Město

Soběslav

Okres Tábor · Kraj Jihočeský kraj · Web www.musobeslav.cz

Obyvatel 2025 6 979
Rozloha
20,00 km²
Hustota
349,0 ob./km²dopočet
Do okresního města
17,7 kmvzdušně
Do krajského města
36,4 kmvzdušně
Kód RÚIAN
553131
Poloha
49,2623, 14,7203

Soběslav je město v okrese Tábor v Jihočeském kraji a patří k třem největším obcím okresu podle počtu obyvatel. Má 6 979 obyvatel a rozkládá se na ploše 20 km². Skládá se z pěti částí: Chlebov, Nedvědice, Soběslav I, Soběslav II a Soběslav III. Leží 17,7 km od okresního města a 36,4 km od krajského města.

V Soběslavi je čtyři základní školy se 1 038 žáky a tři mateřské školy s 372 dětmi. Nejvíc podniků působí ve stavebnictví, velkoobchodě a maloobchodě, zpracovatelském průmyslu a profesních, vědeckých a technických činnostech. Registrovaných ekonomických subjektů je 1 437, z toho většina jsou podnikající fyzické osoby. Krajina je tvořena z 58,2 % zemědělskou půdou, 14,4 % lesními pozemky a 6,8 % vodními plochami, což je několikanásobně více než v Česku.

Počet obyvatel v Soběslavi kolísá, v roce 2025 klesl o 91 oproti roku 2024. Počet živě narozených se od roku 2020 snižuje, v roce 2025 jich bylo 47, což je o 23 % méně než v roce 2020. Saldo migrace kolísá a v roce 2025 bylo záporné (-33). Daňové příjmy města od roku 2020 rostou, v roce 2025 dosáhly 186 227 tisíc Kč, což je nárůst o 53 %.

Schválený rozpočet 2026 296,7 mil. příjmy 296,6 mil. výdaje +0,1 mil. saldo Struktura rozpočtu →

Vývoj počtu obyvatel

2000-2025
6 779 6 933 7 087 7 241 7 395 2000 2000: 7 344 obyvatel 2001: 7 266 obyvatel 2002: 7 301 obyvatel 2003: 7 308 obyvatel 2004 2004: 7 286 obyvatel 2005: 7 314 obyvatel 2006: 7 320 obyvatel 2007: 7 304 obyvatel 2008 2008: 7 285 obyvatel 2009: 7 285 obyvatel 2010: 7 279 obyvatel 2011: 7 215 obyvatel 2012 2012: 7 201 obyvatel 2013: 7 195 obyvatel 2014: 7 086 obyvatel 2015: 7 043 obyvatel 2016 2016: 7 002 obyvatel 2017: 6 990 obyvatel 2018: 6 968 obyvatel 2019: 6 907 obyvatel 2020 2020: 6 928 obyvatel 2021: 6 830 obyvatel 2022: 6 966 obyvatel 2023: 7 055 obyvatel 2024: 7 070 obyvatel 2025 2025: 6 979 obyvatel

Obec Soběslav má 6 979 obyvatel a je 3. největší z 110 obcí okresu. Za poslední rok jich ubylo o 1,3 %. Od okresního města je vzdálená 18 km vzdušnou čarou a rozkládá se na 20,00 km² a skládá se ze 5 částí. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 173 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 12,6 % obyvatel starších patnácti let. Podíl nezaměstnaných byl 5,03 % a rozpočtové příjmy vycházejí na 40 977 Kč na obyvatele. Průměrná rychlost internetu v okrese Tábor je 45,3 Mb/s pro stahování a 20,5 Mb/s pro odesílání, odezva 19 ms podle měření na rychlost.cz.

Metodika

Obec v číslech za 10 let

2015-2025
Ukazatel Tehdy Teď Změna Vývoj
Obyvatelé 7 043 2015 6 979 2025 −0,9 % zhruba beze změny
Průměrný věk 44,3 let 2015 46,2 let 2025 +1,9 let nárůst
Podíl lidí nad 65 let 22,2 % 2015 26,5 % 2025 +4,3 p. b. nárůst
Dokončené byty 0 2020 0 2024 25 celkem za období
Aktivní ekonomické subjekty 840 subjektů 2015 918 subjektů 2025 +9,3 % nárůst
Podíl nezaměstnaných 3,62 % 2020 4,27 % 2024 +0,7 p. b. mírný nárůst
Příjmy rozpočtu na obyvatele v běžných cenách 30 948 Kč 2020 40 977 Kč 2025 +32,4 % nárůst

Srovnává se první rok s daty v posledních deseti letech s posledním rokem; u dokončených bytů je změna součet za celé období. Peněžní údaje jsou v běžných cenách, bez očištění o inflaci.

