Město

Litovel

Okres Olomouc · Kraj Olomoucký kraj · Web www.litovel.eu

Obyvatel 2025 9 448
Rozloha
46,40 km²
Hustota
203,6 ob./km²dopočet
Do okresního města
17,3 kmvzdušně
Do krajského města
17,3 kmvzdušně
Kód RÚIAN
503444
Poloha
49,7037, 17,0785

Litovel je město v okrese Olomouc v Olomouckém kraji a patří k čtvrtině největších obcí okresu podle počtu obyvatel. Má 9 448 obyvatel a rozkládá se na ploše 46,40 km². Kromě samotného Litovle zahrnuje také deset dalších částí, například Březové, Chudobín nebo Tři Dvory. Město leží 17,3 km od okresního i krajského města.

V Litovli je čtyři mateřské školy se 302 dětmi a čtyři základní školy s 987 žáky. Nejvíc podniků působí ve zpracovatelském průmyslu, velkoobchodu a maloobchodu, dále v profesních, vědeckých a technických činnostech a ve stavebnictví. V katastru města převažuje zemědělská půda, která zabírá 60,4 % území, a lesní pozemky tvoří 24,7 %. V obci je sedm ubytovacích zařízení s celkem 205 lůžky.

Počet obyvatel města kolísá od roku 2006, v roce 2025 dosáhl nejnižší hodnoty 9 448. Meziročně klesl o 62 osob, což je menší pokles než v předchozím roce. Saldo migrace kolísá, v roce 2025 bylo -17, což je výrazný nárůst oproti roku 2024. Daňové příjmy města rostou od roku 2020 a v roce 2025 dosáhly 275,8 milionu korun, což je o 6,5 milionu více než v roce 2024.

Schválený rozpočet 2026 416,2 mil. příjmy 677,9 mil. výdaje −261,7 mil. saldo Struktura rozpočtu →

Vývoj počtu obyvatel

2000-2025
9 380 9 585 9 790 9 994 10 199 2000 2000: 9 926 obyvatel 2001: 10 039 obyvatel 2002: 10 033 obyvatel 2003: 10 062 obyvatel 2004 2004: 10 068 obyvatel 2005: 10 073 obyvatel 2006: 10 043 obyvatel 2007: 10 131 obyvatel 2008 2008: 10 063 obyvatel 2009: 9 990 obyvatel 2010: 9 953 obyvatel 2011: 9 921 obyvatel 2012 2012: 9 874 obyvatel 2013: 9 898 obyvatel 2014: 9 924 obyvatel 2015: 9 879 obyvatel 2016 2016: 9 901 obyvatel 2017: 9 866 obyvatel 2018: 9 810 obyvatel 2019: 9 738 obyvatel 2020 2020: 9 651 obyvatel 2021: 9 567 obyvatel 2022: 9 712 obyvatel 2023: 9 689 obyvatel 2024: 9 510 obyvatel 2025 2025: 9 448 obyvatel

Obec Litovel má 9 448 obyvatel a je 4. největší z 98 obcí okresu. Za poslední rok jich ubylo o 0,7 %. Od okresního města je vzdálená 17 km vzdušnou čarou a rozkládá se na 46,40 km² a skládá se ze 11 částí. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 141 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 12,5 % obyvatel starších patnácti let. Podíl nezaměstnaných byl 4,38 % a rozpočtové příjmy vycházejí na 51 251 Kč na obyvatele. Průměrná rychlost internetu v obci je 36,3 Mb/s pro stahování a 17,0 Mb/s pro odesílání, odezva 31 ms podle měření na rychlost.cz.

Metodika

Obec v číslech za 10 let

2015-2025
Ukazatel Tehdy Teď Změna Vývoj
Obyvatelé 9 879 2015 9 448 2025 −4,4 % mírný pokles
Průměrný věk 42,6 let 2015 44,8 let 2025 +2,2 let nárůst
Podíl lidí nad 65 let 19,2 % 2015 22,9 % 2025 +3,7 p. b. nárůst
Dokončené byty 37 2020 19 2024 125 celkem za období
Aktivní ekonomické subjekty 1 064 subjektů 2015 1 142 subjektů 2025 +7,3 % nárůst
Podíl nezaměstnaných 2,58 % 2020 3,69 % 2024 +1,1 p. b. mírný nárůst
Příjmy rozpočtu na obyvatele v běžných cenách 32 591 Kč 2020 51 251 Kč 2025 +57,3 % nárůst

Srovnává se první rok s daty v posledních deseti letech s posledním rokem; u dokončených bytů je změna součet za celé období. Peněžní údaje jsou v běžných cenách, bez očištění o inflaci.

