Město

Rakovník

Okres Rakovník · Kraj Středočeský kraj · Web www.mesto-rakovnik.cz

Obyvatel 2025 15 745
Rozloha
18,50 km²
Hustota
851,0 ob./km²dopočet
Do krajského města
26,8 kmvzdušně
Kód RÚIAN
541656
Poloha
50,1063, 13,7349

Rakovník je město v okrese Rakovník ve Středočeském kraji, které má podíl lesních pozemků 10 %, což je několikanásobně méně než v Česku. Rozloha města je 18,50 km² a zahrnuje dvě části obce: Rakovník I a Rakovník II. Město je okresním centrem a leží 26,8 km od krajského města.

V Rakovníku je 7 mateřských škol s 577 žáky a 6 základních škol s 2 196 žáky. Nejvíc podniků působí v oborech velkoobchod a maloobchod, profesní, vědecké a technické činnosti, a zpracovatelský průmysl. V obci je sedm ubytovacích zařízení s 537 lůžky. Zemědělská půda tvoří 51,1 % rozlohy, vodní plochy 2,1 % a zastavěné plochy 8,3 %.

Počet obyvatel v roce 2025 dosahuje 15 745 a meziročně vzrostl o 63 osob. Vývoj populace od roku 2006 kolísá mezi 15 142 a 16 661 obyvateli. Daňové příjmy města rostou od roku 2020 o 54 % na 410 911 tisíc Kč v roce 2025. Saldo migrace kolísá, v roce 2025 je 159, což je nárůst oproti předchozímu roku. Počet živě narozených klesá od roku 2020 o 34 % na 96 v roce 2025.

Schválený rozpočet 2026 566,6 mil. příjmy 702,5 mil. výdaje −136,0 mil. saldo Struktura rozpočtu →

Vývoj počtu obyvatel

2000-2025
14 966 15 494 16 022 16 549 17 077 2000 2000: 16 901 obyvatel 2001: 16 644 obyvatel 2002: 16 536 obyvatel 2003: 16 473 obyvatel 2004 2004: 16 329 obyvatel 2005: 16 238 obyvatel 2006: 16 159 obyvatel 2007: 16 265 obyvatel 2008 2008: 16 540 obyvatel 2009: 16 503 obyvatel 2010: 16 661 obyvatel 2011: 16 611 obyvatel 2012 2012: 16 427 obyvatel 2013: 16 289 obyvatel 2014: 16 228 obyvatel 2015: 16 081 obyvatel 2016 2016: 15 975 obyvatel 2017: 15 893 obyvatel 2018: 15 846 obyvatel 2019: 15 709 obyvatel 2020 2020: 15 652 obyvatel 2021: 15 142 obyvatel 2022: 15 574 obyvatel 2023: 15 739 obyvatel 2024: 15 682 obyvatel 2025 2025: 15 745 obyvatel

Obec Rakovník má 15 745 obyvatel a je 1. největší z 83 obcí okresu. Za poslední rok jich přibylo o 0,4 %. Rozkládá se na 18,50 km² a skládá se ze 2 částí. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 156 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 14,9 % obyvatel starších patnácti let. Podíl nezaměstnaných byl 4,42 % a rozpočtové příjmy vycházejí na 36 107 Kč na obyvatele. Průměrná rychlost internetu v obci je 91,2 Mb/s pro stahování a 70,4 Mb/s pro odesílání, odezva 10 ms podle měření na rychlost.cz.

Metodika

Obec v číslech za 10 let

2015-2025
Ukazatel Tehdy Teď Změna Vývoj
Obyvatelé 16 081 2015 15 745 2025 −2,1 % mírný pokles
Průměrný věk 43,0 let 2015 45,1 let 2025 +2,1 let nárůst
Podíl lidí nad 65 let 19,4 % 2015 23,9 % 2025 +4,5 p. b. nárůst
Dokončené byty 42 2020 1 2024 120 celkem za období
Aktivní ekonomické subjekty 1 971 subjektů 2015 2 114 subjektů 2025 +7,3 % nárůst
Podíl nezaměstnaných 3,15 % 2020 3,52 % 2024 +0,4 p. b. mírný nárůst
Příjmy rozpočtu na obyvatele v běžných cenách 25 585 Kč 2020 36 107 Kč 2025 +41,1 % nárůst

Srovnává se první rok s daty v posledních deseti letech s posledním rokem; u dokončených bytů je změna součet za celé období. Peněžní údaje jsou v běžných cenách, bez očištění o inflaci.

Vývoj v čase

7 grafů

Narození a zemřelí

Narození Zemřelí

0 70 140 211 281 2020 - Narození: 145 2020 - Zemřelí: 195 2021 - Narození: 147 2021 - Zemřelí: 260 2022 - Narození: 147 2022 - Zemřelí: 179 2023 - Narození: 137 2023 - Zemřelí: 184 2024 - Narození: 127 2024 - Zemřelí: 190 2025 - Narození: 96 2025 - Zemřelí: 192 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Stěhování

