Město

Kutná Hora

Okres Kutná Hora · Kraj Středočeský kraj · Web www.kutnahora.cz

Obyvatel 2025 21 787
Rozloha
33,07 km²
Hustota
658,9 ob./km²dopočet
Do krajského města
86,1 kmvzdušně
Kód RÚIAN
533955
Poloha
49,9509, 15,2701

Kutná Hora je město v okrese Kutná Hora ve Středočeském kraji, jehož podíl lesních pozemků je 7,8 %, což je několikanásobně méně než v Česku. Katastr města má rozlohu 33,07 km² a zahrnuje 12 částí, například Hloušku, Kaňk, Karlov a Sedlec. Město je okresním centrem a patří k největším v okrese i v republice s 21 787 obyvateli podle posledních dostupných dat za rok 2025.

Nejvíce podniků v Kutné Hoře působí ve stavebnictví, velkoobchodě a maloobchodě, dále v profesních, vědeckých a technických činnostech. V obci je šest základních škol se 2 261 žáky a tři mateřské školy s 648 dětmi. K dispozici je 23 ubytovacích zařízení s celkem 879 lůžky. Z hlediska využití půdy tvoří zemědělská půda 65,1 % katastru, což je mírně více než v Česku, zatímco lesní půda zabírá 7,8 %.

Počet obyvatel města kolísá od roku 2006, přičemž v roce 2025 dosáhl maxima 21 787. Meziročně se počet obyvatel zvýšil o 145. Daňové příjmy města rostou od roku 2020, kdy činily 363 895 tisíc Kč, na 586 254 tisíc Kč v roce 2025, což představuje nárůst o 61 %. Saldo migrace kolísá, v roce 2025 bylo 230, což je nárůst oproti předchozímu roku.

Schválený rozpočet 2026 910,9 mil. příjmy 1 225,3 mil. výdaje −314,4 mil. saldo Struktura rozpočtu →

Vývoj počtu obyvatel

2000-2025
20 190 20 625 21 061 21 497 21 932 2000 2000: 21 455 obyvatel 2001: 21 309 obyvatel 2002: 21 321 obyvatel 2003: 21 280 obyvatel 2004 2004: 21 109 obyvatel 2005: 21 142 obyvatel 2006: 21 373 obyvatel 2007: 21 444 obyvatel 2008 2008: 21 646 obyvatel 2009: 21 425 obyvatel 2010: 21 295 obyvatel 2011: 20 604 obyvatel 2012 2012: 20 470 obyvatel 2013: 20 349 obyvatel 2014: 20 335 obyvatel 2015: 20 341 obyvatel 2016 2016: 20 405 obyvatel 2017: 20 536 obyvatel 2018: 20 580 obyvatel 2019: 20 653 obyvatel 2020 2020: 20 828 obyvatel 2021: 20 450 obyvatel 2022: 21 417 obyvatel 2023: 21 556 obyvatel 2024: 21 642 obyvatel 2025 2025: 21 787 obyvatel

Obec Kutná Hora má 21 787 obyvatel a je 1. největší z 88 obcí okresu. Za poslední rok jich přibylo o 0,7 %. Rozkládá se na 33,07 km² a skládá se ze 12 částí. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 142 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 16,2 % obyvatel starších patnácti let. Podíl nezaměstnaných byl 5,17 % a rozpočtové příjmy vycházejí na 40 487 Kč na obyvatele. Průměrná rychlost internetu v obci je 49,5 Mb/s pro stahování a 27,6 Mb/s pro odesílání, odezva 13 ms podle měření na rychlost.cz.

Metodika

Obec v číslech za 10 let

2015-2025
Ukazatel Tehdy Teď Změna Vývoj
Obyvatelé 20 341 2015 21 787 2025 +7,1 % nárůst
Průměrný věk 42,6 let 2015 43,5 let 2025 +0,9 let mírný nárůst
Podíl lidí nad 65 let 19,4 % 2015 21,5 % 2025 +2,1 p. b. nárůst
Dokončené byty 44 2020 59 2024 400 celkem za období
Aktivní ekonomické subjekty 2 560 subjektů 2015 2 989 subjektů 2025 +16,8 % nárůst
Podíl nezaměstnaných 3,73 % 2020 4,62 % 2024 +0,9 p. b. mírný nárůst
Příjmy rozpočtu na obyvatele v běžných cenách 28 735 Kč 2020 40 487 Kč 2025 +40,9 % nárůst

Srovnává se první rok s daty v posledních deseti letech s posledním rokem; u dokončených bytů je změna součet za celé období. Peněžní údaje jsou v běžných cenách, bez očištění o inflaci.

Vývoj v čase

7 grafů

Narození a zemřelí

Narození Zemřelí

0 86 171 257 342 2020 - Narození: 200 2020 - Zemřelí: 259 2021 - Narození: 208 2021 - Zemřelí: 317 2022 - Narození: 199 2022 - Zemřelí: 261 2023 - Narození: 163 2023 - Zemřelí: 212 2024 - Narození: 167 2024 - Zemřelí: 224 2025 - Narození: 160 2025 - Zemřelí: 245 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Stěhování

Přistěhovalí Vystěhovalí

0 442 884 1 326 1 768 2020 - Přistěhovalí: 745 2020 - Vystěhovalí: 511 2021 - Přistěhovalí: 855 2021 - Vystěhovalí: 663 2022 - Přistěhovalí: 1 637 2022 - Vystěhovalí: 608 2023 - Přistěhovalí: 1 137 2023 - Vystěhovalí: 949 2024 - Přistěhovalí: 1 179 2024 - Vystěhovalí: 1 036 2025 - Přistěhovalí: 1 190 2025 - Vystěhovalí: 960 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Přirozený přírůstek a saldo stěhování

