Obec

Malá Morava

Okres Šumperk · Kraj Olomoucký kraj · Web www.obecmalamorava.cz

Obyvatel 2025 511
Rozloha
68,28 km²
Hustota
7,5 ob./km²dopočet
Do okresního města
17,8 kmvzdušně
Do krajského města
63,6 kmvzdušně
Kód RÚIAN
540331
Poloha
50,0991, 16,8297

Malá Morava je obec v okrese Šumperk v Olomouckém kraji s hustotou zalidnění 7,5 obyvatel na km², což je několikanásobně méně než v Česku. Katastr obce o rozloze 68,28 km² zahrnuje devět částí, mezi nimi například Křivou Vodu, Vysoký Potok a Zlatý Potok. Obec leží 17,8 km od okresního města a 63,6 km od krajského města.

V obci je jedna mateřská škola s 15 žáky. Nejvíc podniků působí v zemědělství, lesnictví a rybářství, dále v ubytování, stravování a pohostinství a ve stavebnictví. V obci je vodovod, kanalizace s čistírnou odpadních vod, kulturní dům a kostel. Lesní půda tvoří 58,2 % rozlohy, zatímco zemědělská půda zabírá 36,3 %.

Počet obyvatel kolísá, v roce 2025 jich je 511, což je o 2 více než v roce 2024. Přirozený přírůstek je záporný, ale meziročně se zvýšil o 4 osoby. Saldo migrace kolísá, v roce 2025 je kladné o 6 osob, což je pokles oproti předchozímu roku. Daňové příjmy obce od roku 2020 rostou, v roce 2025 dosáhly 17 847 tisíc korun.

Schválený rozpočet 2026 25,4 mil. příjmy 27,0 mil. výdaje −1,6 mil. saldo Struktura rozpočtu →

Vývoj počtu obyvatel

2000-2025
500 526 553 579 605 2000 2000: 582 obyvatel 2001: 596 obyvatel 2002: 595 obyvatel 2003: 589 obyvatel 2004 2004: 584 obyvatel 2005: 585 obyvatel 2006: 574 obyvatel 2007: 568 obyvatel 2008 2008: 565 obyvatel 2009: 580 obyvatel 2010: 575 obyvatel 2011: 545 obyvatel 2012 2012: 528 obyvatel 2013: 525 obyvatel 2014: 510 obyvatel 2015: 513 obyvatel 2016 2016: 520 obyvatel 2017: 513 obyvatel 2018: 526 obyvatel 2019: 526 obyvatel 2020 2020: 519 obyvatel 2021: 514 obyvatel 2022: 520 obyvatel 2023: 509 obyvatel 2024: 509 obyvatel 2025 2025: 511 obyvatel

Obec Malá Morava má 511 obyvatel a je 48. největší z 78 obcí okresu. Za poslední rok jich přibylo o 0,4 %. Od okresního města je vzdálená 18 km vzdušnou čarou a rozkládá se na 68,28 km² a skládá se ze 9 částí. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 152 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 9,5 % obyvatel starších patnácti let. Podíl nezaměstnaných byl 6,21 % a rozpočtové příjmy vycházejí na 57 531 Kč na obyvatele. Průměrná rychlost internetu v okrese Šumperk je 44,2 Mb/s pro stahování a 18,5 Mb/s pro odesílání, odezva 24 ms podle měření na rychlost.cz.

Metodika

Obec v číslech za 10 let

2015-2025
Ukazatel Tehdy Teď Změna Vývoj
Obyvatelé 513 2015 511 2025 −0,4 % zhruba beze změny
Průměrný věk 42,6 let 2015 44,1 let 2025 +1,5 let nárůst
Podíl lidí nad 65 let 19,1 % 2015 20,9 % 2025 +1,8 p. b. nárůst
Dokončené byty 1 2020 2 2024 4 celkem za období
Aktivní ekonomické subjekty 55 subjektů 2015 91 subjektů 2025 +65,5 % nárůst
Podíl nezaměstnaných 9,82 % 2020 5,86 % 2024 −4,0 p. b. pokles
Příjmy rozpočtu na obyvatele v běžných cenách 32 795 Kč 2020 57 531 Kč 2025 +75,4 % nárůst

Srovnává se první rok s daty v posledních deseti letech s posledním rokem; u dokončených bytů je změna součet za celé období. Peněžní údaje jsou v běžných cenách, bez očištění o inflaci.