Přistěhovalí Vystěhovalí

0 248 495 743 990 2020 - Přistěhovalí: 402 2020 - Vystěhovalí: 409 2021 - Přistěhovalí: 438 2021 - Vystěhovalí: 404 2022 - Přistěhovalí: 917 2022 - Vystěhovalí: 453 2023 - Přistěhovalí: 794 2023 - Vystěhovalí: 582 2024 - Přistěhovalí: 719 2024 - Vystěhovalí: 713 2025 - Přistěhovalí: 738 2025 - Vystěhovalí: 579 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Přirozený přírůstek a saldo stěhování

Přirozený přírůstek Saldo stěhování

-171 2 176 349 522 2020 Přirozený přírůstek: -50 Saldo stěhování: -7 2021 Přirozený přírůstek: -113 Saldo stěhování: 34 2022 Přirozený přírůstek: -32 Saldo stěhování: 464 2023 Přirozený přírůstek: -47 Saldo stěhování: 212 2024 Přirozený přírůstek: -63 Saldo stěhování: 6 2025 Přirozený přírůstek: -96 Saldo stěhování: 159 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Sňatky a rozvody

Sňatky Rozvody

19 34 50 65 80 2022 Sňatky: 75 Rozvody: 33 2023 Sňatky: 71 Rozvody: 27 2024 Sňatky: 55 Rozvody: 24 2022 2023 2024

Obyvatelé při sčítání lidu 1869-2011

v hranicích obce z roku 2011
0 4 705 9 410 14 114 18 819 1869 - Obyvatel při sčítání: 4 274 1880 - Obyvatel při sčítání: 5 245 1890 - Obyvatel při sčítání: 5 629 1900 - Obyvatel při sčítání: 6 622 1910 - Obyvatel při sčítání: 8 394 1921 - Obyvatel při sčítání: 8 805 1930 - Obyvatel při sčítání: 11 078 1950 - Obyvatel při sčítání: 11 619 1961 - Obyvatel při sčítání: 11 956 1970 - Obyvatel při sčítání: 13 103 1980 - Obyvatel při sčítání: 16 233 1991 - Obyvatel při sčítání: 17 425 2001 - Obyvatel při sčítání: 16 695 2011 - Obyvatel při sčítání: 16 677 1869 1890 1910 1930 1961 1980 2001 2011

Rozpočet

tis. Kč

Příjmy Výdaje

0 157 595 315 189 472 784 630 378 2020 - Příjmy: 400 459 2020 - Výdaje: 360 029 2021 - Příjmy: 389 783 2021 - Výdaje: 383 051 2022 - Příjmy: 441 243 2022 - Výdaje: 433 912 2023 - Příjmy: 583 683 2023 - Výdaje: 511 303 2024 - Příjmy: 535 738 2024 - Výdaje: 536 386 2025 - Příjmy: 568 509 2025 - Výdaje: 556 141 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Nezaměstnanost

%
2,7 2,9 3,1 3,4 3,6 2020 Podíl nezaměstnaných: 3,15 2021 Podíl nezaměstnaných: 3,3 2022 Podíl nezaměstnaných: 2,73 2023 Podíl nezaměstnaných: 3,1 2024 Podíl nezaměstnaných: 3,52 2020 2021 2022 2023 2024

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →

V roce 2025 se v Rakovníku narodilo 96 dětí a zemřelo 192 lidí.

15 745
+63 proti 2024 2000-2025
2025
7 474
+75 proti 2024 2000-2025
2025
8 271
−12 proti 2024 2000-2025
2025
851,0 ob./km²
+3,4 proti 2024
okres 63,3 · ČR 138,4
44. z 6 258 obcí · 6. z 69 podobně velkých
2020-2025
2025
52,5 %
−0,3 proti 2024
okres 50,6 · ČR 50,8
369. z 6 254 obcí · 5. z 69 podobně velkých
2000-2025
2025
45,1 let
+0,1 proti 2024
okres 43,9 · ČR 43,3
1206. z 6 254 obcí · 17. z 69 podobně velkých
2000-2025
2025
23,9 %
−0,1 proti 2024
okres 22,0 · ČR 20,8
1176. z 6 254 obcí · 18. z 69 podobně velkých
2000-2025
2025
13,2 %
−0,7 proti 2024
okres 15,0 · ČR 15,1
5075. z 6 254 obcí · 58. z 69 podobně velkých
2000-2025
2025
180,4
+8,0 proti 2024
okres 146,2 · ČR 138,0
1018. z 6 249 obcí · 11. z 69 podobně velkých
2000-2025
2025
62,9 %
+0,7 proti 2024
okres 63,0 · ČR 64,1
3723. z 6 254 obcí · 37. z 69 podobně velkých
2000-2025
2025
Další ukazatele (24)
15 727
+40 proti 2024 2000-2025
2025
15 373
sčítání 2021
16 677
−18 proti 2001 1869-2011
2011
6 332
sčítání 2021
5 621
sčítání 2021
2 126
sčítání 2021
1 228
sčítání 2021
9 470
sčítání 2021
1 702
sčítání 2021
301
sčítání 2021
63
+120 proti 2024 2020-2025
2025
96
−31 proti 2024 2020-2025
2025
-96
−33 proti 2024 2020-2025
2025
738
+19 proti 2024 2020-2025
2025
24
−3 proti 2023 2022-2024
2024
159
+153 proti 2024 2020-2025
2025
55
−16 proti 2023 2022-2024
2024
579
−134 proti 2024 2020-2025
2025
192
+2 proti 2024 2020-2025
2025
6,1 ‰
−2,0 proti 2024
okres 6,6 · ČR 7,1
3591. z 6 254 obcí · 54. z 69 podobně velkých
2020-2025
2025
4,0 ‰
+7,6 proti 2024
okres 4,5 · ČR 0,6
2693. z 6 254 obcí · 13. z 69 podobně velkých
2020-2025
2025
1,5 ‰
−0,2 proti 2023
okres 1,8
2022-2024
2024
3,5 ‰
−1,0 proti 2023
okres 4,5
2022-2024
2024
12,2 ‰
+0,1 proti 2024
okres 11,0 · ČR 10,4
1808. z 6 254 obcí · 18. z 69 podobně velkých
2020-2025
2025

