Město

Mohelnice

Okres Šumperk · Kraj Olomoucký kraj

Obyvatel 2025 9 886
Rozloha
46,23 km²
Hustota
213,8 ob./km²dopočet
Do okresního města
21,3 kmvzdušně
Do krajského města
31,4 kmvzdušně
Kód RÚIAN
540471
Poloha
49,7795, 16,9218

Mohelnice je město v okrese Šumperk v Olomouckém kraji a patří k třem největším obcím okresu. Má rozlohu 46,23 km² a sestává z osmi částí, mezi nimiž jsou například Křemačov, Květín a Libivá. Leží 21 km od okresního města a 31 km od krajského města.

V Mohelnici je registrováno 1 723 ekonomických subjektů, přičemž nejvíce podniků působí ve zpracovatelském průmyslu, ostatních činnostech a v obchodu. Ve městě jsou čtyři základní školy se 1 202 žáky a dvě mateřské školy s 322 dětmi. Krajina je z větší části zemědělská půda, která tvoří 68,3 % území, lesní pozemky zabírají 14,3 % a vodní plochy 3,2 %.

Počet obyvatel v roce 2025 dosahuje 9 886 a oproti roku 2024 vzrostl o 104 osob. Vývoj populace od roku 2006 kolísá mezi 9 103 a 9 886 obyvateli. Daňové příjmy města od roku 2020 rostou, v roce 2025 dosáhly 271,6 milionu korun. Saldo migrace kolísá od roku 2020, v roce 2025 činí 116 osob, což je pokles oproti předchozímu roku.

Schválený rozpočet 2026 352,5 mil. příjmy 445,2 mil. výdaje −92,6 mil. saldo Struktura rozpočtu →

Vývoj počtu obyvatel

2000-2025
9 016 9 278 9 540 9 802 10 064 2000 2000: 9 977 obyvatel 2001: 9 812 obyvatel 2002: 9 768 obyvatel 2003: 9 742 obyvatel 2004 2004: 9 731 obyvatel 2005: 9 734 obyvatel 2006: 9 739 obyvatel 2007: 9 700 obyvatel 2008 2008: 9 628 obyvatel 2009: 9 615 obyvatel 2010: 9 563 obyvatel 2011: 9 516 obyvatel 2012 2012: 9 460 obyvatel 2013: 9 385 obyvatel 2014: 9 317 obyvatel 2015: 9 245 obyvatel 2016 2016: 9 232 obyvatel 2017: 9 223 obyvatel 2018: 9 189 obyvatel 2019: 9 234 obyvatel 2020 2020: 9 255 obyvatel 2021: 9 103 obyvatel 2022: 9 424 obyvatel 2023: 9 572 obyvatel 2024: 9 782 obyvatel 2025 2025: 9 886 obyvatel

Obec Mohelnice má 9 886 obyvatel a je 3. největší z 78 obcí okresu. Za poslední rok jich přibylo o 1,1 %. Od okresního města je vzdálená 21 km vzdušnou čarou a rozkládá se na 46,23 km² a skládá se ze 8 částí. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 137 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 12,2 % obyvatel starších patnácti let. Podíl nezaměstnaných byl 6,47 % a rozpočtové příjmy vycházejí na 46 080 Kč na obyvatele. Průměrná rychlost internetu v obci je 43,6 Mb/s pro stahování a 21,9 Mb/s pro odesílání, odezva 30 ms podle měření na rychlost.cz.

Metodika

Obec v číslech za 10 let

2015-2025
Ukazatel Tehdy Teď Změna Vývoj
Obyvatelé 9 245 2015 9 886 2025 +6,9 % nárůst
Průměrný věk 42,4 let 2015 43,1 let 2025 +0,7 let mírný nárůst
Podíl lidí nad 65 let 18,3 % 2015 21,0 % 2025 +2,7 p. b. nárůst
Dokončené byty 34 2020 49 2024 266 celkem za období
Aktivní ekonomické subjekty 762 subjektů 2015 967 subjektů 2025 +26,9 % nárůst
Podíl nezaměstnaných 5,31 % 2020 5,46 % 2024 +0,2 p. b. zhruba beze změny
Příjmy rozpočtu na obyvatele v běžných cenách 29 600 Kč 2020 46 080 Kč 2025 +55,7 % nárůst

Srovnává se první rok s daty v posledních deseti letech s posledním rokem; u dokončených bytů je změna součet za celé období. Peněžní údaje jsou v běžných cenách, bez očištění o inflaci.