Vývoj v čase

7 grafů

Narození a zemřelí

Narození Zemřelí

0 37 75 112 149 2020 - Narození: 100 2020 - Zemřelí: 123 2021 - Narození: 110 2021 - Zemřelí: 138 2022 - Narození: 88 2022 - Zemřelí: 125 2023 - Narození: 82 2023 - Zemřelí: 105 2024 - Narození: 79 2024 - Zemřelí: 125 2025 - Narození: 74 2025 - Zemřelí: 119 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Stěhování

Přistěhovalí Vystěhovalí

0 107 213 320 427 2020 - Přistěhovalí: 171 2020 - Vystěhovalí: 235 2021 - Přistěhovalí: 163 2021 - Vystěhovalí: 155 2022 - Přistěhovalí: 395 2022 - Vystěhovalí: 213 2023 - Přistěhovalí: 233 2023 - Vystěhovalí: 233 2024 - Přistěhovalí: 191 2024 - Vystěhovalí: 324 2025 - Přistěhovalí: 226 2025 - Vystěhovalí: 243 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Přirozený přírůstek a saldo stěhování

Přirozený přírůstek Saldo stěhování

-165 -70 25 119 214 2020 Přirozený přírůstek: -23 Saldo stěhování: -64 2021 Přirozený přírůstek: -28 Saldo stěhování: 8 2022 Přirozený přírůstek: -37 Saldo stěhování: 182 2023 Přirozený přírůstek: -23 Saldo stěhování: 0 2024 Přirozený přírůstek: -46 Saldo stěhování: -133 2025 Přirozený přírůstek: -45 Saldo stěhování: -17 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Sňatky a rozvody

Sňatky Rozvody

9 20 32 43 54 2022 Sňatky: 46 Rozvody: 21 2023 Sňatky: 50 Rozvody: 17 2024 Sňatky: 36 Rozvody: 13 2022 2023 2024

Obyvatelé při sčítání lidu 1869-2011

v hranicích obce z roku 2011
0 2 750 5 499 8 249 10 999 1869 - Obyvatel při sčítání: 6 254 1880 - Obyvatel při sčítání: 7 403 1890 - Obyvatel při sčítání: 7 743 1900 - Obyvatel při sčítání: 8 127 1910 - Obyvatel při sčítání: 8 189 1921 - Obyvatel při sčítání: 8 240 1930 - Obyvatel při sčítání: 8 041 1950 - Obyvatel při sčítání: 7 438 1961 - Obyvatel při sčítání: 8 489 1970 - Obyvatel při sčítání: 9 019 1980 - Obyvatel při sčítání: 10 123 1991 - Obyvatel při sčítání: 10 184 2001 - Obyvatel při sčítání: 10 030 2011 - Obyvatel při sčítání: 9 922 1869 1890 1910 1930 1961 1980 2001 2011

Rozpočet

tis. Kč

Příjmy Výdaje

0 138 315 276 629 414 944 553 258 2020 - Příjmy: 314 538 2020 - Výdaje: 281 667 2021 - Příjmy: 344 721 2021 - Výdaje: 314 212 2022 - Příjmy: 352 578 2022 - Výdaje: 315 275 2023 - Příjmy: 387 852 2023 - Výdaje: 405 607 2024 - Příjmy: 477 374 2024 - Výdaje: 449 822 2025 - Příjmy: 484 218 2025 - Výdaje: 512 276 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Nezaměstnanost

%
1,5 2,1 2,7 3,3 3,9 2020 Podíl nezaměstnaných: 2,58 2021 Podíl nezaměstnaných: 1,73 2022 Podíl nezaměstnaných: 2,27 2023 Podíl nezaměstnaných: 3,14 2024 Podíl nezaměstnaných: 3,69 2020 2021 2022 2023 2024

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →

V roce 2025 se v Litovli narodilo 74 dětí a zemřelo 119 lidí.

9 448
−62 proti 2024 2000-2025
2025
4 617
−47 proti 2024 2000-2025
2025
4 831
−15 proti 2024 2000-2025
2025
203,6 ob./km²
−1,3 proti 2024
okres 149,7 · ČR 138,4
634. z 6 258 obcí · 87. z 143 podobně velkých
2020-2025
2025
51,1 %
+0,2 proti 2024
okres 51,3 · ČR 50,8
1272. z 6 254 obcí · 68. z 143 podobně velkých
2000-2025
2025
44,8 let
+0,3 proti 2024
okres 43,3 · ČR 43,3
1475. z 6 254 obcí · 45. z 143 podobně velkých
2000-2025
2025
22,9 %
+0,3 proti 2024
okres 21,2 · ČR 20,8
1629. z 6 254 obcí · 46. z 143 podobně velkých
2000-2025
2025
14,5 %
−0,2 proti 2024
okres 15,5 · ČR 15,1
4014. z 6 254 obcí · 72. z 143 podobně velkých
2000-2025
2025
157,2
+4,2 proti 2024
okres 136,1 · ČR 138,0
1814. z 6 249 obcí · 57. z 143 podobně velkých
2000-2025
2025
62,6 %
−0,1 proti 2024
okres 63,3 · ČR 64,1
3979. z 6 254 obcí · 81. z 143 podobně velkých
2000-2025
2025
Další ukazatele (24)
9 496
−53 proti 2024 2000-2025
2025
9 459
sčítání 2021
9 922
−108 proti 2001 1869-2011
2011
3 874
sčítání 2021
3 733
sčítání 2021
1 090
sčítání 2021
737
sčítání 2021
4 397
sčítání 2021
2 169
sčítání 2021
816
sčítání 2021
-62
+117 proti 2024 2020-2025
2025
74
−5 proti 2024 2020-2025
2025
-45
+1 proti 2024 2020-2025
2025
226
+35 proti 2024 2020-2025
2025
13
−4 proti 2023 2022-2024
2024
-17
+116 proti 2024 2020-2025
2025
36
−14 proti 2023 2022-2024
2024
243
−81 proti 2024 2020-2025
2025
119
−6 proti 2024 2020-2025
2025
7,8 ‰
−0,5 proti 2024
okres 7,5 · ČR 7,1
2361. z 6 254 obcí · 33. z 143 podobně velkých
2020-2025
2025
-6,6 ‰
+12,3 proti 2024
okres 5,7 · ČR 0,6
4211. z 6 254 obcí · 110. z 143 podobně velkých
2020-2025
2025
1,4 ‰
−0,4 proti 2023
okres 2,0
2022-2024
2024
3,8 ‰
−1,4 proti 2023
okres 3,7
2022-2024
2024
12,5 ‰
−0,6 proti 2024
okres 10,0 · ČR 10,4
1708. z 6 254 obcí · 23. z 143 podobně velkých
2020-2025
2025