Přirozený přírůstek Saldo stěhování

-223 119 460 801 1 143 2020 Přirozený přírůstek: -59 Saldo stěhování: 234 2021 Přirozený přírůstek: -109 Saldo stěhování: 192 2022 Přirozený přírůstek: -62 Saldo stěhování: 1 029 2023 Přirozený přírůstek: -49 Saldo stěhování: 188 2024 Přirozený přírůstek: -57 Saldo stěhování: 143 2025 Přirozený přírůstek: -85 Saldo stěhování: 230 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Sňatky a rozvody

Sňatky Rozvody

14 39 64 88 113 2022 Sňatky: 105 Rozvody: 41 2023 Sňatky: 85 Rozvody: 22 2024 Sňatky: 72 Rozvody: 42 2022 2023 2024

Obyvatelé při sčítání lidu 1869-2011

v hranicích obce z roku 2011
0 5 821 11 643 17 464 23 286 1869 - Obyvatel při sčítání: 16 565 1880 - Obyvatel při sčítání: 16 799 1890 - Obyvatel při sčítání: 17 614 1900 - Obyvatel při sčítání: 19 506 1910 - Obyvatel při sčítání: 20 362 1921 - Obyvatel při sčítání: 19 112 1930 - Obyvatel při sčítání: 18 706 1950 - Obyvatel při sčítání: 15 893 1961 - Obyvatel při sčítání: 16 835 1970 - Obyvatel při sčítání: 17 943 1980 - Obyvatel při sčítání: 20 927 1991 - Obyvatel při sčítání: 21 561 2001 - Obyvatel při sčítání: 21 453 2011 - Obyvatel při sčítání: 20 687 1869 1890 1910 1930 1961 1980 2001 2011

Rozpočet

tis. Kč

Příjmy Výdaje

0 238 162 476 325 714 487 952 650 2020 - Příjmy: 598 497 2020 - Výdaje: 591 292 2021 - Příjmy: 694 956 2021 - Výdaje: 581 885 2022 - Příjmy: 815 931 2022 - Výdaje: 697 618 2023 - Příjmy: 837 758 2023 - Výdaje: 679 661 2024 - Příjmy: 860 581 2024 - Výdaje: 738 572 2025 - Příjmy: 882 083 2025 - Výdaje: 855 502 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Nezaměstnanost

%
2,9 3,4 3,8 4,3 4,8 2020 Podíl nezaměstnaných: 3,73 2021 Podíl nezaměstnaných: 3,04 2022 Podíl nezaměstnaných: 3,65 2023 Podíl nezaměstnaných: 3,7 2024 Podíl nezaměstnaných: 4,62 2020 2021 2022 2023 2024

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →

V roce 2025 se v Kutné Hoře narodilo 160 dětí a zemřelo 245 lidí.

21 787
+145 proti 2024 2000-2025
2025
10 622
+88 proti 2024 2000-2025
2025
11 165
+57 proti 2024 2000-2025
2025
658,9 ob./km²
+4,4 proti 2024
okres 86,0 · ČR 138,4
78. z 6 258 obcí · 21. z 45 podobně velkých
2020-2025
2025
51,2 %
−0,1 proti 2024
okres 50,4 · ČR 50,8
1171. z 6 254 obcí · 35. z 45 podobně velkých
2000-2025
2025
43,5 let
+0,2 proti 2024
okres 43,9 · ČR 43,3
2748. z 6 254 obcí · 38. z 45 podobně velkých
2000-2025
2025
21,5 %
0 proti 2024
okres 22,0 · ČR 20,8
2492. z 6 254 obcí · 37. z 45 podobně velkých
2000-2025
2025
15,0 %
−0,5 proti 2024
okres 15,2 · ČR 15,1
3549. z 6 254 obcí · 8. z 45 podobně velkých
2000-2025
2025
143,3
+4,4 proti 2024
okres 144,8 · ČR 138,0
2522. z 6 249 obcí · 38. z 45 podobně velkých
2000-2025
2025
63,5 %
+0,6 proti 2024
okres 62,8 · ČR 64,1
3213. z 6 254 obcí · 14. z 45 podobně velkých
2000-2025
2025
Další ukazatele (24)
21 506
+12 proti 2024 2000-2025
2025
20 162
sčítání 2021
20 687
−766 proti 2001 1869-2011
2011
8 463
sčítání 2021
7 409
sčítání 2021
2 746
sčítání 2021
1 425
sčítání 2021
10 444
sčítání 2021
3 466
sčítání 2021
795
sčítání 2021
145
+59 proti 2024 2020-2025
2025
160
−7 proti 2024 2020-2025
2025
-85
−28 proti 2024 2020-2025
2025
1 190
+11 proti 2024 2020-2025
2025
42
+20 proti 2023 2022-2024
2024
230
+87 proti 2024 2020-2025
2025
72
−13 proti 2023 2022-2024
2024
960
−76 proti 2024 2020-2025
2025
245
+21 proti 2024 2020-2025
2025
7,4 ‰
−0,3 proti 2024
okres 6,8 · ČR 7,1
2614. z 6 254 obcí · 8. z 45 podobně velkých
2020-2025
2025
6,7 ‰
+2,7 proti 2024
okres 4,3 · ČR 0,6
2346. z 6 254 obcí · 5. z 45 podobně velkých
2020-2025
2025
2,0 ‰
+0,9 proti 2023
okres 1,9
2022-2024
2024
3,3 ‰
−0,6 proti 2023
okres 4,0
2022-2024
2024
11,4 ‰
+1,0 proti 2024
okres 11,5 · ČR 10,4
2160. z 6 254 obcí · 24. z 45 podobně velkých
2020-2025
2025

