Město

Přerov

Okres Přerov · Kraj Olomoucký kraj · Web www.prerov.eu

Obyvatel 2025 40 492
Rozloha
58,45 km²
Hustota
692,8 ob./km²dopočet
Do krajského města
21,1 kmvzdušně
Kód RÚIAN
511382
Poloha
49,4575, 17,4534

Přerov je statutární město v okrese Přerov v Olomouckém kraji a 26. největší město Česka. Má rozlohu 58,45 km² a skládá se z 13 částí, mezi které patří například Přerov I-Město, Přerov II-Předmostí a Přerov IV-Kozlovice. Město leží 21,1 km od krajského města.

V Přerově je 12 základních škol se 3 689 žáky a 15 mateřských škol s 1 260 dětmi. Registrováno je zde 8 371 ekonomických subjektů, přičemž nejvíce podniků působí ve velkoobchodu a maloobchodu, profesních a technických činnostech a zpracovatelském průmyslu. Podíl zemědělské půdy na území města je 58,6 %, lesní půdy je 9,7 % a vodních ploch 1,52 %. V obci je devět ubytovacích zařízení s celkem 754 lůžky.

Počet obyvatel města klesá, od roku 2006 do roku 2025 se snížil o 14 % na 40 492. Meziročně v roce 2025 poklesl o 414 osob, což je menší úbytek než v předchozím roce. Saldo migrace kolísá, v roce 2025 bylo záporné, ale výrazně lepší než v roce 2024. Daňové příjmy města rostou, od roku 2020 vzrostly o 43 % na více než 1 miliardu korun.

Schválený rozpočet 2026 1 574,3 mil. příjmy 1 573,6 mil. výdaje +0,7 mil. saldo Struktura rozpočtu →

Vývoj počtu obyvatel

2000-2025
39 651 42 174 44 697 47 219 49 742 2000 2000: 48 901 obyvatel 2001: 47 988 obyvatel 2002: 47 582 obyvatel 2003: 47 311 obyvatel 2004 2004: 46 938 obyvatel 2005: 46 858 obyvatel 2006: 46 912 obyvatel 2007: 47 037 obyvatel 2008 2008: 46 503 obyvatel 2009: 46 254 obyvatel 2010: 45 778 obyvatel 2011: 45 082 obyvatel 2012 2012: 44 824 obyvatel 2013: 44 538 obyvatel 2014: 44 278 obyvatel 2015: 43 994 obyvatel 2016 2016: 43 791 obyvatel 2017: 43 565 obyvatel 2018: 43 186 obyvatel 2019: 42 871 obyvatel 2020 2020: 42 451 obyvatel 2021: 41 404 obyvatel 2022: 41 634 obyvatel 2023: 41 661 obyvatel 2024: 40 906 obyvatel 2025 2025: 40 492 obyvatel

Obec Přerov má 40 492 obyvatel a je 1. největší z 105 obcí okresu. Za poslední rok jich ubylo o 1,0 %. Rozkládá se na 58,45 km² a skládá se ze 13 částí. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 171 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 15,8 % obyvatel starších patnácti let. Podíl nezaměstnaných byl 7,15 % a rozpočtové příjmy vycházejí na 38 475 Kč na obyvatele. Průměrná rychlost internetu v obci je 92,9 Mb/s pro stahování a 62,8 Mb/s pro odesílání, odezva 19 ms podle měření na rychlost.cz.

Metodika

Obec v číslech za 10 let

2015-2025
Ukazatel Tehdy Teď Změna Vývoj
Obyvatelé 43 994 2015 40 492 2025 −8,0 % pokles
Průměrný věk 43,8 let 2015 46,2 let 2025 +2,4 let nárůst
Podíl lidí nad 65 let 21,2 % 2015 25,5 % 2025 +4,3 p. b. nárůst
Dokončené byty 29 2020 52 2024 201 celkem za období
Aktivní ekonomické subjekty 4 623 subjektů 2015 4 884 subjektů 2025 +5,6 % nárůst
Podíl nezaměstnaných 6,22 % 2020 5,90 % 2024 −0,3 p. b. mírný pokles
Příjmy rozpočtu na obyvatele v běžných cenách 28 537 Kč 2020 38 475 Kč 2025 +34,8 % nárůst

Srovnává se první rok s daty v posledních deseti letech s posledním rokem; u dokončených bytů je změna součet za celé období. Peněžní údaje jsou v běžných cenách, bez očištění o inflaci.

Vývoj v čase

7 grafů

Narození a zemřelí

Narození Zemřelí

0 166 333 499 665 2020 - Narození: 387 2020 - Zemřelí: 602 2021 - Narození: 375 2021 - Zemřelí: 616 2022 - Narození: 373 2022 - Zemřelí: 553 2023 - Narození: 337 2023 - Zemřelí: 484 2024 - Narození: 279 2024 - Zemřelí: 518 2025 - Narození: 238 2025 - Zemřelí: 514 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Stěhování

Přistěhovalí Vystěhovalí

0 401 802 1 203 1 604 2020 - Přistěhovalí: 621 2020 - Vystěhovalí: 826 2021 - Přistěhovalí: 645 2021 - Vystěhovalí: 842 2022 - Přistěhovalí: 1 247 2022 - Vystěhovalí: 837 2023 - Přistěhovalí: 1 111 2023 - Vystěhovalí: 937 2024 - Přistěhovalí: 969 2024 - Vystěhovalí: 1 485 2025 - Přistěhovalí: 833 2025 - Vystěhovalí: 971 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Přirozený přírůstek a saldo stěhování

Přirozený přírůstek Saldo stěhování

-609 -331 -53 225 503 2020 Přirozený přírůstek: -215 Saldo stěhování: -205 2021 Přirozený přírůstek: -241 Saldo stěhování: -197 2022 Přirozený přírůstek: -180 Saldo stěhování: 410 2023 Přirozený přírůstek: -147 Saldo stěhování: 174 2024 Přirozený přírůstek: -239 Saldo stěhování: -516 2025 Přirozený přírůstek: -276 Saldo stěhování: -138 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Sňatky a rozvody