Vývoj v čase

7 grafů

Narození a zemřelí

Narození Zemřelí

0 29 57 86 114 2020 - Narození: 61 2020 - Zemřelí: 106 2021 - Narození: 58 2021 - Zemřelí: 106 2022 - Narození: 58 2022 - Zemřelí: 105 2023 - Narození: 52 2023 - Zemřelí: 67 2024 - Narození: 57 2024 - Zemřelí: 91 2025 - Narození: 47 2025 - Zemřelí: 105 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Stěhování

Přistěhovalí Vystěhovalí

0 95 191 286 381 2020 - Přistěhovalí: 199 2020 - Vystěhovalí: 133 2021 - Přistěhovalí: 148 2021 - Vystěhovalí: 145 2022 - Přistěhovalí: 353 2022 - Vystěhovalí: 170 2023 - Přistěhovalí: 315 2023 - Vystěhovalí: 211 2024 - Přistěhovalí: 326 2024 - Vystěhovalí: 277 2025 - Přistěhovalí: 265 2025 - Vystěhovalí: 298 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Přirozený přírůstek a saldo stěhování

Přirozený přírůstek Saldo stěhování

-82 -10 63 135 207 2020 Přirozený přírůstek: -45 Saldo stěhování: 66 2021 Přirozený přírůstek: -48 Saldo stěhování: 3 2022 Přirozený přírůstek: -47 Saldo stěhování: 183 2023 Přirozený přírůstek: -15 Saldo stěhování: 104 2024 Přirozený přírůstek: -34 Saldo stěhování: 49 2025 Přirozený přírůstek: -58 Saldo stěhování: -33 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Sňatky a rozvody

Sňatky Rozvody

7 13 20 26 32 2022 Sňatky: 27 Rozvody: 9 2023 Sňatky: 30 Rozvody: 12 2024 Sňatky: 26 Rozvody: 12 2022 2023 2024

Obyvatelé při sčítání lidu 1869-2011

v hranicích obce z roku 2011
0 1 989 3 977 5 966 7 954 1869 - Obyvatel při sčítání: 3 706 1880 - Obyvatel při sčítání: 4 350 1890 - Obyvatel při sčítání: 4 251 1900 - Obyvatel při sčítání: 4 193 1910 - Obyvatel při sčítání: 4 232 1921 - Obyvatel při sčítání: 4 312 1930 - Obyvatel při sčítání: 4 596 1950 - Obyvatel při sčítání: 4 785 1961 - Obyvatel při sčítání: 5 850 1970 - Obyvatel při sčítání: 6 304 1980 - Obyvatel při sčítání: 6 988 1991 - Obyvatel při sčítání: 7 365 2001 - Obyvatel při sčítání: 7 292 2011 - Obyvatel při sčítání: 7 212 1869 1890 1910 1930 1961 1980 2001 2011

Rozpočet

tis. Kč

Příjmy Výdaje

0 78 984 157 967 236 951 315 935 2020 - Příjmy: 214 410 2020 - Výdaje: 206 799 2021 - Příjmy: 233 672 2021 - Výdaje: 217 250 2022 - Příjmy: 252 660 2022 - Výdaje: 238 711 2023 - Příjmy: 279 416 2023 - Výdaje: 243 055 2024 - Příjmy: 267 681 2024 - Výdaje: 230 715 2025 - Příjmy: 285 975 2025 - Výdaje: 292 532 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Nezaměstnanost

%
3,2 3,5 3,8 4,1 4,4 2020 Podíl nezaměstnaných: 3,62 2021 Podíl nezaměstnaných: 3,28 2022 Podíl nezaměstnaných: 3,28 2023 Podíl nezaměstnaných: 3,8 2024 Podíl nezaměstnaných: 4,27 2020 2021 2022 2023 2024

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →

V roce 2025 se v Soběslavi narodilo 47 dětí a zemřelo 105 lidí.