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 31,0 % lidí (6 252 z 20 162), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 119 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 20 450 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 20 162.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
9 914
49,2 % obyvatel
Ženy
10 248
50,8 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
142
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % Muži 90+ let: 30 (0,2 %) Ženy 90+ let: 84 (0,4 %) 90+ Muži 85-89 let: 77 (0,4 %) Ženy 85-89 let: 191 (1,0 %) 85-89 Muži 80-84 let: 191 (1,0 %) Ženy 80-84 let: 308 (1,5 %) 80-84 Muži 75-79 let: 351 (1,7 %) Ženy 75-79 let: 538 (2,7 %) 75-79 Muži 70-74 let: 548 (2,7 %) Ženy 70-74 let: 712 (3,5 %) 70-74 Muži 65-69 let: 608 (3,0 %) Ženy 65-69 let: 686 (3,4 %) 65-69 Muži 60-64 let: 603 (3,0 %) Ženy 60-64 let: 659 (3,3 %) 60-64 Muži 55-59 let: 628 (3,1 %) Ženy 55-59 let: 641 (3,2 %) 55-59 Muži 50-54 let: 701 (3,5 %) Ženy 50-54 let: 685 (3,4 %) 50-54 Muži 45-49 let: 789 (3,9 %) Ženy 45-49 let: 801 (4,0 %) 45-49 Muži 40-44 let: 766 (3,8 %) Ženy 40-44 let: 753 (3,7 %) 40-44 Muži 35-39 let: 732 (3,6 %) Ženy 35-39 let: 639 (3,2 %) 35-39 Muži 30-34 let: 754 (3,7 %) Ženy 30-34 let: 598 (3,0 %) 30-34 Muži 25-29 let: 664 (3,3 %) Ženy 25-29 let: 576 (2,9 %) 25-29 Muži 20-24 let: 493 (2,5 %) Ženy 20-24 let: 428 (2,1 %) 20-24 Muži 15-19 let: 471 (2,3 %) Ženy 15-19 let: 406 (2,0 %) 15-19 Muži 10-14 let: 493 (2,5 %) Ženy 10-14 let: 513 (2,5 %) 10-14 Muži 5-9 let: 522 (2,6 %) Ženy 5-9 let: 482 (2,4 %) 5-9 Muži 0-4 let: 493 (2,5 %) Ženy 0-4 let: 548 (2,7 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Obce a území

Téma obce a území →

Zemědělská půda tvoří 65,1 % katastru Kutné Hory.

33,07 km²
2025
65,1 %
0 proti 2024
okres 64,7 · ČR 53,1
2897. z 6 258 obcí · 3. z 45 podobně velkých
1993-2025
2025
7,8 %
0 proti 2024
okres 23,9 · ČR 34,0
4937. z 6 258 obcí · lepší než 21 % · 37. z 45 podobně velkých
1993-2025
2025
1,11 %
+0,06 proti 2024
okres 1,92 · ČR 2,18
3028. z 6 258 obcí · 39. z 45 podobně velkých
1993-2025
2025
6,63 %
0 proti 2024
okres 1,96 · ČR 1,73
78. z 6 258 obcí · 11. z 45 podobně velkých
1993-2025
2025
12
2025

Využití území a vybavenost

2025

Využití území

  • Orná půda 1 482 44,9 %
  • Zahrady 186 5,6 %
  • Ovocné sady 383 11,6 %
  • Trvalé travní porosty 97 3,0 %
  • Lesní půda 257 7,8 %
  • Vodní plochy 37 1,1 %
  • Zastavěné plochy 219 6,6 %
  • Ostatní plochy 639 19,4 %

Celkem 3 301 ha

Co v obci je

  • Vodovod
  • Kanalizace s ČOV
  • Plyn
  • Sběrný dvůr
  • Dům s pečovatelskou službou
  • Kino
  • Kulturní dům
  • Informační centrum
  • Středisko volného času
  • Kostel
  • Koupaliště

11 z 12 sledovaných položek

Veřejné finance

Téma veřejné finance →

Rozpočtové příjmy Kutné Hory byly v roce 2025 882 mil. Kč, v přepočtu 40 487 Kč na obyvatele.

90 000 tis. Kč
−10 000 proti 2024 2012-2025
2025
1 174 026 180 Kč
okres 4 731 305 815 · ČR 600 469 124 785
76. z 6 258 obcí · 32. z 45 podobně velkých
2023
586 254 tis. Kč
+31 002 proti 2024 2020-2025
2025
114 014 tis. Kč
−19 020 proti 2024 2020-2025
2025
882 083 tis. Kč
+21 502 proti 2024 2020-2025
2025
26 581 tis. Kč
−95 427 proti 2024 2020-2025
2025
855 502 tis. Kč
+116 929 proti 2024 2020-2025
2025
4 131 Kč
−490 proti 2024
okres 4 587 · ČR 5 825
4389. z 6 247 obcí · lepší než 29 % · 29. z 45 podobně velkých
2012-2025
2025
12,9 %
−2,5 proti 2024
okres 16,3 · ČR 18,9
2424. z 6 253 obcí · 38. z 45 podobně velkých
2020-2025
2025
Další ukazatele (3)
53 887 Kč
okres 59 964 · ČR 79 370
1411. z 6 254 obcí · 25. z 45 podobně velkých
2023
40 487 Kč
+722 proti 2024
okres 40 266 · ČR 48 930
1806. z 6 253 obcí · 12. z 45 podobně velkých
2020-2025
2025
39 267 Kč
+5 140 proti 2024
okres 39 288 · ČR 47 568
2108. z 6 253 obcí · 26. z 45 podobně velkých
2020-2025
2025

Práce a ekonomika

Téma práce a ekonomika →

Ke konci srpna 2026 byl podíl nezaměstnaných osob v Kutné Hoře 5,17 %, o 0,13 procentního bodu více než měsíc předtím.