Vývoj v čase

7 grafů

Narození a zemřelí

Narození Zemřelí

0 33 66 99 132 2020 - Narození: 104 2020 - Zemřelí: 108 2021 - Narození: 93 2021 - Zemřelí: 122 2022 - Narození: 103 2022 - Zemřelí: 96 2023 - Narození: 90 2023 - Zemřelí: 96 2024 - Narození: 97 2024 - Zemřelí: 105 2025 - Narození: 85 2025 - Zemřelí: 97 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Stěhování

Přistěhovalí Vystěhovalí

0 157 315 472 630 2020 - Přistěhovalí: 219 2020 - Vystěhovalí: 194 2021 - Přistěhovalí: 248 2021 - Vystěhovalí: 204 2022 - Přistěhovalí: 515 2022 - Vystěhovalí: 201 2023 - Přistěhovalí: 441 2023 - Vystěhovalí: 287 2024 - Přistěhovalí: 583 2024 - Vystěhovalí: 365 2025 - Přistěhovalí: 506 2025 - Vystěhovalí: 390 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Přirozený přírůstek a saldo stěhování

Přirozený přírůstek Saldo stěhování

-63 40 143 245 348 2020 Přirozený přírůstek: -4 Saldo stěhování: 25 2021 Přirozený přírůstek: -29 Saldo stěhování: 44 2022 Přirozený přírůstek: 7 Saldo stěhování: 314 2023 Přirozený přírůstek: -6 Saldo stěhování: 154 2024 Přirozený přírůstek: -8 Saldo stěhování: 218 2025 Přirozený přírůstek: -12 Saldo stěhování: 116 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Sňatky a rozvody

Sňatky Rozvody

6 20 34 48 62 2022 Sňatky: 57 Rozvody: 22 2023 Sňatky: 33 Rozvody: 12 2024 Sňatky: 41 Rozvody: 11 2022 2023 2024

Obyvatelé při sčítání lidu 1869-2011

v hranicích obce z roku 2011
0 2 659 5 317 7 976 10 635 1869 - Obyvatel při sčítání: 8 015 1880 - Obyvatel při sčítání: 8 630 1890 - Obyvatel při sčítání: 7 983 1900 - Obyvatel při sčítání: 7 485 1910 - Obyvatel při sčítání: 7 540 1921 - Obyvatel při sčítání: 7 845 1930 - Obyvatel při sčítání: 7 569 1950 - Obyvatel při sčítání: 6 526 1961 - Obyvatel při sčítání: 7 018 1970 - Obyvatel při sčítání: 7 522 1980 - Obyvatel při sčítání: 8 539 1991 - Obyvatel při sčítání: 9 704 2001 - Obyvatel při sčítání: 9 847 2011 - Obyvatel při sčítání: 9 602 1869 1890 1910 1930 1961 1980 2001 2011

Rozpočet

tis. Kč

Příjmy Výdaje

0 122 997 245 995 368 992 491 990 2020 - Příjmy: 273 952 2020 - Výdaje: 256 509 2021 - Příjmy: 299 705 2021 - Výdaje: 299 253 2022 - Příjmy: 326 625 2022 - Výdaje: 359 007 2023 - Příjmy: 345 995 2023 - Výdaje: 344 293 2024 - Příjmy: 439 699 2024 - Výdaje: 391 287 2025 - Příjmy: 455 546 2025 - Výdaje: 448 929 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Nezaměstnanost

%
4,8 5,0 5,2 5,4 5,7 2020 Podíl nezaměstnaných: 5,31 2021 Podíl nezaměstnaných: 4,97 2022 Podíl nezaměstnaných: 4,84 2023 Podíl nezaměstnaných: 5,59 2024 Podíl nezaměstnaných: 5,46 2020 2021 2022 2023 2024

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →

V roce 2025 se v Mohelnici narodilo 85 dětí a zemřelo 97 lidí.

9 886
+104 proti 2024 2000-2025
2025
4 881
+69 proti 2024 2000-2025
2025
5 005
+35 proti 2024 2000-2025
2025
213,8 ob./km²
+2,3 proti 2024
okres 90,5 · ČR 138,4
602. z 6 258 obcí · 82. z 143 podobně velkých
2020-2025
2025
50,6 %
−0,2 proti 2024
okres 50,8 · ČR 50,8
1855. z 6 254 obcí · 110. z 143 podobně velkých
2000-2025
2025
43,1 let
0 proti 2024
okres 44,5 · ČR 43,3
3184. z 6 254 obcí · 100. z 143 podobně velkých
2000-2025
2025
21,0 %
0 proti 2024
okres 23,3 · ČR 20,8
2833. z 6 254 obcí · 90. z 143 podobně velkých
2000-2025
2025
15,3 %
0 proti 2024
okres 14,6 · ČR 15,1
3269. z 6 254 obcí · 44. z 143 podobně velkých
2000-2025
2025
137,2
−0,2 proti 2024
okres 160,2 · ČR 138,0
2878. z 6 249 obcí · 96. z 143 podobně velkých
2000-2025
2025
63,7 %
0 proti 2024
okres 62,1 · ČR 64,1
3032. z 6 254 obcí · 53. z 143 podobně velkých
2000-2025
2025
Další ukazatele (24)
9 836
+157 proti 2024 2000-2025
2025
9 141
sčítání 2021
9 602
−245 proti 2001 1869-2011
2011
3 894
sčítání 2021
3 386
sčítání 2021
1 184
sčítání 2021
646
sčítání 2021
4 867
sčítání 2021
1 667
sčítání 2021
521
sčítání 2021
104
−106 proti 2024 2020-2025
2025
85
−12 proti 2024 2020-2025
2025
-12
−4 proti 2024 2020-2025
2025
506
−77 proti 2024 2020-2025
2025
11
−1 proti 2023 2022-2024
2024
116
−102 proti 2024 2020-2025
2025
41
+8 proti 2023 2022-2024
2024
390
+25 proti 2024 2020-2025
2025
97
−8 proti 2024 2020-2025
2025
8,6 ‰
−1,4 proti 2024
okres 7,2 · ČR 7,1
1868. z 6 254 obcí · 15. z 143 podobně velkých
2020-2025
2025
10,5 ‰
−10,9 proti 2024
okres -5,2 · ČR 0,6
1887. z 6 254 obcí · 12. z 143 podobně velkých
2020-2025
2025
1,1 ‰
−0,1 proti 2023
okres 1,7
2022-2024
2024
4,2 ‰
+0,8 proti 2023
okres 4,0
2022-2024
2024
9,9 ‰
−1,0 proti 2024
okres 11,2 · ČR 10,4
2917. z 6 254 obcí · 91. z 143 podobně velkých
2020-2025
2025