6 979
−91 proti 2024 2000-2025
2025
3 326
+2 proti 2024 2000-2025
2025
3 653
−93 proti 2024 2000-2025
2025
349,0 ob./km²
−4,6 proti 2024
okres 78,6 · ČR 138,4
271. z 6 258 obcí · 40. z 143 podobně velkých
2020-2025
2025
52,3 %
−0,6 proti 2024
okres 50,8 · ČR 50,8
432. z 6 254 obcí · 9. z 143 podobně velkých
2000-2025
2025
46,2 let
+0,5 proti 2024
okres 44,4 · ČR 43,3
625. z 6 254 obcí · 7. z 143 podobně velkých
2000-2025
2025
26,5 %
+0,7 proti 2024
okres 23,0 · ČR 20,8
497. z 6 254 obcí · 4. z 143 podobně velkých
2000-2025
2025
13,7 %
−0,4 proti 2024
okres 14,7 · ČR 15,1
4728. z 6 254 obcí · 116. z 143 podobně velkých
2000-2025
2025
193,9
+10,0 proti 2024
okres 156,3 · ČR 138,0
760. z 6 249 obcí · 10. z 143 podobně velkých
2000-2025
2025
59,8 %
−0,3 proti 2024
okres 62,4 · ČR 64,1
5524. z 6 254 obcí · 140. z 143 podobně velkých
2000-2025
2025
Další ukazatele (24)
6 996
−78 proti 2024 2000-2025
2025
6 801
sčítání 2021
7 212
−80 proti 2001 1869-2011
2011
2 696
sčítání 2021
2 729
sčítání 2021
787
sčítání 2021
572
sčítání 2021
3 168
sčítání 2021
1 293
sčítání 2021
424
sčítání 2021
-91
−106 proti 2024 2020-2025
2025
47
−10 proti 2024 2020-2025
2025
-58
−24 proti 2024 2020-2025
2025
265
−61 proti 2024 2020-2025
2025
12
0 proti 2023 2022-2024
2024
-33
−82 proti 2024 2020-2025
2025
26
−4 proti 2023 2022-2024
2024
298
+21 proti 2024 2020-2025
2025
105
+14 proti 2024 2020-2025
2025
6,7 ‰
−1,3 proti 2024
okres 7,1 · ČR 7,1
3124. z 6 254 obcí · 77. z 143 podobně velkých
2020-2025
2025
-13,0 ‰
−15,2 proti 2024
okres -0,7 · ČR 0,6
4954. z 6 254 obcí · 131. z 143 podobně velkých
2020-2025
2025
1,7 ‰
0 proti 2023
okres 2,1
2022-2024
2024
3,7 ‰
−0,6 proti 2023
okres 4,2
2022-2024
2024
15,0 ‰
+2,1 proti 2024
okres 11,7 · ČR 10,4
1034. z 6 254 obcí · 3. z 143 podobně velkých
2020-2025
2025

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 34,4 % lidí (2 340 z 6 801), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 17 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 6 830 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 6 801.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
3 272
48,1 % obyvatel
Ženy
3 529
51,9 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
173
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % Muži 90+ let: 8 (0,1 %) Ženy 90+ let: 38 (0,6 %) 90+ Muži 85-89 let: 42 (0,6 %) Ženy 85-89 let: 98 (1,4 %) 85-89 Muži 80-84 let: 74 (1,1 %) Ženy 80-84 let: 130 (1,9 %) 80-84 Muži 75-79 let: 145 (2,1 %) Ženy 75-79 let: 207 (3,0 %) 75-79 Muži 70-74 let: 204 (3,0 %) Ženy 70-74 let: 269 (4,0 %) 70-74 Muži 65-69 let: 249 (3,7 %) Ženy 65-69 let: 249 (3,7 %) 65-69 Muži 60-64 let: 224 (3,3 %) Ženy 60-64 let: 245 (3,6 %) 60-64 Muži 55-59 let: 214 (3,2 %) Ženy 55-59 let: 251 (3,7 %) 55-59 Muži 50-54 let: 215 (3,2 %) Ženy 50-54 let: 209 (3,1 %) 50-54 Muži 45-49 let: 277 (4,1 %) Ženy 45-49 let: 268 (3,9 %) 45-49 Muži 40-44 let: 241 (3,5 %) Ženy 40-44 let: 253 (3,7 %) 40-44 Muži 35-39 let: 193 (2,8 %) Ženy 35-39 let: 177 (2,6 %) 35-39 Muži 30-34 let: 193 (2,8 %) Ženy 30-34 let: 164 (2,4 %) 30-34 Muži 25-29 let: 171 (2,5 %) Ženy 25-29 let: 162 (2,4 %) 25-29 Muži 20-24 let: 142 (2,1 %) Ženy 20-24 let: 164 (2,4 %) 20-24 Muži 15-19 let: 163 (2,4 %) Ženy 15-19 let: 172 (2,5 %) 15-19 Muži 10-14 let: 184 (2,7 %) Ženy 10-14 let: 175 (2,6 %) 10-14 Muži 5-9 let: 179 (2,6 %) Ženy 5-9 let: 132 (1,9 %) 5-9 Muži 0-4 let: 154 (2,3 %) Ženy 0-4 let: 166 (2,4 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Obce a území

Téma obce a území →

Zemědělská půda tvoří 58,2 % katastru Soběslavě.

20,00 km²
2025
58,2 %
0 proti 2024
okres 58,5 · ČR 53,1
3737. z 6 258 obcí · 71. z 143 podobně velkých
1993-2025
2025
14,4 %
+0,1 proti 2024
okres 29,5 · ČR 34,0
4284. z 6 258 obcí · lepší než 31 % · 100. z 143 podobně velkých
1993-2025
2025
6,81 %
−0,01 proti 2024
okres 3,44 · ČR 2,18
315. z 6 258 obcí · 12. z 143 podobně velkých
1993-2025
2025
3,97 %
−0,17 proti 2024
okres 1,44 · ČR 1,73
313. z 6 258 obcí · 37. z 143 podobně velkých
1993-2025
2025
5
2025

