Město

Zábřeh

Okres Šumperk · Kraj Olomoucký kraj · Web www.zabreh.cz

Obyvatel 2025 13 157
Rozloha
34,59 km²
Hustota
380,4 ob./km²dopočet
Do okresního města
11,6 kmvzdušně
Do krajského města
42,1 kmvzdušně
Kód RÚIAN
541354
Poloha
49,8851, 16,8746

Zábřeh je město v okrese Šumperk v Olomouckém kraji a druhé největší město okresu. Má 13 157 obyvatel podle posledních dostupných dat za rok 2025. Katastr města zahrnuje pět částí: Dolní Bušínov, Hněvkov, Pivonín, Václavov a Zábřeh. Leží 11,6 km od okresního města a 42,1 km od krajského města.

V obci je pět základních škol se 1 653 žáky a šest mateřských škol s 465 dětmi. Nejvíc podniků působí v oborech ostatní činnosti, stavebnictví a velkoobchod a maloobchod. V katastru převažuje zemědělská půda s podílem 50,6 % a lesní půda tvoří 30,3 % území. V obci je sedm ubytovacích zařízení s 251 lůžky.

Počet obyvatel v Zábřehu kolísá od roku 2006, kdy jich bylo 14 252, do roku 2025 klesl na 13 157. Meziročně se počet obyvatel v roce 2025 snížil o 163. Daňové příjmy města od roku 2020 rostou, v roce 2025 dosáhly 325,3 milionu korun, což je nárůst o 49 % oproti roku 2020. Podíl nezaměstnaných osob vzrostl od roku 2020 z 3,92 % na 4,73 % v roce 2024.

Schválený rozpočet 2026 500,3 mil. příjmy 671,7 mil. výdaje −171,4 mil. saldo Struktura rozpočtu →

Vývoj počtu obyvatel

2000-2025
13 000 13 471 13 941 14 411 14 882 2000 2000: 14 725 obyvatel 2001: 14 511 obyvatel 2002: 14 422 obyvatel 2003: 14 360 obyvatel 2004 2004: 14 308 obyvatel 2005: 14 268 obyvatel 2006: 14 252 obyvatel 2007: 14 185 obyvatel 2008 2008: 14 099 obyvatel 2009: 14 033 obyvatel 2010: 14 004 obyvatel 2011: 13 977 obyvatel 2012 2012: 13 867 obyvatel 2013: 13 798 obyvatel 2014: 13 836 obyvatel 2015: 13 792 obyvatel 2016 2016: 13 645 obyvatel 2017: 13 666 obyvatel 2018: 13 589 obyvatel 2019: 13 456 obyvatel 2020 2020: 13 479 obyvatel 2021: 13 281 obyvatel 2022: 13 434 obyvatel 2023: 13 444 obyvatel 2024: 13 320 obyvatel 2025 2025: 13 157 obyvatel

Obec Zábřeh má 13 157 obyvatel a je 2. největší z 78 obcí okresu. Za poslední rok jich ubylo o 1,2 %. Od okresního města je vzdálená 12 km vzdušnou čarou a rozkládá se na 34,59 km² a skládá se ze 5 částí. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 153 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 13,9 % obyvatel starších patnácti let. Podíl nezaměstnaných byl 5,72 % a rozpočtové příjmy vycházejí na 32 594 Kč na obyvatele. Průměrná rychlost internetu v obci je 58,1 Mb/s pro stahování a 23,6 Mb/s pro odesílání, odezva 18 ms podle měření na rychlost.cz.

Metodika

Obec v číslech za 10 let

2015-2025
Ukazatel Tehdy Teď Změna Vývoj
Obyvatelé 13 792 2015 13 157 2025 −4,6 % mírný pokles
Průměrný věk 42,5 let 2015 45,1 let 2025 +2,6 let nárůst
Podíl lidí nad 65 let 19,4 % 2015 24,2 % 2025 +4,8 p. b. nárůst
Dokončené byty 20 2020 15 2024 90 celkem za období
Aktivní ekonomické subjekty 1 363 subjektů 2015 1 454 subjektů 2025 +6,7 % nárůst
Podíl nezaměstnaných 3,92 % 2020 4,73 % 2024 +0,8 p. b. mírný nárůst
Příjmy rozpočtu na obyvatele v běžných cenách 22 416 Kč 2020 32 594 Kč 2025 +45,4 % nárůst

Srovnává se první rok s daty v posledních deseti letech s posledním rokem; u dokončených bytů je změna součet za celé období. Peněžní údaje jsou v běžných cenách, bez očištění o inflaci.

