Město

Jičín

Okres Jičín · Kraj Královéhradecký kraj · Web www.mujicin.cz

Obyvatel 2025 16 052
Rozloha
25,88 km²
Hustota
620,3 ob./km²dopočet
Do krajského města
42,5 kmvzdušně
Kód RÚIAN
572659
Poloha
50,4399, 15,3536

Jičín je město v okrese Jičín v Královéhradeckém kraji, které má nejnižší podíl lesních pozemků v kraji i v Česku, pouze 4,8 %. Rozloha města je 25,9 km² a zahrnuje dvanáct částí, mezi nimi například Staré Město, Nové Město a Hubálov. Jičín je největším sídlem okresu a leží 42,5 km od krajského města.

V Jičíně je registrováno 3 919 ekonomických subjektů, přičemž nejvíce podniků působí v oborech velkoobchod a maloobchod, profesní a technické činnosti a stavebnictví. Ve městě funguje pět základních škol se 2 330 žáky a sedm mateřských škol s 610 dětmi. K dispozici je 18 ubytovacích zařízení s celkem 812 lůžky. Krajina města je z většiny tvořena zemědělskou půdou, která zabírá 69,9 % území, zatímco lesní půda pokrývá jen 4,8 %.

Počet obyvatel Jičína podle posledních dostupných dat klesá, v roce 2025 jich žije 16 052, což je o 49 méně než v roce 2024. Tento pokles je součástí kolísavého vývoje od roku 2006, kdy počet obyvatel dosahoval maxima 16 888. Přirozený přírůstek je záporný a zůstává beze změny, zatímco saldo migrace se v posledním roce zvýšilo o 80 osob. Daňové příjmy města rostou, v roce 2025 dosáhly 416 940 tisíc korun, což je o 6 117 tisíc více než v předchozím roce.

Schválený rozpočet 2026 996,8 mil. příjmy 1 052,2 mil. výdaje −55,4 mil. saldo Struktura rozpočtu →

Vývoj počtu obyvatel

2000-2025
15 769 16 074 16 380 16 685 16 990 2000 2000: 16 659 obyvatel 2001: 16 410 obyvatel 2002: 16 347 obyvatel 2003: 16 328 obyvatel 2004 2004: 16 248 obyvatel 2005: 16 253 obyvatel 2006: 16 308 obyvatel 2007: 16 448 obyvatel 2008 2008: 16 745 obyvatel 2009: 16 646 obyvatel 2010: 16 888 obyvatel 2011: 16 576 obyvatel 2012 2012: 16 300 obyvatel 2013: 16 282 obyvatel 2014: 16 367 obyvatel 2015: 16 394 obyvatel 2016 2016: 16 448 obyvatel 2017: 16 480 obyvatel 2018: 16 577 obyvatel 2019: 16 651 obyvatel 2020 2020: 16 551 obyvatel 2021: 15 871 obyvatel 2022: 16 210 obyvatel 2023: 16 230 obyvatel 2024: 16 101 obyvatel 2025 2025: 16 052 obyvatel

Obec Jičín má 16 052 obyvatel a je 1. největší z 111 obcí okresu. Za poslední rok jich ubylo o 0,3 %. Rozkládá se na 25,88 km² a skládá se ze 12 částí. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 141 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 17,9 % obyvatel starších patnácti let. Podíl nezaměstnaných byl 4,24 % a rozpočtové příjmy vycházejí na 41 025 Kč na obyvatele. Průměrná rychlost internetu v obci je 94,9 Mb/s pro stahování a 38,0 Mb/s pro odesílání, odezva 20 ms podle měření na rychlost.cz.

Metodika

Obec v číslech za 10 let

2015-2025
Ukazatel Tehdy Teď Změna Vývoj
Obyvatelé 16 394 2015 16 052 2025 −2,1 % mírný pokles
Průměrný věk 42,5 let 2015 44,4 let 2025 +1,9 let nárůst
Podíl lidí nad 65 let 19,1 % 2015 23,6 % 2025 +4,5 p. b. nárůst
Dokončené byty 10 2020 11 2024 56 celkem za období
Aktivní ekonomické subjekty 2 358 subjektů 2015 2 380 subjektů 2025 +0,9 % zhruba beze změny
Podíl nezaměstnaných 1,83 % 2020 3,15 % 2024 +1,3 p. b. mírný nárůst
Příjmy rozpočtu na obyvatele v běžných cenách 32 089 Kč 2020 41 025 Kč 2025 +27,8 % nárůst

Srovnává se první rok s daty v posledních deseti letech s posledním rokem; u dokončených bytů je změna součet za celé období. Peněžní údaje jsou v běžných cenách, bez očištění o inflaci.

