Obec

Huzová

Okres Olomouc · Kraj Olomoucký kraj · Web www.huzova.cz

Obyvatel 2025 591
Rozloha
34,39 km²
Hustota
17,2 ob./km²dopočet
Do okresního města
25,4 kmvzdušně
Do krajského města
25,4 kmvzdušně
Kód RÚIAN
597414
Poloha
49,8224, 17,3004

Huzová je obec v okrese Olomouc v Olomouckém kraji s hustotou zalidnění 17,2 obyvatel na kilometr čtvereční, což je několikanásobně méně než v Česku. K obci patří tři části - Arnoltice, Huzová a Veveří. Leží 25,4 km od okresního i krajského města.

V obci je jedna základní a jedna mateřská škola, kde je 23 žáků základních škol a 19 dětí v mateřské škole. Funguje zde také jedno ubytovací zařízení. Nejvíc podniků působí v zemědělství, lesnictví a rybářství a ve stavebnictví, přičemž celkem je v obci 146 registrovaných ekonomických subjektů. Podíl ekonomických subjektů na 100 obyvatel je výrazně vyšší než v Česku. K dispozici je vodovod, kanalizace s čistírnou odpadních vod a kostel. Krajinu tvoří zhruba 55 % zemědělská půda a 41 % lesní pozemky.

Počet obyvatel kolísá, v roce 2025 jich je 591, což je o 17 více než v předchozím roce. Přírůstek obyvatel je způsoben hlavně migrací, která se zvýšila o 11 osob. Daňové příjmy obce rostou od roku 2020 o 62 % a v roce 2025 dosahují 16,6 milionu korun. Rozpočtové příjmy celkem se zvýšily o 24 % na 30 milionů korun.

Schválený rozpočet 2026 24,9 mil. příjmy 37,7 mil. výdaje −12,8 mil. saldo Struktura rozpočtu →

Vývoj počtu obyvatel

2000-2025
553 580 608 635 662 2000 2000: 645 obyvatel 2001: 653 obyvatel 2002: 652 obyvatel 2003: 638 obyvatel 2004 2004: 622 obyvatel 2005: 621 obyvatel 2006: 633 obyvatel 2007: 632 obyvatel 2008 2008: 624 obyvatel 2009: 620 obyvatel 2010: 630 obyvatel 2011: 611 obyvatel 2012 2012: 607 obyvatel 2013: 595 obyvatel 2014: 578 obyvatel 2015: 579 obyvatel 2016 2016: 581 obyvatel 2017: 579 obyvatel 2018: 579 obyvatel 2019: 565 obyvatel 2020 2020: 568 obyvatel 2021: 562 obyvatel 2022: 563 obyvatel 2023: 572 obyvatel 2024: 574 obyvatel 2025 2025: 591 obyvatel

Obec Huzová má 591 obyvatel a je 65. největší z 98 obcí okresu. Za poslední rok jich přibylo o 3,0 %. Od okresního města je vzdálená 25 km vzdušnou čarou a rozkládá se na 34,39 km² a skládá se ze 3 částí. Podle sčítání 2021 tu žilo víc dětí než seniorů (na sto dětí připadalo 94 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 4,0 % obyvatel starších patnácti let. Podíl nezaměstnaných byl 5,43 % a rozpočtové příjmy vycházejí na 50 796 Kč na obyvatele. Průměrná rychlost internetu v obci je 37,2 Mb/s pro stahování a 41,8 Mb/s pro odesílání, odezva 19 ms podle měření na rychlost.cz.

Metodika

Obec v číslech za 10 let

2015-2025
Ukazatel Tehdy Teď Změna Vývoj
Obyvatelé 579 2015 591 2025 +2,1 % mírný nárůst
Průměrný věk 40,6 let 2015 39,4 let 2025 −1,2 let mírný pokles
Podíl lidí nad 65 let 13,0 % 2015 15,1 % 2025 +2,1 p. b. nárůst
Dokončené byty 0 2020 2 2024 3 celkem za období
Aktivní ekonomické subjekty 81 subjektů 2015 78 subjektů 2025 −3,7 % mírný pokles
Podíl nezaměstnaných 6,72 % 2020 6,20 % 2024 −0,5 p. b. mírný pokles
Příjmy rozpočtu na obyvatele v běžných cenách 42 518 Kč 2020 50 796 Kč 2025 +19,5 % nárůst

Srovnává se první rok s daty v posledních deseti letech s posledním rokem; u dokončených bytů je změna součet za celé období. Peněžní údaje jsou v běžných cenách, bez očištění o inflaci.