Využití území a vybavenost

2025

Využití území

  • Orná půda 655 32,8 %
  • Zahrady 124 6,2 %
  • Ovocné sady 17 0,8 %
  • Trvalé travní porosty 367 18,4 %
  • Lesní půda 287 14,4 %
  • Vodní plochy 136 6,8 %
  • Zastavěné plochy 79 4,0 %
  • Ostatní plochy 334 16,7 %

Celkem 2 000 ha

Co v obci je

  • Vodovod
  • Kanalizace s ČOV
  • Plyn
  • Sběrný dvůr
  • Dům s pečovatelskou službou
  • Kino
  • Kulturní dům
  • Informační centrum
  • Středisko volného času
  • Kostel
  • Koupaliště

11 z 12 sledovaných položek

Veřejné finance

Téma veřejné finance →

Rozpočtové příjmy Soběslavě byly v roce 2025 286 mil. Kč, v přepočtu 40 977 Kč na obyvatele.

0 tis. Kč
0 proti 2024 2012-2025
2025
621 535 258 Kč
okres 6 262 622 502 · ČR 600 469 124 785
150. z 6 258 obcí · 18. z 143 podobně velkých
2023
186 227 tis. Kč
+9 731 proti 2024 2020-2025
2025
59 676 tis. Kč
+7 024 proti 2024 2020-2025
2025
285 975 tis. Kč
+18 294 proti 2024 2020-2025
2025
-6 557 tis. Kč
−43 523 proti 2024 2020-2025
2025
292 532 tis. Kč
+61 817 proti 2024 2020-2025
2025
0 Kč
0 proti 2024
okres 3 090 · ČR 5 825
1. z 6 247 obcí · 1. z 143 podobně velkých
2012-2025
2025
20,9 %
+1,2 proti 2024
okres 14,4 · ČR 18,9
1322. z 6 253 obcí · 53. z 143 podobně velkých
2020-2025
2025
Další ukazatele (3)
89 058 Kč
okres 60 106 · ČR 79 370
878. z 6 254 obcí · 18. z 143 podobně velkých
2023
40 977 Kč
+3 115 proti 2024
okres 39 396 · ČR 48 930
1747. z 6 253 obcí · 67. z 143 podobně velkých
2020-2025
2025
41 916 Kč
+9 283 proti 2024
okres 42 096 · ČR 47 568
1763. z 6 253 obcí · 75. z 143 podobně velkých
2020-2025
2025

Práce a ekonomika

Téma práce a ekonomika →

Ke konci srpna 2026 byl podíl nezaměstnaných osob v Soběslavi 5,03 %, o 0,36 procentního bodu více než měsíc předtím.

5,03 %
+0,36 proti červenci 2026
okres 4,80 · ČR 5,05
4196. z 6 254 obcí · lepší než 32 % · 89. z 143 podobně velkých
2016-2026
srpen 2026
221
+15 proti červenci 2026 2018-2026
srpen 2026
1,0
+0,4 proti 2023
655. z 3 296 obcí · lepší než 80 % · 39. z 143 podobně velkých
2020-2024
2024

Nezaměstnanost během roku

MPSV

Podíl nezaměstnaných osob po měsících

%
Podíl nezaměstnaných osob po měsících (%)
Rok ledúnobředubkvěčvnčvcsrpzářříjlispro
2016 7,68 7,53 7,00 5,90 5,39 5,34 5,52 5,17 4,90 4,54 4,41 5,32
2017 6,03 5,99 5,21 4,27 4,04 3,81 3,68 3,74 3,52 3,77 3,72 4,88
2018 5,35 5,24 4,11 2,93 2,37 2,35 2,58 2,46 2,53 2,39 2,14 2,85
2019 3,36 2,95 2,09 1,56 1,37 1,42 1,72 1,65 1,42 1,40 1,65 2,12
2020 2,75 2,94 2,35 2,91 2,84 2,84 2,88 3,05 2,88 2,72 2,58 3,62
2021 4,30 4,18 3,99 3,71 3,66 3,61 3,54 3,40 3,04 2,78 2,56 3,28
2022 3,59 3,49 3,09 2,78 2,76 2,74 3,08 3,33 3,40 3,11 2,76 3,28
2023 3,72 3,57 3,55 3,01 2,89 2,62 3,01 3,13 3,13 3,11 3,14 3,80
2025 4,67 4,79 4,41 4,11 4,00 4,21 4,33 4,61 4,56 4,35 4,42 4,85
2026 5,50 5,50 4,96 5,08 4,93 4,55 4,67 5,03 bez údaje bez údaje bez údaje bez údaje

Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu 15-64 let ke konci měsíce. Sezónní práce (stavebnictví, zemědělství, turistika) obvykle snižuje nezaměstnanost v létě a zvedá ji v zimě.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →

V roce 2025 bylo v Soběslavi registrováno 1 437 ekonomických subjektů, o 9 méně než rok předtím.