Sňatky Rozvody

55 100 145 190 235 2020 Sňatky: 174 Rozvody: 83 2021 Sňatky: 199 Rozvody: 72 2022 Sňatky: 220 Rozvody: 88 2023 Sňatky: 187 Rozvody: 75 2024 Sňatky: 163 Rozvody: 83 2025 Sňatky: 146 Rozvody: 70 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Obyvatelé při sčítání lidu 1869-2011

v hranicích obce z roku 2011
0 13 851 27 702 41 553 55 404 1869 - Obyvatel při sčítání: 11 341 1880 - Obyvatel při sčítání: 15 464 1890 - Obyvatel při sčítání: 17 749 1900 - Obyvatel při sčítání: 22 007 1910 - Obyvatel při sčítání: 26 966 1921 - Obyvatel při sčítání: 28 442 1930 - Obyvatel při sčítání: 30 270 1950 - Obyvatel při sčítání: 29 054 1961 - Obyvatel při sčítání: 36 101 1970 - Obyvatel při sčítání: 44 324 1980 - Obyvatel při sčítání: 50 593 1991 - Obyvatel při sčítání: 51 300 2001 - Obyvatel při sčítání: 48 335 2011 - Obyvatel při sčítání: 45 369 1869 1890 1910 1930 1961 1980 2001 2011

Rozpočet

tis. Kč

Příjmy Výdaje

0 448 909 897 819 1 346 728 1 795 637 2020 - Příjmy: 1 211 409 2020 - Výdaje: 1 066 563 2021 - Příjmy: 1 281 635 2021 - Výdaje: 1 020 549 2022 - Příjmy: 1 456 528 2022 - Výdaje: 1 209 161 2023 - Příjmy: 1 556 834 2023 - Výdaje: 1 257 110 2024 - Příjmy: 1 612 431 2024 - Výdaje: 1 366 172 2025 - Příjmy: 1 557 944 2025 - Výdaje: 1 662 627 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Nezaměstnanost

%
5,1 5,4 5,7 6,0 6,3 2020 Podíl nezaměstnaných: 6,22 2021 Podíl nezaměstnaných: 5,17 2022 Podíl nezaměstnaných: 5,32 2023 Podíl nezaměstnaných: 5,24 2024 Podíl nezaměstnaných: 5,9 2020 2021 2022 2023 2024

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →

V roce 2025 se v Přerově narodilo 238 dětí a zemřelo 514 lidí.

40 492
−414 proti 2024 2000-2025
2025
19 566
−158 proti 2024 2000-2025
2025
20 926
−256 proti 2024 2000-2025
2025
692,8 ob./km²
−7,1 proti 2024
okres 148,3 · ČR 138,4
70. z 6 258 obcí · 19. z 45 podobně velkých
2020-2025
2025
51,7 %
−0,1 proti 2024
okres 50,8 · ČR 50,8
760. z 6 254 obcí · 22. z 45 podobně velkých
2000-2025
2025
46,2 let
+0,3 proti 2024
okres 44,7 · ČR 43,3
625. z 6 254 obcí · 1. z 45 podobně velkých
2000-2025
2025
25,5 %
+0,4 proti 2024
okres 22,9 · ČR 20,8
696. z 6 254 obcí · 2. z 45 podobně velkých
2000-2025
2025
13,1 %
−0,5 proti 2024
okres 14,2 · ČR 15,1
5131. z 6 254 obcí · 40. z 45 podobně velkých
2000-2025
2025
194,2
+9,2 proti 2024
okres 161,5 · ČR 138,0
755. z 6 249 obcí · 3. z 45 podobně velkých
2000-2025
2025
61,4 %
+0,1 proti 2024
okres 62,9 · ČR 64,1
4820. z 6 254 obcí · 41. z 45 podobně velkých
2000-2025
2025
Další ukazatele (24)
40 729
−310 proti 2024 2000-2025
2025
41 019
sčítání 2021
45 369
−2 966 proti 2001 1869-2011
2011
16 332
sčítání 2021
15 417
sčítání 2021
5 853
sčítání 2021
3 312
sčítání 2021
18 995
sčítání 2021
9 530
sčítání 2021
3 120
sčítání 2021
-414
+341 proti 2024 2020-2025
2025
238
−41 proti 2024 2020-2025
2025
-276
−37 proti 2024 2020-2025
2025
833
−136 proti 2024 2020-2025
2025
70
−13 proti 2024 2020-2025
2025
-138
+378 proti 2024 2020-2025
2025
146
−17 proti 2024 2020-2025
2025
971
−514 proti 2024 2020-2025
2025
514
−4 proti 2024 2020-2025
2025
5,8 ‰
−1,0 proti 2024
okres 6,9 · ČR 7,1
3792. z 6 254 obcí · 41. z 45 podobně velkých
2020-2025
2025
-10,2 ‰
+8,2 proti 2024
okres -4,9 · ČR 0,6
4666. z 6 254 obcí · 41. z 45 podobně velkých
2020-2025
2025
1,7 ‰
−0,3 proti 2024
ČR 1,9
22. z 27 obcí · 7. z 9 podobně velkých
2020-2025
2025
3,6 ‰
−0,4 proti 2024
ČR 3,9
20. z 27 obcí · 5. z 9 podobně velkých
2020-2025
2025
12,6 ‰
0 proti 2024
okres 11,6 · ČR 10,4
1675. z 6 254 obcí · 7. z 45 podobně velkých
2020-2025
2025