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 28,5 % lidí (2 607 z 9 141), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 31 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 9 103 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 9 141.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
4 506
49,3 % obyvatel
Ženy
4 635
50,7 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
137
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % Muži 90+ let: 15 (0,2 %) Ženy 90+ let: 33 (0,4 %) 90+ Muži 85-89 let: 40 (0,4 %) Ženy 85-89 let: 72 (0,8 %) 85-89 Muži 80-84 let: 69 (0,8 %) Ženy 80-84 let: 131 (1,4 %) 80-84 Muži 75-79 let: 143 (1,6 %) Ženy 75-79 let: 214 (2,3 %) 75-79 Muži 70-74 let: 243 (2,7 %) Ženy 70-74 let: 330 (3,6 %) 70-74 Muži 65-69 let: 293 (3,2 %) Ženy 65-69 let: 343 (3,8 %) 65-69 Muži 60-64 let: 255 (2,8 %) Ženy 60-64 let: 301 (3,3 %) 60-64 Muži 55-59 let: 277 (3,0 %) Ženy 55-59 let: 289 (3,2 %) 55-59 Muži 50-54 let: 314 (3,4 %) Ženy 50-54 let: 302 (3,3 %) 50-54 Muži 45-49 let: 385 (4,2 %) Ženy 45-49 let: 375 (4,1 %) 45-49 Muži 40-44 let: 370 (4,1 %) Ženy 40-44 let: 343 (3,8 %) 40-44 Muži 35-39 let: 280 (3,1 %) Ženy 35-39 let: 264 (2,9 %) 35-39 Muži 30-34 let: 319 (3,5 %) Ženy 30-34 let: 279 (3,1 %) 30-34 Muži 25-29 let: 302 (3,3 %) Ženy 25-29 let: 283 (3,1 %) 25-29 Muži 20-24 let: 260 (2,8 %) Ženy 20-24 let: 203 (2,2 %) 20-24 Muži 15-19 let: 231 (2,5 %) Ženy 15-19 let: 178 (2,0 %) 15-19 Muži 10-14 let: 222 (2,4 %) Ženy 10-14 let: 248 (2,7 %) 10-14 Muži 5-9 let: 225 (2,5 %) Ženy 5-9 let: 207 (2,3 %) 5-9 Muži 0-4 let: 263 (2,9 %) Ženy 0-4 let: 240 (2,6 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Obce a území

Téma obce a území →

Zemědělská půda tvoří 68,3 % katastru Mohelnice.

46,23 km²
0 proti 2024 2020-2025
2025
68,3 %
0 proti 2024
okres 42,3 · ČR 53,1
2486. z 6 258 obcí · 32. z 143 podobně velkých
1993-2025
2025
14,3 %
0 proti 2024
okres 48,8 · ČR 34,0
4302. z 6 258 obcí · lepší než 31 % · 101. z 143 podobně velkých
1993-2025
2025
3,19 %
0 proti 2024
okres 1,04 · ČR 2,18
942. z 6 258 obcí · 33. z 143 podobně velkých
1993-2025
2025
2,64 %
+0,02 proti 2024
okres 1,24 · ČR 1,73
851. z 6 258 obcí · 84. z 143 podobně velkých
1993-2025
2025
8
2025

Využití území a vybavenost

2025

Využití území

  • Orná půda 2 490 53,9 %
  • Zahrady 143 3,1 %
  • Ovocné sady 11 0,2 %
  • Trvalé travní porosty 516 11,2 %
  • Lesní půda 661 14,3 %
  • Vodní plochy 147 3,2 %
  • Zastavěné plochy 122 2,6 %
  • Ostatní plochy 534 11,5 %

Celkem 4 623 ha

Co v obci je

  • Vodovod
  • Kanalizace s ČOV
  • Plyn
  • Sběrný dvůr
  • Kino
  • Kulturní dům
  • Informační centrum
  • Středisko volného času
  • Kostel
  • Koupaliště

10 z 12 sledovaných položek

Veřejné finance

Téma veřejné finance →

Rozpočtové příjmy Mohelnice byly v roce 2025 456 mil. Kč, v přepočtu 46 080 Kč na obyvatele.

