Město

Horšovský Týn

Okres Domažlice · Kraj Plzeňský kraj · Web www.horsovskytyn.cz

Obyvatel 2025 5 098
Rozloha
71,31 km²
Hustota
71,5 ob./km²dopočet
Do okresního města
10,0 kmvzdušně
Do krajského města
39,5 kmvzdušně
Kód RÚIAN
553671
Poloha
49,5321, 12,9453

Horšovský Týn je město v okrese Domažlice v Plzeňském kraji a patří k třetím největším obcím okresu podle počtu obyvatel. Rozkládá se na ploše 71,31 km² a zahrnuje 21 částí, mezi nimi například Borovice, Dolní Metelsko, Hašov či Nová Ves. Město leží 10 km od okresního města a 39,5 km od krajského města.

V Horšovském Týně je registrováno 929 ekonomických subjektů, přičemž nejvíce podniků působí v oborech velkoobchod a maloobchod, zpracovatelský průmysl a stavebnictví. V obci fungují tři základní školy se 732 žáky a jedna mateřská škola s 122 dětmi. Krajinu tvoří převážně zemědělská půda s podílem 60,1 % a lesní pozemky s 29,8 %. Pro ubytování je k dispozici pět zařízení s celkem 105 lůžky.

Počet obyvatel města v roce 2025 dosahuje 5 098 a meziročně vzrostl o 52 osob. Vývoj počtu obyvatel od roku 2006 kolísá v rozmezí od 4 826 do 5 227. Saldo migrace se od roku 2020 pohybuje kolísavě, v roce 2025 dosáhlo hodnoty 81, což představuje meziroční nárůst o 237. Daňové příjmy města rostou od roku 2020, v roce 2025 dosáhly 146 366 tisíc korun.

Schválený rozpočet 2026 247,5 mil. příjmy 238,1 mil. výdaje +9,5 mil. saldo Struktura rozpočtu →

Vývoj počtu obyvatel

2000-2025
4 786 4 906 5 027 5 147 5 267 2000 2000: 5 074 obyvatel 2001: 4 910 obyvatel 2002: 4 918 obyvatel 2003: 4 905 obyvatel 2004 2004: 4 914 obyvatel 2005: 4 877 obyvatel 2006: 4 826 obyvatel 2007: 4 873 obyvatel 2008 2008: 4 915 obyvatel 2009: 4 945 obyvatel 2010: 4 947 obyvatel 2011: 4 976 obyvatel 2012 2012: 4 984 obyvatel 2013: 4 994 obyvatel 2014: 4 970 obyvatel 2015: 4 961 obyvatel 2016 2016: 5 013 obyvatel 2017: 4 986 obyvatel 2018: 5 006 obyvatel 2019: 5 034 obyvatel 2020 2020: 4 987 obyvatel 2021: 4 839 obyvatel 2022: 5 132 obyvatel 2023: 5 227 obyvatel 2024: 5 046 obyvatel 2025 2025: 5 098 obyvatel

Obec Horšovský Týn má 5 098 obyvatel a je 3. největší z 76 obcí okresu. Za poslední rok jich přibylo o 1,0 %. Od okresního města je vzdálená 10 km vzdušnou čarou a rozkládá se na 71,31 km² a skládá se ze 21 částí. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 138 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 8,9 % obyvatel starších patnácti let. Podíl nezaměstnaných byl 4,61 % a rozpočtové příjmy vycházejí na 44 547 Kč na obyvatele. Průměrná rychlost internetu v obci je 48,6 Mb/s pro stahování a 9,1 Mb/s pro odesílání, odezva 16 ms podle měření na rychlost.cz.

Metodika

Obec v číslech za 10 let

2015-2025
Ukazatel Tehdy Teď Změna Vývoj
Obyvatelé 4 961 2015 5 098 2025 +2,8 % mírný nárůst
Průměrný věk 42,4 let 2015 44,2 let 2025 +1,8 let nárůst
Podíl lidí nad 65 let 17,6 % 2015 21,7 % 2025 +4,1 p. b. nárůst
Dokončené byty 11 2020 2 2024 57 celkem za období
Aktivní ekonomické subjekty 517 subjektů 2015 518 subjektů 2025 +0,2 % zhruba beze změny
Podíl nezaměstnaných 2,78 % 2020 3,15 % 2024 +0,4 p. b. mírný nárůst
Příjmy rozpočtu na obyvatele v běžných cenách 30 894 Kč 2020 44 547 Kč 2025 +44,2 % nárůst

Srovnává se první rok s daty v posledních deseti letech s posledním rokem; u dokončených bytů je změna součet za celé období. Peněžní údaje jsou v běžných cenách, bez očištění o inflaci.

