Město

Jesenice

Okres Rakovník · Kraj Středočeský kraj · Web www.jesenice-ra.cz

Obyvatel 2025 1 638
Rozloha
37,59 km²
Hustota
43,6 ob./km²dopočet
Do okresního města
18,8 kmvzdušně
Do krajského města
45,5 kmvzdušně
Kód RÚIAN
541834
Poloha
50,0996, 13,4709

Jesenice je město v okrese Rakovník ve Středočeském kraji s hustotou zalidnění 43,6 obyvatel na km², což je několikanásobně méně než v Česku. Rozloha města je 37,59 km² a zahrnuje šest částí: Bedlno, Chotěšov, Jesenice, Kosobody, Podbořánky a Soseň. Město leží 18,8 km od okresního města a 45,5 km od krajského města.

V Jesenici je 1 638 obyvatel podle posledních dostupných dat z roku 2025, což ji řadí na čtvrté místo v okrese. Nejvíce podniků působí v oborech velkoobchod a maloobchod, stavebnictví a zemědělství. V obci je jedna mateřská škola se 54 žáky a dvě základní školy se 252 žáky. K vybavenosti patří vodovod, kanalizace s čistírnou odpadních vod, sběrný dvůr, dům s pečovatelskou službou, kino, kulturní dům, informační centrum a kostel. V ubytovacích zařízeních je 1 038 lůžek v devíti zařízeních.

Od roku 2006 počet obyvatel kolísá mezi 1 615 a 1 835. Meziročně v roce 2025 došlo k nárůstu o 6 obyvatel. Daňové příjmy města rostou od roku 2020, kdy byly 35,6 milionu Kč, na 52,5 milionu Kč v roce 2025. Saldo příjmů a výdajů se meziročně zvýšilo o 5,6 milionu Kč na 4,9 milionu Kč. Počet živě narozených kolísá, v roce 2025 jich bylo 10, což je nárůst oproti předchozímu roku. Saldo migrace také kolísá, v roce 2025 bylo kladné 17 osob.

Schválený rozpočet 2026 105,0 mil. příjmy 132,6 mil. výdaje −27,6 mil. saldo Struktura rozpočtu →

Vývoj počtu obyvatel

2000-2025
1 593 1 659 1 725 1 791 1 857 2000 2000: 1 646 obyvatel 2001: 1 649 obyvatel 2002: 1 658 obyvatel 2003: 1 660 obyvatel 2004 2004: 1 650 obyvatel 2005: 1 633 obyvatel 2006: 1 615 obyvatel 2007: 1 641 obyvatel 2008 2008: 1 722 obyvatel 2009: 1 731 obyvatel 2010: 1 835 obyvatel 2011: 1 769 obyvatel 2012 2012: 1 704 obyvatel 2013: 1 708 obyvatel 2014: 1 706 obyvatel 2015: 1 694 obyvatel 2016 2016: 1 689 obyvatel 2017: 1 700 obyvatel 2018: 1 719 obyvatel 2019: 1 698 obyvatel 2020 2020: 1 694 obyvatel 2021: 1 635 obyvatel 2022: 1 653 obyvatel 2023: 1 656 obyvatel 2024: 1 632 obyvatel 2025 2025: 1 638 obyvatel

Obec Jesenice má 1 638 obyvatel a je 4. největší z 83 obcí okresu. Za poslední rok jich přibylo o 0,4 %. Od okresního města je vzdálená 19 km vzdušnou čarou a rozkládá se na 37,59 km² a skládá se ze 6 částí. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 136 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 9,1 % obyvatel starších patnácti let. Podíl nezaměstnaných byl 6,61 % a rozpočtové příjmy vycházejí na 49 878 Kč na obyvatele. Průměrná rychlost internetu v obci je 22,8 Mb/s pro stahování a 9,2 Mb/s pro odesílání, odezva 35 ms podle měření na rychlost.cz.

Metodika

Obec v číslech za 10 let

2015-2025
Ukazatel Tehdy Teď Změna Vývoj
Obyvatelé 1 694 2015 1 638 2025 −3,3 % mírný pokles
Průměrný věk 42,0 let 2015 44,0 let 2025 +2,0 let nárůst
Podíl lidí nad 65 let 18,9 % 2015 23,6 % 2025 +4,7 p. b. nárůst
Dokončené byty 6 2020 0 2024 20 celkem za období
Aktivní ekonomické subjekty 180 subjektů 2015 167 subjektů 2025 −7,2 % pokles
Podíl nezaměstnaných 4,95 % 2020 4,43 % 2024 −0,5 p. b. mírný pokles
Příjmy rozpočtu na obyvatele v běžných cenách 46 659 Kč 2020 49 878 Kč 2025 +6,9 % nárůst

Srovnává se první rok s daty v posledních deseti letech s posledním rokem; u dokončených bytů je změna součet za celé období. Peněžní údaje jsou v běžných cenách, bez očištění o inflaci.