Vývoj v čase

7 grafů

Narození a zemřelí

Narození Zemřelí

0 62 125 187 249 2020 - Narození: 166 2020 - Zemřelí: 231 2021 - Narození: 163 2021 - Zemřelí: 209 2022 - Narození: 118 2022 - Zemřelí: 162 2023 - Narození: 132 2023 - Zemřelí: 190 2024 - Narození: 123 2024 - Zemřelí: 201 2025 - Narození: 101 2025 - Zemřelí: 179 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Stěhování

Přistěhovalí Vystěhovalí

0 214 428 642 856 2020 - Přistěhovalí: 395 2020 - Vystěhovalí: 496 2021 - Přistěhovalí: 410 2021 - Vystěhovalí: 466 2022 - Přistěhovalí: 793 2022 - Vystěhovalí: 410 2023 - Přistěhovalí: 621 2023 - Vystěhovalí: 543 2024 - Přistěhovalí: 549 2024 - Vystěhovalí: 600 2025 - Přistěhovalí: 584 2025 - Vystěhovalí: 555 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Přirozený přírůstek a saldo stěhování

Přirozený přírůstek Saldo stěhování

-149 -4 141 286 431 2020 Přirozený přírůstek: -65 Saldo stěhování: -101 2021 Přirozený přírůstek: -46 Saldo stěhování: -56 2022 Přirozený přírůstek: -44 Saldo stěhování: 383 2023 Přirozený přírůstek: -58 Saldo stěhování: 78 2024 Přirozený přírůstek: -78 Saldo stěhování: -51 2025 Přirozený přírůstek: -78 Saldo stěhování: 29 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Sňatky a rozvody

Sňatky Rozvody

14 36 59 81 104 2022 Sňatky: 96 Rozvody: 27 2023 Sňatky: 67 Rozvody: 21 2024 Sňatky: 57 Rozvody: 29 2022 2023 2024

Obyvatelé při sčítání lidu 1869-2011

v hranicích obce z roku 2011
0 4 537 9 074 13 610 18 147 1869 - Obyvatel při sčítání: 7 944 1880 - Obyvatel při sčítání: 9 553 1890 - Obyvatel při sčítání: 9 865 1900 - Obyvatel při sčítání: 11 406 1910 - Obyvatel při sčítání: 11 860 1921 - Obyvatel při sčítání: 11 976 1930 - Obyvatel při sčítání: 12 664 1950 - Obyvatel při sčítání: 12 478 1961 - Obyvatel při sčítání: 13 176 1970 - Obyvatel při sčítání: 13 414 1980 - Obyvatel při sčítání: 16 182 1991 - Obyvatel při sčítání: 16 803 2001 - Obyvatel při sčítání: 16 489 2011 - Obyvatel při sčítání: 16 692 1869 1890 1910 1930 1961 1980 2001 2011

Rozpočet

tis. Kč

Příjmy Výdaje

0 199 692 399 384 599 077 798 769 2020 - Příjmy: 531 106 2020 - Výdaje: 510 639 2021 - Příjmy: 552 915 2021 - Výdaje: 486 551 2022 - Příjmy: 574 080 2022 - Výdaje: 572 725 2023 - Příjmy: 611 837 2023 - Výdaje: 656 791 2024 - Příjmy: 612 151 2024 - Výdaje: 714 174 2025 - Příjmy: 658 533 2025 - Výdaje: 739 601 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Nezaměstnanost

%
1,7 2,1 2,5 2,9 3,3 2020 Podíl nezaměstnaných: 1,83 2021 Podíl nezaměstnaných: 1,89 2022 Podíl nezaměstnaných: 1,97 2023 Podíl nezaměstnaných: 2,15 2024 Podíl nezaměstnaných: 3,15 2020 2021 2022 2023 2024

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →

V roce 2025 se v Jičíně narodilo 101 dětí a zemřelo 179 lidí.

16 052
−49 proti 2024 2000-2025
2025
7 794
−32 proti 2024 2000-2025
2025
8 258
−17 proti 2024 2000-2025
2025
620,3 ob./km²
−1,9 proti 2024
okres 90,5 · ČR 138,4
92. z 6 258 obcí · 17. z 69 podobně velkých
2020-2025
2025
51,4 %
+0,1 proti 2024
okres 50,4 · ČR 50,8
984. z 6 254 obcí · 37. z 69 podobně velkých
2000-2025
2025
44,4 let
+0,3 proti 2024
okres 44,2 · ČR 43,3
1812. z 6 254 obcí · 31. z 69 podobně velkých
2000-2025
2025
23,6 %
+0,3 proti 2024
okres 22,8 · ČR 20,8
1316. z 6 254 obcí · 20. z 69 podobně velkých
2000-2025
2025
15,3 %
−0,5 proti 2024
okres 14,8 · ČR 15,1
3269. z 6 254 obcí · 13. z 69 podobně velkých
2000-2025
2025
154,2
+6,2 proti 2024
okres 154,0 · ČR 138,0
1933. z 6 249 obcí · 38. z 69 podobně velkých
2000-2025
2025
61,1 %
+0,2 proti 2024
okres 62,3 · ČR 64,1
4991. z 6 254 obcí · 65. z 69 podobně velkých
2000-2025
2025
Další ukazatele (24)
16 090
−41 proti 2024 2000-2025
2025
15 904
sčítání 2021
16 692
+203 proti 2001 1869-2011
2011
6 538
sčítání 2021
6 141
sčítání 2021
2 066
sčítání 2021
1 093
sčítání 2021
8 628
sčítání 2021
2 531
sčítání 2021
539
sčítání 2021
-49
+80 proti 2024 2020-2025
2025
101
−22 proti 2024 2020-2025
2025
584
+35 proti 2024 2020-2025
2025
29
+8 proti 2023 2022-2024
2024
29
+80 proti 2024 2020-2025
2025
57
−10 proti 2023 2022-2024
2024
555
−45 proti 2024 2020-2025
2025
179
−22 proti 2024 2020-2025
2025
6,3 ‰
−1,3 proti 2024
okres 7,2 · ČR 7,1
3426. z 6 254 obcí · 51. z 69 podobně velkých
2020-2025
2025
-3,1 ‰
+5,0 proti 2024
okres -1,8 · ČR 0,6
3728. z 6 254 obcí · 32. z 69 podobně velkých
2020-2025
2025
1,8 ‰
+0,5 proti 2023
okres 2,1
2022-2024
2024
3,5 ‰
−0,6 proti 2023
okres 4,1
2022-2024
2024
11,1 ‰
−1,3 proti 2024
okres 10,8 · ČR 10,4
2298. z 6 254 obcí · 42. z 69 podobně velkých
2020-2025
2025