1 437 subjektů
−9 proti 2024 2001-2025
2025
918 subjektů
0 proti 2024 2010-2025
2025
63,9 %
+0,4 proti 2024
okres 61,5 · ČR 61,6
2587. z 6 257 obcí · lepší než 58 % · 34. z 143 podobně velkých
2010-2025
2025
20,8
okres 24,1 · ČR 17,1
3985. z 6 246 obcí · 84. z 143 podobně velkých
2001-2025
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026

Nejvíc podniků v Soběslavi působí v oboru stavebnictví (14,9 %), následují velkoobchod a maloobchod a zpracovatelský průmysl.

Vzniklo za 12 měsíců
52
Zaniklo za 12 měsíců
2
Má zaměstnance
25,7 %
z 820 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Stavebnictví 217 14,9 %
  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 199 13,7 %
  • Zpracovatelský průmysl 175 12,1 %
  • Profesní, vědecké a technické činnosti 162 11,2 %
  • Ostatní činnosti 119 8,2 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 85 5,9 %
  • Zemědělství, lesnictví, rybářství 78 5,4 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 64 4,4 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 56 3,9 %
  • Vzdělávání 36 2,5 %
  • Doprava a skladování 34 2,3 %
  • Výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu 31 2,1 %
  • Ostatní 96 6,6 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 1 138 78,4 %
  • Společnost s ručením omezeným 143 9,8 %
  • Společenství vlastníků jednotek 64 4,4 %
  • Spolek 42 2,9 %
  • Pobočný spolek 16 1,1 %
  • Zahraniční fyzická osoba 12 0,8 %
  • Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem 10 0,7 %
  • Akciová společnost 9 0,6 %
  • Evidované církevní právnické osoby 5 0,3 %
  • Odborová organizace 4 0,3 %
  • Ostatní 9 0,6 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 125 8,6 %
  • 3-10 let 285 19,6 %
  • 10-20 let 412 28,4 %
  • 20-30 let 285 19,6 %
  • Více než 30 let 345 23,8 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 609 41,9 %
  • 1-9 zaměstnanců 166 11,4 %
  • 10-49 zaměstnanců 27 1,9 %
  • 50-249 zaměstnanců 17 1,2 %
  • 250 a více zaměstnanců 1 0,1 %
  • Neuvedeno 632 43,5 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →

Při sčítání v roce 2021 bylo v Soběslavi 2 904 obydlených bytů.

2 266
0 proti srpnu 2026
říjen 2026
477
0 proti srpnu 2026
říjen 2026
1 530
+96 proti 2001 1869-2011
2011
2 904
sčítání 2021
1 387
sčítání 2021
864
sčítání 2021
397
sčítání 2021
2 688
sčítání 2021
3
sčítání 2021
1 066
sčítání 2021
Další ukazatele (5)
0
−24 proti 2023 2020-2024
2024
0
−24 proti 2023 2020-2024
2024
0,00
−3,40 proti 2023
okres 1,22 · ČR 2,78
3913. z 6 254 obcí · 140. z 143 podobně velkých
2020-2024
2024
21,1 %
0 proti srpnu 2026
okres 17,8 · ČR 13,4
1062. z 6 256 obcí · 26. z 143 podobně velkých
říjen 2026

V Soběslavi jsou 4 základní školy se 1 038 žáky a 3 mateřské školy s 372 dětmi.

731
sčítání 2021
1 781
sčítání 2021
815
sčítání 2021
12,6 %
ORP 11,4
2197. z 6 254 obcí · 85. z 143 podobně velkých
sčítání 2021
391
září 2026
1 263
září 2026
973
září 2026
1
září 2026
1 038
+10 proti 2023 2020-2024
2024

Školy se počítají jako samostatné subjekty, ne jako budovy nebo třídy - jeden subjekt často provozuje několik pracovišť.

Školy v obci

7 subjektů
  • Mateřská škola DUHA MŠ 207
  • Mateřská škola MŠ 164
  • MŠ, ZŠ spec. a PrŠ Diakonie ČCE Rolnička MŠ 20 · SŠ 30 · ZŠ 47
  • Základní škola ZŠ 460 · ZŠ 640
  • Střední škola řemeslná a Základní škola SŠ 583 · ZŠ 116
  • Gymnázium SŠ 360
  • Základní umělecká škola ZUŠ 280

Podle rejstříku škol MŠMT, stav k září 2026. Číslo je nejvyšší povolený počet dětí nebo žáků, ne skutečný stav.

Zdravotnictví

Téma zdravotnictví →

Zdravotnická zařízení v obci

41 míst péče
  • Praktický lékař 6
  • Dětský lékař 2
  • Zubní lékař 4
  • Gynekolog 2
  • Lékař specialista 9
  • Záchranná služba 1
  • Fyzioterapie 4
  • Domácí zdravotní péče 2
  • Ostatní 11

Ambulantní specialisté podle oboru

  • Vnitřní lékařství 2
  • Chirurgie 1
  • Cévní chirurgie 1
  • Endokrinologie a diabetologie 1
  • Kardiologie 1
  • Neurologie 1
  • Oftalmologie 1
  • Ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí 1
  • Psychiatrie 1
  • Radiologie a zobrazovací metody 1

Místa poskytování zdravotní péče podle registru NRPZS (ÚZIS). Jedno místo může sdílet víc lékařů, u specialistů se místo s více obory počítá u každého z nich. Lékárny tu nejsou - počítají se podle úřední evidence SÚKL níže.