5,17 %
+0,13 proti červenci 2026
okres 4,79 · ČR 5,05
4347. z 6 254 obcí · lepší než 30 % · 17. z 45 podobně velkých
2016-2026
srpen 2026
817
+24 proti červenci 2026 2018-2026
srpen 2026
1,2
+0,5 proti 2023
817. z 3 296 obcí · lepší než 75 % · 9. z 45 podobně velkých
2020-2024
2024

Nezaměstnanost během roku

MPSV

Podíl nezaměstnaných osob po měsících

%
Podíl nezaměstnaných osob po měsících (%)
Rok ledúnobředubkvěčvnčvcsrpzářříjlispro
2016 7,03 6,75 6,38 5,76 5,91 6,06 6,23 5,87 5,64 5,35 5,10 5,50
2017 5,47 5,47 5,04 4,84 4,45 4,23 4,52 4,43 4,24 4,20 4,14 4,30
2018 4,55 4,35 4,11 3,77 3,45 3,38 3,40 3,28 3,22 3,09 3,22 3,57
2019 3,57 3,49 3,25 3,04 2,88 2,84 3,18 3,10 3,10 2,89 3,02 3,24
2020 3,45 3,26 3,40 3,53 3,65 3,56 3,79 3,66 3,83 3,57 3,47 3,73
2021 4,08 3,98 3,78 3,75 3,37 3,22 3,23 3,00 2,93 2,77 2,75 3,04
2022 3,22 3,12 3,18 2,76 2,65 2,66 3,01 3,43 3,57 3,57 3,43 3,65
2023 3,83 3,98 3,74 3,64 3,42 3,35 3,49 3,55 3,53 3,65 3,36 3,71
2025 4,92 4,96 5,02 4,97 4,79 4,98 5,09 5,06 5,20 5,17 5,00 5,16
2026 5,39 5,44 5,31 5,06 4,77 4,72 5,04 5,17 bez údaje bez údaje bez údaje bez údaje

Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu 15-64 let ke konci měsíce. Sezónní práce (stavebnictví, zemědělství, turistika) obvykle snižuje nezaměstnanost v létě a zvedá ji v zimě.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →

V roce 2025 bylo v Kutné Hoře registrováno 4 537 ekonomických subjektů, o 100 více než rok předtím.

4 537 subjektů
+100 proti 2024 2001-2025
2025
2 989 subjektů
+56 proti 2024 2010-2025
2025
65,9 %
−0,2 proti 2024
okres 64,5 · ČR 61,6
1824. z 6 257 obcí · lepší než 70 % · 2. z 45 podobně velkých
2010-2025
2025
21,3
okres 20,9 · ČR 17,1
3663. z 6 246 obcí · 29. z 45 podobně velkých
2001-2025
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026

Nejvíc podniků v Kutné Hoře působí v oboru stavebnictví (14,3 %), následují velkoobchod a maloobchod a profesní, vědecké a technické činnosti.

Vzniklo za 12 měsíců
217
Zaniklo za 12 měsíců
26
Má zaměstnance
26,0 %
z 2 547 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Stavebnictví 662 14,3 %
  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 622 13,4 %
  • Profesní, vědecké a technické činnosti 580 12,5 %
  • Zpracovatelský průmysl 481 10,4 %
  • Ostatní činnosti 460 9,9 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 312 6,7 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 273 5,9 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 172 3,7 %
  • Informační a komunikační činnosti 162 3,5 %
  • Doprava a skladování 134 2,9 %
  • Vzdělávání 129 2,8 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 126 2,7 %
  • Ostatní 339 7,3 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 3 419 73,7 %
  • Společnost s ručením omezeným 619 13,3 %
  • Společenství vlastníků jednotek 212 4,6 %
  • Spolek 168 3,6 %
  • Zahraniční fyzická osoba 60 1,3 %
  • Pobočný spolek 38 0,8 %
  • Akciová společnost 22 0,5 %
  • Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem 20 0,4 %
  • Odborová organizace 19 0,4 %
  • Evidované církevní právnické osoby 11 0,2 %
  • Ostatní 51 1,1 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 522 11,3 %
  • 3-10 let 978 21,1 %
  • 10-20 let 1 195 25,8 %
  • 20-30 let 937 20,2 %
  • Více než 30 let 1 007 21,7 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 1 886 40,7 %
  • 1-9 zaměstnanců 527 11,4 %
  • 10-49 zaměstnanců 98 2,1 %
  • 50-249 zaměstnanců 31 0,7 %
  • 250 a více zaměstnanců 5 0,1 %
  • Neuvedeno 2 092 45,1 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →

Při sčítání v roce 2021 bylo v Kutné Hoře 8 888 obydlených bytů.

