11 707
sčítání 2021
4 078
sčítání 2021
16,4 %
ORP 14,2
918. z 6 254 obcí · 16. z 45 podobně velkých
sčítání 2021
1 734
září 2026
6 006
září 2026
8 328
září 2026
2
září 2026
1 439
−44 proti 2023 2020-2024
2024
5 604
−35 proti 2023 2020-2024
2024

Školy se počítají jako samostatné subjekty, ne jako budovy nebo třídy - jeden subjekt často provozuje několik pracovišť.

Školy v obci

32 subjektů
  • Základní škola a Mateřská škola MŠ 92 · ZŠ 560 · MŠ 92 · ZŠ 700 · MŠ 44 · ZŠ 710
  • ZŠ T. G. Masaryka a MŠ MŠ 30 · ZŠ 310
  • Masarykova ZŠ a MŠ MŠ 44 · ZŠ 260
  • Mateřská škola MŠ 300
  • Mateřská škola Pampeliška MŠ 300
  • SŠ, ZŠ, MŠ, DD a SPC MŠ 30 · SŠ 32 · ZŠ 170
  • Mateřská škola Laurinka MŠ 188
  • Mateřská škola Štěpánka MŠ 178
  • Mateřská škola Sluníčko MŠ 92
  • Mateřská škola Duha MŠ 92
  • Mateřská škola Vandrovka s.r.o. MŠ 83
  • REZA MB - Mateřská škola a Jesle MŠ 61
  • Mateřská škola speciální MŠ 52
  • Mateřská škola Pididomek MŠ 36
  • Mateřská škola Little Elephant s.r.o. MŠ 20
  • Základní škola ZŠ 58 · ZŠ 370 · ZŠ 600 · ZŠ 870 · ZŠ 526
  • Základní škola Dr. Edvarda Beneše ZŠ 850
  • Svobodná základní škola Terra, z. ú. ZŠ 22
  • SOŠ a SOU SŠ 1 066 · SŠ 1 050
  • Škoda Auto a.s., SOU strojírenské, o.z. SŠ 1 150
  • Střední průmyslová škola SŠ 660
  • Gymnázium Dr. Josefa Pekaře SŠ 660
  • OA a JŠ s právem státní jazykové zkoušky SŠ 640
  • Boleslav. soukr. SOŠ a Gymnázium, s.r.o. SŠ 620
  • Střední zdrav. škola a VOŠ zdravotnická SŠ 460 · VOŠ 120
  • Gymnázium SŠ 520
  • SPgŠ a SOŠ služeb SŠ 500
  • SŠ tradičních řemesel HERMÉS MB s.r.o. SŠ 455
  • SŠ podnikatelská HERMÉS MB s.r.o. SŠ 275
  • SŠ gastronomie a hotelnictví MB, s.r.o. SŠ 240
  • Základní umělecká škola ZUŠ 1 300
  • Základní umělecká škola Karmel, v.o.s. ZUŠ 120

Podle rejstříku škol MŠMT, stav k září 2026. Číslo je nejvyšší povolený počet dětí nebo žáků, ne skutečný stav.

Zdravotnictví

Téma zdravotnictví →
Další ukazatele (3)

Zdravotnická zařízení v obci

213 míst péče
  • Praktický lékař 26
  • Dětský lékař 11
  • Zubní lékař 45
  • Gynekolog 9
  • Lékař specialista 59
  • Nemocnice 2
  • Záchranná služba 1
  • Fyzioterapie 13
  • Domácí zdravotní péče 4
  • Ostatní 43

Ambulantní specialisté podle oboru

  • Vnitřní lékařství 8
  • Chirurgie 7
  • Oftalmologie 7
  • Dermatovenerologie 6
  • Ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí 6
  • Kardiologie 5
  • Psychiatrie 5
  • Anesteziologie a intenzivní medicína 3
  • Cévní chirurgie 3
  • Pneumologie a ftizeologie 3
  • Alergologie a klinická imunologie 2
  • Endokrinologie a diabetologie 2
  • Hygiena a epidemiologie 2
  • Neurologie 2
  • Otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 2

a dalších 15 oborů

Místa poskytování zdravotní péče podle registru NRPZS (ÚZIS). Jedno místo může sdílet víc lékařů, u specialistů se místo s více obory počítá u každého z nich. Lékárny tu nejsou - počítají se podle úřední evidence SÚKL níže.