Vývoj v čase

7 grafů

Narození a zemřelí

Narození Zemřelí

0 51 102 152 203 2020 - Narození: 153 2020 - Zemřelí: 166 2021 - Narození: 116 2021 - Zemřelí: 188 2022 - Narození: 150 2022 - Zemřelí: 168 2023 - Narození: 103 2023 - Zemřelí: 154 2024 - Narození: 117 2024 - Zemřelí: 147 2025 - Narození: 89 2025 - Zemřelí: 162 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Stěhování

Přistěhovalí Vystěhovalí

0 116 232 348 464 2020 - Přistěhovalí: 299 2020 - Vystěhovalí: 263 2021 - Přistěhovalí: 261 2021 - Vystěhovalí: 285 2022 - Přistěhovalí: 430 2022 - Vystěhovalí: 259 2023 - Přistěhovalí: 336 2023 - Vystěhovalí: 275 2024 - Přistěhovalí: 315 2024 - Vystěhovalí: 409 2025 - Přistěhovalí: 298 2025 - Vystěhovalí: 388 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Přirozený přírůstek a saldo stěhování

Přirozený přírůstek Saldo stěhování

-121 -41 39 118 198 2020 Přirozený přírůstek: -13 Saldo stěhování: 36 2021 Přirozený přírůstek: -72 Saldo stěhování: -24 2022 Přirozený přírůstek: -18 Saldo stěhování: 171 2023 Přirozený přírůstek: -51 Saldo stěhování: 61 2024 Přirozený přírůstek: -30 Saldo stěhování: -94 2025 Přirozený přírůstek: -73 Saldo stěhování: -90 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Sňatky a rozvody

Sňatky Rozvody

13 24 36 47 58 2022 Sňatky: 54 Rozvody: 17 2023 Sňatky: 54 Rozvody: 21 2024 Sňatky: 53 Rozvody: 31 2022 2023 2024

Obyvatelé při sčítání lidu 1869-2011

v hranicích obce z roku 2011
0 4 051 8 103 12 154 16 205 1869 - Obyvatel při sčítání: 5 790 1880 - Obyvatel při sčítání: 6 017 1890 - Obyvatel při sčítání: 6 599 1900 - Obyvatel při sčítání: 7 166 1910 - Obyvatel při sčítání: 7 918 1921 - Obyvatel při sčítání: 8 078 1930 - Obyvatel při sčítání: 9 122 1950 - Obyvatel při sčítání: 8 449 1961 - Obyvatel při sčítání: 9 293 1970 - Obyvatel při sčítání: 11 420 1980 - Obyvatel při sčítání: 14 253 1991 - Obyvatel při sčítání: 15 005 2001 - Obyvatel při sčítání: 14 561 2011 - Obyvatel při sčítání: 13 983 1869 1890 1910 1930 1961 1980 2001 2011

Rozpočet

tis. Kč

Příjmy Výdaje

0 138 921 277 841 416 762 555 682 2020 - Příjmy: 302 148 2020 - Výdaje: 363 632 2021 - Příjmy: 329 595 2021 - Výdaje: 250 010 2022 - Příjmy: 382 662 2022 - Výdaje: 333 159 2023 - Příjmy: 429 124 2023 - Výdaje: 340 992 2024 - Příjmy: 429 080 2024 - Výdaje: 385 217 2025 - Příjmy: 428 841 2025 - Výdaje: 514 521 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Nezaměstnanost

%
3,2 3,6 4,0 4,5 4,9 2020 Podíl nezaměstnaných: 3,92 2021 Podíl nezaměstnaných: 3,36 2022 Podíl nezaměstnaných: 3,89 2023 Podíl nezaměstnaných: 4,07 2024 Podíl nezaměstnaných: 4,73 2020 2021 2022 2023 2024

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →

V roce 2025 se v Zábřeze narodilo 89 dětí a zemřelo 162 lidí.

13 157
−163 proti 2024 2000-2025
2025
6 351
−34 proti 2024 2000-2025
2025
6 806
−129 proti 2024 2000-2025
2025
380,4 ob./km²
−4,7 proti 2024
okres 90,5 · ČR 138,4
234. z 6 258 obcí · 41. z 69 podobně velkých
2020-2025
2025
51,7 %
−0,3 proti 2024
okres 50,8 · ČR 50,8
760. z 6 254 obcí · 27. z 69 podobně velkých
2000-2025
2025
45,1 let
+0,4 proti 2024
okres 44,5 · ČR 43,3
1206. z 6 254 obcí · 17. z 69 podobně velkých
2000-2025
2025
24,2 %
+0,5 proti 2024
okres 23,3 · ČR 20,8
1058. z 6 254 obcí · 14. z 69 podobně velkých
2000-2025
2025
14,3 %
−0,5 proti 2024
okres 14,6 · ČR 15,1
4201. z 6 254 obcí · 36. z 69 podobně velkých
2000-2025
2025
169,8
+8,7 proti 2024
okres 160,2 · ČR 138,0
1324. z 6 249 obcí · 22. z 69 podobně velkých
2000-2025
2025
61,5 %
0 proti 2024
okres 62,1 · ČR 64,1
4757. z 6 254 obcí · 59. z 69 podobně velkých
2000-2025
2025
Další ukazatele (24)
13 261
−151 proti 2024 2000-2025
2025
13 479
sčítání 2021
13 983
−578 proti 2001 1869-2011
2011
5 509
sčítání 2021
5 128
sčítání 2021
1 681
sčítání 2021
1 129
sčítání 2021
5 968
sčítání 2021
3 374
sčítání 2021
1 386
sčítání 2021
-163
−39 proti 2024 2020-2025
2025
89
−28 proti 2024 2020-2025
2025
-73
−43 proti 2024 2020-2025
2025
298
−17 proti 2024 2020-2025
2025
31
+10 proti 2023 2022-2024
2024
-90
+4 proti 2024 2020-2025
2025
53
−1 proti 2023 2022-2024
2024
388
−21 proti 2024 2020-2025
2025
162
+15 proti 2024 2020-2025
2025
6,7 ‰
−2,0 proti 2024
okres 7,2 · ČR 7,1
3124. z 6 254 obcí · 38. z 69 podobně velkých
2020-2025
2025
-12,4 ‰
−3,1 proti 2024
okres -5,2 · ČR 0,6
4892. z 6 254 obcí · 63. z 69 podobně velkých
2020-2025
2025
2,3 ‰
+0,8 proti 2023
okres 1,7
2022-2024
2024
4,0 ‰
−0,1 proti 2023
okres 4,0
2024
12,2 ‰
+1,3 proti 2024
okres 11,2 · ČR 10,4
1808. z 6 254 obcí · 18. z 69 podobně velkých
2020-2025
2025

