Vložit na web
Město

Lipník nad Bečvou

Okres Přerov · Kraj Olomoucký kraj · Web www.mesto-lipnik.cz

Obyvatel 2025 8 000
Rozloha
30,61 km²
Hustota
261,3 ob./km²dopočet
Do okresního města
12,7 kmvzdušně
Do krajského města
25,3 kmvzdušně
Kód RÚIAN
514705
Poloha
49,5299, 17,5888

Lipník nad Bečvou je město v okrese Přerov v Olomouckém kraji, jehož katastrální území zahrnuje pět částí. Podíl lesních pozemků zde činí 9,9 %, což je několikanásobně méně než v průměru v Česku. Město má rozlohu 30,61 km² a leží 12,7 km od okresního města a 25,3 km od krajského města. Patří k větším obcím okresu s 8 000 obyvateli podle posledních dostupných dat za rok 2025.

Nejvíce podniků v Lipníku nad Bečvou působí ve stavebnictví, zpracovatelském průmyslu a v profesních, vědeckých a technických činnostech. V obci je pět základních škol s 823 žáky a čtyři mateřské školy s 294 dětmi. K dispozici jsou tři ubytovací zařízení s celkem 70 lůžky. Zemědělská půda tvoří 66,6 % rozlohy, což je výrazně více než v Česku, zatímco podíl vodních ploch je 1,94 %.

Počet obyvatel v Lipníku nad Bečvou kolísá od roku 2006, kdy dosáhl maxima 8 454, a v roce 2025 je 8 000. Meziročně se počet obyvatel zvýšil o 45. Saldo migrace kolísá, v roce 2025 dosáhlo hodnoty 51, což je nárůst oproti předchozímu roku. Daňové příjmy města rostou od roku 2020 a v roce 2025 dosáhly 221 510 tisíc Kč, což představuje 60% nárůst za toto období.

Schválený rozpočet 2026 294,7 mil. příjmy 295,2 mil. výdaje −0,5 mil. saldo Struktura rozpočtu →

Vývoj počtu obyvatel

2000-2025
7 737 8 005 8 274 8 542 8 811 2000 2000: 8 721 obyvatel 2001: 8 514 obyvatel 2002: 8 453 obyvatel 2003: 8 416 obyvatel 2004 2004: 8 444 obyvatel 2005: 8 421 obyvatel 2006: 8 454 obyvatel 2007: 8 397 obyvatel 2008 2008: 8 386 obyvatel 2009: 8 356 obyvatel 2010: 8 313 obyvatel 2011: 8 250 obyvatel 2012 2012: 8 240 obyvatel 2013: 8 191 obyvatel 2014: 8 181 obyvatel 2015: 8 179 obyvatel 2016 2016: 8 123 obyvatel 2017: 8 047 obyvatel 2018: 8 024 obyvatel 2019: 7 982 obyvatel 2020 2020: 7 953 obyvatel 2021: 7 826 obyvatel 2022: 7 981 obyvatel 2023: 7 961 obyvatel 2024: 7 955 obyvatel 2025 2025: 8 000 obyvatel

Obec Lipník nad Bečvou má 8 000 obyvatel a je 3. největší z 105 obcí okresu. Za poslední rok jich přibylo o 0,6 %. Od okresního města je vzdálená 13 km vzdušnou čarou a rozkládá se na 30,61 km² a skládá se ze 5 částí. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 125 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 15,4 % obyvatel starších patnácti let. Podíl nezaměstnaných byl 6,99 % a rozpočtové příjmy vycházejí na 41 380 Kč na obyvatele. Průměrná rychlost internetu v obci je 50,0 Mb/s pro stahování a 42,5 Mb/s pro odesílání, odezva 30 ms podle měření na rychlost.cz.

Metodika

Obec v číslech za 10 let

2015-2025
Ukazatel Tehdy Teď Změna Vývoj
Obyvatelé 8 179 2015 8 000 2025 −2,2 % mírný pokles
Průměrný věk 41,7 let 2015 43,8 let 2025 +2,1 let nárůst
Podíl lidí nad 65 let 17,2 % 2015 22,2 % 2025 +5,0 p. b. nárůst
Dokončené byty 12 2020 67 2024 132 celkem za období
Aktivní ekonomické subjekty 906 subjektů 2015 950 subjektů 2025 +4,9 % mírný nárůst
Podíl nezaměstnaných 5,30 % 2020 6,03 % 2024 +0,7 p. b. mírný nárůst
Příjmy rozpočtu na obyvatele v běžných cenách 30 076 Kč 2020 41 380 Kč 2025 +37,6 % nárůst

Srovnává se první rok s daty v posledních deseti letech s posledním rokem; u dokončených bytů je změna součet za celé období. Peněžní údaje jsou v běžných cenách, bez očištění o inflaci.