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 27,3 % lidí (4 201 z 15 373), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 66 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 15 142 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 15 373.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
7 288
47,4 % obyvatel
Ženy
8 085
52,6 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
156
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % Muži 90+ let: 24 (0,2 %) Ženy 90+ let: 66 (0,4 %) 90+ Muži 85-89 let: 73 (0,5 %) Ženy 85-89 let: 184 (1,2 %) 85-89 Muži 80-84 let: 141 (0,9 %) Ženy 80-84 let: 249 (1,6 %) 80-84 Muži 75-79 let: 264 (1,7 %) Ženy 75-79 let: 428 (2,8 %) 75-79 Muži 70-74 let: 439 (2,9 %) Ženy 70-74 let: 581 (3,8 %) 70-74 Muži 65-69 let: 490 (3,2 %) Ženy 65-69 let: 616 (4,0 %) 65-69 Muži 60-64 let: 429 (2,8 %) Ženy 60-64 let: 550 (3,6 %) 60-64 Muži 55-59 let: 482 (3,1 %) Ženy 55-59 let: 496 (3,2 %) 55-59 Muži 50-54 let: 498 (3,2 %) Ženy 50-54 let: 531 (3,5 %) 50-54 Muži 45-49 let: 613 (4,0 %) Ženy 45-49 let: 591 (3,8 %) 45-49 Muži 40-44 let: 626 (4,1 %) Ženy 40-44 let: 576 (3,8 %) 40-44 Muži 35-39 let: 485 (3,2 %) Ženy 35-39 let: 486 (3,2 %) 35-39 Muži 30-34 let: 493 (3,2 %) Ženy 30-34 let: 442 (2,9 %) 30-34 Muži 25-29 let: 419 (2,7 %) Ženy 25-29 let: 437 (2,8 %) 25-29 Muži 20-24 let: 344 (2,2 %) Ženy 20-24 let: 353 (2,3 %) 20-24 Muži 15-19 let: 334 (2,2 %) Ženy 15-19 let: 357 (2,3 %) 15-19 Muži 10-14 let: 415 (2,7 %) Ženy 10-14 let: 408 (2,7 %) 10-14 Muži 5-9 let: 365 (2,4 %) Ženy 5-9 let: 359 (2,3 %) 5-9 Muži 0-4 let: 354 (2,3 %) Ženy 0-4 let: 375 (2,4 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Obce a území

Téma obce a území →

Zemědělská půda tvoří 51,1 % katastru Rakovníku.

18,50 km²
2025
51,1 %
−0,1 proti 2024
okres 52,2 · ČR 53,1
4457. z 6 258 obcí · 40. z 69 podobně velkých
1993-2025
2025
10,0 %
0 proti 2024
okres 38,2 · ČR 34,0
4726. z 6 258 obcí · lepší než 24 % · 52. z 69 podobně velkých
1993-2025
2025
2,10 %
0 proti 2024
okres 1,41 · ČR 2,18
1552. z 6 258 obcí · 31. z 69 podobně velkých
1993-2025
2025
8,34 %
+0,05 proti 2024
okres 1,41 · ČR 1,73
32. z 6 258 obcí · 2. z 69 podobně velkých
1993-2025
2025
2
2025

Využití území a vybavenost

2025

Využití území

  • Orná půda 597 32,3 %
  • Zahrady 98 5,3 %
  • Ovocné sady 7 0,4 %
  • Trvalé travní porosty 242 13,1 %
  • Lesní půda 185 10,0 %
  • Vodní plochy 39 2,1 %
  • Zastavěné plochy 154 8,3 %
  • Ostatní plochy 526 28,5 %

Celkem 1 848 ha

Co v obci je

  • Vodovod
  • Kanalizace s ČOV
  • Plyn
  • Sběrný dvůr
  • Dům s pečovatelskou službou
  • Kino
  • Kulturní dům
  • Informační centrum
  • Středisko volného času
  • Kostel
  • Koupaliště

11 z 12 sledovaných položek

Veřejné finance

Téma veřejné finance →

Rozpočtové příjmy Rakovníku byly v roce 2025 569 mil. Kč, v přepočtu 36 107 Kč na obyvatele.