4 454
srpen 2026
17
srpen 2026
3 768
+241 proti 2001 1869-2011
2011
8 888
sčítání 2021
4 796
sčítání 2021
3 065
sčítání 2021
534
sčítání 2021
8 106
sčítání 2021
8
sčítání 2021
7 083
sčítání 2021
Další ukazatele (5)
59
−59 proti 2023 2020-2024
2024
0
−99 proti 2023 2020-2024
2024
14
−5 proti 2023 2020-2024
2024
2,73
−2,75 proti 2023
okres 2,94 · ČR 2,78
2381. z 6 254 obcí · 8. z 45 podobně velkých
2020-2024
2024
0,4 %
okres 10,7 · ČR 13,4
4955. z 6 256 obcí · 44. z 45 podobně velkých
srpen 2026

Do počtu dokončených bytů se kromě rodinných a bytových domů počítají i nástavby, vestavby a byty v nebytových budovách - tady jde o 45 z 59 bytů.

V Kutné Hoře je 6 základních škol se 2 261 žáky a 3 mateřské školy s 648 dětmi.

2 780
sčítání 2021
5 869
sčítání 2021
2 021
sčítání 2021
16,2 %
ORP 12,8
969. z 6 254 obcí · 19. z 45 podobně velkých
sčítání 2021
717
září 2026
2 711
září 2026
2 936
září 2026
1
září 2026
2 261
+26 proti 2023 2020-2024
2024

Školy se počítají jako samostatné subjekty, ne jako budovy nebo třídy - jeden subjekt často provozuje několik pracovišť.

Školy v obci

16 subjektů
  • Mateřská škola MŠ 672
  • Církevní mateřská škola sv. Jakuba MŠ 45
  • Základní škola Žižkov ZŠ 786
  • Základní škola Jana Palacha ZŠ 610
  • Základní škola T. G. Masaryka ZŠ 560
  • Základní škola ZŠ 350
  • Základní škola a Praktická škola SŠ 20 · ZŠ 160
  • Základní škola Hůrka ZŠ 160
  • MŠ speciální, ZŠ a PrŠ Diakonie ČCE ZŠ 45
  • Základní škola Kruh, s.r.o. ZŠ 40
  • SOŠ a SOU řemesel SŠ 1 086
  • VOŠ, SPŠ a JŠ s právem SJZ SŠ 750 · VOŠ 270
  • Gymnázium Jiřího Ortena SŠ 600
  • Církevní gymnázium SŠ 240
  • Digital Academy - Obch. akademie, s.r.o. SŠ 240
  • Základní umělecká škola ZUŠ 715

Podle rejstříku škol MŠMT, stav k září 2026. Číslo je nejvyšší povolený počet dětí nebo žáků, ne skutečný stav.

Zdravotnictví

Téma zdravotnictví →

Zdravotnická zařízení v obci

115 míst péče
  • Praktický lékař 17
  • Dětský lékař 4
  • Zubní lékař 17
  • Gynekolog 4
  • Lékař specialista 24
  • Nemocnice 1
  • Záchranná služba 1
  • Fyzioterapie 16
  • Domácí zdravotní péče 8
  • Ostatní 23

Ambulantní specialisté podle oboru

  • Neurologie 8
  • Psychiatrie 5
  • Ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí 3
  • Vnitřní lékařství 3
  • Alergologie a klinická imunologie 2
  • Dermatovenerologie 2
  • Gerontopsychiatrie 2
  • Kardiologie 2
  • Klinická onkologie 2
  • Oftalmologie 2
  • Pneumologie a ftizeologie 2
  • Dětská neurologie 1
  • Endokrinologie a diabetologie 1
  • Gastroenterologie 1
  • Ortodoncie 1

a dalších 3 oborů

Místa poskytování zdravotní péče podle registru NRPZS (ÚZIS). Jedno místo může sdílet víc lékařů, u specialistů se místo s více obory počítá u každého z nich. Lékárny tu nejsou - počítají se podle úřední evidence SÚKL níže.

Lékárny

10 lékáren
  • Lékárna 9
  • Nemocniční lékárna 1
  • Otevřeno v sobotu 5
  • Otevřeno v neděli 2
  • BENU Lékárna Václavské náměstí 252/18 · So
  • Dr.Max LÉKÁRNA Masarykova 802 · So, Ne
  • Dr.Max LÉKÁRNA Ortenova 188 · So, Ne
  • Lékárna Astera Hornická 209/4
  • Lékárna LEMON Za Lidkou 853
  • Lékárna Pod Kaňkem Šandova 146 · So
  • Lékárna U Bílého medvěda Kpt. Vosky 777
  • Lékárna U zlatého hada Masarykova 596
  • Lékárna u nemocnice (nemocniční lékárna) Vojtěšská 237/26
  • U Jednorožce Rejskova 62/9 · So

Podle seznamu lékáren SÚKL. Výdejna je odloučené pracoviště lékárny s kratší otevírací dobou. „So“ a „Ne“ znamenají otevřeno o víkendu podle pracovní doby nahlášené SÚKL.

Volby a politika

Téma volby a politika →
67,4 %
+3,6 proti 2021
okres 70,0 · ČR 69,0
5153. z 6 254 obcí · lepší než 17 % · 15. z 45 podobně velkých
2002-2025
2025
69,3 %
+2,8 proti 2018
okres 71,1 · ČR 70,3
4878. z 6 254 obcí · lepší než 22 % · 15. z 45 podobně velkých
2013-2023
2023
32,0 %
−6,9 proti 2020
okres 33,3 · ČR 33,3
4587. z 6 253 obcí · lepší než 26 % · 19. z 45 podobně velkých
2000-2024
2024
41,6 %
+0,9 proti 2022
okres 50,1 · ČR 48,1
5687. z 6 249 obcí · lepší než 8 % · 20. z 45 podobně velkých
2002-2026
2026
36,4 %
+6,1 proti 2019
okres 36,0 · ČR 36,8
3966. z 6 254 obcí · lepší než 36 % · 13. z 45 podobně velkých
2004-2024
2024
24,6 %
okres 22,0
2022

Zastoupení v Senátu

Obec patří do senátního obvodu č. 40 - Kutná Hora. Senátoři se volí na šest let a Senát se obnovuje po třetinách, takže se tu nevolí při každých volbách.