Vývoj v čase

7 grafů

Narození a zemřelí

Narození Zemřelí

0 31 62 93 124 2020 - Narození: 95 2020 - Zemřelí: 102 2021 - Narození: 80 2021 - Zemřelí: 115 2022 - Narození: 76 2022 - Zemřelí: 76 2023 - Narození: 72 2023 - Zemřelí: 98 2024 - Narození: 74 2024 - Zemřelí: 78 2025 - Narození: 72 2025 - Zemřelí: 78 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Stěhování

Přistěhovalí Vystěhovalí

0 88 177 265 353 2020 - Přistěhovalí: 154 2020 - Vystěhovalí: 176 2021 - Přistěhovalí: 189 2021 - Vystěhovalí: 177 2022 - Přistěhovalí: 327 2022 - Vystěhovalí: 172 2023 - Přistěhovalí: 199 2023 - Vystěhovalí: 193 2024 - Přistěhovalí: 215 2024 - Vystěhovalí: 217 2025 - Přistěhovalí: 273 2025 - Vystěhovalí: 222 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Přirozený přírůstek a saldo stěhování

Přirozený přírůstek Saldo stěhování

-54 3 60 117 174 2020 Přirozený přírůstek: -7 Saldo stěhování: -22 2021 Přirozený přírůstek: -35 Saldo stěhování: 12 2022 Přirozený přírůstek: 0 Saldo stěhování: 155 2023 Přirozený přírůstek: -26 Saldo stěhování: 6 2024 Přirozený přírůstek: -4 Saldo stěhování: -2 2025 Přirozený přírůstek: -6 Saldo stěhování: 51 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Sňatky a rozvody

Sňatky Rozvody

10 20 30 39 49 2022 Sňatky: 46 Rozvody: 14 2023 Sňatky: 28 Rozvody: 13 2024 Sňatky: 24 Rozvody: 24 2022 2023 2024

Obyvatelé při sčítání lidu 1869-2011

v hranicích obce z roku 2011
0 2 359 4 717 7 076 9 435 1869 - Obyvatel při sčítání: 7 096 1880 - Obyvatel při sčítání: 7 365 1890 - Obyvatel při sčítání: 7 410 1900 - Obyvatel při sčítání: 7 868 1910 - Obyvatel při sčítání: 7 965 1921 - Obyvatel při sčítání: 7 549 1930 - Obyvatel při sčítání: 8 615 1950 - Obyvatel při sčítání: 8 624 1961 - Obyvatel při sčítání: 8 300 1970 - Obyvatel při sčítání: 8 470 1980 - Obyvatel při sčítání: 7 949 1991 - Obyvatel při sčítání: 8 736 2001 - Obyvatel při sčítání: 8 575 2011 - Obyvatel při sčítání: 8 257 1869 1890 1910 1930 1961 1980 2001 2011

Rozpočet

tis. Kč

Příjmy Výdaje

0 97 690 195 381 293 071 390 762 2020 - Příjmy: 239 196 2020 - Výdaje: 222 526 2021 - Příjmy: 253 001 2021 - Výdaje: 243 337 2022 - Příjmy: 252 626 2022 - Výdaje: 218 947 2023 - Příjmy: 346 945 2023 - Výdaje: 277 394 2024 - Příjmy: 309 376 2024 - Výdaje: 316 451 2025 - Příjmy: 331 037 2025 - Výdaje: 361 817 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Nezaměstnanost

%
4,0 4,6 5,1 5,7 6,2 2020 Podíl nezaměstnaných: 5,3 2021 Podíl nezaměstnaných: 4,23 2022 Podíl nezaměstnaných: 4,68 2023 Podíl nezaměstnaných: 4,4 2024 Podíl nezaměstnaných: 6,03 2020 2021 2022 2023 2024

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →

V roce 2025 se v Lipníku nad Bečvou narodilo 72 dětí a zemřelo 78 lidí.

8 000
+45 proti 2024 2000-2025
2025
3 938
+46 proti 2024 2000-2025
2025
4 062
−1 proti 2024 2000-2025
2025
261,3 ob./km²
+1,5 proti 2024
okres 148,3 · ČR 138,4
442. z 6 258 obcí · 66. z 143 podobně velkých
2020-2025
2025
50,8 %
−0,3 proti 2024
okres 50,8 · ČR 50,8
1605. z 6 254 obcí · 95. z 143 podobně velkých
2000-2025
2025
43,8 let
+0,2 proti 2024
okres 44,7 · ČR 43,3
2405. z 6 254 obcí · 76. z 143 podobně velkých
2000-2025
2025
22,2 %
+0,6 proti 2024
okres 22,9 · ČR 20,8
2046. z 6 254 obcí · 65. z 143 podobně velkých
2000-2025
2025
14,7 %
−0,3 proti 2024
okres 14,2 · ČR 15,1
3843. z 6 254 obcí · 65. z 143 podobně velkých
2000-2025
2025
151,3
+7,3 proti 2024
okres 161,5 · ČR 138,0
2092. z 6 249 obcí · 73. z 143 podobně velkých
2000-2025
2025
63,1 %
−0,2 proti 2024
okres 62,9 · ČR 64,1
3564. z 6 254 obcí · 65. z 143 podobně velkých
2000-2025
2025
Další ukazatele (24)
7 955
−10 proti 2024 2000-2025
2025
7 710
sčítání 2021
8 257
−318 proti 2001 1869-2011
2011
3 237
sčítání 2021
2 948
sčítání 2021
945
sčítání 2021
563
sčítání 2021
3 274
sčítání 2021
1 992
sčítání 2021
685
sčítání 2021
45
+51 proti 2024 2020-2025
2025
72
−2 proti 2024 2020-2025
2025
-6
−2 proti 2024 2020-2025
2025
273
+58 proti 2024 2020-2025
2025
24
+11 proti 2023 2022-2024
2024
51
+53 proti 2024 2020-2025
2025
24
−4 proti 2023 2022-2024
2024
222
+5 proti 2024 2020-2025
2025
78
0 proti 2024 2020-2025
2025
9,1 ‰
−0,2 proti 2024
okres 6,9 · ČR 7,1
1635. z 6 254 obcí · 8. z 143 podobně velkých
2020-2025
2025
5,6 ‰
+6,4 proti 2024
okres -4,9 · ČR 0,6
2497. z 6 254 obcí · 34. z 143 podobně velkých
2020-2025
2025
3,0 ‰
+1,4 proti 2023
okres 2,2
2022-2024
2024
3,0 ‰
−0,5 proti 2023
okres 3,7
2022-2024
2024
9,8 ‰
0 proti 2024
okres 11,6 · ČR 10,4
2978. z 6 254 obcí · 98. z 143 podobně velkých
2020-2025
2025