58 963 tis. Kč
−24 035 proti 2024 2012-2025
2025
879 311 966 Kč
okres 5 296 949 511 · ČR 600 469 124 785
100. z 6 258 obcí · 26. z 69 podobně velkých
2023
410 911 tis. Kč
+11 206 proti 2024 2020-2025
2025
99 990 tis. Kč
+5 735 proti 2024 2020-2025
2025
568 509 tis. Kč
+32 770 proti 2024 2020-2025
2025
12 367 tis. Kč
+13 014 proti 2024 2020-2025
2025
556 141 tis. Kč
+19 756 proti 2024 2020-2025
2025
3 745 Kč
−1 548 proti 2024
okres 5 463 · ČR 5 825
4338. z 6 247 obcí · lepší než 30 % · 37. z 69 podobně velkých
2012-2025
2025
17,6 %
0 proti 2024
okres 14,1 · ČR 18,9
1680. z 6 253 obcí · 39. z 69 podobně velkých
2020-2025
2025
Další ukazatele (3)
55 847 Kč
okres 93 343 · ČR 79 370
1380. z 6 254 obcí · 35. z 69 podobně velkých
2023
36 107 Kč
+1 945 proti 2024
okres 35 830 · ČR 48 930
2639. z 6 253 obcí · 51. z 69 podobně velkých
2020-2025
2025
35 322 Kč
+1 118 proti 2024
okres 34 204 · ČR 47 568
2698. z 6 253 obcí · 56. z 69 podobně velkých
2020-2025
2025

Práce a ekonomika

Téma práce a ekonomika →

Ke konci srpna 2026 byl podíl nezaměstnaných osob v Rakovníku 4,42 %, o 0,13 procentního bodu více než měsíc předtím.

4,42 %
+0,13 proti červenci 2026
okres 4,43 · ČR 5,05
3395. z 6 254 obcí · lepší než 45 % · 23. z 69 podobně velkých
2016-2026
srpen 2026
454
+12 proti červenci 2026 2018-2026
srpen 2026
0,5
0 proti 2023
307. z 3 296 obcí · lepší než 90 % · 4. z 69 podobně velkých
2020-2024
2024

Nezaměstnanost během roku

MPSV

Podíl nezaměstnaných osob po měsících

%
Podíl nezaměstnaných osob po měsících (%)
Rok ledúnobředubkvěčvnčvcsrpzářříjlispro
2016 5,32 5,11 5,07 4,81 4,78 4,59 4,56 4,71 4,19 4,00 3,79 3,97
2017 4,09 3,88 3,77 3,67 3,57 3,53 3,71 3,42 3,31 3,14 3,11 3,03
2018 3,19 3,22 3,02 2,66 2,61 2,63 2,74 2,54 2,39 2,21 2,29 2,44
2019 2,77 2,79 2,51 2,31 2,27 2,32 2,38 2,42 2,16 1,98 2,04 2,25
2020 2,42 2,38 2,45 2,81 2,92 2,88 3,17 2,81 2,90 2,78 2,90 3,15
2021 3,42 3,60 3,47 3,52 3,38 3,33 3,41 3,39 3,52 3,33 3,17 3,30
2022 3,51 3,24 3,03 2,92 2,75 2,87 2,90 2,93 3,08 2,87 2,69 2,73
2023 3,01 3,13 3,06 2,83 2,70 2,75 2,98 3,13 3,08 2,92 2,89 3,11
2025 3,54 3,57 3,52 3,65 3,56 3,59 3,95 3,84 3,82 3,71 3,59 3,66
2026 4,13 4,29 4,18 4,18 4,04 4,02 4,29 4,42 bez údaje bez údaje bez údaje bez údaje

Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu 15-64 let ke konci měsíce. Sezónní práce (stavebnictví, zemědělství, turistika) obvykle snižuje nezaměstnanost v létě a zvedá ji v zimě.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →

V roce 2025 bylo v Rakovníku registrováno 3 379 ekonomických subjektů, o 26 více než rok předtím.

3 379 subjektů
+26 proti 2024 2001-2025
2025
2 114 subjektů
+82 proti 2024 2010-2025
2025
62,6 %
+2,0 proti 2024
okres 62,7 · ČR 61,6
3103. z 6 257 obcí · lepší než 50 % · 16. z 69 podobně velkých
2010-2025
2025
21,6
okres 21,1 · ČR 17,1
3485. z 6 246 obcí · 39. z 69 podobně velkých
2001-2025
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026

Nejvíc podniků v Rakovníku působí v oboru velkoobchod a maloobchod (14,5 %), následují profesní, vědecké a technické činnosti a ostatní činnosti.

Vzniklo za 12 měsíců
140
Zaniklo za 12 měsíců
24
Má zaměstnance
32,7 %
z 1 882 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 492 14,5 %
  • Profesní, vědecké a technické činnosti 410 12,1 %
  • Ostatní činnosti 362 10,7 %
  • Zpracovatelský průmysl 357 10,5 %
  • Stavebnictví 335 9,9 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 297 8,7 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 162 4,8 %
  • Doprava a skladování 149 4,4 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 131 3,9 %
  • Informační a komunikační činnosti 113 3,3 %
  • Zemědělství, lesnictví, rybářství 106 3,1 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 100 2,9 %
  • Ostatní 221 6,5 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 2 447 72,0 %
  • Společnost s ručením omezeným 394 11,6 %
  • Společenství vlastníků jednotek 237 7,0 %
  • Spolek 136 4,0 %
  • Zahraniční fyzická osoba 52 1,5 %
  • Pobočný spolek 30 0,9 %
  • Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem 24 0,7 %
  • Odborová organizace 20 0,6 %
  • Družstvo 11 0,3 %
  • Veřejná obchodní společnost 11 0,3 %
  • Ostatní 35 1,0 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 327 9,6 %
  • 3-10 let 639 18,8 %
  • 10-20 let 823 24,2 %
  • 20-30 let 790 23,3 %
  • Více než 30 let 818 24,1 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 1 267 37,3 %
  • 1-9 zaměstnanců 495 14,6 %
  • 10-49 zaměstnanců 89 2,6 %
  • 50-249 zaměstnanců 27 0,8 %
  • 250 a více zaměstnanců 4 0,1 %
  • Neuvedeno 1 515 44,6 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →

Při sčítání v roce 2021 bylo v Rakovníku 7 041 obydlených bytů.