Vývoj v čase

7 grafů

Narození a zemřelí

Narození Zemřelí

0 4 9 13 17 2020 - Narození: 8 2020 - Zemřelí: 8 2021 - Narození: 1 2021 - Zemřelí: 16 2022 - Narození: 6 2022 - Zemřelí: 11 2023 - Narození: 5 2023 - Zemřelí: 13 2024 - Narození: 0 2024 - Zemřelí: 8 2025 - Narození: 2 2025 - Zemřelí: 6 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Stěhování

Přistěhovalí Vystěhovalí

0 7 14 21 28 2020 - Přistěhovalí: 2 2020 - Vystěhovalí: 9 2021 - Přistěhovalí: 18 2021 - Vystěhovalí: 10 2022 - Přistěhovalí: 26 2022 - Vystěhovalí: 15 2023 - Přistěhovalí: 17 2023 - Vystěhovalí: 20 2024 - Přistěhovalí: 23 2024 - Vystěhovalí: 15 2025 - Přistěhovalí: 25 2025 - Vystěhovalí: 19 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Přirozený přírůstek a saldo stěhování

Přirozený přírůstek Saldo stěhování

-18 -10 -2 6 14 2020 Přirozený přírůstek: 0 Saldo stěhování: -7 2021 Přirozený přírůstek: -15 Saldo stěhování: 8 2022 Přirozený přírůstek: -5 Saldo stěhování: 11 2023 Přirozený přírůstek: -8 Saldo stěhování: -3 2024 Přirozený přírůstek: -8 Saldo stěhování: 8 2025 Přirozený přírůstek: -4 Saldo stěhování: 6 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Sňatky a rozvody

Sňatky Rozvody

0,0 0,8 1,7 2,5 3,3 2022 Sňatky: 2 Rozvody: 3 2023 Sňatky: 1 Rozvody: 0 2024 Sňatky: 2 Rozvody: 0 2022 2023 2024

Obyvatelé při sčítání lidu 1869-2011

v hranicích obce z roku 2011
0 1 134 2 268 3 402 4 536 1869 - Obyvatel při sčítání: 4 124 1880 - Obyvatel při sčítání: 4 200 1890 - Obyvatel při sčítání: 4 094 1900 - Obyvatel při sčítání: 3 744 1910 - Obyvatel při sčítání: 3 585 1921 - Obyvatel při sčítání: 3 297 1930 - Obyvatel při sčítání: 3 139 1950 - Obyvatel při sčítání: 1 277 1961 - Obyvatel při sčítání: 1 148 1970 - Obyvatel při sčítání: 894 1980 - Obyvatel při sčítání: 701 1991 - Obyvatel při sčítání: 608 2001 - Obyvatel při sčítání: 588 2011 - Obyvatel při sčítání: 547 1869 1890 1910 1930 1961 1980 2001 2011

Rozpočet

tis. Kč

Příjmy Výdaje

0 7 938 15 875 23 813 31 750 2020 - Příjmy: 17 021 2020 - Výdaje: 14 556 2021 - Příjmy: 18 979 2021 - Výdaje: 20 049 2022 - Příjmy: 19 501 2022 - Výdaje: 25 721 2023 - Příjmy: 24 752 2023 - Výdaje: 20 658 2024 - Příjmy: 22 332 2024 - Výdaje: 28 318 2025 - Příjmy: 29 398 2025 - Výdaje: 28 374 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Nezaměstnanost

%
5 6 8 9 10 2020 Podíl nezaměstnaných: 9,82 2021 Podíl nezaměstnaných: 7,74 2022 Podíl nezaměstnaných: 5,64 2023 Podíl nezaměstnaných: 8,02 2024 Podíl nezaměstnaných: 5,86 2020 2021 2022 2023 2024

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →

V roce 2025 se v Malé Moravě narodily 2 děti a zemřelo 6 lidí.