Vývoj v čase

7 grafů

Narození a zemřelí

Narození Zemřelí

0 4 8 11 15 2020 - Narození: 8 2020 - Zemřelí: 12 2021 - Narození: 6 2021 - Zemřelí: 6 2022 - Narození: 14 2022 - Zemřelí: 9 2023 - Narození: 5 2023 - Zemřelí: 5 2024 - Narození: 6 2024 - Zemřelí: 11 2025 - Narození: 6 2025 - Zemřelí: 7 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Stěhování

Přistěhovalí Vystěhovalí

0 8 15 23 30 2020 - Přistěhovalí: 19 2020 - Vystěhovalí: 12 2021 - Přistěhovalí: 25 2021 - Vystěhovalí: 28 2022 - Přistěhovalí: 18 2022 - Vystěhovalí: 22 2023 - Přistěhovalí: 19 2023 - Vystěhovalí: 10 2024 - Přistěhovalí: 24 2024 - Vystěhovalí: 17 2025 - Přistěhovalí: 28 2025 - Vystěhovalí: 10 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Přirozený přírůstek a saldo stěhování

Přirozený přírůstek Saldo stěhování

-7 0 7 13 20 2020 Přirozený přírůstek: -4 Saldo stěhování: 7 2021 Přirozený přírůstek: 0 Saldo stěhování: -3 2022 Přirozený přírůstek: 5 Saldo stěhování: -4 2023 Přirozený přírůstek: 0 Saldo stěhování: 9 2024 Přirozený přírůstek: -5 Saldo stěhování: 7 2025 Přirozený přírůstek: -1 Saldo stěhování: 18 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Sňatky a rozvody

Sňatky Rozvody

1 2 4 5 7 2022 Sňatky: 3 Rozvody: 1 2023 Sňatky: 6 Rozvody: 1 2024 Sňatky: 1 Rozvody: 1 2022 2023 2024

Obyvatelé při sčítání lidu 1869-2011

v hranicích obce z roku 2011
0 692 1 384 2 076 2 768 1869 - Obyvatel při sčítání: 2 533 1880 - Obyvatel při sčítání: 2 563 1890 - Obyvatel při sčítání: 2 468 1900 - Obyvatel při sčítání: 2 278 1910 - Obyvatel při sčítání: 2 146 1921 - Obyvatel při sčítání: 1 992 1930 - Obyvatel při sčítání: 1 830 1950 - Obyvatel při sčítání: 634 1961 - Obyvatel při sčítání: 615 1970 - Obyvatel při sčítání: 748 1980 - Obyvatel při sčítání: 639 1991 - Obyvatel při sčítání: 637 2001 - Obyvatel při sčítání: 654 2011 - Obyvatel při sčítání: 613 1869 1890 1910 1930 1961 1980 2001 2011

Rozpočet

tis. Kč

Příjmy Výdaje

0 11 856 23 712 35 567 47 423 2020 - Příjmy: 24 150 2020 - Výdaje: 22 784 2021 - Příjmy: 16 999 2021 - Výdaje: 14 746 2022 - Příjmy: 18 534 2022 - Výdaje: 12 663 2023 - Příjmy: 22 273 2023 - Výdaje: 24 392 2024 - Příjmy: 22 385 2024 - Výdaje: 16 642 2025 - Příjmy: 30 020 2025 - Výdaje: 43 910 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Nezaměstnanost

%
5,9 6,3 6,6 7,0 7,4 2020 Podíl nezaměstnaných: 6,72 2021 Podíl nezaměstnaných: 6,02 2022 Podíl nezaměstnaných: 6,43 2023 Podíl nezaměstnaných: 7,24 2024 Podíl nezaměstnaných: 6,2 2020 2021 2022 2023 2024

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →

V roce 2025 se v Huzové narodilo 6 dětí a zemřelo 7 lidí.