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 41,6 %
ODS+TOP 09+NK: 43,2 % ANO: 16,4 % KDU+STAN+Pir+NK: 15,7 % ApV: 10,3 % SOCDEM+NK: 8,1 % SPD+Trikol+NK: 6,2 %
  • ODS+TOP 09+NK 43,2 %
  • ANO 16,4 %
  • KDU+STAN+Pir+NK 15,7 %
  • ApV 10,3 %
  • SOCDEM+NK 8,1 %
  • SPD+Trikol+NK 6,2 %

153 419 platných hlasů · 24 okrsků

Sněmovna 2025

účast 67,4 %
ANO: 31,5 % SPOLU: 23,1 % STAN: 15,4 % Piráti: 8,8 % SPD: 7,9 % AUTO: 6,8 % Ostatní: 6,6 %

10 310 platných hlasů · 24 okrsků · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 36,4 %
ANO: 25,5 % KDU+ODS+TOP 09: 23,5 % STAN+SLK: 10,6 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 9,5 % AUTO+PŘÍSAHA: 9,2 % Piráti: 5,6 % Ostatní: 16,0 %
  • ANO 25,5 % +1,2
  • KDU+ODS+TOP 09 23,5 % -0,1
  • STAN+SLK 10,6 % 0,0
  • ČSNS+KSČM+SD-SN 9,5 % +1,6
  • AUTO+PŘÍSAHA 9,2 % -2,0
  • Piráti 5,6 % -0,7
  • SPD+Trikolora 5,1 % +0,1
  • PRO2022+SVPROZS 2,0 % +0,2
  • Ostatní (22) 8,9 %

5 557 platných hlasů · 24 okrsků · odchylka proti kraji

Kraje 2024

účast 32,0 %
ANO: 34,6 % KDU+ODS+TOP 09: 21,2 % STAN: 20,6 % SPD+Trikol+PRO: 6,8 % ČSNS+KSČM+ČSSD: 6,4 % Piráti: 3,8 % Ostatní: 6,5 %
  • ANO 34,6 % +1,2
  • KDU+ODS+TOP 09 21,2 % +3,7
  • STAN 20,6 % -6,3
  • SPD+Trikol+PRO 6,8 % +1,4
  • ČSNS+KSČM+ČSSD 6,4 % +1,2
  • Piráti 3,8 % -0,2
  • PŘÍSAHA 1,9 % -0,4
  • SOCDEM 1,8 % +0,3
  • Ostatní (8) 2,8 %

4 885 platných hlasů · 24 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 67,1 %
Petr Pavel: 38,2 % Andrej Babiš: 32,4 % Danuše Nerudová: 14,2 % Pavel Fischer: 7,1 % Jaroslav Bašta: 3,7 % Marek Hilšer: 2,4 % Ostatní: 2,0 %
  • Petr Pavel 38,2 % -2,3
  • Andrej Babiš 32,4 % +1,1
  • Danuše Nerudová 14,2 % +0,4
  • Pavel Fischer 7,1 % +1,0
  • Jaroslav Bašta 3,7 % +0,1
  • Marek Hilšer 2,4 % -0,2
  • Karel Diviš 1,4 % 0,0
  • Tomáš Zima 0,6 % 0,0

10 325 platných hlasů · 24 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 69,3 %
Petr Pavel: 61,2 % Andrej Babiš: 38,8 %
  • Petr Pavel 61,2 % -2,1
  • Andrej Babiš 38,8 % +2,1

10 642 platných hlasů · 24 okrsků · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

27 mandátů

ODS+TOP 09+NK

13 mandátů · 43,2 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Lukáš Seifert 39 1. 3 421
Ing. Josef Treml 51 8. 2 869
Jakub Skyva 27 3. 2 777
MUDr. Petr Geřábek 51 5. 2 725
Bc. Jan Třískala 43 2. 2 671
Ing. Jiří Řípa 29 4. 2 576
Ing. Tomáš Havlíček, MBA 46 6. 2 659
Bc. Dominika Nováčková 29 7. 2 502
Mgr. Martin Běhounek 53 9. 2 519
Blanka Kratochvílová 58 10. 2 431
Ing. André Bilý 37 11. 2 474
Štěpán Sokač, DiS. 42 12. 2 510
Bc. Tereza Hejná 29 13. 2 484

Naše Kutná Hora (ODS s podporou nezávislých kandidátů a TOP 09)

ANO

4 mandáty · 16,4 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Jiří Kukla 68 1. 1 081
Ing. Josef Viktora 76 9. 1 064
Mgr. et Bc. Monika Válková 60 4. 1 035
Michal Klečák 21 5. 1 026

ANO 2011

KDU+STAN+Pir+NK

4 mandáty · 15,7 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Vít Šnajdr 53 4. 1 220
RNDr. Ivo Šanc, CSc. 71 6. 1 198
RNDr. Robert Otruba 62 7. 1 092
Patrik Šimůnek 29 1. 1 085

LIPISTAN - LIDOVCI, PIRÁTI, STAROSTOVÉ, NEZÁVISLÍ

ApV

3 mandáty · 10,3 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Kateřina Daczická, MBA 50 1. 1 088
Mgr. Tomáš Morawski 40 2. 931
MUDr. Jan Havlovic 68 3. 912

Alternativa pro Vás

SOCDEM+NK

2 mandáty · 8,1 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Bc. Martin Starý 48 3. 907
Mgr. Jiří Němeček 50 7. 694