511
+2 proti 2024 2000-2025
2025
267
−5 proti 2024 2000-2025
2025
244
+7 proti 2024 2000-2025
2025
7,5 ob./km²
0 proti 2024
okres 90,5 · ČR 138,4
6197. z 6 258 obcí · 1382. z 1 383 podobně velkých
2020-2025
2025
47,7 %
+1,2 proti 2024
okres 50,8 · ČR 50,8
4999. z 6 254 obcí · 1201. z 1 383 podobně velkých
2000-2025
2025
44,1 let
+0,6 proti 2024
okres 44,5 · ČR 43,3
2106. z 6 254 obcí · 350. z 1 383 podobně velkých
2000-2025
2025
20,9 %
+0,7 proti 2024
okres 23,3 · ČR 20,8
2888. z 6 254 obcí · 533. z 1 383 podobně velkých
2000-2025
2025
12,9 %
−0,8 proti 2024
okres 14,6 · ČR 15,1
5237. z 6 254 obcí · 1256. z 1 383 podobně velkých
2000-2025
2025
162,1
+15,0 proti 2024
okres 160,2 · ČR 138,0
1620. z 6 249 obcí · 235. z 1 383 podobně velkých
2000-2025
2025
66,1 %
+0,1 proti 2024
okres 62,1 · ČR 64,1
1324. z 6 254 obcí · 256. z 1 383 podobně velkých
2000-2025
2025
Další ukazatele (24)
504
+1 proti 2024 2000-2025
2025
515
sčítání 2021
547
−41 proti 2001 1869-2011
2011
242
sčítání 2021
161
sčítání 2021
73
sčítání 2021
39
sčítání 2021
219
sčítání 2021
136
sčítání 2021
27
sčítání 2021
2
+2 proti 2024 2020-2025
2025
2
+2 proti 2024 2020-2025
2025
25
+2 proti 2024 2020-2025
2025
0
0 proti 2023 2022-2024
2024
6
−2 proti 2024 2020-2025
2025
2
+1 proti 2023 2022-2024
2024
19
+4 proti 2024 2020-2025
2025
6
−2 proti 2024 2020-2025
2025
4,0 ‰
+4,0 proti 2024
okres 7,2 · ČR 7,1
4733. z 6 254 obcí · 1101. z 1 383 podobně velkých
2020-2025
2025
3,9 ‰
+3,9 proti 2024
okres -5,2 · ČR 0,6
2701. z 6 254 obcí · 616. z 1 383 podobně velkých
2020-2025
2025
0,0 ‰
0 proti 2023
okres 1,7
2022-2024
2024
4,0 ‰
+2,0 proti 2023
okres 4,0
2022-2024
2024
11,9 ‰
−4,0 proti 2024
okres 11,2 · ČR 10,4
1936. z 6 254 obcí · 374. z 1 383 podobně velkých
2020-2025
2025

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 31,1 % lidí (160 z 515), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 514 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 515.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
263
51,1 % obyvatel
Ženy
252
48,9 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
152
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % 6 % 6 % Muži 90+ let: 2 (0,4 %) Ženy 90+ let: 3 (0,6 %) 90+ Muži 85-89 let: 2 (0,4 %) Ženy 85-89 let: 1 (0,2 %) 85-89 Muži 80-84 let: 2 (0,4 %) Ženy 80-84 let: 7 (1,4 %) 80-84 Muži 75-79 let: 11 (2,1 %) Ženy 75-79 let: 13 (2,5 %) 75-79 Muži 70-74 let: 20 (3,9 %) Ženy 70-74 let: 20 (3,9 %) 70-74 Muži 65-69 let: 20 (3,9 %) Ženy 65-69 let: 25 (4,9 %) 65-69 Muži 60-64 let: 21 (4,1 %) Ženy 60-64 let: 9 (1,8 %) 60-64 Muži 55-59 let: 18 (3,5 %) Ženy 55-59 let: 7 (1,4 %) 55-59 Muži 50-54 let: 19 (3,7 %) Ženy 50-54 let: 23 (4,5 %) 50-54 Muži 45-49 let: 21 (4,1 %) Ženy 45-49 let: 19 (3,7 %) 45-49 Muži 40-44 let: 28 (5,4 %) Ženy 40-44 let: 18 (3,5 %) 40-44 Muži 35-39 let: 9 (1,8 %) Ženy 35-39 let: 12 (2,3 %) 35-39 Muži 30-34 let: 13 (2,5 %) Ženy 30-34 let: 18 (3,5 %) 30-34 Muži 25-29 let: 13 (2,5 %) Ženy 25-29 let: 8 (1,6 %) 25-29 Muži 20-24 let: 10 (1,9 %) Ženy 20-24 let: 10 (1,9 %) 20-24 Muži 15-19 let: 15 (2,9 %) Ženy 15-19 let: 15 (2,9 %) 15-19 Muži 10-14 let: 7 (1,4 %) Ženy 10-14 let: 21 (4,1 %) 10-14 Muži 5-9 let: 20 (3,9 %) Ženy 5-9 let: 11 (2,1 %) 5-9 Muži 0-4 let: 12 (2,3 %) Ženy 0-4 let: 12 (2,3 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Obce a území