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 30,7 % lidí (4 137 z 13 479), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 32 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 13 281 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 13 479.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
6 460
47,9 % obyvatel
Ženy
7 019
52,1 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
153
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % Muži 90+ let: 20 (0,2 %) Ženy 90+ let: 80 (0,6 %) 90+ Muži 85-89 let: 56 (0,4 %) Ženy 85-89 let: 155 (1,2 %) 85-89 Muži 80-84 let: 147 (1,1 %) Ženy 80-84 let: 280 (2,1 %) 80-84 Muži 75-79 let: 233 (1,7 %) Ženy 75-79 let: 348 (2,6 %) 75-79 Muži 70-74 let: 398 (3,0 %) Ženy 70-74 let: 523 (3,9 %) 70-74 Muži 65-69 let: 453 (3,4 %) Ženy 65-69 let: 507 (3,8 %) 65-69 Muži 60-64 let: 423 (3,1 %) Ženy 60-64 let: 432 (3,2 %) 60-64 Muži 55-59 let: 476 (3,5 %) Ženy 55-59 let: 495 (3,7 %) 55-59 Muži 50-54 let: 364 (2,7 %) Ženy 50-54 let: 464 (3,4 %) 50-54 Muži 45-49 let: 525 (3,9 %) Ženy 45-49 let: 531 (3,9 %) 45-49 Muži 40-44 let: 522 (3,9 %) Ženy 40-44 let: 459 (3,4 %) 40-44 Muži 35-39 let: 409 (3,0 %) Ženy 35-39 let: 359 (2,7 %) 35-39 Muži 30-34 let: 419 (3,1 %) Ženy 30-34 let: 403 (3,0 %) 30-34 Muži 25-29 let: 356 (2,6 %) Ženy 25-29 let: 366 (2,7 %) 25-29 Muži 20-24 let: 288 (2,1 %) Ženy 20-24 let: 268 (2,0 %) 20-24 Muži 15-19 let: 306 (2,3 %) Ženy 15-19 let: 322 (2,4 %) 15-19 Muži 10-14 let: 381 (2,8 %) Ženy 10-14 let: 351 (2,6 %) 10-14 Muži 5-9 let: 339 (2,5 %) Ženy 5-9 let: 324 (2,4 %) 5-9 Muži 0-4 let: 345 (2,6 %) Ženy 0-4 let: 352 (2,6 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Obce a území

Téma obce a území →

Zemědělská půda tvoří 50,6 % katastru Zábřehu.

34,59 km²
0 proti 2024
2025
50,6 %
0 proti 2024
okres 42,3 · ČR 53,1
4508. z 6 258 obcí · 42. z 69 podobně velkých
1993-2025
2025
30,3 %
0 proti 2024
okres 48,8 · ČR 34,0
2459. z 6 258 obcí · lepší než 60 % · 20. z 69 podobně velkých
1993-2025
2025
1,82 %
0 proti 2024
okres 1,04 · ČR 2,18
1814. z 6 258 obcí · 35. z 69 podobně velkých
1993-2025
2025
3,42 %
+0,01 proti 2024
okres 1,24 · ČR 1,73
461. z 6 258 obcí · 46. z 69 podobně velkých
1993-2025
2025
5
2025

Využití území a vybavenost

2025

Využití území

  • Orná půda 1 095 31,7 %
  • Zahrady 151 4,4 %
  • Ovocné sady 2 0,1 %
  • Trvalé travní porosty 503 14,5 %
  • Lesní půda 1 046 30,3 %
  • Vodní plochy 63 1,8 %
  • Zastavěné plochy 118 3,4 %
  • Ostatní plochy 479 13,9 %

Celkem 3 459 ha

Co v obci je

  • Vodovod
  • Kanalizace
  • Kanalizace s ČOV
  • Plyn
  • Sběrný dvůr
  • Kino
  • Kulturní dům
  • Informační centrum
  • Středisko volného času
  • Kostel
  • Koupaliště

11 z 12 sledovaných položek

Veřejné finance

Téma veřejné finance →

Rozpočtové příjmy Zábřehu byly v roce 2025 429 mil. Kč, v přepočtu 32 594 Kč na obyvatele.