591
+17 proti 2024 2000-2025
2025
289
+4 proti 2024 2000-2025
2025
302
+13 proti 2024 2000-2025
2025
17,2 ob./km²
+0,5 proti 2024
okres 149,7 · ČR 138,4
5756. z 6 258 obcí · 1349. z 1 383 podobně velkých
2020-2025
2025
51,1 %
+0,8 proti 2024
okres 51,3 · ČR 50,8
1272. z 6 254 obcí · 207. z 1 383 podobně velkých
2000-2025
2025
39,4 let
−0,4 proti 2024
okres 43,3 · ČR 43,3
5879. z 6 254 obcí · 1316. z 1 383 podobně velkých
2000-2025
2025
15,1 %
−0,3 proti 2024
okres 21,2 · ČR 20,8
5766. z 6 254 obcí · 1296. z 1 383 podobně velkých
2000-2025
2025
19,5 %
+0,3 proti 2024
okres 15,5 · ČR 15,1
588. z 6 254 obcí · 93. z 1 383 podobně velkých
2000-2025
2025
77,4
−2,6 proti 2024
okres 136,1 · ČR 138,0
5870. z 6 249 obcí · 1316. z 1 383 podobně velkých
2000-2025
2025
65,5 %
0 proti 2024
okres 63,3 · ČR 64,1
1694. z 6 254 obcí · 352. z 1 383 podobně velkých
2000-2025
2025
Další ukazatele (24)
585
+12 proti 2024 2000-2025
2025
537
sčítání 2021
613
−41 proti 2001 1869-2011
2011
255
sčítání 2021
189
sčítání 2021
59
sčítání 2021
34
sčítání 2021
260
sčítání 2021
82
sčítání 2021
17
sčítání 2021
17
+15 proti 2024 2020-2025
2025
6
0 proti 2024 2020-2025
2025
28
+4 proti 2024 2020-2025
2025
1
2024
18
+11 proti 2024 2020-2025
2025
1
−5 proti 2023 2022-2024
2024
10
−7 proti 2024 2020-2025
2025
7
−4 proti 2024 2020-2025
2025
10,3 ‰
−0,2 proti 2024
okres 7,5 · ČR 7,1
1185. z 6 254 obcí · 220. z 1 383 podobně velkých
2020-2025
2025
28,8 ‰
+25,3 proti 2024
okres 5,7 · ČR 0,6
658. z 6 254 obcí · 90. z 1 383 podobně velkých
2020-2025
2025
1,7 ‰
0 proti 2023
okres 2,0
2022-2024
2024
1,7 ‰
−9,0 proti 2023
okres 3,7
2022-2024
2024
12,0 ‰
−7,2 proti 2024
okres 10,0 · ČR 10,4
1883. z 6 254 obcí · 364. z 1 383 podobně velkých
2020-2025
2025

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 36,3 % lidí (195 z 537), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 562 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 537.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
270
50,3 % obyvatel
Ženy
267
49,7 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
94
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % 6 % 6 % Muži 90+ let: 1 (0,2 %) Ženy 90+ let: 0 (0,0 %) 90+ Muži 85-89 let: 0 (0,0 %) Ženy 85-89 let: 5 (0,9 %) 85-89 Muži 80-84 let: 2 (0,4 %) Ženy 80-84 let: 5 (0,9 %) 80-84 Muži 75-79 let: 5 (0,9 %) Ženy 75-79 let: 10 (1,9 %) 75-79 Muži 70-74 let: 9 (1,7 %) Ženy 70-74 let: 8 (1,5 %) 70-74 Muži 65-69 let: 17 (3,2 %) Ženy 65-69 let: 21 (3,9 %) 65-69 Muži 60-64 let: 20 (3,7 %) Ženy 60-64 let: 17 (3,2 %) 60-64 Muži 55-59 let: 30 (5,6 %) Ženy 55-59 let: 21 (3,9 %) 55-59 Muži 50-54 let: 16 (3,0 %) Ženy 50-54 let: 24 (4,5 %) 50-54 Muži 45-49 let: 29 (5,4 %) Ženy 45-49 let: 17 (3,2 %) 45-49 Muži 40-44 let: 19 (3,5 %) Ženy 40-44 let: 17 (3,2 %) 40-44 Muži 35-39 let: 14 (2,6 %) Ženy 35-39 let: 17 (3,2 %) 35-39 Muži 30-34 let: 27 (5,0 %) Ženy 30-34 let: 15 (2,8 %) 30-34 Muži 25-29 let: 18 (3,4 %) Ženy 25-29 let: 16 (3,0 %) 25-29 Muži 20-24 let: 12 (2,2 %) Ženy 20-24 let: 12 (2,2 %) 20-24 Muži 15-19 let: 12 (2,2 %) Ženy 15-19 let: 13 (2,4 %) 15-19 Muži 10-14 let: 12 (2,2 %) Ženy 10-14 let: 18 (3,4 %) 10-14 Muži 5-9 let: 13 (2,4 %) Ženy 5-9 let: 13 (2,4 %) 5-9 Muži 0-4 let: 14 (2,6 %) Ženy 0-4 let: 18 (3,4 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Obce a území