Téma obce a území →

Lesní pozemky pokrývají 58,2 % katastru Malé Moravy.

68,28 km²
0 proti 2024
2025
36,3 %
0 proti 2024
okres 42,3 · ČR 53,1
5506. z 6 258 obcí · 1231. z 1 383 podobně velkých
1993-2025
2025
58,2 %
0 proti 2024
okres 48,8 · ČR 34,0
560. z 6 258 obcí · lepší než 91 % · 120. z 1 383 podobně velkých
1993-2025
2025
0,80 %
0 proti 2024
okres 1,04 · ČR 2,18
3893. z 6 258 obcí · 855. z 1 383 podobně velkých
1993-2025
2025
0,45 %
0 proti 2024
okres 1,24 · ČR 1,73
6068. z 6 258 obcí · 1366. z 1 383 podobně velkých
1993-2025
2025
9
2025

Využití území a vybavenost

2025

Využití území

  • Orná půda 499 7,3 %
  • Zahrady 7 0,1 %
  • Trvalé travní porosty 1 973 28,9 %
  • Lesní půda 3 972 58,2 %
  • Vodní plochy 55 0,8 %
  • Zastavěné plochy 30 0,4 %
  • Ostatní plochy 292 4,3 %

Celkem 6 828 ha

Co v obci je

  • Vodovod
  • Kanalizace
  • Kanalizace s ČOV
  • Kulturní dům
  • Kostel

5 z 12 sledovaných položek

Veřejné finance

Téma veřejné finance →

Rozpočtové příjmy Malé Moravy byly v roce 2025 29 mil. Kč, v přepočtu 57 531 Kč na obyvatele.

0 tis. Kč
0 proti 2024 2012-2025
2025
9 356 662 Kč
okres 9 299 765 113 · ČR 600 469 124 785
2882. z 6 258 obcí · 724. z 1 383 podobně velkých
2023
17 847 tis. Kč
+469 proti 2024 2020-2025
2025
5 366 tis. Kč
+4 654 proti 2024 2020-2025
2025
29 398 tis. Kč
+7 066 proti 2024 2020-2025
2025
1 025 tis. Kč
+7 011 proti 2024 2020-2025
2025
28 374 tis. Kč
+55 proti 2024 2020-2025
2025
0 Kč
0 proti 2024
okres 5 038 · ČR 5 825
1. z 6 247 obcí · 1. z 1 383 podobně velkých
2012-2025
2025
18,3 %
+15,1 proti 2024
okres 18,8 · ČR 18,9
1584. z 6 253 obcí · 332. z 1 383 podobně velkých
2020-2025
2025
Další ukazatele (3)
18 310 Kč
okres 78 295 · ČR 79 370
2721. z 6 254 obcí · 609. z 1 383 podobně velkých
2023
57 531 Kč
+13 657 proti 2024
okres 39 442 · ČR 48 930
563. z 6 253 obcí · 113. z 1 383 podobně velkých
2020-2025
2025
55 526 Kč
−109 proti 2024
okres 39 875 · ČR 47 568
814. z 6 253 obcí · 154. z 1 383 podobně velkých
2020-2025
2025

Práce a ekonomika

Téma práce a ekonomika →

Ke konci srpna 2026 byl podíl nezaměstnaných osob v Malé Moravě 6,21 %, o 0,89 procentního bodu méně než měsíc předtím.