0 tis. Kč
−2 775 proti 2024 2012-2025
2025
717 541 104 Kč
okres 9 299 765 113 · ČR 600 469 124 785
130. z 6 258 obcí · 39. z 69 podobně velkých
2023
325 311 tis. Kč
+10 631 proti 2024 2020-2025
2025
55 869 tis. Kč
−9 729 proti 2024 2020-2025
2025
428 841 tis. Kč
−238 proti 2024 2020-2025
2025
-85 679 tis. Kč
−129 542 proti 2024 2020-2025
2025
514 521 tis. Kč
+129 303 proti 2024 2020-2025
2025
0 Kč
−208 proti 2024
okres 5 038 · ČR 5 825
1. z 6 247 obcí · 1. z 69 podobně velkých
2012-2025
2025
13,0 %
−2,3 proti 2024
okres 18,8 · ČR 18,9
2407. z 6 253 obcí · 56. z 69 podobně velkých
2020-2025
2025
Další ukazatele (3)
54 537 Kč
okres 78 295 · ČR 79 370
1399. z 6 254 obcí · 36. z 69 podobně velkých
2023
32 594 Kč
+381 proti 2024
okres 39 442 · ČR 48 930
3570. z 6 253 obcí · 64. z 69 podobně velkých
2020-2025
2025
39 106 Kč
+10 186 proti 2024
okres 39 875 · ČR 47 568
2128. z 6 253 obcí · 46. z 69 podobně velkých
2020-2025
2025

Práce a ekonomika

Téma práce a ekonomika →

Ke konci srpna 2026 byl podíl nezaměstnaných osob v Zábřeze 5,72 %, o 0,06 procentního bodu více než měsíc předtím.

5,72 %
+0,06 proti červenci 2026
okres 5,50 · ČR 5,05
4895. z 6 254 obcí · lepší než 21 % · 48. z 69 podobně velkých
2016-2026
srpen 2026
480
+4 proti červenci 2026 2018-2026
srpen 2026
3,5
+0,8 proti 2023
1740. z 3 296 obcí · lepší než 47 % · 54. z 69 podobně velkých
2020-2024
2024

Nezaměstnanost během roku

MPSV

Podíl nezaměstnaných osob po měsících

%
Podíl nezaměstnaných osob po měsících (%)
Rok ledúnobředubkvěčvnčvcsrpzářříjlispro
2016 7,23 7,18 6,78 6,21 6,13 6,03 6,02 5,90 5,93 5,53 5,41 5,99
2017 6,19 5,93 5,45 4,86 4,74 4,51 4,50 4,22 3,98 3,61 3,44 4,00
2018 4,24 4,08 3,88 3,30 3,24 3,24 3,57 3,59 3,29 2,96 3,03 3,71
2019 3,65 3,53 3,27 2,60 2,58 2,35 2,67 2,70 2,65 2,55 2,33 2,71
2020 3,08 3,13 3,31 3,77 3,94 3,94 3,85 3,74 3,48 3,41 3,46 3,92
2021 4,29 4,33 4,45 4,23 3,88 3,52 3,52 3,36 3,16 3,05 3,22 3,36
2022 3,81 3,57 3,37 2,93 2,80 2,60 2,88 3,04 3,13 3,29 3,31 3,89
2023 4,05 3,95 3,69 3,38 3,22 3,15 3,35 3,41 3,54 3,63 3,82 4,07
2025 5,22 5,23 5,06 4,98 4,96 4,98 5,21 5,33 5,16 5,27 5,29 5,45
2026 5,72 5,71 5,83 5,73 5,74 5,66 5,66 5,72 bez údaje bez údaje bez údaje bez údaje

Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu 15-64 let ke konci měsíce. Sezónní práce (stavebnictví, zemědělství, turistika) obvykle snižuje nezaměstnanost v létě a zvedá ji v zimě.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →

V roce 2025 bylo v Zábřeze registrováno 2 317 ekonomických subjektů, o 10 více než rok předtím.

2 317 subjektů
+10 proti 2024 2001-2025
2025
1 454 subjektů
+24 proti 2024 2010-2025
2025
62,8 %
+0,8 proti 2024
okres 60,2 · ČR 61,6
3028. z 6 257 obcí · lepší než 51 % · 14. z 69 podobně velkých
2010-2025
2025
17,9
okres 19,6 · ČR 17,1
5463. z 6 246 obcí · 63. z 69 podobně velkých
2001-2025
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026

Nejvíc podniků v Zábřeze působí v oboru ostatní činnosti (12,4 %), následují stavebnictví a velkoobchod a maloobchod.