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 30,5 % lidí (12 494 z 41 019), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 105 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 41 404 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 41 019.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
19 796
48,3 % obyvatel
Ženy
21 223
51,7 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
171
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % Muži 90+ let: 72 (0,2 %) Ženy 90+ let: 205 (0,5 %) 90+ Muži 85-89 let: 247 (0,6 %) Ženy 85-89 let: 438 (1,1 %) 85-89 Muži 80-84 let: 448 (1,1 %) Ženy 80-84 let: 796 (1,9 %) 80-84 Muži 75-79 let: 847 (2,1 %) Ženy 75-79 let: 1 266 (3,1 %) 75-79 Muži 70-74 let: 1 129 (2,8 %) Ženy 70-74 let: 1 656 (4,0 %) 70-74 Muži 65-69 let: 1 333 (3,3 %) Ženy 65-69 let: 1 561 (3,8 %) 65-69 Muži 60-64 let: 1 310 (3,2 %) Ženy 60-64 let: 1 349 (3,3 %) 60-64 Muži 55-59 let: 1 359 (3,3 %) Ženy 55-59 let: 1 476 (3,6 %) 55-59 Muži 50-54 let: 1 414 (3,5 %) Ženy 50-54 let: 1 479 (3,6 %) 50-54 Muži 45-49 let: 1 706 (4,2 %) Ženy 45-49 let: 1 697 (4,1 %) 45-49 Muži 40-44 let: 1 543 (3,8 %) Ženy 40-44 let: 1 406 (3,4 %) 40-44 Muži 35-39 let: 1 251 (3,1 %) Ženy 35-39 let: 1 154 (2,8 %) 35-39 Muži 30-34 let: 1 243 (3,0 %) Ženy 30-34 let: 1 185 (2,9 %) 30-34 Muži 25-29 let: 1 022 (2,5 %) Ženy 25-29 let: 997 (2,4 %) 25-29 Muži 20-24 let: 881 (2,2 %) Ženy 20-24 let: 854 (2,1 %) 20-24 Muži 15-19 let: 948 (2,3 %) Ženy 15-19 let: 886 (2,2 %) 15-19 Muži 10-14 let: 1 042 (2,5 %) Ženy 10-14 let: 1 077 (2,6 %) 10-14 Muži 5-9 let: 943 (2,3 %) Ženy 5-9 let: 848 (2,1 %) 5-9 Muži 0-4 let: 1 058 (2,6 %) Ženy 0-4 let: 893 (2,2 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Obce a území

Téma obce a území →

Zemědělská půda tvoří 58,6 % katastru Přerova.

58,45 km²
0 proti 2024
2025
58,6 %
0 proti 2024
okres 68,2 · ČR 53,1
3701. z 6 258 obcí · 14. z 45 podobně velkých
1993-2025
2025
9,7 %
0 proti 2024
okres 16,4 · ČR 34,0
4751. z 6 258 obcí · lepší než 24 % · 35. z 45 podobně velkých
1993-2025
2025
1,52 %
0 proti 2024
okres 2,19 · ČR 2,18
2222. z 6 258 obcí · 34. z 45 podobně velkých
1993-2025
2025
5,01 %
0 proti 2024
okres 2,07 · ČR 1,73
176. z 6 258 obcí · 21. z 45 podobně velkých
1993-2025
2025
13
2025

Využití území a vybavenost

2025

Využití území

  • Orná půda 2 717 47,1 %
  • Zahrady 338 5,9 %
  • Ovocné sady 47 0,8 %
  • Trvalé travní porosty 253 4,4 %
  • Lesní půda 570 9,9 %
  • Vodní plochy 89 1,5 %
  • Zastavěné plochy 293 5,1 %
  • Ostatní plochy 1 467 25,4 %

Celkem 5 772 ha

Co v obci je

  • Vodovod
  • Kanalizace s ČOV
  • Plyn
  • Sběrný dvůr
  • Dům s pečovatelskou službou
  • Kino
  • Kulturní dům
  • Informační centrum
  • Středisko volného času
  • Kostel
  • Koupaliště

11 z 12 sledovaných položek

Veřejné finance

Téma veřejné finance →

Rozpočtové příjmy Přerova byly v roce 2025 1 558 mil. Kč, v přepočtu 38 475 Kč na obyvatele.

3 320 tis. Kč
−588 proti 2024 2012-2025
2025
4 843 219 301 Kč
okres 12 495 057 370 · ČR 600 469 124 785
15. z 6 258 obcí · 1. z 45 podobně velkých
2023
1 059 930 tis. Kč
+12 326 proti 2024 2020-2025
2025
249 206 tis. Kč
−24 750 proti 2024 2020-2025
2025
1 557 944 tis. Kč
−54 487 proti 2024 2020-2025
2025
-104 683 tis. Kč
−350 942 proti 2024 2020-2025
2025
1 662 627 tis. Kč
+296 455 proti 2024 2020-2025
2025
82 Kč
−14 proti 2024
okres 6 230 · ČR 5 825
3785. z 6 247 obcí · lepší než 39 % · 13. z 45 podobně velkých
2012-2025
2025
16,0 %
−1,0 proti 2024
okres 18,0 · ČR 18,9
1910. z 6 253 obcí · 21. z 45 podobně velkých
2020-2025
2025
Další ukazatele (3)
119 609 Kč
okres 98 647 · ČR 79 370
632. z 6 254 obcí · 2. z 45 podobně velkých
2023
38 475 Kč
−943 proti 2024
okres 38 613 · ČR 48 930
2164. z 6 253 obcí · 24. z 45 podobně velkých
2020-2025
2025
41 061 Kč
+7 663 proti 2024
okres 40 299 · ČR 47 568
1854. z 6 253 obcí · 20. z 45 podobně velkých
2020-2025
2025

Práce a ekonomika

Téma práce a ekonomika →

Ke konci srpna 2026 byl podíl nezaměstnaných osob v Přerově 7,15 %, o 0,17 procentního bodu více než měsíc předtím.