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 29,8 % lidí (4 745 z 15 904), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 66 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 15 871 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 15 904.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
7 776
48,9 % obyvatel
Ženy
8 128
51,1 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
141
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % Muži 90+ let: 32 (0,2 %) Ženy 90+ let: 77 (0,5 %) 90+ Muži 85-89 let: 84 (0,5 %) Ženy 85-89 let: 143 (0,9 %) 85-89 Muži 80-84 let: 151 (1,0 %) Ženy 80-84 let: 249 (1,6 %) 80-84 Muži 75-79 let: 264 (1,7 %) Ženy 75-79 let: 406 (2,6 %) 75-79 Muži 70-74 let: 430 (2,7 %) Ženy 70-74 let: 577 (3,6 %) 70-74 Muži 65-69 let: 529 (3,3 %) Ženy 65-69 let: 611 (3,8 %) 65-69 Muži 60-64 let: 468 (2,9 %) Ženy 60-64 let: 498 (3,1 %) 60-64 Muži 55-59 let: 493 (3,1 %) Ženy 55-59 let: 499 (3,1 %) 55-59 Muži 50-54 let: 490 (3,1 %) Ženy 50-54 let: 561 (3,5 %) 50-54 Muži 45-49 let: 617 (3,9 %) Ženy 45-49 let: 591 (3,7 %) 45-49 Muži 40-44 let: 681 (4,3 %) Ženy 40-44 let: 610 (3,8 %) 40-44 Muži 35-39 let: 550 (3,5 %) Ženy 35-39 let: 534 (3,4 %) 35-39 Muži 30-34 let: 538 (3,4 %) Ženy 30-34 let: 443 (2,8 %) 30-34 Muži 25-29 let: 458 (2,9 %) Ženy 25-29 let: 431 (2,7 %) 25-29 Muži 20-24 let: 335 (2,1 %) Ženy 20-24 let: 322 (2,0 %) 20-24 Muži 15-19 let: 354 (2,2 %) Ženy 15-19 let: 360 (2,3 %) 15-19 Muži 10-14 let: 463 (2,9 %) Ženy 10-14 let: 402 (2,5 %) 10-14 Muži 5-9 let: 442 (2,8 %) Ženy 5-9 let: 379 (2,4 %) 5-9 Muži 0-4 let: 397 (2,5 %) Ženy 0-4 let: 435 (2,7 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Obce a území

Téma obce a území →

Zemědělská půda tvoří 69,9 % katastru Jičína.

25,88 km²
0 proti 2024 2020-2025
2025
69,9 %
0 proti 2024
okres 67,8 · ČR 53,1
2269. z 6 258 obcí · 9. z 69 podobně velkých
1993-2025
2025
4,8 %
0 proti 2024
okres 21,8 · ČR 34,0
5248. z 6 258 obcí · lepší než 16 % · 60. z 69 podobně velkých
1993-2025
2025
1,51 %
0 proti 2024
okres 1,60 · ČR 2,18
2238. z 6 258 obcí · 45. z 69 podobně velkých
1993-2025
2025
6,10 %
−0,12 proti 2024
okres 2,05 · ČR 1,73
103. z 6 258 obcí · 13. z 69 podobně velkých
1993-2025
2025
12
2025

Využití území a vybavenost

2025

Využití území

  • Orná půda 1 423 55,0 %
  • Zahrady 129 5,0 %
  • Ovocné sady 44 1,7 %
  • Trvalé travní porosty 212 8,2 %
  • Lesní půda 123 4,8 %
  • Vodní plochy 39 1,5 %
  • Zastavěné plochy 158 6,1 %
  • Ostatní plochy 459 17,7 %

Celkem 2 588 ha

Co v obci je

  • Vodovod
  • Kanalizace
  • Kanalizace s ČOV
  • Plyn
  • Sběrný dvůr
  • Dům s pečovatelskou službou
  • Kino
  • Kulturní dům
  • Informační centrum
  • Středisko volného času
  • Kostel
  • Koupaliště

12 z 12 sledovaných položek

Veřejné finance

Téma veřejné finance →

Rozpočtové příjmy Jičína byly v roce 2025 659 mil. Kč, v přepočtu 41 025 Kč na obyvatele.