3 241
srpen 2026
349
srpen 2026
2 527
+202 proti 2001 1869-2011
2011
7 041
sčítání 2021
4 441
sčítání 2021
1 898
sčítání 2021
328
sčítání 2021
6 591
sčítání 2021
4
sčítání 2021
6 339
sčítání 2021
Další ukazatele (5)
1
−62 proti 2023 2020-2024
2024
0
−60 proti 2023 2020-2024
2024
1
−2 proti 2023 2020-2024
2024
0,06
−3,94 proti 2023
okres 1,45 · ČR 2,78
3912. z 6 254 obcí · 69. z 69 podobně velkých
2020-2024
2024
10,8 %
okres 21,0 · ČR 13,4
1950. z 6 256 obcí · 35. z 69 podobně velkých
srpen 2026

V Rakovníku je 6 základních škol se 2 196 žáky a 7 mateřských škol s 577 dětmi.

1 956
sčítání 2021
4 660
sčítání 2021
1 689
sčítání 2021
14,9 %
ORP 12,1
1292. z 6 254 obcí · 31. z 69 podobně velkých
sčítání 2021
648
září 2026
2 394
září 2026
1 917
září 2026
1
září 2026
2 196
+36 proti 2023 2020-2024
2024

Školy se počítají jako samostatné subjekty, ne jako budovy nebo třídy - jeden subjekt často provozuje několik pracovišť.

Školy v obci

13 subjektů
  • Mateřská škola MŠ 50 · MŠ 72 · MŠ 100 · MŠ 100
  • SŠ, ZŠ a MŠ MŠ 14 · SŠ 12 · ZŠ 172
  • Mateřská škola Klicperova MŠ 160
  • Mateřská škola V Lukách MŠ 100
  • Mateřská škola V Parku MŠ 52
  • 3. základní škola ZŠ 860
  • 2. základní škola ZŠ 730
  • 1. základní škola ZŠ 580
  • Církevní základní škola mistra Jana Husa ZŠ 52
  • Střední průmyslová škola Emila Kolbena SŠ 830
  • Masarykova obch. a zeměděl. akademie Rakovník, SOŠ SŠ 640
  • Gymnázium Zikmunda Wintra SŠ 435
  • Základní umělecká škola ZUŠ 970

Podle rejstříku škol MŠMT, stav k září 2026. Číslo je nejvyšší povolený počet dětí nebo žáků, ne skutečný stav.

Zdravotnictví

Téma zdravotnictví →

Zdravotnická zařízení v obci

88 míst péče
  • Praktický lékař 12
  • Dětský lékař 4
  • Zubní lékař 15
  • Gynekolog 4
  • Lékař specialista 24
  • Nemocnice 1
  • Záchranná služba 1
  • Fyzioterapie 2
  • Domácí zdravotní péče 4
  • Ostatní 21

Ambulantní specialisté podle oboru

  • Chirurgie 3
  • Oftalmologie 3
  • Rehabilitační a fyzikální medicína 3
  • Vnitřní lékařství 3
  • Angiologie 2
  • Kardiologie 2
  • Otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 2
  • Psychiatrie 2
  • Dermatovenerologie 1
  • Dětská neurologie 1
  • Endokrinologie a diabetologie 1
  • Klinická onkologie 1
  • Neurologie 1
  • Ortodoncie 1
  • Ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí 1

a dalších 3 oborů

Místa poskytování zdravotní péče podle registru NRPZS (ÚZIS). Jedno místo může sdílet víc lékařů, u specialistů se místo s více obory počítá u každého z nich. Lékárny tu nejsou - počítají se podle úřední evidence SÚKL níže.

Lékárny

9 lékáren
  • Lékárna 8
  • Nemocniční lékárna 1
  • Otevřeno v sobotu 4
  • Otevřeno v neděli 2
  • BENU Lékárna Husovo náměstí 2347
  • BENU Lékárna Nádražní 225 · So
  • Dr. Max LÉKÁRNA Husovo náměstí 165
  • Dr. Max LÉKÁRNA Luženská 2725 · So, Ne
  • Dr. Max LÉKÁRNA Luženská 2819 · So, Ne
  • Lékárna "U parku", spol. s r.o. Husovo náměstí 121 · So
  • Lékárna U Zlatého lva Tyršova 737
  • Lékárna ipc Pampeliška Pod Nemocnicí 2173
  • Ústavní lékárna (nemocniční lékárna) Dukel. hrdinů 200

Podle seznamu lékáren SÚKL. Výdejna je odloučené pracoviště lékárny s kratší otevírací dobou. „So“ a „Ne“ znamenají otevřeno o víkendu podle pracovní doby nahlášené SÚKL.