Vývoj v čase

7 grafů

Narození a zemřelí

Narození Zemřelí

0 9 18 28 37 2020 - Narození: 14 2020 - Zemřelí: 27 2021 - Narození: 11 2021 - Zemřelí: 34 2022 - Narození: 14 2022 - Zemřelí: 30 2023 - Narození: 14 2023 - Zemřelí: 25 2024 - Narození: 6 2024 - Zemřelí: 20 2025 - Narození: 10 2025 - Zemřelí: 21 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Stěhování

Přistěhovalí Vystěhovalí

0 21 42 63 84 2020 - Přistěhovalí: 55 2020 - Vystěhovalí: 46 2021 - Přistěhovalí: 56 2021 - Vystěhovalí: 34 2022 - Přistěhovalí: 78 2022 - Vystěhovalí: 44 2023 - Přistěhovalí: 72 2023 - Vystěhovalí: 58 2024 - Přistěhovalí: 43 2024 - Vystěhovalí: 53 2025 - Přistěhovalí: 68 2025 - Vystěhovalí: 51 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Přirozený přírůstek a saldo stěhování

Přirozený přírůstek Saldo stěhování

-29 -12 6 23 40 2020 Přirozený přírůstek: -13 Saldo stěhování: 9 2021 Přirozený přírůstek: -23 Saldo stěhování: 22 2022 Přirozený přírůstek: -16 Saldo stěhování: 34 2023 Přirozený přírůstek: -11 Saldo stěhování: 14 2024 Přirozený přírůstek: -14 Saldo stěhování: -10 2025 Přirozený přírůstek: -11 Saldo stěhování: 17 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Sňatky a rozvody

Sňatky Rozvody

0 3 6 9 12 2022 Sňatky: 11 Rozvody: 0 2023 Sňatky: 7 Rozvody: 2 2024 Sňatky: 9 Rozvody: 3 2022 2023 2024

Obyvatelé při sčítání lidu 1869-2011

v hranicích obce z roku 2011
0 670 1 339 2 009 2 678 1869 - Obyvatel při sčítání: 2 262 1880 - Obyvatel při sčítání: 2 480 1890 - Obyvatel při sčítání: 2 333 1900 - Obyvatel při sčítání: 2 206 1910 - Obyvatel při sčítání: 2 251 1921 - Obyvatel při sčítání: 2 198 1930 - Obyvatel při sčítání: 2 446 1950 - Obyvatel při sčítání: 1 599 1961 - Obyvatel při sčítání: 1 823 1970 - Obyvatel při sčítání: 1 756 1980 - Obyvatel při sčítání: 1 693 1991 - Obyvatel při sčítání: 1 684 2001 - Obyvatel při sčítání: 1 645 2011 - Obyvatel při sčítání: 1 805 1869 1890 1910 1930 1961 1980 2001 2011

Rozpočet

tis. Kč

Příjmy Výdaje

0 27 367 54 733 82 100 109 466 2020 - Příjmy: 79 040 2020 - Výdaje: 65 402 2021 - Příjmy: 87 550 2021 - Výdaje: 89 615 2022 - Příjmy: 98 265 2022 - Výdaje: 101 357 2023 - Příjmy: 97 492 2023 - Výdaje: 87 715 2024 - Příjmy: 72 725 2024 - Výdaje: 73 508 2025 - Příjmy: 81 700 2025 - Výdaje: 76 845 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Nezaměstnanost

%
3,3 3,8 4,4 4,9 5,4 2020 Podíl nezaměstnaných: 4,95 2021 Podíl nezaměstnaných: 3,76 2022 Podíl nezaměstnaných: 3,5 2023 Podíl nezaměstnaných: 5,23 2024 Podíl nezaměstnaných: 4,43 2020 2021 2022 2023 2024

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →

V roce 2025 se v Jesenici narodilo 10 dětí a zemřelo 21 lidí.