172 340 tis. Kč
+29 401 proti 2024 2012-2025
2025
835 828 475 Kč
okres 3 486 075 863 · ČR 600 469 124 785
112. z 6 258 obcí · 32. z 69 podobně velkých
2023
416 940 tis. Kč
+6 117 proti 2024 2020-2025
2025
150 101 tis. Kč
+9 615 proti 2024 2020-2025
2025
658 533 tis. Kč
+46 382 proti 2024 2020-2025
2025
-81 068 tis. Kč
+20 955 proti 2024 2020-2025
2025
739 601 tis. Kč
+25 427 proti 2024 2020-2025
2025
10 736 Kč
+1 859 proti 2024
okres 5 335 · ČR 5 825
5039. z 6 247 obcí · lepší než 19 % · 56. z 69 podobně velkých
2012-2025
2025
22,8 %
−0,2 proti 2024
okres 21,0 · ČR 18,9
1154. z 6 253 obcí · 17. z 69 podobně velkých
2020-2025
2025
Další ukazatele (3)
52 070 Kč
okres 43 428 · ČR 79 370
1451. z 6 254 obcí · 37. z 69 podobně velkých
2023
41 025 Kč
+3 006 proti 2024
okres 37 890 · ČR 48 930
1739. z 6 253 obcí · 27. z 69 podobně velkých
2020-2025
2025
46 075 Kč
+1 719 proti 2024
okres 40 788 · ČR 47 568
1351. z 6 253 obcí · 20. z 69 podobně velkých
2020-2025
2025

Práce a ekonomika

Téma práce a ekonomika →

Ke konci srpna 2026 byl podíl nezaměstnaných osob v Jičíně 4,24 %, o 0,08 procentního bodu více než měsíc předtím.

4,24 %
+0,08 proti červenci 2026
okres 4,23 · ČR 5,05
3138. z 6 254 obcí · lepší než 49 % · 15. z 69 podobně velkých
2016-2026
srpen 2026
430
+9 proti červenci 2026 2018-2026
srpen 2026
0,7
+0,1 proti 2023
463. z 3 296 obcí · lepší než 85 % · 13. z 69 podobně velkých
2020-2024
2024

Nezaměstnanost během roku

MPSV

Podíl nezaměstnaných osob po měsících

%
Podíl nezaměstnaných osob po měsících (%)
Rok ledúnobředubkvěčvnčvcsrpzářříjlispro
2016 3,16 3,04 3,04 2,78 2,50 2,36 2,44 2,57 2,48 2,33 2,34 2,30
2017 2,47 2,25 2,11 1,69 1,48 1,51 1,66 1,56 1,53 1,40 1,39 1,48
2018 1,58 1,64 1,65 1,46 1,34 1,34 1,59 1,58 1,41 1,31 1,28 1,34
2019 1,51 1,31 1,33 1,33 1,37 1,37 1,49 1,51 1,49 1,31 1,32 1,49
2020 1,65 1,74 1,99 2,98 3,00 2,81 2,57 2,44 2,12 1,87 1,91 1,83
2021 1,84 1,97 1,91 1,91 1,79 1,63 1,51 1,42 1,47 1,61 1,86 1,89
2022 1,85 1,79 1,68 1,70 1,70 1,82 1,99 2,12 1,85 1,91 1,95 1,97
2023 2,02 1,83 1,87 1,87 1,76 1,82 2,01 1,94 1,95 2,04 1,94 2,15
2025 3,31 3,35 3,19 3,30 3,39 3,43 3,54 3,61 3,77 3,86 3,94 4,10
2026 4,60 4,47 4,26 4,16 4,15 4,07 4,16 4,24 bez údaje bez údaje bez údaje bez údaje

Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu 15-64 let ke konci měsíce. Sezónní práce (stavebnictví, zemědělství, turistika) obvykle snižuje nezaměstnanost v létě a zvedá ji v zimě.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →

V roce 2025 bylo v Jičíně registrováno 3 919 ekonomických subjektů, o 11 méně než rok předtím.

3 919 subjektů
−11 proti 2024 2001-2025
2025
2 380 subjektů
+9 proti 2024 2010-2025
2025
60,7 %
+0,4 proti 2024
okres 61,9 · ČR 61,6
3794. z 6 257 obcí · lepší než 39 % · 31. z 69 podobně velkých
2010-2025
2025
24,8
okres 22,9 · ČR 17,1
1853. z 6 246 obcí · 15. z 69 podobně velkých
2001-2025
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026

Nejvíc podniků v Jičíně působí v oboru velkoobchod a maloobchod (15 %), následují profesní, vědecké a technické činnosti a stavebnictví.

Vzniklo za 12 měsíců
165
Zaniklo za 12 měsíců
24
Má zaměstnance
33,0 %
z 2 054 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 599 15,0 %
  • Profesní, vědecké a technické činnosti 508 12,8 %
  • Stavebnictví 428 10,8 %
  • Ostatní činnosti 371 9,3 %
  • Zpracovatelský průmysl 367 9,2 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 314 7,9 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 240 6,0 %
  • Zemědělství, lesnictví, rybářství 140 3,5 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 134 3,4 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 133 3,3 %
  • Informační a komunikační činnosti 130 3,3 %
  • Doprava a skladování 123 3,1 %
  • Ostatní 293 7,4 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 2 813 70,7 %
  • Společnost s ručením omezeným 649 16,3 %
  • Společenství vlastníků jednotek 202 5,1 %
  • Spolek 117 2,9 %
  • Pobočný spolek 39 1,0 %
  • Zahraniční fyzická osoba 32 0,8 %
  • Odborová organizace 30 0,8 %
  • Akciová společnost 27 0,7 %
  • Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem 21 0,5 %
  • Veřejná obchodní společnost 16 0,4 %
  • Ostatní 35 0,9 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 361 9,1 %
  • 3-10 let 738 18,5 %
  • 10-20 let 1 095 27,5 %
  • 20-30 let 857 21,5 %
  • Více než 30 let 930 23,4 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 1 376 34,6 %
  • 1-9 zaměstnanců 533 13,4 %
  • 10-49 zaměstnanců 104 2,6 %
  • 50-249 zaměstnanců 34 0,9 %
  • 250 a více zaměstnanců 7 0,2 %
  • Neuvedeno 1 927 48,4 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →

Při sčítání v roce 2021 bylo v Jičíně 7 157 obydlených bytů.