Vzniklo za 12 měsíců
104
Zaniklo za 12 měsíců
6
Má zaměstnance
32,2 %
z 1 276 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Ostatní činnosti 291 12,4 %
  • Stavebnictví 288 12,2 %
  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 279 11,8 %
  • Profesní, vědecké a technické činnosti 274 11,6 %
  • Zpracovatelský průmysl 248 10,5 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 146 6,2 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 134 5,7 %
  • Zemědělství, lesnictví, rybářství 115 4,9 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 82 3,5 %
  • Doprava a skladování 67 2,8 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 60 2,5 %
  • Zdravotní a sociální péče 52 2,2 %
  • Ostatní 122 5,2 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 1 737 73,8 %
  • Společnost s ručením omezeným 290 12,3 %
  • Spolek 126 5,4 %
  • Společenství vlastníků jednotek 96 4,1 %
  • Pobočný spolek 28 1,2 %
  • Zahraniční fyzická osoba 16 0,7 %
  • Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem 15 0,6 %
  • Odborová organizace 14 0,6 %
  • Družstvo 11 0,5 %
  • Evidované církevní právnické osoby 7 0,3 %
  • Ostatní 15 0,6 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 247 10,5 %
  • 3-10 let 482 20,5 %
  • 10-20 let 640 27,2 %
  • 20-30 let 475 20,2 %
  • Více než 30 let 511 21,7 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 865 36,7 %
  • 1-9 zaměstnanců 331 14,1 %
  • 10-49 zaměstnanců 50 2,1 %
  • 50-249 zaměstnanců 30 1,3 %
  • Neuvedeno 1 079 45,8 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →

Při sčítání v roce 2021 bylo v Zábřeze 5 812 obydlených bytů.

3 059
srpen 2026
419
srpen 2026
2 268
+262 proti 2001 1869-2011
2011
5 812
sčítání 2021
3 490
sčítání 2021
1 570
sčítání 2021
365
sčítání 2021
5 386
sčítání 2021
8
sčítání 2021
4 321
sčítání 2021
Další ukazatele (5)
15
+2 proti 2023 2020-2024
2024
4
−7 proti 2023 2020-2024
2024
1,13
+0,16 proti 2023
okres 1,69 · ČR 2,78
3528. z 6 254 obcí · 52. z 69 podobně velkých
2020-2024
2024
13,7 %
okres 8,3 · ČR 13,4
1603. z 6 256 obcí · 28. z 69 podobně velkých
srpen 2026

Do počtu dokončených bytů se kromě rodinných a bytových domů počítají i nástavby, vestavby a byty v nebytových budovách - tady jde o 11 z 15 bytů.

V Zábřeze je 5 základních škol se 1 653 žáky a 6 mateřských škol s 465 dětmi.

1 578
sčítání 2021
3 519
sčítání 2021
1 486
sčítání 2021
13,9 %
ORP 12,1
1631. z 6 254 obcí · 38. z 69 podobně velkých
sčítání 2021
552
září 2026
2 233
září 2026
2 132
září 2026
1
září 2026
6
0 proti 2023 2020-2024
2024
1 653
+29 proti 2023 2020-2024
2024

Školy se počítají jako samostatné subjekty, ne jako budovy nebo třídy - jeden subjekt často provozuje několik pracovišť.

Školy v obci

10 subjektů
  • Mateřská škola MŠ 112 · MŠ 100 · MŠ 80 · MŠ 170
  • SŠ, ZŠ, MŠ a DD MŠ 20 · SŠ 50 · ZŠ 222
  • Základní škola a Mateřská škola MŠ 50 · ZŠ 65
  • Mateřská škola Malíček, z.s. MŠ 20
  • Základní škola ZŠ 620 · ZŠ 616
  • Základní škola a DDM Krasohled ZŠ 710
  • Střední škola sociální péče a služeb SŠ 972
  • VOŠ a Střední škola automobilní SŠ 720 · VOŠ 135
  • Gymnázium SŠ 390
  • Základní umělecká škola ZUŠ 860

Podle rejstříku škol MŠMT, stav k září 2026. Číslo je nejvyšší povolený počet dětí nebo žáků, ne skutečný stav.

Zdravotnictví

Téma zdravotnictví →
Další ukazatele (3)

Zdravotnická zařízení v obci

85 míst péče
  • Praktický lékař 11
  • Dětský lékař 2
  • Zubní lékař 9
  • Gynekolog 3
  • Lékař specialista 27
  • Záchranná služba 1
  • Fyzioterapie 5
  • Domácí zdravotní péče 2
  • Ostatní 25

Ambulantní specialisté podle oboru

  • Dermatovenerologie 3
  • Neurologie 3
  • Chirurgie 2
  • Oftalmologie 2
  • Ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí 2
  • Otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 2
  • Psychiatrie 2
  • Radiologie a zobrazovací metody 2
  • Urologie 2
  • Vnitřní lékařství 2
  • Cévní chirurgie 1
  • Dětská a dorostová psychiatrie 1
  • Dětská endokrinologie a diabetologie 1
  • Endokrinologie a diabetologie 1
  • Gastroenterologie 1

a dalších 7 oborů

Místa poskytování zdravotní péče podle registru NRPZS (ÚZIS). Jedno místo může sdílet víc lékařů, u specialistů se místo s více obory počítá u každého z nich. Lékárny tu nejsou - počítají se podle úřední evidence SÚKL níže.