Téma obce a území →

Zemědělská půda tvoří 54,6 % katastru Huzové.

34,39 km²
2025
54,6 %
0 proti 2024
okres 53,2 · ČR 53,1
4115. z 6 258 obcí · 907. z 1 383 podobně velkých
1993-2025
2025
40,9 %
0 proti 2024
okres 31,0 · ČR 34,0
1481. z 6 258 obcí · lepší než 76 % · 346. z 1 383 podobně velkých
1993-2025
2025
0,27 %
0 proti 2024
okres 1,08 · ČR 2,18
5710. z 6 258 obcí · 1280. z 1 383 podobně velkých
1993-2025
2025
0,35 %
0 proti 2024
okres 1,84 · ČR 1,73
6160. z 6 258 obcí · 1378. z 1 383 podobně velkých
1993-2025
2025
3
2025

Využití území a vybavenost

2025

Využití území

  • Orná půda 450 13,1 %
  • Zahrady 5 0,2 %
  • Ovocné sady 3 0,1 %
  • Trvalé travní porosty 1 419 41,3 %
  • Lesní půda 1 406 40,9 %
  • Vodní plochy 9 0,3 %
  • Zastavěné plochy 12 0,4 %
  • Ostatní plochy 136 3,9 %

Celkem 3 439 ha

Co v obci je

  • Vodovod
  • Kanalizace s ČOV
  • Kostel

3 z 12 sledovaných položek

Veřejné finance

Téma veřejné finance →

Rozpočtové příjmy Huzové byly v roce 2025 30 mil. Kč, v přepočtu 50 796 Kč na obyvatele.

0 tis. Kč
0 proti 2024 2012-2025
2025
24 157 877 Kč
okres 16 109 655 173 · ČR 600 469 124 785
2019. z 6 258 obcí · 426. z 1 383 podobně velkých
2023
16 557 tis. Kč
+930 proti 2024 2020-2025
2025
5 657 tis. Kč
+3 508 proti 2024 2020-2025
2025
30 020 tis. Kč
+7 636 proti 2024 2020-2025
2025
-13 890 tis. Kč
−19 633 proti 2024 2020-2025
2025
43 910 tis. Kč
+27 268 proti 2024 2020-2025
2025
0 Kč
0 proti 2024
okres 10 047 · ČR 5 825
1. z 6 247 obcí · 1. z 1 383 podobně velkých
2012-2025
2025
18,8 %
+9,2 proti 2024
okres 15,2 · ČR 18,9
1524. z 6 253 obcí · 322. z 1 383 podobně velkých
2020-2025
2025
Další ukazatele (3)
40 876 Kč
okres 66 906 · ČR 79 370
1746. z 6 254 obcí · 373. z 1 383 podobně velkých
2023
50 796 Kč
+11 798 proti 2024
okres 36 283 · ČR 48 930
835. z 6 253 obcí · 168. z 1 383 podobně velkých
2020-2025
2025
74 298 Kč
+45 305 proti 2024
okres 38 572 · ČR 47 568
362. z 6 253 obcí · 67. z 1 383 podobně velkých
2020-2025
2025

Práce a ekonomika

Téma práce a ekonomika →

Ke konci srpna 2026 byl podíl nezaměstnaných osob v Huzové 5,43 %, o 0,26 procentního bodu více než měsíc předtím.