Vývoj v čase

7 grafů

Narození a zemřelí

Narození Zemřelí

0 17 33 50 67 2020 - Narození: 44 2020 - Zemřelí: 58 2021 - Narození: 27 2021 - Zemřelí: 62 2022 - Narození: 45 2022 - Zemřelí: 48 2023 - Narození: 38 2023 - Zemřelí: 52 2024 - Narození: 29 2024 - Zemřelí: 54 2025 - Narození: 24 2025 - Zemřelí: 53 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Stěhování

Přistěhovalí Vystěhovalí

0 117 233 350 467 2020 - Přistěhovalí: 131 2020 - Vystěhovalí: 164 2021 - Přistěhovalí: 142 2021 - Vystěhovalí: 152 2022 - Přistěhovalí: 432 2022 - Vystěhovalí: 136 2023 - Přistěhovalí: 389 2023 - Vystěhovalí: 280 2024 - Přistěhovalí: 237 2024 - Vystěhovalí: 393 2025 - Přistěhovalí: 302 2025 - Vystěhovalí: 221 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Přirozený přírůstek a saldo stěhování

Přirozený přírůstek Saldo stěhování

-201 -66 70 206 341 2020 Přirozený přírůstek: -14 Saldo stěhování: -33 2021 Přirozený přírůstek: -35 Saldo stěhování: -10 2022 Přirozený přírůstek: -3 Saldo stěhování: 296 2023 Přirozený přírůstek: -14 Saldo stěhování: 109 2024 Přirozený přírůstek: -25 Saldo stěhování: -156 2025 Přirozený přírůstek: -29 Saldo stěhování: 81 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Sňatky a rozvody

Sňatky Rozvody

3 12 20 28 37 2022 Sňatky: 34 Rozvody: 10 2023 Sňatky: 17 Rozvody: 6 2024 Sňatky: 18 Rozvody: 8 2022 2023 2024

Obyvatelé při sčítání lidu 1869-2011

v hranicích obce z roku 2011
0 1 418 2 835 4 253 5 670 1869 - Obyvatel při sčítání: 4 851 1880 - Obyvatel při sčítání: 5 168 1890 - Obyvatel při sčítání: 4 942 1900 - Obyvatel při sčítání: 4 791 1910 - Obyvatel při sčítání: 5 148 1921 - Obyvatel při sčítání: 5 250 1930 - Obyvatel při sčítání: 5 179 1950 - Obyvatel při sčítání: 3 805 1961 - Obyvatel při sčítání: 4 094 1970 - Obyvatel při sčítání: 4 052 1980 - Obyvatel při sčítání: 4 966 1991 - Obyvatel při sčítání: 5 047 2001 - Obyvatel při sčítání: 4 938 2011 - Obyvatel při sčítání: 4 964 1869 1890 1910 1930 1961 1980 2001 2011

Rozpočet

tis. Kč

Příjmy Výdaje

0 71 294 142 589 213 883 285 178 2020 - Příjmy: 154 067 2020 - Výdaje: 163 219 2021 - Příjmy: 167 972 2021 - Výdaje: 182 169 2022 - Příjmy: 197 262 2022 - Výdaje: 250 509 2023 - Příjmy: 206 534 2023 - Výdaje: 227 767 2024 - Příjmy: 207 842 2024 - Výdaje: 211 102 2025 - Příjmy: 227 102 2025 - Výdaje: 264 053 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Nezaměstnanost

%
2,1 2,4 2,7 3,0 3,3 2020 Podíl nezaměstnaných: 2,78 2021 Podíl nezaměstnaných: 3,21 2022 Podíl nezaměstnaných: 2,24 2023 Podíl nezaměstnaných: 2,71 2024 Podíl nezaměstnaných: 3,15 2020 2021 2022 2023 2024

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →

V roce 2025 se v Horšovském Týnu narodilo 24 dětí a zemřelo 53 lidí.