Lékárny

7 lékáren
  • Lékárna 7
  • Otevřeno v sobotu 4
  • Otevřeno v neděli 2
  • BENU Lékárna, OC Kaufland Leštinská 2336/2 · So, Ne
  • Dr.Max LÉKÁRNA Leštinská 2429/1 · So, Ne
  • Lékárna AVE Školská 461/15
  • Lékárna AVE Žižkova 243/20
  • Lékárna Na Školské s.r.o. Školská 2128/2 · So
  • Lékárna Postřelmovská Postřelmovská 2000/7a
  • Lékárna Zdraví Zábřeh Bezručova 2144/1b · So

Podle seznamu lékáren SÚKL. Výdejna je odloučené pracoviště lékárny s kratší otevírací dobou. „So“ a „Ne“ znamenají otevřeno o víkendu podle pracovní doby nahlášené SÚKL.

Volby a politika

Téma volby a politika →
69,1 %
+4,3 proti 2021
okres 69,6 · ČR 69,0
4650. z 6 254 obcí · lepší než 25 % · 24. z 69 podobně velkých
2002-2025
2025
69,8 %
+3,5 proti 2018
okres 70,0 · ČR 70,3
4716. z 6 254 obcí · lepší než 24 % · 27. z 69 podobně velkých
2013-2023
2023
32,9 %
−5,0 proti 2020
okres 32,1 · ČR 33,3
4247. z 6 253 obcí · lepší než 32 % · 25. z 69 podobně velkých
2000-2024
2024
46,0 %
+4,0 proti 2022
okres 49,9 · ČR 48,1
5290. z 6 249 obcí · lepší než 15 % · 28. z 69 podobně velkých
2002-2026
2026
36,5 %
+8,7 proti 2019
okres 35,4 · ČR 36,8
3918. z 6 254 obcí · lepší než 37 % · 22. z 69 podobně velkých
2004-2024
2024
18,1 %
+2,3 proti 2020
okres 20,0
1682. z 2 184 obcí · lepší než 22 % · 16. z 22 podobně velkých
2026

Zastoupení v Senátu

Obec patří do senátního obvodu č. 66 - Litovel. Senátoři se volí na šest let a Senát se obnovuje po třetinách, takže se tu nevolí při každých volbách.

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 46,0 %
KDU-ČSL+NK: 36,7 % ANO+NK: 21,6 % NV+NK: 12,0 % STAN: 8,9 % NEZ+NK: 5,7 % ODS+NK: 5,2 % Ostatní: 9,8 %
  • KDU-ČSL+NK 36,7 %
  • ANO+NK 21,6 %
  • NV+NK 12,0 %
  • STAN 8,9 %
  • NEZ+NK 5,7 %
  • ODS+NK 5,2 %
  • VPM 5,2 %
  • SPD 4,6 %

92 298 platných hlasů · 15 okrsků

Senát 2026 - 1. kolo

účast 37,8 %
Michael Kohajda: 45,6 % Martin Škurek: 31,2 % Marek Ošťádal: 12,6 % Pavel Jelínek: 9,1 % Zdeněk Beil: 1,4 %

3 870 platných hlasů · 15 okrsků · odchylka proti kraji

Senát 2026 - 2. kolo

účast 18,1 %
Marek Ošťádal: 57,9 % Martin Škurek: 42,1 %

1 910 platných hlasů · 15 okrsků · odchylka proti kraji

Sněmovna 2025

účast 69,1 %
ANO: 40,2 % SPOLU: 19,1 % STAN: 9,7 % SPD: 9,4 % AUTO: 6,7 % Piráti: 6,5 % Ostatní: 8,4 %

7 217 platných hlasů · 15 okrsků · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 36,5 %
ANO: 30,3 % KDU+ODS+TOP 09: 17,8 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 10,5 % STAN+SLK: 9,8 % AUTO+PŘÍSAHA: 9,8 % SPD+Trikolora: 6,4 % Ostatní: 15,4 %
  • ANO 30,3 % +0,7
  • KDU+ODS+TOP 09 17,8 % -0,7
  • ČSNS+KSČM+SD-SN 10,5 % -0,6
  • STAN+SLK 9,8 % +2,1
  • AUTO+PŘÍSAHA 9,8 % -0,4
  • SPD+Trikolora 6,4 % -0,8
  • Piráti 4,1 % -0,6
  • PRO2022+SVPROZS 4,0 % +1,5
  • Ostatní (22) 7,3 %

3 885 platných hlasů · 15 okrsků · odchylka proti kraji

Kraje 2024

účast 32,9 %
ANO: 41,4 % KDU+Zel+Nes+TOP: 18,1 % STAN+SNK ED: 12,9 % Svo+SPD+Tri+PRO: 9,1 % ODS: 6,2 % ČSNS+KSČM+ČSSD: 6,2 % Ostatní: 6,0 %
  • ANO 41,4 % +1,0
  • KDU+Zel+Nes+TOP 18,1 % +8,5
  • STAN+SNK ED 12,9 % -2,4
  • Svo+SPD+Tri+PRO 9,1 % -0,2
  • ODS 6,2 % -2,4
  • ČSNS+KSČM+ČSSD 6,2 % -0,1
  • Piráti+ProOl 2,9 % -1,6
  • PŘÍSAHA 1,3 % -1,1
  • Ostatní (5) 1,8 %