6,21 %
−0,89 proti červenci 2026
okres 5,50 · ČR 5,05
5229. z 6 254 obcí · lepší než 16 % · 1237. z 1 383 podobně velkých
2016-2026
srpen 2026
24
−1 proti červenci 2026 2018-2026
srpen 2026
9,5
−16,5 proti 2023
2674. z 3 296 obcí · lepší než 18 % · 687. z 904 podobně velkých
2020-2024
2024

Nezaměstnanost během roku

MPSV

Podíl nezaměstnaných osob po měsících

%
Podíl nezaměstnaných osob po měsících (%)
Rok ledúnobředubkvěčvnčvcsrpzářříjlispro
2016 13,58 13,58 12,14 11,56 8,43 8,72 8,43 9,88 9,01 8,72 10,47 13,08
2017 13,08 13,08 11,34 9,30 7,87 7,00 7,58 8,75 8,75 9,33 10,20 12,83
2018 13,41 11,95 13,12 10,79 9,42 8,21 9,73 9,42 7,90 6,69 6,69 8,21
2019 8,82 9,12 9,42 6,99 6,14 4,60 4,60 5,22 3,07 2,76 4,29 6,14
2020 6,14 6,75 7,06 8,28 7,98 6,14 6,44 5,83 6,75 7,67 8,28 9,82
2021 11,04 11,04 12,58 9,82 8,71 8,71 7,42 7,10 7,42 7,10 7,42 7,74
2022 6,77 6,77 7,42 5,81 5,64 5,02 3,76 4,70 4,39 3,45 4,08 5,64
2023 6,90 6,58 6,90 6,58 5,96 4,39 3,45 3,76 5,02 5,33 6,48 8,03
2025 7,41 7,41 6,79 7,10 6,85 6,55 6,55 7,14 7,44 8,93 8,63 8,93
2026 9,23 9,23 7,74 7,44 7,10 6,51 7,10 6,21 bez údaje bez údaje bez údaje bez údaje

Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu 15-64 let ke konci měsíce. Sezónní práce (stavebnictví, zemědělství, turistika) obvykle snižuje nezaměstnanost v létě a zvedá ji v zimě.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →

V roce 2025 bylo v Malé Moravě registrováno 142 ekonomických subjektů.

142 subjektů
0 proti 2024 2001-2025
2025
91 subjektů
−2 proti 2024 2010-2025
2025
64,1 %
−1,4 proti 2024
okres 60,2 · ČR 61,6
2511. z 6 257 obcí · lepší než 59 % · 570. z 1 383 podobně velkých
2010-2025
2025
26,8
okres 19,6 · ČR 17,1
1119. z 6 246 obcí · 177. z 1 383 podobně velkých
2001-2025
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026

Nejvíc podniků v Malé Moravě působí v oboru zemědělství, lesnictví, rybářství (20,4 %), následují ubytování, stravování a pohostinství a stavebnictví.

Vzniklo za 12 měsíců
4
Zaniklo za 12 měsíců
0
Má zaměstnance
26,9 %
z 78 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Zemědělství, lesnictví, rybářství 28 20,4 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 17 12,4 %
  • Stavebnictví 17 12,4 %
  • Zpracovatelský průmysl 15 10,9 %
  • Ostatní činnosti 14 10,2 %
  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 11 8,0 %
  • Profesní, vědecké a technické činnosti 7 5,1 %
  • Veřejná správa a obrana; povinné sociální zabezpečení 2 1,5 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 2 1,5 %
  • Peněžnictví a pojišťovnictví 2 1,5 %
  • Vzdělávání 2 1,5 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 2 1,5 %
  • Ostatní 2 1,5 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 104 75,9 %
  • Spolek 12 8,8 %
  • Společnost s ručením omezeným 11 8,0 %
  • Zahraniční fyzická osoba 4 2,9 %
  • Pobočný spolek 2 1,5 %
  • Obec 1 0,7 %
  • Honební společenstvo 1 0,7 %
  • Nadace 1 0,7 %
  • Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem 1 0,7 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 9 6,6 %
  • 3-10 let 38 27,7 %
  • 10-20 let 32 23,4 %
  • 20-30 let 24 17,5 %
  • Více než 30 let 34 24,8 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 57 41,6 %
  • 1-9 zaměstnanců 18 13,1 %
  • 10-49 zaměstnanců 3 2,2 %
  • Neuvedeno 59 43,1 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →

Při sčítání v roce 2021 bylo v Malé Moravě 214 obydlených bytů.