5 098
+52 proti 2024 2000-2025
2025
2 455
+24 proti 2024 2000-2025
2025
2 643
+28 proti 2024 2000-2025
2025
71,5 ob./km²
+0,7 proti 2024
okres 52,9 · ČR 138,4
2436. z 6 258 obcí · 141. z 143 podobně velkých
2020-2025
2025
51,8 %
0 proti 2024
okres 50,5 · ČR 50,8
706. z 6 254 obcí · 26. z 143 podobně velkých
2000-2025
2025
44,2 let
0 proti 2024
okres 43,8 · ČR 43,3
1999. z 6 254 obcí · 62. z 143 podobně velkých
2000-2025
2025
21,7 %
−0,1 proti 2024
okres 21,5 · ČR 20,8
2387. z 6 254 obcí · 79. z 143 podobně velkých
2000-2025
2025
13,2 %
−0,3 proti 2024
okres 14,6 · ČR 15,1
5075. z 6 254 obcí · 129. z 143 podobně velkých
2000-2025
2025
164,4
+3,1 proti 2024
okres 147,0 · ČR 138,0
1510. z 6 249 obcí · 47. z 143 podobně velkých
2000-2025
2025
65,0 %
+0,4 proti 2024
okres 63,8 · ČR 64,1
2015. z 6 254 obcí · 25. z 143 podobně velkých
2000-2025
2025
Další ukazatele (24)
5 039
−35 proti 2024 2000-2025
2025
4 781
sčítání 2021
4 964
+26 proti 2001 1869-2011
2011
1 936
sčítání 2021
1 910
sčítání 2021
576
sčítání 2021
340
sčítání 2021
2 454
sčítání 2021
648
sčítání 2021
146
sčítání 2021
52
+233 proti 2024 2020-2025
2025
24
−5 proti 2024 2020-2025
2025
-29
−4 proti 2024 2020-2025
2025
302
+65 proti 2024 2020-2025
2025
8
+2 proti 2023 2022-2024
2024
81
+237 proti 2024 2020-2025
2025
18
+1 proti 2023 2022-2024
2024
221
−172 proti 2024 2020-2025
2025
53
−1 proti 2024 2020-2025
2025
4,8 ‰
−1,0 proti 2024
okres 6,9 · ČR 7,1
4348. z 6 254 obcí · 138. z 143 podobně velkých
2020-2025
2025
10,2 ‰
+46,1 proti 2024
okres -5,2 · ČR 0,6
1925. z 6 254 obcí · 15. z 143 podobně velkých
2020-2025
2025
1,6 ‰
+0,4 proti 2023
okres 2,3
2022-2024
2024
3,5 ‰
+0,3 proti 2023
okres 4,1
2022-2024
2024
10,5 ‰
−0,1 proti 2024
okres 11,3 · ČR 10,4
2600. z 6 254 obcí · 70. z 143 podobně velkých
2020-2025
2025

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 35,1 % lidí (1 679 z 4 781), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 19 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 4 839 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 4 781.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
2 357
49,3 % obyvatel
Ženy
2 424
50,7 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
138
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % Muži 90+ let: 0 (0,0 %) Ženy 90+ let: 13 (0,3 %) 90+ Muži 85-89 let: 20 (0,4 %) Ženy 85-89 let: 32 (0,7 %) 85-89 Muži 80-84 let: 33 (0,7 %) Ženy 80-84 let: 58 (1,2 %) 80-84 Muži 75-79 let: 64 (1,3 %) Ženy 75-79 let: 97 (2,0 %) 75-79 Muži 70-74 let: 151 (3,2 %) Ženy 70-74 let: 180 (3,8 %) 70-74 Muži 65-69 let: 187 (3,9 %) Ženy 65-69 let: 175 (3,7 %) 65-69 Muži 60-64 let: 159 (3,3 %) Ženy 60-64 let: 169 (3,5 %) 60-64 Muži 55-59 let: 152 (3,2 %) Ženy 55-59 let: 151 (3,2 %) 55-59 Muži 50-54 let: 182 (3,8 %) Ženy 50-54 let: 182 (3,8 %) 50-54 Muži 45-49 let: 194 (4,1 %) Ženy 45-49 let: 218 (4,6 %) 45-49 Muži 40-44 let: 206 (4,3 %) Ženy 40-44 let: 154 (3,2 %) 40-44 Muži 35-39 let: 145 (3,0 %) Ženy 35-39 let: 146 (3,1 %) 35-39 Muži 30-34 let: 135 (2,8 %) Ženy 30-34 let: 122 (2,6 %) 30-34 Muži 25-29 let: 140 (2,9 %) Ženy 25-29 let: 109 (2,3 %) 25-29 Muži 20-24 let: 104 (2,2 %) Ženy 20-24 let: 124 (2,6 %) 20-24 Muži 15-19 let: 139 (2,9 %) Ženy 15-19 let: 110 (2,3 %) 15-19 Muži 10-14 let: 121 (2,5 %) Ženy 10-14 let: 143 (3,0 %) 10-14 Muži 5-9 let: 102 (2,1 %) Ženy 5-9 let: 118 (2,5 %) 5-9 Muži 0-4 let: 123 (2,6 %) Ženy 0-4 let: 123 (2,6 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Obce a území

Téma obce a území →

Zemědělská půda tvoří 60,1 % katastru Horšovského Týnu.

71,31 km²
0 proti 2024
2025
60,1 %
−0,1 proti 2024
okres 53,5 · ČR 53,1
3511. z 6 258 obcí · 61. z 143 podobně velkých
1993-2025
2025
29,8 %
0 proti 2024
okres 37,8 · ČR 34,0
2495. z 6 258 obcí · lepší než 60 % · 47. z 143 podobně velkých
1993-2025
2025
1,41 %
+0,01 proti 2024
okres 1,24 · ČR 2,18
2392. z 6 258 obcí · 89. z 143 podobně velkých
1993-2025
2025
1,35 %
0 proti 2024
okres 1,10 · ČR 1,73
3215. z 6 258 obcí · 135. z 143 podobně velkých
1993-2025
2025
21
2025

Využití území a vybavenost

2025

Využití území

  • Orná půda 3 260 45,7 %
  • Zahrady 105 1,5 %
  • Ovocné sady 1 0,0 %
  • Trvalé travní porosty 924 13,0 %
  • Lesní půda 2 127 29,8 %
  • Vodní plochy 101 1,4 %
  • Zastavěné plochy 96 1,3 %
  • Ostatní plochy 519 7,3 %

Celkem 7 131 ha

Co v obci je

  • Vodovod
  • Kanalizace s ČOV
  • Plyn
  • Sběrný dvůr
  • Dům s pečovatelskou službou
  • Kino
  • Kulturní dům
  • Informační centrum
  • Kostel

9 z 12 sledovaných položek

Veřejné finance

Téma veřejné finance →

Rozpočtové příjmy Horšovského Týnu byly v roce 2025 227 mil. Kč, v přepočtu 44 547 Kč na obyvatele.