3 506 platných hlasů · 15 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 67,4 %
Andrej Babiš: 40,2 % Petr Pavel: 27,3 % Danuše Nerudová: 12,9 % Pavel Fischer: 9,0 % Jaroslav Bašta: 6,4 % Marek Hilšer: 2,5 % Ostatní: 1,8 %
  • Andrej Babiš 40,2 % +0,6
  • Petr Pavel 27,3 % -2,4
  • Danuše Nerudová 12,9 % -0,9
  • Pavel Fischer 9,0 % +2,3
  • Jaroslav Bašta 6,4 % +0,8
  • Marek Hilšer 2,5 % -0,1
  • Karel Diviš 1,3 % -0,2
  • Tomáš Zima 0,6 % 0,0

7 186 platných hlasů · 15 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 69,8 %
Petr Pavel: 50,8 % Andrej Babiš: 49,2 %
  • Petr Pavel 50,8 % -1,0
  • Andrej Babiš 49,2 % +1,0

7 454 platných hlasů · 15 okrsků · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

21 mandátů

KDU-ČSL+NK

9 mandátů · 36,7 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. František John 48 1. 2 335
Josef Klimek 61 6. 1 928
RNDr. Lubomír Pek 64 7. 1 886
Mgr. Pavel Doubrava 61 2. 1 834
Mgr. Mg.A. Karol Ozorovský 50 3. 1 626
Mgr. Josef Kroul 53 4. 1 740
Bc. Lukáš Běhal 41 5. 1 719
Ing. Daniel Blaháček 32 8. 1 649
Filip Matějka 44 9. 1 643

SPOLEČNĚ PRO ZÁBŘEH

ANO+NK

5 mandátů · 21,6 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Petr Krmela 46 1. 1 244
MDDr. Marek Grulich 28 3. 1 093
Ivona Pisková 61 2. 1 056
Petr Piska 63 4. 986
Bc. Jan Drábek 34 5. 1 010

ANO 2011 a nezávislí

NV+NK

2 mandáty · 12,0 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
PhDr. Zdeněk David 66 1. 1 084
Mgr. Jaroslav Vít 52 2. 809

NEZÁVISLÁ VOLBA

STAN

2 mandáty · 8,9 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Vít Komárek 44 1. 807
Lubomír Vepřek 55 3. 733

STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ

NEZ+NK

1 mandát · 5,7 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Petr Knápek 60 3. 405

ZÁBŘEH VIZE 2030

ODS+NK

1 mandát · 5,2 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Vratislav Jarmar 48 1. 612

Zábřežáci

VPM

1 mandát · 5,2 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Martin Paclík 57 1. 563

Volba pro město

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Sociální situace

Téma sociální situace →
631
září 2026
3 017
září 2026
12 b.
0 proti 2023 2016-2024
2024
48,0 ‰
okres 44,9 · ČR 76,0
4512. z 6 101 obcí · lepší než 26 % · 28. z 69 podobně velkých
září 2026

Zařízení sociálních služeb

7 zařízení · 2024
  • Azylové domy 2
  • Stacionáře denní 1
  • Domovy se zvláštním režimem 1
  • Sociální poradny 1
  • Centra sociálně rehabilitačních služeb 1
  • Centra denních služeb 1

Podle registru poskytovatelů sociálních služeb (ČSÚ, MPSV). Počítá se zařízení, ne kapacita.

3 030 osob
sčítání 2021
2 529 osob
sčítání 2021
4 176 osob
sčítání 2021
1 146 osob
sčítání 2021
4 320 osob
sčítání 2021

Dojížďka za prací a do školy

sčítání 2021

Kam se vyjíždí

Do jiných obcí vyjíždí 2 982 lidí.

Odkud se přijíždí

Z jiných obcí dojíždí 4 176 lidí.

Údaje jsou ze Sčítání 2021 a zachycují stav ke dni sčítání 26. března 2021, kdy část lidí pracovala z domova. Směry jsou jen mezi obcemi Česka, počet vyjíždějících výš zahrnuje i cesty do ciziny.

2 528
+1 291 proti 2024 2023-2025
2025
82,6 %
+42,2 proti 2024
okres 60,0 · ČR 73,4
3094. z 6 256 obcí · lepší než 50 % · 44. z 69 podobně velkých
2023-2025
2025

Cestovní ruch

Téma cestovní ruch →

V Zábřeze je 7 ubytovacích zařízení s 251 lůžky.

Kulturní památky

15
  • kostel sv. Barbory s bývalým hřbitovem · Zábřeh; Zvole
  • kostel sv. Bartoloměje
  • výpravní budova železniční stanice a Kleinovo skladiště
  • zemljanka - partyzánský bunkr · Pivonín
  • zámek
  • zámek Skalička
  • kašna
  • mariánský sloup

Dále 7 staveb bez vlastního jména: fara, soubor 2 náhrobků, boží muka, kříž, socha sv. jana nepomuckého, sýpka, měšťanský dům.