Lékárny

13 lékáren
  • Lékárna 12
  • Nemocniční lékárna 1
  • Otevřeno v sobotu 6
  • Otevřeno v neděli 5
  • BENU Lékárna Jičínská 1349 · So, Ne
  • BENU Lékárna U stadionu 1234
  • BENU Lékárna U stadionu 1276 · So, Ne
  • Dr.Max LÉKÁRNA Jičínská 1350 · So, Ne
  • Dr.Max LÉKÁRNA Krátká 904 · So, Ne
  • Dr.Max LÉKÁRNA náměstí Republiky 760/35
  • Dr.Max LÉKÁRNA tř. Václava Klementa 1459 · So, Ne
  • Lékárna Laurinova 1568
  • Lékárna Centrálka náměstí Míru 17
  • Lékárna Dr. Pírka Na Celně 885
  • Lékárna MANG Jiráskova 1320
  • Lékárna Na Slavoji Jičínská 1140
  • Nemocniční lékárna (nemocniční lékárna) tř. Václava Klementa 147/23 · So

Podle seznamu lékáren SÚKL. Výdejna je odloučené pracoviště lékárny s kratší otevírací dobou. „So“ a „Ne“ znamenají otevřeno o víkendu podle pracovní doby nahlášené SÚKL.

Volby a politika

Téma volby a politika →
66,9 %
+2,4 proti 2021
okres 70,4 · ČR 69,0
5292. z 6 254 obcí · lepší než 15 % · 19. z 45 podobně velkých
2002-2025
2025
69,6 %
+3,8 proti 2018
okres 72,3 · ČR 70,3
4778. z 6 254 obcí · lepší než 23 % · 11. z 45 podobně velkých
2013-2023
2023
31,3 %
−6,7 proti 2020
okres 33,4 · ČR 33,3
4810. z 6 253 obcí · lepší než 23 % · 25. z 45 podobně velkých
2000-2024
2024
38,6 %
−0,3 proti 2022
okres 47,7 · ČR 48,1
5890. z 6 249 obcí · lepší než 5 % · 28. z 45 podobně velkých
2002-2026
2026
35,4 %
+8,2 proti 2019
okres 38,3 · ČR 36,8
4344. z 6 254 obcí · lepší než 30 % · 16. z 45 podobně velkých
2004-2024
2024
18,8 %
okres 20,6
2024

Zastoupení v Senátu

Obec patří do senátního obvodu č. 38 - Mladá Boleslav. Senátoři se volí na šest let a Senát se obnovuje po třetinách, takže se tu nevolí při každých volbách.

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 38,6 %
VpMB+ANO: 27,9 % STAN: 19,0 % KDU+Zel+Pir+NK: 17,6 % ODS+TOP 09+NK: 15,6 % VPM+NK: 9,0 % SPD: 6,0 % Ostatní: 4,8 %
  • VpMB+ANO 27,9 %
  • STAN 19,0 %
  • KDU+Zel+Pir+NK 17,6 %
  • ODS+TOP 09+NK 15,6 %
  • VPM+NK 9,0 %
  • SPD 6,0 %
  • AUTO 2,7 %
  • KSČM+Stačilo+NK 2,2 %

326 243 platných hlasů · 44 okrsků

Sněmovna 2025

účast 66,9 %
ANO: 33,2 % SPOLU: 23,3 % STAN: 12,4 % SPD: 8,4 % Piráti: 8,2 % AUTO: 7,8 % Ostatní: 6,6 %

18 631 platných hlasů · 44 okrsků · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 35,4 %
ANO: 26,0 % KDU+ODS+TOP 09: 22,4 % AUTO+PŘÍSAHA: 11,7 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 9,2 % STAN+SLK: 8,8 % SPD+Trikolora: 6,0 % Ostatní: 15,9 %

9 986 platných hlasů · 44 okrsků · odchylka proti kraji

Kraje 2024

účast 31,3 %
ANO: 37,3 % STAN: 21,7 % KDU+ODS+TOP 09: 16,4 % SPD+Trikol+PRO: 6,8 % ČSNS+KSČM+ČSSD: 5,9 % Zelení+SEN 21: 3,7 % Ostatní: 8,3 %
  • ANO 37,3 % +3,9
  • STAN 21,7 % -5,2
  • KDU+ODS+TOP 09 16,4 % -1,2
  • SPD+Trikol+PRO 6,8 % +1,3
  • ČSNS+KSČM+ČSSD 5,9 % +0,7
  • Zelení+SEN 21 3,7 % +2,7
  • Piráti 3,0 % -1,0
  • PŘÍSAHA 2,1 % -0,2
  • Ostatní (8) 3,1 %