71 200 tis. Kč
+10 400 proti 2024 2012-2025
2025
170 877 928 Kč
okres 1 368 336 005 · ČR 600 469 124 785
566. z 6 258 obcí · 117. z 143 podobně velkých
2023
146 366 tis. Kč
+3 125 proti 2024 2020-2025
2025
41 881 tis. Kč
+11 911 proti 2024 2020-2025
2025
227 102 tis. Kč
+19 260 proti 2024 2020-2025
2025
-36 952 tis. Kč
−33 691 proti 2024 2020-2025
2025
264 053 tis. Kč
+52 951 proti 2024 2020-2025
2025
13 966 Kč
+1 917 proti 2024
okres 8 359 · ČR 5 825
5272. z 6 247 obcí · lepší než 15 % · 122. z 143 podobně velkých
2012-2025
2025
18,4 %
+4,0 proti 2024
okres 19,7 · ČR 18,9
1572. z 6 253 obcí · 66. z 143 podobně velkých
2020-2025
2025
Další ukazatele (3)
33 519 Kč
okres 24 599 · ČR 79 370
2002. z 6 254 obcí · 100. z 143 podobně velkých
2023
44 547 Kč
+3 358 proti 2024
okres 44 571 · ČR 48 930
1298. z 6 253 obcí · 41. z 143 podobně velkých
2020-2025
2025
51 795 Kč
+9 960 proti 2024
okres 44 891 · ČR 47 568
985. z 6 253 obcí · 34. z 143 podobně velkých
2020-2025
2025

Práce a ekonomika

Téma práce a ekonomika →

Ke konci srpna 2026 byl podíl nezaměstnaných osob v Horšovském Týnu 4,61 %, o 0,33 procentního bodu více než měsíc předtím.

4,61 %
+0,33 proti červenci 2026
okres 4,35 · ČR 5,05
3679. z 6 254 obcí · lepší než 41 % · 72. z 143 podobně velkých
2016-2026
srpen 2026
163
+12 proti červenci 2026 2018-2026
srpen 2026
0,7
+0,2 proti 2023
463. z 3 296 obcí · lepší než 85 % · 19. z 143 podobně velkých
2020-2024
2024

Nezaměstnanost během roku

MPSV

Podíl nezaměstnaných osob po měsících

%
Podíl nezaměstnaných osob po měsících (%)
Rok ledúnobředubkvěčvnčvcsrpzářříjlispro
2016 5,52 5,60 5,25 4,49 4,14 4,23 4,20 3,79 3,52 3,58 3,52 4,14
2017 4,20 3,88 2,93 2,75 2,59 2,32 2,35 2,35 2,06 2,00 1,79 2,15
2018 2,74 2,41 1,88 1,55 1,64 1,61 1,64 1,88 1,82 1,58 1,70 1,85
2019 2,34 2,10 1,73 1,46 1,66 1,66 1,72 1,72 1,66 1,94 1,94 2,15
2020 2,45 2,45 2,06 2,42 2,75 2,87 2,84 2,87 2,84 2,69 2,69 2,78
2021 3,48 3,48 3,39 3,39 3,55 2,97 2,97 3,03 2,97 2,93 2,93 3,21
2022 3,89 3,61 3,12 2,66 2,63 2,53 2,37 2,43 2,37 2,37 2,34 2,24
2023 3,08 3,05 2,59 2,11 2,08 2,01 2,66 2,63 3,18 2,89 2,65 2,71
2025 3,76 3,97 3,67 3,70 3,71 3,37 3,34 3,49 3,16 3,31 3,49 3,52
2026 4,53 4,75 4,11 3,77 3,74 4,04 4,28 4,61 bez údaje bez údaje bez údaje bez údaje

Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu 15-64 let ke konci měsíce. Sezónní práce (stavebnictví, zemědělství, turistika) obvykle snižuje nezaměstnanost v létě a zvedá ji v zimě.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →

V roce 2025 bylo v Horšovském Týnu registrováno 929 ekonomických subjektů, o 13 méně než rok předtím.

929 subjektů
−13 proti 2024 2001-2025
2025
518 subjektů
−7 proti 2024 2010-2025
2025
55,8 %
0 proti 2024
okres 54,4 · ČR 61,6
5175. z 6 257 obcí · lepší než 17 % · 125. z 143 podobně velkých
2010-2025
2025
18,4
okres 20,3 · ČR 17,1
5271. z 6 246 obcí · 127. z 143 podobně velkých
2001-2025
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026

Nejvíc podniků v Horšovském Týnu působí v oboru velkoobchod a maloobchod (17,4 %), následují ostatní činnosti a zpracovatelský průmysl.