Volby a politika

Téma volby a politika →
67,1 %
+3,8 proti 2021
okres 69,4 · ČR 69,0
5247. z 6 254 obcí · lepší než 16 % · 39. z 69 podobně velkých
2002-2025
2025
69,1 %
+3,7 proti 2018
okres 70,8 · ČR 70,3
4949. z 6 254 obcí · lepší než 20 % · 34. z 69 podobně velkých
2013-2023
2023
29,8 %
−6,5 proti 2020
okres 31,6 · ČR 33,3
5222. z 6 253 obcí · lepší než 16 % · 47. z 69 podobně velkých
2000-2024
2024
40,5 %
+2,6 proti 2022
okres 51,9 · ČR 48,1
5769. z 6 249 obcí · lepší než 7 % · 49. z 69 podobně velkých
2002-2026
2026
35,1 %
+8,0 proti 2019
okres 35,5 · ČR 36,8
4451. z 6 254 obcí · lepší než 28 % · 32. z 69 podobně velkých
2004-2024
2024
25,9 %
+7,4 proti 2020
okres 23,8
947. z 2 184 obcí · lepší než 56 % · 9. z 22 podobně velkých
2026

Zastoupení v Senátu

Obec patří do senátního obvodu č. 6 - Louny. Senátoři se volí na šest let a Senát se obnovuje po třetinách, takže se tu nevolí při každých volbách.

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 40,5 %
STAN+NK: 26,9 % ANO+NK: 19,3 % MPV: 15,0 % ODS+NK: 9,1 % TOP 09+NK: 7,4 % S2012+NK: 6,6 % Ostatní: 15,6 %
  • STAN+NK 26,9 %
  • ANO+NK 19,3 %
  • MPV 15,0 %
  • ODS+NK 9,1 %
  • TOP 09+NK 7,4 %
  • S2012+NK 6,6 %
  • Nestraníci+NK 5,5 %
  • KSČM+Stačilo+NK 5,3 %
  • Ostatní (1) 4,8 %

90 032 platných hlasů · 17 okrsků

Senát 2026 - 1. kolo

účast 39,9 %
Ivo Trešl: 59,3 % Jaroslav Mikoláš: 24,1 % Leo Steiner: 5,4 % Vladislav Hrbáček: 4,5 % Jiří Kobza: 3,6 % Ivana Hluštíková: 3,1 %

4 572 platných hlasů · 17 okrsků · odchylka proti kraji

Senát 2026 - 2. kolo

účast 25,9 %
Ivo Trešl: 72,7 % Jaroslav Mikoláš: 27,3 %

3 049 platných hlasů · 17 okrsků · odchylka proti kraji

Sněmovna 2025

účast 67,1 %
ANO: 36,6 % SPOLU: 20,6 % STAN: 11,1 % Piráti: 8,7 % SPD: 7,9 % AUTO: 6,5 % Ostatní: 8,6 %

7 838 platných hlasů · 17 okrsků · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 35,1 %
ANO: 29,0 % KDU+ODS+TOP 09: 19,9 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 12,3 % AUTO+PŘÍSAHA: 9,0 % STAN+SLK: 7,9 % SPD+Trikolora: 5,6 % Ostatní: 16,3 %
  • ANO 29,0 % +4,7
  • KDU+ODS+TOP 09 19,9 % -3,8
  • ČSNS+KSČM+SD-SN 12,3 % +4,4
  • AUTO+PŘÍSAHA 9,0 % -2,2
  • STAN+SLK 7,9 % -2,7
  • SPD+Trikolora 5,6 % +0,6
  • Piráti 5,2 % -1,1
  • PRO2022+SVPROZS 2,5 % +0,7
  • Ostatní (21) 8,6 %

4 138 platných hlasů · 17 okrsků · odchylka proti kraji

Kraje 2024

účast 29,8 %
ANO: 41,4 % STAN: 17,9 % KDU+ODS+TOP 09: 17,1 % ČSNS+KSČM+ČSSD: 7,5 % SPD+Trikol+PRO: 5,4 % Piráti: 4,2 % Ostatní: 6,5 %
  • ANO 41,4 % +8,1
  • STAN 17,9 % -9,1
  • KDU+ODS+TOP 09 17,1 % -0,5
  • ČSNS+KSČM+ČSSD 7,5 % +2,3
  • SPD+Trikol+PRO 5,4 % 0,0
  • Piráti 4,2 % +0,1
  • PŘÍSAHA 2,2 % -0,2
  • JAB 1,6 % +0,8
  • Ostatní (8) 2,8 %

3 516 platných hlasů · 17 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 67,6 %
Andrej Babiš: 37,6 % Petr Pavel: 34,5 % Danuše Nerudová: 13,4 % Pavel Fischer: 5,6 % Jaroslav Bašta: 4,0 % Marek Hilšer: 3,0 % Ostatní: 1,9 %
  • Andrej Babiš 37,6 % +6,4
  • Petr Pavel 34,5 % -6,1
  • Danuše Nerudová 13,4 % -0,5
  • Pavel Fischer 5,6 % -0,5
  • Jaroslav Bašta 4,0 % +0,4
  • Marek Hilšer 3,0 % +0,4
  • Karel Diviš 1,3 % -0,1
  • Tomáš Zima 0,6 % 0,0

