Domažlice jsou město v okrese Domažlice v Plzeňském kraji, které patří k největším v okrese a leží 47 km od krajského města. Katastr města zahrnuje šest částí, mezi nimi například Bezděkovské Předměstí a Týnské Předměstí. Podíl lesních pozemků zde činí 12,2 %, což je několikanásobně méně než v průměru Česka.
V Domažlicích je 3 mateřské školy se 432 žáky a 3 základní školy s 1 647 žáky. Nejvíce podniků působí v oboru velkoobchodu a maloobchodu, dále v ostatních činnostech a profesních, vědeckých a technických činnostech. V obci je 11 ubytovacích zařízení s celkem 364 lůžky. Zemědělská půda tvoří 64,2 % rozlohy, zatímco lesní půda pokrývá 12,2 % území.
Počet obyvatel města v roce 2025 dosahuje 10 973, což je pokles o 160 oproti roku 2024. Vývoj počtu obyvatel od roku 2006 kolísá mezi 10 749 a 11 233. Daňové příjmy města od roku 2020 rostou, v roce 2025 dosáhly 306 947 tisíc Kč, což je nárůst o 4 398 tisíc Kč oproti roku 2024. Saldo migrace kolísá, v roce 2025 kleslo na -91.
Obec Domažlice má 10 973 obyvatel a je 1. největší z 76 obcí okresu. Za poslední rok jich ubylo o 1,4 %. Rozkládá se na 24,62 km² a skládá se ze 6 částí. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 142 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 13,2 % obyvatel starších patnácti let. Podíl nezaměstnaných byl 4,31 % a rozpočtové příjmy vycházejí na 48 118 Kč na obyvatele. Průměrná rychlost internetu v obci je 36,9 Mb/s pro stahování a 16,3 Mb/s pro odesílání, odezva 20 ms podle měření na rychlost.cz.
Srovnává se první rok s daty v posledních deseti letech s posledním rokem; u dokončených bytů je změna součet za celé období. Peněžní údaje jsou v běžných cenách, bez očištění o inflaci.
Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 33,4 % lidí (3 628 z 10 872), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 36 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 10 749 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 10 872.
Věková pyramida
Sčítání 2021
Muži
5 145
47,3 % obyvatel
Ženy
5 727
52,7 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
142
Česko 127
Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo.
Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.
Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu 15-64 let ke konci měsíce. Sezónní práce (stavebnictví, zemědělství, turistika)
obvykle snižuje nezaměstnanost v létě a zvedá ji v zimě.
Místa poskytování zdravotní péče podle registru NRPZS (ÚZIS). Jedno místo může sdílet víc lékařů, u specialistů se místo s více obory počítá u každého z nich. Lékárny tu nejsou - počítají se podle úřední evidence SÚKL níže.
Podle seznamu lékáren SÚKL. Výdejna je odloučené pracoviště lékárny s kratší otevírací dobou. „So“ a „Ne“ znamenají otevřeno o víkendu podle pracovní doby nahlášené SÚKL.
Obec patří do senátního obvodu č. 11 - Domažlice.
Senátoři se volí na šest let a Senát se obnovuje po třetinách,
takže se tu nevolí při každých volbách.
5 460 platných hlasů · 12 okrsků · odchylka proti kraji
Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.
Zastupitelstvo zvolené v roce 2026
21 mandátů
ANO+NK
6 mandátů · 23,8 %
Zastupitel
Věk
Pořadí
Hlasů
Radek Wiesner
47
1.
1 194
Mgr. David Pauler
45
2.
877
Mgr. Martin Piták
41
3.
833
David Bor
44
4.
847
Jan Látka
72
5.
839
Ing. Michal Anton
52
6.
831
ANO 2011 a nezávislí
STAN+NK
6 mandátů · 22,9 %
Zastupitel
Věk
Pořadí
Hlasů
Mgr. Kamil Jindřich
53
1.
1 069
MUDr. Kamil Zábranský
32
3.
931
Mgr. Ivan Rybár
60
2.
928
Ing. Zbyněk Wolf
52
4.
925
Josef Kuneš
47
8.
864
Petr Kazimour
47
5.
798
SDRUŽENÍ PRO MĚSTO DOMAŽLICE
KDU-ČSL+NK
4 mandáty · 15,6 %
Zastupitel
Věk
Pořadí
Hlasů
Stanislav Antoš
59
1.
1 062
Marek Vorlíček
47
2.
699
MUDr. Ivo Kadlec
71
6.
673
Josef Kříž
39
3.
558
Pro Domažlice, KDU-ČSL a nezávislí
ODS
2 mandáty · 10,7 %
Zastupitel
Věk
Pořadí
Hlasů
PharmDr. Jakub Faschingbauer
33
2.
686
Ing. Pavel Faschingbauer
53
1.
560
Občanská demokratická strana
DSZ+NK
2 mandáty · 8,9 %
Zastupitel
Věk
Pořadí
Hlasů
Ing. Viktor Krutina
48
1.
566
Rudolf Špoták
43
3.
415
VAŠE DOMAŽLICE
VÝZVA+NK
1 mandát · 7,0 %
Zastupitel
Věk
Pořadí
Hlasů
Mgr. et Mgr. Hana Hradecká
59
1.
478
ŽIJEME DOMAŽLICE - VÝZVA PRO NOVÝ SMĚR MĚSTA
Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů
pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u
kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech
voleb nejsou.
