Šternberk je město v okrese Olomouc v Olomouckém kraji a je druhé největší město okresu podle počtu obyvatel. Má 13 207 obyvatel k roku 2025 a jeho katastrální území zahrnuje pět částí: Dalov, Chabičov, Krakořice, Šternberk a Těšíkov. Leží 15,6 km od okresního i krajského města. Rozloha města je 48,79 km².
V městě je pět základních škol se 1 489 žáky a tři mateřské školy s 398 dětmi. Nejvíc podniků působí ve zpracovatelském průmyslu, profesních, vědeckých a technických činnostech a ve stavebnictví. Registrovaných ekonomických subjektů je 2 651, z toho většina jsou podnikající fyzické osoby. V oblasti ubytování je k dispozici šest zařízení s celkem 383 lůžky. Krajinu tvoří téměř polovina lesních pozemků (49,2 %) a 37,5 % zemědělské půdy.
Počet obyvatel od roku 2006 kolísá, v roce 2025 je o 32 nižší než v roce předchozím. Živě narozených dětí bylo 102, což představuje nárůst oproti předchozímu roku, ale celkový přirozený přírůstek je záporný. Saldo migrace v posledních letech kolísá a v roce 2025 činí 7. Daňové příjmy města od roku 2020 rostou, v roce 2025 dosáhly 340 936 tisíc korun.
Obec Šternberk má 13 207 obyvatel a je 2. největší z 98 obcí okresu. Za poslední rok jich ubylo o 0,2 %. Od okresního města je vzdálená 16 km vzdušnou čarou a rozkládá se na 48,79 km² a skládá se ze 5 částí. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 147 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 14,6 % obyvatel starších patnácti let. Podíl nezaměstnaných byl 4,97 % a rozpočtové příjmy vycházejí na 42 606 Kč na obyvatele. Průměrná rychlost internetu v obci je 31,1 Mb/s pro stahování a 18,0 Mb/s pro odesílání, odezva 29 ms podle měření na rychlost.cz.
Srovnává se první rok s daty v posledních deseti letech s posledním rokem; u dokončených bytů je změna součet za celé období. Peněžní údaje jsou v běžných cenách, bez očištění o inflaci.
Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 30,3 % lidí (3 944 z 13 007), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 36 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 13 144 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 13 007.
Věková pyramida
Sčítání 2021
Muži
6 265
48,2 % obyvatel
Ženy
6 742
51,8 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
147
Česko 127
Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo.
Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.
Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu 15-64 let ke konci měsíce. Sezónní práce (stavebnictví, zemědělství, turistika)
obvykle snižuje nezaměstnanost v létě a zvedá ji v zimě.
Místa poskytování zdravotní péče podle registru NRPZS (ÚZIS). Jedno místo může sdílet víc lékařů, u specialistů se místo s více obory počítá u každého z nich. Lékárny tu nejsou - počítají se podle úřední evidence SÚKL níže.
Lékárny
7 lékáren
Lékárna 7
Otevřeno v sobotu 3
Otevřeno v neděli 2
BENU LékárnaNádražní 1617/1
BENU LékárnaObchodní 2554/1 · So, Ne
BENU LékárnaČSA 8/40 · So
Dr. Max LÉKÁRNAPrůmyslová 2699/1 · So, Ne
LÉKÁRNA AGELJívavská 1435/20
Lékárna LEMONJívavská 1330/16
Lékárna SalusPartyzánská 120/3
Podle seznamu lékáren SÚKL. Výdejna je odloučené pracoviště lékárny s kratší otevírací dobou. „So“ a „Ne“ znamenají otevřeno o víkendu podle pracovní doby nahlášené SÚKL.
7 075 platných hlasů · 13 okrsků · odchylka proti kraji
Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.
Zastupitelstvo zvolené v roce 2026
21 mandátů
ODS
6 mandátů · 28,2 %
Zastupitel
Věk
Pořadí
Hlasů
Ing. Stanislav Orság
50
1.
1 598
Mgr. Jaromír Sedlák
64
3.
1 191
Mgr. Tamara Kaňáková
66
4.
1 146
Petr Ciba
63
6.
1 101
Adam Pyšný
24
2.
1 058
MUDr. Vítězslav Vavroušek
70
5.
1 040
Občanská demokratická strana
KDU-ČSL+TOP 09
5 mandátů · 22,3 %
Zastupitel
Věk
Pořadí
Hlasů
Leo Czabe
57
1.
1 172
Mgr. Lubomír Papica
50
3.
962
Mgr. Jitka Mrhačová
53
5.
961
Karel Šrámek
52
4.
934
Mgr. Miroslav Píštěk
39
2.
925
KOALICE PRO ŠTERNBERK
ANO
5 mandátů · 21,9 %
Zastupitel
Věk
Pořadí
Hlasů
Mgr. Zbyněk Hanzl
56
3.
921
Karel Kulatý
67
5.
879
Romana Petřeková
48
2.
862
Mgr. Jiří Zemánek
61
1.
816
Michal Oborný
59
4.
777
ANO 2011
NEZ+NK
2 mandáty · 11,1 %
Zastupitel
Věk
Pořadí
Hlasů
Filip Lorenc
42
1.
780
Mgr. Iva Kráčmarová
60
2.