7 986 platných hlasů · 17 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 69,1 %
Petr Pavel: 56,1 % Andrej Babiš: 43,9 %
  • Petr Pavel 56,1 % -7,2
  • Andrej Babiš 43,9 % +7,2

8 211 platných hlasů · 17 okrsků · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

21 mandátů

STAN+NK

7 mandátů · 26,9 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Petr Steidl 47 3. 1 599
Ing. arch. Veronika Kronich 43 1. 1 557
Mgr. Jaroslav Vaic 65 2. 1 500
Bc. Jan Mudra 35 11. 1 303
PhDr. Tomáš Konopásek 27 4. 1 257
Bc. Petr Slabý 40 5. 1 238
Jitka Žieriková 29 6. 1 197

NEZÁVISLÍ S PODPOROU STAN A SEN 21

ANO+NK

5 mandátů · 19,3 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Petr Šajner 60 1. 951
PhDr. Libor Zeman 49 2. 914
JUDr. Ing. Aleš Pokorný 45 3. 898
Antonín Merhaut 52 4. 871
Ing. Vít Ortmann 50 5. 888

ANO 2011 a nezávislí, tým pro Rakovník

MPV

3 mandáty · 15,0 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
MUDr. Ivo Trešl 54 2. 1 278
Mgr. Miloslav Blecha 76 4. 853
MUDr. Oldřich Kronich 71 8. 842

Město pro vás

ODS+NK

2 mandáty · 9,1 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Zdeněk Brabec 58 8. 792
Mgr. Jaroslav Hamouz 49 9. 571

ODS Rakovník

TOP 09+NK

1 mandát · 7,4 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Jan Švácha 61 1. 774

Společně pro Rakovník

S2012+NK

1 mandát · 6,6 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Milan Let 66 2. 684

Rakovničáci

Nestraníci+NK

1 mandát · 5,5 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Andrea Nytrová Parobková 43 1. 550

SMĚR Rakovník - Nestraníci

KSČM+Stačilo+NK

1 mandát · 5,3 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
MUDr. Eva Kašová 74 13. 387

SDRUŽENÍ KSČM, STAČILO! A NEZÁVISLÍ

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Sociální situace

Téma sociální situace →
864
září 2026
4 537
září 2026
11 b.
0 proti 2023 2016-2024
2024
54,9 ‰
okres 50,5 · ČR 76,0
4906. z 6 101 obcí · lepší než 19 % · 40. z 69 podobně velkých
září 2026

Zařízení sociálních služeb

6 zařízení · 2024
  • Sociální poradny 1
  • Sociálně terapeutické dílny 1
  • Centra denních služeb 1
  • Stacionáře denní 1
  • Domovy pro seniory 1
  • Chráněné bydlení 1

Podle registru poskytovatelů sociálních služeb (ČSÚ, MPSV). Počítá se zařízení, ne kapacita.

2 373 osob
sčítání 2021
2 030 osob
sčítání 2021
7 032 osob
sčítání 2021
4 659 osob
sčítání 2021
6 368 osob
sčítání 2021

Dojížďka za prací a do školy

sčítání 2021

Kam se vyjíždí

Do jiných obcí vyjíždí 2 322 lidí.

Odkud se přijíždí

Z jiných obcí dojíždí 7 032 lidí.

Údaje jsou ze Sčítání 2021 a zachycují stav ke dni sčítání 26. března 2021, kdy část lidí pracovala z domova. Směry jsou jen mezi obcemi Česka, počet vyjíždějících výš zahrnuje i cesty do ciziny.

3 231
+11 proti 2024 2023-2025
2025
99,7 %
+0,3 proti 2024
okres 76,9 · ČR 73,4
749. z 6 256 obcí · lepší než 88 % · 9. z 69 podobně velkých
2023-2025
2025

Cestovní ruch

Téma cestovní ruch →

V Rakovníku je 7 ubytovacích zařízení s 537 lůžky.

Kulturní památky

36 · z toho 1 národních
  • sokolovna národní kulturní památka · Rakovník II
  • kostel Nejsvětější Trojice · Rakovník II
  • kostel sv. Bartoloměje · Rakovník I
  • kostel sv. Jiljí · Rakovník II
  • muzeum T. G. Masaryka · Rakovník I
  • městské opevnění · Rakovník I; Rakovník II
  • synagoga · Rakovník I
  • židovský hřbitov · Rakovník II
  • Pražská brána · Rakovník I
  • Vysoká brána · Rakovník I
  • kaple sv. Jana Nepomuckého · Rakovník II
  • letecký hangár · Rakovník II
  • mariánský sloup · Rakovník I
  • městský dům Hrdinův · Rakovník II
  • městský dům zv. Samsonův · Rakovník I
  • radnice · Rakovník I
  • reduta Na Kokrdech, archeologické stopy · Rakovník II
  • spořitelna · Rakovník I
  • vila Na Losích · Rakovník II

Dále 17 staveb bez vlastního jména: měšťanský dům (9), městský dům (5), socha sv. vojtěcha, sloup se sochou panny marie, smírčí kříž zv. kamenná panna.