Vzniklo za 12 měsíců
33
Zaniklo za 12 měsíců
1
Má zaměstnance
33,6 %
z 443 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 163 17,4 %
  • Ostatní činnosti 120 12,8 %
  • Zpracovatelský průmysl 101 10,8 %
  • Stavebnictví 81 8,6 %
  • Profesní, vědecké a technické činnosti 71 7,6 %
  • Zemědělství, lesnictví, rybářství 65 6,9 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 63 6,7 %
  • Doprava a skladování 48 5,1 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 46 4,9 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 45 4,8 %
  • Výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu 24 2,6 %
  • Vzdělávání 19 2,0 %
  • Ostatní 66 7,0 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 669 71,4 %
  • Společnost s ručením omezeným 108 11,5 %
  • Spolek 68 7,3 %
  • Společenství vlastníků jednotek 35 3,7 %
  • Pobočný spolek 17 1,8 %
  • Zahraniční fyzická osoba 16 1,7 %
  • Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem 8 0,9 %
  • Honební společenstvo 4 0,4 %
  • Odborová organizace 4 0,4 %
  • Akciová společnost 2 0,2 %
  • Ostatní 6 0,6 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 70 7,5 %
  • 3-10 let 169 18,0 %
  • 10-20 let 252 26,9 %
  • 20-30 let 233 24,9 %
  • Více než 30 let 213 22,7 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 294 31,4 %
  • 1-9 zaměstnanců 105 11,2 %
  • 10-49 zaměstnanců 34 3,6 %
  • 50-249 zaměstnanců 9 1,0 %
  • 250 a více zaměstnanců 1 0,1 %
  • Neuvedeno 494 52,7 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →

Při sčítání v roce 2021 bylo v Horšovském Týnu 2 035 obydlených bytů.

1 621
srpen 2026
248
srpen 2026
1 163
+140 proti 2001 1869-2011
2011
2 035
sčítání 2021
848
sčítání 2021
673
sčítání 2021
221
sčítání 2021
1 514
sčítání 2021
17
sčítání 2021
1 064
sčítání 2021
Další ukazatele (5)
2
−13 proti 2023 2020-2024
2024
2
−7 proti 2023 2020-2024
2024
0,40
−2,47 proti 2023
okres 1,90 · ČR 2,78
3859. z 6 254 obcí · 132. z 143 podobně velkých
2020-2024
2024
15,3 %
okres 10,2 · ČR 13,4
1449. z 6 256 obcí · 41. z 143 podobně velkých
srpen 2026

V Horšovském Týnu jsou 3 základní školy se 732 žáky a jedna mateřská škola s 122 dětmi.

361
sčítání 2021
1 140
sčítání 2021
577
sčítání 2021
8,9 %
ORP 7,9
4325. z 6 254 obcí · 123. z 143 podobně velkých
sčítání 2021
150
září 2026
960
září 2026
982
září 2026
1
září 2026
732
−13 proti 2023 2020-2024
2024

Školy se počítají jako samostatné subjekty, ne jako budovy nebo třídy - jeden subjekt často provozuje několik pracovišť.

Školy v obci

5 subjektů
  • MŠ Horšovský Týn MŠ 150
  • Základní škola ZŠ 800
  • Základní škola a Odborná škola SŠ 112 · ZŠ 160
  • SOŠ a SOU SŠ 870
  • Základní umělecká škola ZUŠ 290

Podle rejstříku škol MŠMT, stav k září 2026. Číslo je nejvyšší povolený počet dětí nebo žáků, ne skutečný stav.

Zdravotnictví

Téma zdravotnictví →

Zdravotnická zařízení v obci

25 míst péče
  • Praktický lékař 2
  • Dětský lékař 1
  • Zubní lékař 2
  • Gynekolog 2
  • Lékař specialista 14
  • Fyzioterapie 1
  • Ostatní 3

Ambulantní specialisté podle oboru

  • Dermatovenerologie 2
  • Neurologie 2
  • Oftalmologie 2
  • Psychiatrie 2
  • Chirurgie 1
  • Dětská a dorostová psychiatrie 1
  • Endokrinologie a diabetologie 1
  • Klinická biochemie 1
  • Ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí 1
  • Radiologie a zobrazovací metody 1
  • Rehabilitační a fyzikální medicína 1
  • Urologie 1
  • Vnitřní lékařství 1

Místa poskytování zdravotní péče podle registru NRPZS (ÚZIS). Jedno místo může sdílet víc lékařů, u specialistů se místo s více obory počítá u každého z nich. Lékárny tu nejsou - počítají se podle úřední evidence SÚKL níže.