8 725 platných hlasů · 44 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 67,2 %
Petr Pavel: 38,5 % Andrej Babiš: 32,9 % Danuše Nerudová: 12,9 % Pavel Fischer: 6,3 % Jaroslav Bašta: 4,6 % Marek Hilšer: 2,7 % Ostatní: 2,1 %
  • Petr Pavel 38,5 % -2,1
  • Andrej Babiš 32,9 % +1,6
  • Danuše Nerudová 12,9 % -1,0
  • Pavel Fischer 6,3 % +0,2
  • Jaroslav Bašta 4,6 % +1,0
  • Marek Hilšer 2,7 % +0,1
  • Karel Diviš 1,5 % +0,1
  • Tomáš Zima 0,6 % 0,0

19 140 platných hlasů · 44 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 69,6 %
Petr Pavel: 61,2 % Andrej Babiš: 38,8 %
  • Petr Pavel 61,2 % -2,1
  • Andrej Babiš 38,8 % +2,1

19 827 platných hlasů · 44 okrsků · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

33 mandátů

VpMB+ANO

10 mandátů · 27,9 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Jiří Bouška 47 1. 3 648
Petr Mašek 56 3. 3 106
Petr Servus 48 2. 2 978
Ing. Stanislav Starý 47 4. 2 834
Bohumil Rosenkranz 69 5. 2 867
Ing. František Petrtýl 67 6. 2 860
Ing. Jakub Starý 41 7. 2 821
MUDr. Jaroslav Novák 71 8. 2 804
Bc. Lukáš Rambousek 40 9. 2 833
Václav Laurýn 59 10. 2 879

ANO 2011 + Volba pro Mladou Boleslav

STAN

7 mandátů · 19,0 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Petr Dostál 52 2. 2 490
MUDr. Pavel Nechanický 68 3. 2 381
Daniel Marek 45 1. 2 282
Mgr. Lucie Laurýnová, MBA 57 4. 2 256
Mgr. Martin Herrmann 58 9. 2 218
Luboš Dvořák 62 7. 2 135
Jaroslav Šebek 71 5. 2 132

STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ

KDU+Zel+Pir+NK

6 mandátů · 17,6 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Jana Krumpholcová, MSc. 46 1. 2 364
Mgr. Radek Kotlaba 59 7. 2 322
Bc. Michal Javůrek 26 2. 2 023
MUDr. Jaroslav Vedral 74 9. 1 995
Mgr. Jan Milda, DiS. 45 3. 1 982
Jana Zbíralová 55 11. 1 954

Šance pro Mladou Boleslav

ODS+TOP 09+NK

5 mandátů · 15,6 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Michal Koliáš 53 1. 1 868
Mgr. Miroslava Kašpárková 63 4. 1 787
Mgr. Tomáš Slabý 37 3. 1 775
PaedDr. Zdeňka Kuhnová 66 9. 1 718
Mgr. Jana Volfová 50 8. 1 712

ODS s podporou TOP 09 a nezávislých

VPM+NK

3 mandáty · 9,0 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Robin Povšík 47 1. 1 254
Mgr. Jiří Irain 45 2. 1 248
Mgr. Lukáš Zahrada 43 3. 1 234

Hlas pro Boleslav

SPD

2 mandáty · 6,0 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Bc. Jiří Gaudin 44 1. 884
Leoš Vacek 48 2. 712

Svoboda a přímá demokracie (SPD)

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Sociální situace

Téma sociální situace →
2 788
září 2026
10 247
září 2026
10 b.
+2 proti 2023 2016-2024
2024
58,2 ‰
okres 45,2 · ČR 76,0
5038. z 6 101 obcí · lepší než 17 % · 22. z 45 podobně velkých
září 2026

Zařízení sociálních služeb

20 zařízení · 2024
  • Sociální poradny 6
  • Stacionáře denní 3
  • Chráněné bydlení 2
  • Stacionáře týdenní 1
  • Domovy pro osoby se zdravotním postižením 1
  • Domovy pro seniory 1
  • Domovy se zvláštním režimem 1
  • Azylové domy 1
  • Nízkoprahová denní centra 1
  • Nízkoprahová zařízení pro děti a mládež 1
  • Noclehárny 1
  • Centra sociálně rehabilitačních služeb 1

Podle registru poskytovatelů sociálních služeb (ČSÚ, MPSV). Počítá se zařízení, ne kapacita.

4 893 osob
sčítání 2021
4 098 osob
sčítání 2021
36 159 osob
sčítání 2021
31 266 osob
sčítání 2021
21 470 osob
sčítání 2021

Dojížďka za prací a do školy

sčítání 2021

Kam se vyjíždí

Do jiných obcí vyjíždí 4 780 lidí.