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 30,6 % lidí (2 893 z 9 459), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 25 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 9 567 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 9 459.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
4 600
48,6 % obyvatel
Ženy
4 859
51,4 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
141
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % Muži 90+ let: 12 (0,1 %) Ženy 90+ let: 55 (0,6 %) 90+ Muži 85-89 let: 41 (0,4 %) Ženy 85-89 let: 109 (1,2 %) 85-89 Muži 80-84 let: 104 (1,1 %) Ženy 80-84 let: 159 (1,7 %) 80-84 Muži 75-79 let: 168 (1,8 %) Ženy 75-79 let: 231 (2,4 %) 75-79 Muži 70-74 let: 268 (2,8 %) Ženy 70-74 let: 318 (3,4 %) 70-74 Muži 65-69 let: 290 (3,1 %) Ženy 65-69 let: 350 (3,7 %) 65-69 Muži 60-64 let: 252 (2,7 %) Ženy 60-64 let: 285 (3,0 %) 60-64 Muži 55-59 let: 322 (3,4 %) Ženy 55-59 let: 363 (3,8 %) 55-59 Muži 50-54 let: 321 (3,4 %) Ženy 50-54 let: 310 (3,3 %) 50-54 Muži 45-49 let: 422 (4,5 %) Ženy 45-49 let: 365 (3,9 %) 45-49 Muži 40-44 let: 366 (3,9 %) Ženy 40-44 let: 363 (3,8 %) 40-44 Muži 35-39 let: 310 (3,3 %) Ženy 35-39 let: 284 (3,0 %) 35-39 Muži 30-34 let: 297 (3,1 %) Ženy 30-34 let: 256 (2,7 %) 30-34 Muži 25-29 let: 250 (2,6 %) Ženy 25-29 let: 224 (2,4 %) 25-29 Muži 20-24 let: 206 (2,2 %) Ženy 20-24 let: 231 (2,4 %) 20-24 Muži 15-19 let: 227 (2,4 %) Ženy 15-19 let: 210 (2,2 %) 15-19 Muži 10-14 let: 241 (2,6 %) Ženy 10-14 let: 264 (2,8 %) 10-14 Muži 5-9 let: 258 (2,7 %) Ženy 5-9 let: 231 (2,4 %) 5-9 Muži 0-4 let: 245 (2,6 %) Ženy 0-4 let: 251 (2,7 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Obce a území

Téma obce a území →

Zemědělská půda tvoří 60,4 % katastru Litovle.

46,40 km²
0 proti 2024
2025
60,4 %
0 proti 2024
okres 53,2 · ČR 53,1
3471. z 6 258 obcí · 57. z 143 podobně velkých
1993-2025
2025
24,7 %
0 proti 2024
okres 31,0 · ČR 34,0
3112. z 6 258 obcí · lepší než 50 % · 72. z 143 podobně velkých
1993-2025
2025
2,07 %
0 proti 2024
okres 1,08 · ČR 2,18
1575. z 6 258 obcí · 57. z 143 podobně velkých
1993-2025
2025
2,87 %
+0,01 proti 2024
okres 1,84 · ČR 1,73
701. z 6 258 obcí · 74. z 143 podobně velkých
1993-2025
2025
11
2025

Využití území a vybavenost

2025

Využití území

  • Orná půda 2 442 52,6 %
  • Zahrady 172 3,7 %
  • Ovocné sady 9 0,2 %
  • Trvalé travní porosty 179 3,9 %
  • Lesní půda 1 146 24,7 %
  • Vodní plochy 96 2,1 %
  • Zastavěné plochy 133 2,9 %
  • Ostatní plochy 462 10,0 %

Celkem 4 640 ha

Co v obci je

  • Vodovod
  • Kanalizace
  • Kanalizace s ČOV
  • Plyn
  • Sběrný dvůr
  • Kulturní dům
  • Informační centrum
  • Středisko volného času
  • Kostel
  • Koupaliště

10 z 12 sledovaných položek

Veřejné finance

Téma veřejné finance →

Rozpočtové příjmy Litovle byly v roce 2025 484 mil. Kč, v přepočtu 51 251 Kč na obyvatele.