15 007 tis. Kč
−14 993 proti 2024 2012-2025
2025
1 260 850 117 Kč
okres 9 299 765 113 · ČR 600 469 124 785
71. z 6 258 obcí · 4. z 143 podobně velkých
2023
271 596 tis. Kč
+13 586 proti 2024 2020-2025
2025
143 494 tis. Kč
+94 655 proti 2024 2020-2025
2025
455 546 tis. Kč
+15 847 proti 2024 2020-2025
2025
6 618 tis. Kč
−41 795 proti 2024 2020-2025
2025
448 929 tis. Kč
+57 641 proti 2024 2020-2025
2025
1 518 Kč
−1 549 proti 2024
okres 5 038 · ČR 5 825
4021. z 6 247 obcí · lepší než 35 % · 63. z 143 podobně velkých
2012-2025
2025
31,5 %
+20,4 proti 2024
okres 18,8 · ČR 18,9
659. z 6 253 obcí · 12. z 143 podobně velkých
2020-2025
2025
Další ukazatele (3)
127 539 Kč
okres 78 295 · ČR 79 370
583. z 6 254 obcí · 7. z 143 podobně velkých
2023
46 080 Kč
+1 130 proti 2024
okres 39 442 · ČR 48 930
1149. z 6 253 obcí · 35. z 143 podobně velkých
2020-2025
2025
45 411 Kč
+5 410 proti 2024
okres 39 875 · ČR 47 568
1413. z 6 253 obcí · 53. z 143 podobně velkých
2020-2025
2025

Práce a ekonomika

Téma práce a ekonomika →

Ke konci srpna 2026 byl podíl nezaměstnaných osob v Mohelnici 6,47 %, o 0,25 procentního bodu více než měsíc předtím.

6,47 %
+0,25 proti červenci 2026
okres 5,50 · ČR 5,05
5376. z 6 254 obcí · lepší než 14 % · 124. z 143 podobně velkých
2016-2026
srpen 2026
421
+17 proti červenci 2026 2018-2026
srpen 2026
2,7
−0,2 proti 2023
1486. z 3 296 obcí · lepší než 54 % · 94. z 143 podobně velkých
2020-2024
2024

Nezaměstnanost během roku

MPSV

Podíl nezaměstnaných osob po měsících

%
Podíl nezaměstnaných osob po měsících (%)
Rok ledúnobředubkvěčvnčvcsrpzářříjlispro
2016 5,89 5,75 5,72 5,58 5,12 5,25 5,63 5,71 5,44 5,22 5,19 5,41
2017 5,41 5,59 5,17 4,69 4,56 4,50 4,72 4,50 4,19 3,94 3,85 4,11
2018 4,28 4,24 4,24 3,70 3,70 3,61 3,71 3,96 3,60 3,78 3,89 4,26
2019 4,19 4,57 4,24 4,14 4,19 4,14 4,44 4,86 4,65 4,44 4,34 4,69
2020 5,01 4,79 4,92 5,68 5,65 5,50 5,51 5,56 5,53 5,36 5,11 5,31
2021 5,55 5,58 5,58 5,29 5,11 4,95 4,90 4,82 4,75 4,70 4,55 4,97
2022 5,06 4,60 4,43 4,08 4,17 4,18 4,18 4,32 4,27 4,31 4,29 4,84
2023 5,33 5,31 5,21 5,00 4,76 4,93 5,09 4,91 5,24 5,50 5,29 5,59
2025 5,88 5,86 5,91 5,63 5,53 5,53 5,85 5,69 5,67 5,87 5,75 6,01
2026 6,46 6,44 6,19 6,23 6,03 6,06 6,22 6,47 bez údaje bez údaje bez údaje bez údaje

Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu 15-64 let ke konci měsíce. Sezónní práce (stavebnictví, zemědělství, turistika) obvykle snižuje nezaměstnanost v létě a zvedá ji v zimě.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →

V roce 2025 bylo v Mohelnici registrováno 1 723 ekonomických subjektů, o 56 více než rok předtím.

1 723 subjektů
+56 proti 2024 2001-2025
2025
967 subjektů
+47 proti 2024 2010-2025
2025
56,1 %
+0,9 proti 2024
okres 60,2 · ČR 61,6
5117. z 6 257 obcí · lepší než 18 % · 122. z 143 podobně velkých
2010-2025
2025
17,9
okres 19,6 · ČR 17,1
5463. z 6 246 obcí · 132. z 143 podobně velkých
2001-2025
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026

Nejvíc podniků v Mohelnici působí v oboru zpracovatelský průmysl (13,1 %), následují ostatní činnosti a velkoobchod a maloobchod.