Město pro lidi a osobnosti Kutné Hory

SPD+Trikol+NK

1 mandát · 6,2 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
MUDr. Michal Oščipovský 62 6. 549

Lidé z praxe: SPD s podporou Trikolory a nezávislých

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Sociální situace

Téma sociální situace →
1 451
září 2026
7 383
září 2026
12 b.
+1 proti 2023 2016-2024
2024
66,6 ‰
okres 49,0 · ČR 76,0
5348. z 6 101 obcí · lepší než 12 % · 32. z 45 podobně velkých
září 2026

Zařízení sociálních služeb

16 zařízení · 2024
  • Sociální poradny 4
  • Zařízení pro krizovou pomoc 2
  • Centra sociálně rehabilitačních služeb 2
  • Domovy pro osoby se zdravotním postižením 1
  • Domovy pro seniory 1
  • Chráněné bydlení 1
  • Nízkoprahová denní centra 1
  • Nízkoprahová zařízení pro děti a mládež 1
  • Noclehárny 1
  • Sociálně terapeutické dílny 1
  • Služby rané péče 1

Podle registru poskytovatelů sociálních služeb (ČSÚ, MPSV). Počítá se zařízení, ne kapacita.

3 837 osob
sčítání 2021
3 203 osob
sčítání 2021
6 462 osob
sčítání 2021
2 625 osob
sčítání 2021
7 632 osob
sčítání 2021

Dojížďka za prací a do školy

sčítání 2021

Kam se vyjíždí

Do jiných obcí vyjíždí 3 785 lidí.

Odkud se přijíždí

Z jiných obcí dojíždí 6 462 lidí.

Údaje jsou ze Sčítání 2021 a zachycují stav ke dni sčítání 26. března 2021, kdy část lidí pracovala z domova. Směry jsou jen mezi obcemi Česka, počet vyjíždějících výš zahrnuje i cesty do ciziny.

2 076
+37 proti 2024 2023-2025
2025
46,6 %
+0,8 proti 2024
okres 39,3 · ČR 73,4
4265. z 6 256 obcí · lepší než 31 % · 42. z 45 podobně velkých
2023-2025
2025

Cestovní ruch

Téma cestovní ruch →

V Kutné Hoře je 23 ubytovacích zařízení s 879 lůžky.

Kulturní památky

387 · z toho 4 národních
  • chrám sv. Barbory národní kulturní památka · Kutná Hora-Vnitřní Město; Žižkov
  • cisterciácký klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele národní kulturní památka · Sedlec
  • hřbitovní kaple Všech svatých s kostnicí národní kulturní památka · Sedlec
  • palác Vlašský dvůr národní kulturní památka · Kutná Hora-Vnitřní Město; Vrchlice
  • Střední průmyslová škola · Hlouška
  • arciděkanství · Kutná Hora-Vnitřní Město
  • cukrovar · Karlov
  • divadlo Tylovo · Hlouška
  • dvojdům s hostincem U slunce · Kutná Hora-Vnitřní Město
  • hostinec U české koruny · Sedlec
  • kaple sv. Trojice · Kutná Hora-Vnitřní Město
  • klášter řádu sv. Voršily s kostelem Nejsvětějšího Srdce Ježíšova · Kutná Hora-Vnitřní Město
  • kolej jezuitská · Kutná Hora-Vnitřní Město; Žižkov
  • kostel Matky Boží na Náměti · Kutná Hora-Vnitřní Město
  • kostel Nejsvětější Trojice · Žižkov
  • kostel Všech svatých · Žižkov
  • kostel sv. Jakuba · Kutná Hora-Vnitřní Město
  • kostel sv. Jana Nepomuckého · Kutná Hora-Vnitřní Město
  • kostel sv. Vavřince · Kaňk
  • kostel sv. apoštolů Jana a Pavla (sv. Jana Křtitele) · Malín
  • kostel sv. Štěpána · Malín
  • modlitebna s farou Českobratrské církve evangelické · Kutná Hora-Vnitřní Město
  • městská nemocnice · Kutná Hora-Vnitřní Město
  • městské lázně · Kutná Hora-Vnitřní Město
  • městské opevnění · Hlouška; Kutná Hora-Vnitřní Město; Žižkov
  • měšťanský dům U Rytířů · Kutná Hora-Vnitřní Město
  • měšťanský dům U jelena · Kutná Hora-Vnitřní Město
  • měšťanský dům zv. Dačického dům · Kutná Hora-Vnitřní Město
  • palác · Kutná Hora-Vnitřní Město
  • palác Hrádek · Kutná Hora-Vnitřní Město
  • palác Sankturinovský dům · Kutná Hora-Vnitřní Město
  • park · Kutná Hora-Vnitřní Město
  • pivovar Lorec · Šipší
  • předměstská usedlost · Žižkov
  • předměstská usedlost · Žižkov
  • radnice · Kaňk
  • rudný důl · Kutná Hora-Vnitřní Město; Vrchlice
  • schodiště se zdí a sochou sv. Jana Křtitele · Kutná Hora-Vnitřní Město
  • soud · Kutná Hora-Vnitřní Město
  • synagoga · Kutná Hora-Vnitřní Město

Vypsaných je 40 z 73 významnějších památek.

Dále 314 staveb bez vlastního jména: měšťanský dům (210), městský dům (49), předměstský dům (12), činžovní dům (6), venkovská usedlost (4), výklenková kaplička (3), socha sv. jana nepomuckého (2), výklenková kaplička panny marie (2) a další.