1 638
+6 proti 2024 2000-2025
2025
784
−9 proti 2024 2000-2025
2025
854
+15 proti 2024 2000-2025
2025
43,6 ob./km²
+0,2 proti 2024
okres 63,3 · ČR 138,4
3850. z 6 258 obcí · 707. z 808 podobně velkých
2020-2025
2025
52,1 %
+0,7 proti 2024
okres 50,6 · ČR 50,8
531. z 6 254 obcí · 31. z 808 podobně velkých
2000-2025
2025
44,0 let
+0,3 proti 2024
okres 43,9 · ČR 43,3
2211. z 6 254 obcí · 195. z 808 podobně velkých
2000-2025
2025
23,6 %
+0,3 proti 2024
okres 22,0 · ČR 20,8
1316. z 6 254 obcí · 88. z 808 podobně velkých
2000-2025
2025
16,4 %
+0,2 proti 2024
okres 15,0 · ČR 15,1
2287. z 6 254 obcí · 324. z 808 podobně velkých
2000-2025
2025
144,4
+0,5 proti 2024
okres 146,2 · ČR 138,0
2449. z 6 249 obcí · 233. z 808 podobně velkých
2000-2025
2025
60,0 %
−0,5 proti 2024
okres 63,0 · ČR 64,1
5470. z 6 254 obcí · 777. z 808 podobně velkých
2000-2025
2025
Další ukazatele (24)
1 636
−7 proti 2024 2000-2025
2025
1 617
sčítání 2021
1 805
+160 proti 2001 1869-2011
2011
709
sčítání 2021
597
sčítání 2021
195
sčítání 2021
109
sčítání 2021
877
sčítání 2021
141
sčítání 2021
23
sčítání 2021
6
+30 proti 2024 2020-2025
2025
10
+4 proti 2024 2020-2025
2025
-11
+3 proti 2024 2020-2025
2025
68
+25 proti 2024 2020-2025
2025
3
+1 proti 2023 2022-2024
2024
17
+27 proti 2024 2020-2025
2025
9
+2 proti 2023 2022-2024
2024
51
−2 proti 2024 2020-2025
2025
21
+1 proti 2024 2020-2025
2025
6,1 ‰
+2,5 proti 2024
okres 6,6 · ČR 7,1
3591. z 6 254 obcí · 494. z 808 podobně velkých
2020-2025
2025
3,7 ‰
+18,4 proti 2024
okres 4,5 · ČR 0,6
2725. z 6 254 obcí · 319. z 808 podobně velkých
2020-2025
2025
1,8 ‰
+0,6 proti 2023
okres 1,8
2022-2024
2024
5,5 ‰
+1,2 proti 2023
okres 4,5
2022-2024
2024
12,8 ‰
+0,7 proti 2024
okres 11,0 · ČR 10,4
1606. z 6 254 obcí · 124. z 808 podobně velkých
2020-2025
2025

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 37,0 % lidí (599 z 1 617), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 7 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 1 635 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 1 617.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
795
49,2 % obyvatel
Ženy
822
50,8 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
136
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % Muži 90+ let: 2 (0,1 %) Ženy 90+ let: 5 (0,3 %) 90+ Muži 85-89 let: 11 (0,7 %) Ženy 85-89 let: 14 (0,9 %) 85-89 Muži 80-84 let: 12 (0,7 %) Ženy 80-84 let: 24 (1,5 %) 80-84 Muži 75-79 let: 30 (1,9 %) Ženy 75-79 let: 35 (2,2 %) 75-79 Muži 70-74 let: 46 (2,8 %) Ženy 70-74 let: 68 (4,2 %) 70-74 Muži 65-69 let: 59 (3,7 %) Ženy 65-69 let: 67 (4,1 %) 65-69 Muži 60-64 let: 52 (3,2 %) Ženy 60-64 let: 57 (3,5 %) 60-64 Muži 55-59 let: 59 (3,7 %) Ženy 55-59 let: 50 (3,1 %) 55-59 Muži 50-54 let: 42 (2,6 %) Ženy 50-54 let: 57 (3,5 %) 50-54 Muži 45-49 let: 55 (3,4 %) Ženy 45-49 let: 53 (3,3 %) 45-49 Muži 40-44 let: 55 (3,4 %) Ženy 40-44 let: 71 (4,4 %) 40-44 Muži 35-39 let: 64 (4,0 %) Ženy 35-39 let: 38 (2,4 %) 35-39 Muži 30-34 let: 36 (2,2 %) Ženy 30-34 let: 38 (2,4 %) 30-34 Muži 25-29 let: 39 (2,4 %) Ženy 25-29 let: 37 (2,3 %) 25-29 Muži 20-24 let: 47 (2,9 %) Ženy 20-24 let: 32 (2,0 %) 20-24 Muži 15-19 let: 45 (2,8 %) Ženy 15-19 let: 43 (2,7 %) 15-19 Muži 10-14 let: 51 (3,2 %) Ženy 10-14 let: 37 (2,3 %) 10-14 Muži 5-9 let: 53 (3,3 %) Ženy 5-9 let: 45 (2,8 %) 5-9 Muži 0-4 let: 37 (2,3 %) Ženy 0-4 let: 51 (3,2 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Obce a území

Téma obce a území →

Zemědělská půda tvoří 49,4 % katastru Jesenice.