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 31,7 % lidí (2 444 z 7 710), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 17 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 7 826 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 7 710.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
3 779
49,0 % obyvatel
Ženy
3 931
51,0 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
125
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % Muži 90+ let: 11 (0,1 %) Ženy 90+ let: 27 (0,4 %) 90+ Muži 85-89 let: 28 (0,4 %) Ženy 85-89 let: 72 (0,9 %) 85-89 Muži 80-84 let: 57 (0,7 %) Ženy 80-84 let: 130 (1,7 %) 80-84 Muži 75-79 let: 126 (1,6 %) Ženy 75-79 let: 196 (2,5 %) 75-79 Muži 70-74 let: 166 (2,2 %) Ženy 70-74 let: 219 (2,8 %) 70-74 Muži 65-69 let: 256 (3,3 %) Ženy 65-69 let: 272 (3,5 %) 65-69 Muži 60-64 let: 282 (3,7 %) Ženy 60-64 let: 298 (3,9 %) 60-64 Muži 55-59 let: 263 (3,4 %) Ženy 55-59 let: 274 (3,6 %) 55-59 Muži 50-54 let: 257 (3,3 %) Ženy 50-54 let: 256 (3,3 %) 50-54 Muži 45-49 let: 308 (4,0 %) Ženy 45-49 let: 307 (4,0 %) 45-49 Muži 40-44 let: 300 (3,9 %) Ženy 40-44 let: 289 (3,8 %) 40-44 Muži 35-39 let: 254 (3,3 %) Ženy 35-39 let: 225 (2,9 %) 35-39 Muži 30-34 let: 268 (3,5 %) Ženy 30-34 let: 217 (2,8 %) 30-34 Muži 25-29 let: 220 (2,9 %) Ženy 25-29 let: 210 (2,7 %) 25-29 Muži 20-24 let: 144 (1,9 %) Ženy 20-24 let: 156 (2,0 %) 20-24 Muži 15-19 let: 205 (2,7 %) Ženy 15-19 let: 172 (2,2 %) 15-19 Muži 10-14 let: 218 (2,8 %) Ženy 10-14 let: 220 (2,9 %) 10-14 Muži 5-9 let: 200 (2,6 %) Ženy 5-9 let: 210 (2,7 %) 5-9 Muži 0-4 let: 216 (2,8 %) Ženy 0-4 let: 181 (2,4 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Obce a území

Téma obce a území →

Zemědělská půda tvoří 66,6 % katastru Lipníku nad Bečvou.

30,61 km²
0 proti 2024 2020-2025
2025
66,6 %
−0,1 proti 2024
okres 68,2 · ČR 53,1
2701. z 6 258 obcí · 40. z 143 podobně velkých
1993-2025
2025
9,9 %
0 proti 2024
okres 16,4 · ČR 34,0
4738. z 6 258 obcí · lepší než 24 % · 114. z 143 podobně velkých
1993-2025
2025
1,94 %
0 proti 2024
okres 2,19 · ČR 2,18
1703. z 6 258 obcí · 67. z 143 podobně velkých
1993-2025
2025
3,34 %
+0,04 proti 2024
okres 2,07 · ČR 1,73
483. z 6 258 obcí · 60. z 143 podobně velkých
1993-2025
2025
5
2025

Využití území a vybavenost

2025

Využití území

  • Orná půda 1 496 49,7 %
  • Zahrady 190 6,3 %
  • Ovocné sady 103 3,4 %
  • Trvalé travní porosty 199 6,6 %
  • Lesní půda 304 10,1 %
  • Vodní plochy 59 2,0 %
  • Zastavěné plochy 102 3,4 %
  • Ostatní plochy 557 18,5 %

Celkem 3 011 ha

Co v obci je

  • Vodovod
  • Kanalizace
  • Kanalizace s ČOV
  • Plyn
  • Sběrný dvůr
  • Dům s pečovatelskou službou
  • Kulturní dům
  • Informační centrum
  • Středisko volného času
  • Kostel
  • Koupaliště

11 z 12 sledovaných položek

Veřejné finance

Téma veřejné finance →

Rozpočtové příjmy Lipníku nad Bečvou byly v roce 2025 331 mil. Kč, v přepočtu 41 380 Kč na obyvatele.