3 062
srpen 2026
17
srpen 2026
2 623
+182 proti 2001 1869-2011
2011
7 157
sčítání 2021
3 569
sčítání 2021
2 674
sčítání 2021
526
sčítání 2021
6 546
sčítání 2021
10
sčítání 2021
6 104
sčítání 2021
Další ukazatele (5)
11
+1 proti 2023 2020-2024
2024
7
−1 proti 2023 2020-2024
2024
0,68
+0,07 proti 2023
okres 1,89 · ČR 2,78
3774. z 6 254 obcí · 58. z 69 podobně velkých
2020-2024
2024
0,6 %
okres 3,6 · ČR 13,4
4802. z 6 256 obcí · 66. z 69 podobně velkých
srpen 2026

Do počtu dokončených bytů se kromě rodinných a bytových domů počítají i nástavby, vestavby a byty v nebytových budovách - tady jde o 4 z 11 bytů.

V Jičíně je 5 základních škol se 2 330 žáky a 7 mateřských škol s 610 dětmi.

2 401
sčítání 2021
4 561
sčítání 2021
1 502
sčítání 2021
17,9 %
ORP 12,5
661. z 6 254 obcí · 12. z 69 podobně velkých
sčítání 2021
704
září 2026
2 865
září 2026
1 943
září 2026
1
září 2026
2 330
−30 proti 2023 2020-2024
2024

Školy se počítají jako samostatné subjekty, ne jako budovy nebo třídy - jeden subjekt často provozuje několik pracovišť.

Školy v obci

14 subjektů
  • Mateřská škola MŠ 56 · MŠ 123
  • Mateřská škola Máj MŠ 169
  • Mateřská škola Větrov MŠ 165
  • Mateřská škola U Kina MŠ 146
  • Soukromá mateřská škola Spirálka MŠ 25
  • Soukromá mateřská škola Pastelka MŠ 20
  • Základní škola ZŠ 700 · ZŠ 600 · ZŠ 880 · ZŠ 420
  • ZŠ Bodláka a Pampelišky, o.p.s. ZŠ 155
  • Základní škola a Praktická škola SŠ 25 · ZŠ 110
  • Vyšší odborná škola a SPŠ SŠ 700 · VOŠ 120
  • Lepařovo gymnázium SŠ 528
  • Masarykova obchodní akademie SŠ 370
  • Soukr. SŠ podnikatelská - ALTMAN, s.r.o. SŠ 320
  • Základní umělecká škola J. B. Foerstera ZUŠ 830

Podle rejstříku škol MŠMT, stav k září 2026. Číslo je nejvyšší povolený počet dětí nebo žáků, ne skutečný stav.

Zdravotnictví

Téma zdravotnictví →
Další ukazatele (3)

Zdravotnická zařízení v obci

101 míst péče
  • Praktický lékař 13
  • Dětský lékař 4
  • Zubní lékař 13
  • Gynekolog 6
  • Lékař specialista 36
  • Nemocnice 2
  • Záchranná služba 1
  • Fyzioterapie 6
  • Domácí zdravotní péče 1
  • Ostatní 19

Ambulantní specialisté podle oboru

  • Ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí 7
  • Oftalmologie 5
  • Rehabilitační a fyzikální medicína 4
  • Vnitřní lékařství 4
  • Kardiologie 3
  • Radiologie a zobrazovací metody 3
  • Alergologie a klinická imunologie 2
  • Chirurgie 2
  • Dermatovenerologie 2
  • Otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 2
  • Endokrinologie a diabetologie 1
  • Foniatrie 1
  • Neurologie 1
  • Plastická chirurgie 1
  • Pneumologie a ftizeologie 1

a dalších 2 oborů

Místa poskytování zdravotní péče podle registru NRPZS (ÚZIS). Jedno místo může sdílet víc lékařů, u specialistů se místo s více obory počítá u každého z nich. Lékárny tu nejsou - počítají se podle úřední evidence SÚKL níže.

Lékárny

9 lékáren
  • Lékárna 9
  • Otevřeno v sobotu 6
  • Otevřeno v neděli 2
  • BENU Lékárna Husova 64 · So
  • BENU Lékárna Jungmannova 1132
  • Dr.Max LÉKÁRNA Hradecká 1141 · So, Ne
  • Dr.Max LÉKÁRNA Riegrova 1148 · So, Ne
  • Lékárna Na Novém Městě Lidické náměstí 576 · So
  • Lékárna TRIO Husova 58 · So
  • Lékárna U Brány Tylova 812 · So
  • Lékárna U Polikliniky Husova 73
  • Lékárna nemocnice Jičín Bolzanova 512

Podle seznamu lékáren SÚKL. Výdejna je odloučené pracoviště lékárny s kratší otevírací dobou. „So“ a „Ne“ znamenají otevřeno o víkendu podle pracovní doby nahlášené SÚKL.