397
0 proti srpnu 2026
říjen 2026
158
0 proti srpnu 2026
říjen 2026
201
+11 proti 2001 1869-2011
2011
214
sčítání 2021
42
sčítání 2021
91
sčítání 2021
45
sčítání 2021
126
sčítání 2021
1
sčítání 2021
1
sčítání 2021
Další ukazatele (5)
2
+2 proti 2023 2020-2024
2024
3,93
+3,93 proti 2023
okres 1,69 · ČR 2,78
1747. z 6 254 obcí · 406. z 1 383 podobně velkých
2020-2024
2024
39,8 %
0 proti srpnu 2026
okres 8,3 · ČR 13,4
369. z 6 256 obcí · 76. z 1 383 podobně velkých
říjen 2026

V Malé Moravě je jedna mateřská škola s 15 dětmi.

41
sčítání 2021
71
sčítání 2021
109
sčítání 2021
9,5 %
ORP 12,8
3991. z 6 254 obcí · 943. z 1 383 podobně velkých
sčítání 2021
0
září 2026
0
září 2026
0
září 2026
0
září 2026

Školy se počítají jako samostatné subjekty, ne jako budovy nebo třídy - jeden subjekt často provozuje několik pracovišť.

Zdravotnictví

Téma zdravotnictví →

Volby a politika

Téma volby a politika →
67,6 %
+3,8 proti 2021
okres 69,6 · ČR 69,0
5102. z 6 254 obcí · lepší než 18 % · 1170. z 1 383 podobně velkých
2002-2025
2025
68,1 %
+0,8 proti 2018
okres 70,0 · ČR 70,3
5220. z 6 254 obcí · lepší než 16 % · 1189. z 1 383 podobně velkých
2013-2023
2023
31,7 %
−8,6 proti 2020
okres 32,1 · ČR 33,3
4688. z 6 253 obcí · lepší než 25 % · 995. z 1 383 podobně velkých
2000-2024
2024
65,9 %
−2,2 proti 2022
okres 49,9 · ČR 48,1
1920. z 6 249 obcí · lepší než 69 % · 363. z 1 383 podobně velkých
2002-2026
2026
41,3 %
+8,9 proti 2019
okres 35,4 · ČR 36,8
2187. z 6 254 obcí · lepší než 65 % · 321. z 1 383 podobně velkých
2004-2024
2024
18,6 %
ORP 23,3
2024

Zastoupení v Senátu

Obec patří do senátního obvodu č. 65 - Šumperk. Senátoři se volí na šest let a Senát se obnovuje po třetinách, takže se tu nevolí při každých volbách.

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 65,9 %
SNK: 79,9 % SNK: 20,1 %
  • SNK 79,9 %
  • SNK 20,1 %

2 064 platných hlasů · 4 okrsky

Sněmovna 2025

účast 67,6 %
ANO: 46,6 % SPOLU: 17,6 % AUTO: 8,2 % SPD: 6,5 % Piráti: 6,1 % Stačilo!: 5,7 % Ostatní: 9,3 %

279 platných hlasů · 4 okrsky · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 41,2 %
ANO: 36,1 % AUTO+PŘÍSAHA: 12,4 % Svobodní: 9,5 % KDU+ODS+TOP 09: 9,5 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 8,3 % STAN+SLK: 6,5 % Ostatní: 17,8 %

169 platných hlasů · 4 okrsky · odchylka proti kraji

Kraje 2024

účast 31,7 %
ANO: 47,2 % Svo+SPD+Tri+PRO: 11,2 % STAN+SNK ED: 10,4 % ČSNS+KSČM+ČSSD: 8,0 % ODS: 5,6 % SOCDEM+SproK: 4,8 % Ostatní: 12,8 %
  • ANO 47,2 % +6,8
  • Svo+SPD+Tri+PRO 11,2 % +1,9
  • STAN+SNK ED 10,4 % -4,9
  • ČSNS+KSČM+ČSSD 8,0 % +1,7
  • ODS 5,6 % -3,1
  • SOCDEM+SproK 4,8 % +3,0
  • Piráti+ProOl 4,0 % -0,5
  • Moravané 4,0 % +3,3
  • Ostatní (3) 4,8 %