Vzniklo za 12 měsíců
72
Zaniklo za 12 měsíců
5
Má zaměstnance
31,2 %
z 866 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Zpracovatelský průmysl 232 13,1 %
  • Ostatní činnosti 223 12,6 %
  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 202 11,4 %
  • Profesní, vědecké a technické činnosti 201 11,4 %
  • Stavebnictví 158 9,0 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 112 6,3 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 93 5,3 %
  • Zemědělství, lesnictví, rybářství 82 4,6 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 61 3,5 %
  • Doprava a skladování 59 3,3 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 48 2,7 %
  • Vzdělávání 46 2,6 %
  • Ostatní 104 5,9 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 1 353 76,7 %
  • Společnost s ručením omezeným 176 10,0 %
  • Společenství vlastníků jednotek 80 4,5 %
  • Spolek 69 3,9 %
  • Pobočný spolek 18 1,0 %
  • Zahraniční fyzická osoba 18 1,0 %
  • Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem 11 0,6 %
  • Akciová společnost 8 0,5 %
  • Odborová organizace 7 0,4 %
  • Veřejná obchodní společnost 5 0,3 %
  • Ostatní 20 1,1 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 184 10,4 %
  • 3-10 let 404 22,9 %
  • 10-20 let 423 24,0 %
  • 20-30 let 345 19,5 %
  • Více než 30 let 409 23,2 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 596 33,8 %
  • 1-9 zaměstnanců 219 12,4 %
  • 10-49 zaměstnanců 41 2,3 %
  • 50-249 zaměstnanců 8 0,5 %
  • 250 a více zaměstnanců 2 0,1 %
  • Neuvedeno 899 50,9 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →

Při sčítání v roce 2021 bylo v Mohelnici 4 070 obydlených bytů.

2 213
srpen 2026
56
srpen 2026
1 654
+201 proti 2001 1869-2011
2011
4 070
sčítání 2021
2 587
sčítání 2021
1 149
sčítání 2021
184
sčítání 2021
3 711
sčítání 2021
1
sčítání 2021
3 098
sčítání 2021
Další ukazatele (5)
49
−15 proti 2023 2020-2024
2024
26
+10 proti 2023 2020-2024
2024
22
−17 proti 2023 2020-2024
2024
5,01
−1,68 proti 2023
okres 1,69 · ČR 2,78
1278. z 6 254 obcí · 17. z 143 podobně velkých
2020-2024
2024
2,5 %
okres 8,3 · ČR 13,4
3733. z 6 256 obcí · 109. z 143 podobně velkých
srpen 2026

Do počtu dokončených bytů se kromě rodinných a bytových domů počítají i nástavby, vestavby a byty v nebytových budovách - tady jde o 1 z 49 bytů.

V Mohelnici jsou 4 základní školy se 1 202 žáky a 2 mateřské školy s 322 dětmi.

946
sčítání 2021
2 399
sčítání 2021
1 110
sčítání 2021
12,2 %
ORP 11,3
2402. z 6 254 obcí · 90. z 143 podobně velkých
sčítání 2021
371
září 2026
1 850
září 2026
1 414
září 2026
1
září 2026
1 202
+37 proti 2023 2020-2024
2024

Školy se počítají jako samostatné subjekty, ne jako budovy nebo třídy - jeden subjekt často provozuje několik pracovišť.

Školy v obci

7 subjektů
  • Mateřská škola MŠ 231 · MŠ 120
  • Střední škola, Základní škola a MŠ MŠ 20 · SŠ 28 · ZŠ 130
  • Základní škola ZŠ 760 · ZŠ 960
  • SPŠ elektrotechniky a informatiky SŠ 670
  • Střední škola technická Mohelnice SŠ 550
  • Odborné učiliště a Praktická škola SŠ 166
  • Základní umělecká škola ZUŠ 565

Podle rejstříku škol MŠMT, stav k září 2026. Číslo je nejvyšší povolený počet dětí nebo žáků, ne skutečný stav.

Zdravotnictví

Téma zdravotnictví →

Zdravotnická zařízení v obci

50 míst péče
  • Praktický lékař 7
  • Dětský lékař 3
  • Zubní lékař 6
  • Gynekolog 2
  • Lékař specialista 18
  • Fyzioterapie 2
  • Domácí zdravotní péče 1
  • Ostatní 11

Ambulantní specialisté podle oboru

  • Angiologie 3
  • Urologie 3
  • Kardiologie 2
  • Neurologie 2
  • Ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí 2
  • Chirurgie 1
  • Dermatovenerologie 1
  • Endokrinologie a diabetologie 1
  • Gastroenterologie 1
  • Oftalmologie 1
  • Otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1
  • Pneumologie a ftizeologie 1
  • Psychiatrie 1
  • Radiologie a zobrazovací metody 1
  • Rehabilitační a fyzikální medicína 1

a dalších 2 oborů

Místa poskytování zdravotní péče podle registru NRPZS (ÚZIS). Jedno místo může sdílet víc lékařů, u specialistů se místo s více obory počítá u každého z nich. Lékárny tu nejsou - počítají se podle úřední evidence SÚKL níže.