7,15 %
+0,17 proti červenci 2026
okres 5,98 · ČR 5,05
5661. z 6 254 obcí · lepší než 9 % · 33. z 45 podobně velkých
2016-2026
srpen 2026
1 839
+45 proti červenci 2026 2018-2026
srpen 2026
3,3
+0,3 proti 2023
1693. z 3 296 obcí · lepší než 48 % · 31. z 45 podobně velkých
2020-2024
2024

Nezaměstnanost během roku

MPSV

Podíl nezaměstnaných osob po měsících

%
Podíl nezaměstnaných osob po měsících (%)
Rok ledúnobředubkvěčvnčvcsrpzářříjlispro
2016 9,63 9,58 9,27 8,93 8,89 8,76 8,89 8,66 8,63 8,46 8,42 8,55
2017 8,76 8,56 8,25 7,79 7,75 7,47 7,73 7,49 7,37 7,13 6,77 6,84
2018 6,77 6,51 6,25 5,87 5,68 5,54 5,66 5,55 5,42 5,20 5,05 5,15
2019 5,17 5,04 4,76 4,49 4,38 4,18 4,24 4,22 4,20 3,99 3,97 4,20
2020 4,54 4,46 4,48 4,90 5,21 5,54 5,84 6,11 6,04 5,98 6,04 6,22
2021 6,47 6,45 6,41 6,29 6,24 5,95 5,87 5,73 5,50 5,27 5,12 5,17
2022 5,41 5,38 5,22 5,14 5,19 5,05 5,18 5,30 5,36 5,28 5,15 5,32
2023 5,45 5,72 5,55 5,51 5,31 5,27 5,33 5,22 5,23 5,09 4,95 5,24
2025 6,18 6,29 6,25 6,18 6,30 6,17 6,46 6,49 6,65 6,72 6,67 6,82
2026 7,10 7,14 6,99 6,95 6,95 6,79 6,98 7,15 bez údaje bez údaje bez údaje bez údaje

Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu 15-64 let ke konci měsíce. Sezónní práce (stavebnictví, zemědělství, turistika) obvykle snižuje nezaměstnanost v létě a zvedá ji v zimě.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →

V roce 2025 bylo v Přerově registrováno 8 371 ekonomických subjektů, o 138 více než rok předtím.

8 371 subjektů
+138 proti 2024 2001-2025
2025
4 884 subjektů
+141 proti 2024 2010-2025
2025
58,3 %
+0,7 proti 2024
okres 60,4 · ČR 61,6
4542. z 6 257 obcí · lepší než 27 % · 26. z 45 podobně velkých
2010-2025
2025
20,9
okres 19,5 · ČR 17,1
3925. z 6 246 obcí · 34. z 45 podobně velkých
2001-2025
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026

Nejvíc podniků v Přerově působí v oboru velkoobchod a maloobchod (13,5 %), následují profesní, vědecké a technické činnosti a zpracovatelský průmysl.

Vzniklo za 12 měsíců
337
Zaniklo za 12 měsíců
34
Má zaměstnance
35,1 %
z 4 252 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 1 142 13,5 %
  • Profesní, vědecké a technické činnosti 1 102 13,0 %
  • Zpracovatelský průmysl 947 11,2 %
  • Stavebnictví 870 10,3 %
  • Ostatní činnosti 831 9,8 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 744 8,8 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 435 5,1 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 337 4,0 %
  • Doprava a skladování 258 3,0 %
  • Zemědělství, lesnictví, rybářství 205 2,4 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 203 2,4 %
  • Vzdělávání 196 2,3 %
  • Ostatní 478 5,7 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 5 869 69,4 %
  • Společnost s ručením omezeným 1 358 16,1 %
  • Společenství vlastníků jednotek 478 5,7 %
  • Spolek 326 3,9 %
  • Akciová společnost 81 1,0 %
  • Pobočný spolek 80 0,9 %
  • Zahraniční fyzická osoba 76 0,9 %
  • Odborová organizace 39 0,5 %
  • Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem 37 0,4 %
  • Veřejná obchodní společnost 28 0,3 %
  • Ostatní 88 1,0 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 833 9,8 %
  • 3-10 let 1 544 18,3 %
  • 10-20 let 2 098 24,8 %
  • 20-30 let 2 066 24,4 %
  • Více než 30 let 1 919 22,7 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 2 758 32,6 %
  • 1-9 zaměstnanců 1 214 14,3 %
  • 10-49 zaměstnanců 215 2,5 %
  • 50-249 zaměstnanců 56 0,7 %
  • 250 a více zaměstnanců 9 0,1 %
  • Neuvedeno 4 208 49,7 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →

Při sčítání v roce 2021 bylo v Přerově 19 206 obydlených bytů.

7 100
srpen 2026
1 095
srpen 2026
4 510
+246 proti 2001 1869-2011
2011
19 206
sčítání 2021
14 726
sčítání 2021
2 808
sčítání 2021
1 089
sčítání 2021
18 050
sčítání 2021
15
sčítání 2021
16 484
sčítání 2021
Další ukazatele (5)
52
+11 proti 2023 2020-2024
2024
32
+32 proti 2023 2020-2024
2024
1,27
+0,29 proti 2023
okres 2,13 · ČR 2,78
3423. z 6 254 obcí · 20. z 45 podobně velkých
2020-2024
2024
15,4 %
okres 9,4 · ČR 13,4
1437. z 6 256 obcí · 16. z 45 podobně velkých
srpen 2026

V Přerově je 12 základních škol se 3 689 žáky a 15 mateřských škol s 1 260 dětmi.

5 572
sčítání 2021
11 806
sčítání 2021
4 146
sčítání 2021
15,8 %
ORP 13,9
1061. z 6 254 obcí · 23. z 45 podobně velkých
sčítání 2021
2 115
září 2026
5 873
září 2026
6 832
září 2026
2
září 2026
3 689
−79 proti 2023 2020-2024
2024
12
0 proti 2023 2021-2024
2024

Školy se počítají jako samostatné subjekty, ne jako budovy nebo třídy - jeden subjekt často provozuje několik pracovišť.