Lékárny

2 lékárny
  • Lékárna 2
  • Otevřeno v sobotu 1
  • Lékárna BENU Horšovský Týn Dr. E. Beneše 8
  • Mariina lékárna Dobrovského 248 · So

Podle seznamu lékáren SÚKL. Výdejna je odloučené pracoviště lékárny s kratší otevírací dobou. „So“ a „Ne“ znamenají otevřeno o víkendu podle pracovní doby nahlášené SÚKL.

Volby a politika

Téma volby a politika →
63,0 %
+4,1 proti 2021
okres 65,4 · ČR 69,0
5891. z 6 254 obcí · lepší než 5 % · 128. z 143 podobně velkých
2002-2025
2025
65,8 %
+4,2 proti 2018
okres 68,4 · ČR 70,3
5669. z 6 254 obcí · lepší než 9 % · 123. z 143 podobně velkých
2013-2023
2023
26,8 %
−4,6 proti 2020
okres 31,5 · ČR 33,3
5826. z 6 253 obcí · lepší než 6 % · 133. z 143 podobně velkých
2000-2024
2024
46,7 %
−3,0 proti 2022
okres 52,7 · ČR 48,1
5219. z 6 249 obcí · lepší než 16 % · 85. z 143 podobně velkých
2002-2026
2026
29,8 %
+8,1 proti 2019
okres 34,6 · ČR 36,8
5816. z 6 254 obcí · lepší než 7 % · 129. z 143 podobně velkých
2004-2024
2024
13,5 %
okres 17,4
2024

Zastoupení v Senátu

Obec patří do senátního obvodu č. 11 - Domažlice. Senátoři se volí na šest let a Senát se obnovuje po třetinách, takže se tu nevolí při každých volbách.

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 46,7 %
ANO+NK: 19,1 % STAN+NK: 18,5 % PRO PLZEŇ+NK: 18,5 % SNK: 15,4 % ODS+NK: 12,1 % SNK: 11,4 % Ostatní: 5,0 %
  • ANO+NK 19,1 %
  • STAN+NK 18,5 %
  • PRO PLZEŇ+NK 18,5 %
  • SNK 15,4 %
  • ODS+NK 12,1 %
  • SNK 11,4 %
  • SPD+NK 5,0 %

23 556 platných hlasů · 6 okrsků

Sněmovna 2025

účast 63,0 %
ANO: 42,9 % SPOLU: 17,8 % SPD: 9,6 % STAN: 8,5 % AUTO: 7,2 % Piráti: 6,4 % Ostatní: 7,6 %

2 301 platných hlasů · 7 okrsků · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 29,8 %
ANO: 31,5 % KDU+ODS+TOP 09: 15,1 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 12,8 % AUTO+PŘÍSAHA: 10,6 % STAN+SLK: 8,1 % SPD+Trikolora: 6,6 % Ostatní: 15,4 %
  • ANO 31,5 % +2,8
  • KDU+ODS+TOP 09 15,1 % -5,1
  • ČSNS+KSČM+SD-SN 12,8 % +3,0
  • AUTO+PŘÍSAHA 10,6 % -0,8
  • STAN+SLK 8,1 % +0,5
  • SPD+Trikolora 6,6 % +0,4
  • Piráti 3,3 % -1,6
  • PRO2022+SVPROZS 2,5 % 0,0
  • Ostatní (20) 9,6 %

1 116 platných hlasů · 7 okrsků · odchylka proti kraji

Kraje 2024

účast 26,8 %
ANO: 41,7 % ODS+TOP 09: 14,7 % STAN: 12,2 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 9,8 % SPD+Trikolora: 7,3 % Piráti: 5,0 % Ostatní: 9,3 %
  • ANO 41,7 % +3,0
  • ODS+TOP 09 14,7 % -1,3
  • STAN 12,2 % -0,9
  • ČSNS+KSČM+SD-SN 9,8 % +3,2
  • SPD+Trikolora 7,3 % +1,2
  • Piráti 5,0 % -0,9
  • KDUČSL+PROPLZEŇ 3,2 % -3,2
  • PŘÍSAHA 2,7 % +0,2
  • Ostatní (5) 3,3 %

986 platných hlasů · 7 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 63,3 %
Andrej Babiš: 42,5 % Petr Pavel: 26,6 % Danuše Nerudová: 14,1 % Jaroslav Bašta: 6,5 % Pavel Fischer: 4,8 % Marek Hilšer: 3,0 % Ostatní: 2,6 %
  • Andrej Babiš 42,5 % +5,2
  • Petr Pavel 26,6 % -7,9
  • Danuše Nerudová 14,1 % +1,1
  • Jaroslav Bašta 6,5 % +1,7
  • Pavel Fischer 4,8 % -1,0
  • Marek Hilšer 3,0 % +0,4
  • Karel Diviš 1,8 % +0,5
  • Tomáš Zima 0,7 % +0,1

2 384 platných hlasů · 7 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 65,8 %
Andrej Babiš: 51,8 % Petr Pavel: 48,2 %
  • Andrej Babiš 51,8 % +7,5
  • Petr Pavel 48,2 % -7,5