125 platných hlasů · 4 okrsky · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 68,7 %
Andrej Babiš: 48,5 % Petr Pavel: 28,1 % Danuše Nerudová: 10,2 % Pavel Fischer: 5,6 % Jaroslav Bašta: 3,6 % Karel Diviš: 2,0 % Ostatní: 2,0 %
  • Andrej Babiš 48,5 % +8,9
  • Petr Pavel 28,1 % -1,6
  • Danuše Nerudová 10,2 % -3,5
  • Pavel Fischer 5,6 % -1,1
  • Jaroslav Bašta 3,6 % -2,0
  • Karel Diviš 2,0 % +0,5
  • Marek Hilšer 1,7 % -0,9
  • Tomáš Zima 0,3 % -0,2

303 platných hlasů · 4 okrsky · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 68,1 %
Andrej Babiš: 60,6 % Petr Pavel: 39,4 %
  • Andrej Babiš 60,6 % +12,3
  • Petr Pavel 39,4 % -12,3

289 platných hlasů · 4 okrsky · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2022

2 mandáty

SproK+NK

1 mandát · 19,5 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Bc. Maxmilián Ščambura 26 1. 71

Pro prosperující Malou Moravu

KDU-ČSL+Nestran

1 mandát · 10,6 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Rostislav Ščambura 52 6. 46

Koalice politického hnutí Nestraníci a politické strany KDU-ČSL

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2022, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Sociální situace

Téma sociální situace →
59
září 2026
363
září 2026
13 b.
+4 proti 2023 2016-2024
2024
115,5 ‰
okres 44,9 · ČR 76,0
5953. z 6 101 obcí · lepší než 2 % · 1372. z 1 383 podobně velkých
září 2026
170 osob
sčítání 2021
87 osob
sčítání 2021
34 osob
sčítání 2021
-136 osob
sčítání 2021
72 osob
sčítání 2021

Dojížďka za prací a do školy

sčítání 2021

Kam se vyjíždí

Do jiných obcí vyjíždí 169 lidí.

Odkud se přijíždí

Z jiných obcí dojíždí 34 lidí.

Údaje jsou ze Sčítání 2021 a zachycují stav ke dni sčítání 26. března 2021, kdy část lidí pracovala z domova. Směry jsou jen mezi obcemi Česka, počet vyjíždějících výš zahrnuje i cesty do ciziny.

7
−247 proti 2024 2023-2025
2025
1,8 %
−62,2 proti 2024
okres 60,0 · ČR 73,4
5779. z 6 256 obcí · lepší než 7 % · 1350. z 1 383 podobně velkých
2023-2025
2025

Cestovní ruch

Téma cestovní ruch →

V Malé Moravě jsou 4 ubytovací zařízení s 202 lůžky.

Kulturní památky

11
  • kaple sv. Trojice s křížem · Vysoký Potok
  • kostel Nanebevzetí Panny Marie se hřbitovem
  • kostel sv. Maří Magdalény s ohradní zdí · Podlesí
  • kaple · Vysoký Potok
  • kaple Nejsvětější Trojice · Vysoká
  • mariánský sloup · Podlesí

Dále 5 staveb bez vlastního jména: socha panny marie immaculaty (2), fara, socha sv. jana nepomuckého, kříž.

Životní prostředí

Téma životní prostředí →
373 kg
+2 proti 2023
okres 458 · ČR 414
3315. z 6 254 obcí · lepší než 47 % · 743. z 1 383 podobně velkých
2021-2024
2024
269 kg
+3 proti 2023
okres 175 · ČR 205
5566. z 6 254 obcí · lepší než 11 % · 1269. z 1 383 podobně velkých
2021-2024
2024
85 kg
+2 proti 2023
okres 65 · ČR 69
1370. z 6 254 obcí · lepší než 78 % · 302. z 1 383 podobně velkých
2021-2024
2024
189,9 t
+0,8 proti 2023 2021-2024
2024
137,2 t
+1,4 proti 2023 2021-2024
2024
8,7 t
+0,3 proti 2023 2021-2024
2024
1,1 t
+1,1 proti 2023 2021-2024
2024
37,3 %
+3,6 proti 2023
ORP 46,5
4720. z 6 258 obcí · lepší než 24 % · 1082. z 1 383 podobně velkých
2021-2024
2024
43,5 t
+0,8 proti 2023 2021-2024
2024
Další ukazatele (7)
9,7 t
+1,0 proti 2023 2021-2024
2024
16,1 t
+0,7 proti 2023 2021-2024
2024
14,5 t
−2,2 proti 2023 2021-2024
2024
3,2 t
+1,3 proti 2023 2021-2024
2024
0,0 t
−0,1 proti 2023 2021-2024
2024
0,5 t
−0,5 proti 2023 2021-2024
2024
0,0 t
2024