Lékárny

4 lékárny
  • Lékárna 4
  • Otevřeno v sobotu 1
  • Otevřeno v neděli 1
  • Dr. Max LÉKÁRNA nám. Svobody 1022/2
  • Dr.Max LÉKÁRNA Družstevní 1417/37 · So, Ne
  • Lékárna Salve Nádražní 762/24
  • Lékárna Zdraví Okružní 591/10

Podle seznamu lékáren SÚKL. Výdejna je odloučené pracoviště lékárny s kratší otevírací dobou. „So“ a „Ne“ znamenají otevřeno o víkendu podle pracovní doby nahlášené SÚKL.

Volby a politika

Téma volby a politika →
70,2 %
+5,3 proti 2021
okres 69,6 · ČR 69,0
4247. z 6 254 obcí · lepší než 32 % · 58. z 143 podobně velkých
2002-2025
2025
69,5 %
+5,0 proti 2018
okres 70,0 · ČR 70,3
4814. z 6 254 obcí · lepší než 23 % · 90. z 143 podobně velkých
2013-2023
2023
29,8 %
−3,9 proti 2020
okres 32,1 · ČR 33,3
5222. z 6 253 obcí · lepší než 16 % · 112. z 143 podobně velkých
2000-2024
2024
51,7 %
+7,7 proti 2022
okres 49,9 · ČR 48,1
4615. z 6 249 obcí · lepší než 26 % · 37. z 143 podobně velkých
2002-2026
2026
35,0 %
+9,0 proti 2019
okres 35,4 · ČR 36,8
4485. z 6 254 obcí · lepší než 28 % · 87. z 143 podobně velkých
2004-2024
2024
21,9 %
+6,0 proti 2020
okres 20,0
1293. z 2 184 obcí · lepší než 40 % · 30. z 44 podobně velkých
2026

Zastoupení v Senátu

Obec patří do senátního obvodu č. 66 - Litovel. Senátoři se volí na šest let a Senát se obnovuje po třetinách, takže se tu nevolí při každých volbách.

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 51,7 %
SNK: 37,0 % SNK: 26,8 % MY+NK: 13,1 % ANO+NK: 11,3 % SNK: 4,9 % KDU-ČSL+NK: 4,9 % Ostatní: 2,0 %
  • SNK 37,0 %
  • SNK 26,8 %
  • MY+NK 13,1 %
  • ANO+NK 11,3 %
  • SNK 4,9 %
  • KDU-ČSL+NK 4,9 %
  • ODS+NK 2,0 %

75 249 platných hlasů · 13 okrsků

Senát 2026 - 1. kolo

účast 42,9 %
Martin Škurek: 48,1 % Michael Kohajda: 26,1 % Marek Ošťádal: 18,1 % Pavel Jelínek: 7,0 % Zdeněk Beil: 0,6 %

3 093 platných hlasů · 13 okrsků · odchylka proti kraji

Senát 2026 - 2. kolo

účast 21,9 %
Martin Škurek: 53,4 % Marek Ošťádal: 46,6 %

1 654 platných hlasů · 13 okrsků · odchylka proti kraji

Sněmovna 2025

účast 70,2 %
ANO: 41,4 % SPOLU: 17,9 % SPD: 9,7 % STAN: 8,3 % Piráti: 7,2 % AUTO: 7,1 % Ostatní: 8,5 %

5 169 platných hlasů · 13 okrsků · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 35,0 %
ANO: 33,5 % KDU+ODS+TOP 09: 15,6 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 12,0 % AUTO+PŘÍSAHA: 10,3 % STAN+SLK: 6,9 % SPD+Trikolora: 6,0 % Ostatní: 15,8 %
  • ANO 33,5 % +3,9
  • KDU+ODS+TOP 09 15,6 % -2,9
  • ČSNS+KSČM+SD-SN 12,0 % +0,8
  • AUTO+PŘÍSAHA 10,3 % +0,1
  • STAN+SLK 6,9 % -0,7
  • SPD+Trikolora 6,0 % -1,2
  • Piráti 4,6 % -0,1
  • PRO2022+SVPROZS 2,7 % +0,2
  • Ostatní (20) 8,6 %

2 565 platných hlasů · 13 okrsků · odchylka proti kraji

Kraje 2024

účast 29,8 %
ANO: 45,9 % STAN+SNK ED: 12,7 % Svo+SPD+Tri+PRO: 9,3 % ODS: 7,1 % KDU+Zel+Nes+TOP: 6,6 % ČSNS+KSČM+ČSSD: 6,1 % Ostatní: 12,3 %
  • ANO 45,9 % +5,5
  • STAN+SNK ED 12,7 % -2,6
  • Svo+SPD+Tri+PRO 9,3 % +0,1
  • ODS 7,1 % -1,5
  • KDU+Zel+Nes+TOP 6,6 % -3,1
  • ČSNS+KSČM+ČSSD 6,1 % -0,2
  • SOCDEM+SproK 5,0 % +3,2
  • Piráti+ProOl 3,1 % -1,3
  • Ostatní (5) 4,1 %