Životní prostředí

Téma životní prostředí →
343 kg
+14 proti 2023
okres 392 · ČR 414
2668. z 6 254 obcí · lepší než 57 % · 17. z 69 podobně velkých
2021-2024
2024
190 kg
+5 proti 2023
okres 210 · ČR 205
3398. z 6 254 obcí · lepší než 45 % · 48. z 69 podobně velkých
2021-2024
2024
51 kg
+2 proti 2023
okres 66 · ČR 69
4530. z 6 254 obcí · lepší než 27 % · 53. z 69 podobně velkých
2021-2024
2024
5 375,1 t
+205,2 proti 2023 2021-2024
2024
2 984,1 t
+70,6 proti 2023 2021-2024
2024
565,6 t
−51,1 proti 2023 2021-2024
2024
576,3 t
+61,7 proti 2023 2021-2024
2024
42,0 %
+3,5 proti 2023
ORP 45,9
4058. z 6 258 obcí · lepší než 35 % · 47. z 69 podobně velkých
2021-2024
2024
792,4 t
+34,6 proti 2023 2021-2024
2024
Další ukazatele (7)
319,0 t
+7,6 proti 2023 2021-2024
2024
236,3 t
+26,9 proti 2023 2021-2024
2024
230,2 t
−2,2 proti 2023 2021-2024
2024
6,8 t
+2,3 proti 2023 2021-2024
2024
659,0 t
+82,2 proti 2023 2021-2024
2024
70,7 t
+10,6 proti 2023 2021-2024
2024
8,7 t
−1,2 proti 2023 2021-2024
2024

Památné stromy a příroda

7 stromů
  • Trojice jilmů vazů 3
  • Buk lesní
  • Jasan ztepilý
  • Jinan dvoulaločný
  • Jinan dvoulaločný

Obec leží v geoparku Barrandien.

Podle Ústředního seznamu ochrany přírody (AOPK ČR). U skupin stromů je uvedený počet stromů.

Data po letech

26 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2025 15 745 7 474 8 271 96 192 -96 738 579 159 63
2024 15 682 7 399 8 283 127 190 -63 719 713 6 -57
2023 15 739 7 430 8 309 137 184 -47 794 582 212 165
2022 15 574 7 362 8 212 147 179 -32 917 453 464 432
2021 15 142 7 169 7 973 147 260 -113 438 404 34 -79
2020 15 652 7 509 8 143 145 195 -50 402 409 -7 -57
2019 15 709 7 533 8 176 - - - - - - -
2018 15 846 7 617 8 229 - - - - - - -
2017 15 893 7 646 8 247 - - - - - - -
2016 15 975 7 730 8 245 - - - - - - -
2015 16 081 7 798 8 283 - - - - - - -
2014 16 228 7 945 8 283 - - - - - - -
2013 16 289 7 945 8 344 - - - - - - -
2012 16 427 8 040 8 387 - - - - - - -
2011 16 611 8 114 8 497 - - - - - - -
2010 16 661 8 126 8 535 - - - - - - -
2009 16 503 8 048 8 455 - - - - - - -
2008 16 540 8 065 8 475 - - - - - - -
2007 16 265 7 858 8 407 - - - - - - -
2006 16 159 7 782 8 377 - - - - - - -
2005 16 238 7 821 8 417 - - - - - - -
2004 16 329 7 859 8 470 - - - - - - -
2003 16 473 7 951 8 522 - - - - - - -
2002 16 536 7 980 8 556 - - - - - - -
2001 16 644 8 052 8 592 - - - - - - -
2000 16 901 8 193 8 708 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi 6 258 obcemi Česka drží Rakovník 83. místo podle počtu obyvatel.

Mezi obcemi okresu

1. z 83

Mezi všemi obcemi

83. z 6 258

percentil 99. - 99 % území je menších

Velikostní skupina

10 000 až 19 999 obyvatel

Stupeň urbanizace: menší město a předměstí (DEGURBA, ČSÚ).

Takových obcí je v Česku 69. Pořadí „mezi podobně velkými" u ukazatelů se počítá v téhle skupině (velikostní skupiny obcí podle ČSÚ).

Proti obcím stejné velikosti

  • Průměrný věk obec 45,1 let medián 44,3 let
  • Děti 0-14 let obec 13,2 % medián 14,4 %
  • Senioři 65+ obec 23,9 % medián 22,6 %
  • Nezaměstnanost obec 4,42 % medián 5,26 %
  • Subjektů na 100 ob. obec 21,6 medián 22,2
  • Bytů na 1 000 ob. obec 0,06 medián 1,66
  • Příjmy na obyvatele obec 36 107 Kč medián 39 242 Kč

Medián (čárka) je prostřední hodnota skupiny (obce od 10 000 do 19 999 obyvatel): polovina obcí má vyšší, polovina nižší. Světlý pás ukazuje, kde leží prostřední polovina obcí skupiny. Vždy za stejné období jako údaj obce.

Podobně velké obce v kraji

Správní obvod

Rakovník

Obec s rozšířenou působností, kam se chodí pro občanku, řidičák nebo stavební povolení.

Části obce 2

Rakovník I · Rakovník II

Zdroje dat: AOPK ČR · ČSÚ · ČTÚ · ČÚZK · Exekutorská komora ČR · Ministerstvo financí · Ministerstvo životního prostředí · MMR ČR · MPSV · MŠMT · NPÚ · SÚKL · ÚZIS · Volby.cz · zdroje dat a licence