5,43 %
+0,26 proti červenci 2026
okres 4,79 · ČR 5,05
4606. z 6 254 obcí · lepší než 26 % · 1079. z 1 383 podobně velkých
2016-2026
srpen 2026
21
+1 proti červenci 2026 2018-2026
srpen 2026
3,1
−0,9 proti 2023
1660. z 3 296 obcí · lepší než 49 % · 374. z 904 podobně velkých
2020-2024
2024

Nezaměstnanost během roku

MPSV

Podíl nezaměstnaných osob po měsících

%
Podíl nezaměstnaných osob po měsících (%)
Rok ledúnobředubkvěčvnčvcsrpzářříjlispro
2016 13,02 12,56 9,77 8,37 8,22 7,28 6,81 6,57 5,63 6,57 5,87 6,57
2017 9,39 9,39 6,10 5,16 4,79 4,07 3,59 3,11 2,87 2,87 3,35 5,02
2018 7,42 8,37 5,02 4,31 3,95 4,69 4,69 3,95 5,19 4,94 3,46 4,20
2019 7,16 7,16 5,68 3,46 2,50 2,25 1,75 2,25 3,25 3,75 4,50 4,75
2020 7,50 8,25 7,00 7,00 7,24 5,94 5,94 5,43 4,65 4,13 5,43 6,72
2021 6,98 7,24 8,01 7,49 5,24 4,45 5,24 4,97 5,50 5,50 4,97 6,02
2022 7,33 7,85 6,81 5,24 4,02 4,56 4,83 5,36 5,36 4,83 5,90 6,43
2023 6,43 5,36 5,36 4,83 3,22 4,29 4,29 5,09 5,90 5,63 6,17 7,24
2025 6,20 7,82 7,01 6,20 5,05 5,32 6,65 6,65 6,65 6,12 6,12 7,45
2026 9,57 9,84 7,71 7,45 6,72 6,20 5,17 5,43 bez údaje bez údaje bez údaje bez údaje

Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu 15-64 let ke konci měsíce. Sezónní práce (stavebnictví, zemědělství, turistika) obvykle snižuje nezaměstnanost v létě a zvedá ji v zimě.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →

V roce 2025 bylo v Huzové registrováno 146 ekonomických subjektů, o 2 více než rok předtím.

146 subjektů
+2 proti 2024 2001-2025
2025
78 subjektů
+1 proti 2024 2012-2025
2025
53,4 %
0 proti 2024
okres 59,7 · ČR 61,6
5560. z 6 257 obcí · lepší než 11 % · 1299. z 1 383 podobně velkých
2012-2025
2025
25,7
okres 24,7 · ČR 17,1
1510. z 6 246 obcí · 253. z 1 383 podobně velkých
2001-2025
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026

Nejvíc podniků v Huzové působí v oboru zemědělství, lesnictví, rybářství (17,8 %), následují stavebnictví a zpracovatelský průmysl.

Vzniklo za 12 měsíců
10
Zaniklo za 12 měsíců
1
Má zaměstnance
16,4 %
z 67 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Zemědělství, lesnictví, rybářství 27 17,8 %
  • Stavebnictví 27 17,8 %
  • Zpracovatelský průmysl 18 11,8 %
  • Profesní, vědecké a technické činnosti 13 8,6 %
  • Ostatní činnosti 11 7,2 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 11 7,2 %
  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 9 5,9 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 5 3,3 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 4 2,6 %
  • Peněžnictví a pojišťovnictví 4 2,6 %
  • Doprava a skladování 4 2,6 %
  • Veřejná správa a obrana; povinné sociální zabezpečení 2 1,3 %
  • Ostatní 6 3,9 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 124 81,6 %
  • Společenství vlastníků jednotek 10 6,6 %
  • Společnost s ručením omezeným 8 5,3 %
  • Spolek 5 3,3 %
  • Obec 1 0,7 %
  • Honební společenstvo 1 0,7 %
  • Pobočný spolek 1 0,7 %
  • Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem 1 0,7 %
  • Zahraniční fyzická osoba 1 0,7 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 15 9,9 %
  • 3-10 let 36 23,7 %
  • 10-20 let 48 31,6 %
  • 20-30 let 21 13,8 %
  • Více než 30 let 32 21,1 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 56 36,8 %
  • 1-9 zaměstnanců 7 4,6 %
  • 10-49 zaměstnanců 4 2,6 %
  • Neuvedeno 85 55,9 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →

Při sčítání v roce 2021 bylo v Huzové 223 obydlených bytů.