45 940 tis. Kč
+34 493 proti 2024 2012-2025
2025
573 745 957 Kč
okres 16 109 655 173 · ČR 600 469 124 785
167. z 6 258 obcí · 25. z 143 podobně velkých
2023
275 801 tis. Kč
+6 454 proti 2024 2020-2025
2025
126 519 tis. Kč
−9 288 proti 2024 2020-2025
2025
484 218 tis. Kč
+6 844 proti 2024 2020-2025
2025
-28 058 tis. Kč
−55 610 proti 2024 2020-2025
2025
512 276 tis. Kč
+62 454 proti 2024 2020-2025
2025
4 862 Kč
+3 659 proti 2024
okres 10 047 · ČR 5 825
4471. z 6 247 obcí · lepší než 28 % · 87. z 143 podobně velkých
2012-2025
2025
26,1 %
−2,3 proti 2024
okres 15,2 · ČR 18,9
929. z 6 253 obcí · 24. z 143 podobně velkých
2020-2025
2025
Další ukazatele (3)
60 727 Kč
okres 66 906 · ČR 79 370
1281. z 6 254 obcí · 38. z 143 podobně velkých
2023
51 251 Kč
+1 054 proti 2024
okres 36 283 · ČR 48 930
814. z 6 253 obcí · 20. z 143 podobně velkých
2020-2025
2025
54 221 Kč
+6 921 proti 2024
okres 38 572 · ČR 47 568
873. z 6 253 obcí · 23. z 143 podobně velkých
2020-2025
2025

Práce a ekonomika

Téma práce a ekonomika →

Ke konci srpna 2026 byl podíl nezaměstnaných osob v Litovli 4,38 %, o 0,22 procentního bodu více než měsíc předtím.

4,38 %
+0,22 proti červenci 2026
okres 4,79 · ČR 5,05
3338. z 6 254 obcí · lepší než 46 % · 64. z 143 podobně velkých
2016-2026
srpen 2026
267
+10 proti červenci 2026 2018-2026
srpen 2026
3,8
−1,8 proti 2023
1816. z 3 296 obcí · lepší než 44 % · 107. z 143 podobně velkých
2020-2024
2024

Nezaměstnanost během roku

MPSV

Podíl nezaměstnaných osob po měsících

%
Podíl nezaměstnaných osob po měsících (%)
Rok ledúnobředubkvěčvnčvcsrpzářříjlispro
2016 5,03 4,96 4,63 3,88 3,69 3,57 3,35 3,29 3,02 2,86 3,00 3,41
2017 3,55 3,41 3,08 2,50 2,06 2,04 2,04 2,00 1,92 1,86 1,87 2,03
2018 2,24 2,00 1,80 1,58 1,59 1,37 1,59 1,68 1,56 1,43 1,34 1,59
2019 1,92 1,84 1,54 1,37 1,30 1,43 1,47 1,59 1,47 1,39 1,39 1,91
2020 1,83 1,70 1,43 1,91 1,97 2,12 2,09 1,86 2,15 2,41 2,33 2,58
2021 2,79 2,85 2,61 2,61 2,35 1,98 1,77 1,65 1,67 1,57 1,55 1,73
2022 1,87 1,72 1,69 1,60 1,55 1,70 1,90 1,95 2,04 2,02 2,15 2,27
2023 2,45 2,55 2,40 2,60 2,44 2,49 2,52 2,67 2,67 2,94 2,80 3,14
2025 3,89 4,12 3,94 3,97 4,03 3,99 3,96 3,98 3,79 4,09 4,11 4,21
2026 4,51 4,85 4,73 4,66 4,60 4,31 4,16 4,38 bez údaje bez údaje bez údaje bez údaje

Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu 15-64 let ke konci měsíce. Sezónní práce (stavebnictví, zemědělství, turistika) obvykle snižuje nezaměstnanost v létě a zvedá ji v zimě.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →

V roce 2025 bylo v Litovli registrováno 1 819 ekonomických subjektů, o 29 více než rok předtím.

1 819 subjektů
+29 proti 2024 2001-2025
2025
1 142 subjektů
+49 proti 2024 2010-2025
2025
62,8 %
+1,7 proti 2024
okres 59,7 · ČR 61,6
3028. z 6 257 obcí · lepší než 51 % · 47. z 143 podobně velkých
2010-2025
2025
19,6
okres 24,7 · ČR 17,1
4726. z 6 246 obcí · 107. z 143 podobně velkých
2001-2025
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026

Nejvíc podniků v Litovli působí v oboru zpracovatelský průmysl (16,6 %), následují velkoobchod a maloobchod a ostatní činnosti.

