Kolín je město v okrese Kolín ve Středočeském kraji, jehož katastrální území zahrnuje deset částí včetně Kolína I až VI, Sendražic, Šťáralky, Štítar a Zibohlav. Podíl lesních pozemků v katastru města je 7,7 %, což je několikanásobně méně než průměr v Česku. Město má rozlohu 34,99 km² a nachází se 79,4 km od krajského města.
V Kolíně je registrováno 6 800 ekonomických subjektů, přičemž nejvíce podniků působí v oborech velkoobchod a maloobchod, stavebnictví a profesní, vědecké a technické činnosti. Vybavenost zahrnuje 11 základních škol se 4 229 žáky a 10 mateřských škol s 1 145 dětmi. K dispozici je 13 ubytovacích zařízení s celkem 468 lůžky. Podíl zemědělské půdy tvoří 50,7 % katastru, zatímco vodní plochy zaujímají 4,16 %, což je asi dvakrát více než v Česku.
Počet obyvatel města v roce 2025 činí 33 392 a v posledním roce mírně poklesl o 52 osob. Od roku 2006 počet obyvatel kolísá mezi 30 158 a 33 444. Daňové příjmy města rostou, v roce 2025 dosáhly 913 milionů korun, což je o 41,8 milionu více než v předchozím roce a od roku 2020 vzrostly o 58 %. Saldo migrace kolísá, v roce 2025 bylo 41 osob, což je pokles oproti roku 2024.
Obec Kolín má 33 392 obyvatel a je 1. největší z 90 obcí okresu. Za poslední rok jich ubylo o 0,2 %. Rozkládá se na 34,99 km² a skládá se ze 10 částí. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 130 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 16,5 % obyvatel starších patnácti let. Podíl nezaměstnaných byl 5,64 % a rozpočtové příjmy vycházejí na 44 322 Kč na obyvatele. Průměrná rychlost internetu v obci je 32,3 Mb/s pro stahování a 13,8 Mb/s pro odesílání, odezva 24 ms podle měření na rychlost.cz.
Srovnává se první rok s daty v posledních deseti letech s posledním rokem; u dokončených bytů je změna součet za celé období. Peněžní údaje jsou v běžných cenách, bez očištění o inflaci.
Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 30,2 % lidí (9 649 z 31 950), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 196 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 32 046 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 31 950.
Věková pyramida
Sčítání 2021
Muži
15 819
49,5 % obyvatel
Ženy
16 131
50,5 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
130
Česko 127
Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo.
Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.
Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu 15-64 let ke konci měsíce. Sezónní práce (stavebnictví, zemědělství, turistika)
obvykle snižuje nezaměstnanost v létě a zvedá ji v zimě.
Místa poskytování zdravotní péče podle registru NRPZS (ÚZIS). Jedno místo může sdílet víc lékařů, u specialistů se místo s více obory počítá u každého z nich. Lékárny tu nejsou - počítají se podle úřední evidence SÚKL níže.
Lékárny
10 lékáren
Lékárna 9
Nemocniční lékárna 1
Otevřeno v sobotu 4
Otevřeno v neděli 4
BENU LékárnaRorejcova 906 · So, Ne
Dr.Max LÉKÁRNABenešova 1000 · So, Ne
Dr.Max LÉKÁRNAKarlovo náměstí 89
Dr.Max LÉKÁRNASmetanova 764
Dr.Max LÉKÁRNAV Kasárnách 1019 · So, Ne
Kolínská lékárnaPolitických vězňů 40
Lékárna AQUALegerova 21
Lékárna TyršovaTyršova 976
Lékárna nemocnice Kolín (nemocniční lékárna)Žižkova 146 · So, Ne
Zálabská lékárnaAntonína Kaliny 90
Podle seznamu lékáren SÚKL. Výdejna je odloučené pracoviště lékárny s kratší otevírací dobou. „So“ a „Ne“ znamenají otevřeno o víkendu podle pracovní doby nahlášené SÚKL.
15 863 platných hlasů · 29 okrsků · odchylka proti kraji
Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.
Zastupitelstvo zvolené v roce 2026
27 mandátů
STAN+NK
15 mandátů · 47,4 %
Zastupitel
Věk
Pořadí
Hlasů
Mgr. Michael Kašpar
43
1.
4 698
Mgr. Iveta Mikšíková
50
2.
4 449
Bc. Roman Šulc
61
3.
4 472
Filip Šádek
49
4.
4 365
Mgr. Kateřina Zoubková
42
5.
4 404
Mgr. Pavlína Havlíková
56
6.
4 371
Ing. Eliška Pácaltová
38
7.
4 313
Michal Tasch, DiS.
41
8.
4 322
Mgr. Tomáš Tesař
42
9.
4 370
Martin Slavík
51
10.
4 249
Petr Král
74
11.
4 326
Mgr. Martin Drahovzal
59
12.
4 368
Ing. Václav Kmoch
77
13.
4 213
Mgr. Martin Heller
40
14.
4 322
Bc. Martin Zoubek
29
15.
4 292
ZMĚNA PRO KOLÍN
ANO
6 mandátů · 18,6 %
Zastupitel
Věk
Pořadí
Hlasů
Ing. Roman Škrabánek
59
1.
1 802
Mgr. Milan Jeneš
44
2.