0 tis. Kč
−2 083 proti 2024 2012-2025
2025
762 540 731 Kč
okres 12 495 057 370 · ČR 600 469 124 785
125. z 6 258 obcí · 9. z 143 podobně velkých
2023
221 510 tis. Kč
+7 608 proti 2024 2020-2025
2025
53 082 tis. Kč
+7 920 proti 2024 2020-2025
2025
331 037 tis. Kč
+21 662 proti 2024 2020-2025
2025
-30 779 tis. Kč
−23 704 proti 2024 2020-2025
2025
361 817 tis. Kč
+45 365 proti 2024 2020-2025
2025
0 Kč
−262 proti 2024
okres 6 230 · ČR 5 825
1. z 6 247 obcí · 1. z 143 podobně velkých
2012-2025
2025
16,0 %
+1,4 proti 2024
okres 18,0 · ČR 18,9
1910. z 6 253 obcí · 85. z 143 podobně velkých
2020-2025
2025
Další ukazatele (3)
95 318 Kč
okres 98 647 · ČR 79 370
810. z 6 254 obcí · 14. z 143 podobně velkých
2023
41 380 Kč
+2 489 proti 2024
okres 38 613 · ČR 48 930
1696. z 6 253 obcí · 60. z 143 podobně velkých
2020-2025
2025
45 227 Kč
+5 447 proti 2024
okres 40 299 · ČR 47 568
1433. z 6 253 obcí · 55. z 143 podobně velkých
2020-2025
2025

Práce a ekonomika

Téma práce a ekonomika →

Ke konci srpna 2026 byl podíl nezaměstnaných osob v Lipníku nad Bečvou 6,99 %, o 0,16 procentního bodu více než měsíc předtím.

6,99 %
+0,16 proti červenci 2026
okres 5,98 · ČR 5,05
5594. z 6 254 obcí · lepší než 10 % · 131. z 143 podobně velkých
2016-2026
srpen 2026
367
+7 proti červenci 2026 2018-2026
srpen 2026
4,6
+1,1 proti 2023
2032. z 3 296 obcí · lepší než 38 % · 111. z 143 podobně velkých
2020-2024
2024

Nezaměstnanost během roku

MPSV

Podíl nezaměstnaných osob po měsících

%
Podíl nezaměstnaných osob po měsících (%)
Rok ledúnobředubkvěčvnčvcsrpzářříjlispro
2016 8,92 8,95 7,91 6,84 6,50 6,35 6,61 6,28 6,10 6,30 6,17 7,70
2017 8,00 7,71 6,46 5,64 5,43 5,10 5,23 4,86 4,96 5,12 5,19 5,99
2018 6,02 5,58 4,68 4,00 3,98 3,77 3,79 3,49 3,53 3,54 3,24 4,27
2019 4,27 4,12 3,13 2,66 2,48 2,38 2,44 2,44 2,57 2,44 2,33 2,99
2020 2,93 2,97 2,50 3,18 3,69 3,74 4,09 4,13 4,15 4,36 4,47 5,30
2021 5,43 5,36 5,11 4,84 4,62 3,78 3,86 3,84 3,57 3,30 3,59 4,23
2022 4,25 4,09 3,59 3,57 3,67 3,65 3,71 4,03 3,79 3,77 3,85 4,68
2023 4,61 4,55 4,31 4,05 4,09 3,93 3,97 3,91 3,87 3,89 3,93 4,40
2025 6,86 6,92 6,55 6,53 6,53 6,27 6,47 6,79 6,77 6,71 6,87 7,28
2026 7,62 7,82 7,40 6,99 6,77 6,85 6,83 6,99 bez údaje bez údaje bez údaje bez údaje

Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu 15-64 let ke konci měsíce. Sezónní práce (stavebnictví, zemědělství, turistika) obvykle snižuje nezaměstnanost v létě a zvedá ji v zimě.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →

V roce 2025 bylo v Lipníku nad Bečvou registrováno 1 607 ekonomických subjektů, o 22 méně než rok předtím.

1 607 subjektů
−22 proti 2024 2001-2025
2025
950 subjektů
+44 proti 2024 2011-2025
2025
59,1 %
+3,5 proti 2024
okres 60,4 · ČR 61,6
4309. z 6 257 obcí · lepší než 31 % · 95. z 143 podobně velkých
2011-2025
2025
20,3
okres 19,5 · ČR 17,1
4315. z 6 246 obcí · 96. z 143 podobně velkých
2001-2025
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026

Nejvíc podniků v Lipníku nad Bečvou působí v oboru stavebnictví (13,5 %), následují zpracovatelský průmysl a profesní, vědecké a technické činnosti.