Volby a politika

Téma volby a politika →
69,9 %
+2,4 proti 2021
okres 71,1 · ČR 69,0
4364. z 6 254 obcí · lepší než 30 % · 20. z 69 podobně velkých
2002-2025
2025
72,8 %
+3,8 proti 2018
okres 73,3 · ČR 70,3
3528. z 6 254 obcí · lepší než 43 % · 11. z 69 podobně velkých
2013-2023
2023
34,5 %
−6,0 proti 2020
okres 35,1 · ČR 33,3
3658. z 6 253 obcí · lepší než 41 % · 15. z 69 podobně velkých
2000-2024
2024
47,6 %
+0,9 proti 2022
okres 52,0 · ČR 48,1
5122. z 6 249 obcí · lepší než 18 % · 19. z 69 podobně velkých
2002-2026
2026
39,4 %
+8,0 proti 2019
okres 39,5 · ČR 36,8
2794. z 6 254 obcí · lepší než 55 % · 11. z 69 podobně velkých
2004-2024
2024
28,7 %
okres 24,8
2022

Zastoupení v Senátu

Obec patří do senátního obvodu č. 37 - Jičín. Senátoři se volí na šest let a Senát se obnovuje po třetinách, takže se tu nevolí při každých volbách.

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 47,6 %
HDK+NK: 23,6 % ANO: 16,1 % SNK: 15,0 % VPM: 8,6 % KDU-ČSL+NK: 8,2 % STAN+NK: 7,9 % Ostatní: 20,6 %
  • HDK+NK 23,6 %
  • ANO 16,1 %
  • SNK 15,0 %
  • VPM 8,6 %
  • KDU-ČSL+NK 8,2 %
  • STAN+NK 7,9 %
  • ODS+NK 7,8 %
  • Piráti+NK 7,6 %
  • Ostatní (3) 5,2 %

111 438 platných hlasů · 16 okrsků

Sněmovna 2025

účast 69,9 %
ANO: 34,3 % SPOLU: 22,1 % STAN: 15,7 % Piráti: 8,6 % SPD: 6,6 % AUTO: 6,1 % Ostatní: 6,6 %

8 348 platných hlasů · 16 okrsků · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 39,4 %
ANO: 29,7 % KDU+ODS+TOP 09: 21,7 % STAN+SLK: 9,8 % AUTO+PŘÍSAHA: 9,4 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 9,2 % Piráti: 6,0 % Ostatní: 14,1 %
  • ANO 29,7 % +2,2
  • KDU+ODS+TOP 09 21,7 % 0,0
  • STAN+SLK 9,8 % +0,7
  • AUTO+PŘÍSAHA 9,4 % -1,2
  • ČSNS+KSČM+SD-SN 9,2 % +0,2
  • Piráti 6,0 % +0,9
  • SPD+Trikolora 4,6 % -0,8
  • PRO2022+SVPROZS 2,2 % -0,3
  • Ostatní (21) 7,3 %

4 792 platných hlasů · 16 okrsků · odchylka proti kraji

Kraje 2024

účast 34,5 %
ANO: 38,5 % KDU-ČSL+ODS+VČ: 26,9 % STAN+TOP+LES+HD: 11,6 % Svo+SPD+Tri+PRO: 5,4 % ČSNS+KSČM: 4,9 % Piráti: 4,9 % Ostatní: 7,7 %
  • ANO 38,5 % +4,0
  • KDU-ČSL+ODS+VČ 26,9 % +0,2
  • STAN+TOP+LES+HD 11,6 % -0,5
  • Svo+SPD+Tri+PRO 5,4 % -1,0
  • ČSNS+KSČM 4,9 % -0,2
  • Piráti 4,9 % +0,9
  • SOCDEM+SproK+RH 4,6 % -2,4
  • Zelení+SEN 21 0,9 % -0,9
  • Ostatní (5) 2,2 %

4 190 platných hlasů · 16 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 69,9 %
Andrej Babiš: 35,4 % Petr Pavel: 34,6 % Danuše Nerudová: 15,4 % Pavel Fischer: 6,6 % Jaroslav Bašta: 3,7 % Marek Hilšer: 2,6 % Ostatní: 1,8 %
  • Andrej Babiš 35,4 % +2,1
  • Petr Pavel 34,6 % -1,7
  • Danuše Nerudová 15,4 % +0,8
  • Pavel Fischer 6,6 % +0,2
  • Jaroslav Bašta 3,7 % -0,9
  • Marek Hilšer 2,6 % -0,2
  • Karel Diviš 1,4 % -0,1
  • Tomáš Zima 0,4 % -0,1

8 518 platných hlasů · 16 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 72,8 %
Petr Pavel: 58,2 % Andrej Babiš: 41,8 %
  • Petr Pavel 58,2 % -2,0
  • Andrej Babiš 41,8 % +2,0

8 882 platných hlasů · 16 okrsků · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

21 mandátů

HDK+NK

6 mandátů · 23,6 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Jan Zachoval 51 1. 1 799
MUDr. Petr Lisý 58 2. 1 719
Mgr. Miloslav Kůta 68 7. 1 576
Mgr. Aleš Babák 51 5. 1 486
Mgr. Petr Šindelář 71 4. 1 462
Petr Kordík 50 10. 1 393

Patrioti a JDK

ANO

4 mandáty · 16,1 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Alena Stillerová 67 1. 1 079
Miroslav Kodydek 61 2. 985
Bc. Jaroslava Komárková 63 10. 975
JUDr. Jan Malý 74 5. 948

ANO 2011

SNK

3 mandáty · 15,0 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
MUDr. Jan Chrpa 39 2. 1 147
Mgr. Zuzana Vavřincová 45 1. 1 143
MUDr. Petra Bílková 39 3. 1 082