Životní prostředí

Téma životní prostředí →
410 kg
+13 proti 2023
okres 492 · ČR 414
4019. z 6 254 obcí · lepší než 35 % · 31. z 45 podobně velkých
2021-2024
2024
181 kg
−9 proti 2023
okres 238 · ČR 205
2990. z 6 254 obcí · lepší než 52 % · 29. z 45 podobně velkých
2021-2024
2024
64 kg
+7 proti 2023
okres 71 · ČR 69
2986. z 6 254 obcí · lepší než 52 % · 12. z 45 podobně velkých
2021-2024
2024
8 870,2 t
+318,6 proti 2023 2021-2024
2024
3 911,4 t
−185,7 proti 2023 2021-2024
2024
950,9 t
+211,7 proti 2023 2021-2024
2024
1 177,3 t
+335,4 proti 2023 2021-2024
2024
47,0 %
+2,4 proti 2023
ORP 46,1
3322. z 6 258 obcí · lepší než 46 % · 20. z 45 podobně velkých
2021-2024
2024
1 395,8 t
+156,3 proti 2023 2021-2024
2024
Další ukazatele (7)
577,6 t
+68,7 proti 2023 2021-2024
2024
424,2 t
+45,8 proti 2023 2021-2024
2024
320,0 t
+25,0 proti 2023 2021-2024
2024
74,0 t
+16,8 proti 2023 2021-2024
2024
2 077,5 t
+54,5 proti 2023 2021-2024
2024
67,0 t
+10,6 proti 2023 2021-2024
2024
22,4 t
+10,1 proti 2023 2021-2024
2024

Památné stromy a příroda

6 stromů
  • Dub Na Růžku
  • Dub letní
  • Lípa Na Náměstí
  • Lípa u Kostnice
  • Lípa u Nejsvětější Trojice
  • Lípa v Poličanech

Podle Ústředního seznamu ochrany přírody (AOPK ČR). U skupin stromů je uvedený počet stromů.

Data po letech

26 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2025 21 787 10 622 11 165 160 245 -85 1 190 960 230 145
2024 21 642 10 534 11 108 167 224 -57 1 179 1 036 143 86
2023 21 556 10 485 11 071 163 212 -49 1 137 949 188 139
2022 21 417 10 387 11 030 199 261 -62 1 637 608 1 029 967
2021 20 450 10 031 10 419 208 317 -109 855 663 192 83
2020 20 828 10 220 10 608 200 259 -59 745 511 234 175
2019 20 653 10 113 10 540 - - - - - - -
2018 20 580 10 076 10 504 - - - - - - -
2017 20 536 10 052 10 484 - - - - - - -
2016 20 405 9 977 10 428 - - - - - - -
2015 20 341 9 924 10 417 - - - - - - -
2014 20 335 9 936 10 399 - - - - - - -
2013 20 349 9 939 10 410 - - - - - - -
2012 20 470 9 989 10 481 - - - - - - -
2011 20 604 10 061 10 543 - - - - - - -
2010 21 295 10 536 10 759 - - - - - - -
2009 21 425 10 607 10 818 - - - - - - -
2008 21 646 10 738 10 908 - - - - - - -
2007 21 444 10 572 10 872 - - - - - - -
2006 21 373 10 490 10 883 - - - - - - -
2005 21 142 10 312 10 830 - - - - - - -
2004 21 109 10 263 10 846 - - - - - - -
2003 21 280 10 376 10 904 - - - - - - -
2002 21 321 10 377 10 944 - - - - - - -
2001 21 309 10 405 10 904 - - - - - - -
2000 21 455 10 359 11 096 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi 6 258 obcemi Česka drží Kutná Hora 55. místo podle počtu obyvatel.

Mezi obcemi okresu

1. z 88

Mezi všemi obcemi

55. z 6 258

percentil 99. - 99 % území je menších

Velikostní skupina

20 000 až 49 999 obyvatel

Stupeň urbanizace: menší město a předměstí (DEGURBA, ČSÚ).

Takových obcí je v Česku 45. Pořadí „mezi podobně velkými" u ukazatelů se počítá v téhle skupině (velikostní skupiny obcí podle ČSÚ).

Proti obcím stejné velikosti

  • Průměrný věk obec 43,5 let medián 44,6 let
  • Děti 0-14 let obec 15,0 % medián 13,8 %
  • Senioři 65+ obec 21,5 % medián 23,0 %
  • Nezaměstnanost obec 5,17 % medián 5,64 %
  • Subjektů na 100 ob. obec 21,3 medián 22,2
  • Bytů na 1 000 ob. obec 2,73 medián 1,11
  • Příjmy na obyvatele obec 40 487 Kč medián 38 822 Kč

Medián (čárka) je prostřední hodnota skupiny (obce od 20 000 do 49 999 obyvatel): polovina obcí má vyšší, polovina nižší. Světlý pás ukazuje, kde leží prostřední polovina obcí skupiny. Vždy za stejné období jako údaj obce.

Podobně velké obce v kraji

Správní obvod

Kutná Hora

Obec s rozšířenou působností, kam se chodí pro občanku, řidičák nebo stavební povolení.

Části obce 12

Hlouška · Kaňk · Karlov · Kutná Hora-Vnitřní Město · Malín · Neškaredice · Perštejnec · Poličany · Sedlec · Šipší · Vrchlice · Žižkov

Zdroje dat: AOPK ČR · ČSÚ · ČTÚ · ČÚZK · Exekutorská komora ČR · Ministerstvo financí · Ministerstvo životního prostředí · MMR ČR · MPSV · MŠMT · NPÚ · SÚKL · ÚZIS · Volby.cz · zdroje dat a licence