Životní prostředí

Téma životní prostředí →
393 kg
+13 proti 2023
okres 458 · ČR 414
3692. z 6 254 obcí · lepší než 40 % · 40. z 69 podobně velkých
2021-2024
2024
164 kg
−3 proti 2023
okres 175 · ČR 205
2268. z 6 254 obcí · lepší než 63 % · 23. z 69 podobně velkých
2021-2024
2024
82 kg
+12 proti 2023
okres 65 · ČR 69
1571. z 6 254 obcí · lepší než 74 % · 5. z 69 podobně velkých
2021-2024
2024
5 240,2 t
+121,3 proti 2023 2021-2024
2024
2 187,4 t
−66,6 proti 2023 2021-2024
2024
96,1 t
+25,3 proti 2023 2021-2024
2024
77,8 t
+68,8 proti 2023 2021-2024
2024
64,4 %
+7,4 proti 2023
ORP 60,6
831. z 6 258 obcí · lepší než 86 % · 3. z 69 podobně velkých
2021-2024
2024
1 088,4 t
+155,1 proti 2023 2021-2024
2024
Další ukazatele (7)
427,9 t
+42,9 proti 2023 2021-2024
2024
337,2 t
+19,9 proti 2023 2021-2024
2024
277,5 t
+59,7 proti 2023 2021-2024
2024
45,9 t
+32,7 proti 2023 2021-2024
2024
1 582,2 t
+93,2 proti 2023 2021-2024
2024
52,7 t
+2,5 proti 2023 2021-2024
2024
9,1 t
+1,9 proti 2023 2021-2024
2024

Památné stromy a příroda

4 stromy
  • Dub v Zábřehu
  • Kaštanovník v Zábřehu
  • Opravilova lípa
  • Pelikánova lípa

Podle Ústředního seznamu ochrany přírody (AOPK ČR). U skupin stromů je uvedený počet stromů.

Data po letech

26 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2025 13 157 6 351 6 806 89 162 -73 298 388 -90 -163
2024 13 320 6 385 6 935 117 147 -30 315 409 -94 -124
2023 13 444 6 461 6 983 103 154 -51 336 275 61 10
2022 13 434 6 446 6 988 150 168 -18 430 259 171 153
2021 13 281 6 381 6 900 116 188 -72 261 285 -24 -96
2020 13 479 6 494 6 985 153 166 -13 299 263 36 23
2019 13 456 6 479 6 977 - - - - - - -
2018 13 589 6 548 7 041 - - - - - - -
2017 13 666 6 568 7 098 - - - - - - -
2016 13 645 6 565 7 080 - - - - - - -
2015 13 792 6 651 7 141 - - - - - - -
2014 13 836 6 667 7 169 - - - - - - -
2013 13 798 6 648 7 150 - - - - - - -
2012 13 867 6 680 7 187 - - - - - - -
2011 13 977 6 723 7 254 - - - - - - -
2010 14 004 6 737 7 267 - - - - - - -
2009 14 033 6 768 7 265 - - - - - - -
2008 14 099 6 792 7 307 - - - - - - -
2007 14 185 6 823 7 362 - - - - - - -
2006 14 252 6 856 7 396 - - - - - - -
2005 14 268 6 882 7 386 - - - - - - -
2004 14 308 6 901 7 407 - - - - - - -
2003 14 360 6 941 7 419 - - - - - - -
2002 14 422 6 975 7 447 - - - - - - -
2001 14 511 7 043 7 468 - - - - - - -
2000 14 725 7 153 7 572 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi 6 258 obcemi Česka drží Zábřeh 100. místo podle počtu obyvatel.

Mezi obcemi okresu

2. z 78

Mezi všemi obcemi

100. z 6 258

percentil 98. - 98 % území je menších

Velikostní skupina

10 000 až 19 999 obyvatel

Stupeň urbanizace: menší město a předměstí (DEGURBA, ČSÚ).

Takových obcí je v Česku 69. Pořadí „mezi podobně velkými" u ukazatelů se počítá v téhle skupině (velikostní skupiny obcí podle ČSÚ).

Proti obcím stejné velikosti

  • Průměrný věk obec 45,1 let medián 44,3 let
  • Děti 0-14 let obec 14,3 % medián 14,4 %
  • Senioři 65+ obec 24,2 % medián 22,6 %
  • Nezaměstnanost obec 5,72 % medián 5,26 %
  • Subjektů na 100 ob. obec 17,9 medián 22,2
  • Bytů na 1 000 ob. obec 1,13 medián 1,66
  • Příjmy na obyvatele obec 32 594 Kč medián 39 242 Kč

Medián (čárka) je prostřední hodnota skupiny (obce od 10 000 do 19 999 obyvatel): polovina obcí má vyšší, polovina nižší. Světlý pás ukazuje, kde leží prostřední polovina obcí skupiny. Vždy za stejné období jako údaj obce.

Podobně velké obce v kraji

Správní obvod

Zábřeh

Obec s rozšířenou působností, kam se chodí pro občanku, řidičák nebo stavební povolení.

Části obce 5

Dolní Bušínov · Hněvkov · Pivonín · Václavov · Zábřeh

Zdroje dat: AOPK ČR · ČSÚ · ČTÚ · ČÚZK · Exekutorská komora ČR · Ministerstvo financí · Ministerstvo životního prostředí · MMR ČR · MPSV · MŠMT · NPÚ · SÚKL · ÚZIS · Volby.cz · zdroje dat a licence