Školy v obci

26 subjektů
  • Mateřská škola MŠ 178 · MŠ 78 · MŠ 120 · MŠ 70 · MŠ 100 · MŠ 125 · MŠ 50 · MŠ 90 · MŠ 60 · MŠ 75 · MŠ 134
  • Mateřská škola A & T s.r.o. MŠ 365
  • Základní škola a MŠ Sluníčko s.r.o. MŠ 300
  • SŠ, ZŠ a MŠ MŠ 12 · SŠ 28 · ZŠ 206
  • Mateřská škola Čtyřlístek, Přerov - Předmostí, Pod Skalkou 13, příspěvková organizace MŠ 156
  • Mateřská škola Pampeliška, Přerov - Vinary, Za Humny 1, příspěvková organizace MŠ 100
  • Církevní mateřská škola MŠ 47
  • Speciální MŠ A & J s.r.o. MŠ 40
  • Anglicko-česká MŠ Daisy, škol. práv. os. MŠ 15
  • Základní škola ZŠ 750 · ZŠ 562 · ZŠ 690 · ZŠ 650 · ZŠ 830 · ZŠ 750 · ZŠ 570
  • ZŠ J. A. Komenského ZŠ 690
  • Svobodná škola Přerov - ZŠ a lesní MŠ, s.r.o. ZŠ 100
  • Soukr. ZŠ Acorn's & John's school s.r.o. ZŠ 75
  • Střední škola gastronomie a služeb SŠ 1 220
  • Gymnázium Jana Blahoslava a SPgŠ SŠ 1 058
  • Střední škola technická SŠ 1 000
  • Gymnázium Jakuba Škody SŠ 816
  • Střední škola zemědělská SŠ 600
  • Střední škola elektrotechnická SŠ 550
  • Střední průmyslová škola SŠ 480
  • Střední zdravotnická škola SŠ 480
  • Obch.akademie a Jazyk.škola s právem SJZ SŠ 450
  • SŠ Euroinstitut v Olomouckém kraji SŠ 150
  • AGEL SZdzrŠ a VOŠ zdravotnická s.r.o. VOŠ 1 040
  • ZUŠ Bedřicha Kozánka ZUŠ 1 249
  • Základní umělecká škola TALENT s.r.o. ZUŠ 325

Podle rejstříku škol MŠMT, stav k září 2026. Číslo je nejvyšší povolený počet dětí nebo žáků, ne skutečný stav.

Zdravotnictví

Téma zdravotnictví →
Další ukazatele (3)

Zdravotnická zařízení v obci

200 míst péče
  • Praktický lékař 27
  • Dětský lékař 9
  • Zubní lékař 26
  • Gynekolog 12
  • Lékař specialista 64
  • Nemocnice 1
  • Záchranná služba 1
  • Fyzioterapie 9
  • Domácí zdravotní péče 6
  • Ostatní 45

Ambulantní specialisté podle oboru

  • Vnitřní lékařství 10
  • Oftalmologie 7
  • Alergologie a klinická imunologie 4
  • Chirurgie 4
  • Dermatovenerologie 4
  • Endokrinologie a diabetologie 4
  • Kardiologie 4
  • Neurologie 4
  • Ortodoncie 4
  • Ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí 4
  • Otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 4
  • Psychiatrie 4
  • Radiologie a zobrazovací metody 4
  • Gastroenterologie 3
  • Rehabilitační a fyzikální medicína 3

a dalších 10 oborů

Místa poskytování zdravotní péče podle registru NRPZS (ÚZIS). Jedno místo může sdílet víc lékařů, u specialistů se místo s více obory počítá u každého z nich. Lékárny tu nejsou - počítají se podle úřední evidence SÚKL níže.

Lékárny

16 lékáren
  • Lékárna 15
  • Nemocniční lékárna 1
  • Otevřeno v sobotu 7
  • Otevřeno v neděli 4
  • BENU Lékárna Lipnická 3657/6 · So, Ne
  • Benu Lékárna U Hygie Komenského 724/13
  • Dr. Max LÉKÁRNA Denisova 2907/11 · So, Ne
  • Dr.Max LÉKÁRNA Budovatelů 197/6
  • Dr.Max LÉKÁRNA Lipnická 2936/4 · So, Ne
  • Dr.Max LÉKÁRNA Čechova 3491/26 · So
  • Dr.Max LÉKÁRNA Želatovská 3564/42 · So, Ne
  • LÉKÁRNA AGEL (nemocniční lékárna) Dvořákova 1800/75
  • Lékárna ALFA nám. Přerovského povstání 2803/1 · So
  • Lékárna MD s.r.o. Bohuslava Němce 371/7a
  • Lékárna Media Jiráskova 157/20
  • Lékárna Na Odpoledni Na Odpoledni 1042/19
  • Lékárna U Kostela Kratochvílova 143/13 · So
  • Lékárna U Výstaviště U Výstaviště 182/8
  • Lékárna U Zlatého hada PharmDr. Jolana Široká s.r.o. Čechova 760/41
  • U Zlatého mamuta U Pošty 423/10

Podle seznamu lékáren SÚKL. Výdejna je odloučené pracoviště lékárny s kratší otevírací dobou. „So“ a „Ne“ znamenají otevřeno o víkendu podle pracovní doby nahlášené SÚKL.