Sdružení nezávislých kandidátů Aktivní Jičín

VPM

2 mandáty · 8,6 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Jan Bušta 62 1. 952
Mgr. Miloš Chlumský 62 10. 716

Volba pro město

KDU-ČSL+NK

2 mandáty · 8,2 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Petr Hamáček 48 1. 777
Mgr. Ivana Krabcová 54 3. 711

Sdružení pro Jičín

STAN+NK

2 mandáty · 7,9 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Tomáš Kazda 22 1. 836
Bc. Martin Hlava 29 3. 706

STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ

ODS+NK

1 mandát · 7,8 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
doc. Mgr. Tomáš Kozel, Ph.D. 54 2. 801

ODS s podporou nezávislých kandidátů

Piráti+NK

1 mandát · 7,6 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Jan Ent 54 1. 806

JIČÍN SRDCEM s podporou Pirátů

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Sociální situace

Téma sociální situace →
697
září 2026
3 245
září 2026
9 b.
+1 proti 2023 2016-2024
2024
43,4 ‰
okres 41,5 · ČR 76,0
4200. z 6 101 obcí · lepší než 31 % · 19. z 69 podobně velkých
září 2026

Zařízení sociálních služeb

14 zařízení · 2024
  • Sociální poradny 4
  • Stacionáře denní 2
  • Chráněné bydlení 2
  • Centra sociálně rehabilitačních služeb 2
  • Domovy pro seniory 1
  • Azylové domy 1
  • Nízkoprahová zařízení pro děti a mládež 1
  • Sociálně terapeutické dílny 1

Podle registru poskytovatelů sociálních služeb (ČSÚ, MPSV). Počítá se zařízení, ne kapacita.

2 544 osob
sčítání 2021
2 062 osob
sčítání 2021
7 836 osob
sčítání 2021
5 292 osob
sčítání 2021
6 701 osob
sčítání 2021

Dojížďka za prací a do školy

sčítání 2021

Kam se vyjíždí

Do jiných obcí vyjíždí 2 505 lidí.

Odkud se přijíždí

Z jiných obcí dojíždí 7 836 lidí.

Údaje jsou ze Sčítání 2021 a zachycují stav ke dni sčítání 26. března 2021, kdy část lidí pracovala z domova. Směry jsou jen mezi obcemi Česka, počet vyjíždějících výš zahrnuje i cesty do ciziny.

3 059
+88 proti 2024 2023-2025
2025
99,9 %
+2,9 proti 2024
okres 69,1 · ČR 73,4
627. z 6 256 obcí · lepší než 89 % · 3. z 69 podobně velkých
2023-2025
2025

Cestovní ruch

Téma cestovní ruch →

V Jičíně je 18 ubytovacích zařízení s 812 lůžky.

Kulturní památky

108
  • jezuitský seminář · Staré Město
  • kolej jezuitů · Staré Město
  • kostel Nalezení sv. Kříže s ohrazením hřbitova · Robousy
  • kostel Narození Panny Marie se schodištěm · Popovice
  • letohrádek Valdštejnská loggie · Sedličky
  • městské opevnění s Valdickou bránou · Holínské Předměstí; Staré Město
  • městský dům U orla · Staré Město
  • měšťanský dům Arnoštovský, U zlatého lva · Staré Město
  • měšťanský dům Hollarovský · Staré Město
  • měšťanský dům Matyášovský · Staré Město
  • měšťanský dům U Anděla · Staré Město
  • měšťanský dům U zlaté koruny · Staré Město
  • měšťanský dům U zlatého bažanta · Staré Město
  • měšťanský dům Valdštejnský · Staré Město
  • trojhrobka rodin Šírovy, Lepařovy a Svobodovy · Nové Město
  • zemědělský dvůr zvaný Seminární · Holínské Předměstí
  • zámek · Staré Město
  • židovský hřbitov · Sedličky
  • Mariánský sloup · Staré Město
  • brána venkovské usedlosti · Popovice
  • celnice obecní · Valdické Předměstí
  • gymnasium jezuitské · Staré Město
  • kašna Amfitrite · Staré Město
  • kašna korunovační · Staré Město
  • kolej - profesní dům (dům kleriků) · Staré Město
  • kostel Panny Marie de Sale · Nové Město
  • kostel Všech svatých · Sedličky
  • kostel sv. Ignáce z Loyoly · Staré Město
  • kostel sv. Jakuba Většího · Staré Město
  • masné krámy - radnice · Staré Město
  • městské lázně · Holínské Předměstí
  • měšťanský dům U zlaté koruny · Staré Město
  • měšťanský dům U zlatého hroznu · Staré Město
  • nemocnice jezuitská a lékárna · Staré Město
  • radnice Nová, Harrachovský dům · Staré Město
  • radnice stará · Staré Město
  • rozhledna Milohlídka · Valdické Předměstí
  • sladovna - hospoda U české koruny · Holínské Předměstí
  • spořitelna · Staré Město
  • střední škola - gymnasium Lepařovo · Holínské Předměstí

Vypsaných je 40 z 48 významnějších památek.

Dále 60 staveb bez vlastního jména: měšťanský dům (32), městský dům (5), socha sv. josefa na podstavě, sousoší piety s ohrazením, činžovní dům, krucifix na podstavě, socha sv. vojtěcha s ohrazením, socha sv. jana nepomuckého s ohrazením a další.