2 459 platných hlasů · 7 okrsků · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

15 mandátů

ANO+NK

3 mandáty · 19,1 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Alexandr Fedorov 45 1. 447
Jana Baštářová 62 9. 377
Jan Řeboun 49 2. 307

ANO 2011 a nezávislí

STAN+NK

3 mandáty · 18,5 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Pavel Svojanovský 50 2. 412
Václav Mothejzík 61 1. 406
Karel Hencl 52 3. 347

PRO BUDOUCNOST HT

PRO PLZEŇ+NK

3 mandáty · 18,5 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
MUDr. Ondřej Plášil 43 2. 465
Mgr. Jana Tomášková 72 3. 445
David Škopek 48 1. 416

NEZÁVISLÍ HORŠOVSKÝ TÝN

SNK

2 mandáty · 15,4 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Renáta Karbanová 51 1. 473
Iva Peteříková 57 2. 466

TEJŇÁCI PRO TEJNO A OKOLÍ

ODS+NK

2 mandáty · 12,1 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. arch. Václav Masopust 41 2. 350
Ing. Josef Holeček 67 1. 314

Pro město Horšovský Týn

SNK

2 mandáty · 11,4 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Jaroslav Vlasák 58 1. 327
Petr Plášil 47 3. 305

SPOLEČNĚ V HORŠOVSKÉM TÝNĚ

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Sociální situace

Téma sociální situace →
304
září 2026
1 427
září 2026
9 b.
+4 proti 2023 2016-2024
2024
59,6 ‰
okres 52,9 · ČR 76,0
5081. z 6 101 obcí · lepší než 16 % · 108. z 143 podobně velkých
září 2026
1 104 osob
sčítání 2021
912 osob
sčítání 2021
2 208 osob
sčítání 2021
1 104 osob
sčítání 2021
1 638 osob
sčítání 2021

Dojížďka za prací a do školy

sčítání 2021

Kam se vyjíždí

Do jiných obcí vyjíždí 884 lidí.

Odkud se přijíždí

Z jiných obcí dojíždí 2 208 lidí.

Údaje jsou ze Sčítání 2021 a zachycují stav ke dni sčítání 26. března 2021, kdy část lidí pracovala z domova. Směry jsou jen mezi obcemi Česka, počet vyjíždějících výš zahrnuje i cesty do ciziny.

1 592
−3 proti 2024 2023-2025
2025
98,2 %
−0,2 proti 2024
okres 97,8 · ČR 73,4
1841. z 6 256 obcí · lepší než 70 % · 46. z 143 podobně velkých
2023-2025
2025

Cestovní ruch

Téma cestovní ruch →

V Horšovském Týnu je 5 ubytovacích zařízení s 105 lůžky.

105
−56 proti 2024
2025
5
−1 proti 2024 2020-2025
2025

Kulturní památky

80 · z toho 1 národních
  • zámek Horšovský Týn národní kulturní památka · Malé Předměstí; Město; Plzeňské Předměstí
  • horšovská obora · Horšov
  • klášter kapucínský · Plzeňské Předměstí
  • kostel Všech svatých · Horšov
  • kostel sv. Anny · Svatá Anna
  • městské opevnění · Město; Plzeňské Předměstí
  • městský dvojdům čp. 7 a 8 · Město
  • městský dům U Dvou klíčů · Město
  • slovanské hradiště s kostelem sv. Vavřince · Tasnovice
  • soubor soch - část cyklu Kristových pašijí · Velké Předměstí
  • hradiště Na zámku · Podražnice
  • kaple Korunování Panny Marie · Semošice
  • kaple Panny Marie · Borovice
  • kaple Panny Marie · Plzeňské Předměstí
  • kostel sv. Apolináře · Velké Předměstí
  • kostel sv. Petra a Pavla · Město
  • městský dům - Kaplanka · Město
  • opěrné a dělící zdi historického jádra · Město
  • tvrziště · Horšov
  • zvonice · Město
  • zřícenina tvrze · Tasnovice

Dále 59 staveb bez vlastního jména: městský dům (51), boží muka (2), socha sv. donáta, socha panny marie, hraniční kámen, socha sv. jana nepomuckého a pamětní kříž, venkovská usedlost, soubor dvou kašen a studny.