Volby a politika

Téma volby a politika →
64,6 %
+2,5 proti 2021
okres 67,8 · ČR 69,0
5718. z 6 254 obcí · lepší než 8 % · 31. z 45 podobně velkých
2002-2025
2025
66,1 %
+1,9 proti 2018
okres 69,1 · ČR 70,3
5630. z 6 254 obcí · lepší než 9 % · 29. z 45 podobně velkých
2013-2023
2023
30,6 %
−5,4 proti 2020
okres 31,2 · ČR 33,3
4998. z 6 253 obcí · lepší než 20 % · 29. z 45 podobně velkých
2000-2024
2024
38,0 %
−1,6 proti 2022
okres 48,9 · ČR 48,1
5923. z 6 249 obcí · lepší než 5 % · 33. z 45 podobně velkých
2002-2026
2026
34,1 %
+8,4 proti 2019
okres 35,3 · ČR 36,8
4804. z 6 254 obcí · lepší než 23 % · 27. z 45 podobně velkých
2004-2024
2024
26,3 %
+7,2 proti 2020
okres 24,0
928. z 2 184 obcí · lepší než 57 % · 7. z 16 podobně velkých
2026

Zastoupení v Senátu

Obec patří do senátního obvodu č. 63 - Přerov. Senátoři se volí na šest let a Senát se obnovuje po třetinách, takže se tu nevolí při každých volbách.

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 38,0 %
ANO: 38,0 % ODS: 16,5 % STAN+Piráti+NK: 11,7 % NV+NK: 10,2 % SPD: 9,1 % KDU-ČSL+NK: 5,7 % Ostatní: 8,7 %
  • ANO 38,0 %
  • ODS 16,5 %
  • STAN+Piráti+NK 11,7 %
  • NV+NK 10,2 %
  • SPD 9,1 %
  • KDU-ČSL+NK 5,7 %
  • TOP 09+NK 3,7 %
  • Svobodní+AUTO 2,6 %
  • Ostatní (1) 2,3 %

397 375 platných hlasů · 51 okrsků

Senát 2026 - 1. kolo

účast 36,9 %
Petr Vrána: 41,7 % Jakub Navařík: 37,0 % Marek Obrtel: 11,0 % Dan Chromec: 10,4 %

11 756 platných hlasů · 51 okrsků · odchylka proti kraji

Senát 2026 - 2. kolo

účast 26,3 %
Jakub Navařík: 52,5 % Petr Vrána: 47,5 %

8 718 platných hlasů · 51 okrsků · odchylka proti kraji

Sněmovna 2025

účast 64,6 %
ANO: 41,7 % SPOLU: 18,2 % SPD: 10,9 % STAN: 7,3 % Piráti: 7,2 % AUTO: 6,4 % Ostatní: 8,3 %

21 179 platných hlasů · 51 okrsků · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 34,1 %
ANO: 32,0 % KDU+ODS+TOP 09: 17,3 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 12,3 % AUTO+PŘÍSAHA: 9,9 % SPD+Trikolora: 7,8 % STAN+SLK: 5,7 % Ostatní: 15,0 %
  • ANO 32,0 % +2,4
  • KDU+ODS+TOP 09 17,3 % -1,2
  • ČSNS+KSČM+SD-SN 12,3 % +1,2
  • AUTO+PŘÍSAHA 9,9 % -0,2
  • SPD+Trikolora 7,8 % +0,6
  • STAN+SLK 5,7 % -2,0
  • Piráti 4,4 % -0,3
  • PRO2022+SVPROZS 2,4 % 0,0
  • Ostatní (22) 8,1 %

11 308 platných hlasů · 51 okrsků · odchylka proti kraji

Kraje 2024

účast 30,6 %
ANO: 48,2 % Svo+SPD+Tri+PRO: 11,1 % STAN+SNK ED: 9,7 % ODS: 9,0 % ČSNS+KSČM+ČSSD: 6,9 % Piráti+ProOl: 6,2 % Ostatní: 8,9 %
  • ANO 48,2 % +7,8
  • Svo+SPD+Tri+PRO 11,1 % +1,8
  • STAN+SNK ED 9,7 % -5,7
  • ODS 9,0 % +0,3
  • ČSNS+KSČM+ČSSD 6,9 % +0,6
  • Piráti+ProOl 6,2 % +1,7
  • KDU+Zel+Nes+TOP 4,3 % -5,3
  • PŘÍSAHA 1,9 % -0,5
  • Ostatní (5) 2,7 %

10 171 platných hlasů · 51 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 62,7 %
Andrej Babiš: 43,6 % Petr Pavel: 27,9 % Danuše Nerudová: 12,1 % Jaroslav Bašta: 6,3 % Pavel Fischer: 5,7 % Marek Hilšer: 2,3 % Ostatní: 2,0 %
  • Andrej Babiš 43,6 % +4,0
  • Petr Pavel 27,9 % -1,8
  • Danuše Nerudová 12,1 % -1,7
  • Jaroslav Bašta 6,3 % +0,7
  • Pavel Fischer 5,7 % -1,0
  • Marek Hilšer 2,3 % -0,3
  • Karel Diviš 1,4 % 0,0
  • Tomáš Zima 0,6 % 0,0

21 022 platných hlasů · 51 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 66,1 %
Andrej Babiš: 53,6 % Petr Pavel: 46,4 %
  • Andrej Babiš 53,6 % +5,4
  • Petr Pavel 46,4 % -5,4

22 063 platných hlasů · 51 okrsků · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

35 mandátů

ANO

16 mandátů · 38,0 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Petr Vrána 51 1. 5 260
Bc. Tomáš Navrátil 44 2. 4 863
JUDr. Vladimír Lichnovský 41 3. 4 837
Ing. Hana Mazochová 70 4. 4 457
Mgr. Lada Galová 53 5. 4 573
Ing. Petr Měřínský 56 6. 4 505
Mgr. Michal Stoupa 50 7. 4 393
Zuzana Janková 50 8. 4 415
Mgr. Přemysl Dvorský, Ph.D. 48 9. 4 473
Petr Turanec 56 10. 4 368
Ivana Košutková 63 11. 4 349
Pavel Huťka 48 12. 4 459
Ing. Alice Kutálková 59 13. 4 369
Ing. Vladimír Holan 82 14. 4 294
Kateřina Šištíková 26 15. 4 333
Ing. Filip Černý 51 16. 4 394