37,59 km²
0 proti 2024
2025
49,4 %
0 proti 2024
okres 52,2 · ČR 53,1
4617. z 6 258 obcí · 591. z 808 podobně velkých
1993-2025
2025
40,4 %
0 proti 2024
okres 38,2 · ČR 34,0
1520. z 6 258 obcí · lepší než 75 % · 188. z 808 podobně velkých
1993-2025
2025
2,63 %
0 proti 2024
okres 1,41 · ČR 2,18
1200. z 6 258 obcí · 168. z 808 podobně velkých
1993-2025
2025
1,02 %
0 proti 2024
okres 1,41 · ČR 1,73
4465. z 6 258 obcí · 696. z 808 podobně velkých
1993-2025
2025
6
2025

Využití území a vybavenost

2025

Využití území

  • Orná půda 1 540 41,0 %
  • Zahrady 48 1,3 %
  • Ovocné sady 11 0,3 %
  • Trvalé travní porosty 258 6,9 %
  • Lesní půda 1 517 40,4 %
  • Vodní plochy 99 2,6 %
  • Zastavěné plochy 38 1,0 %
  • Ostatní plochy 247 6,6 %

Celkem 3 759 ha

Co v obci je

  • Vodovod
  • Kanalizace s ČOV
  • Sběrný dvůr
  • Dům s pečovatelskou službou
  • Kino
  • Kulturní dům
  • Informační centrum
  • Kostel

8 z 12 sledovaných položek

Veřejné finance

Téma veřejné finance →

Rozpočtové příjmy Jesenice byly v roce 2025 82 mil. Kč, v přepočtu 49 878 Kč na obyvatele.

2 022 tis. Kč
−782 proti 2024 2012-2025
2025
105 104 561 Kč
okres 5 296 949 511 · ČR 600 469 124 785
842. z 6 258 obcí · 153. z 808 podobně velkých
2023
52 475 tis. Kč
+5 822 proti 2024 2020-2025
2025
9 126 tis. Kč
−2 886 proti 2024 2020-2025
2025
81 700 tis. Kč
+8 976 proti 2024 2020-2025
2025
4 855 tis. Kč
+5 638 proti 2024 2020-2025
2025
76 845 tis. Kč
+3 337 proti 2024 2020-2025
2025
1 234 Kč
−484 proti 2024
okres 5 463 · ČR 5 825
3983. z 6 247 obcí · lepší než 36 % · 464. z 806 podobně velkých
2012-2025
2025
11,2 %
−5,3 proti 2024
okres 14,1 · ČR 18,9
2780. z 6 253 obcí · 370. z 808 podobně velkých
2020-2025
2025
Další ukazatele (3)
64 166 Kč
okres 93 343 · ČR 79 370
1225. z 6 254 obcí · 185. z 808 podobně velkých
2023
49 878 Kč
+5 316 proti 2024
okres 35 830 · ČR 48 930
892. z 6 253 obcí · 91. z 808 podobně velkých
2020-2025
2025
46 914 Kč
+1 873 proti 2024
okres 34 204 · ČR 47 568
1287. z 6 253 obcí · 153. z 808 podobně velkých
2020-2025
2025

Práce a ekonomika

Téma práce a ekonomika →

Ke konci srpna 2026 byl podíl nezaměstnaných osob v Jesenici 6,61 %, o 0,31 procentního bodu méně než měsíc předtím.

6,61 %
−0,31 proti červenci 2026
okres 4,43 · ČR 5,05
5427. z 6 254 obcí · lepší než 13 % · 757. z 808 podobně velkých
2016-2026
srpen 2026
68
−3 proti červenci 2026 2018-2026
srpen 2026
2,9
−1,6 proti 2023
1540. z 3 296 obcí · lepší než 53 % · 269. z 701 podobně velkých
2020-2024
2024

Nezaměstnanost během roku

MPSV

Podíl nezaměstnaných osob po měsících

%
Podíl nezaměstnaných osob po měsících (%)
Rok ledúnobředubkvěčvnčvcsrpzářříjlispro
2016 7,36 7,36 7,27 6,21 5,79 6,06 5,97 6,06 6,52 5,88 6,34 6,79
2017 6,88 6,70 6,15 5,88 5,66 5,93 5,84 5,47 5,11 5,02 4,29 5,02
2018 5,47 5,38 4,20 2,92 2,69 2,50 2,87 2,69 2,87 2,87 4,17 4,82
2019 5,19 4,91 3,61 2,78 2,40 2,86 2,58 2,30 2,58 1,94 2,67 3,50
2020 3,59 3,59 3,41 3,41 3,43 3,43 3,52 2,95 2,95 3,52 3,81 4,95
2021 5,14 5,43 5,14 4,48 3,76 3,08 2,99 3,28 3,18 3,57 3,47 3,76
2022 4,24 4,72 3,47 3,08 2,80 2,90 2,90 3,30 3,40 2,90 3,30 3,50
2023 4,40 4,20 4,10 3,20 2,70 3,00 3,30 3,30 4,00 3,60 4,73 5,23
2025 5,94 6,34 6,74 6,14 6,07 5,97 6,68 7,59 7,49 6,78 6,68 6,98
2026 7,49 7,69 7,69 7,19 7,32 7,12 6,92 6,61 bez údaje bez údaje bez údaje bez údaje

Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu 15-64 let ke konci měsíce. Sezónní práce (stavebnictví, zemědělství, turistika) obvykle snižuje nezaměstnanost v létě a zvedá ji v zimě.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →

V roce 2025 bylo v Jesenici registrováno 309 ekonomických subjektů, o 10 více než rok předtím.