Lékárny

3 lékárny
  • Lékárna 3
  • Otevřeno v sobotu 1
  • BENU Lékárna Petra Voka 156 · So
  • Dr. Max LÉKÁRNA Obchodní 1000
  • Lékárna U Zlaté koruny náměstí Republiky 141/18

Podle seznamu lékáren SÚKL. Výdejna je odloučené pracoviště lékárny s kratší otevírací dobou. „So“ a „Ne“ znamenají otevřeno o víkendu podle pracovní doby nahlášené SÚKL.

Volby a politika

Téma volby a politika →
71,2 %
+5,6 proti 2021
okres 70,7 · ČR 69,0
3817. z 6 254 obcí · lepší než 38 % · 45. z 143 podobně velkých
2002-2025
2025
71,3 %
+3,1 proti 2018
okres 72,4 · ČR 70,3
4165. z 6 254 obcí · lepší než 33 % · 64. z 143 podobně velkých
2013-2023
2023
38,0 %
−0,1 proti 2020
okres 37,2 · ČR 33,3
2389. z 6 253 obcí · lepší než 61 % · 12. z 143 podobně velkých
2000-2024
2024
48,4 %
+0,2 proti 2022
okres 51,8 · ČR 48,1
5035. z 6 249 obcí · lepší než 19 % · 73. z 143 podobně velkých
2002-2026
2026
35,7 %
+7,1 proti 2019
okres 37,5 · ČR 36,8
4243. z 6 254 obcí · lepší než 32 % · 76. z 143 podobně velkých
2004-2024
2024
15,0 %
okres 19,6
2022

Zastoupení v Senátu

Obec patří do senátního obvodu č. 13 - Tábor. Senátoři se volí na šest let a Senát se obnovuje po třetinách, takže se tu nevolí při každých volbách.

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 48,4 %
SNK: 19,1 % NČ: 15,2 % SNK: 15,0 % ANO: 13,0 % SNK: 11,8 % JIH 12+NK: 10,0 % Ostatní: 16,0 %
  • SNK 19,1 %
  • NČ 15,2 %
  • SNK 15,0 %
  • ANO 13,0 %
  • SNK 11,8 %
  • JIH 12+NK 10,0 %
  • KDUČSL+TOP09+NK 8,0 %
  • SOCDEM+KSČM+NK 5,2 %
  • Ostatní (1) 2,8 %

50 342 platných hlasů · 9 okrsků

Sněmovna 2025

účast 71,2 %
ANO: 39,0 % SPOLU: 23,2 % STAN: 10,9 % Piráti: 6,1 % SPD: 6,1 % Stačilo!: 5,8 % Ostatní: 8,9 %

3 805 platných hlasů · 9 okrsků · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 35,7 %
ANO: 30,4 % KDU+ODS+TOP 09: 20,5 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 13,0 % AUTO+PŘÍSAHA: 9,2 % STAN+SLK: 6,6 % SPD+Trikolora: 4,7 % Ostatní: 15,5 %

1 959 platných hlasů · 9 okrsků · odchylka proti kraji

Kraje 2024

účast 38,0 %
ODS: 48,3 % ANO: 25,3 % ČSNSKSČMSDČSSD: 9,4 % KDU+T2020+TOP: 3,6 % JIH 12: 3,6 % SPD+Trikol+PRO: 3,1 % Ostatní: 6,7 %
  • ODS 48,3 % +0,8
  • ANO 25,3 % +1,2
  • ČSNSKSČMSDČSSD 9,4 % +3,8
  • KDU+T2020+TOP 3,6 % -0,8
  • JIH 12 3,6 % +0,3
  • SPD+Trikol+PRO 3,1 % -1,1
  • Piráti 2,5 % 0,0
  • STAN+HOPB 1,8 % -1,1
  • Ostatní (6) 2,4 %

2 089 platných hlasů · 9 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 70,7 %
Andrej Babiš: 37,8 % Petr Pavel: 31,8 % Danuše Nerudová: 16,5 % Pavel Fischer: 6,0 % Jaroslav Bašta: 3,5 % Marek Hilšer: 2,6 % Ostatní: 1,8 %
  • Andrej Babiš 37,8 % +2,9
  • Petr Pavel 31,8 % -1,7
  • Danuše Nerudová 16,5 % +1,5
  • Pavel Fischer 6,0 % -1,4
  • Jaroslav Bašta 3,5 % -0,8
  • Marek Hilšer 2,6 % -0,3
  • Karel Diviš 1,1 % -0,3
  • Tomáš Zima 0,7 % +0,1

3 882 platných hlasů · 9 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 71,3 %
Petr Pavel: 56,6 % Andrej Babiš: 43,4 %
  • Petr Pavel 56,6 % -2,0
  • Andrej Babiš 43,4 % +2,0