Památné stromy a příroda

8 stromů
  • Lípy v Křivé Vodě 2
  • Lípy ve Vysokém Potoce 2
  • Lípa u kostela
  • Lípa u polesí u Mizerů
  • Lípa u zboru
  • Lípa v Podlesí

Podle Ústředního seznamu ochrany přírody (AOPK ČR). U skupin stromů je uvedený počet stromů.

Data po letech

26 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2025 511 267 244 2 6 -4 25 19 6 2
2024 509 272 237 0 8 -8 23 15 8 0
2023 509 270 239 5 13 -8 17 20 -3 -11
2022 520 272 248 6 11 -5 26 15 11 6
2021 514 267 247 1 16 -15 18 10 8 -7
2020 519 268 251 8 8 0 2 9 -7 -7
2019 526 273 253 - - - - - - -
2018 526 272 254 - - - - - - -
2017 513 265 248 - - - - - - -
2016 520 272 248 - - - - - - -
2015 513 264 249 - - - - - - -
2014 510 263 247 - - - - - - -
2013 525 265 260 - - - - - - -
2012 528 266 262 - - - - - - -
2011 545 273 272 - - - - - - -
2010 575 292 283 - - - - - - -
2009 580 297 283 - - - - - - -
2008 565 294 271 - - - - - - -
2007 568 287 281 - - - - - - -
2006 574 294 280 - - - - - - -
2005 585 305 280 - - - - - - -
2004 584 310 274 - - - - - - -
2003 589 311 278 - - - - - - -
2002 595 316 279 - - - - - - -
2001 596 312 284 - - - - - - -
2000 582 307 275 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi 6 258 obcemi Česka drží Malá Morava 2 871. místo podle počtu obyvatel.

Mezi obcemi okresu

48. z 78

Mezi všemi obcemi

2 871. z 6 258

percentil 54. - 54 % území je menších

Velikostní skupina

500 až 999 obyvatel

Stupeň urbanizace: venkov (DEGURBA, ČSÚ).

Takových obcí je v Česku 1 383. Pořadí „mezi podobně velkými" u ukazatelů se počítá v téhle skupině (velikostní skupiny obcí podle ČSÚ).

Proti obcím stejné velikosti

  • Průměrný věk obec 44,1 let medián 42,9 let
  • Děti 0-14 let obec 12,9 % medián 15,9 %
  • Senioři 65+ obec 20,9 % medián 20,1 %
  • Nezaměstnanost obec 6,21 % medián 4,20 %
  • Subjektů na 100 ob. obec 26,8 medián 21,9
  • Bytů na 1 000 ob. obec 3,93 medián 2,20
  • Příjmy na obyvatele obec 57 531 Kč medián 33 000 Kč

Medián (čárka) je prostřední hodnota skupiny (obce od 500 do 999 obyvatel): polovina obcí má vyšší, polovina nižší. Světlý pás ukazuje, kde leží prostřední polovina obcí skupiny. Vždy za stejné období jako údaj obce.

Podobně velké obce v okrese

Správní obvod

Šumperk

Obec s rozšířenou působností, kam se chodí pro občanku, řidičák nebo stavební povolení.

Části obce 9

Křivá Voda · Malá Morava · Podlesí · Sklené · Vlaské · Vojtíškov · Vysoká · Vysoký Potok · Zlatý Potok

Zdroje dat: AOPK ČR · ČSÚ · ČTÚ · ČÚZK · Exekutorská komora ČR · Ministerstvo financí · Ministerstvo životního prostředí · MMR ČR · MPSV · MŠMT · NPÚ · SÚKL · ÚZIS · Volby.cz · zdroje dat a licence