Údaje jsou ze Sčítání 2021 a zachycují stav ke dni sčítání
26. března 2021, kdy část lidí pracovala z domova. Směry jsou jen
mezi obcemi Česka, počet vyjíždějících výš zahrnuje i cesty do ciziny.
budova bývalé Státní školy pro lesní hajné se zahradou · Týnské Předměstí
kaple sv. Jana Nepomuckého · Týnské Předměstí
kasárna tereziánská · Hořejší Předměstí
klášter augustiniánů · Město
kostel Narození Panny Marie · Město
kostel Všech svatých · Dolejší Předměstí
kovárna · Bezděkovské Předměstí
městské opevnění · Bezděkovské Předměstí; Dolejší Předměstí; Město; Týnské Předměstí
městský dům "Chodská rychta" · Hořejší Předměstí
městský pivovar · Týnské Předměstí
Chodský hrad · Město
kaple Nejsvětější Trojice · Týnské Předměstí
kaple sv. Vavřince · Bezděkovské Předměstí
měšťanská střelnice · Hořejší Předměstí
pamětní kříž · Týnské Předměstí
pamětní kříž · Dolejší Předměstí
podzemní prostory a sklepy historického jádra · Město
radnice · Město
Dále 92
staveb
bez vlastního jména:
městský dům (80), boží muka (2), pomník děkana antonína příhody, pomník petra hany, pomník jakuba royta, krucifix, pomník svobody, pomník mudr. antonína steidla a další.
Podle Ústředního seznamu ochrany přírody (AOPK ČR). U skupin stromů je uvedený počet stromů.
Data po letech
26 let
Rok
Obyvatel
Muži
Ženy
Narození
Zemřelí
Přir. přírůstek
Přistěh.
Vystěh.
Saldo
Celkem
2025
10 973
5 250
5 723
77
146
-69
373
464
-91
-160
2024
11 133
5 323
5 810
78
150
-72
520
470
50
-22
2023
11 155
5 296
5 859
86
138
-52
564
367
197
145
2022
11 010
5 215
5 795
102
146
-44
618
313
305
261
2021
10 749
5 102
5 647
128
173
-45
301
278
23
-22
2020
11 056
5 274
5 782
106
181
-75
291
254
37
-38
2019
11 094
5 321
5 773
-
-
-
-
-
-
-
2018
11 150
5 323
5 827
-
-
-
-
-
-
-
2017
11 233
5 372
5 861
-
-
-
-
-
-
-
2016
11 177
5 352
5 825
-
-
-
-
-
-
-
2015
11 163
5 364
5 799
-
-
-
-
-
-
-
2014
11 127
5 343
5 784
-
-
-
-
-
-
-
2013
11 110
5 348
5 762
-
-
-
-
-
-
-
2012
11 104
5 356
5 748
-
-
-
-
-
-
-
2011
11 031
5 293
5 738
-
-
-
-
-
-
-
2010
10 957
5 264
5 693
-
-
-
-
-
-
-
2009
10 957
5 262
5 695
-
-
-
-
-
-
-
2008
10 946
5 258
5 688
-
-
-
-
-
-
-
2007
10 872
5 225
5 647
-
-
-
-
-
-
-
2006
10 840
5 221
5 619
-
-
-
-
-
-
-
2005
10 808
5 174
5 634
-
-
-
-
-
-
-
2004
10 812
5 180
5 632
-
-
-
-
-
-
-
2003
10 944
5 266
5 678
-
-
-
-
-
-
-
2002
11 018
5 315
5 703
-
-
-
-
-
-
-
2001
11 003
5 314
5 689
-
-
-
-
-
-
-
2000
11 049
5 336
5 713
-
-
-
-
-
-
-
Mapa
obec a její sousedé
Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026,
zjednodušeno · zdroje a licence
Umístění a členění
Mezi 6 258 obcemi Česka drží Domažlice 120. místo podle počtu obyvatel.
Mezi obcemi okresu
1. z 76
Mezi všemi obcemi
120. z 6 258
percentil 98. - 98 % území je menších
Velikostní skupina
10 000 až 19 999 obyvatel
Stupeň urbanizace: menší město a předměstí (DEGURBA, ČSÚ).
Takových obcí je v Česku 69. Pořadí „mezi podobně velkými" u ukazatelů se počítá v téhle skupině (velikostní skupiny obcí podle ČSÚ).
Proti obcím stejné velikosti
Průměrný věkobec44,3 letmedián44,3 let
Děti 0-14 letobec14,7 %medián14,4 %
Senioři 65+obec23,2 %medián22,6 %
Nezaměstnanostobec4,31 %medián5,26 %
Subjektů na 100 ob.obec25,2medián22,2
Bytů na 1 000 ob.obec2,43medián1,66
Příjmy na obyvateleobec48 118 Kčmedián39 242 Kč
Medián (čárka) je prostřední hodnota skupiny (obce od 10 000 do 19 999 obyvatel): polovina obcí má vyšší, polovina nižší. Světlý pás ukazuje, kde leží prostřední polovina obcí skupiny. Vždy za stejné období jako údaj obce.
Zařízení sociálních služeb
11 zařízení · 2024Podle registru poskytovatelů sociálních služeb (ČSÚ, MPSV). Počítá se zařízení, ne kapacita.