195
0 proti srpnu 2026
říjen 2026
6
0 proti srpnu 2026
říjen 2026
164
+7 proti 2001 1869-2011
2011
223
sčítání 2021
104
sčítání 2021
54
sčítání 2021
44
sčítání 2021
188
sčítání 2021
2
sčítání 2021
2
sčítání 2021
Další ukazatele (5)
2
+2 proti 2023 2020-2024
2024
3,48
+3,48 proti 2023
okres 4,59 · ČR 2,78
1962. z 6 254 obcí · 490. z 1 383 podobně velkých
2020-2024
2024
3,1 %
0 proti srpnu 2026
okres 10,1 · ČR 13,4
3505. z 6 256 obcí · 767. z 1 383 podobně velkých
říjen 2026

V Huzové je jedna základní škola se 23 žáky a jedna mateřská škola s 19 dětmi.

18
sčítání 2021
78
sčítání 2021
77
sčítání 2021
4,0 %
ORP 12,5
6044. z 6 254 obcí · 1365. z 1 383 podobně velkých
sčítání 2021
26
září 2026
60
září 2026
0
září 2026
0
září 2026
23
−1 proti 2023 2020-2024
2024

Školy se počítají jako samostatné subjekty, ne jako budovy nebo třídy - jeden subjekt často provozuje několik pracovišť.

Školy v obci

1 subjekt
  • Základní škola a Mateřská škola MŠ 26 · ZŠ 60

Podle rejstříku škol MŠMT, stav k září 2026. Číslo je nejvyšší povolený počet dětí nebo žáků, ne skutečný stav.

Zdravotnictví

Téma zdravotnictví →

Volby a politika

Téma volby a politika →
59,9 %
+6,5 proti 2021
okres 69,3 · ČR 69,0
6075. z 6 254 obcí · lepší než 2 % · 1356. z 1 383 podobně velkých
2002-2025
2025
61,7 %
+6,4 proti 2018
okres 70,2 · ČR 70,3
6048. z 6 254 obcí · lepší než 3 % · 1357. z 1 383 podobně velkých
2013-2023
2023
26,3 %
+1,7 proti 2020
okres 32,3 · ČR 33,3
5886. z 6 253 obcí · lepší než 5 % · 1304. z 1 383 podobně velkých
2000-2024
2024
47,2 %
−4,8 proti 2022
okres 46,4 · ČR 48,1
5169. z 6 249 obcí · lepší než 17 % · 1124. z 1 383 podobně velkých
2002-2026
2026
30,1 %
+7,8 proti 2019
okres 35,8 · ČR 36,8
5768. z 6 254 obcí · lepší než 7 % · 1270. z 1 383 podobně velkých
2004-2024
2024
10,7 %
−0,5 proti 2020
okres 17,8
2130. z 2 184 obcí · lepší než 2 % · 479. z 493 podobně velkých
2026

Zastoupení v Senátu

Obec patří do senátního obvodu č. 66 - Litovel. Senátoři se volí na šest let a Senát se obnovuje po třetinách, takže se tu nevolí při každých volbách.

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 47,2 %
SNK: 38,6 % SNK: 35,4 % SNK: 25,9 %
  • SNK 38,6 %
  • SNK 35,4 %
  • SNK 25,9 %

1 403 platných hlasů · 2 okrsky

Senát 2026 - 1. kolo

účast 28,5 %
Martin Škurek: 54,3 % Pavel Jelínek: 18,1 % Marek Ošťádal: 16,5 % Michael Kohajda: 11,0 %

127 platných hlasů · 2 okrsky · odchylka proti kraji

Senát 2026 - 2. kolo

účast 10,7 %
Martin Škurek: 56,0 % Marek Ošťádal: 44,0 %

50 platných hlasů · 2 okrsky · odchylka proti kraji

Sněmovna 2025

účast 59,9 %
ANO: 52,7 % SPOLU: 12,1 % SPD: 8,1 % Stačilo!: 8,1 % AUTO: 7,0 % Piráti: 4,8 % Ostatní: 7,3 %

273 platných hlasů · 2 okrsky · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 30,1 %
ANO: 38,8 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 18,7 % AUTO+PŘÍSAHA: 11,2 % SPD+Trikolora: 10,4 % KDU+ODS+TOP 09: 8,2 % STAN+SLK: 3,7 % Ostatní: 9,0 %