Vzniklo za 12 měsíců
73
Zaniklo za 12 měsíců
4
Má zaměstnance
27,7 %
z 822 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Stavebnictví 219 13,5 %
  • Zpracovatelský průmysl 208 12,8 %
  • Profesní, vědecké a technické činnosti 187 11,5 %
  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 178 10,9 %
  • Ostatní činnosti 163 10,0 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 96 5,9 %
  • Zemědělství, lesnictví, rybářství 88 5,4 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 75 4,6 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 48 3,0 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 47 2,9 %
  • Vzdělávání 46 2,8 %
  • Doprava a skladování 44 2,7 %
  • Ostatní 77 4,7 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 1 241 76,3 %
  • Společnost s ručením omezeným 197 12,1 %
  • Spolek 65 4,0 %
  • Společenství vlastníků jednotek 54 3,3 %
  • Pobočný spolek 19 1,2 %
  • Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem 14 0,9 %
  • Zahraniční fyzická osoba 12 0,7 %
  • Odborová organizace 4 0,2 %
  • Veřejná obchodní společnost 4 0,2 %
  • Evidované církevní právnické osoby 4 0,2 %
  • Ostatní 12 0,7 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 178 10,9 %
  • 3-10 let 303 18,6 %
  • 10-20 let 430 26,4 %
  • 20-30 let 339 20,8 %
  • Více než 30 let 376 23,1 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 594 36,5 %
  • 1-9 zaměstnanců 170 10,5 %
  • 10-49 zaměstnanců 45 2,8 %
  • 50-249 zaměstnanců 13 0,8 %
  • Neuvedeno 804 49,4 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →

Při sčítání v roce 2021 bylo v Lipníku nad Bečvou 3 258 obydlených bytů.

2 654
srpen 2026
555
srpen 2026
1 605
+100 proti 2001 1869-2011
2011
3 258
sčítání 2021
1 529
sčítání 2021
1 188
sčítání 2021
338
sčítání 2021
3 014
sčítání 2021
2
sčítání 2021
2 484
sčítání 2021
Další ukazatele (5)
67
+46 proti 2023 2020-2024
2024
30
+30 proti 2023 2020-2024
2024
8,42
+5,78 proti 2023
okres 2,13 · ČR 2,78
567. z 6 254 obcí · 10. z 143 podobně velkých
2020-2024
2024
20,9 %
okres 9,4 · ČR 13,4
1071. z 6 256 obcí · 27. z 143 podobně velkých
srpen 2026

Do počtu dokončených bytů se kromě rodinných a bytových domů počítají i nástavby, vestavby a byty v nebytových budovách - tady jde o 11 z 67 bytů.

V Lipníku nad Bečvou je 5 základních škol se 823 žáky a 4 mateřské školy s 294 dětmi.

995
sčítání 2021
2 051
sčítání 2021
867
sčítání 2021
15,4 %
ORP 14,1
1163. z 6 254 obcí · 45. z 143 podobně velkých
sčítání 2021
579
září 2026
1 425
září 2026
1 988
září 2026
1
září 2026
823
−27 proti 2023 2020-2024
2024

Školy se počítají jako samostatné subjekty, ne jako budovy nebo třídy - jeden subjekt často provozuje několik pracovišť.

Školy v obci

10 subjektů
  • Základní škola a mateřská škola MŠ 56 · ZŠ 340 · MŠ 48 · ZŠ 90
  • Základní škola a MŠ Sluníčko s.r.o. MŠ 300 · ZŠ 200
  • Mateřská škola MŠ 165
  • SŠ, ZŠ a MŠ MŠ 10 · SŠ 28 · ZŠ 105
  • Základní škola ZŠ 690
  • Střední škola zemědělská SŠ 600
  • Střední škola elektrotechnická SŠ 550
  • SPŠ stavební SŠ 450
  • Gymnázium SŠ 360
  • ZUŠ Antonína Dvořáka, Lipník nad Bečvou ZUŠ 400

Podle rejstříku škol MŠMT, stav k září 2026. Číslo je nejvyšší povolený počet dětí nebo žáků, ne skutečný stav.

Zdravotnictví

Téma zdravotnictví →

Zdravotnická zařízení v obci

32 míst péče
  • Praktický lékař 2
  • Zubní lékař 6
  • Gynekolog 1
  • Lékař specialista 8
  • Fyzioterapie 3
  • Domácí zdravotní péče 1
  • Ostatní 11

Ambulantní specialisté podle oboru

  • Radiologie a zobrazovací metody 2
  • Alergologie a klinická imunologie 1
  • Chirurgie 1
  • Dermatovenerologie 1
  • Endokrinologie a diabetologie 1
  • Neurologie 1
  • Oftalmologie 1
  • Ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí 1
  • Orální a maxilofaciální chirurgie 1
  • Otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1
  • Pneumologie a ftizeologie 1
  • Psychiatrie 1
  • Rehabilitační a fyzikální medicína 1
  • Vnitřní lékařství 1

Místa poskytování zdravotní péče podle registru NRPZS (ÚZIS). Jedno místo může sdílet víc lékařů, u specialistů se místo s více obory počítá u každého z nich. Lékárny tu nejsou - počítají se podle úřední evidence SÚKL níže.

Lékárny

5 lékáren
  • Lékárna 5
  • Otevřeno v sobotu 2
  • Dr. Max LÉKÁRNA Hranická 1764 · So
  • Lékárna Dr. Schwarz Osecká 1069/10
  • Lékárna Dr. Schwarz náměstí T. G. Masaryka 10/14
  • Lékárna Dr. Schwarz náměstí T. G. Masaryka 91/7 · So
  • MED Centrum spol. s r.o. Osecká 309/20

Podle seznamu lékáren SÚKL. Výdejna je odloučené pracoviště lékárny s kratší otevírací dobou. „So“ a „Ne“ znamenají otevřeno o víkendu podle pracovní doby nahlášené SÚKL.