Odkud se přijíždí

Z jiných obcí dojíždí 36 159 lidí.

Údaje jsou ze Sčítání 2021 a zachycují stav ke dni sčítání 26. března 2021, kdy část lidí pracovala z domova. Směry jsou jen mezi obcemi Česka, počet vyjíždějících výš zahrnuje i cesty do ciziny.

3 792
−943 proti 2024 2023-2025
2025
71,5 %
−17,8 proti 2024
okres 64,1 · ČR 73,4
3487. z 6 256 obcí · lepší než 44 % · 25. z 45 podobně velkých
2023-2025
2025

Cestovní ruch

Téma cestovní ruch →

V Mladé Boleslavi je 17 ubytovacích zařízení s 818 lůžky.

Kulturní památky

45 · z toho 1 národních
  • průmyslová škola národní kulturní památka · Mladá Boleslav II
  • Masarykův dům okresní sociální péče · Mladá Boleslav II
  • hrad · Mladá Boleslav I
  • hrad Michalovice, zřícenina a archeologické stopy · Podlázky
  • hradiště V chobotech a mohylník, archeologické stopy · Čejetičky
  • kostel Nanebevzetí Panny Marie · Mladá Boleslav I
  • kostel sv. Barbory · Debř
  • kostel sv. Havla · Mladá Boleslav I; Mladá Boleslav III
  • kostel sv. Jana Nepomuckého · Mladá Boleslav II
  • kostel sv. Michaela · Michalovice
  • kostel sv. Petra a Pavla · Bezno; Mladá Boleslav I
  • městské opevnění · Mladá Boleslav I
  • nemocnice · Mladá Boleslav II
  • nová radnice · Mladá Boleslav I
  • palác Templ · Mladá Boleslav I
  • piaristické gymnasium a bratrská škola · Mladá Boleslav II
  • piaristický klášter s kostelem sv. Bonaventury · Mladá Boleslav II; Mladá Boleslav IV
  • poplužní dvůr Podhrad · Mladá Boleslav III
  • stará radnice · Mladá Boleslav I
  • vodárenská věž · Mladá Boleslav I
  • zámek Neuberk · Čejetičky
  • českobratrská tiskárna · Mladá Boleslav II
  • židovský hřbitov · Mladá Boleslav III
  • divadlo · Mladá Boleslav II
  • dvorní dům · Mladá Boleslav I
  • hostinec U Jizery · Mladá Boleslav IV
  • hradiště Rácov, archeologické stopy · Čejetičky
  • mariánský sloup · Mladá Boleslav I
  • sbor Českých bratří · Mladá Boleslav II
  • sokolovna · Mladá Boleslav II

Dále 15 staveb bez vlastního jména: měšťanský dům (11), děkanství, socha sv. anny, městský dům, předměstský dům.

Životní prostředí

Téma životní prostředí →
390 kg
+2 proti 2023
okres 401 · ČR 414
3623. z 6 254 obcí · lepší než 42 % · 25. z 45 podobně velkých
2021-2024
2024
195 kg
+4 proti 2023
okres 189 · ČR 205
3602. z 6 254 obcí · lepší než 42 % · 34. z 45 podobně velkých
2021-2024
2024
41 kg
−2 proti 2023
okres 69 · ČR 69
5395. z 6 254 obcí · lepší než 13 % · 41. z 45 podobně velkých
2021-2024
2024
18 470,4 t
+437,7 proti 2023 2021-2024
2024
9 254,6 t
+357,7 proti 2023 2021-2024
2024
2 749,6 t
+407,3 proti 2023 2021-2024
2024
851,8 t
+74,8 proti 2023 2021-2024
2024
28,9 %
+2,2 proti 2023
ORP 43,0
5574. z 6 258 obcí · lepší než 10 % · 44. z 45 podobně velkých
2021-2024
2024
1 955,0 t
−39,7 proti 2023 2021-2024
2024
Další ukazatele (7)
749,0 t
+59,1 proti 2023 2021-2024
2024
698,3 t
+52,0 proti 2023 2021-2024
2024
379,1 t
−171,3 proti 2023 2021-2024
2024
128,6 t
+20,6 proti 2023 2021-2024
2024
2 052,6 t
0 proti 2023 2021-2024
2024
62,1 t
−1,1 proti 2023 2021-2024
2024
4,1 t
+1,0 proti 2023 2021-2024
2024