2 196 platných hlasů · 13 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 68,1 %
Andrej Babiš: 41,7 % Petr Pavel: 26,4 % Danuše Nerudová: 13,4 % Jaroslav Bašta: 7,0 % Pavel Fischer: 6,0 % Marek Hilšer: 3,4 % Ostatní: 2,2 %
  • Andrej Babiš 41,7 % +2,1
  • Petr Pavel 26,4 % -3,2
  • Danuše Nerudová 13,4 % -0,4
  • Jaroslav Bašta 7,0 % +1,3
  • Pavel Fischer 6,0 % -0,8
  • Marek Hilšer 3,4 % +0,8
  • Karel Diviš 1,5 % 0,0
  • Tomáš Zima 0,7 % +0,1

4 993 platných hlasů · 13 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 69,5 %
Andrej Babiš: 51,3 % Petr Pavel: 48,7 %
  • Andrej Babiš 51,3 % +3,1
  • Petr Pavel 48,7 % -3,1

5 090 platných hlasů · 13 okrsků · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

21 mandátů

SNK

9 mandátů · 37,0 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Jana Kubíčková 58 1. 1 975
Eva Strupková 56 3. 1 568
Ing. Michal Straka 38 2. 1 497
Ing. Pavel Bílek 36 4. 1 423
Adéla Hulmanová 48 5. 1 444
Ing. Richard Huf 66 6. 1 364
MUDr. Jitka Zdráhalová, MBA 39 7. 1 431
Mgr. Jakub Havlíček 35 8. 1 362
Mgr. Hana Peškarová 53 9. 1 327

Mohelnice srdcem

SNK

7 mandátů · 26,8 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Pavel Kuba 62 1. 1 122
Mgr. Petr Erneker 50 2. 1 076
Mgr. Pavel Grünwald 47 4. 1 076
Aleš Heidenreich 62 3. 1 070
MDDr. Zdeněk Ambrož 38 6. 1 069
Miroslav Konečný 61 5. 959
Mgr. Miloš Kopa 51 7. 973

Mohelnická demokracie

MY+NK

3 mandáty · 13,1 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Tadeáš Bača 26 1. 858
Mgr. Jaroslav Rozsíval 50 5. 549
Bc. Kateřina Bílková 53 4. 541

Za naši Mohelnici a přidružené obce

ANO+NK

2 mandáty · 11,3 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
JUDr. Martin Škurek 42 4. 649
JUDr. Martin Budiš 42 3. 615

ANO 2011 a nezávislí

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Sociální situace

Téma sociální situace →
330
září 2026
1 426
září 2026
11 b.
0 proti 2023 2016-2024
2024
33,4 ‰
okres 44,9 · ČR 76,0
3242. z 6 101 obcí · lepší než 46 % · 45. z 143 podobně velkých
září 2026

Zařízení sociálních služeb

3 zařízení · 2024
  • Stacionáře denní 1
  • Domovy pro seniory 1
  • Nízkoprahová zařízení pro děti a mládež 1

Podle registru poskytovatelů sociálních služeb (ČSÚ, MPSV). Počítá se zařízení, ne kapacita.

1 309 osob
sčítání 2021
981 osob
sčítání 2021
6 107 osob
sčítání 2021
4 798 osob
sčítání 2021
3 992 osob
sčítání 2021

Dojížďka za prací a do školy

sčítání 2021

Kam se vyjíždí

Do jiných obcí vyjíždí 1 283 lidí.

Odkud se přijíždí

Z jiných obcí dojíždí 6 107 lidí.

Údaje jsou ze Sčítání 2021 a zachycují stav ke dni sčítání 26. března 2021, kdy část lidí pracovala z domova. Směry jsou jen mezi obcemi Česka, počet vyjíždějících výš zahrnuje i cesty do ciziny.

1 920
+869 proti 2024 2023-2025
2025
86,8 %
+39,3 proti 2024
okres 60,0 · ČR 73,4
2901. z 6 256 obcí · lepší než 53 % · 86. z 143 podobně velkých
2023-2025
2025

Cestovní ruch

Téma cestovní ruch →

V Mohelnici jsou 4 ubytovací zařízení s 366 lůžky.

Kulturní památky

44
  • hřbitovní kostel sv. Stanislava
  • kostel sv. Maří Magdaleny · Studená Loučka
  • kostel sv. Tomáše Canterburského s Mariánským sloupem
  • muzeum
  • městské opevnění
  • kaple · Květín
  • kaple Nejsvětější Trojice · Podolí
  • kaple sv. Leonarda/Linharta
  • kaple sv. Marka
  • kaple sv. Petra a Pavla
  • kaple sv. Šebestiána
  • kašna
  • mariánský sloup
  • pohřebiště kultury lužické
  • slovanská a keltská osada, archeologické stopy
  • tvrz Kobylků z Kobylího · Podolí

Dále 28 staveb bez vlastního jména: městský dům (5), boží muka (4), činžovní dům (3), měšťanský dům (3), sloup se sochou panny marie (2), socha sv. jana nepomuckého, kříž, venkovská usedlost a další.