Volby a politika

Téma volby a politika →
64,9 %
+4,3 proti 2021
okres 67,8 · ČR 69,0
5667. z 6 254 obcí · lepší než 9 % · 117. z 143 podobně velkých
2002-2025
2025
66,9 %
+4,9 proti 2018
okres 69,1 · ČR 70,3
5466. z 6 254 obcí · lepší než 12 % · 116. z 143 podobně velkých
2013-2023
2023
28,6 %
−4,5 proti 2020
okres 31,2 · ČR 33,3
5518. z 6 253 obcí · lepší než 11 % · 123. z 143 podobně velkých
2000-2024
2024
45,3 %
+4,3 proti 2022
okres 48,9 · ČR 48,1
5367. z 6 249 obcí · lepší než 14 % · 100. z 143 podobně velkých
2002-2026
2026
33,3 %
+9,1 proti 2019
okres 35,3 · ČR 36,8
5029. z 6 254 obcí · lepší než 19 % · 102. z 143 podobně velkých
2004-2024
2024
21,7 %
+3,6 proti 2020
okres 24,0
1314. z 2 184 obcí · lepší než 39 % · 31. z 44 podobně velkých
2026

Zastoupení v Senátu

Obec patří do senátního obvodu č. 63 - Přerov. Senátoři se volí na šest let a Senát se obnovuje po třetinách, takže se tu nevolí při každých volbách.

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 45,3 %
ZNM+NK: 30,0 % KDU-ČSL+NK: 24,4 % ANO: 14,1 % Nestraníci+NK: 11,8 % STAN+NK: 11,6 % ODS: 5,9 % Ostatní: 2,2 %
  • ZNM+NK 30,0 %
  • KDU-ČSL+NK 24,4 %
  • ANO 14,1 %
  • Nestraníci+NK 11,8 %
  • STAN+NK 11,6 %
  • ODS 5,9 %
  • KSČM+NK 2,2 %

54 661 platných hlasů · 11 okrsků

Senát 2026 - 1. kolo

účast 38,2 %
Jakub Navařík: 40,1 % Petr Vrána: 37,6 % Marek Obrtel: 15,0 % Dan Chromec: 7,3 %

2 380 platných hlasů · 11 okrsků · odchylka proti kraji

Senát 2026 - 2. kolo

účast 21,7 %
Jakub Navařík: 56,9 % Petr Vrána: 43,1 %

1 387 platných hlasů · 11 okrsků · odchylka proti kraji

Sněmovna 2025

účast 64,9 %
ANO: 40,7 % SPOLU: 18,9 % SPD: 9,9 % STAN: 7,4 % AUTO: 7,2 % Stačilo!: 6,5 % Ostatní: 9,3 %

4 086 platných hlasů · 11 okrsků · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 33,3 %
ANO: 29,2 % KDU+ODS+TOP 09: 17,7 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 14,3 % AUTO+PŘÍSAHA: 10,4 % SPD+Trikolora: 8,5 % STAN+SLK: 5,3 % Ostatní: 14,5 %

2 113 platných hlasů · 11 okrsků · odchylka proti kraji

Kraje 2024

účast 28,6 %
ANO: 40,6 % KDU+Zel+Nes+TOP: 14,7 % STAN+SNK ED: 11,4 % Svo+SPD+Tri+PRO: 10,9 % ODS: 6,7 % ČSNS+KSČM+ČSSD: 6,7 % Ostatní: 9,0 %
  • ANO 40,6 % +0,2
  • KDU+Zel+Nes+TOP 14,7 % +5,0
  • STAN+SNK ED 11,4 % -3,9
  • Svo+SPD+Tri+PRO 10,9 % +1,6
  • ODS 6,7 % -1,9
  • ČSNS+KSČM+ČSSD 6,7 % +0,4
  • Piráti+ProOl 3,0 % -1,5
  • SOCDEM+SproK 1,9 % +0,1
  • Ostatní (5) 4,1 %

1 808 platných hlasů · 11 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 63,6 %
Andrej Babiš: 43,2 % Petr Pavel: 26,7 % Danuše Nerudová: 14,1 % Pavel Fischer: 6,1 % Jaroslav Bašta: 5,3 % Marek Hilšer: 2,5 % Ostatní: 2,1 %
  • Andrej Babiš 43,2 % +3,6
  • Petr Pavel 26,7 % -3,0
  • Danuše Nerudová 14,1 % +0,3
  • Pavel Fischer 6,1 % -0,7
  • Jaroslav Bašta 5,3 % -0,3
  • Marek Hilšer 2,5 % -0,1
  • Karel Diviš 1,7 % +0,2
  • Tomáš Zima 0,4 % -0,2

4 013 platných hlasů · 11 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 66,9 %
Andrej Babiš: 52,3 % Petr Pavel: 47,7 %
  • Andrej Babiš 52,3 % +4,1
  • Petr Pavel 47,7 % -4,1

4 247 platných hlasů · 11 okrsků · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