Vzniklo za 12 měsíců
79
Zaniklo za 12 měsíců
2
Má zaměstnance
30,0 %
z 968 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Zpracovatelský průmysl 308 16,6 %
  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 214 11,5 %
  • Ostatní činnosti 204 11,0 %
  • Profesní, vědecké a technické činnosti 200 10,8 %
  • Stavebnictví 191 10,3 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 107 5,8 %
  • Zemědělství, lesnictví, rybářství 94 5,1 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 86 4,6 %
  • Doprava a skladování 72 3,9 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 46 2,5 %
  • Peněžnictví a pojišťovnictví 43 2,3 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 42 2,3 %
  • Ostatní 118 6,4 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 1 413 76,2 %
  • Společnost s ručením omezeným 240 12,9 %
  • Spolek 56 3,0 %
  • Společenství vlastníků jednotek 54 2,9 %
  • Pobočný spolek 25 1,3 %
  • Akciová společnost 14 0,8 %
  • Zahraniční fyzická osoba 14 0,8 %
  • Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem 13 0,7 %
  • Odborová organizace 12 0,6 %
  • Evidované církevní právnické osoby 4 0,2 %
  • Ostatní 9 0,5 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 173 9,3 %
  • 3-10 let 361 19,5 %
  • 10-20 let 444 23,9 %
  • 20-30 let 400 21,6 %
  • Více než 30 let 476 25,7 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 678 36,6 %
  • 1-9 zaměstnanců 226 12,2 %
  • 10-49 zaměstnanců 48 2,6 %
  • 50-249 zaměstnanců 12 0,6 %
  • 250 a více zaměstnanců 4 0,2 %
  • Neuvedeno 886 47,8 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →

Při sčítání v roce 2021 bylo v Litovli 3 966 obydlených bytů.

2 797
0 proti srpnu 2026
říjen 2026
402
0 proti srpnu 2026
říjen 2026
2 065
+133 proti 2001 1869-2011
2011
3 966
sčítání 2021
1 896
sčítání 2021
1 624
sčítání 2021
233
sčítání 2021
3 641
sčítání 2021
9
sčítání 2021
3 344
sčítání 2021
Další ukazatele (5)
19
+3 proti 2023 2020-2024
2024
2,00
+0,35 proti 2023
okres 4,59 · ČR 2,78
2889. z 6 254 obcí · 66. z 143 podobně velkých
2020-2024
2024
14,4 %
0 proti srpnu 2026
okres 10,1 · ČR 13,4
1528. z 6 256 obcí · 43. z 143 podobně velkých
říjen 2026

Do počtu dokončených bytů se kromě rodinných a bytových domů počítají i nástavby, vestavby a byty v nebytových budovách - tady jde o 7 z 19 bytů.

V Litovli jsou 4 základní školy se 987 žáky a 4 mateřské školy s 302 dětmi.

1 000
sčítání 2021
2 521
sčítání 2021
1 005
sčítání 2021
12,5 %
ORP 12,3
2244. z 6 254 obcí · 86. z 143 podobně velkých
sčítání 2021
361
září 2026
1 310
září 2026
880
září 2026
1
září 2026

Školy se počítají jako samostatné subjekty, ne jako budovy nebo třídy - jeden subjekt často provozuje několik pracovišť.

Školy v obci

8 subjektů
  • Mateřská škola MŠ 118 · MŠ 168
  • Základní škola a mateřská škola MŠ 25 · ZŠ 80
  • Církevní mateřská škola Svatojánek MŠ 50
  • Základní škola ZŠ 720 · ZŠ 440
  • Základní škola a Dětský domov Litovel ZŠ 70
  • Gymnázium Jana Opletala SŠ 480
  • Střední odborná škola SŠ 400
  • Základní umělecká škola ZUŠ 380

Podle rejstříku škol MŠMT, stav k září 2026. Číslo je nejvyšší povolený počet dětí nebo žáků, ne skutečný stav.

Zdravotnictví

Téma zdravotnictví →

Zdravotnická zařízení v obci

53 míst péče
  • Praktický lékař 6
  • Dětský lékař 4
  • Zubní lékař 6
  • Gynekolog 3
  • Lékař specialista 19
  • Záchranná služba 1
  • Domácí zdravotní péče 1
  • Ostatní 13

Ambulantní specialisté podle oboru

  • Vnitřní lékařství 5
  • Kardiologie 4
  • Revmatologie 3
  • Endokrinologie a diabetologie 2
  • Klinická onkologie 2
  • Oftalmologie 2
  • Alergologie a klinická imunologie 1
  • Angiologie 1
  • Chirurgie 1
  • Dermatovenerologie 1
  • Korektivní dermatologie 1
  • Nefrologie 1
  • Neurologie 1
  • Nukleární medicína 1
  • Ortodoncie 1

a dalších 8 oborů

Místa poskytování zdravotní péče podle registru NRPZS (ÚZIS). Jedno místo může sdílet víc lékařů, u specialistů se místo s více obory počítá u každého z nich. Lékárny tu nejsou - počítají se podle úřední evidence SÚKL níže.