Životní prostředí

Téma životní prostředí →
417 kg
+31 proti 2023
okres 390 · ČR 414
4140. z 6 254 obcí · lepší než 33 % · 95. z 143 podobně velkých
2021-2024
2024
205 kg
+6 proti 2023
okres 212 · ČR 205
4028. z 6 254 obcí · lepší než 35 % · 107. z 143 podobně velkých
2021-2024
2024
67 kg
+3 proti 2023
okres 57 · ČR 69
2752. z 6 254 obcí · lepší než 56 % · 65. z 143 podobně velkých
2021-2024
2024
2 105,3 t
+87,9 proti 2023 2021-2024
2024
1 036,3 t
−6,2 proti 2023 2021-2024
2024
221,5 t
+29,2 proti 2023 2021-2024
2024
2,4 t
+2,3 proti 2023 2021-2024
2024
49,8 %
+0,8 proti 2023
ORP 43,1
2871. z 6 258 obcí · lepší než 54 % · 83. z 143 podobně velkých
2021-2024
2024
338,4 t
+2,0 proti 2023 2021-2024
2024
Další ukazatele (7)
141,5 t
+5,0 proti 2023 2021-2024
2024
84,5 t
+4,9 proti 2023 2021-2024
2024
95,1 t
−5,3 proti 2023 2021-2024
2024
17,3 t
−2,6 proti 2023 2021-2024
2024
364,5 t
+37,8 proti 2023 2021-2024
2024
19,5 t
+0,7 proti 2023 2021-2024
2024
4,3 t
−0,1 proti 2023 2021-2024
2024

Památné stromy a příroda

48 stromů
  • Alej ke Sv. Anně 46
  • Javor pod zámkem
  • Javor u Vdovského domu

Podle Ústředního seznamu ochrany přírody (AOPK ČR). U skupin stromů je uvedený počet stromů.

Data po letech

26 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2025 5 098 2 455 2 643 24 53 -29 302 221 81 52
2024 5 046 2 431 2 615 29 54 -25 237 393 -156 -181
2023 5 227 2 505 2 722 38 52 -14 389 280 109 95
2022 5 132 2 481 2 651 45 48 -3 432 136 296 293
2021 4 839 2 399 2 440 27 62 -35 142 152 -10 -45
2020 4 987 2 490 2 497 44 58 -14 131 164 -33 -47
2019 5 034 2 521 2 513 - - - - - - -
2018 5 006 2 505 2 501 - - - - - - -
2017 4 986 2 491 2 495 - - - - - - -
2016 5 013 2 507 2 506 - - - - - - -
2015 4 961 2 472 2 489 - - - - - - -
2014 4 970 2 461 2 509 - - - - - - -
2013 4 994 2 471 2 523 - - - - - - -
2012 4 984 2 472 2 512 - - - - - - -
2011 4 976 2 454 2 522 - - - - - - -
2010 4 947 2 436 2 511 - - - - - - -
2009 4 945 2 429 2 516 - - - - - - -
2008 4 915 2 431 2 484 - - - - - - -
2007 4 873 2 413 2 460 - - - - - - -
2006 4 826 2 399 2 427 - - - - - - -
2005 4 877 2 433 2 444 - - - - - - -
2004 4 914 2 448 2 466 - - - - - - -
2003 4 905 2 439 2 466 - - - - - - -
2002 4 918 2 440 2 478 - - - - - - -
2001 4 910 2 438 2 472 - - - - - - -
2000 5 074 2 503 2 571 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi 6 258 obcemi Česka drží Horšovský Týn 271. místo podle počtu obyvatel.

Mezi obcemi okresu

3. z 76

Mezi všemi obcemi

271. z 6 258

percentil 96. - 96 % území je menších

Velikostní skupina

5 000 až 9 999 obyvatel

Stupeň urbanizace: venkov (DEGURBA, ČSÚ).

Takových obcí je v Česku 143. Pořadí „mezi podobně velkými" u ukazatelů se počítá v téhle skupině (velikostní skupiny obcí podle ČSÚ).

Proti obcím stejné velikosti

  • Průměrný věk obec 44,2 let medián 44,0 let
  • Děti 0-14 let obec 13,2 % medián 14,5 %
  • Senioři 65+ obec 21,7 % medián 22,1 %
  • Nezaměstnanost obec 4,61 % medián 4,61 %
  • Subjektů na 100 ob. obec 18,4 medián 21,7
  • Bytů na 1 000 ob. obec 0,40 medián 1,77
  • Příjmy na obyvatele obec 44 547 Kč medián 40 300 Kč

Medián (čárka) je prostřední hodnota skupiny (obce od 5 000 do 9 999 obyvatel): polovina obcí má vyšší, polovina nižší. Světlý pás ukazuje, kde leží prostřední polovina obcí skupiny. Vždy za stejné období jako údaj obce.

Podobně velké obce v kraji

Správní obvod

Horšovský Týn

Obec s rozšířenou působností, kam se chodí pro občanku, řidičák nebo stavební povolení.

Části obce 21

Borovice · Dolní Metelsko · Hašov · Horní Metelsko · Horšov · Kocourov · Lazce · Malé Předměstí · Město · Nová Ves · Oplotec · Plzeňské Předměstí · Podhájí · Podražnice · Semošice · Svatá Anna · Svinná · Tasnovice · Valdorf · Velké Předměstí · Věvrov

Zdroje dat: AOPK ČR · ČSÚ · ČTÚ · ČÚZK · Exekutorská komora ČR · Ministerstvo financí · Ministerstvo životního prostředí · MMR ČR · MPSV · MŠMT · NPÚ · SÚKL · ÚZIS · Volby.cz · zdroje dat a licence