Životní prostředí

Téma životní prostředí →
378 kg
+16 proti 2023
okres 318 · ČR 414
3425. z 6 254 obcí · lepší než 45 % · 34. z 69 podobně velkých
2021-2024
2024
181 kg
−6 proti 2023
okres 171 · ČR 205
2996. z 6 254 obcí · lepší než 52 % · 42. z 69 podobně velkých
2021-2024
2024
79 kg
+6 proti 2023
okres 70 · ČR 69
1749. z 6 254 obcí · lepší než 72 % · 6. z 69 podobně velkých
2021-2024
2024
6 091,0 t
+204,4 proti 2023 2021-2024
2024
2 910,3 t
−117,6 proti 2023 2021-2024
2024
1 159,8 t
+132,1 proti 2023 2021-2024
2024
574,0 t
+37,5 proti 2023 2021-2024
2024
47,0 %
+14,6 proti 2023
ORP 45,4
3322. z 6 258 obcí · lepší než 46 % · 35. z 69 podobně velkých
2021-2024
2024
1 268,9 t
+87,2 proti 2023 2021-2024
2024
Další ukazatele (7)
579,8 t
+71,5 proti 2023 2021-2024
2024
335,9 t
+29,6 proti 2023 2021-2024
2024
299,7 t
−20,2 proti 2023 2021-2024
2024
53,6 t
+6,4 proti 2023 2021-2024
2024
106,1 t
−7,7 proti 2023 2021-2024
2024
88,5 t
+7,9 proti 2023 2021-2024
2024
8,1 t
+2,1 proti 2023 2021-2024
2024

Památné stromy a příroda

1 strom
  • Platan u starých městských lázní

Obec leží v geoparku Český ráj.

Podle Ústředního seznamu ochrany přírody (AOPK ČR). U skupin stromů je uvedený počet stromů.

Data po letech

26 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2025 16 052 7 794 8 258 101 179 -78 584 555 29 -49
2024 16 101 7 826 8 275 123 201 -78 549 600 -51 -129
2023 16 230 7 854 8 376 132 190 -58 621 543 78 20
2022 16 210 7 842 8 368 118 162 -44 793 410 383 339
2021 15 871 7 715 8 156 163 209 -46 410 466 -56 -102
2020 16 551 8 081 8 470 166 231 -65 395 496 -101 -166
2019 16 651 8 140 8 511 - - - - - - -
2018 16 577 8 112 8 465 - - - - - - -
2017 16 480 8 061 8 419 - - - - - - -
2016 16 448 8 051 8 397 - - - - - - -
2015 16 394 8 022 8 372 - - - - - - -
2014 16 367 8 032 8 335 - - - - - - -
2013 16 282 8 016 8 266 - - - - - - -
2012 16 300 8 028 8 272 - - - - - - -
2011 16 576 8 226 8 350 - - - - - - -
2010 16 888 8 406 8 482 - - - - - - -
2009 16 646 8 221 8 425 - - - - - - -
2008 16 745 8 271 8 474 - - - - - - -
2007 16 448 8 034 8 414 - - - - - - -
2006 16 308 7 934 8 374 - - - - - - -
2005 16 253 7 867 8 386 - - - - - - -
2004 16 248 7 860 8 388 - - - - - - -
2003 16 328 7 904 8 424 - - - - - - -
2002 16 347 7 925 8 422 - - - - - - -
2001 16 410 7 968 8 442 - - - - - - -
2000 16 659 8 129 8 530 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi 6 258 obcemi Česka drží Jičín 79. místo podle počtu obyvatel.

Mezi obcemi okresu

1. z 111

Mezi všemi obcemi

79. z 6 258

percentil 99. - 99 % území je menších

Velikostní skupina

10 000 až 19 999 obyvatel

Stupeň urbanizace: menší město a předměstí (DEGURBA, ČSÚ).

Takových obcí je v Česku 69. Pořadí „mezi podobně velkými" u ukazatelů se počítá v téhle skupině (velikostní skupiny obcí podle ČSÚ).

Proti obcím stejné velikosti

  • Průměrný věk obec 44,4 let medián 44,3 let
  • Děti 0-14 let obec 15,3 % medián 14,4 %
  • Senioři 65+ obec 23,6 % medián 22,6 %
  • Nezaměstnanost obec 4,24 % medián 5,26 %
  • Subjektů na 100 ob. obec 24,8 medián 22,2
  • Bytů na 1 000 ob. obec 0,68 medián 1,66
  • Příjmy na obyvatele obec 41 025 Kč medián 39 242 Kč

Medián (čárka) je prostřední hodnota skupiny (obce od 10 000 do 19 999 obyvatel): polovina obcí má vyšší, polovina nižší. Světlý pás ukazuje, kde leží prostřední polovina obcí skupiny. Vždy za stejné období jako údaj obce.

Podobně velké obce v kraji

Správní obvod

Jičín

Obec s rozšířenou působností, kam se chodí pro občanku, řidičák nebo stavební povolení.

Části obce 12

Dvorce · Holínské Předměstí · Hubálov · Moravčice · Nové Město · Popovice · Pražské Předměstí · Robousy · Sedličky · Soudná · Staré Město · Valdické Předměstí

Zdroje dat: AOPK ČR · ČSÚ · ČTÚ · ČÚZK · Exekutorská komora ČR · Ministerstvo financí · Ministerstvo životního prostředí · MMR ČR · MPSV · MŠMT · NPÚ · SÚKL · ÚZIS · Volby.cz · zdroje dat a licence