ANO 2011

ODS

6 mandátů · 16,5 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Miloslav Dohnal 53 1. 2 865
Mgr. Jakub Navařík, Ph.D. 40 3. 2 478
MUDr. Mgr. Tomáš Kocourek 48 7. 2 355
Mgr. Petr Kouba 54 2. 2 315
Mgr. Petr Caletka 37 4. 2 132
Lubomír Korytko 58 10. 2 128

Občanská demokratická strana

STAN+Piráti+NK

4 mandáty · 11,7 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
JUDr. Petr Dostalík, Ph.D. 46 1. 1 724
Jaromír Horký 28 2. 1 671
Mgr. Ing. Olga Švepešová Blaťáková 35 3. 1 582
Ondřej Bernkopf 39 6. 1 482

Změna pro Přerov

NV+NK

4 mandáty · 10,2 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. arch. Jan Horký 42 1. 1 826
Mgr. Zdeněk Schenk 46 6. 1 755
BcA. Svatava Měrková 44 3. 1 548
Pavel Ondrůj 54 4. 1 494

Společně pro Přerov, sdružení nezávislých kandidátů a NEZÁVISLÉ VOLBY

SPD

3 mandáty · 9,1 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Michal Dokládal 53 5. 1 336
Dan Chromec 55 1. 1 315
Mgr. Pavla Kadaníková 57 3. 1 201

Svoboda a přímá demokracie (SPD)

KDU-ČSL+NK

2 mandáty · 5,7 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Zdeněk Navrátil 52 1. 959
Ing. Jan Slivka 57 2. 908

PŘEROVÁCI S PODPOROU NOVÝCH LIDOVCŮ

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Sociální situace

Téma sociální situace →
2 642
září 2026
12 696
září 2026
15 b.
0 proti 2023 2016-2024
2024
65,2 ‰
okres 49,7 · ČR 76,0
5299. z 6 101 obcí · lepší než 13 % · 30. z 45 podobně velkých
září 2026

Zařízení sociálních služeb

18 zařízení · 2024
  • Sociální poradny 4
  • Nízkoprahová zařízení pro děti a mládež 3
  • Stacionáře denní 2
  • Domovy se zvláštním režimem 2
  • Centra sociálně rehabilitačních služeb 2
  • Centra denních služeb 1
  • Domovy pro seniory 1
  • Azylové domy 1
  • Nízkoprahová denní centra 1
  • Sociálně terapeutické dílny 1

Podle registru poskytovatelů sociálních služeb (ČSÚ, MPSV). Počítá se zařízení, ne kapacita.

6 469 osob
sčítání 2021
5 430 osob
sčítání 2021
11 250 osob
sčítání 2021
4 781 osob
sčítání 2021
15 910 osob
sčítání 2021

Dojížďka za prací a do školy

sčítání 2021

Kam se vyjíždí

Do jiných obcí vyjíždí 6 332 lidí.

Odkud se přijíždí

Z jiných obcí dojíždí 11 250 lidí.

Údaje jsou ze Sčítání 2021 a zachycují stav ke dni sčítání 26. března 2021, kdy část lidí pracovala z domova. Směry jsou jen mezi obcemi Česka, počet vyjíždějících výš zahrnuje i cesty do ciziny.

3 673
−625 proti 2024 2023-2025
2025
51,7 %
−8,8 proti 2024
okres 65,0 · ČR 73,4
4100. z 6 256 obcí · lepší než 34 % · 39. z 45 podobně velkých
2023-2025
2025

Cestovní ruch

Téma cestovní ruch →

V Přerově je 9 ubytovacích zařízení s 754 lůžky.

Kulturní památky

61
  • bývalá radnice s domem na hradbách · Přerov I-Město
  • gymnázium Jakuba Škody · Přerov I-Město
  • kaple Panny Marie s ohradní zdí · Přerov III-Lověšice
  • kostel sv. Maří Magdalény se sochami · Přerov II-Předmostí
  • kostel sv. Vavřince s kaplí a křížem · Přerov I-Město
  • městské opevnění s 10 baštami a fortnou · Přerov I-Město
  • park Michalov · Přerov I-Město
  • restaurace Michalov · Přerov I-Město
  • rodinný dům Jana Poláška · Přerov I-Město
  • sochy sv. Jáchyma, sv. Josefa a sv. Libora · Přerov XIII-Penčice
  • vila Karla Kovaříka · Přerov I-Město
  • základy sboru a domu se školou jednoty bratrské · Přerov I-Město
  • zámecký areál · Přerov I-Město
  • zámek · Přerov VII-Čekyně
  • židovský hřbitov · Přerov I-Město
  • Nová sokolovna · Přerov I-Město
  • brána hřbitova · Přerov XIII-Penčice
  • bývalý okresní úřad · Přerov I-Město
  • chrám sv. Cyrila a Metoděje · Přerov I-Město
  • dům s tiskárnou Jaroslava Strojila · Přerov I-Město
  • kaple Panny Marie · Přerov VII-Čekyně
  • kaple sv. Jiří · Přerov I-Město
  • kostel Českobratrské církve evangelické · Přerov I-Město
  • měšťanský dům Korvínský · Přerov I-Město
  • neopevněné sídliště Předmostí · Přerov II-Předmostí
  • přístavba dílenského traktu a obytné budovy · Přerov I-Město
  • společenský dům zv. Městský dům · Přerov I-Město
  • správní budova 2 · Přerov I-Město
  • vila · Přerov I-Město
  • výpravní budova železniční stanice · Přerov I-Město
  • výšinné opevněné sídliště Hradisko · Přerov VII-Čekyně
  • základní škola · Přerov I-Město
  • záložna · Přerov I-Město

Dále 28 staveb bez vlastního jména: měšťanský dům (8), pomník mistra jana husa (2), rodinný dům (2), socha neptuna, pomník františka rasche, socha jana ámose komenského, socha sv. rocha, socha sv. josefa a další.