3 910 platných hlasů · 9 okrsků · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

21 mandátů

SNK

4 mandáty · 19,1 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr Pavel Lintner 58 1. 825
Mgr. Petr Lintner 60 5. 751
Mgr. David Pánek 50 2. 621
MUDr. Pavel Havrlant 56 7. 606

Sdružení nezávislých kandidátů - Nejsme stranou

NČ

3 mandáty · 15,2 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Jindřich Bláha 66 10. 554
Mgr. Vladimír Drachovský 65 3. 513
Mgr. Lucie Vojtášková 41 2. 475

Naše Česko

SNK

3 mandáty · 15,0 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Jiří Kubeš 56 4. 616
Mgr. Alena Krejčová 64 1. 596
Mgr. Michal Pánek 52 2. 547

Za Soběslav

ANO

3 mandáty · 13,0 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Bc. Nina Cibulková 36 2. 441
Michal Turek 47 1. 417
Zdeněk Jindra 49 4. 364

ANO 2011

SNK

3 mandáty · 11,8 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Iveta Matějů 37 1. 491
Bc. Miloš Bučinský 39 4. 387
Ing. Martin Kubeš 37 2. 370

Soběslaváci

JIH 12+NK

2 mandáty · 10,0 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Ilona Klimešová 54 2. 433
Marek Nývlt 50 1. 398

Jihočeši 2012 pro Soběslav

KDUČSL+TOP09+NK

2 mandáty · 8,0 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Tomáš Šena, dipl.technik 52 2. 354
Zdeněk Vedral 37 1. 329

Společně pro Soběslav - sdružení KDU-ČSL, TOP 09 a nezávislých kandidátů

SOCDEM+KSČM+NK

1 mandát · 5,2 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
MUDr. Kateřina Jirousová 39 1. 400

Pro Soběslav

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Sociální situace

Téma sociální situace →
289
září 2026
2 071
září 2026
9 b.
+1 proti 2023 2016-2024
2024
41,4 ‰
okres 43,4 · ČR 76,0
4051. z 6 101 obcí · lepší než 33 % · 77. z 143 podobně velkých
září 2026

Zařízení sociálních služeb

5 zařízení · 2024
  • Sociálně terapeutické dílny 1
  • Služby rané péče 1
  • Centra denních služeb 1
  • Domovy pro seniory 1
  • Chráněné bydlení 1

Podle registru poskytovatelů sociálních služeb (ČSÚ, MPSV). Počítá se zařízení, ne kapacita.

1 432 osob
sčítání 2021
1 154 osob
sčítání 2021
2 564 osob
sčítání 2021
1 132 osob
sčítání 2021
2 240 osob
sčítání 2021

Dojížďka za prací a do školy

sčítání 2021

Kam se vyjíždí

Do jiných obcí vyjíždí 1 396 lidí.

Odkud se přijíždí

Z jiných obcí dojíždí 2 564 lidí.

Údaje jsou ze Sčítání 2021 a zachycují stav ke dni sčítání 26. března 2021, kdy část lidí pracovala z domova. Směry jsou jen mezi obcemi Česka, počet vyjíždějících výš zahrnuje i cesty do ciziny.

2 260
+206 proti 2024 2023-2025
2025
99,7 %
+9,1 proti 2024
okres 95,2 · ČR 73,4
667. z 6 256 obcí · lepší než 89 % · 16. z 143 podobně velkých
2023-2025
2025

Cestovní ruch

Téma cestovní ruch →

V Soběslavi jsou 4 ubytovací zařízení.

Kulturní památky

42
  • Rožmberský dům - muzeum · Soběslav I
  • dům Černý orel - muzeum · Soběslav I
  • hrad · Soběslav I
  • hradiště Svákov · Soběslav II
  • kostel sv. Marka · Soběslav II
  • kostel sv. Mikuláše · Nedvědice
  • kostel sv. Petra a Pavla · Soběslav I
  • městské opevnění · Soběslav I
  • radnice · Soběslav I
  • venkovská usedlost s pamětní deskou J. Žaldy · Nedvědice
  • zájezdní hostinec · Soběslav II
  • kamenný dvouobloukový most · Chlebov
  • kaple sv. Anny · Soběslav III
  • kašna sv. Floriána · Soběslav I
  • kostel sv. Víta · Soběslav I
  • spořitelna - městský úřad · Soběslav I
  • štít obytného stavení · Chlebov
  • železobetonový obloukový most ev.č. 13520-2 · Soběslav II

Dále 24 staveb bez vlastního jména: venkovská usedlost (8), dům (7), výklenková kaple (2), socha sv. jana nepomuckého (2), usedlost, fara, socha sv. josefa, sloup se sochou p. marie a další.