Lékárny

5 lékáren
  • Lékárna 5
  • Otevřeno v sobotu 3
  • BENU Lékárna 1. máje 792/2
  • Dr. Max LÉKÁRNA Příčná 1311/7a
  • FREMLOVA APOTHECA s.r.o. 1. máje 788/7 · So
  • Lékárna U Alberta Vítězná 107/4a · So
  • Lékárna u polikliniky Masarykova 765/10 · So

Podle seznamu lékáren SÚKL. Výdejna je odloučené pracoviště lékárny s kratší otevírací dobou. „So“ a „Ne“ znamenají otevřeno o víkendu podle pracovní doby nahlášené SÚKL.

Volby a politika

Téma volby a politika →
67,4 %
+4,0 proti 2021
okres 69,3 · ČR 69,0
5153. z 6 254 obcí · lepší než 17 % · 99. z 143 podobně velkých
2002-2025
2025
68,2 %
+4,0 proti 2018
okres 70,2 · ČR 70,3
5202. z 6 254 obcí · lepší než 16 % · 103. z 143 podobně velkých
2013-2023
2023
29,5 %
−7,3 proti 2020
okres 32,3 · ČR 33,3
5296. z 6 253 obcí · lepší než 15 % · 114. z 143 podobně velkých
2000-2024
2024
43,4 %
+1,6 proti 2022
okres 46,4 · ČR 48,1
5530. z 6 249 obcí · lepší než 11 % · 112. z 143 podobně velkých
2002-2026
2026
32,2 %
+6,4 proti 2019
okres 35,8 · ČR 36,8
5332. z 6 254 obcí · lepší než 14 % · 110. z 143 podobně velkých
2004-2024
2024
19,8 %
−0,9 proti 2020
okres 17,8
1501. z 2 184 obcí · lepší než 31 % · 35. z 44 podobně velkých
2026

Zastoupení v Senátu

Obec patří do senátního obvodu č. 66 - Litovel. Senátoři se volí na šest let a Senát se obnovuje po třetinách, takže se tu nevolí při každých volbách.

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 43,4 %
SNK: 38,1 % ANO: 19,7 % SNK: 15,2 % NČ+NK: 13,0 % KDU-ČSL: 8,0 % ODS: 6,1 %
  • SNK 38,1 %
  • ANO 19,7 %
  • SNK 15,2 %
  • NČ+NK 13,0 %
  • KDU-ČSL 8,0 %
  • ODS 6,1 %

59 931 platných hlasů · 17 okrsků

Senát 2026 - 1. kolo

účast 38,1 %
Marek Ošťádal: 45,5 % Martin Škurek: 24,9 % Michael Kohajda: 21,2 % Pavel Jelínek: 6,9 % Zdeněk Beil: 1,6 %

2 782 platných hlasů · 17 okrsků · odchylka proti kraji

Senát 2026 - 2. kolo

účast 19,8 %
Marek Ošťádal: 69,3 % Martin Škurek: 30,7 %

1 491 platných hlasů · 17 okrsků · odchylka proti kraji

Sněmovna 2025

účast 67,4 %
ANO: 40,1 % SPOLU: 18,8 % STAN: 9,1 % SPD: 9,0 % AUTO: 7,0 % Piráti: 6,6 % Ostatní: 9,3 %

5 043 platných hlasů · 17 okrsků · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 32,2 %
ANO: 31,7 % KDU+ODS+TOP 09: 15,6 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 11,3 % AUTO+PŘÍSAHA: 11,2 % STAN+SLK: 7,8 % SPD+Trikolora: 6,8 % Ostatní: 15,4 %
  • ANO 31,7 % +2,1
  • KDU+ODS+TOP 09 15,6 % -2,9
  • ČSNS+KSČM+SD-SN 11,3 % +0,2
  • AUTO+PŘÍSAHA 11,2 % +1,1
  • STAN+SLK 7,8 % +0,2
  • SPD+Trikolora 6,8 % -0,4
  • Piráti 5,0 % +0,3
  • PRO2022+SVPROZS 2,3 % -0,1
  • Ostatní (22) 8,1 %

2 422 platných hlasů · 17 okrsků · odchylka proti kraji

Kraje 2024

účast 29,5 %
ANO: 39,2 % KDU+Zel+Nes+TOP: 18,4 % STAN+SNK ED: 10,4 % Svo+SPD+Tri+PRO: 8,5 % ODS: 6,4 % ČSNS+KSČM+ČSSD: 6,3 % Ostatní: 10,8 %
  • ANO 39,2 % -1,2
  • KDU+Zel+Nes+TOP 18,4 % +8,8
  • STAN+SNK ED 10,4 % -4,9
  • Svo+SPD+Tri+PRO 8,5 % -0,8
  • ODS 6,4 % -2,2
  • ČSNS+KSČM+ČSSD 6,3 % 0,0
  • Piráti+ProOl 5,2 % +0,7
  • PŘÍSAHA 2,6 % +0,2
  • Ostatní (5) 2,9 %

2 218 platných hlasů · 17 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 66,0 %
Andrej Babiš: 40,5 % Petr Pavel: 27,7 % Danuše Nerudová: 15,3 % Pavel Fischer: 6,4 % Jaroslav Bašta: 5,4 % Marek Hilšer: 2,9 % Ostatní: 1,9 %
  • Andrej Babiš 40,5 % +0,9
  • Petr Pavel 27,7 % -2,0
  • Danuše Nerudová 15,3 % +1,5
  • Pavel Fischer 6,4 % -0,4
  • Jaroslav Bašta 5,4 % -0,2
  • Marek Hilšer 2,9 % +0,3
  • Karel Diviš 1,5 % 0,0
  • Tomáš Zima 0,4 % -0,1