21 mandátů

ZNM+NK

7 mandátů · 30,0 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Pavel Šoltys 61 1. 1 034
MUDr. Martina Dvořáková 58 5. 961
Štěpán Olša 37 2. 891
Vojtěch Mečl 33 4. 859
MUDr. Jarmila Procházková 66 3. 813
Miroslav Lukačko 60 6. 760
Kristýna Ježková 29 7. 772

Za náš Lipník a místní části

KDU-ČSL+NK

6 mandátů · 24,4 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ondřej Vlček 36 1. 1 050
Pavel Hradil 52 3. 735
RNDr. Jitka Seitlová 72 7. 717
Jaroslav Pospíšil 58 2. 704
Mgr. Blanka Prudilová 62 4. 697
Ing. Eva Slánská 65 5. 652

MĚSTO PRO BUDOUCNOST

ANO

3 mandáty · 14,1 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Bc. Václav Kocián, DiS. 40 3. 464
Mgr. Pavel Rytíř 59 6. 444
MVDr. Kristýna Bednářová 33 1. 428

ANO 2011

Nestraníci+NK

2 mandáty · 11,8 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Roman Koutný 61 1. 484
Mgr. Martin Drietomský 56 3. 484

Pro moderní Lipník

STAN+NK

2 mandáty · 11,6 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
MUDr. Martin Haška 62 7. 441
Ing. Miloslav Přikryl 69 1. 414

UNIE PRO LIPNÍK

ODS

1 mandát · 5,9 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Vladimír Mikeška 66 7. 223

Občanská demokratická strana

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Sociální situace

Téma sociální situace →
537
září 2026
2 565
září 2026
13 b.
+1 proti 2023 2016-2024
2024
67,1 ‰
okres 49,7 · ČR 76,0
5361. z 6 101 obcí · lepší než 12 % · 118. z 143 podobně velkých
září 2026

Zařízení sociálních služeb

1 zařízení · 2024
  • Stacionáře denní 1

Podle registru poskytovatelů sociálních služeb (ČSÚ, MPSV). Počítá se zařízení, ne kapacita.

2 024 osob
sčítání 2021
1 705 osob
sčítání 2021
2 649 osob
sčítání 2021
625 osob
sčítání 2021
2 274 osob
sčítání 2021

Dojížďka za prací a do školy

sčítání 2021

Kam se vyjíždí

Do jiných obcí vyjíždí 2 005 lidí.

Odkud se přijíždí

Z jiných obcí dojíždí 2 649 lidí.

Údaje jsou ze Sčítání 2021 a zachycují stav ke dni sčítání 26. března 2021, kdy část lidí pracovala z domova. Směry jsou jen mezi obcemi Česka, počet vyjíždějících výš zahrnuje i cesty do ciziny.

2 228
−1 proti 2024 2023-2025
2025
83,9 %
0 proti 2024
okres 65,0 · ČR 73,4
3034. z 6 256 obcí · lepší než 51 % · 92. z 143 podobně velkých
2023-2025
2025

Cestovní ruch

Téma cestovní ruch →

V Lipníku nad Bečvou jsou 3 ubytovací zařízení s 70 lůžky.

Kulturní památky

95
  • kostel sv. Františka Serafinského s bránou · Lipník nad Bečvou I-Město
  • kostel sv. Havla se hřbitovem · Lipník nad Bečvou V-Podhoří
  • kostel sv. Jakuba Většího · Lipník nad Bečvou I-Město
  • městské opevnění · Lipník nad Bečvou I-Město
  • piaristická kolej · Lipník nad Bečvou I-Město
  • radnice · Lipník nad Bečvou I-Město
  • zámek s parkem · Lipník nad Bečvou I-Město
  • škola · Lipník nad Bečvou I-Město
  • židovský hřbitov · Lipník nad Bečvou I-Město
  • bývalá synagoga · Lipník nad Bečvou I-Město
  • hřbitovní kaple sv. Petra · Lipník nad Bečvou I-Město
  • kaple Nanebevzetí Panny Marie · Lipník nad Bečvou I-Město
  • kaple sv. Josefa · Lipník nad Bečvou I-Město
  • kaple sv. Rocha · Lipník nad Bečvou I-Město
  • kašna se sochou sv. Floriána · Lipník nad Bečvou I-Město
  • kašna se sochou sv. Jana Nepomuckého · Lipník nad Bečvou I-Město
  • mariánský sloup · Lipník nad Bečvou I-Město
  • pošta · Lipník nad Bečvou I-Město
  • střední průmyslová škola stavební · Lipník nad Bečvou I-Město
  • vila · Lipník nad Bečvou I-Město
  • zvonice · Lipník nad Bečvou I-Město

Dále 74 staveb bez vlastního jména: měšťanský dům (47), městský dům (14), socha sv. jana nepomuckého (2), měšťanský dům s hospodářskou budovou (2), fara, dům s hospodářským křídlem, měšťanský dům s obytnou budovou, městský dům s obytnou budovou v baště 11 a další.