309 subjektů
+10 proti 2024 2001-2025
2025
167 subjektů
+3 proti 2024 2010-2025
2025
54,0 %
−0,8 proti 2024
okres 62,7 · ČR 61,6
5488. z 6 257 obcí · lepší než 12 % · 748. z 808 podobně velkých
2012-2025
2025
19,0
okres 21,1 · ČR 17,1
5008. z 6 246 obcí · 634. z 808 podobně velkých
2001-2025
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026

Nejvíc podniků v Jesenici působí v oboru velkoobchod a maloobchod (15,1 %), následují stavebnictví a zemědělství, lesnictví, rybářství.

Vzniklo za 12 měsíců
15
Zaniklo za 12 měsíců
4
Má zaměstnance
28,7 %
z 143 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 47 15,1 %
  • Stavebnictví 45 14,5 %
  • Zemědělství, lesnictví, rybářství 39 12,5 %
  • Zpracovatelský průmysl 30 9,6 %
  • Ostatní činnosti 25 8,0 %
  • Profesní, vědecké a technické činnosti 23 7,4 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 20 6,4 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 16 5,1 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 13 4,2 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 10 3,2 %
  • Vzdělávání 7 2,3 %
  • Doprava a skladování 6 1,9 %
  • Ostatní 17 5,5 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 231 74,3 %
  • Společnost s ručením omezeným 39 12,5 %
  • Spolek 14 4,5 %
  • Společenství vlastníků jednotek 13 4,2 %
  • Pobočný spolek 4 1,3 %
  • Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem 3 1,0 %
  • Akciová společnost 2 0,6 %
  • Honební společenstvo 2 0,6 %
  • Obec 1 0,3 %
  • Zahraniční fyzická osoba 1 0,3 %
  • Ostatní 1 0,3 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 35 11,3 %
  • 3-10 let 66 21,2 %
  • 10-20 let 82 26,4 %
  • 20-30 let 60 19,3 %
  • Více než 30 let 68 21,9 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 102 32,8 %
  • 1-9 zaměstnanců 33 10,6 %
  • 10-49 zaměstnanců 6 1,9 %
  • 50-249 zaměstnanců 2 0,6 %
  • Neuvedeno 168 54,0 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →

Při sčítání v roce 2021 bylo v Jesenici 647 obydlených bytů.

827
srpen 2026
298
srpen 2026
444
+21 proti 2001 1869-2011
2011
647
sčítání 2021
229
sčítání 2021
217
sčítání 2021
91
sčítání 2021
515
sčítání 2021
3
sčítání 2021
2
sčítání 2021
Další ukazatele (5)
0
−2 proti 2023 2020-2024
2024
0
−2 proti 2023 2020-2024
2024
0,00
−1,21 proti 2023
okres 1,45 · ČR 2,78
3913. z 6 254 obcí · 717. z 808 podobně velkých
2020-2024
2024
36,0 %
okres 21,0 · ČR 13,4
456. z 6 256 obcí · 40. z 808 podobně velkých
srpen 2026

V Jesenici jsou 2 základní školy se 252 žáky a jedna mateřská škola s 54 dětmi.

122
sčítání 2021
353
sčítání 2021
254
sčítání 2021
9,1 %
ORP 12,1
4238. z 6 254 obcí · 648. z 808 podobně velkých
sčítání 2021
88
září 2026
452
září 2026
346
září 2026
1
září 2026
252
+12 proti 2023 2020-2024
2024

Školy se počítají jako samostatné subjekty, ne jako budovy nebo třídy - jeden subjekt často provozuje několik pracovišť.

Školy v obci

3 subjekty
  • Základní škola a mateřská škola MŠ 88 · ZŠ 400
  • Střední škola a Základní škola SŠ 346 · ZŠ 52
  • Základní umělecká škola ZUŠ 970

Podle rejstříku škol MŠMT, stav k září 2026. Číslo je nejvyšší povolený počet dětí nebo žáků, ne skutečný stav.