Životní prostředí

Téma životní prostředí →
347 kg
+5 proti 2023
okres 421 · ČR 414
2775. z 6 254 obcí · lepší než 55 % · 44. z 143 podobně velkých
2021-2024
2024
246 kg
−5 proti 2023
okres 208 · ČR 205
5168. z 6 254 obcí · lepší než 17 % · 134. z 143 podobně velkých
2021-2024
2024
44 kg
+2 proti 2023
okres 52 · ČR 69
5143. z 6 254 obcí · lepší než 17 % · 136. z 143 podobně velkých
2021-2024
2024
2 456,5 t
+42,7 proti 2023 2021-2024
2024
1 738,1 t
−30,6 proti 2023 2021-2024
2024
350,2 t
+67,5 proti 2023 2021-2024
2024
64,2 t
+18,8 proti 2023 2021-2024
2024
32,9 %
+0,8 proti 2023
ORP 45,7
5209. z 6 258 obcí · lepší než 16 % · 136. z 143 podobně velkých
2021-2024
2024
313,8 t
+18,0 proti 2023 2021-2024
2024
Další ukazatele (7)
146,0 t
+12,4 proti 2023 2021-2024
2024
62,8 t
+2,5 proti 2023 2021-2024
2024
96,0 t
+2,6 proti 2023 2021-2024
2024
9,0 t
+0,5 proti 2023 2021-2024
2024
1,4 t
+0,1 proti 2023 2021-2024
2024
27,8 t
−8,9 proti 2023 2021-2024
2024
5,3 t
+1,5 proti 2023 2021-2024
2024

Data po letech

26 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2025 6 979 3 326 3 653 47 105 -58 265 298 -33 -91
2024 7 070 3 324 3 746 57 91 -34 326 277 49 15
2023 7 055 3 323 3 732 52 67 -15 315 211 104 89
2022 6 966 3 315 3 651 58 105 -47 353 170 183 136
2021 6 830 3 286 3 544 58 106 -48 148 145 3 -45
2020 6 928 3 339 3 589 61 106 -45 199 133 66 21
2019 6 907 3 335 3 572 - - - - - - -
2018 6 968 3 373 3 595 - - - - - - -
2017 6 990 3 385 3 605 - - - - - - -
2016 7 002 3 406 3 596 - - - - - - -
2015 7 043 3 415 3 628 - - - - - - -
2014 7 086 3 454 3 632 - - - - - - -
2013 7 195 3 491 3 704 - - - - - - -
2012 7 201 3 496 3 705 - - - - - - -
2011 7 215 3 505 3 710 - - - - - - -
2010 7 279 3 519 3 760 - - - - - - -
2009 7 285 3 525 3 760 - - - - - - -
2008 7 285 3 544 3 741 - - - - - - -
2007 7 304 3 548 3 756 - - - - - - -
2006 7 320 3 557 3 763 - - - - - - -
2005 7 314 3 558 3 756 - - - - - - -
2004 7 286 3 537 3 749 - - - - - - -
2003 7 308 3 552 3 756 - - - - - - -
2002 7 301 3 533 3 768 - - - - - - -
2001 7 266 3 530 3 736 - - - - - - -
2000 7 344 3 570 3 774 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi 6 258 obcemi Česka drží Soběslav 195. místo podle počtu obyvatel.

Mezi obcemi okresu

3. z 110

Mezi všemi obcemi

195. z 6 258

percentil 97. - 97 % území je menších

Velikostní skupina

5 000 až 9 999 obyvatel

Stupeň urbanizace: venkov (DEGURBA, ČSÚ).

Takových obcí je v Česku 143. Pořadí „mezi podobně velkými" u ukazatelů se počítá v téhle skupině (velikostní skupiny obcí podle ČSÚ).

Proti obcím stejné velikosti

  • Průměrný věk obec 46,2 let medián 44,0 let
  • Děti 0-14 let obec 13,7 % medián 14,5 %
  • Senioři 65+ obec 26,5 % medián 22,1 %
  • Nezaměstnanost obec 5,03 % medián 4,61 %
  • Subjektů na 100 ob. obec 20,8 medián 21,7
  • Bytů na 1 000 ob. obec 0,00 medián 1,77
  • Příjmy na obyvatele obec 40 977 Kč medián 40 300 Kč

Medián (čárka) je prostřední hodnota skupiny (obce od 5 000 do 9 999 obyvatel): polovina obcí má vyšší, polovina nižší. Světlý pás ukazuje, kde leží prostřední polovina obcí skupiny. Vždy za stejné období jako údaj obce.

Podobně velké obce v kraji

Správní obvod

Soběslav

Obec s rozšířenou působností, kam se chodí pro občanku, řidičák nebo stavební povolení.

Části obce 5

Chlebov · Nedvědice · Soběslav I · Soběslav II · Soběslav III

Zdroje dat: AOPK ČR · ČSÚ · ČTÚ · ČÚZK · Exekutorská komora ČR · Ministerstvo financí · Ministerstvo životního prostředí · MMR ČR · MPSV · MŠMT · NPÚ · SÚKL · ÚZIS · Volby.cz · zdroje dat a licence