Životní prostředí

Téma životní prostředí →
391 kg
+34 proti 2023
okres 406 · ČR 414
3660. z 6 254 obcí · lepší než 41 % · 27. z 45 podobně velkých
2021-2024
2024
175 kg
+7 proti 2023
okres 185 · ČR 205
2740. z 6 254 obcí · lepší než 56 % · 27. z 45 podobně velkých
2021-2024
2024
54 kg
+6 proti 2023
okres 59 · ČR 69
4173. z 6 254 obcí · lepší než 33 % · 23. z 45 podobně velkých
2021-2024
2024
16 014,5 t
+1 117,9 proti 2023 2021-2024
2024
7 162,9 t
+170,0 proti 2023 2021-2024
2024
2 130,2 t
+600,3 proti 2023 2021-2024
2024
1,5 t
+0,2 proti 2023 2021-2024
2024
47,1 %
−5,3 proti 2023
ORP 48,7
3293. z 6 258 obcí · lepší než 47 % · 19. z 45 podobně velkých
2021-2024
2024
2 214,7 t
+217,9 proti 2023 2021-2024
2024
Další ukazatele (7)
916,7 t
+85,6 proti 2023 2021-2024
2024
547,2 t
+21,0 proti 2023 2021-2024
2024
641,1 t
+91,2 proti 2023 2021-2024
2024
109,7 t
+20,1 proti 2023 2021-2024
2024
3 584,7 t
−7,9 proti 2023 2021-2024
2024
129,7 t
+0,6 proti 2023 2021-2024
2024
21,0 t
+2,2 proti 2023 2021-2024
2024

Památné stromy a příroda

4 stromy
  • Blatnický dub
  • Dluhonický jasan
  • Jasan ztepilý
  • Ořechovec u Střední školy zemědělské

Podle Ústředního seznamu ochrany přírody (AOPK ČR). U skupin stromů je uvedený počet stromů.

Data po letech

26 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2025 40 492 19 566 20 926 238 514 -276 833 971 -138 -414
2024 40 906 19 724 21 182 279 518 -239 969 1 485 -516 -755
2023 41 661 20 113 21 548 337 484 -147 1 111 937 174 27
2022 41 634 20 105 21 529 373 553 -180 1 247 837 410 230
2021 41 404 20 013 21 391 375 616 -241 645 842 -197 -438
2020 42 451 20 584 21 867 387 602 -215 621 826 -205 -420
2019 42 871 20 784 22 087 - - - - - - -
2018 43 186 20 902 22 284 - - - - - - -
2017 43 565 21 107 22 458 - - - - - - -
2016 43 791 21 181 22 610 - - - - - - -
2015 43 994 21 270 22 724 - - - - - - -
2014 44 278 21 432 22 846 - - - - - - -
2013 44 538 21 588 22 950 - - - - - - -
2012 44 824 21 724 23 100 - - - - - - -
2011 45 082 21 865 23 217 - - - - - - -
2010 45 778 22 238 23 540 - - - - - - -
2009 46 254 22 478 23 776 - - - - - - -
2008 46 503 22 625 23 878 - - - - - - -
2007 47 037 22 932 24 105 - - - - - - -
2006 46 912 22 802 24 110 - - - - - - -
2005 46 858 22 683 24 175 - - - - - - -
2004 46 938 22 663 24 275 - - - - - - -
2003 47 311 22 860 24 451 - - - - - - -
2002 47 582 22 975 24 607 - - - - - - -
2001 47 988 23 176 24 812 - - - - - - -
2000 48 901 23 640 25 261 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi 6 258 obcemi Česka drží Přerov 26. místo podle počtu obyvatel.

Mezi obcemi okresu

1. z 105

Mezi všemi obcemi

26. z 6 258

percentil 100. - 100 % území je menších

Velikostní skupina

20 000 až 49 999 obyvatel

Stupeň urbanizace: menší město a předměstí (DEGURBA, ČSÚ).

Takových obcí je v Česku 45. Pořadí „mezi podobně velkými" u ukazatelů se počítá v téhle skupině (velikostní skupiny obcí podle ČSÚ).

Proti obcím stejné velikosti

  • Průměrný věk obec 46,2 let medián 44,6 let
  • Děti 0-14 let obec 13,1 % medián 13,8 %
  • Senioři 65+ obec 25,5 % medián 23,0 %
  • Nezaměstnanost obec 7,15 % medián 5,64 %
  • Subjektů na 100 ob. obec 20,9 medián 22,2
  • Bytů na 1 000 ob. obec 1,27 medián 1,11
  • Příjmy na obyvatele obec 38 475 Kč medián 38 822 Kč

Medián (čárka) je prostřední hodnota skupiny (obce od 20 000 do 49 999 obyvatel): polovina obcí má vyšší, polovina nižší. Světlý pás ukazuje, kde leží prostřední polovina obcí skupiny. Vždy za stejné období jako údaj obce.

Podobně velké obce v kraji

Správní obvod

Přerov

Obec s rozšířenou působností, kam se chodí pro občanku, řidičák nebo stavební povolení.

Části obce 13

Přerov I-Město · Přerov II-Předmostí · Přerov III-Lověšice · Přerov IV-Kozlovice · Přerov IX-Lýsky · Přerov V-Dluhonice · Přerov VI-Újezdec · Přerov VII-Čekyně · Přerov VIII-Henčlov · Přerov X-Popovice · Přerov XI-Vinary · Přerov XII-Žeravice · Přerov XIII-Penčice

Zdroje dat: AOPK ČR · ČSÚ · ČTÚ · ČÚZK · Exekutorská komora ČR · Ministerstvo financí · Ministerstvo životního prostředí · MMR ČR · MPSV · MŠMT · NPÚ · SÚKL · ÚZIS · Volby.cz · zdroje dat a licence