Životní prostředí

Téma životní prostředí →
493 kg
+12 proti 2023
okres 406 · ČR 414
5103. z 6 254 obcí · lepší než 18 % · 132. z 143 podobně velkých
2021-2024
2024
208 kg
+2 proti 2023
okres 185 · ČR 205
4113. z 6 254 obcí · lepší než 34 % · 109. z 143 podobně velkých
2021-2024
2024
111 kg
+3 proti 2023
okres 59 · ČR 69
641. z 6 254 obcí · lepší než 89 % · 8. z 143 podobně velkých
2021-2024
2024
3 919,6 t
+89,8 proti 2023 2021-2024
2024
1 652,2 t
+11,6 proti 2023 2021-2024
2024
305,2 t
+71,7 proti 2023 2021-2024
2024
2,6 t
−62,0 proti 2023 2021-2024
2024
56,9 %
+0,3 proti 2023
ORP 55,2
1771. z 6 258 obcí · lepší než 71 % · 41. z 143 podobně velkých
2021-2024
2024
879,9 t
+26,6 proti 2023 2021-2024
2024
Další ukazatele (7)
160,1 t
−9,1 proti 2023 2021-2024
2024
183,9 t
+8,9 proti 2023 2021-2024
2024
103,6 t
−7,4 proti 2023 2021-2024
2024
432,4 t
+34,1 proti 2023 2021-2024
2024
1 025,2 t
−61,8 proti 2023 2021-2024
2024
19,0 t
+5,7 proti 2023 2021-2024
2024
5,2 t
+5,0 proti 2023 2021-2024
2024

Památné stromy a příroda

2 stromy
  • Hrušeň Šidlo
  • Wawerkův dub

Obec leží v geoparku Krajina břidlice.

Podle Ústředního seznamu ochrany přírody (AOPK ČR). U skupin stromů je uvedený počet stromů.

Data po letech

26 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2025 8 000 3 938 4 062 72 78 -6 273 222 51 45
2024 7 955 3 892 4 063 74 78 -4 215 217 -2 -6
2023 7 961 3 893 4 068 72 98 -26 199 193 6 -20
2022 7 981 3 907 4 074 76 76 0 327 172 155 155
2021 7 826 3 866 3 960 80 115 -35 189 177 12 -23
2020 7 953 3 916 4 037 95 102 -7 154 176 -22 -29
2019 7 982 3 923 4 059 - - - - - - -
2018 8 024 3 939 4 085 - - - - - - -
2017 8 047 3 953 4 094 - - - - - - -
2016 8 123 3 983 4 140 - - - - - - -
2015 8 179 4 001 4 178 - - - - - - -
2014 8 181 4 009 4 172 - - - - - - -
2013 8 191 4 013 4 178 - - - - - - -
2012 8 240 4 038 4 202 - - - - - - -
2011 8 250 4 032 4 218 - - - - - - -
2010 8 313 4 061 4 252 - - - - - - -
2009 8 356 4 083 4 273 - - - - - - -
2008 8 386 4 091 4 295 - - - - - - -
2007 8 397 4 086 4 311 - - - - - - -
2006 8 454 4 120 4 334 - - - - - - -
2005 8 421 4 088 4 333 - - - - - - -
2004 8 444 4 114 4 330 - - - - - - -
2003 8 416 4 086 4 330 - - - - - - -
2002 8 453 4 102 4 351 - - - - - - -
2001 8 514 4 123 4 391 - - - - - - -
2000 8 721 4 246 4 475 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi 6 258 obcemi Česka drží Lipník nad Bečvou 163. místo podle počtu obyvatel.

Mezi obcemi okresu

3. z 105

Mezi všemi obcemi

163. z 6 258

percentil 97. - 97 % území je menších

Velikostní skupina

5 000 až 9 999 obyvatel

Stupeň urbanizace: menší město a předměstí (DEGURBA, ČSÚ).

Takových obcí je v Česku 143. Pořadí „mezi podobně velkými" u ukazatelů se počítá v téhle skupině (velikostní skupiny obcí podle ČSÚ).

Proti obcím stejné velikosti

  • Průměrný věk obec 43,8 let medián 44,0 let
  • Děti 0-14 let obec 14,7 % medián 14,5 %
  • Senioři 65+ obec 22,2 % medián 22,1 %
  • Nezaměstnanost obec 6,99 % medián 4,61 %
  • Subjektů na 100 ob. obec 20,3 medián 21,7
  • Bytů na 1 000 ob. obec 8,42 medián 1,77
  • Příjmy na obyvatele obec 41 380 Kč medián 40 300 Kč

Medián (čárka) je prostřední hodnota skupiny (obce od 5 000 do 9 999 obyvatel): polovina obcí má vyšší, polovina nižší. Světlý pás ukazuje, kde leží prostřední polovina obcí skupiny. Vždy za stejné období jako údaj obce.

Podobně velké obce v kraji

Správní obvod

Lipník nad Bečvou

Obec s rozšířenou působností, kam se chodí pro občanku, řidičák nebo stavební povolení.

Části obce 5

Lipník nad Bečvou I-Město · Lipník nad Bečvou III-Nové Dvory · Lipník nad Bečvou V-Podhoří · Lipník nad Bečvou VI-Loučka · Lipník nad Bečvou VII-Trnávka

Zdroje dat: AOPK ČR · ČSÚ · ČTÚ · ČÚZK · Exekutorská komora ČR · Ministerstvo financí · Ministerstvo životního prostředí · MMR ČR · MPSV · MŠMT · NPÚ · SÚKL · ÚZIS · Volby.cz · zdroje dat a licence