Zdravotnictví

Téma zdravotnictví →

Zdravotnická zařízení v obci

4 míst péče
  • Praktický lékař 1
  • Gynekolog 1
  • Záchranná služba 1
  • Ostatní 1

Místa poskytování zdravotní péče podle registru NRPZS (ÚZIS). Jedno místo může sdílet víc lékařů. Lékárny tu nejsou - počítají se podle úřední evidence SÚKL.

Volby a politika

Téma volby a politika →
60,9 %
+6,9 proti 2021
okres 69,4 · ČR 69,0
6024. z 6 254 obcí · lepší než 3 % · 788. z 808 podobně velkých
2002-2025
2025
66,1 %
+9,1 proti 2018
okres 70,8 · ČR 70,3
5630. z 6 254 obcí · lepší než 9 % · 732. z 808 podobně velkých
2013-2023
2023
24,5 %
−6,2 proti 2020
okres 31,6 · ČR 33,3
6050. z 6 253 obcí · lepší než 3 % · 774. z 808 podobně velkých
2000-2024
2024
47,4 %
+5,7 proti 2022
okres 51,9 · ČR 48,1
5144. z 6 249 obcí · lepší než 17 % · 674. z 808 podobně velkých
2002-2026
2026
28,0 %
+6,6 proti 2019
okres 35,5 · ČR 36,8
6006. z 6 254 obcí · lepší než 3 % · 768. z 808 podobně velkých
2004-2024
2024
16,9 %
+7,4 proti 2020
okres 23,8
1779. z 2 184 obcí · lepší než 18 % · 215. z 290 podobně velkých
2026

Zastoupení v Senátu

Obec patří do senátního obvodu č. 6 - Louny. Senátoři se volí na šest let a Senát se obnovuje po třetinách, takže se tu nevolí při každých volbách.

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 47,4 %
ODS: 37,0 % SNK: 34,7 % MÍSTNÍ HNHRM: 18,0 % KSČM+NK: 10,3 %

8 200 platných hlasů · 2 okrsky

Senát 2026 - 1. kolo

účast 40,1 %
Ivo Trešl: 61,0 % Jaroslav Mikoláš: 23,3 % Jiří Kobza: 4,8 % Ivana Hluštíková: 4,6 % Vladislav Hrbáček: 4,0 % Leo Steiner: 2,2 %

497 platných hlasů · 2 okrsky · odchylka proti kraji

Senát 2026 - 2. kolo

účast 16,9 %
Ivo Trešl: 71,6 % Jaroslav Mikoláš: 28,4 %

218 platných hlasů · 2 okrsky · odchylka proti kraji

Sněmovna 2025

účast 60,9 %
ANO: 40,1 % SPOLU: 16,3 % STAN: 10,2 % SPD: 10,0 % Piráti: 6,9 % AUTO: 6,0 % Ostatní: 10,5 %
  • ANO 40,1 % +8,9
  • SPOLU 16,3 % -8,0
  • STAN 10,2 % -3,4
  • SPD 10,0 % +2,9
  • Piráti 6,9 % -2,1
  • AUTO 6,0 % -1,8
  • Stačilo! 6,0 % +2,4
  • ČSSD 0,9 % +0,7
  • Ostatní (11) 3,6 %

781 platných hlasů · 2 okrsky · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 28,0 %
ANO: 33,7 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 14,2 % KDU+ODS+TOP 09: 13,6 % AUTO+PŘÍSAHA: 10,3 % STAN+SLK: 7,2 % Piráti: 5,0 % Ostatní: 15,9 %
  • ANO 33,7 % +9,4
  • ČSNS+KSČM+SD-SN 14,2 % +6,3
  • KDU+ODS+TOP 09 13,6 % -10,0
  • AUTO+PŘÍSAHA 10,3 % -0,9
  • STAN+SLK 7,2 % -3,3
  • Piráti 5,0 % -1,3
  • SPD+Trikolora 4,7 % -0,3
  • PRO2022+SVPROZS 2,8 % +1,0
  • Ostatní (13) 8,4 %

359 platných hlasů · 2 okrsky · odchylka proti kraji

Kraje 2024

účast 24,5 %
ANO: 51,0 % STAN: 16,7 % KDU+ODS+TOP 09: 9,5 % ČSNS+KSČM+ČSSD: 8,5 % SPD+Trikol+PRO: 5,9 % Piráti: 2,9 % Ostatní: 5,6 %
  • ANO 51,0 % +17,6
  • STAN 16,7 % -10,3
  • KDU+ODS+TOP 09 9,5 % -8,1
  • ČSNS+KSČM+ČSSD 8,5 % +3,3
  • SPD+Trikol+PRO 5,9 % +0,4
  • Piráti 2,9 % -1,1
  • PŘÍSAHA 1,6 % -0,7
  • JAB 1,0 % +0,2
  • Ostatní (4) 2,9 %