Památné stromy a příroda

30 stromů
  • 6 kusů buku lesního 6
  • 3 kusy buku lesního převislého 3
  • 3 kusy dubu letního sloupovitého 3
  • 3 kusy dubu letního sloupovitého 3
  • 2 kusy buku lesního 2
  • 1 ks buku lesního střihanolistého
  • Buk lesní
  • Buk lesní červenolistý
  • Dub letní
  • Dub letní sloupovitý
  • Jilm habrolistý
  • Jinan dvoulaločný
  • Jírovec maďal
  • Křemelák na Dubcích
  • Křemelák u Jizery v Čejetičkách
  • Platan javorolistý
  • Platan javorolistý
  • Platan javorolistý

Podle Ústředního seznamu ochrany přírody (AOPK ČR). U skupin stromů je uvedený počet stromů.

Data po letech

26 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2025 47 874 23 628 24 246 314 444 -130 3 811 3 153 658 528
2024 47 346 23 167 24 179 338 453 -115 3 898 2 865 1 033 918
2023 46 428 22 556 23 872 387 426 -39 3 776 2 309 1 467 1 428
2022 45 000 22 022 22 978 383 494 -111 4 905 1 662 3 243 3 132
2021 41 868 20 783 21 085 446 560 -114 1 851 1 853 -2 -116
2020 44 506 22 623 21 883 422 516 -94 1 651 1 791 -140 -234
2019 44 740 22 717 22 023 - - - - - - -
2018 44 489 22 487 22 002 - - - - - - -
2017 44 167 22 094 22 073 - - - - - - -
2016 44 056 22 049 22 007 - - - - - - -
2015 44 199 22 170 22 029 - - - - - - -
2014 44 318 22 256 22 062 - - - - - - -
2013 44 272 22 183 22 089 - - - - - - -
2012 44 229 22 099 22 130 - - - - - - -
2011 44 252 22 100 22 152 - - - - - - -
2010 43 939 21 768 22 171 - - - - - - -
2009 44 750 22 462 22 288 - - - - - - -
2008 45 507 23 073 22 434 - - - - - - -
2007 44 602 22 263 22 339 - - - - - - -
2006 43 923 21 711 22 212 - - - - - - -
2005 43 162 21 171 21 991 - - - - - - -
2004 42 972 20 931 22 041 - - - - - - -
2003 43 684 21 442 22 242 - - - - - - -
2002 43 544 21 316 22 228 - - - - - - -
2001 43 841 21 513 22 328 - - - - - - -
2000 43 603 21 010 22 593 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi 6 258 obcemi Česka drží Mladá Boleslav 21. místo podle počtu obyvatel.

Mezi obcemi okresu

1. z 120

Mezi všemi obcemi

21. z 6 258

percentil 100. - 100 % území je menších

Velikostní skupina

20 000 až 49 999 obyvatel

Stupeň urbanizace: menší město a předměstí (DEGURBA, ČSÚ).

Takových obcí je v Česku 45. Pořadí „mezi podobně velkými" u ukazatelů se počítá v téhle skupině (velikostní skupiny obcí podle ČSÚ).

Proti obcím stejné velikosti

  • Průměrný věk obec 42,3 let medián 44,6 let
  • Děti 0-14 let obec 13,5 % medián 13,8 %
  • Senioři 65+ obec 18,5 % medián 23,0 %
  • Nezaměstnanost obec 3,92 % medián 5,64 %
  • Subjektů na 100 ob. obec 18,6 medián 22,2
  • Bytů na 1 000 ob. obec 2,09 medián 1,11
  • Příjmy na obyvatele obec 37 151 Kč medián 38 822 Kč

Medián (čárka) je prostřední hodnota skupiny (obce od 20 000 do 49 999 obyvatel): polovina obcí má vyšší, polovina nižší. Světlý pás ukazuje, kde leží prostřední polovina obcí skupiny. Vždy za stejné období jako údaj obce.

Podobně velké obce v kraji

Správní obvod

Mladá Boleslav

Obec s rozšířenou působností, kam se chodí pro občanku, řidičák nebo stavební povolení.

Části obce 13

Bezděčín · Čejetice · Čejetičky · Debř · Chrást · Jemníky · Michalovice · Mladá Boleslav I · Mladá Boleslav II · Mladá Boleslav III · Mladá Boleslav IV · Podchlumí · Podlázky

Zdroje dat: AOPK ČR · ČSÚ · ČTÚ · ČÚZK · Exekutorská komora ČR · Ministerstvo financí · Ministerstvo životního prostředí · MMR ČR · MPSV · MŠMT · NPÚ · SÚKL · ÚZIS · Volby.cz · zdroje dat a licence