5 004 platných hlasů · 17 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 68,2 %
Petr Pavel: 51,1 % Andrej Babiš: 48,9 %
  • Petr Pavel 51,1 % -0,7
  • Andrej Babiš 48,9 % +0,7

5 169 platných hlasů · 17 okrsků · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

21 mandátů

SNK

9 mandátů · 38,1 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Viktor Kohout 53 1. 1 559
Mgr. Eva Hrachovcová 56 8. 1 300
Michaela Spannbauer 49 5. 1 225
Mgr. Lubomír Broza 61 2. 1 223
Ing. Martin Benešl 50 4. 1 218
Mgr. Kateřina Faksa 36 3. 1 164
MUDr. Dajána Dvorská 59 6. 1 156
Karel Zmund 40 7. 1 127
Lenka Zabloudilová 33 9. 1 084

Sdružení nezávislých kandidátů Litovel

ANO

4 mandáty · 19,7 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Bc. Tomáš Dědek 43 1. 757
Ing. Martin Pavlík 48 3. 664
Alena Albrechtová 64 7. 653
Ing. Hana Zlámalová Krumniklová 39 10. 624

ANO 2011

SNK

3 mandáty · 15,2 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. et Mgr. Inka Koutná 56 2. 579
Aleš Hubáček 57 1. 571
Ing. Zdenek Potužák 70 4. 525

NAŠE LITOVELSKO

NČ+NK

3 mandáty · 13,0 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Michal Rakowski, MBA 41 1. 542
Jiří Kohout 47 5. 540
Mgr. Mirko Spurník 60 2. 515

Občané pro Litovel s podporou Naše Česko

KDU-ČSL

1 mandát · 8,0 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Ludmila Zavadilová 60 1. 432

ODS

1 mandát · 6,1 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Zdeněk Jančí 61 1. 315

Občanská demokratická strana

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Sociální situace

Téma sociální situace →
386
září 2026
2 234
září 2026
9 b.
−1 proti 2023 2016-2024
2024
40,9 ‰
okres 45,4 · ČR 76,0
4001. z 6 101 obcí · lepší než 34 % · 73. z 143 podobně velkých
září 2026
2 370 osob
sčítání 2021
1 909 osob
sčítání 2021
2 937 osob
sčítání 2021
567 osob
sčítání 2021
3 169 osob
sčítání 2021

Dojížďka za prací a do školy

sčítání 2021

Kam se vyjíždí

Do jiných obcí vyjíždí 2 347 lidí.

Odkud se přijíždí

Z jiných obcí dojíždí 2 937 lidí.

Údaje jsou ze Sčítání 2021 a zachycují stav ke dni sčítání 26. března 2021, kdy část lidí pracovala z domova. Směry jsou jen mezi obcemi Česka, počet vyjíždějících výš zahrnuje i cesty do ciziny.

2 768
+1 867 proti 2024 2023-2025
2025
99,0 %
+66,8 proti 2024
okres 73,5 · ČR 73,4
1350. z 6 256 obcí · lepší než 78 % · 39. z 143 podobně velkých
2023-2025
2025

Cestovní ruch

Téma cestovní ruch →

V Litovli je 7 ubytovacích zařízení s 205 lůžky.

Kulturní památky

39
  • kostel sv. Jakuba a Filipa a boží muka
  • městské opevnění
  • měšťanský dům Rohledrův
  • přístup ke kanálu Nečíz
  • radnice
  • tvrz · Unčovice
  • východní průčelí (hlavní)
  • zámek · Chudobín
  • Mariánský sloup
  • Sochova vila
  • altán
  • gymnázium Jana Opletala
  • kaple Neposkvrněného početí Panny Marie · Nasobůrky
  • kaple sv. Floriána · Tři Dvory
  • kaple sv. Jiří
  • kostel sv. Cyrila a Metoděje · Chudobín
  • kostel sv. Františka Serafínského · Chudobín
  • kostel sv. Marka
  • muzeum - bývalá střelnice
  • pravoslavný kostel sv. Cyrila a Metoděje · Chudobín
  • silniční most
  • špitál

Dále 17 staveb bez vlastního jména: měšťanský dům (5), kříž (4), boží muka (2), venkovská usedlost, sloup se sousoším nejsvětější trojice, městský dům, kříž se sochou anděla, smírčí kříž a další.