306 platných hlasů · 2 okrsky · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 62,5 %
Andrej Babiš: 45,0 % Petr Pavel: 27,9 % Danuše Nerudová: 12,7 % Jaroslav Bašta: 5,6 % Pavel Fischer: 4,5 % Marek Hilšer: 1,9 % Ostatní: 2,4 %
  • Andrej Babiš 45,0 % +13,7
  • Petr Pavel 27,9 % -12,7
  • Danuše Nerudová 12,7 % -1,1
  • Jaroslav Bašta 5,6 % +2,0
  • Pavel Fischer 4,5 % -1,7
  • Marek Hilšer 1,9 % -0,7
  • Karel Diviš 1,5 % +0,1
  • Tomáš Zima 0,9 % +0,3

785 platných hlasů · 2 okrsky · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 66,1 %
Andrej Babiš: 55,5 % Petr Pavel: 44,5 %
  • Andrej Babiš 55,5 % +18,8
  • Petr Pavel 44,5 % -18,8

831 platných hlasů · 2 okrsky · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

15 mandátů

ODS

6 mandátů · 37,0 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Bc. Jan Polák 44 1. 268
Mgr. Renáta Jílková 40 5. 242
Mgr. Petr Koníř 52 6. 240
Luděk Hlaváček 49 10. 228
Ing. Roman Valuš 53 2. 217
Michal Pacourek 40 3. 199

Občanská demokratická strana

NEZ

5 mandátů
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Bohumil Vodrážka 55 2. 260
Bc. Michal Mour 50 1. 224
Mgr. Miroslava Peterová 48 4. 222
Jiří Laubr 53 7. 210
Jakub John 39 3. 206

NEZÁVISLÍ

MÍSTNÍ HNHRM

3 mandáty · 18,0 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Hana Urbanová 63 9. 131
Mgr. Karel Piškule 27 2. 129
Ing. Mgr. Tomáš Eliáš 41 1. 125

MÍSTNÍ HNUTÍ NEZÁVISLÝCH ZA HARMONICKÝ ROZVOJ OBCÍ A MĚST

KSČM+NK

1 mandát · 10,3 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr.et Bc. Alena Novotná 47 1. 110

Komunistická strana Čech a Moravy a nezávislí

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Sociální situace

Téma sociální situace →
148
září 2026
847
září 2026
8 b.
+3 proti 2023 2016-2024
2024
90,4 ‰
okres 50,5 · ČR 76,0
5754. z 6 101 obcí · lepší než 5 % · 783. z 808 podobně velkých
září 2026

Zařízení sociálních služeb

1 zařízení · 2024
  • Domovy pro osoby se zdravotním postižením 1

Podle registru poskytovatelů sociálních služeb (ČSÚ, MPSV). Počítá se zařízení, ne kapacita.

439 osob
sčítání 2021
349 osob
sčítání 2021
325 osob
sčítání 2021
-114 osob
sčítání 2021
382 osob
sčítání 2021

Dojížďka za prací a do školy

sčítání 2021

Kam se vyjíždí

Do jiných obcí vyjíždí 430 lidí.

Odkud se přijíždí

Z jiných obcí dojíždí 325 lidí.

Údaje jsou ze Sčítání 2021 a zachycují stav ke dni sčítání 26. března 2021, kdy část lidí pracovala z domova. Směry jsou jen mezi obcemi Česka, počet vyjíždějících výš zahrnuje i cesty do ciziny.

755
+7 proti 2024 2023-2025
2025
91,3 %
+0,8 proti 2024
okres 76,9 · ČR 73,4
2667. z 6 256 obcí · lepší než 57 % · 370. z 808 podobně velkých
2023-2025
2025

Cestovní ruch

Téma cestovní ruch →

V Jesenici je 9 ubytovacích zařízení s 1 038 lůžky.

Kulturní památky

9
  • kostel sv. Jakuba Většího s farou · Podbořánky
  • kostel sv. Petra a Pavla
  • sochy sv. Floriána a sv. Jana Nepomuckého · Podbořánky

Dále 6 staveb bez vlastního jména: boží muka (2), hospodářská budova u čp. 97, fara, kaplička, sloup se sousoším nejsvětější trojice.