Životní prostředí

Téma životní prostředí →
421 kg
+111 proti 2023
okres 458 · ČR 414
4218. z 6 254 obcí · lepší než 32 % · 100. z 143 podobně velkých
2021-2024
2024
176 kg
−8 proti 2023
okres 175 · ČR 205
2767. z 6 254 obcí · lepší než 55 % · 75. z 143 podobně velkých
2021-2024
2024
69 kg
+13 proti 2023
okres 65 · ČR 69
2506. z 6 254 obcí · lepší než 59 % · 57. z 143 podobně velkých
2021-2024
2024
4 122,5 t
+1 148,6 proti 2023 2021-2024
2024
1 718,6 t
−41,1 proti 2023 2021-2024
2024
284,3 t
+284,3 proti 2023 2021-2024
2024
242,1 t
+242,1 proti 2023 2021-2024
2024
56,4 %
+8,6 proti 2023
ORP 58,0
1845. z 6 258 obcí · lepší než 70 % · 47. z 143 podobně velkých
2021-2024
2024
679,5 t
+141,4 proti 2023 2021-2024
2024
Další ukazatele (7)
255,1 t
+31,1 proti 2023 2021-2024
2024
201,3 t
+19,4 proti 2023 2021-2024
2024
151,6 t
+26,6 proti 2023 2021-2024
2024
71,5 t
+64,3 proti 2023 2021-2024
2024
1 126,1 t
+487,7 proti 2023 2021-2024
2024
67,5 t
+29,7 proti 2023 2021-2024
2024
0,0 t
2024

Památné stromy a příroda

1 strom
  • Dub na návsi (císařský)

Podle Ústředního seznamu ochrany přírody (AOPK ČR). U skupin stromů je uvedený počet stromů.

Data po letech

26 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2025 9 886 4 881 5 005 85 97 -12 506 390 116 104
2024 9 782 4 812 4 970 97 105 -8 583 365 218 210
2023 9 572 4 698 4 874 90 96 -6 441 287 154 148
2022 9 424 4 669 4 755 103 96 7 515 201 314 321
2021 9 103 4 502 4 601 93 122 -29 248 204 44 15
2020 9 255 4 560 4 695 104 108 -4 219 194 25 21
2019 9 234 4 580 4 654 - - - - - - -
2018 9 189 4 556 4 633 - - - - - - -
2017 9 223 4 573 4 650 - - - - - - -
2016 9 232 4 573 4 659 - - - - - - -
2015 9 245 4 571 4 674 - - - - - - -
2014 9 317 4 612 4 705 - - - - - - -
2013 9 385 4 635 4 750 - - - - - - -
2012 9 460 4 669 4 791 - - - - - - -
2011 9 516 4 699 4 817 - - - - - - -
2010 9 563 4 707 4 856 - - - - - - -
2009 9 615 4 736 4 879 - - - - - - -
2008 9 628 4 733 4 895 - - - - - - -
2007 9 700 4 768 4 932 - - - - - - -
2006 9 739 4 785 4 954 - - - - - - -
2005 9 734 4 785 4 949 - - - - - - -
2004 9 731 4 782 4 949 - - - - - - -
2003 9 742 4 776 4 966 - - - - - - -
2002 9 768 4 817 4 951 - - - - - - -
2001 9 812 4 837 4 975 - - - - - - -
2000 9 977 4 953 5 024 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi 6 258 obcemi Česka drží Mohelnice 134. místo podle počtu obyvatel.

Mezi obcemi okresu

3. z 78

Mezi všemi obcemi

134. z 6 258

percentil 98. - 98 % území je menších

Velikostní skupina

5 000 až 9 999 obyvatel

Stupeň urbanizace: menší město a předměstí (DEGURBA, ČSÚ).

Takových obcí je v Česku 143. Pořadí „mezi podobně velkými" u ukazatelů se počítá v téhle skupině (velikostní skupiny obcí podle ČSÚ).

Proti obcím stejné velikosti

  • Průměrný věk obec 43,1 let medián 44,0 let
  • Děti 0-14 let obec 15,3 % medián 14,5 %
  • Senioři 65+ obec 21,0 % medián 22,1 %
  • Nezaměstnanost obec 6,47 % medián 4,61 %
  • Subjektů na 100 ob. obec 17,9 medián 21,7
  • Bytů na 1 000 ob. obec 5,01 medián 1,77
  • Příjmy na obyvatele obec 46 080 Kč medián 40 300 Kč

Medián (čárka) je prostřední hodnota skupiny (obce od 5 000 do 9 999 obyvatel): polovina obcí má vyšší, polovina nižší. Světlý pás ukazuje, kde leží prostřední polovina obcí skupiny. Vždy za stejné období jako údaj obce.

Podobně velké obce v kraji

Správní obvod

Mohelnice

Obec s rozšířenou působností, kam se chodí pro občanku, řidičák nebo stavební povolení.

Části obce 8

Křemačov · Květín · Libivá · Mohelnice · Podolí · Řepová · Studená Loučka · Újezd

Zdroje dat: AOPK ČR · ČSÚ · ČTÚ · ČÚZK · Exekutorská komora ČR · Ministerstvo financí · Ministerstvo životního prostředí · MMR ČR · MPSV · MŠMT · NPÚ · SÚKL · ÚZIS · Volby.cz · zdroje dat a licence