Životní prostředí

Téma životní prostředí →
605 kg
+151 proti 2023
okres 409 · ČR 414
5760. z 6 254 obcí · lepší než 7 % · 141. z 143 podobně velkých
2021-2024
2024
201 kg
+24 proti 2023
okres 184 · ČR 205
3853. z 6 254 obcí · lepší než 38 % · 102. z 143 podobně velkých
2021-2024
2024
108 kg
+23 proti 2023
okres 69 · ČR 69
678. z 6 254 obcí · lepší než 89 % · 10. z 143 podobně velkých
2021-2024
2024
5 756,2 t
+1 357,3 proti 2023 2021-2024
2024
1 913,5 t
+193,6 proti 2023 2021-2024
2024
809,3 t
+686,1 proti 2023 2021-2024
2024
187,3 t
−254,6 proti 2023 2021-2024
2024
60,1 %
+3,5 proti 2023
ORP 58,6
1329. z 6 258 obcí · lepší než 78 % · 27. z 143 podobně velkých
2021-2024
2024
1 029,3 t
+205,0 proti 2023 2021-2024
2024
Další ukazatele (7)
264,4 t
+6,7 proti 2023 2021-2024
2024
294,5 t
+20,8 proti 2023 2021-2024
2024
159,8 t
+35,2 proti 2023 2021-2024
2024
310,6 t
+142,3 proti 2023 2021-2024
2024
1 582,5 t
+231,7 proti 2023 2021-2024
2024
40,5 t
+0,7 proti 2023 2021-2024
2024
2,3 t
−0,7 proti 2023 2021-2024
2024

Památné stromy a příroda

10 stromů
  • Duby u Střeně 7
  • Dub na Čerlince
  • Dub u Bahenky
  • Lípa u tří křížů

Podle Ústředního seznamu ochrany přírody (AOPK ČR). U skupin stromů je uvedený počet stromů.

Data po letech

26 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2025 9 448 4 617 4 831 74 119 -45 226 243 -17 -62
2024 9 510 4 664 4 846 79 125 -46 191 324 -133 -179
2023 9 689 4 720 4 969 82 105 -23 233 233 0 -23
2022 9 712 4 725 4 987 88 125 -37 395 213 182 145
2021 9 567 4 696 4 871 110 138 -28 163 155 8 -20
2020 9 651 4 737 4 914 100 123 -23 171 235 -64 -87
2019 9 738 4 790 4 948 - - - - - - -
2018 9 810 4 839 4 971 - - - - - - -
2017 9 866 4 871 4 995 - - - - - - -
2016 9 901 4 892 5 009 - - - - - - -
2015 9 879 4 891 4 988 - - - - - - -
2014 9 924 4 901 5 023 - - - - - - -
2013 9 898 4 879 5 019 - - - - - - -
2012 9 874 4 863 5 011 - - - - - - -
2011 9 921 4 901 5 020 - - - - - - -
2010 9 953 4 926 5 027 - - - - - - -
2009 9 990 4 950 5 040 - - - - - - -
2008 10 063 5 008 5 055 - - - - - - -
2007 10 131 5 051 5 080 - - - - - - -
2006 10 043 4 964 5 079 - - - - - - -
2005 10 073 4 963 5 110 - - - - - - -
2004 10 068 4 965 5 103 - - - - - - -
2003 10 062 4 959 5 103 - - - - - - -
2002 10 033 4 950 5 083 - - - - - - -
2001 10 039 4 965 5 074 - - - - - - -
2000 9 926 4 911 5 015 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi 6 258 obcemi Česka drží Litovel 139. místo podle počtu obyvatel.

Mezi obcemi okresu

4. z 98

Mezi všemi obcemi

139. z 6 258

percentil 98. - 98 % území je menších

Velikostní skupina

5 000 až 9 999 obyvatel

Stupeň urbanizace: menší město a předměstí (DEGURBA, ČSÚ).

Takových obcí je v Česku 143. Pořadí „mezi podobně velkými" u ukazatelů se počítá v téhle skupině (velikostní skupiny obcí podle ČSÚ).

Proti obcím stejné velikosti

  • Průměrný věk obec 44,8 let medián 44,0 let
  • Děti 0-14 let obec 14,5 % medián 14,5 %
  • Senioři 65+ obec 22,9 % medián 22,1 %
  • Nezaměstnanost obec 4,38 % medián 4,61 %
  • Subjektů na 100 ob. obec 19,6 medián 21,7
  • Bytů na 1 000 ob. obec 2,00 medián 1,77
  • Příjmy na obyvatele obec 51 251 Kč medián 40 300 Kč

Medián (čárka) je prostřední hodnota skupiny (obce od 5 000 do 9 999 obyvatel): polovina obcí má vyšší, polovina nižší. Světlý pás ukazuje, kde leží prostřední polovina obcí skupiny. Vždy za stejné období jako údaj obce.

Podobně velké obce v kraji

Správní obvod

Litovel

Obec s rozšířenou působností, kam se chodí pro občanku, řidičák nebo stavební povolení.

Části obce 11

Březové · Chudobín · Litovel · Myslechovice · Nasobůrky · Nová Ves · Rozvadovice · Savín · Tři Dvory · Unčovice · Víska

Zdroje dat: AOPK ČR · ČSÚ · ČTÚ · ČÚZK · Exekutorská komora ČR · Ministerstvo financí · Ministerstvo životního prostředí · MMR ČR · MPSV · MŠMT · NPÚ · SÚKL · ÚZIS · Volby.cz · zdroje dat a licence