Životní prostředí

Téma životní prostředí →
402 kg
+47 proti 2023
okres 392 · ČR 414
3856. z 6 254 obcí · lepší než 38 % · 499. z 808 podobně velkých
2021-2024
2024
198 kg
−12 proti 2023
okres 210 · ČR 205
3705. z 6 254 obcí · lepší než 40 % · 558. z 808 podobně velkých
2021-2024
2024
76 kg
+11 proti 2023
okres 66 · ČR 69
1981. z 6 254 obcí · lepší než 68 % · 237. z 808 podobně velkých
2021-2024
2024
655,8 t
+68,6 proti 2023 2021-2024
2024
323,1 t
−24,9 proti 2023 2021-2024
2024
60,7 t
+60,7 proti 2023 2021-2024
2024
996,7 t
+971,3 proti 2023 2021-2024
2024
49,5 %
−1,5 proti 2023
ORP 45,9
2926. z 6 258 obcí · lepší než 53 % · 441. z 808 podobně velkých
2021-2024
2024
123,6 t
+16,1 proti 2023 2021-2024
2024
Další ukazatele (7)
36,8 t
+2,7 proti 2023 2021-2024
2024
46,3 t
+13,6 proti 2023 2021-2024
2024
33,0 t
+0,5 proti 2023 2021-2024
2024
7,5 t
−0,6 proti 2023 2021-2024
2024
80,0 t
−1,9 proti 2023 2021-2024
2024
8,1 t
+1,4 proti 2023 2021-2024
2024
2,2 t
+0,5 proti 2023 2021-2024
2024

Památné stromy a příroda

71 stromů
  • Duby u Velkého rybníka 36
  • Duby u Horního Fikače 17
  • Duby u Dolního Fikače 11
  • Lípa u kostela 2
  • Lípy malolisté 2
  • Hlošina úzkolistá
  • Javor klen
  • Lípa srdčitá

Podle Ústředního seznamu ochrany přírody (AOPK ČR). U skupin stromů je uvedený počet stromů.

Data po letech

26 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2025 1 638 784 854 10 21 -11 68 51 17 6
2024 1 632 793 839 6 20 -14 43 53 -10 -24
2023 1 656 803 853 14 25 -11 72 58 14 3
2022 1 653 798 855 14 30 -16 78 44 34 18
2021 1 635 802 833 11 34 -23 56 34 22 -1
2020 1 694 839 855 14 27 -13 55 46 9 -4
2019 1 698 829 869 - - - - - - -
2018 1 719 837 882 - - - - - - -
2017 1 700 839 861 - - - - - - -
2016 1 689 833 856 - - - - - - -
2015 1 694 833 861 - - - - - - -
2014 1 706 835 871 - - - - - - -
2013 1 708 839 869 - - - - - - -
2012 1 704 830 874 - - - - - - -
2011 1 769 866 903 - - - - - - -
2010 1 835 898 937 - - - - - - -
2009 1 731 840 891 - - - - - - -
2008 1 722 834 888 - - - - - - -
2007 1 641 787 854 - - - - - - -
2006 1 615 779 836 - - - - - - -
2005 1 633 789 844 - - - - - - -
2004 1 650 788 862 - - - - - - -
2003 1 660 793 867 - - - - - - -
2002 1 658 793 865 - - - - - - -
2001 1 649 781 868 - - - - - - -
2000 1 646 787 859 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi 6 258 obcemi Česka drží Jesenice 919. místo podle počtu obyvatel.

Mezi obcemi okresu

4. z 83

Mezi všemi obcemi

919. z 6 258

percentil 85. - 85 % území je menších

Velikostní skupina

1 000 až 1 999 obyvatel

Stupeň urbanizace: venkov (DEGURBA, ČSÚ).

Takových obcí je v Česku 808. Pořadí „mezi podobně velkými" u ukazatelů se počítá v téhle skupině (velikostní skupiny obcí podle ČSÚ).

Proti obcím stejné velikosti

  • Průměrný věk obec 44,0 let medián 42,8 let
  • Děti 0-14 let obec 16,4 % medián 16,0 %
  • Senioři 65+ obec 23,6 % medián 20,2 %
  • Nezaměstnanost obec 6,61 % medián 4,06 %
  • Subjektů na 100 ob. obec 19,0 medián 21,6
  • Bytů na 1 000 ob. obec 0,00 medián 2,20
  • Příjmy na obyvatele obec 49 878 Kč medián 34 130 Kč

Medián (čárka) je prostřední hodnota skupiny (obce od 1 000 do 1 999 obyvatel): polovina obcí má vyšší, polovina nižší. Světlý pás ukazuje, kde leží prostřední polovina obcí skupiny. Vždy za stejné období jako údaj obce.

Podobně velké obce v okrese

Správní obvod

Rakovník

Obec s rozšířenou působností, kam se chodí pro občanku, řidičák nebo stavební povolení.

Části obce 6

Bedlno · Chotěšov · Jesenice · Kosobody · Podbořánky · Soseň

Zdroje dat: AOPK ČR · ČSÚ · ČTÚ · ČÚZK · Exekutorská komora ČR · Ministerstvo financí · Ministerstvo životního prostředí · MMR ČR · MPSV · MŠMT · NPÚ · SÚKL · ÚZIS · Volby.cz · zdroje dat a licence