134 platných hlasů · 2 okrsky · odchylka proti kraji

Kraje 2024

účast 26,3 %
ANO: 55,9 % ČSNS+KSČM+ČSSD: 11,9 % Svo+SPD+Tri+PRO: 8,5 % STAN+SNK ED: 5,9 % ODS: 5,1 % PŘÍSAHA: 4,2 % Ostatní: 8,5 %
  • ANO 55,9 % +15,5
  • ČSNS+KSČM+ČSSD 11,9 % +5,6
  • Svo+SPD+Tri+PRO 8,5 % -0,8
  • STAN+SNK ED 5,9 % -9,4
  • ODS 5,1 % -3,6
  • PŘÍSAHA 4,2 % +1,8
  • KDU+Zel+Nes+TOP 4,2 % -5,4
  • Piráti+ProOl 3,4 % -1,1
  • Ostatní (1) 0,8 %

118 platných hlasů · 2 okrsky · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 60,8 %
Andrej Babiš: 58,4 % Danuše Nerudová: 17,1 % Petr Pavel: 11,2 % Jaroslav Bašta: 7,1 % Pavel Fischer: 3,7 % Karel Diviš: 1,9 % Ostatní: 0,7 %
  • Andrej Babiš 58,4 % +18,8
  • Danuše Nerudová 17,1 % +3,3
  • Petr Pavel 11,2 % -18,5
  • Jaroslav Bašta 7,1 % +1,4
  • Pavel Fischer 3,7 % -3,0
  • Karel Diviš 1,9 % +0,4
  • Tomáš Zima 0,7 % +0,2

269 platných hlasů · 2 okrsky · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 61,7 %
Andrej Babiš: 70,3 % Petr Pavel: 29,7 %
  • Andrej Babiš 70,3 % +22,1
  • Petr Pavel 29,7 % -22,1

276 platných hlasů · 2 okrsky · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

7 mandátů

SNK

3 mandáty · 38,6 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
David Kubík 32 2. 109
Ing. Yvona Jirušová 60 1. 87
Adam Slezák 22 3. 79

Huzová lepší a vstřícnější

SNK

2 mandáty · 35,4 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Ivo Koláček 58 2. 112
Dáša Vosyková 61 1. 99

Sdružení nezávislých kandidátů SOVA

SNK

2 mandáty · 25,9 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Pavel Zehnal 57 4. 74
Jan Škorník 41 3. 60

Není jen jeden správný názor

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Sociální situace

Téma sociální situace →
50
září 2026
253
září 2026
9 b.
+1 proti 2023 2016-2024
2024
84,6 ‰
okres 45,4 · ČR 76,0
5668. z 6 101 obcí · lepší než 7 % · 1324. z 1 383 podobně velkých
září 2026
213 osob
sčítání 2021
158 osob
sčítání 2021
24 osob
sčítání 2021
-189 osob
sčítání 2021
66 osob
sčítání 2021

Dojížďka za prací a do školy

sčítání 2021

Kam se vyjíždí

Do jiných obcí vyjíždí 209 lidí.

Odkud se přijíždí

Z jiných obcí dojíždí 24 lidí.

Údaje jsou ze Sčítání 2021 a zachycují stav ke dni sčítání 26. března 2021, kdy část lidí pracovala z domova. Směry jsou jen mezi obcemi Česka, počet vyjíždějících výš zahrnuje i cesty do ciziny.

78
+24 proti 2024 2023-2025
2025
40,0 %
+12,3 proti 2024
okres 73,5 · ČR 73,4
4484. z 6 256 obcí · lepší než 28 % · 1008. z 1 383 podobně velkých
2023-2025
2025

Cestovní ruch

Téma cestovní ruch →

V Huzové je jedno ubytovací zařízení.

Kulturní památky

5
  • bývalý velkostatek · Veveří
  • kostel sv. Jiljí s bývalým hřbitovem

Dále 3 stavby bez vlastního jména: sloup se sochou panny marie immaculaty, kříž, sloup se sochou panny marie.