1 712
JUDr. Martin Krumich
56
3.
1 725
Bc. Eva Dobiašová
66
4.
1 717
MUDr. Pavel Moučka
73
5.
1 750
Bc. Tomáš Novák
39
6.
1 710
ANO 2011
BPK
3 mandáty · 11,5 %
Zastupitel
Věk
Pořadí
Hlasů
Mgr. Renata Hoppová
50
6.
1 196
Ing. Petr Uhlíř
41
1.
1 164
MUDr. Karel Zinek
55
7.
1 163
Budoucnost pro Kolín
KDU-ČSL+NK
2 mandáty · 7,5 %
Zastupitel
Věk
Pořadí
Hlasů
MUDr. Lukáš Wagenknecht
46
2.
1 155
Tomáš Růžička
56
1.
919
VOLBA PRO KOLÍN
SEN 21+NK
1 mandát · 5,7 %
Zastupitel
Věk
Pořadí
Hlasů
Ing. Bc. Jan Pospíšil, MBA
63
1.
707
Kolíňáci - SEN pro Kolín
Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů
pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u
kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech
voleb nejsou.
Údaje jsou ze Sčítání 2021 a zachycují stav ke dni sčítání
26. března 2021, kdy část lidí pracovala z domova. Směry jsou jen
mezi obcemi Česka, počet vyjíždějících výš zahrnuje i cesty do ciziny.
Podle Ústředního seznamu ochrany přírody (AOPK ČR). U skupin stromů je uvedený počet stromů.
Data po letech
26 let
Rok
Obyvatel
Muži
Ženy
Narození
Zemřelí
Přir. přírůstek
Přistěh.
Vystěh.
Saldo
Celkem
2025
33 392
16 403
16 989
244
337
-93
1 431
1 390
41
-52
2024
33 444
16 422
17 022
248
336
-88
1 592
1 289
303
215
2023
33 229
16 274
16 955
293
370
-77
1 540
1 523
17
-60
2022
33 289
16 369
16 920
293
369
-76
2 575
1 256
1 319
1 243
2021
32 046
15 976
16 070
335
454
-119
1 593
1 235
358
239
2020
32 490
16 158
16 332
354
392
-38
1 480
925
555
517
2019
31 973
15 752
16 221
-
-
-
-
-
-
-
2018
31 690
15 592
16 098
-
-
-
-
-
-
-
2017
31 355
15 397
15 958
-
-
-
-
-
-
-
2016
31 123
15 239
15 884
-
-
-
-
-
-
-
2015
30 995
15 139
15 856
-
-
-
-
-
-
-
2014
30 946
15 155
15 791
-
-
-
-
-
-
-
2013
31 026
15 200
15 826
-
-
-
-
-
-
-
2012
31 077
15 278
15 799
-
-
-
-
-
-
-
2011
31 042
15 239
15 803
-
-
-
-
-
-
-
2010
30 927
15 124
15 803
-
-
-
-
-
-
-
2009
30 935
15 157
15 778
-
-
-
-
-
-
-
2008
31 014
15 206
15 808
-
-
-
-
-
-
-
2007
30 736
15 004
15 732
-
-
-
-
-
-
-
2006
30 158
14 577
15 581
-
-
-
-
-
-
-
2005
30 175
14 537
15 638
-
-
-
-
-
-
-
2004
29 489
14 049
15 440
-
-
-
-
-
-
-
2003
29 690
14 160
15 530
-
-
-
-
-
-
-
2002
29 817
14 231
15 586
-
-
-
-
-
-
-
2001
30 095
14 410
15 685
-
-
-
-
-
-
-
2000
30 382
14 557
15 825
-
-
-
-
-
-
-
Mapa
obec a její sousedé
Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026,
zjednodušeno · zdroje a licence
Umístění a členění
Mezi 6 258 obcemi Česka drží Kolín 32. místo podle počtu obyvatel.
Mezi obcemi okresu
1. z 90
Mezi všemi obcemi
32. z 6 258
percentil 100. - 100 % území je menších
Velikostní skupina
20 000 až 49 999 obyvatel
Stupeň urbanizace: menší město a předměstí (DEGURBA, ČSÚ).
Takových obcí je v Česku 45. Pořadí „mezi podobně velkými" u ukazatelů se počítá v téhle skupině (velikostní skupiny obcí podle ČSÚ).
Proti obcím stejné velikosti
Průměrný věkobec42,9 letmedián44,6 let
Děti 0-14 letobec15,4 %medián13,8 %
Senioři 65+obec20,3 %medián23,0 %
Nezaměstnanostobec5,64 %medián5,64 %
Subjektů na 100 ob.obec20,6medián22,2
Bytů na 1 000 ob.obec1,73medián1,11
Příjmy na obyvateleobec44 322 Kčmedián38 822 Kč
Medián (čárka) je prostřední hodnota skupiny (obce od 20 000 do 49 999 obyvatel): polovina obcí má vyšší, polovina nižší. Světlý pás ukazuje, kde leží prostřední polovina obcí skupiny. Vždy za stejné období jako údaj obce.
Zařízení sociálních služeb
13 zařízení · 2024Podle registru poskytovatelů sociálních služeb (ČSÚ, MPSV). Počítá se zařízení, ne kapacita.