552
Otevřená radnice Šternberk
NV+NK
2 mandáty · 10,8 %
Zastupitel
Věk
Pořadí
Hlasů
Jiří Kraus
49
1.
671
Jan Mazal
60
2.
563
NEZÁVISLÁ VOLBA
SPD
1 mandát · 5,6 %
Zastupitel
Věk
Pořadí
Hlasů
Denisa Fidlerová
31
1.
236
Svoboda a přímá demokracie (SPD)
Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů
pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u
kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech
voleb nejsou.
Údaje jsou ze Sčítání 2021 a zachycují stav ke dni sčítání
26. března 2021, kdy část lidí pracovala z domova. Směry jsou jen
mezi obcemi Česka, počet vyjíždějících výš zahrnuje i cesty do ciziny.
soubor gotických soch z období krásného slohunárodní kulturní památka· Jihlava; Milín; Šternberk; Třeboň I
bývalý klášter augustiniánů
kostel Zvěstování Panny Marie s terasou
městské opevnění
vila se zahradou
altán
kašna
kostel Nejsvětější Trojice
mariánský sloup
pavilon Kiosk
rychta · Krakořice
společenský dům - Dělnický dům
spořitelna
Dále 60
staveb
bez vlastního jména:
měšťanský dům (43), portál (4), smírčí kříž (2), sloup se sochou ecce homo, měšťanský dům s dvorním křídlem, socha sv. jana nepomuckého, kříž, městský dům a další.
Podle Ústředního seznamu ochrany přírody (AOPK ČR). U skupin stromů je uvedený počet stromů.
Data po letech
26 let
Rok
Obyvatel
Muži
Ženy
Narození
Zemřelí
Přir. přírůstek
Přistěh.
Vystěh.
Saldo
Celkem
2025
13 207
6 331
6 876
102
141
-39
357
350
7
-32
2024
13 239
6 360
6 879
95
146
-51
335
309
26
-25
2023
13 264
6 379
6 885
108
135
-27
343
291
52
25
2022
13 239
6 375
6 864
133
175
-42
421
284
137
95
2021
13 144
6 344
6 800
135
178
-43
216
307
-91
-134
2020
13 388
6 425
6 963
148
189
-41
238
249
-11
-52
2019
13 440
6 463
6 977
-
-
-
-
-
-
-
2018
13 495
6 516
6 979
-
-
-
-
-
-
-
2017
13 481
6 493
6 988
-
-
-
-
-
-
-
2016
13 476
6 496
6 980
-
-
-
-
-
-
-
2015
13 551
6 527
7 024
-
-
-
-
-
-
-
2014
13 545
6 564
6 981
-
-
-
-
-
-
-
2013
13 507
6 538
6 969
-
-
-
-
-
-
-
2012
13 548
6 543
7 005
-
-
-
-
-
-
-
2011
13 605
6 582
7 023
-
-
-
-
-
-
-
2010
13 668
6 613
7 055
-
-
-
-
-
-
-
2009
13 745
6 652
7 093
-
-
-
-
-
-
-
2008
13 834
6 694
7 140
-
-
-
-
-
-
-
2007
13 864
6 681
7 183
-
-
-
-
-
-
-
2006
13 878
6 676
7 202
-
-
-
-
-
-
-
2005
13 872
6 675
7 197
-
-
-
-
-
-
-
2004
14 005
6 751
7 254
-
-
-
-
-
-
-
2003
13 967
6 718
7 249
-
-
-
-
-
-
-
2002
14 015
6 738
7 277
-
-
-
-
-
-
-
2001
14 095
6 817
7 278
-
-
-
-
-
-
-
2000
14 371
6 971
7 400
-
-
-
-
-
-
-
Mapa
obec a její sousedé
Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026,
zjednodušeno · zdroje a licence
Umístění a členění
Mezi 6 258 obcemi Česka drží Šternberk 99. místo podle počtu obyvatel.
Mezi obcemi okresu
2. z 98
Mezi všemi obcemi
99. z 6 258
percentil 98. - 98 % území je menších
Velikostní skupina
10 000 až 19 999 obyvatel
Stupeň urbanizace: menší město a předměstí (DEGURBA, ČSÚ).
Takových obcí je v Česku 69. Pořadí „mezi podobně velkými" u ukazatelů se počítá v téhle skupině (velikostní skupiny obcí podle ČSÚ).
Proti obcím stejné velikosti
Průměrný věkobec44,5 letmedián44,3 let
Děti 0-14 letobec15,0 %medián14,4 %
Senioři 65+obec23,5 %medián22,6 %
Nezaměstnanostobec4,97 %medián5,26 %
Subjektů na 100 ob.obec20,3medián22,2
Bytů na 1 000 ob.obec5,29medián1,66
Příjmy na obyvateleobec42 606 Kčmedián39 242 Kč
Medián (čárka) je prostřední hodnota skupiny (obce od 10 000 do 19 999 obyvatel): polovina obcí má vyšší, polovina nižší. Světlý pás ukazuje, kde leží prostřední polovina obcí skupiny. Vždy za stejné období jako údaj obce.
Zařízení sociálních služeb
6 zařízení · 2024Podle registru poskytovatelů sociálních služeb (ČSÚ, MPSV). Počítá se zařízení, ne kapacita.