Životní prostředí

Téma životní prostředí →
864 kg
+224 proti 2023
okres 409 · ČR 414
6129. z 6 254 obcí · lepší než 1 % · 1368. z 1 383 podobně velkých
2021-2024
2024
412 kg
+32 proti 2023
okres 184 · ČR 205
6166. z 6 254 obcí · lepší než 1 % · 1370. z 1 383 podobně velkých
2021-2024
2024
125 kg
+1 proti 2023
okres 69 · ČR 69
421. z 6 254 obcí · lepší než 93 % · 90. z 1 383 podobně velkých
2021-2024
2024
495,8 t
+129,7 proti 2023 2021-2024
2024
236,7 t
+19,3 proti 2023 2021-2024
2024
39,6 t
+8,2 proti 2023 2021-2024
2024
0,0 t
0 proti 2023 2021-2024
2024
50,8 %
+3,5 proti 2023
ORP 56,9
2709. z 6 258 obcí · lepší než 56 % · 633. z 1 383 podobně velkých
2021-2024
2024
71,5 t
+0,8 proti 2023 2021-2024
2024
Další ukazatele (7)
21,8 t
+1,2 proti 2023 2021-2024
2024
31,7 t
+0,7 proti 2023 2021-2024
2024
15,4 t
−1,2 proti 2023 2021-2024
2024
2,6 t
+0,2 proti 2023 2021-2024
2024
144,8 t
+99,4 proti 2023 2021-2024
2024
0,0 t
0 proti 2023 2021-2024
2024
1,4 t
+0,2 proti 2023 2021-2024
2024

Památné stromy a příroda

Obec leží v geoparku Krajina břidlice.

Podle Ústředního seznamu ochrany přírody (AOPK ČR). U skupin stromů je uvedený počet stromů.

Data po letech

26 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2025 591 289 302 6 7 -1 28 10 18 17
2024 574 285 289 6 11 -5 24 17 7 2
2023 572 286 286 5 5 0 19 10 9 9
2022 563 281 282 14 9 5 18 22 -4 1
2021 562 284 278 6 6 0 25 28 -3 -3
2020 568 279 289 8 12 -4 19 12 7 3
2019 565 280 285 - - - - - - -
2018 579 287 292 - - - - - - -
2017 579 294 285 - - - - - - -
2016 581 297 284 - - - - - - -
2015 579 292 287 - - - - - - -
2014 578 294 284 - - - - - - -
2013 595 307 288 - - - - - - -
2012 607 306 301 - - - - - - -
2011 611 311 300 - - - - - - -
2010 630 314 316 - - - - - - -
2009 620 306 314 - - - - - - -
2008 624 310 314 - - - - - - -
2007 632 313 319 - - - - - - -
2006 633 312 321 - - - - - - -
2005 621 309 312 - - - - - - -
2004 622 311 311 - - - - - - -
2003 638 316 322 - - - - - - -
2002 652 325 327 - - - - - - -
2001 653 321 332 - - - - - - -
2000 645 320 325 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi 6 258 obcemi Česka drží Huzová 2 581. místo podle počtu obyvatel.

Mezi obcemi okresu

65. z 98

Mezi všemi obcemi

2 581. z 6 258

percentil 59. - 59 % území je menších

Velikostní skupina

500 až 999 obyvatel

Stupeň urbanizace: venkov (DEGURBA, ČSÚ).

Takových obcí je v Česku 1 383. Pořadí „mezi podobně velkými" u ukazatelů se počítá v téhle skupině (velikostní skupiny obcí podle ČSÚ).

Proti obcím stejné velikosti

  • Průměrný věk obec 39,4 let medián 42,9 let
  • Děti 0-14 let obec 19,5 % medián 15,9 %
  • Senioři 65+ obec 15,1 % medián 20,1 %
  • Nezaměstnanost obec 5,43 % medián 4,20 %
  • Subjektů na 100 ob. obec 25,7 medián 21,9
  • Bytů na 1 000 ob. obec 3,48 medián 2,20
  • Příjmy na obyvatele obec 50 796 Kč medián 33 000 Kč

Medián (čárka) je prostřední hodnota skupiny (obce od 500 do 999 obyvatel): polovina obcí má vyšší, polovina nižší. Světlý pás ukazuje, kde leží prostřední polovina obcí skupiny. Vždy za stejné období jako údaj obce.

Podobně velké obce v okrese

Správní obvod

Šternberk

Obec s rozšířenou působností, kam se chodí pro občanku, řidičák nebo stavební povolení.

Části obce 3

Arnoltice · Huzová · Veveří

Zdroje dat: AOPK ČR · ČSÚ · ČTÚ · ČÚZK · Exekutorská komora ČR · Ministerstvo financí · Ministerstvo životního prostředí · MMR ČR · MPSV · MŠMT · NPÚ · SÚKL · ÚZIS · Volby.cz · zdroje dat a licence